Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Krzysztof M. oskarżony za łapówki menadżerskie

39

Prokurator oskarżył inwestora giełdowego Krzysztofa M., za wystawianie pustych faktur oraz wręczanie łapówek dwóm członkom zarządu Seleny, dostawcy szerokiej gamy produktów budowlanych, działającym na jej szkodę.

We wrocławskim sądzie rozpoczął się proces w sprawie nieprawidłowości, do których miało dojść w firmie Selena w latach 2003-2004. Prokurator zarzucił dwóm oskarżonym Tomaszowi Sz. i Przemysławowi B. związanym ze spółką o opłacanie faktur na kwotę 635,8 tys. zł, mimo iż usługi nie zostały wykonane.

Krzysztof., znany z zaangażowania w Lentex, Plast-Box i Novitę według prokuratury był dostawcą pustych faktur oraz dostawcą łapówek menadżerskich na kwotę 1,86 mln zł.

Oskarżony nie przyznaje się do zarzutów. 

(icz)

Reklama

Komentarze: 35

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Puls Biznesu
dnia 28.02.2013, 18:00 · Zgłoś
Tutaj jesteś: Strona główna | TYGODNIK ARCHIWUM Na giełdzie marnuję czas

Autor:
Sandra Samos
Na giełdzie marnuję czas
Numer: 8/2010 (1412)
Share on facebook Share on twitter Share on wykop
0
Tuzy polskiej giełdy – Michał Sołowow, Roman Karkosik, Jerzy Starak czy Leszek Czarnecki – mają problem. Ten problem ma 49 lat, jeździ porsche i nazywa się Krzysztof Moska. Kiedy przymierza się do kupna akcji którejś ze spółek na GPW, ich cena od samych plotek skacze w górę o kilkadziesiąt procent. Bo – jak mawiają drobni inwestorzy – „nikt nie ma takiego noska jak Moska”.
Kiedy po ubiegłorocznych świętach Bożego Narodzenia do drobnych giełdowych inwestorów dotarła informacja, że Krzysztof Moska lada chwila sfinalizuje zakup dużego pakietu akcji spółki Zastal, rzucili się na zakupy. W ciągu czterech dni cena akcji firmy wzrosła o 44 proc. Ale gdy 5 stycznia Moska zdementował krążące plotki, notowania firmy zaczęły spadać.

SKOCZ DO TEKSTU
REKLAMA


Ta historia najlepiej pokazuje, jaką renomę wyrobił sobie na warszawskim parkiecie Moska. I to w zaskakująco krótkim czasie – pierwsze akcje kupił w listopadzie 2004 r., podczas gdy dzisiaj jego oficjalny portfel (obejmujący spółki, w których ma więcej niż 5 proc. udziałów) wart jest już ponad 55 mln zł. Sam mówi, że ten majątek zawdzięcza prostym działaniom.
Korzystając z szans, które dały przemiany ustrojowe, otworzył wytwórnię lodów włoskich, a gdy tych ukręcił już wystarczająco dużo, przerzucił się na hurtową sprzedaż wykładziny. Na giełdę trafił przez przypadek, za namową znajomych. Zaczynał ostrożnie – pierwsze 30 tys. zł przeznaczył na zakup akcji Energoaparatury. Gdy okazało się, że sporo zarobił, postanowił iść na całość. Zakupione w 2005 r. za 500 tys. zł akcje Elektromontażu dały mu prawie czterokrotny zysk. Szybko dorobił się łatki spekulanta. Zarzucano mu, że kupuje akcje spółek, deklarując związanie się z nimi na dłużej, po czym – gdy ich giełdowa wartość skacze do góry – sprzedaje je, zarabiając nawet kilkadziesiąt procent.

Sztandarowym projektem Moski miała być konsolidacja przemysłu lekkiego i stworzenie Grupy 3L (Lubawa, LZPS Protektor i Lentex). Pomysł upadł, a na inwestora spadły gromy i kolejne zarzuty o spekulowanie. On sam twierdzi, że akcjonariusze Lubawy nie dotrzymali zobowiązań i wolał się wycofać z interesu, niż iść na wojnę. Postawił sobie za to inny cel – wyciągnięcie z długów przynoszącego straty Lenteksu. Gdy tylko ogłosił swój plan, kurs akcji spółki wzrósł o 8 proc. W 2008 r. przedsiębiorstwo produkujące wykładziny przyniosło pierwszy od wielu lat zysk – zarobiło na czysto ponad 4,9 mln zł.

Kryzys 2008 r. mocno nadszarpnął wartość portfeli wszystkich graczy. Dla Moski bessa była okazją do zakupów. Stopniowo dokupował akcje Lenteksu. Taktyka okazała się strzałem w dziesiątkę – gdy w 2009 r. portfele takich potentatów jak Karkosik i Czarnecki urosły o 30-40 proc., Moska zyskał aż 150 proc. Jak sam twierdzi, ten wynik zawdzięcza pracoholizmowi. – Ale jednocześnie to moja największa wada. Marnuję czas, który mógłbym poświęcić żonie i dzieciom – mówi 49-letni inwestor. Przyznaje przy tym, że w domowym zaciszu z upartego biznesmena zamienia się w ciepłego „tatuśka". – Dla uspokojenia wracam do „Ani z Zielonego Wzgórza”. Gdy w telewizji były powtórki tego serialu, zdarzało mi się spóźniać na spotkania – śmieje się. Hobby biznesowe to przywracanie świetności starym domom. Pytany o najbliższe plany, mówi tajemniczo, że nie wyklucza kolejnych inwestycji na giełdzie. Podobno ma dość wykładziny i chce przerzucić się na umywalki, wanny i sedesy.
Odpowiedz
7
@ Pracownik
dnia 28.02.2013, 09:29 · Zgłoś
@ Pracownik dnia 28.02.2013, 09:22. Identyfikator użytkownika: AUOHpSaz83dYOcena
komentarza: 0 w Lenteksie jest jeszcze gorzej poszukajcie wiadomości o lenteksie na Lubliniec jnfo , Lubliniec nasze miasto lub Gazeta Lubliniecka , poczytajcie o proteście pracowników to zobaczycie co was czeka
Pracownik
Odpowiedz
5
@ Człowiek biznesu
dnia 28.02.2013, 09:21 · Zgłoś
Krzysztof Moska

Puls Biznesu Krzysztof Moska
Inwestor giełdowy. W czasie hossy lat 2004-2007 budził kontrowersyjne odczucia: pojawiał się w spółkach, roztaczał wizję ich rozwoju, a później wychodził z nich, tłumacząc, że była to inwestycja portfelowa, a nie strategiczna. Dziś koncentruje się na trzech firmach – Lenteksie, Hygienice i Plast-Boksie. Niedawno stał się również posiadaczem 7 proc. akcji Polskiego Jadła, bo w planach ma budowę sieci fast foodów z polską kuchnią.
Urodzony w 1961 r., z wykształcenia technik leśnictwa
Hobby: Renowacja starych domów, wędkowanie
Odpowiedz
3
@ jasiu
dnia 28.02.2013, 09:31 · Zgłoś
I widać,że jest to właściwy gość o bardzo wysokich kwalifikacjach
Odpowiedz
-4
@ ferdek
dnia 27.02.2013, 22:08 · Zgłoś
a to wszystko to co ?
Odpowiedz
12
@ t
dnia 27.02.2013, 19:10 · Zgłoś
Moska wszystko niszczy !
Odpowiedz
11
@ biki
dnia 27.02.2013, 18:32 · Zgłoś
Wywożą, wywożą i wywieść nie mogą. Taki pracownik dla prezesa to skarb. Zrobi wszystko. Pasują do siebie. Że też pozostali członkowie zarządu nie boją się, że tych dwoje wytnie im jakiś numer. A siedzieć pójdą oni.
Odpowiedz
1
@ ktoś
dnia 11.03.2016, 01:13 · Zgłoś
Pozostali dwaj z zarządu: Robert R. i Jerzy R. też nie maja czystych rączek.
Odpowiedz
12
@ [...]
dnia 27.02.2013, 17:58 · Zgłoś
Kariera Maryny z Dabrowki sie konczy , ludzie ja pierwsza na [...] wywioza
Odpowiedz
11
@ [...]
dnia 27.02.2013, 22:16 · Zgłoś
No co ty - takiego 'wykształconego" fachowca by wywozili ? A kto będzie wtedy przelewał tony [...] i tak świetnie prowadził kadry ? Kogo będą kochali i szanowali wszyscy pracownicy Gamratu ?
Kariera Dyzmy przy tej to mały pikuś !!!
Odpowiedz
12
@ biki
dnia 27.02.2013, 17:16 · Zgłoś
W Gamracie pewnie świętują. Mają nadzieję, że gościa wsadzą, albo przynajmniej będzie musiał zrezygnować z prezesury. Płacze tylko [...] z [...]
Odpowiedz
26
@ wczasowiczka
dnia 27.02.2013, 14:05 · Zgłoś
Może ktoś potwierdzi, bądź zaprzeczy czy to prawda, że Krzysztof M. bardzo dba o pracowników i wysyła Ich na szkolenia i wczasy do ośrodka wczasowego prowadzonego przez małżonkę, a koszty pokrywa ZTS Gamrat Jasło?
Odpowiedz
10
@ lil
dnia 27.02.2013, 14:20 · Zgłoś
No tak żonę wspierać trzeba ;)
Odpowiedz
5
@ as
dnia 27.02.2013, 19:30 · Zgłoś
rzona to tysz człowiek i mósi z czegos tam rzyć
Odpowiedz
3
@ tarantula
dnia 28.02.2013, 10:51 · Zgłoś
Tak ja potwierdzam!!! Niejaka Chwaścińska Maria wypoczywa tam regularnie!!!Razem z koleżankami i kolegami z nieistniejącego już ZZ.
Odpowiedz
-17
@ der
dnia 27.02.2013, 13:43 · Zgłoś
O kurcze jakie mięcho [...] dopadły. tylko nikt nie popatrzy na to że ten pan jako nieliczny pomaga potrzebującym, i nikogo nie odsyła z kwitkiem!!! jeśli rzeczywiście ktoś jest w potrzebie.
Odpowiedz
9
@ za
dnia 27.02.2013, 17:06 · Zgłoś
daj spokój Marysiu
Odpowiedz
4
@ dragoness
dnia 28.02.2013, 10:32 · Zgłoś
Odezwały się wazeliniarze spod znaku pani Z.
Odpowiedz
7
@ lil
dnia 27.02.2013, 12:06 · Zgłoś
Czy to ten sam Krzysztof o którym jest artykuł wcześniejszy ??
Odpowiedz
-5
@ niezorientowany
dnia 27.02.2013, 09:42 · Zgłoś
Czy ktoś mi może wyjaśnić o co chodzi? Z tega artukułu to nic nie wynika.
Odpowiedz
10
@ jasiu
dnia 27.02.2013, 08:41 · Zgłoś
Jest fajnie,a będzie jeszcze lepiej panie Grad
Odpowiedz
-16
@ ferdek
dnia 27.02.2013, 08:22 · Zgłoś
uczta zawistnikow czyli zwyklych niedojd
Odpowiedz
25
@ mecenas
dnia 26.02.2013, 22:09 · Zgłoś
Jaślanie oczekują działania organów, w jaki sposób i kto sprzedał majątek narodowy łapówkarzom i oszustom?
Odpowiedz
-14
@ do mecenas
dnia 26.02.2013, 22:45 · Zgłoś
Te, mecenas - Ty się nie martw o organy jaślan. Mój organ akurat funkcjonuje prawidłowo. Myślę, że tak jest u wszystkich jaślan.
Odpowiedz
7
@ ktos
dnia 26.02.2013, 21:52 · Zgłoś
do kryminału i dozywocie dla takiego co on sobie wyobraza a ci co zabijaja niech chodza po wolnosci prawo sie zmienia a sądy maja inne prawo dla kazdego syn sędziny ukradł 200zł i nic mała szkodliwosc a jego kolega lizaka sąd dla nieletnich odrazu duża szkodliwosć miał pecha chłopak bo nikt z jego rodziny w sadzie nie pracował jeszcze kuratora dostał noale sad przecierz musi takiemu kuratorowi pracy szukac reka ręke myje tylko teraz robią juz to jawnie a dawniej było po cichutku
Odpowiedz
13
@ i
dnia 26.02.2013, 21:46 · Zgłoś
On chyba sam przyszedł do prokuratury i podyktował warunki tym darmozjadom... takie jest moje zdanie na ten temat...
Odpowiedz
15
@ groby
dnia 26.02.2013, 20:07 · Zgłoś
po 8 latach zarzuty śmieszne ale mamy sądy parodia
Odpowiedz
0
@ ooo
dnia 26.02.2013, 18:50 · Zgłoś
Kszysztof skazany, aż mi go żal, tak go potraktować przez "sz"
Odpowiedz
0
@ as
dnia 26.02.2013, 18:45 · Zgłoś
To tak szczekaciena swojego dobroczyńcę? A przecież dał kazdemu dziecku w Jasle kilogram pomarańczy to powinniście być mu wdzięczni jak diabli. A przecież nie musioł.
Odpowiedz
7
@ Tobi Ukelua
dnia 27.02.2013, 14:16 · Zgłoś
Jozef Stalin tez dawał cukierki ... choc mógł zesłac na Sybir . Dlatego nie burzcie sie tylko schylajcie mocno karki i do pracy , by zyło sie lepiej ... waszym włascicielom .
Pozdrowinia z plantacji bawełny .
Odpowiedz
9
@ mosiu
dnia 26.02.2013, 18:42 · Zgłoś
no i dobre :D !!!
Odpowiedz
39
@ grajek giełdowy
dnia 26.02.2013, 18:33 · Zgłoś
Za siedem miesięcy od 01.06.2011 do 31.12.2011 wypłacił sobie jedynie 661.000,00 zł za prezesowanie w Gamracie!!! [...], jak zepsutą wykładziną!!!
Odpowiedz
11
@ jeżynka:)
dnia 27.02.2013, 10:48 · Zgłoś
Chodzi o tego ,który domaga się 18 tyś?
Odpowiedz
6
@ anonimus
dnia 27.02.2013, 11:36 · Zgłoś
Albo jak spod wykładziny. He, he.
Odpowiedz
2
@ jo
dnia 27.02.2013, 20:58 · Zgłoś
No to nie bierze więcej niż brał poprzedni prezes niejaki Czajka Andrzej (namaszczony przez Grada do sprywatyzowania Gamratu).
Z tego co pamiętam tylko "prawdziwy" Prezes Serwiński brał mniejsze pieniądze (sam zmniejszył sobie pensję gdy Gamrat był w trudnej sytuacji i tak pozostało), ale wtedy miasto nie raczyło zwolnić Gamratu z podatku (wiadomo byłyby to pieniądze wyrzucone w błoto)
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.