Konkurs Matematyczny im. Hugona Steinhausa
W piątek 7 marca 2008 r. odbyło się uroczyste zakończenie VII edycji Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa. Konkurs ten rozgrywany jest w trzech kategoriach: dla szkół podstawowych, dla gimnazjów oraz dla szkół ponadgimnazjalnych powiatu jasielskiego. W konkursie biorą udział również 3 - 4 osobowe delegacje uczniów z wielu szkół województwa podkarpackiego. W tegorocznej edycji konkursu uczestniczyło ponad 200 uczniów.
Głównym celem konkursu jest popularyzacja matematyki i dorobku naukowego Hugona Steinhausa. Organizację konkursu od początku wspiera Urząd Miejski w Jaśle oraz Starostwo Powiatowe w Jaśle, które jest również jednym z głównych sponsorów nagród dla laureatów tego konkursu.





Organizatorami konkursu są: w kategorii szkół podstawowych - Gimnazjum nr 1 w Jaśle w kategorii szkół gimnzjalnych - Zespół Szkół nr 4 w Jaśle w kategorii szkół ponadgimnazjalnych - I Liceum Ogólnokształcące w Jaśle Szkoły te organizują również kolejno uroczyste zakończenie konkursu. Tegoroczne "Spotkanie z matematyką" połączone z podsumowaniem VII edycji Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa odbyło się w Gimnazjum nr 1 w Jaśle. Jak co roku oprócz wręczenia nagród i dyplomów laureatom i wyróżnionym w konkursie oraz dyplomów nauczycielom tych uczniów, część uroczystości poświęcona była matematyce. Najlepsi uczniowie w poszczególnych kategoriach przedstawili prezentacje związane z zagadnieniami matematycznymi. Fragment tej uroczystości poświęcony został również patronowi konkursu.
Patron konkursu - Profesor Hugo Steinhaus (1887 - 1972) to Jaślanin, odbywający naukę w Gimnazjum w Jaśle (obecnie I Liceum Ogólnokształcące) w latach 1897 - 1905. To także światowej sławy matematyk, mający swój znaczący wkład w rozwój "królowej nauk" oraz wybitny popularyzator tej nauki. Jego książka "Kalejdoskop matematyczny", przetłumaczona na ok. 70 języków, jest uważana za jedną z najlepszych pozycji propagujących matematykę. Hugo Steinhaus to także Honorowy Obywatel Miasta Jasła decyzją władz miejskich z 1965 r. W Jego pogrzebie we Wrocławiu brała udział liczna delegacja mieszkańców naszego Miasta.
Zainteresowanych zapraszamy na strony:
- Hugo Steinhaus: http://www.1lo.jaslo.pl/index-1.php?page=wych2
- VII Jasielski Konkurs Matematyczny im. Hugona Steinhausa dla szkół ponadgimnazjalnych:

