Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Łączenie witamin i minerałów – w jaki sposób?

0

Jeśli dieta nie dostarcza odpowiedniej ilości witamin i minerałów, z pomocą przychodzą apteczne suplementy. Przed zakupem określonego preparatu warto dowiedzieć się więcej o korzystnych i negatywnych połączeniach składników odżywczych. Jakie witaminy i witaminy zaleca się ze sobą łączyć, a jakich mieszanek lepiej unikać?

Witamina A+E

Dobrymi źródłami witaminy A w diecie są masło, żółtka jaj, mleko, jarmuż, sałata czy śledzie. Jej wchłanianie poprawia jednoczesne spożywanie innych witamin rozpuszczalnych w tłuszczach – D i E. Połączenie witamina A+E jest niezwykle popularne w przypadku suplementów diety oraz kosmetyków – szczególnie kremów, maseczek czy serum. Wspomniane składniki wzmacniają swoją biologiczną aktywność, dlatego warto stosować je równocześnie.

Witaminy K i D

Połączenie witamina K+D jest kolejną korzystną dla zdrowia mieszanką, często spotykaną w suplementach. Dzieje się tak nie bez powodu – oba składniki wyróżniają się pożądanym, pozytywnym wpływem na gospodarkę wapniową organizmu. Witamina D uczestniczy w transporcie wapnia do kości i innych miejsc w ciele, które potrzebują wspomnianego pierwiastka. Witamina K zapobiega natomiast zwapnieniu naczyń krwionośnych.

W jakich produktach spożywczych można znaleźć omawiane witaminy? Tłuste ryby morskie, przetwory mleczne oraz podroby są źródłami witaminy D w diecie. Najwięcej składnika produkuje jednak nasza skóra eksponowana na promienie słońca. Witaminę K zawierają w sobie zielone i liściaste warzywa, m.in. szpinak czy brokuły. Ponadto jej dobrymi źródłami są jogurty, żółtka jaj, sery żółte i wątroba wieprzowa. Witaminy K i D pomagają wzmocnić kości, zapobiegać miażdżycy, osteoporozie i obfitym krwawieniom miesiączkowym.

Magnez i wybrane witaminy z grupy B

Magnez jest pierwiastkiem niezwykle ważnym dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego i mięśniowego, w tym dla niezakłóconej pracy serca. Składnik bierze udział w przemianach białek, węglowodanów i tłuszczów. Reguluje dostarczanie energii do komórek ciała. Magnez wspiera pamięć i układ sercowo-naczyniowy. Jego korzystne działanie na układ krwionośny i nerwowy wzmocni witamina B12, B6 oraz B1.

Selen

Selen jest ważny dla prawidłowej pracy tarczycy, neutralizuje wolne rodniki i chroni komórki ciała przed stresem oksydacyjnym. Można przyjmować go razem z cynkiem, witaminą E, C oraz A. Selen nie powinien być z kolei łączony z cukrami prostymi. Jego wchłanianie utrudni także nikotyna.

Cynk

Cynk wspiera naszą odporność i dba o stan skóry i włosów. Dostarczają go nam orzechy, chude mięso, mąka pełnoziarnista, ostrygi i żółtka jaj. Można z powodzeniem łączyć omawiany składnik z witaminami A, B6, C i E, a także z fosforem czy wcześniej przedstawionym selenem. Negatywnie na przyswajanie cynku wpływają wapń i magnez.

Potas + magnez

Potas jest potrzebny dla prawidłowego skurczu i napięcia mięśni oraz przewodzi ładunki elektryczne. Uczestniczy w syntezie białek i aminokwasów oraz odgrywa ważną rolę w cyklach wytwarzania energii przez komórki. Potas najlepiej łączyć z magnezem i witaminą B6, dlatego że działają synergistycznie.

Właściwe łączenie witamin i minerałów pozwala zwiększyć ich przyswajalność i wzmocnić korzystne działanie. Warto szukać wyżej omówionych połączeń w składach suplementów diety albo skonsultować się z farmaceutą w celu odszukania skutecznego preparatu multiwitaminowego.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 12.08.2021, 08:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657