Komuniści zwijali, a my wywieszamy?
Do 2004 roku to był zwykły dzień przedłużający majówkę. Od 8 lat 2 maja obchodzimy Dzień Flagi Rzeczpospolitej, początkowo nazwany Dniem Orła Białego.
Mało kto wie, jaka była geneza ustanowienia tego dnia. Są dwa powody historyczne, które warunkują obchodzenie Dnia Flagi akurat 2 maja. Właśnie 2 maja żołnierze z 1 Dywizji Kościuszkowskiej zdobywający Berlin zawiesili flagę na kolumnie zwycięstwa w Tiergarten w Berlinie. Druga przyczyna jest zdecydowanie bliższa najnowszej historii. W czasach komunizmu zdejmowano flagi po pochodach 1 majowych i 2 maja zakazywano ich wywieszania, aby przypadkiem na nieuznawanie przez komunistów święto 3 maja nie wisiały żadne flagi.
Pierwotnie w 2004 roku Senat RP uchwalił 2 maja Dniem Orła Białego. Sejm znowelizował nazwę na Dzień Flagi Rzeczpospolitej. Dzisiaj Prezydent RP podpisał ustawę, która zobowiązuje drużyny narodowe do umieszczania na strojach reprezentantów godła polskiego.
38 krajów obchodzi oficjalnie Dzień Flagi na różne sposoby.
GM
