Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Kto i ile zapłaci za śmieci? Poprawki RMJ

33

Uchwała dotycząca ustalenia stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi ponownie powróciła na obrady sesji RMJ. Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie wraz z wojewodą podkarpackim podważyli pobieranie opłat od osób uczących się poza Jasłem.

Opłaty dotyczące osób uczących się w systemie dziennym poza Jasłem a segregujących śmieci, ustalone zostały podczas sesji RMJ 4 marca i wynosiły 3, 25 zł. W przypadku niesegregowania odpadów koszt na jedną osobę wynosić miał 4, 33 zł. RIO w Rzeszowie oraz wojewoda podkarpacki zakwestionowali różnicowanie stawek. Studenci uczący poza Jasłem będą zwolnieni z opłaty, jednak w przypadku powrotu na wakacje właściciele poniosą koszty, tym razem bez ulgi.

- W związku ze stanowiskiem RIO w Rzeszowie i niemożnością nie zróżnicowania stawki ze względu na rodzaj mieszkańca, proponujemy wykreślenie zapisu odnoszącego się do opłaty od osób uczących się w systemie dziennym poza terenem Jasła. Dotyczy to zarówno selektywnego i nieselektywnego zbierania odpadów – Marcin Gustek, kierownik MZGO w Jaśle.

Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do wypełnienia deklaracji, w której określać będzie czy ktoś mieszka na terenie miasta Jasła bądź nie. Marcin Gustek, kierownik MZGO w Jaśle zapewnia, że podane w deklaracji informacji będą weryfikowane.

Mieszkańcy niesegregujący odpady zapłacą 13 zł miesięcznie od jednej osoby zamieszkałej na danej nieruchomości, a w przypadku segregacji odpadów stawka wynosi 9, 75 zł.

Janusz Przetacznik oraz Andrzej Dybaś złożyli na sesji wniosek dotyczący zmniejszenia stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy. Radni przychylili się do niego i ustalone zostały następujące stawki:

Z 17 zł obniżono na 15 zł za pojemnik o pojemności 120 litrów

Z 34 zł na 30 zł za pojemnik o pojemności 240 litrów

Z 142, 94 zł na 126, 15 zł za pojemnik o pojemności 1100 litrów

Z 812, 20 zł na 716, 80 zł za kontener o pojemności 7 m sześciennych

- Wystąpiłem z wnioskiem z jednego powodu. Autopoprawka pana burmistrza z marca nie uwzględniała nieruchomości niezamieszkałe. Szukając kompromisu w trudnej sprawie jaką jest gospodarka odpadami, gdzie ustawa jest źle napisana i obecnie toczyć się będzie postępowanie w Trybunale Konstytucyjnym o stwierdzenie jej niekonstytucyjności, powoduje wiele zawirowań. Starałem się, abyśmy w tym wypadku przy uszczelnieniu systemu odbioru gospodarki odpadami postarali się znaleźć rozwiązanie kompromisowe szukające obniżenie kosztów Płacą wszyscy, a nie tylko uczciwi, jak to w tej chwili ma miejsce – podkreśla radny Janusz Przetacznik.

Uchwała wejdzie w życie 1 lipca bieżącego roku.

(icz)

Reklama

Komentarze: 33

Dodaj komentarz Widok:
1
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 13.03.2014, 09:11 · Zgłoś
Po raz kolejny powtarzam jedynym w miarę sprawiedliwym wyznacznikiem opłat za odpady powinien być status gospodarstwa domowego {czyli środki jakimi rodzina dysponuje w przeliczeniu na osobę}, a w przypadku firm wywóz ilościowy. Niestety, ale to dla naszych wysoko wykształconych "elyt" pewno jest za trudne do obliczenia, zrobili równiłowkę i wszystkim po równo. Trybunał Konstytucyjny już się wypowiedział w sprawie tej ustawy, a ludzie zrobią to przy okazji najbliższych wyborów...
Odpowiedz
0
@ piotr
dnia 12.03.2014, 18:19 · Zgłoś
A ja się zastanawiam czy ktoś mi zwróci kasę którą zapłaciłem za śmieci widmo bo płacę co miesiąc ale nie mogę naprodukować tyle co z metrów mi naliczono ,więc chyba jakiś zwrot się należy .Tak na marginesie to ilość śmieci nad rzekami i w lasach rośnie wręcz lawinowo więc chyba coś nie tak z tą ustawą ktoś coś pomyślał ale nie przemyślał.
Odpowiedz
2
@ stary prok
dnia 05.04.2013, 05:04 · Zgłoś
zaplacimy kazda kwote za te smieci ze zdjec i ich nieobecnych kolegow ktorych na zdjeciach niema
Odpowiedz
1
@ Amber gold
dnia 05.04.2013, 04:28 · Zgłoś
Wszystkich Was oskubiemy i zbankrutujemy, i nic nie oddamy!
My! tuskowi wierni.
Odpowiedz
2
@ foiw
dnia 04.04.2013, 23:13 · Zgłoś
Proszę mi wytłumaczyć dlaczego w Gminie Jasło ustalono opłatę w wysokości 3 złote od mieszkańca. Tam się dało, a tu nie?
Odpowiedz
5
@ jasło
dnia 04.04.2013, 17:41 · Zgłoś
pan dziedzic jeszcze w radzie
Odpowiedz
11
@ Nikki
dnia 04.04.2013, 16:35 · Zgłoś
W tym miejscu chciałbym podziękować państwu radnym, którzy na VI sesji RMJ poprzedniej kadencji głosowali za podjęciem uchwały w sprawie odstąpienia od realizacji przedsięwzięcia „Budowa międzygminnego zakładu zagospodarowania odpadów w Jaśle” zlokalizowanego na terenie ZTS Gamrat w Jaśle, w dniu 05.02.2007 roku. Szczególnie tym, którzy teraz są radnymi:
1. Pani Przewodnicząca Elżbieta Bernal,
2. Pan Wiceprzewodniczący Henryk Rak,
3. Pan Wiceprzewodniczący Leszek Zduński,
4. Pan Andrzej Dybaś,
5. Pani Maria Jagielska,
6. Pan Roman Kościow,
7. Pan Tadeusz Stachaczyński,
8. Pan (obecnie) wiceburmistrz Leszek Znamirowski
Dziękuję za obecne i przyszłe - nieuniknione - podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami, prosząc jednocześnie, by nie wylewać teraz krokodylich łez.
Na koniec, dla pokrzepienia serc, cytat inicjatorki podjęcia tej uchwały:
"Sprzeciw społeczny jest zdecydowany dlatego, że ludzie się boją dodatkowej uciążliwości. Argumenty padały o bliskości osiedla gamrackiego i jednocześnie nie korzystnej "róży wiatrów", gdyż ewentualne opary czy inne uciążliwości poszłyby na miasto". - powiedziała Maria Kurowska.
"Są rozwiązania, możemy przewozić odpady do Krosna, tam róża wiatrów jest bardzo korzystna. Krosno wręcz prosi się o przywożenie śmieci - tłumaczy M. Kurowska. - My, jako miasto możemy iść w kierunku kondensowania śmieci, czyli ich przeładunku. To będzie mało kosztowne".
Cytaty pochodzą z portalu, wyniki głosowań są dostępne na stronie miasta Jasła.
Odpowiedz
1
@ gadasz bzdury
dnia 04.04.2013, 22:36 · Zgłoś
Jak widzimy/z okien/ to śmieci wozi Kotulak do Wolicy/do byłeś świniarni/ -my mieszkańcy mamy przesr.ne- [...] bez przerwy...

to dlaczego się o tym nic nie mówi tylko ,ze do Krosna... ???...
Odpowiedz
7
@ jeżynka:)
dnia 04.04.2013, 13:15 · Zgłoś
Proszę mi wytłumaczyć ,bo nie mogę tego ogarnąć:) segreguje ...metal,papier,plastik -i daje to tym firmą ! i jeszcze mam im za to płacić:)to przecież ja wolę to sprzedać na złomie czy skupie i mieć te parę groszy niż dać gotowe na tacy .Oddac bym mogła niesegregowane,ale tak !!!nie ma mowy:)
Odpowiedz
0
@ buła
dnia 04.04.2013, 12:51 · Zgłoś
"..Janusz Przetacznik oraz Andrzej Dybaś złożyli na sesji wniosek dotyczący zmniejszenia stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy.."-Kto ma płacić i za co skoro nikt nie mieszka a więc logicznie nie produkuje śmieci ??
Odpowiedz
5
@ sasza
dnia 04.04.2013, 11:29 · Zgłoś
A jeżeli w miesiącu mam odpady w pojemniku 10 litrowym to ile zapłacę??? W tej deklaracji jest mowa od 100 litrów wzwyż
Odpowiedz
6
@ irena
dnia 04.04.2013, 08:44 · Zgłoś
pomysl jest dobry-tak robi caly cywilizowany swiat ale...nalezy zorganizowac wywoz odpadow a nie wymyslac nowa ustawe. Do segregacji potrzeba kilku firm odzielnych (tworzywa,makulatura,[...] i reszta).W innych krajach odpowiednie pojemniki oprozniaja rozne firmy-maja wyznaczone dni-mozna sie tego nauczyc i przyzwyczaic.CO Z TEGO ZE SORTUJE JAK PRZYJEZDZA SMIECIARKA I WALI WSZYSTKO RAZEM-ale jak znam Polakow to bedzie nowy problem
Odpowiedz
7
@ agnieszka22
dnia 04.04.2013, 08:21 · Zgłoś
chyba oszaleli do konca .normalny pracownik zarabia 1000 zl a nie 5000 moze premie i dodatki wam obnizyc albo calkowicie wziasc i za smieci zaplacic .laski nie robicie ze to wywieziecie .
Odpowiedz
2
@ s-rasz
dnia 04.04.2013, 22:04 · Zgłoś
normalny pracownik zarabia 1000 zł.-
Nie , my jesteśmy nie pracownikami tylko niewolnikami !!!
przy takich kosztach utrzymania to niewolnictwo -
a biznesmenom wydaje się ,że i tak dużo płacą...
Odpowiedz
9
@ ktosik
dnia 04.04.2013, 08:06 · Zgłoś
ten koło Przetacznika to wstydu nie ma , a o ambicji już nie wspomnę on nie wie co to jest WSTYD.
Odpowiedz
1
@ RECYKLER
dnia 04.04.2013, 08:04 · Zgłoś
Chce segregować odpady, ale prosze o informację jak mam to robić aby płacic stawkę 9,75zł.

Rozumiem że, opłata będzie ustalona dla każdego w wysokości 9,75zł, a po stwierdzeniu przez 'komisję" ze odpady nie są segregowane bedzie stosowna dopłata.

Kto powoła taką "komisję" oraz jakie są zasady jej wyłonienia. Czy jest może Regulamin jej wyboru.

Rozumiem że, kwalifikacja kto ile bedzie płacił nie zależy od firmy odbierającej odpady , bo taka firma jest zainteresoawana jak najwyższą opłatą !!!
Odpowiedz
3
@ ja
dnia 04.04.2013, 00:17 · Zgłoś
a jeszcze jedno - czy przypadkiem się Pan Przetacznik nie zaokrąglił czy mi się zdaje?
Odpowiedz
5
@ ja
dnia 04.04.2013, 00:12 · Zgłoś
A jak myślicie kto nas tak załatwił - oczywście nasza kochana Unia i nasze kochane PO które im do [...]py włazi. A ty biedny [...] płać - co jeszcze wymyslą ,żeby nas oskubać i wykończyć... zobaczymy ... idź i głosuj na PO - oni nam pomogą umrzeć w biedzie...
Odpowiedz
-3
@ qaz
dnia 04.04.2013, 06:50 · Zgłoś
nie przesadzaj, jakby nie wstapienie do Unii o twarcie granic to nadal za malucha trzeba byłoby dać 3tys pln a marzeniem byłby golf II za 15tys. Ja pamietam takie czasy!
Odpowiedz
0
@ ddd
dnia 04.04.2013, 15:35 · Zgłoś
masz racje popieram twoje slowa pozdrawiam
Odpowiedz
3
@ PAN X
dnia 03.04.2013, 23:47 · Zgłoś
Nie dam grosza,na tego paprosza!
Odpowiedz
4
@ ja
dnia 04.04.2013, 00:15 · Zgłoś
wreszcie się ktoś odważny pojawił w naszym wystraszonym miasteczku /smutnym miasteczku / brawo !
Odpowiedz
7
@ stary prok
dnia 03.04.2013, 23:06 · Zgłoś
te stare burki ze zdjec i reszta bandy powinna placic za wszystkich bo wymyslaja glupoty zeby tylko skas kase wyrwac ja bede wszystko czerneckiemu pod brame wozil a co to za roznica czy biorą spod mojej bramy czy jego licza sie kilogramy
Odpowiedz
11
@ aaa
dnia 03.04.2013, 21:37 · Zgłoś
Juz sami nie wiedza jak z ludzi sciagnąć pieniadze zeby miec wieksza wyłate...!!!Co za kraj !!!
Odpowiedz
4
@ xXx
dnia 03.04.2013, 21:26 · Zgłoś
Ma racje przedmowca . co wy z tym robicie wywozicie na pustkowie i leży kilkaset lat .. a my musimy placic .
Odpowiedz
-24
@ HA HA
dnia 03.04.2013, 21:03 · Zgłoś
A za co mam placic??? Chcecie surowiec wtorny? To mi zaplacicie wy [...] ,nie to WALE W RZEKE I W KRZAKI -i tak wlasnie robie!!! Mało tego -jestem z tego dumny jak paw!!!
Odpowiedz
17
@ ja
dnia 03.04.2013, 21:24 · Zgłoś
I tak zaplacisz chyba ze sie wymeldujesz i za granice pojedziesz . Inaczej nie dasz rady. tak ze jesli chcesz mieszkac w tym chorym kraju to zaplacisz tak czy siak i niewazne czy walisz do rzeki czy w las. A jak im nie dasz to ci komornikiem przywala a jak nie to z wyplaty sciagna i sie pytac niebeda. Dlatego kosy na sztorc i powstanie robic :D
Odpowiedz
9
@ ....
dnia 03.04.2013, 21:34 · Zgłoś
niech sobie bezdomny i złomiarz pozbiera i sprzeda co sie da- a i tak nie oddam tym zlodziejom -puszki,złom,butelki,plastik itd to kasa ,zaplace ale nie oddam i tyle
Odpowiedz
3
@ WJ
dnia 03.04.2013, 21:46 · Zgłoś
Marcin Gustek - kierownik Miejskiego Zakładu Gospodarki Odpadami w Jaśle

Propozycje opłaty za odpady posortowane odbierane z nieruchomości niezamieszkałych, na których odpady komunalne powstają pozostały bez zmian. Od lipca br. będą one wynosić: 11 zł za pojemnik o pojemności 120 litrów; 22 zł za pojemnik o pojemności 240 litrów; 92,22 zł za pojemnik o pojemności 1100 litrów; 524 zł za pojemnik o pojemności 7 m sześciennych.
Odpowiedz
-1
@ Koszty
dnia 03.04.2013, 22:46 · Zgłoś
Rzeczywiste koszty utylizacji odpadów będą znacznie większe, bo z budżetu miasta trzeba będzie dopłacić do tego interesu conajmniej 1,5 mln zł. To są pieniądze mieszkańców, tylko dokładane z drugiej kieszeni i wzięte z innych zadań budżetowych, które muszą być okrojone lub zaniechane. Z oczywistych, populistycznych względów mówi się tylko o tym co mieszkaniec ze swojej kieszeni musi zapłacić w podanych stawkach, co zaciemnia obraz i ułatwia przełknięcie tego pasztetu.
Niech ktoś policzy rzeczywiste koszty, z dopłatą - może wyjdzie drugie tyle!
To są koszty zaniechania budowy własnej instalacji, koszty swawoli, beztroski i przekonania, że jakoś to będzie.
Krosno mając własną instalację nie będzie nam robić prezentu i nie przyjmie odpadów za friko lub po cenach jak dla własnych mieszkańców.
Żarty się skończyły: płacz i płać! Kto zaniedbał te sprawy, a kto będzie płacił?
Sa to pytania z gatunku oczywistych i retorycznych.
Odpowiedz
17
@ AHAH
dnia 04.04.2013, 07:41 · Zgłoś
A co robi ten "[...]ek" obok Przetacznika, przecież to kłamca!!! Tak głośno było parę dni temu a na sesji po staremu??? No bo to jest właśnie Jasło...
Odpowiedz
6
@ Ripley
dnia 04.04.2013, 21:24 · Zgłoś
Przedruk z sąsiedniego portalu:
W tym miejscu chciałbym podziękować państwu radnym, którzy na VI sesji RMJ poprzedniej kadencji głosowali za podjęciem uchwały w sprawie odstąpienia od realizacji przedsięwzięcia „Budowa międzygminnego zakładu zagospodarowania odpadów w Jaśle” zlokalizowanego na terenie ZTS Gamrat w Jaśle, w dniu 05.02.2007 roku. Szczególnie tym, którzy teraz są radnymi:
1. Pani Przewodnicząca Elżbieta Bernal,
2. Pan Wiceprzewodniczący Henryk Rak,
3. Pan Wiceprzewodniczący Leszek Zduński,
4. Pan Andrzej Dybaś,
5. Pani Maria Jagielska,
6. Pan Roman Kościow,
7. Pan Tadeusz Stachaczyński,
8. Pan (obecnie) wiceburmistrz Leszek Znamirowski
Dziękuję za obecne i przyszłe - nieuniknione - podwyżki opłat za gospodarowanie odpadami, prosząc jednocześnie, by nie wylewać teraz krokodylich łez.
Na koniec, dla pokrzepienia serc, cytat inicjatorki podjęcia tej uchwały:
"Sprzeciw społeczny jest zdecydowany dlatego, że ludzie się boją dodatkowej uciążliwości. Argumenty padały o bliskości osiedla gamrackiego i jednocześnie nie korzystnej "róży wiatrów", gdyż ewentualne opary czy inne uciążliwości poszłyby na miasto". - powiedziała Maria Kurowska.
"Są rozwiązania, możemy przewozić odpady do Krosna, tam róża wiatrów jest bardzo korzystna. Krosno wręcz prosi się o przywożenie śmieci - tłumaczy M. Kurowska. - My, jako miasto możemy iść w kierunku kondensowania śmieci, czyli ich przeładunku. To będzie mało kosztowne".
Cytaty pochodzą z portalu, wyniki głosowań są dostępne na stronie miasta Jasła.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.