Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Krew potrzebna na cito! Zapasy krwi w stanie krytycznym

3

Wakacje to zawsze bardzo trudny czas dla Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa. W tym okresie bieżące stany magazynowe krwi i jej składników w Polsce maleją, a liczba Dawców – wyraźnie spada. W tym roku, ze względu na pandemię COVID-19, która uniemożliwiła Dawcom regularne donacje, sytuacja jest poważna i zaczyna brakować krwi ratującej życie. Jedną z osób, dla których krew jest bezcennym lekiem, jest 10-letnia Dominika, chora na ostrą białaczkę szpikową. Dziewczynka potrzebuje Dawcy szpiku oraz regularnych transfuzji krwi.

Szpitale każdego dnia wykonują setki planowych zabiegów oraz skomplikowanych operacji, które wymagają zabezpieczenia dużych ilości krwi. Warto podkreślić, że średnio 1 na 10 osób leczonych w szpitalu potrzebuje krwi. Przy operacjach serca zużywa się ok. 6 jednostek krwi. Podczas operacji z udziałem ofiar wypadków komunikacyjnych konieczne jest ok. 10 jednostek krwi, natomiast przy przeszczepieniu wątroby - ok. 20 jednostek. Żeby uświadomić sobie,

jak wiele krwi potrzeba, aby uratować życie jednego człowieka, wystarczy wziąć pod uwagę fakt, że jednorazowe oddanie krwi pełnej przez Dawcę - 450 ml - to jedna jednostka.

Potrzebują szpiku, ale również krwi

Krew dla pacjentów onkohematologicznych – obok szpiku lub krwiotwórczych komórek macierzystych - jest niezbędnym elementem w procesie powrotu do zdrowia, ponieważ podczas leczenia u tych pacjentów występuje często niedokrwistość i małopłytkowość, które wymagają transfuzji krwi oraz jej składników. To, ile przetoczeń będzie potrzebował pacjent, zależy między innymi od rodzaju nowotworu i przebiegu choroby, a także występowania ewentualnych powikłań w trakcie leczenia. Dominice, 10-letniej pacjentce, od roku walczącej z ostrą białaczką szpikową, przetoczono do kilkudziesięciu litrów tego życiodajnego leku.

Dominika od początku swojej choroby, czyli od lipca 2019 roku, miała przetaczane składniki krwi - koncentraty czerwonych krwinek, koncentraty krwinek płytkowych, osocze, krioprecypitat. Nie jestem w stanie podać dokładnej, łącznej objętości, ale oceniam, że było to kilkadziesiąt litrów.

W krytycznym czasie, gdy pojawiły się również zaburzenia układu krzepnięcia, było to nawet 5 przetoczeń różnych składników w ciągu doby – mówi Krzysztof Chomik, tata chorującej na nowotwór krwi 10-letniej Dominiki.

W głębokich leukopeniach po chemioterapii, gdzie funkcje szpiku ustają na około 2 tygodnie - w naszym przypadku w miesięcznym cyklu leczenia - szpik nie produkuje składników krwi, więc trzeba je dostarczać z "zewnątrz". Dominika przeszła 5 cykli ciężkiej chemii, ale choroba powróciła i obecnie mija trzeci tydzień od rozpoczęcia cyklu po wznowie – szpik nie podjął jeszcze pracy. Ostatnie przetoczenie czerwonych krwinek córka miała zaledwie kilka godzin temu. W tym momencie Dominika potrzebuje nie tylko składników krwi pobieranych od Dawców, ale i niespokrewnionego Dawcy szpiku – dodaje Pan Krzysztof, tata Dominiki.

Od momentu, gdy Dominika zachorowała, oddaję krew regularnie. Będąc przy córce i patrząc na inne chore dzieci wiem, że nie można postąpić inaczej. Krew to nieoceniony lek - to dar życia, którym może podzielić się każdy z nas – podsumowuje Pan Krzysztof.

Bezpieczne donacje w trakcie pandemii

Oddawanie krwi jest bezpieczne. Publiczna służba krwi podejmuje wszelkie działania, aby zachować maksymalne środki ostrożności. Przed wejściem do Centrum Krwiodawstwa sprawdzana jest temperatura ciała, Dawcy przestrzegają zachowania odpowiedniego dystansu społecznego i dezynfekują dłonie. Wypełniają także ankietę, w której odpowiadają na pytania, dotyczące ewentualnego kontaktu z osobą zakażoną czy mającą objawy, które mogłyby sugerować zakażenie. Ponadto, w trosce o bezpieczeństwo została wprowadzona możliwość telefonicznego lub internetowego zapisu na donację – na dany dzień i konkretną godzinę – powiedziała Małgorzata Lorek, dyrektor Narodowego Centrum Krwi.

Krew i jej składniki podawane są pacjentom z chorobami nowotworowymi - w trakcie i po chemioterapii, kobietom rodzącym, pacjentom wymagającym zabiegów operacyjnych, osobom u których występują braki krwi i jej składników czy zaburzenia krzepnięcia, osobom po oparzeniach i urazach, a także tym, którzy ulegli wypadkowi.

Jakiej grupy krew jest potrzebna?

Obecnie krew każdej grupy jest niezbędna, ponieważ sytuacja jest naprawdę trudna. Na stronach Regionalnych Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa znajdują się aktualne stany rezerw w bankach krwi, więc na bieżąco można sprawdzać zapotrzebowanie. Krew lub jej składniki może oddać każda zdrowa osoba od 18. do 65. roku życia, która waży co najmniej 50 kilogramów.

Krew to bezcenny lek, którego nie da się wyprodukować w laboratorium, dlatego zaangażowanie Dawców krwi jest niezbędne, aby lekarze mogli walczyć o zdrowie i życie pacjentów. Oddawanie krwi – nawet w dobie pandemii - jest bezpieczne, a 450 ml krwi pełnej, którą pobiera się od Dawcy podczas wizyty w Centrum Krwiodawstwa, to mniej niż 10% całej objętości krwi, znajdującej się w organizmie dorosłego człowieka – mamy jej około 5-6 litrów.

Oddaj krew i uratuj życie drugiemu człowiekowi.

Więcej informacji o Fundacji DKMS: www.dkms.pl

***

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia oraz niezależna organizacja pożytku publicznego wpisana do KRS 0000318602. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1,67 mln (czerwiec 2020), spośród których 8100 osób (maj 2020) oddało swoje krwiotwórcze komórki macierzyste lub szpik Pacjentom, zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym drugą szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy przyjść na organizowany przez Fundację Dzień Dawcy szpiku lub wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu.

Napisany dnia: 22.07.2020, 12:22
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Lajk
dnia 23.07.2020, 01:05
Ocena
komentarza:
3
Aby zachęcić ludzi do oddawania krwi to powinno być dołożone do emerytury jakiś procent dodatku za oddawanie krwi wtedy ludzi oddających byłoby wiecej
@ Miś
dnia 25.07.2020, 20:14
Ocena
komentarza:
0
Nic tylko dodatki i na siłę przekupstwa można przecież zrobić coś za darmo żeby życie było lepsze i dla swojej satysfakcji.
@ łodyniec
dnia 25.07.2020, 08:35
Ocena
komentarza:
1
Krwiobus puścić po wioskach i krwi nie braknie. Oferować 20 PLN za 450 ml
albo na lepsze liczenie pół litra za pół litra. Chętnych pod sklepem nie braknie
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Skołyszynie oddano ponad 30 litrów krwi!

   

  O tym, że krew ratuje życie nie trzeba nikogo przekonywać. W akcji krwiodawstwa, zorganizowanej dzisiaj przy remizie OSP Skołyszyn zebrano jej ponad 30 litrów. Trafi ona do RCKiK w Rzeszowie. Akcji towarzyszyły gry i zabawy dla dzieci oraz pokazy sprzętu, którego dawniej i obecnie, na co dzień używają, bądź też używali podczas akcji strażacy ochotnicy.

 • The Hamburgers – recepta na wyśmienity smak! Spróbuj nowości w Doner King

 • Fundacja PGNiG przekazała kolejną transzę pomocy dla poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic

   

  Kolejna partia sprzętu AGD od Fundacji PGNiG trafiła do rodzin poszkodowanych w wyniku czerwcowych nawałnic i podtopień. W Jaśle z pomocy rzeczowej skorzysta 28 gospodarstw domowych, które przed miesiącem dotknął żywioł.

 • Urząd Miasta w Jaśle odpowiada na petycję w sprawie wycinki drzew

   

  Kilka dni po tym, jak w sieci pojawiła się petycja w sprawie planowanej wycinki drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich, apel mieszkańców miasta zatroskanych o ich los, doczekał się odpowiedzi ze strony Urzędu Miasta w Jaśle. Magistrat przekonuje, że robi wszystko, aby ocalić jak największą liczbę drzew przewidzianych do usunięcia w związku z budową ścieżki rowerowej. Analizowane obecnie przez urzędników rozwiązanie może pozwolić na zachowanie dziesięciu z nich.

 • Co zrobić, gdy ubezpieczyciel odmawia wypłaty odszkodowania za skutki powodzi? Cz. 1

   

  Niestety, ostatnie miesiące nie mogą być uznane za szczególnie szczęśliwe dla mieszkańców naszego kraju. W marcu rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa spowodowała paraliż gospodarki, w maju-czerwcu – zniszczenie w południowo-wschodniej części Polski niosły liczne powodzie. 

 • Rusza modernizacja Placu Żwirki i Wigury oraz ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej – będą utrudnienia

   

  W ramach prowadzonego projektu „Rewitalizacja Miasta Jasła w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego” już w najbliższym czasie rozpoczną się prace modernizacyjne Placu Żwirki i Wigury, a także sąsiednich ulic Bednarskiej, Czackiego i Karmelickiej. 

 • Czy uda im się obronić drzewa przed wycinką?

   

  Los blisko dwudziestu drzew przy ul. Rejtana, Floriańskiej i Śniadeckich wydaje się być przesądzony. Kolidują one bowiem z realizowaną przez Miasto Jasło ścieżką rowerową. Grupa mieszkańców miasta nie zamierza jednak składać broni w walce o ich ocalenie. Ich orężem ma być petycja, której adresatem są miejscy radni.

 • Toyota rozwija skrzydła w Jaśle

   

  Branża motoryzacyjna nie toleruje stagnacji. Potwierdzenia dla tak postawionej tezy nie trzeba szukać daleko. Jasielski salon Toyoty stawiając na rozwój...

 • Nowy dyrektor jasielskiego MOSiR-u

  Marek Dyląg został dyrektorem Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. Zastąpił na tym stanowisku Tadeusza Baniaka, który funkcję tę pełnił w sumie przez ponad 17 lat. Nowy dyrektor pracował już wcześniej na MOSiR-ze, w latach 1999-2008 był zastępcą ośrodka.

 • Wracamy z obuwiem najlepszych polskich marek! Wielkie otwarcie już w sobotę 1.08.2020

   

  Po kilku długich  miesiącach przerwy, wracamy do Was z obuwiem najlepszych polskich marek. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105