Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Komisja Rewizyjna stwierdziła nieprawidłowości. Wniosku do prokuratury jednak nie będzie.

19
11 głosami radni miejscy odrzucili wniosek dotyczący zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa oraz naruszeniu dyscypliny finansów publicznych przez władze Jasła. Projekt uchwały o takiej treści trafił pod obrady rajców miejskich podczas poniedziałkowej sesji Rady Miejskiej Jasła.


Główne zarzuty postawione przez Komisję Rewizyjną dotyczą: nieprawidłowości przy przebudowie pierzei południowej na rynku, nieprawidłowości w wydatkowaniu środków przeznaczonych na usuwanie klęsk żywiołowych, remontu ulicy Piotra Skargi, rozdawnictwa materiałów pochodzących z remontów ciągów pieszych (m.in. płytek chodnikowych, kostki brukowej) oraz nieprawidłowości przy rozliczaniu inwestycji instalacji oświetleniowych.


Projekt uchwały opiniowały poszczególne komisje RMJ. Wszystkie, z wyjątkiem Komisji Spraw Społecznych, zaopiniowały go negatywnie. - Komisja Rewizyjna stwierdziła nieprawidłowości i dała zalecenia pokontrolne – twierdzi Krzysztof Czeluśniak, przewodniczący Komisji Rewizyjnej.  - Wniosek Komisji dotyczy budowy pierzei,  gdzie elektryka została zrobiona bez zezwoleń, bez umów, bez kosztorysu i projektu. Drugą rzeczą jest nakładka na przedłużeniu ulicy Piotra Skargi wykonana z promesy powodziowej, w miejscu, gdzie naszym zdaniem nie powinna być zrobiona ta nawierzchnia, gdzie pani burmistrz w odpowiedzi do protokołu przyznała, że została zmniejszona o 33 metry, a do MSWiA poszło zawiadomienie, że zrobiono 600 metrów. Więc te 33 metry gdzieś wyparowało. Wniosek wszedł pod obrady sesji, ale został uchylony przez 11 radnych z opozycji - mówi K. Czeluśniak.

Zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa to jeden z trzech projektów wniosków adresowanych także do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych RIO w Rzeszowie oraz do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Komisja Rewizyjna wskazała w nich m.in. zarzuty dotyczące prac wykonawczych przy przebudowie południowej pierzei Rynku zarzucając użycie innego materiału do budowy nawierzchni niż przewidziany w projekcie, samowolne usunięcie z projektu 8 sztuk latarni oświetleniowych, usytuowanie nowych szaf elektrycznych oraz zmianę przebiegu kabli elektrycznych. Same prace budowlane przy deptaku – zdaniem Komisji Rewizyjnej – prowadzono bez dokumentacji technicznej i odpowiednich pozwoleń na budowę, bez procedury konkursowej, bez podpisania umów z wykonawcami oraz bez przedmiaru robót inwestorskich i bez szczegółowego kosztorysu inwestycji.

W kwestii remontu ul. Piotra Skargi Komisja Rewizyjna ustaliła, że ze środków przeznaczonych na usuwanie skutków klęsk żywiołowych wykonano nawierzchnię asfaltową na drodze położonej na działkach niestanowiących  własności miasta Jasła, wykonano ją niezgodnie z zawartymi wcześniej umowami, poświadczono także nieprawdę w dokumencie rozliczającym wykorzystanie dotacji celowej z MSWiA, gdzie wskazano wykonanie 600 m2 , ujmując w tym nawierzchnię na działkach niebędących własnością miasta Jasła – zaś rzeczywista powierzchnia wykonanej nawierzchni asfaltowej to 566 m2.

Także w ramach zagospodarowywania materiałów pochodzących z remontów chodników stwierdzono „rozdawnictwo” płytek chodnikowych, kostki brukowej, krawężników – bez ewidencji odzysku i czynności inwentaryzacyjnych, bez ewidencji magazynowej, bez informacji publicznej o możliwości ich pozyskania, w sposób uznaniowy, bez rozpoznawania potrzeb i bez jakiejkolwiek podstawy prawnej.

Długa i burzliwa dyskusja została przerwana na wniosek radnego Jerzego Węgrzyna, za którym opowiedziało się dziesięciu radnych, dziewięciu było przeciwnych, a jedna osoba wstrzymała się od głosu.

Ostatecznie ośmioma głosami „za”, jedenastoma „przeciw” i jednym wstrzymującym się radni odrzucili wniosek. - 11 pancernych władzy wykonawczej zamknęło usta opozycji. Dzisiaj rada odrzuciła tę uchwałę, nie wiem dlaczego. Jestem tym zbulwersowany, bo skoro urząd jest czysty, aż przezroczysty, to dlaczego boją się zgłoszenia do prokuratury. Ale ta sprawa się dzisiaj nie skończy – podkreśla Czeluśniak.


Radni Platformy Obywatelskiej głosowali za złożeniem wniosku do prokuratury. - Nie mam podstaw, żeby nie ufać pani burmistrz, że ma niecne zamiary. Uważam, że skoro takie podejrzenia zostały sformułowane przez Komisję Rewizyjną, to chyba prokuratura jest od tego, żeby to rozstrzygnąć. Dlatego dziwi mnie zachowanie radnych, że byli przeciwnikami zgłoszenia tego wniosku. Prokuratura odpowiedziałaby jasno na wątpliwości, jakie się pojawiły, a pani burmistrz miałaby czystą kartę, jeżeli nie potwierdziłby się te przypuszczenia – tłumaczy m.in. swoją decyzję radny Roman Kościow.


Przeciwni przyjęciu uchwały byli radni: Andrzej Bajorek, Zbigniew Balik, Marek Barański, Andrzej Dybaś, Maria Filip-Niwelt, Wiesław Hap, Maria Jagielska, Henryk Rak, Andrzej Trzop, Jerzy Węgrzyn, Stanisław Zając s. Mieczysława. Natomiast za jej przyjęciem głosowali: Elżbieta Bernal, Krzysztof Czeluśniak, Zdzisław Dziedzic, Piotr Kołodziej, Roman Kościow, Tadeusz Stachaczyński, Stanisław Zając s. Antoniego, Leszek Znamirowski. Jako jedyny od głosu wstrzymał się Józef Kędrek.


(kp) 
Reklama

Komentarze: 19

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Alojzy
dnia 26.05.2010, 16:11 · Zgłoś
Ten Czeluśniak urasta nam do lokalnego Palikota
Ten sam błysk w oku,dowcip poniżej pasa.Słowem-
Pluto MIX....
Odpowiedz
0
@ --------------
dnia 26.05.2010, 14:28 · Zgłoś
CBA po was przyjdzie do urzędu miasta
Odpowiedz
0
@ --------------
dnia 26.05.2010, 14:27 · Zgłoś
podajcie do prokuratury jak żeście wykryli nieprawości
Odpowiedz
0
@ mariusz
dnia 26.05.2010, 10:58 · Zgłoś
krzysiek czeluśniak nie jest [...] ludzie fauszywi pan bóg was ukara za te mówienia gupot fauszywie tak na krzyśka jak i na mnie i na wielu innych ludzi ja sie nie przejmuje tym co na mnie mówicie
Odpowiedz
0
@ zdiw
dnia 26.05.2010, 10:55 · Zgłoś
Zgłoszenie do prokuratury nie oznacza wydanie wyroku czemu się boji pani k.
Jak tak czysta to powinna pozwolić na zgłoszenie do prokuratora rzekomego złamana prawa cos mi tu nie gra !
Odpowiedz
0
@ Tomasz K.
dnia 25.05.2010, 17:43 · Zgłoś
krzys u siebie w rejonie miales i masz bardzo duze poparcie, ludzie ci tam ufaja, za to co uczyniles dla nich i nie przejmuj sie negatywnymi komentarzami 11 "wspanialych", bo kiedys przyjdzie ich czas na rozliczenie, niekoniecznie to musi nastapic podczas tej kadencji.
Odpowiedz
0
@ radca
dnia 25.05.2010, 17:25 · Zgłoś
KOmisja rewizyjna powinna zajmować sie istotnymi sprawami a nie tylko w sposob drobiazgowy przedstawiac wnioski aby tylko mogl popisać sie Czelusniak co by to dopomoglo wykopac pania burmistrz.Nikt ciebie nie slucha bos za [...] a chcialbys koniecznie zaliczyc kolejną kadencje rady bo to przeciez jedyny twoj kawalek chleba,wstydzilbyś sie kopac pod kims,sam w nie przeciez wpadniesz,jak mówi przyslowie.
Odpowiedz
0
@ PiS-man
dnia 25.05.2010, 16:30 · Zgłoś
Oj Czesio Czesio - wszystkie [...] śpiewają w chórze i dlatego do prokuratury nie poszedł nikt :D
Odpowiedz
0
@ Ps.
dnia 25.05.2010, 15:25 · Zgłoś
Jasne. Po co jakies tam zezwolenia jak i tak się robi po swojemu. Cyrk na deptaku.
Odpowiedz
0
@ Zorro
dnia 25.05.2010, 13:01 · Zgłoś
A może tak ktoś złoży zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa niezawiadomienia prokuratury przez tych którzy wiedząc (z racji swej funkcji np członka komisji rewizyjnej) o podejrzeniu popełniania przestępstwa nie wykonują tego obowiązku?!
Obowiązkiem Czeluśniaka, z racji jego funkcji w komisji rewizyjnej, jest złożenie zawiadomienia o przestępstwie. Jeśli tego nie uczynił, bo np lubi zabłysnąć przed kamerą, to naraża sie na zarzut popełnienia przestępstwa:)

Co więcej obowiązek zawiadomienia prokuratury o ww. czynie Czeluśniaka spoczywa np na przewodniczącym rady miasta, który z racji swego stanowiska dowiedział się że zawiadomienie nie zostało jeszcze złożone!
itd.....
Tym prostym sposobem można wyeliminować wszystkim obecnych beneficjentów koryta :)
Odpowiedz
0
@ szymek
dnia 25.05.2010, 12:13 · Zgłoś
Jeszcze tak źle nie jest. Rada miasta nie decyduje o wszczęciu,bądź nie postępowania wyjaśniającego. Decyzja należy do prokuratora.
Odpowiedz
0
@ lord
dnia 25.05.2010, 11:52 · Zgłoś
Już niedługo wybory!CZAS NA ZMIANY P"ISOROWEJ BANDY ,KTÓRA CORAZ BARDZIEJ ZAGARNIA NASZE KOCHANE MIASTO!!!! to skandal bez przetargów.....
Odpowiedz
0
@ czesio podatnik
dnia 25.05.2010, 08:19 · Zgłoś
czyli Ci co byli za przyjęciem uchwały powinni dziś rano być w prokuraturze co by sprawiedliwości stało się zadość?
Odpowiedz
0
@ cyrk
dnia 25.05.2010, 08:02 · Zgłoś
Najwyższa pora zmienić to całe wiekowe towarzystwo,każdy z jaślan zna tych wszystkich [prawych i uczciwych radnych],co grabią do siebie,a ludzi mają głęboko w ....
Odpowiedz
0
@ Ronin
dnia 25.05.2010, 00:01 · Zgłoś
To może go porawicie
Odpowiedz
0
@ Siuniunia
dnia 24.05.2010, 23:45 · Zgłoś
Toż to bełkot..."Wniosek Komisji dotyczy budowy pierzei, gdzie elektryka została zrobiona bez zezwoleń, bez umów, bez kosztorysu i projektu. Drugą rzeczą jest nakładka na przedłużeniu ulicy Piotra Skargi wykonana z promesy powodziowej, w miejscu, gdzie naszym zdaniem nie powinna być zrobiona ta nawierzchnia, gdzie pani burmistrz w odpowiedzi do protokołu przyznała, że została zmniejszona o 33 metry, a do MSWiA poszło zawiadomienie, że zrobiono 600 metrów. Więc te 33 metry gdzieś wyparowało. Wniosek wszedł pod obrady sesji, ale został uchylony przez 11 radnych z opozycji"
Odpowiedz
0
@ wujek
dnia 24.05.2010, 23:36 · Zgłoś
poza tym czy to nie jest śmieszne żeby zawiadamiać prokuraturę bo ktoś oddał 3 kostki chodnikowe i kilka cegieł czy pustaków? miejcie umiar:)
Odpowiedz
0
@ wujek
dnia 24.05.2010, 23:34 · Zgłoś
hmm. przyzwoitość dziennikarska nakazuje by w przedstawionym sporze przytoczyć argumenty także drugiej strony, tego mi tu zabrakło, bo nie wiem jako czytelnik co na te zarzuty mówi władza.
Odpowiedz
0
@ :)
dnia 24.05.2010, 23:15 · Zgłoś
I znowu ten [...] Czeluśniak!!! Ja napewno nie będę głosować na niego w wyborach na burmistrza...Ludzie popatrzcie dobrze, przecież on wogóle nie ma wyglądu na burmistrza a wogóle co on ma zamiar zrobić dla Jasła? Napewno troche pod siebie podkopać kasiorki bo co innego. Nie wierze że ma czysty interes, chodzi mu wyłącznie o siebie!!!
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.