Strona główna

Koniec prac budowlanych w „Karpackiej Troi”

16
W listopadzie 2009 r. ukończono budowę Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy k. Jasła. Za kilka miesięcy obiekt będzie w pełni przygotowany na przyjęcie pierwszych turystów.

Rozpoczęta w październiku 2007 r. budowa Skansenu Archeologicznego „Karpacka Troja” w Trzcinicy dobiegła końca. Obecnie w Trzcinicy pracują kolejne komisje dokonujące odbioru technicznego inwestycji. Etap ten potrwa do końca listopada 2009 r., a dnia 8 grudnia 2009 r. nastąpi oficjalne przekazanie kompleksu inwestorowi – Muzeum Podkarpackiemu w Krośnie.




W ciągu dwóch lat trudno dostępne, częściowo zalesione nieużytki przekształciły się w nowoczesny obiekt muzealny o standardzie dorównującym najlepszym światowym przedstawicielom branży skansenów archeologicznych, w skład którego wchodzi teren grodziska „Wały Królewskie” oraz położonego u jego podnóża parku archeologicznego. Prace na grodzisku obejmowały rekonstrukcje 9 odcinków wałów obronnych o łącznej długości 152 m, 2 domostw, bramy oraz fragmentu drogi z epoki brązu, a także 4 chat i bramy wczesnośredniowiecznej. Przygotowano także wyłożone otoczakami, oświetlone ścieżki dla zwiedzających.

Owocem prac budowlanych prowadzonych na terenie parku archeologicznego są natomiast rekonstrukcje wiosek z początku epoki brązu i wczesnego średniowiecza (obydwie składające się z 6 domostw), okazały pawilon wystawowy wraz z częścią administracyjną, a także plac przeznaczony na organizację festynów archeologicznych oraz innych imprez.

Ukończenie prac budowlanych nie stanowi jednak finału realizacji projektu. Po oficjalnym przejęciu obiektu muzealnicy przystąpią do równie wytężonych prac, które skupiać się będą na przygotowaniu placówki od strony merytorycznej. Przedsięwzięcie to polegać będzie przede wszystkim na aranżacji wystawy stałej i zakupie wyposażenia. Etap ten potrwa kilka miesięcy i ukoronowany zostanie uroczystą inauguracją działalności Skansenu, która zaplanowana została na drugą połowę maja przyszłego roku.
 

Dawid Iwaniec

Muzeum Podkarpackie w Krośnie
Napisany dnia: 26.11.2009, 19:21 , Tagi: Brak
Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ elos
dnia 26.11.2009, 19:58
Ocena
komentarza:
0
Może i dobra inwestycja, która podniesie atrakcyjność turystyczną powiatu jasielskiego i podkarpackiego trójmiasta, ale jak dla mnie jakoś mi nie gra to wszystko, mury fragmentaryczne, kilka chałup, ohydne industrialne schody i obok tego nowoczesna architektura wystawiennicza, a gdzie ten nastrój który przeniesie człowieka te 1000-2000 lat temu do minionej epoki....
@ byku
dnia 26.11.2009, 20:37
Ocena
komentarza:
0
GRATULACJE!!!!!!!!!!!! JESTEŚCIE WSPANIALI!!!
@ ;io
dnia 26.11.2009, 22:31
Ocena
komentarza:
0
o w pytke, robi wrazenie
@ michal
dnia 26.11.2009, 23:31
Ocena
komentarza:
0
super
@ arnie
dnia 27.11.2009, 05:50
Ocena
komentarza:
0
moze powie ktos jak tam dojechac??
@ .
dnia 27.11.2009, 11:56
Ocena
komentarza:
0
No to Biskupin wymięka!
@ mieszkaniec tej wsi
dnia 27.11.2009, 12:11
Ocena
komentarza:
0
No to teraz pasuje zrobić promocję dla mieszkańców wsi Trzcinica na zwiedzanie "Karpackiej Troi"
@ ixi
dnia 27.11.2009, 13:37
Ocena
komentarza:
0
tylko tyle?
@ olo
dnia 27.11.2009, 15:56
Ocena
komentarza:
0
no to teraz tylk film kręcic Ptoponuje TROJA 2
@ bolo
dnia 27.11.2009, 20:13
Ocena
komentarza:
0
Nie jest wcale tak wspaniale jak rozpisuje się autor,prace budowlane prowadziła firma z minionej epoki i wykończenie budynku daje wiele do życzenia.
@ Leonisko
dnia 28.11.2009, 03:15
Ocena
komentarza:
0
Arnie w Topolinach za mostem masz po prawej stronie masz tablice informacyjna i drozke asfaltowa przed ta tablica po prawej stronie.
@ do bolo
dnia 28.11.2009, 10:38
Ocena
komentarza:
0
masz rację, autor powinien był napisać, że wszystko zostało spaprane, że rekonstrukcje próchnieją, a strop w pawilonie spada na głowę... i żeby ludzie nigdy się tam nie pojawiali...
@ ixi - esteta
dnia 29.11.2009, 12:58
Ocena
komentarza:
0
W Polsce jest tak..jest okazja, jest SWIETNY pomysl, sa pieniadze..i jest KLAPA. Jak mozna dopuscic do wyrzucenia w bloto takiej kasy na taki wstretny betonowy moloch? Po co? Dla dyrektora? Dla ksiegowej? Pani od robienia herbaty i przewalania papierkow?

JAKA TO JEST ATRAKCJA DLA TURYSTOW?????

Zamiast zainwestowac w teren ARCHEOLOGICZNEGO ODKRYCIA..wiekszosc kasy wywalili na szpetny betonowe byle-co.

Gdzie sa parkingi, gdzie jest sklepik z pamiatkami, gdzie jest plac dla dzieci, gdzie restauracja????????????????????????? Gdzie jest ta atrakcja - sama Troje mozna pewnie zwiedzic w 10-20 minut a potem co?

W innych krajach wykonuje sie takie obiekty z fantazja, czasem troszke na wyrost - po to, by przyciagnac nie tylko WYCIECZKI SZKOLNE, ale i rodziny lub osoby indywidualne...ktore zostawiaja tam prawdziwe pieniadze.

A w Polsce jest jak zwykle ...
@ lolek
dnia 29.11.2009, 13:06
Ocena
komentarza:
0
Rzońca dał kasę, pewnie w jednym domku zamieszka
@ adzia277
dnia 02.12.2009, 16:51
Ocena
komentarza:
0
do ixi - esteta; Ty myślisz że wybudowanie takiej Troi to za pare tysięcy? na to trzeba funduszy.. nie bój sie na restauracje , pamiątki i parking trzebabedzie poczekać aż zbiorą fundusze za bilety ^ ^
@ john wayne
dnia 09.12.2009, 10:35
Ocena
komentarza:
0
Do ixi-esteta. Parking jest przed budynkiem, sklepik z pamiątkami będzie w środku po lewej stronie w głównym holu, restauracja na piętrze, a placu zabaw nie będzie(widziałeś w jakim kolwiek muzeum plac zabaw np. Łańcut, Biskupin). Zwiedzania jest więcej niż 20 minut chyba że galopem. Swoje wywody wypisujesz na podstawie 3 zdjęć. Najpierw zobacz na własne oczy, a potem się rozpisuj.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Tablica z herbem Jasła zniknęła z mogiły jaślan poległych pod Firlejówką

   

  Firlejówka jest dla jaślan miejscem ze wszech miar wyjątkowym. W świadomości i kulturze historycznej lokalnej społeczności w ciągu dziesięcioleci urosła do rangi niepodważalnego symbolu męstwa i bezgranicznego poświęcenia ojczyźnie. Miejsce, które winno być otoczone szczególną czcią stało się jednak w ostatnim czasie polem dla zabiegów, które z trudem uznać można za przykład godnego upamiętnienia bohaterów wojny polsko-bolszewickiej.

 • Zderzenie BMW z volvo we Wrocance

  W miejscowości Wrocanka doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Tuż za łukiem drogi zderzyły się dwa samochody osobowe. Kierowcy obydwu pojazdów trafili do szpitala.

 • W Cieklinie powstanie strzelnica

  Rada powiatu zabezpieczyła 350 tys. zł na budowę strzelnicy powiatowej w Cieklinie. Inwestycja ma być realizowana w przyszłym roku. Całe zadanie opiewa na blisko 2 mln zł. Zarząd powiatu ubiegać się będzie o dofinansowanie zadania z Ministerstwa Obrony Narodowej.

 • Małgorzata Adamska-Chmiel drugim zastępcą burmistrza

  Dzisiaj burmistrz Jasła Ryszard Pabian powołał swojego drugiego zastępcę. Małgorzata Adamska-Chmiel dotychczas pełniła funkcję kierownika Wydziału Funduszy Europejskich i Rozwoju Gospodarczego. Pod jej skrzydłami miasto pozyskało 150 milionów złotych dofinansowania.

 • Powiat planuje budowę dwóch mostów i dróg powiatowych

  Rada Powiatu w Jaśle wyraziła zgodę na przystąpienie do budowy dwóch mostów na rzece Jasiołce oraz na rzece Ropie, a także wyraziła zgodę na zabezpieczenie środków w kwocie 200 tys. zł na przygotowanie dokumentacji techniczno-projektowych.

 • Wkrótce odwiedzimy groby naszych bliskich

   

  Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych i Zaduszki. Nasza polska tradycja nakazuje, abyśmy odwiedzali w te dni groby swoich bliskich z rodziny i znajomych. Zapalili znicze, złożyli stroiki i chryzantemy w doniczkach.

 • Frekwencja wyborcza w Jaśle wyższa niż 4 lata temu

  Trwają wybory do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Do godziny 12.00 frekwencja wyborcza w mieście Jaśle wyniosła 20,1%.

 • Wypadek w Gorzycach. Trzech motocyklistów trafiło do szpitala

  Dzisiaj około godziny 10. na drodze wojewódzkiej nr 992 w Gorzycach doszło do wypadku z udziałem dwóch samochodów osobowych i trzech motocykli. W wyniku tego zdarzenia do jasielskiego szpitala przetransportowano trzy osoby kierujące jednośladem. Obecnie droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać do dwóch godzin.

 • Pożar sortowni odpadów w Wolicy. Strażacy walczą z ogniem

  Około godziny 17. w Wolicy wybuchł pożar sortowni odpadów w Wolicy. Ogromne kłęby ciemnego dymu zawisły nad Jasłem. Strażacy z ponad 30 jednostek z powiatu jasielskiego, a także z Krosna, Dębicy, Łańcuta, czy Sanoka zmagają się z gaszeniem pożaru.

 • Tam mógł być cmentarz. Budowa drogi wstrzymana

   

  Budowa odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle została wstrzymana zanim na dobre się rozpoczęła. Na placu budowy blisko dwa tygodnie temu podczas prac archeologicznych odnaleziono szkielet kobiety. Zagadkowe odkrycie pozwoliło na postawienie istotnego z punktu widzenia inwestycji pytania. Czy na trasie przebiegu drogi znajdował się niegdyś cmentarz żydowski?

 • Rusza kolejna edycja społecznej zbiórki zniczy na polskie groby na Ziemi Lwowskiej

   

  W ubiegłym roku w listopadzie harcerki i harcerze 139. Drużyny Harcerskiej „Lisy” im. płk. Leopolda Lisa-Kuli działającej przy Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle odbyli wycieczkę patriotyczną do Lwowa i Zadwórza.  Zabrali ze sobą ponad 1 100 zniczy zgromadzonych w społecznej zbiórce, której organizatorami było Stowarzyszenie Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego i 139. DH „Lisy”. W tym roku postanowili powtórzyć akcję.

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105