Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Korzyści z auta elektrycznego. 9 powodów, dla których warto kupić samochód na prąd

31

Samochody elektryczne są coraz popularniejsze w całej Europie, również w Polsce. Istnieje wiele powodów, dla których warto je kupować, a najważniejsze z nich przedstawiamy poniżej.

1. Ekologia

Samochody elektryczne nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, dlatego uznaje się je za przyjazne dla środowiska. Są promowane przez organizacyjne ekologiczne i reklamowane jako bezemisyjne, co odgrywa szczególnie istotną rolę w kontekście zabrudzenia powietrza w miastach.

2. Darmowe parkowanie i możliwość wjazdu do centrów miast

Parkowanie w centrach polskich miast staje się coraz droższe, tymczasem samochody elektryczne mogą korzystać z bezpłatnego parkingu. Co więcej, nie obowiązują ich zakazy wjazdu do centrów, które są elementem polityki transportowej licznych miast w Europie, choć jeszcze nie w Polsce, ale uchwalenie podobnych zakazów również nad Wisłą to prawdopodobnie tylko kwestia czasu.

3. Niskie koszty eksploatacyjne

Opłaca się kupić samochód elektryczny, aby oszczędzić na eksploatacji. W razie potrzeby warto w tym celu zaciągnąć kredyt – z myślą o poprawie zdolności kredytowej polecamy informacje na stronie https://finanse.rankomat.pl/poradniki/13-sposobow-zdolnosc-kredytowa/. Wracając do oszczędności użytkowania aut elektrycznych, wynika ona przede wszystkim z niższych kosztów ładowania niż tankowania, dzięki czemu przejechanie 100 km kosztuje znacznie mniej w przypadku samochodów na prąd niż spalinowych.

4. Cicha praca

Ponieważ silnik samochodu elektrycznego pracuje bezszelestnie, podróżowanie nim jest bardzo wygodne pod względem akustycznym. Brak odgłosów jednostki napędowej znacząco poprawia komfort jazdy.

5. Prosta obsługa

Również prostota obsługi przemawia za kupnem samochodu elektrycznego. Decyduje o tym m.in. nieskomplikowany kokpit i brak tradycyjnej skrzyni biegów – przeważnie w ogóle ona nie występuje, a jeśli już się pojawia, ma formę pojedynczego przełożenia.

6. Komfort i bezpieczeństwo jazdy

Wysoka kultura, bardzo dobra dynamika, wysoki poziom bezpieczeństwa i stabilności jazdy to poza komfortem i oszczędnością eksploatacji kolejne atuty związane z codziennym poruszaniem się samochodem elektrycznym po drogach. Natychmiastowa dostępność maksymalnego momentu obrotowego sprawia, że przyspieszanie jest wyjątkowo płynne.

7. Możliwość korzystania ze specjalnych pasów na drodze

W niektórych miastach dostępne są specjalne pasy przeznaczone wyłącznie dla samochodów elektryczny. Ponieważ z reguły znajdują się w najbardziej zatłoczonych miejscach, gdzie tworzą się korki, pozwalają na ich szybkie ominięcie i dotarcie do celu bez opóźnień, o ile oczywiście posiada się auto napędzane prądem.

8. Korzyści podatkowe

Jeżeli pojazd spełnia warunki ustawowe pozwalające na zakwalifikowanie go do kategorii samochodów elektrycznych, może zostać przyznane mu zwolnienie z podatku akcyzowego. Oznacza to niższe koszty zakupu, ponieważ stawka akcyzy wynosi odpowiednio 3,1% wartości auta dla modeli z silnikiem o pojemności poniżej 2,0 l i 18,6% przy pojemności powyżej 2,0 l. W przypadku drogich samochodów, a takie z reguły są egzemplarze elektryczny, zwolnienie z akcyzy pozwala na zaoszczędzenie naprawdę dużych kwot.

9. Dofinansowania

Obecnie dostępne są dofinansowania w ramach programu „Zielony samochód” obejmujące auta elektryczne o wartości do 125 000 zł. Można z nich uzyskać dopłatę w wysokości maksymalnej 18 750 zł, lecz relatywnie niski limit wartości pojazdu i skomplikowane formalności skutkują małą popularnością programu. Prawdopodobnie w przyszłości pojawiają się jednak inne, korzystniejsze inicjatywy, które wraz z rozwojem infrastruktury do ładowania samochodów elektrycznych skutecznie zachęcą do ich kupowania. Obecnie można wspomóc się także kredytem gotówkowym – aktualne oferty warto sprawdzić i porównać na stronie https://finanse.rankomat.pl/kredyty/gotowkowe/.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 13.07.2021, 09:33
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ixi
dnia 13.07.2021, 11:09
Ocena
komentarza:
7
Stek bzdur
@ Kaczorowiok
dnia 14.07.2021, 06:58
Ocena
komentarza:
3
Niech miasto kupi elektryczne MKS y
@ Major Wołczyk
dnia 13.07.2021, 11:32
Ocena
komentarza:
6
Czy samochodem elektrycznym dojadę z Jasła np. do Gdańska?
@ łodyniec
dnia 13.07.2021, 16:29
Ocena
komentarza:
4
Tak . W trzy dni.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 13.07.2021, 20:03
Ocena
komentarza:
-2
Dojedziesz pociągiem ELEKTRYCZNYM, a kiedyś na pewno takim samochodem.
@ ja
dnia 13.07.2021, 13:17
Ocena
komentarza:
6
Bardzo słaby artykuł - szkoda czasu na czytanie.
@ Rufen
dnia 13.07.2021, 18:08
Ocena
komentarza:
7
Cyt."Samochody elektryczne nie emitują do atmosfery szkodliwych substancji, dlatego uznaje się je za przyjazne dla środowiska."

Samochody elektryczne NIE są przyjazne dla środowiska !!

Produkcja baterii i potem ich utylizacja jest bardziej szkodliwa dla środowiska niż auto spalinowe. W naszym kraju prąd produkuje się głównie z węgla więc paliwa najbardziej szkodliwego dla środowiska.
Oczywiście w skali lokalnej jest bardziej ekologiczne ale globalnie to porażka.

Auto elektryczne to moda i szpan .
@ Człowiek też zwierzę
dnia 13.07.2021, 20:09
Ocena
komentarza:
-2
Skąd Ci się wzięły te rewelacje o tym, że produkcja i utylizacja są gorsze mimo braku emisji podczas okresu użytkowania? Uważasz ponadto, że węgiel plus spaliny są lepsze od węgla minus spaliny?
@ Rufen
dnia 13.07.2021, 21:21
Ocena
komentarza:
0
@ Człowiek też zwierzę
dnia 13.07.2021, 22:33
Ocena
komentarza:
0
Fact check: Electric vehicles emit fewer emissions and are better for the environment

BRINLEY HINEMAN | USA TODAY | 4:15 pm EDT October 17, 2020
@ Człowiek też zwierzę
dnia 13.07.2021, 22:59
Ocena
komentarza:
0
„The new research from the universities of Exeter, Nijmegen - in The Netherlands - and Cambridge shows that in 95% of the world, driving an electric car is better for the climate than a petrol car.
The only exceptions are places like Poland, where electricity generation is still mostly based on coal.”

I takich info jest więcej. Tak więc cokolwiek innej treści to tylko kolejny mit, jakich wiele. A że Polska w ogonie, to nic dziwnego.
@ Rufen
dnia 14.07.2021, 17:39
Ocena
komentarza:
2
Widzę że palce cię swędzą.
Wklejasz jakieś teksty które nic nie wniosły po za potwierdzeniem tego co napisałem.

Samochody elektryczne same w sobie emitują mniej , a nawet w cale szkodliwych substancji. To ich produkcja i "paliwa" do nich jest szkodliwe dla środowiska.

ADAC brało pod uwagę Niemiecki rynek gdzie 25 % prądu produkuje się z węgla.
W Polsce z węgla produkuje się około 80 % pądu wiec wypada to jeszcze gorzej.

Wklejasz krytykę ADAC napisaną przez lobby koncernów motoryzacyjnych które wpakowały dziesiątki milionów € na badania nad elektrycznymi samochodami.
Teraz chcą je odzyskać i na siłę będą klientom wciskały elektryki które są droższe od tradycyjnych samochodów i wątpliwe ekologicznie.

Może za 10 lat jak się technologia rozwinie i zaczniemy produkować prąd ze źródeł odnawialnych i takie auto przejedzie na jednym ładowaniu 500-800 km ,a bateria będzie na 20 lat to wtedy zaczniemy się zbliżać to dodatniego bilansu śladu węglowego.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 14.07.2021, 19:52
Ocena
komentarza:
0
Uwzględniono źródło produkcji energii i przy zielonym elektryki wypadają jak najbardziej OK. Trudno udowadniać, że są nieekologiczne tylko w kontekście węgla, od którego przecież się odchodzi. Trochę takie spiskowe myślenie, że ktoś chce nam coś wcisnąć i złupić, choć tak prosto go przejrzeć. Jeśli to, co napisane o błędach popełnionych przez ADAC jest nieprawdą (tekstu niemieckiego już nawet nie można odnaleźć), to wystarczy przytoczyć dane to potwierdzające. Tekst dotyczący ADAC to tylko jedno ze źródeł, z kolei uniwersytety nie są lobby motoryzacyjnym. Ale zawsze można napisać, że siedzą mu w kieszeni. Tylko jeszcze wypada mieć jakaś podkładkę.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 13.07.2021, 23:12
Ocena
komentarza:
0
Konkretnie odnośnie ADAC:

„In this article, Auke Hoekstra points out the top six errors people make when they criticize electric vehicles. A new ADAC study (the largest German automobile club with 18 million members) makes 5 of the 6 errors.„
@ Byk
dnia 14.07.2021, 06:45
Ocena
komentarza:
1
Choćby nawet i Europa nie wyemitowała ani jednego kilograma CO2, to w skali świata nic to nie zmieni, ale jak to powiedział pewien polityk "możemy dać przykład innym", tylko nikt nie mówi ile ten nasz przykład będzie każdego obywatela kosztował i o ile staniemy się biedniejsi.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 14.07.2021, 10:51
Ocena
komentarza:
-3
Póki co węgiel kosztuje ŻYCIE jakiejś liczby obywateli. I co komu po oszczędności, jeśli odetnie gałąź, na której siedzi? Czy obecne status quo jest zresztą bezkosztowe? Chora i nieprzyzwoita logika.
@ Byk
dnia 14.07.2021, 11:32
Ocena
komentarza:
3
Już prędzej samotna babcia zamarznie albo rozchoruje się w swoim domu z powodu braku ogrzewania niż od tego osławionego CO2.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 14.07.2021, 12:49
Ocena
komentarza:
0
Od kiedy odejście od węgla wiąże się z brakiem ogrzewania?
Ludzie są w stanie napisać największe nonsensy, żeby tylko wydać się w ich przekonaniu sensownym...
@ Kaczorowiok
dnia 14.07.2021, 07:01
Ocena
komentarza:
1
Samoloty najwięcej spalin puszczają ,więcej od aut i pieców i wdychamy sobie i nikt o t nie pisze
@ Człowiek też zwierzę
dnia 14.07.2021, 10:54
Ocena
komentarza:
0
I tak od aut przeszliśmy do samolotów... Ktoś chyba jednak pisze, skoro o tym wiesz? Ile osób wie o emisjach z rolnictwa (hodowla zwierząt), czyli sektora, wydawałoby się, nieemisyjnego?
@ łodyniec
dnia 14.07.2021, 13:52
Ocena
komentarza:
1
Emisja spalin ze wszystkich pojazdów to jedna tysięczną całości i ma się nijak
do tego co zieloni szczekacze piszą i mówią. No ale dojne krowy trzeba doić .
Ile to Polska płaci za własne powietrze? 3mld euro które trafiają nie wiadomo gdzie i na co są wydawane ? Ktoś się bogaci kosztem głupszych i tyle.
Zobaczcie na śmieciarzy z Azji ,oni mają w d... emisje i dbanie o środowisko.
Morze śmieci produkują i wyrzucają do rzek , ale to my musimy płacić za powietrze ...
@ Człowiek też zwierzę
dnia 14.07.2021, 14:09
Ocena
komentarza:
0
Skąd masz te wyliczenia? I co się oglądasz na Azję? Tylko przykład, jak NIE należy postępować i cisnąć do zmiany. Morze śmieci produkują WSZYSCY! Znajdź sobie info, za jaki procent zanieczyszczeń odpowiadają plastikowe słomki, do których nas tak słusznie zniechęcają, ale za to, za jaki odpowiadają sieci rybackie. A nie byłoby ich, gdyby nie standardowe wybory konsumentów. Spychologia.
@ Nikki
dnia 14.07.2021, 17:15
Ocena
komentarza:
2
Małe sprostowanie - ja nie produkuję śmieci, ja je kupuję - bo nie mam wyjścia. Natomiast potem muszę jeszcze raz za nie zapłacić - i też nie mam wyjścia. A co do wyliczeń - co powiesz na takie:
Jak obliczyli aktywiści z portalu Transport & Environment, sam Carnival Corporation – największy na świecie operator statków wycieczkowych – wyemitował dookoła Europy 10 razy więcej tlenków siarki niż wszystkie 260 milionów samochodów jeżdżących po naszym kontynencie w 2017 roku. Drugi operator, Royal Caribbean, wyemitował cztery razy tyle.
Od siebie dodam, że statków wycieczkowych pływa po świecie jakieś 300 sztuk. A pozostałych jest jakieś 50 tysięcy. To ile one emitują? Doliczyć do tego trzeba jeszcze okręty wojenne, myślę, że dobrych parę tysięcy, które ekologię mają całkowicie w d..., nawet w porównaniu do wycieczkowców. I kogoś to obchodzi? Gdzie ekolodzy? Gdzie Komisja Europejska? Gdzie Greta? Po prostu, chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze, a samochody elektryczne wcale nie są bardziej ekologiczne, za to bardziej niebezpieczne np. w trakcie wypadków. Ale to też nikogo nie obchodzi.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 16.07.2021, 14:50
Ocena
komentarza:
-1
PS Pytasz gdzie KE? Wyszukaj sobie „Fit for 55” („Gotowi na 55”). Program zakłada m.in. obciążenie po raz pierwszy transportu morskiego opłatami za emisje. Szkoda, że niestety trzyma się z lobbystami, co dotyczy także sektora rolniczego (chów przemysłowy), w którego przypadku owe trzymanie już cieszy się powszechnym poparciem obywateli. Z kolei jeszcze co do samych statków - tych rybackich jest pewnie o wiele więcej niż wycieczkowych i dodatkowo zaburzają dno morskie, co skutkuje emisją gazów cieplarnianych.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 14.07.2021, 18:33
Ocena
komentarza:
0
Wszyscy (produkują śmieci), czyli nie tylko Azja. Nie widzę powodu do pozostawienia na drogach źródła spalin (elektryki SĄ mniej emisyjne) tylko dlatego, że gdzieś indziej są jeszcze większe. Bardzo mnie cieszy to zwracanie uwagi na główne źródła emisji, bo sektor rolniczy odplwiada za nie w większym stopniu niż cały transport na świecie. Ale o tym nikt oprócz mnie już w komentarzach nie pisze... Bo trzeba byłoby coś zmienić i nie można byłoby już wskazać na innych?
@ łodyniec
dnia 14.07.2021, 20:19
Ocena
komentarza:
0
Bredzisz albo nie rozumiesz co piszesz. Skoro sektor rolniczy produkuje najwięcej CO2 , to może trzeba dalej iść tym durnym tokiem myślenia i jak jeden z głównych idiotów poprzeć a może nawet wprowadzić ubojnie wszystkich zwierząt i depopulacje ludzi , przecież też produkujemy CO2 . Co ty na to ? Wyrżnąć wszystkich i będzie święty spokój ;-)
@ Człowiek też zwierzę
dnia 14.07.2021, 20:32
Ocena
komentarza:
0
Zwierząt (tzw. hodowlanych) wystarczy nie rozmnażać (pozostałej biomasy jest już tyle co na lekarstwo), Einsteinie;-) A w każdym razie zmniejszyć ich ilość (70-80 miliardów rocznie wobec tylko ośmiu miliardów ludzi), bo jest nienaturalna i dopiero TO jest problemem. Oczywiście tylko w kontekście klimatu, bo etyka wymaga czegoś więcej.
Jesteś taki przeciwny końcu ludzkości, ale wspierasz dokładnie coś odwrotnego!:-)
@ łodyniec
dnia 15.07.2021, 12:53
Ocena
komentarza:
0
Chłopie bredzisz ,więc kończę rozmowę. Jeden wybuch wulkanu wypuszcza w atmosferę tyle co wszystkie inne czynniki przez sto lat. Jesteś uparty ,albo zielono zakręcony .
@ Człowiek też zwierzę
dnia 15.07.2021, 22:08
Ocena
komentarza:
1
Mitologia stosowana.

„Nauka o klimacie. Mit: wulkany emitują więcej dwutlenku węgla niż człowiek.”
@ Człowiek też zwierzę
dnia 14.07.2021, 20:36
Ocena
komentarza:
0
PS Te 79-80 miliardów rocznie to stan obecny, nie ten pożądany.
@ Człowiek też zwierzę
dnia 24.07.2021, 12:24
Ocena
komentarza:
0
Badanie obalające najczęściej podnoszone zarzuty wobec samochodów elektrycznych.
Nawet przy uwzględnieniu emisji z baterii i zasilaniu jej brudną energią, samochód elektryczny ma mniejszy ślad środowiskowy.

„This new study debunks one of the biggest criticisms of electric vehicles”
https://www.fastcompany.com/90657745/this-new-study-debunks-one-of-the-biggest-criticisms-of-electric-vehicles
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Chodnik na ul. Żniwnej jest zdewastowany. Mieszkanka - " Strach na spacer wyjść z dziećmi"

  Od kiedy rozpoczęły się prace przy budowie nowego mostu na rzece Jasiołce, chodnik przy ul. Żniwnej jest w kompletnej rozsypce. Mimo, iż przez wiele lat nie był w najlepszych stanie, to przejazd ciężkich samochodów zniszczył go doszczętnie. - Rzadko wychodzimy na spacery, bo teraz strach przy tych autach gigantach...

 • Mecze przy Śniadeckich 15 najwcześniej wiosną przyszłego roku

   

  Prace przy modernizacji płyty stadionu piłkarskiego przy ul. Śniadeckich w Jaśle rozpoczęły się niemal rok temu. Pomimo upływu wielu miesięcy, na ich finalizację trzeba będzie jeszcze poczekać. Wciąż nie wysiano trawy, co ma kluczowe znaczenie dla właściwego przygotowania naturalnej murawy, na której swoje mecze już tej jesieni chcieli rozgrywać Czarni Jasło. Wszystko wskazuje jednak na to, że będzie ona gotowa rozgrywania zawodów sportowych najwcześniej wiosną przyszłego roku.

 • Dlaczego tak uwielbiamy pierogi?

   

  Czołowe miejsce, jakie pierogi zajmują w jadłospisie każdego Polaka jest absolutnie bezdyskusyjne. Dlaczego tak jest? Po pierwsze prostota. Ciasto wypełnione smacznym farszem z łatwością jest w stanie zaspokoić kulinarne oczekiwania amatorów dobrego jedzenia. Po drugie, lubią je wszyscy, od dzieci po dziadków. To także dobry sposób na szybki i tani obiad, na zamówienie.

 • Wielkie otwarcie Magurskiej Spiżarni

   

  W najbliższą środę o godzinie 9:00 otwieramy nowe miejsce w Jaśle. To sklep Magurska Spiżarnia.

 • W Nowym Żmigrodzie zagrał zespół Enej

   

  Pomimo deszczowej pogody, w Pikniku Rodzinnym – „Żmigrodzki Smok” wzięły udział tłumy głodnych rozrywki mieszkańców Nowego Żmigrodu i okolicznych miejscowości. Gwiazdą wieczoru był zespół Enej.

 • 77. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Polacy oddają hołd bohaterom

  Dzisiaj w wielu miejscach Warszawy odbywają się uroczystości związane z obchodami 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem "Mokotów Walczący 1944" rozpalono "ogień pamięci" i włączono iluminacje pomnika na 63 dni. To jedno z wielu wydarzeń w tym szczególnym dniu. Dzisiaj w Jaśle w rocznicę godziny "W" o godzinie 17. włączone zostaną syreny alarmowe.

 • Zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz. Wybitny kompozytor miał 93 lata

   

  O śmierci jaślanina poinformował jego menadżer. Muzyk jazzowy, saksofonista i kompozytor miał 93 lata. Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz skomponował muzykę do kultowych polskich seriali i filmów fabularnych. Nigdy nie zapomniał o swojej małej ojczyźnie, między innymi fundując stypendium artystyczne dla najbardziej uzdolnionych muzycznie młodych mieszkańców miasta.  

 • Jasielscy policjanci obchodzą dzisiaj swoje święto

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj powiatowe obchody Święta Policji. Miejscem uroczystego apelu był plac przy nowej siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Jaśle. Symboliczny klucz do nowo powstałego budynku odebrał Komendant Powiatowy Policji w Jaśle insp. Robert Wróbel. Wydarzeniu, tradycyjnie towarzyszyło wręczenie funkcjonariuszom jasielskiej jednostki aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne.

 • Minister Andrzej Adamczyk z wizytą w Przysiekach i Desznicy. Poświęcono zmodernizowany przed kilkoma miesiącami odcinek DK28

   

  Po upływie dziewięciu miesięcy od oddania do użytku zmodernizowanego odcinka DK28 Siepietnica – Trzcinica, dokonano jego poświęcenia. Do Przysiek zawitał szef resortu infrastruktury Adam Adamczyk. Padły zapowiedzi kierowania kolejnych rządowych środków na realizację inwestycji infrastrukturalnych na terenie powiatu jasielskiego.

 • W Trzcinicy powstanie centrum kultury?

  Radni powiatowi większością głosów przyjęli uchwałę w sprawie przystąpienia i zabezpieczenia środków finansowych na realizację zadań inwestycyjnych w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Wśród wielu inwestycji zaplanowano do realizacji budowę Regionalnego Centrum Kultury Trzcinica Park.

 • Zamawiaj domowe obiady u "Wojtka" w obniżonych cenach!

   

  Bar mleczny u „Wojtka” nie przestaje myśleć o swoich klientach. Dlatego też, wciąż obowiązują nowe, obniżone ceny dań przy odbiorze osobistym oraz na dowóz! Pyszne potrawy kuchni domowej z łatwością można zamówić on-line lub w barze przy ul. 3 Maja 101. 

 • ESSA! Robotyk! Essa reszta! Nowy Ty w ZS3 – biegiem póki są miejsca – Zespół Szkół nr 3 w Jaśle „CHEMIK&rdqu

   

  TECHNIK ANALITYK to elitarny i ponadczasowy zawód. W skali kraju w tym zawodzie kształci się zaledwie kilkuset uczniów. Absolwenci tego zawodu są bardzo poszukiwani przez pracodawców w kraju jak i zagranicą ze względu na duże umiejętności praktyczne, gdyż w ramach kształcenia spędzają wiele godzin w laboratorium.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105