Która gmina otrzyma „Laur Gospodarności”?
12
Nowy Żmigród i Skołyszyn to dwie gminy z powiatu jasielskiego, które walczą o „Laur Gospodarności” w pierwszej edycji konkursu organizowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej, Bank Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielczą Grupę Bankową. Do udziału w konkursie zgłosiło się łącznie 201 gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całego kraju, podczas, gdy tylko z samego województwa podkarpackiego jest ich 18.
O „Laur Gospodarności” ubiegać się będzie także 20 organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich i wiejsko-miejskich. Wyniki zostaną ogłoszone 5 czerwca br. podczas uroczystej gali finałowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Patronat honorowy objął Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Tak duża liczba zgłoszeń w konkursie to dowód na to, że polskie gminy nie tylko potrafią pozyskiwać i korzystać z zewnętrznych środków finansowych, ale również mogą pochwalić się wieloma sukcesami. Nie zdarza się to często, gdyż w codziennym działaniu samorządy koncentrują się na osiąganiu jak najlepszych wyników i jak najlepszym gospodarowaniu środkami zdobywanymi z wielu źródeł. Takie inicjatywy jak nasza mają wspomagać promocję najlepszych i zachęcać do prezentowania swoich osiągnięć. Cel ten został przez nas osiągnięty” – powiedział Marek Zagórski, członek Zarządu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, jednocześnie członek Kapituły.
W konkursie mogą brać udział te gminy, które w ciągu ostatnich pięciu lat przy realizacji projektów rozwijających infrastrukturę techniczną lub społeczną korzystały ze wsparcia środków zewnętrznych, w tym środków Funduszu, środków unijnych bądź bankowych. Kapituła Konkursu, w której skład wchodzą przedstawiciele Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, Banku Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielczej Grupy Bankowej, oceni skalę i ciągłość inwestycji na przestrzeni tego okresu oraz bieżącą aktywność gminy. Statuetki „Laur Gospodarności” otrzymają te samorządy, które najefektywniej wykorzystały powierzone im finanse, w pięciu kategoriach: rozwój infrastruktury, rozwój przedsiębiorczości, rozwój kultury i dziedzictwa kulturowego, rozwój kapitału społecznego oraz harmonijny rozwój. W każdej z tych kategorii 10 wiodących gmin otrzyma wyróżnienia.
Dodatkowo, z okazji 20-lecia Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej przyznany zostanie specjalny „Laur Gospodarności” w kategorii – „zainspirowana gmina”. Otrzyma go samorząd, który w sposób aktywny korzystał ze wsparcia finansowego Fundacji od momentu jej powstania i jednocześnie osiągnął wyróżniający wynik w realizacji projektów współfinansowanych z innych źródeł zewnętrznych w latach 2004 – 2009.
Nagrodę pieniężną w wysokości 70 tys. zł z przeznaczeniem na poszerzenie zakresu realizacji projektu lub jego kontynuację otrzyma laureat konkursu w kategorii organizacji pozarządowych za „inspirujący projekt roku”. Również w tym przypadku zostanie przyznana nagroda dodatkowa dla organizacji, która szczególnie wyróżniała się swoją działalnością na rzecz lokalnych społeczności wiejskich w ciągu ostatnich pięciu lat. W tej kategorii organizacje pozarządowe zostaną zgłoszone przez członków Kapituły Konkursu. Ona też określi wysokość nagrody pieniężnej dla zwycięzcy.
Ogłoszenie wyników nastąpi 5 czerwca br., podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Odbędzie się ona na zakończenie obchodów 20. rocznicy działalności Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
(kp)
O „Laur Gospodarności” ubiegać się będzie także 20 organizacji pozarządowych działających na obszarach wiejskich i wiejsko-miejskich. Wyniki zostaną ogłoszone 5 czerwca br. podczas uroczystej gali finałowej na Zamku Królewskim w Warszawie. Patronat honorowy objął Jerzy Buzek, przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

- Tak duża liczba zgłoszeń w konkursie to dowód na to, że polskie gminy nie tylko potrafią pozyskiwać i korzystać z zewnętrznych środków finansowych, ale również mogą pochwalić się wieloma sukcesami. Nie zdarza się to często, gdyż w codziennym działaniu samorządy koncentrują się na osiąganiu jak najlepszych wyników i jak najlepszym gospodarowaniu środkami zdobywanymi z wielu źródeł. Takie inicjatywy jak nasza mają wspomagać promocję najlepszych i zachęcać do prezentowania swoich osiągnięć. Cel ten został przez nas osiągnięty” – powiedział Marek Zagórski, członek Zarządu Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, jednocześnie członek Kapituły.
W konkursie mogą brać udział te gminy, które w ciągu ostatnich pięciu lat przy realizacji projektów rozwijających infrastrukturę techniczną lub społeczną korzystały ze wsparcia środków zewnętrznych, w tym środków Funduszu, środków unijnych bądź bankowych. Kapituła Konkursu, w której skład wchodzą przedstawiciele Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, Banku Polskiej Spółdzielczości oraz Spółdzielczej Grupy Bankowej, oceni skalę i ciągłość inwestycji na przestrzeni tego okresu oraz bieżącą aktywność gminy. Statuetki „Laur Gospodarności” otrzymają te samorządy, które najefektywniej wykorzystały powierzone im finanse, w pięciu kategoriach: rozwój infrastruktury, rozwój przedsiębiorczości, rozwój kultury i dziedzictwa kulturowego, rozwój kapitału społecznego oraz harmonijny rozwój. W każdej z tych kategorii 10 wiodących gmin otrzyma wyróżnienia.
Dodatkowo, z okazji 20-lecia Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej przyznany zostanie specjalny „Laur Gospodarności” w kategorii – „zainspirowana gmina”. Otrzyma go samorząd, który w sposób aktywny korzystał ze wsparcia finansowego Fundacji od momentu jej powstania i jednocześnie osiągnął wyróżniający wynik w realizacji projektów współfinansowanych z innych źródeł zewnętrznych w latach 2004 – 2009.
Nagrodę pieniężną w wysokości 70 tys. zł z przeznaczeniem na poszerzenie zakresu realizacji projektu lub jego kontynuację otrzyma laureat konkursu w kategorii organizacji pozarządowych za „inspirujący projekt roku”. Również w tym przypadku zostanie przyznana nagroda dodatkowa dla organizacji, która szczególnie wyróżniała się swoją działalnością na rzecz lokalnych społeczności wiejskich w ciągu ostatnich pięciu lat. W tej kategorii organizacje pozarządowe zostaną zgłoszone przez członków Kapituły Konkursu. Ona też określi wysokość nagrody pieniężnej dla zwycięzcy.
Ogłoszenie wyników nastąpi 5 czerwca br., podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie. Odbędzie się ona na zakończenie obchodów 20. rocznicy działalności Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
(kp)
