Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Kto jest odpowiedzialny za złą sytuację finansową szpitala?

7

Ponad 8 mln zł długu ma wobec Szpitala Specjalistycznego w Jaśle Narodowy Fundusz Zdrowia. Dyrekcja placówki dochodzi sądownie swoich praw uważając, że te pieniądze się jej należą, bo usługi zostały wykonane. Z kolei organ założycielski, czyli starostwo powiatowe sugeruje, choć nie wprost, że to wina niewłaściwego zarządzania szpitalem.


- Jeżeli zarządzający szpitalem decydują się na takie czy inne rozwiązania, to muszą to robić w pełni świadomie, bo zadłużanie się czy robienie na kredyt jest w niektórych przypadkach uzasadnione, z tym, że musi to być w pełni świadomie – mówi Adam Kmiecik, starosta jasielski.

Sytuacja trwa od początku 2009 roku, kiedy okazało się, że NFZ nie jest w stanie zapłacić m.in. jasielskiej placówce za procedury przeprowadzone w 2008 roku, już poza kontraktem. Podobnie rzecz wygląda w przypadku usług wykonanych w 2009 roku oraz w roku bieżącym. Jasielski szpital oczekuje obecnie na decyzję sądu dotyczącą wypłaty za tzw. nadywkonania za rok 2008. Dyrekcja w pozwie wnioskowała o kwotę 2,5 mln zł, ale jeżeli uda się odzyskać nawet jej połowę to będzie sukces. Dr Szymon Niemiec, zastępca dyrektora ds. lecznictwa zapewnia, że nie ma powodu do obaw, bo sytuacja placówki jest stabilna, przeprowadzane są zabiegi zarówno te ratujące życie, jak i te planowane. - Płynność finansowa szpitala jest zapewniona, ale bylibyśmy zadowoleni, żeby NFZ zapłacił za te usługi, które szpital wykonał, ponieważ Fundusz jest jedynym płatnikiem. NFZ wg swojej dla mnie do końca niezrozumiałej idei ustalił zabiegi ratujące życie, które moim zdaniem i zdaniem moich kolegów specjalistów nie pokrywają się z zabiegami ratującymi życie – twierdzi Sz. Niemiec.

Starostwo nie ingeruje w decyzje dyrekcji jasielskiego szpitala, choć nie wszystkie pochwala. - Każdy szpital ma swoich menadżerów, którzy w jakiś sposób organizują jego pracę i ani zarząd powiatu, ani ja ręcznie tym nie steruję – tłumaczy Kmiecik. Uważa również, że nie powinno być tylu nadwykonań, pomijając oczywiście przypadki ratujące życie. – Nadwykonania są faktem, tylko pytanie czy powinno ich być aż tak dużo? – zastanawia się starosta.

Dyrektor Niemiec patrzy bardziej optymistycznie w przyszłość - Problem finansowy powoli będzie się rozwiązywał, ponieważ to pierwsze półrocze jest najbardziej newralgiczne dla wszystkich jednostek w odniesieniu do rozliczenia z NFZ. Cały czas wykonujemy procedury ratujące życie, ale także dla pacjentów, którzy oczekują na zabiegi operacyjne, na liście oczekujących – tłumaczy dyrektor.


Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 7

Dodaj komentarz Widok:
0
@ ciekawy
dnia 03.08.2010, 11:51 · Zgłoś
TO KTO TERAZ ZOSTANIE "KADROWYM NIEETATOWYM "SZPITALA GDY DOTYCHCZASOWY ZOSTAŁ MĘCZENNIKIEM ?
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 02.08.2010, 22:23 · Zgłoś
Kmiecik - jak nie masz nic do powiedzenia , to idź leczyć warozę i nie kompromituj się (jak zwykle !!!).
Odpowiedz
0
@ jaslanka
dnia 02.08.2010, 21:53 · Zgłoś
Pan starosta to potrafi dzielic ludzi na mądrych i [...] ,więc on będąc przy korycie to korzysta ze wszystkich możliwych świadczeń , a przeciętny śmiertelnik ,który przepracował od 30 do 40 tu lat opłacał składki przez taki czas teraz oczekuje w kolejkach na wszystkie badania i zabiegi , a ten MĄDRY potrafi powiedziec ,że nie powinno byc tyle nadwykonań . Ale doczeka się on.
Odpowiedz
0
@ phaedra
dnia 02.08.2010, 21:38 · Zgłoś
"pan" starosta może stanie przed drzwiami poradi i bedzie odsyłal pacjentow tłumacząc im ,że sa nadwykonania- i oczywiscie PONIESIE ODPOWIEDZIALNOŚC za swoje słowa, Szkoda,ze ktos taki pełni tak odpowiedzialna funkcje.Przykład obsadzenia niekompetentnego "kolesia" na intratnym stanowisku. Swoja droga-nie widziałem ANI RAZU "pana" starosty w szpitalu pytającego personel o warunki pracy.
Odpowiedz
0
@ pacjent
dnia 02.08.2010, 20:53 · Zgłoś
A co Pan powie Panie Starosto na swoich czołowych przedstawicieli zarządu starostwa, którzy zarządzają i zasiadają także w radzie Szpitala? Słuszne powiedzenie ,, Jaka władza takie efekty ''
Odpowiedz
0
@ Obserwator
dnia 02.08.2010, 20:51 · Zgłoś
Okazuje się, że niejaki Adam K. jest neutralnym obserwatorem poczynań szpitala. Raczy nawet zauważyć niejako na marginesie, że nadwykonań nie powinno być tak dużo. Niech to powie w oczy swoim wyborcom, kandydując na dowolne stanowisko, że mogą poczekać z chorobami, aż jego partia PO uzbiera z podniesionego Vatu nieco grosza i jak zostanie po opłaceniu innych, preferowanych przez NFZ regionów, to łaskawie pozwoli poprawić stan opieki zdrowotnej w powiecie jasielskim. Okazuje się, że ten osobnik nie był przez ostatnie 4 lata odpowiedzilany za szpital, nie rządził powiatem w koalicji z PIS - a tak w ogóle to zapewne był cały czas w opozycji ramię w ramię z P. T. Górczykiem. Cuda zaczynają się dziać tym większe im bliżej wyborów. Jeszcze niejedno usłyszymy....
Odpowiedz
0
@ były pacjent
dnia 02.08.2010, 17:34 · Zgłoś
Panie Starostwo rusz pan swoją [...] razem ze swoimi kolegami z partii i ratuj szpital a nie krytykuj jego działań bo musisz Pan wiedzieć że jeżeli chodzi o leczenie i opiekę (czytaj kompetencje lekarzy i pielęgniarek) to są śmiem twierdzić najlepsze w regionie i wiem że wiele osób mając możliwość leczenia w szpitalu w Krośnie czy Dębicy wybiera jednak Jasło to musi o czymś świadczyć.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.