Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Kosztowne lanie wody

46

"Śmigus-dyngus" to oryginalna i zabawna tradycja, ale tylko wtedy, kiedy akceptuje ją osoba oblewana wodą. "Polowania" z wiadrami na przypadkowych przechodniów, lanie wodą z okien czy balkonów, to już łamanie prawa. Policjanci na tego typu zachowania będą reagować i wyciągać konsekwencje prawne. 

W drugi dzień Świąt Wielkanocnych wielu młodych ludzi wychodzi z domów, aby podtrzymywać tradycję "śmigusa-dyngusa". Często jednak tadycja staje się wybrykiem chuligańskim, a takie zachowania nie będą tolerowane przez policjantów. Funkcjonariusze będą interweniować w związku z wszelkimi zakłóceniami ładu i porządku publicznego, oblewaniem przejeżdżających pojazdów, rzucaniem worków z wodą, wylewaniem wody przez okna lub z balkonów. Będą wyciągali konsekwencje prawne.
 
Jaka kara grozi nadgorliwemu żartownisiowi? Kara zależy od sposobu zakwalifikowania czynu, np.:

  • Polewanie wodą przechodniów, wlewanie wody do mieszkań, klatek schodowych, samochodów i środków komunikacji miejskiej będzie traktowane jak wykroczenie. W tych przypadkach grozi mandat do 500 zł.
     
  • Oblanie wodą może być też uznane za naruszenie nietykalności osobistej. Grozi za to mandat do 500 zł, a nawet kara 1 roku więzienia.
     
  • Wdzieranie się do czyjegoś mieszkania, domu, lokalu lub ogrodzonego terenu, aby kogoś oblać wodą, jest przestępstwem naruszenia miru domowego. Grozi za to mandat do 500 zł, a nawet kara 1 roku więzienia.
     
  • Oblanie rowerzysty lub szyb jadącego samochodu, to wykroczenie. Taki czyn może spowodować niebezpieczeństwo w ruchu drogowym, a nawet doprowadzić do wypadku. Grozi za nie mandat do 500 zł.
     
  • Rzucanie woreczkami, pojemnikami z wodą lub wylewnie cieczy przez okno to wykroczenie, za które policjanci mogą ukarać mandatem karnym w wysokości 500 zł.
     
  • Zniszczenie ubrania lub innej rzeczy, to wykroczenie lub przestępstwo - w zależności od wartości zniszczonej odzieży. W tym przypadku sprawca może mieć dodatkowo sprawę cywilną w sądzie. Będzie musiał zapłacić odszkodowanie za zniszczoną odzież.

 
Policja apeluje do rodziców, aby zwrócić szczególną uwagę dzieciom, że oblewanie osób, które tego sobie nie życzą jest zabronione. Pamiętajmy - jeśli nieletni zniszczy komuś odzież, torebkę, telefon lub inny przedmiot, konsekwencje finansowe poniosą jego rodzice!

 KWP
Reklama

Komentarze: 46

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Jacek
dnia 10.04.2012, 14:00 · Zgłoś
hehe dostałem 50zł !
Odpowiedz
0
@ getright
dnia 10.04.2012, 10:14 · Zgłoś
Ich to już całokowicie po[...]ło !!
Odpowiedz
0
@ cola
dnia 10.04.2012, 11:21 · Zgłoś
kogo???
Odpowiedz
0
@ fisz
dnia 10.04.2012, 07:41 · Zgłoś
co to ma być demokracja w [...] sobie wsadźcie taką demokracje państwo policyjne
Odpowiedz
0
@ Jaślok
dnia 09.04.2012, 16:40 · Zgłoś
Nawet ta Nasza Tradycja zabijana przez pogańsko scierwna instytucje do roboty a nie straszyc mandatami bo macie prace dzięki Nam Polakom. Nieroby ! PRECZ Z KOMUNA !
Odpowiedz
0
@ jadzia
dnia 09.04.2012, 20:33 · Zgłoś
Tradycja i dogmaty zasłaniają prawdę
Odpowiedz
4
@ Jaslo112
dnia 09.04.2012, 15:36 · Zgłoś
Mi się to lanie wody nie podoba, ale z tego co wiem to przez te kary nikt nie leje dzisiaj
Odpowiedz
3
@ cola
dnia 09.04.2012, 16:51 · Zgłoś
tak? a byles gdziekolwiek?
czy sie boisz? :) u nas leja :)
Odpowiedz
6
@ yooogi
dnia 09.04.2012, 15:34 · Zgłoś
zawsze polewalo sie dziewczyny i byly zadowolone i tak powinno byc, ale w zeszlym roku [...] przesadzili i nalali mi wody do samochodu, uszkodzili elektryke rodzicow kosztowalo to pare tysiecy wiec teraz ich pociechy ogladaja rowiesnikow przez okno zeby znow nie nabroic
Odpowiedz
6
@ gabi
dnia 09.04.2012, 14:31 · Zgłoś
No i dobrze, karac takie wybryki, na szczescie coraz mniej widac kretynow biegajacych z wiadrami...dawniej to strach było isc samej do koscioła...
Odpowiedz
2
@ Tutaj wpisalem swoj pseudonim
dnia 09.04.2012, 19:40 · Zgłoś
od czego masz chlopa?
Odpowiedz
0
@ ZbychuTraktorzysta
dnia 09.04.2012, 12:45 · Zgłoś
Przydał by sie nowy telefon
Odpowiedz
1
@ [...]
dnia 09.04.2012, 12:34 · Zgłoś
Lepiej napitalać jajami surowymi.Mają czynnik wody,a nie mieszczą się w kategorii mandatu.I wyglądają pięknie=żółto!!! i smacznie... jaja drogie,ale i tak tanie,bo nie ma mandatu...I gliny zgłupieją...Można więc białkami walić z góry wiadrami...Polecam tą formę rekreacji w poniedziałkowym słońcu...
Odpowiedz
2
@ Tutaj wpisalem swoj pseudonim
dnia 09.04.2012, 13:15 · Zgłoś
zniszczenie mienia...
Odpowiedz
1
@ Jom
dnia 09.04.2012, 11:54 · Zgłoś
patrząc na e wszystkie zakazy, to zostają tylko plastikowe jajka, i to niewielkie...
Odpowiedz
1
@ driver
dnia 09.04.2012, 11:05 · Zgłoś
nawet z tym sobie nie poradza niebiescy... nie panikujcie, dzis polowa z nich kaca leczy :D
Odpowiedz
-2
@ jadzia
dnia 09.04.2012, 09:48 · Zgłoś
Proszę nie przeszkadzać ludowi,ludowemu w kultywowaniu tradycji.Tradycja i dogmaty to sens religii rzymsko-katolickiej,która istnieje dzięki temu
Odpowiedz
8
@ @@@
dnia 09.04.2012, 09:20 · Zgłoś
nie państwo policyjne tylko walka z chuligaństwem tradycja tradycją a [...] chamstwem
Odpowiedz
-2
@ młot
dnia 08.04.2012, 22:13 · Zgłoś
a czy ludzie z targowicy będą lani?Łemki i ukraińcy?
Odpowiedz
2
@ wół
dnia 08.04.2012, 21:39 · Zgłoś
zapomniał wół jak cielęciem był... ludzie to tradycja ciekawe czy ci policjanci co będą jutro wlepiać mandaty za tą ,,zniszczoną odzież lub naruszenie nietykalności osobistej,, przez wiaderko wody... nie robili tego kilka lat wstecz ojojoj wszyscy zapominamy młodość...
Odpowiedz
7
@ lol
dnia 09.04.2012, 11:14 · Zgłoś
Tu nie chodzi o wiek ! Tylko o zdrowy rozsądek ! Nie każdy sobie życzy dostać wiadrem wody na ulicy zwłaszcza jak jest tak zimno ! Ciekawe czy bedziesz taki mądry jak dostaniesz takim wiaderkiem z wodą idąc np do koscioła ?! Chciałbym widzieć Twoją reakcję.
Odpowiedz
7
@ noo....
dnia 08.04.2012, 21:18 · Zgłoś
i tak bedzie snieg w lany pon wiec będzie lipa:/
Odpowiedz
14
@ lemon
dnia 08.04.2012, 20:52 · Zgłoś
Ja patrząc za okno i na termometr sądzę że jutro będzie "niewielu wodnych przestępców" : )
Odpowiedz
2
@ Smalli
dnia 08.04.2012, 20:36 · Zgłoś
Policja nie ma sie czym zajmować tylko juz nawet takimi sprawami no bez przesady
Odpowiedz
5
@ mokry
dnia 08.04.2012, 19:49 · Zgłoś
ta policja to by tylko pieniądze zdzierała z byle głupoty
Odpowiedz
-11
@ pipi
dnia 08.04.2012, 19:11 · Zgłoś
lej panie bedzie spanie...wiadra w dłoń!!!
Odpowiedz
12
@ Zapytanie
dnia 08.04.2012, 18:55 · Zgłoś
Do tego się właśnie nadają - latać za dziećmi polewającymi się wodą. Niech nie zapomną później wrócić do szukania chuliganów z piaskownicy. Ostatnio jeden z nich sypnął piaskiem w moją Zuzię - SKANDAL! Już widzę jak pytają się dzieci, czy ktoś kogo mają zamiar oblać się na to zgadza... od razu mandat, a co za tym idzie, punkciki podnoszące rangę. Ot Jasielscy 'stróże prawa', którzy tam gdzie są potrzebni, to ich nie ma. Wesołych Świąt
Odpowiedz
-4
@ Odp.
dnia 08.04.2012, 21:41 · Zgłoś
A jak Zuzie z piaskownicy za rączkę poprowadzi na spacerek starszy wujaszek by szukać pieska, to polecisz do tych "stróżów prawa"??
Odpowiedz
13
@ Zapytanie
dnia 08.04.2012, 23:05 · Zgłoś
A gdzie mam lecieć, do Czerwonego Krzyża? Nie myl mnie z JP, JP na 700 %. Po prostu wiem, że nadają się tylko do takich spektakularnych akcji, jak gonienie [...] za lanie się wodą, zgarnianie [...]i, czy przeganianie małolatow za picie [...] na ławce. Myślisz, że oni dostają w ogóle jakieś poważniejsze sprawy? Wszystko ląduje w Rzeszowie! Dostali ostatnio zgłoszenie o kradzieży aut na jednym z osiedli, to wystawili oczy, bo myśleli, że takie rzeczy to tylko w filmach typu 60 sekund. Myślisz, że się odnajdą? Oni nawet nie wiedzą jak się za to zabrać, pomimo, że poziom inwigilacji w Jaśle sięga zenitu.
Odpowiedz
-2
@ bb
dnia 08.04.2012, 18:53 · Zgłoś
kiedys to kazdy kazdego oblewał wiadrami wody i nie bylo skarg bo wiadomo co tradycja to tradycja. A nie ... za niedlugo moze trzeba placic za deszcz ..
Odpowiedz
-2
@ osiedlowy
dnia 08.04.2012, 18:33 · Zgłoś
dawniej to nikt się nie przejmował nawet władza lała się wodą a teraz jak deszcz pada to opłaty wnoszą
Odpowiedz
7
@ Tutaj wpisalem swoj pseudonim
dnia 09.04.2012, 13:13 · Zgłoś
nowy podatek od smingusa dyngusa :) chcesz sie lac woda? zaplac podatek...xD
Odpowiedz
31
@ ala
dnia 08.04.2012, 18:28 · Zgłoś
Cóż to za tradycja oberwać woreczkiem z wodą lub być polanym z wiaderka wodą.Nie można ulicą spokojnie przejść bo całe bandy wyrostków oblewają z wiaderka nie zważając czy idzie matka z małym dzieckiem czy osoba starsza.
Odpowiedz
-32
@ lol
dnia 08.04.2012, 19:26 · Zgłoś
bo to właśnie [...], [...] i [...] tradycja
Odpowiedz
2
@ wyrostek
dnia 10.04.2012, 08:07 · Zgłoś
wiesz co sam jestem jedna z osob która kultywuje ta tradycje i jak sobie przypominam to w tej tradycji chodzi o to by woda oblewac dziewczyny a nie kazdego, i dlatego też dziwie się dlaczego to ma byc tak karane

^^
Odpowiedz
23
@ cola
dnia 08.04.2012, 18:19 · Zgłoś
ojej nawet juz tardycji nie mozna kultywoaac
dawniej dziewczyna zostala oblana to sie cieszyla a teraz...ide...a nikt mnie nawet kropelka nie pokropi...
smutne to :(
Odpowiedz
17
@ ...
dnia 08.04.2012, 21:07 · Zgłoś
to pokochaj deszcz:) przynajmniej on na ciebie poleci:)
Odpowiedz
22
@ Na Wyspy Wiej
dnia 08.04.2012, 22:23 · Zgłoś
to powiedz gdzie bedziesz lub na jakiej ul mieszkasz to wpadnie tam ktoś z wiadrami
Odpowiedz
-6
@ qwerty
dnia 08.04.2012, 23:29 · Zgłoś
przyjdę z jajami wielkanocnymi i przyniosę "węża" to cię "poleje" :D
Odpowiedz
9
@ cola
dnia 09.04.2012, 14:10 · Zgłoś
oj wężem juz byłam polana i to był najpiekniejszy Śmigus :)
Odpowiedz
4
@ cola
dnia 09.04.2012, 15:07 · Zgłoś
a ile masz tych jaj heheh:)
Odpowiedz
0
@ piesekleszek
dnia 08.04.2012, 18:17 · Zgłoś
Wszyscy jutro na komende z wiadrami , zrobimy śmigusa dyngusa :D .

Oczywiście żartuje , bo za chwile antyterroryści pomylą mieszkania i mi zęby powybijają :roll:
Odpowiedz
-20
@ fiufiu
dnia 08.04.2012, 18:14 · Zgłoś
HAha żaaal
Odpowiedz
3
@ ziom
dnia 08.04.2012, 18:04 · Zgłoś
państwo policyjne
Odpowiedz
66
@ Rakieta
dnia 08.04.2012, 18:04 · Zgłoś
Najważniejszy jest zdrowy rozsądek zarówno ze strony cywilów jak i władz...
Odpowiedz
60
@ wodolej
dnia 08.04.2012, 19:25 · Zgłoś
Jak karać polityków za lanie wody czy obietnice? Obojętnie przed- czy powyborcze? [...] na środu rynku?
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.