Konferencja nt. zagrożeń patologiami społecznymi wśród dzieci i młodzieży
Dnia 20 kwietnia 2013 r. w Zespole Szkół Nr 4 w Jaśle odbyła się Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Dzieci i młodzież w obliczu zagrożenia patologiami społecznymi. Wychowanie-Profilaktyka-Terapia”. O nasilającym się problemie patologii społecznej wśród dzieci i młodzieży mówili w swoich referatach oraz dyskutowali pracownicy ośrodków naukowych z kraju oraz zagranicy. W komitecie naukowym znaleźli się przedstawiciele wyższych uczelni z np. Wilna, Preszowa, Bratysławy czy Pasadeny.

Konferencja została zorganizowana wysiłkiem Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Jaśle Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi oraz Wydziału Zamiejscowego Nauk o Społeczeństwie w Stalowej Woli Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Patronat honorowy nad Konferencją objęli: Rektor Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi prof. dr hab. inż. Andrzej Koszmider, Starosta Jasielski mgr Adam Kmiecik, Dyrektor Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle mgr Robert Niemiec, Komendant Powiatowy Policji w Jaśle młodszy inspektor Andrzej Wędrychowicz.

Inicjatywa zorganizowania konferencji, której tematem był problem patologii społecznych wśród dzieci i młodzieży wskazuje jednoznacznie, iż zagrożenia związane z zjawiskami patologicznymi stale się nasilają. Nie może być więc zaskoczeniem coraz większe zainteresowanie problemem ze strony środowisk naukowych czego żywym dowodem była owa Konferencja. Jej głównym celem było dokonanie możliwie jak najbardziej szczegółowej analizy najistotniejszych aspektów dotyczących problemu występowania zjawisk patologicznych. Prezentowane przez referentów wyniki badań oraz polemika miały doprowadzić do skonstruowania właściwych wniosków w zakresie przeciwdziałania patologii wśród najmłodszych. O intencjach organizatorów oraz referentów świadczy szerokie spektrum problemu jakie zdecydowano się podjąć. W jego ramach widoczne były zatem konteksty: filozoficzny, etyczny, antropologiczny, psychologiczny, pedagogiczny, socjologiczny i prawny.

Sesja plenarna, którą poprowadzili dr Andrzej Gołębiowski oraz dr Piotr T. Nowakowski obejmowała następujące referaty: Prof. dr hab. Paweł Walancik,Wyższa Szkoła Biznesu w Dąbrowie Górniczej - Etiologia współczesnych zaburzeń zachowania i zachowań ryzykownych w młodym pokoleniu - interpretacja socjopedagogiczna; Prof. dr hab. Rudolf Dupkala,Vysoká Škola Miedzinárodného Podnikania ISM w Prešove – Patologie społeczne i dylematy współczesnej filozofii wychowania, Prof. dr hab. Helena Marzec, Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi – System wartości młodzieży niedostosowanej społecznie; Prof. dr hab. Liliya Morska, Ternopil Volodymyr Hnatyuk National Pedagogical University - Negatywny wpływ technologii informacyjnych na rozwój ucznia; Prof. dr Maria Mojzešova, Vysoká Škola Zdravotnícka a Sociálnej Práce sv. Alžbety v Bratislave, Dr Silvia Capíková, Univerzita Komenského v Bratislave - Teen pregnancies in Slovakia; Prof. dr Valdonė Indrašienė, Mykolas Romeris University Vilnius - Vaikų dienos centrų pagalba rizikos šeimų vaikams Lietuvoje; Dr Mária Dupkalová, Prešovská Univerżiá v Prešove, “Kyber – šikana” ako sociálne-patologicky jav; Dr Gražina Čiuladienė, Mykolas Romeris University Vilnius - Are edukator and learner relations constructive at contemporary school?

Integralną część Konferencji stanowiły poszczególne sekcje, w ramach, których ich uczestnicy mieli szansę na wysłuchanie krótkich wykładów dotyczących m.in. zapobiegania zjawiskom i zachowaniom patologicznym, prostytucji wśród nieletnich jako przejawowi patologii społecznej, zagrożeniu patologiami społecznymi w szkole czy polityki państwa w zakresie zapobiegania przestępczości i demoralizacji wśród młodzieży.
Duże zainteresowanie wzbudziły warsztaty, które odbyły się w ramach jednej z sekcji w Auli Zespołu Szkół Nr 4. Ich tematem było: Rozpoznawanie zachowań narkotykowych i dopalaczowych. Zasady postępowania z osobą znajdującą się pod wpływem narkotyków.

Końcowy etap Konferencji stanowiło podsumowanie obrad oraz oficjalne jej zakończenie. Warto podkreślić wartość, jaką Konferencja bez wątpienia stanowiła nie tylko dla środowiska naukowego lecz również dla studentów będących słuchaczami w Zamiejscowym Ośrodku Dydaktycznym w Jaśle Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. Jej międzynarodowy charakter świadczył o wysokiej randze wydarzenia. Jak zapewnia Prorektor ds. Kształcenia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi Dr Ewa Ciesielska, miniona Konferencja nie będzie jedyną, jaką zorganizowano w Jaśle.
PP
