Kto i ile zapłaci za śmieci? Poprawki RMJ
Uchwała dotycząca ustalenia stawek za gospodarowanie odpadami komunalnymi ponownie powróciła na obrady sesji RMJ. Regionalna Izba Obrachunkowa w Rzeszowie wraz z wojewodą podkarpackim podważyli pobieranie opłat od osób uczących się poza Jasłem.
Opłaty dotyczące osób uczących się w systemie dziennym poza Jasłem a segregujących śmieci, ustalone zostały podczas sesji RMJ 4 marca i wynosiły 3, 25 zł. W przypadku niesegregowania odpadów koszt na jedną osobę wynosić miał 4, 33 zł. RIO w Rzeszowie oraz wojewoda podkarpacki zakwestionowali różnicowanie stawek. Studenci uczący poza Jasłem będą zwolnieni z opłaty, jednak w przypadku powrotu na wakacje właściciele poniosą koszty, tym razem bez ulgi.

- W związku ze stanowiskiem RIO w Rzeszowie i niemożnością nie zróżnicowania stawki ze względu na rodzaj mieszkańca, proponujemy wykreślenie zapisu odnoszącego się do opłaty od osób uczących się w systemie dziennym poza terenem Jasła. Dotyczy to zarówno selektywnego i nieselektywnego zbierania odpadów – Marcin Gustek, kierownik MZGO w Jaśle.
Właściciel nieruchomości będzie zobowiązany do wypełnienia deklaracji, w której określać będzie czy ktoś mieszka na terenie miasta Jasła bądź nie. Marcin Gustek, kierownik MZGO w Jaśle zapewnia, że podane w deklaracji informacji będą weryfikowane.
Mieszkańcy niesegregujący odpady zapłacą 13 zł miesięcznie od jednej osoby zamieszkałej na danej nieruchomości, a w przypadku segregacji odpadów stawka wynosi 9, 75 zł.
Janusz Przetacznik oraz Andrzej Dybaś złożyli na sesji wniosek dotyczący zmniejszenia stawki opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi z nieruchomości, na których nie zamieszkują mieszkańcy. Radni przychylili się do niego i ustalone zostały następujące stawki:
Z 17 zł obniżono na 15 zł za pojemnik o pojemności 120 litrów
Z 34 zł na 30 zł za pojemnik o pojemności 240 litrów
Z 142, 94 zł na 126, 15 zł za pojemnik o pojemności 1100 litrów
Z 812, 20 zł na 716, 80 zł za kontener o pojemności 7 m sześciennych

- Wystąpiłem z wnioskiem z jednego powodu. Autopoprawka pana burmistrza z marca nie uwzględniała nieruchomości niezamieszkałe. Szukając kompromisu w trudnej sprawie jaką jest gospodarka odpadami, gdzie ustawa jest źle napisana i obecnie toczyć się będzie postępowanie w Trybunale Konstytucyjnym o stwierdzenie jej niekonstytucyjności, powoduje wiele zawirowań. Starałem się, abyśmy w tym wypadku przy uszczelnieniu systemu odbioru gospodarki odpadami postarali się znaleźć rozwiązanie kompromisowe szukające obniżenie kosztów Płacą wszyscy, a nie tylko uczciwi, jak to w tej chwili ma miejsce – podkreśla radny Janusz Przetacznik.
Uchwała wejdzie w życie 1 lipca bieżącego roku.
(icz)
