Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Kiedy należy sięgnąć po ciśnieniomierz? Sprawdź koniecznie!

0

Układ krążenia jest jednym z najważniejszych w ludzkim organizmie. Przy jego udziale możliwe jest transportowanie składników odżywczych do każdej komórki ciała, dzięki czemu mogą one prawidłowo funkcjonować. Każde zaburzenie w obrębie przepływu krwi jest groźne dla zdrowia, dlatego tak ważne jest kontrolowanie ciśnienia tętniczego. Pomóc w tym może dobry ciśnieniomierz elektroniczny. W jakich sytuacjach należy po niego sięgnąć? O tym przeczytasz poniżej.

Ciśnienie krwi — jeden z najważniejszych parametrów życiowych

Tlen, substancje odżywcze i witaminy dostarczane są do komórek ciała dzięki krążącej po organizmie krwi. Siłę takiej wędrówki (a dokładniej siłę nacisku, jaką wywiera na ściany naczyń krwionośnych) określa się ciśnieniem tętniczym, potocznie określanym także jako ciśnienie krwi. Przedstawia się je w dwóch wartościach: ciśnienia skurczowego (górnego) oraz ciśnienia rozkurczowego (dolnego). Zakłada się, że prawidłowe ciśnienie krwi dorosłego człowieka w stanie spoczynku powinno wynosić 120/80 mmHg. Aby sprawdzić, czy faktycznie ma ono takie wartości, niezbędny jest aparat do mierzenia ciśnienia, czyli ciśnieniomierz.

Tego typu urządzenie medyczne może przybierać dwie formy: jako ciśnieniomierz naramienny lub nadgarstkowy. Jak nazwy wskazują, mankiet takiego sprzętu zakłada się na ramię lub nadgarstek, gdzie po napompowaniu pozwala na szybki i precyzyjny odczyt ciśnienia tętniczego. Całkowita automatyczność działania aparatów sprawia, że mogą być stosowane nie tylko w przychodniach czy szpitalach, ale i w domowym zaciszu.

Kto i kiedy powinien używać ciśnieniomierza?

Wartości ciśnienia tętniczego wahają się w ciągu dnia i mogą rosnąć bądź maleć zależnie od bodźca, jaki ma na nie wpływ. Wysiłek fizyczny, towarzyszące nam emocje czy nawet czynniki atmosferyczne to tylko niektóre z nich. Kiedy dokładnie warto sięgnąć po ciśnieniomierz na rękę? Kto powinien mieć go w swoim domu?

Profilaktyka przede wszystkim

Krew napędza ludzki organizm, dlatego też badanie jej siły naporu na naczynia krwionośne powinno być codziennością dla każdego człowieka. Systematyczne mierzenie ciśnienia tętniczego pozwala na szybkie wyłapanie wszelkich nieprawidłowości, a jak wiadomo — im sprawniej wykryta choroba, tym lepsze efekty leczenia. W związku z tym powinniśmy je sprawdzać przynajmniej kilka razy w ciągu roku, a najlepiej systematycznie, np. raz na miesiąc.

Nadciśnienie i niedociśnienie tętnicze

Najczęstsze choroby układu krążenia związane z ciśnieniem to nadciśnienie bądź niedociśnienie. Pierwsza z nich, nadciśnienie, to problem, z którym zmagają się osoby o zbyt dużej sile przepływu krwi, przekładającej się na wysokie wskaźniki mmHg. Druga zaś to odwrotność pierwszej — zbyt niska siła przepływu krwi. Obie są bardzo groźne dla zdrowia i przekładają się na wiele dolegliwości, które nieregulowane będą się nasilać. Jeśli więc masz zdiagnozowaną którąś z tych chorób, koniecznie korzystaj z ciśnieniomierza nawet kilka razy dziennie.

Zabiegi medyczne, sezonowe choroby lub powracające migreny

Ciśnienie musi być kontrolowane także w kilku innych przypadkach. Bardzo ważne będzie sprawdzanie go w czasie zabiegów czy operacji, szczególnie przy znieczuleniu ogólnym pacjenta. Należy je kontrolować także w czasie zmagania się z sezonowymi chorobami, takimi jak np. grypa, oraz przy częstych migrenach, które mogą być spowodowane nieodpowiednimi parametrami ciśnienia.

Jaki ciśnieniomierz kupić? Przede wszystkim taki, który posiada certyfikat gwarantujący jego doskonałą jakość. Powinien być także dopasowany do Twoich oczekiwań pod względem np. długości mankietu, szerokości wyświetlacza czy sposobu zasilania. Sięgnij po tego typu urządzenie i kontroluj swoje zdrowie z należytą starannością.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 07.12.2021, 12:30
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Polski Ład – zmiany w zasadach rozliczania składki na ubezpieczenie zdrowotne. Dyżur telefoniczny ZUS pod patronatem Jaslo4u.pl

   

  Jesteś przedsiębiorcą, prowadzisz biuro rachunkowe? Chciałbyś się dowiedzieć jakie zmiany wprowadził Polski Ład w rozliczaniu składek na ubezpieczenie zdrowotne? 21 stycznia zapraszamy na dyżur telefoniczny ekspertów Oddziału ZUS w Jaśle, którzy będą odpowiadać na pytania z zakresu zmian w ubezpieczeniach wynikających z Polskiego Ładu.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105