Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Kołaczyccy strzelcy w hołdzie Marszałkowi. Obchody 155. Rocznicy Urodzin Józefa Piłsudskiego na Litwie

8

155 lat temu, 5 grudnia, w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Człowiek, który zmienił bieg historii Polski - Józef Piłsudski, Ojciec naszej Niepodległości. Uroczystości rocznicowe, zorganizowane przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, zgromadziły w Wilnie i Zułowie przedstawicieli pięciu pokoleń Polaków, którzy chcą wypełniać Jego Testament.

Zobacz zdjęcia w FOTOGALERII

Dzięki współpracy z Jednostką Strzelecką 2051 im. mjra Władysława Rudolfa Wilka z Sędziszowa Małopolskiego, w uroczystościach na Litwie wzięła również udział młodzież z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach, zrzeszona w "Strzelcu", wraz z dyrektorem Antonim Salachą i ks. Grzegorzem Złotkiem, reprezentując tym samym nie tylko swoją szkołę, ale także cały Powiat Jasielski.

Delegacja strzelców i orląt wyjechała autokarem z Sędziszowa Małopolskiego w piątek 2 grudnia. Podróż do Wilna 83 -osobowej grupy zajęła cały dzień. Tego dnia udało się przed północą jedynie zjeść późną obiadokolację i zakwaterować w hotelu. Dopiero kolejne dni miały przynieść wiele wrażeń.

W sobotę przed południem uczestnicy wyjazdu udali się na Rossę, aby przygotować cmentarz do niedzielnych uroczystości. Praca polegała na oczyszczeniu nagrobków ze śniegu oraz zawiązaniu nowych biało-czerwonych wstążek. Po południu był czas na zwiedzanie Wilna, które rozpoczęło się od perły europejskiego baroku, kościoła śś. Apostołów Piotra i Pawła. Kolejnym punktem był cmentarz wojskowy na Antokolu, gdzie pochowani zostali, m.in. uczestnicy walk z bolszewikami w latach 1919-1921, ale także żołnierze Napoleona czy Litwini zamordowani przez radzieckich żołnierzy podczas zbrojnej interwencji w roku 1991. Następnymi odwiedzonymi miejscami były: wileńska katedra, gdzie spoczywa kilku królów z dynastii Jagiellonów z bł. królewiczem Kazimierzem, Patronem Litwy, jak również miejsca związane z Narodowymi Wieszczami: A. Mickiewiczem i J. Słowackim - osławiony klasztor bazylianów oraz kamienice, w których mieszkali. Zwieńczeniem zwiedzania było nawiedzenie Kaplicy Matki Boskiej w Ostrej Bramie, gdzie znajduje się słynny Obraz, tak bliski, zarówno Józefowi Piłsudskiemu, który przecież w Wilnie się kształcił, jak i wielu Polakom poprzez słowa Mickiewiczowskiej "Inwokacji".

W niedzielę po śniadaniu delegacja udała się po raz kolejny na cmentarz wojskowy na Antokolu, by poprzez złożoną wiązankę kwiatów i znicz oddać hołd żołnierzom – ofiarom walk o niepodległość Polski. Za wszystkich poległych zmówiono także krótką modlitwę.

Dwudniowe Obchody 155. Rocznicy Urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego odbyły się na Rossie. Rozpoczęło je odegranie hymnów państwowych Polski i Litwy przez Orkiestrę Reprezentacyjną Wojska Polskiego, po których głos zabrali: szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk; Marszałek Senior - Antoni Macierewicz, który odczytał list przesłany przez Marszałek Sejmu RP, Elżbietę Witek; szef Gabinetu Ministra Obrony Narodowej, który odczytał list od wicepremiera Mariusza Błaszczaka oraz Ambasador RP w Republice Litewskiej, Urszula Doroszewska. W tym niezwykle ważnym dla historii naszego narodu miejscu Minister Kasprzyk uhonorował także osoby zasłużone Medalami „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”, „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”.

Po wspólnej modlitwie wielowyznaniowej i odczytaniu Apelu Pamięci uczestnicy uroczystości, m. in. weterani walk o niepodległość i działacze opozycji antykomunistycznej, przedstawiciele polskiego Parlamentu, jak również delegacje strzelców z Sędziszowa Małopolskiego i Kołaczyc, złożyli kwiaty przed Mauzoleum Matki i Serca Syna, gdzie pochowana jest Maria z Billewiczów – matka Józefa Piłsudskiego oraz złożone serce Marszałka.

Późnym popołudniem uczestnicy wycieczki odwiedzili Hospicjum bł. ks. Michała Sopoćki w Wilnie. Znajduje się ono obok kaplicy, w której namalowany został przez Eugeniusza Kazimirowskiego pierwszy obraz "Jezu, ufam Tobie", w bezpośredniej współpracy ze św. s. Faustyną. Młodzież miała również okazję spotkać się z charyzmatyczną s. Michaelą Rak oraz wesprzeć to piękne dzieło miłosierdzia.

Wieczorem w przylegającym do Ostrej Bramy kościele p.w. św. Teresy w Wilnie została odprawiona Msza święta. To tutaj przed 86 laty spoczywało serce Józefa Piłsudskiego i trumna ze szczątkami jego matki. Nabożeństwu w intencji Marszałka Piłsudskiego, jego Rodziców oraz Polski, przewodniczył Biskup Polowy Wojska Polskiego, Wiesław Lechowicz. Podczas Eucharystii Ordynariusz Polowy poświęcił Odznakę 1. Brygady Legionów Polskich o numerze 1000, która została następnie ofiarowana przez uczestników Marszu szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej do Kaplicy Matki Bożej Ostrobramskiej jako dziękczynne wotum za Niepodległość.

Poniedziałkowe obchody rocznicowe dla młodzieży zrzeszonej w „Strzelcu” rozpoczęły się od prace porządkowych w Zułowie, rodzinnej miejscowości Ziuka. Następnie w miejscu gdzie stał dworek Piłsudskich, przy dębie posadzonym przez prezydenta Ignacego Mościckiego i wdowę po marszałku odbyły się główne uroczystości. Po przemówieniach, Apelu Pamięci i złożeniu kwiatów pod tablicą poświęconą pamięci Marszałka - uczestnicy uroczystości zapalili znicze przed dębami w Alei Pamięci Narodowej, które upamiętniają bohaterów powstań narodowych, ofiary wojen oraz słynnych synów i córki Narodu Polskiego. Po części oficjalnej Zarząd Główny Związku Polaków na Litwie zaprosił wszystkich zebranych na żołnierski piknik.

Po kilku dniach wrażeń, we wtorek nad ranem uczestnicy wyjazdu powrócili do domów. Była to wspaniała lekcja historii Polski. Młodzież strzelecka z Kołaczyc dumnie reprezentowała podczas uroczystości zarówno Kołaczyckie Liceum, Powiat Jasielski, jak i całą naszą Ojczyznę. Wyjazd był możliwy dzięki zaangażowaniu wielu osób i instytucji, m.in. wsparciu finansowemu młodzieży przez Starostowo Powiatowe w Jaśle, Fundację „Serce” z Kolbuszowej oraz prywatną osobę z Kołaczyc. Miejmy nadzieję, że to nie ostatni taki wyjazd, bo już dostaliśmy zaproszenie na uroczystości rocznicowe na Monte Cassino.

ks. Grzegorz Złotek

Reklama

Komentarze: 8

Dodaj komentarz Widok:
6
@ mózgotrzep
dnia 12.12.2022, 19:35 · Zgłoś
Biedacy.. nawet im Macierewicza dorzucili...
Odpowiedz
5
@ km
dnia 12.12.2022, 14:08 · Zgłoś
A co ma do tego kk? Przecież Piłsudski był protestantem, do tego zdrajcą bo wystąpił z kościoła katolickiego.
Odpowiedz
0
@ Yatoono
dnia 14.12.2022, 13:27 · Zgłoś
Ale zasłużył się dla ojczyzny k i e p i e, Jak byś nie wiedział co to ojczyzna to zapraszam do podręczników, nie wystarczy tylko czytać napisu na [...].
Odpowiedz
2
@ km
dnia 15.12.2022, 11:48 · Zgłoś
Przecież ja temu nie przeczę K I E P I E. Tyle że jakim prawem KK i [...] podszywają się pod niego, chociaż nie mają do tego żadnego prawa, bo nie dość że był socjalistą i heretykiem to jeszcze pomawiali go o dezercję z pola walki pod W-wą, że był masonem, niemieckim i sowieckim agentem.
Odpowiedz
3
@ Obywatel Miasta Jasła
dnia 12.12.2022, 14:06 · Zgłoś
Mam nadzieję, że realizacji testamentu Pilsudskiego w postaci zamachów stanu nie będzie...
Odpowiedz
4
@ sayonara
dnia 12.12.2022, 14:04 · Zgłoś
Mamy tak splugawioną historię, że po tylu latach wciąż czci się pamięć pierwszego Bolka. Wstyd! Ten co najmniej podwójny agent obcych państw na plecach m.in. generała Rozwadowskiego wdrapał się do panteonu największych polskich bohaterów, podczas gdy powinien stać w szeregu zdrajców. Taka a nie inna pozycja Polski od stuleci jest pochodną łagodnego traktowania jawnych zdrajców, a czasem robienia z nich bohaterów. Historycy powinni tego uczyć, wychowując w prawdzie zwłaszcza młode pokolenie.
Odpowiedz
1
@ km
dnia 13.12.2022, 13:41 · Zgłoś
Niewątpliwie jako poddany cara "zdradził" Rosję i chwała mu za to. Współpracował nie tylko z Niemcami i Austriakami ale również z Japończykami. Podczas wojny w 1905 r. stworzył z zesłanych Polaków na Dalekim Wschodzie siatkę wywiadowczą dostarczającą Japończykom ważnych informacji wywiadowczych, co przyczyniło się do klęski Rosji. To nazywasz zdradą?
Odpowiedz
-2
@ Oro
dnia 12.12.2022, 14:03 · Zgłoś
Ale numer w Jasle spędza się uczniów a Ci wycieczka na Litwę !
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.