Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Lądowisko dla helikopterów musi powstać do końca 2016 r.

16

Minister zdrowia wydłużył termin posiadania lądowiska dla helikopterów przy Szpitalnym Oddziale Ratunkowym do końca 2016 r. Starostwo Powiatowe w Jaśle zrezygnowało z prac nad budową lądowiska tymczasowego. Wspólnie z dyrekcją szpitala złożyli wniosek na kwotę 10 mln zł do Urzędu Marszałkowskiego na dofinansowanie rozbudowy SOR-u oraz budowę wymaganego lądowiska dla śmigłowców.

Powracamy ponownie do tematu budowy lądowiska dla śmigłowców przy SOR-ze. Współpracę w tej kwestii początkiem roku nawiązało miasto oraz starostwo. Wówczas za miejsce do lądowania helikopterów sanitarnych wskazano tymczasowe lądowisko w przemysłowej strefie miasta, którym zarządza Stowarzyszenie Lotnicze „Ikar”.

Miasto zadeklarowało, że udostępni teren będący ich własnością oraz pokryje koszty związane z nabyciem prawa własności pasa gruntu pod budowę drogi dojazdowej do lądowiska. Starostwo natomiast miało pokryć koszty jej budowy i urządzenia lądowiska. Jednak wstrzymano się z inwestycją, ze względu na pojawienie się możliwości pozyskania środków z UE.

- Urząd Marszałkowski wraz z Urzędem Wojewódzkim zgłosił projekty do następnej perspektywy finansowej o pokrycie kosztów związanych z budową lądowisk ze środków UE, w związku z czym, wstrzymaliśmy się z inwestycją, która miałaby charakter tymczasowy i podjęliśmy działania, aby w tej lokalizacji powstało lądowisko docelowe dla szpitala. Zarząd Powiatu wystąpił do Urzędu Miasta w Jaśle o przystąpienie do zmiany mpzp, ponieważ ten teren, na którym lądowisko tymczasowe miało powstać było przeznaczone pod działalność przemysłową i usługową – wyjaśnia Tadeusz Górczyk, etatowy członek Zarządu Powiatu.

Zmiana mpzp i studium uwarunkowań

Radni Rady Miejskiej w Jaśle wyrazili zgodę na zmianę miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego miasta Jasła dla obszaru Warzyce oraz studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

- Dwie uchwały dotyczące zmiany w mpzp oraz studium uwarunkowań są ze sobą ściśle związane. Z wnioskiem o sporządzenie planu zwróciło się Starostwo Powiatowe w Jaśle. Związane jest to z budową lądowiska dla SOR-u. Działki położone w granicach zmiany planu o powierzchni około 5 ha stanowią własność Agencji Nieruchomości Rolnej Skarbu Państwa. Miasto jest właścicielem części tych gruntów o powierzchni 1, 5 ha. Jeżeli w planie zapiszemy z przeznaczeniem terenu pod usługi publiczne, to grunty te zgodnie z ustawą mogą być przekazane nieodpłatnie inwestorowi realizującemu cel publiczny – mówiła do radnych podczas obrad sesji Sława Liniewska, architekt UM w Jaśle.

Starostwo Powiatowe przekazało pieniądze Szpitalowi Specjalistycznemu w Jaśle na opracowanie dokumentacji technicznej ze wskazaniem obszaru dla lądowiska. – Mamy nadzieję, że lokalizacja nie ulegnie zmianie. Najważniejsze jest to, że musi być zarysowana strefa nad lądowiskiem, która zagwarantuje w planie zagospodarowania przestrzennego bezpieczny nalot przez helikoptery – podkreśla Górczyk.

Starają się o dofinansowanie

O tym, że cały czas coś się dzieje wokół lądowiska zapewniał nad dyrektor szpitala Michał Burbelka. – Wspólnie ze starostwem złożyliśmy wniosek do Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie o pozyskanie środków na rozbudowę SOR-u i wybudowanie lądowiska dla helikopterów. Inwestycja opiewa na sumę 10 mln zł – zaznacza dyrektor. – Prace nad lądowiskiem uległy pewnej korekcie i spowolnieniu, ale to wynika z tego, że należy dokonać zmiany w mpzp – dodaje.

Na 214 SOR-ów w Polsce udzielających świadczeń w ramach umów z NFZ 172 spełniają wymagania lub deklarują, że je spełnią do końca bieżącego roku. 42 SOR-y po nowym roku nie będą posiadały lądowiska całodobowego, jednakże 14 z nich deklaruje budowę lądowiska do końca 2016 r., 2 po 2016 r., a 26 nie podaje terminu zakończenia się inwestycji.

Ilona Dziedzic

Reklama

Komentarze: 16

Dodaj komentarz Widok:
2
@ spiker
dnia 05.12.2013, 17:14 · Zgłoś
Do lotnik. Masz zero wiedzy lotniczej. Ikarowcy swoimi małymi płatowcami lądują
po prostu na trawce i nie potrzebuję żadnego " pasa startowego " . Helikoptery
zresztą też. Helikoptery potrzebują tylko do wylądowania utwardzonego placu
ok. 15 na 15 m i odpowiedniego terenu do podejścia do lądowania oraz oświetlenia
w nocy. Ot i wszystko.
Odpowiedz
1
@ spiker
dnia 03.12.2013, 19:12 · Zgłoś
Te insynuacje o lotnisku dla " Ikarowców " są pozbawione sensu.
Nikt w Jaśle nie ma prywatnego helikoptera a lotnisko będzie
budowane dla helikopterów.
Odpowiedz
-2
@ lotnik
dnia 04.12.2013, 18:26 · Zgłoś
skoro tak.to poco pas startowy...helikopr moze wyladowac na skrawku ...nawet na dachu i prosze zobaczyc gdzie ląduje w Krakowie...to lotnisko bedzie budowANE dla ikarowców a nie dla mieszkanców...tyle miejsca co dysponuje szpital ...park...gdzie moga ladowac nawet mysliwce USA z pionowego startu...więc nie pieprzcie że trzeba nato 100 hektarów w najgorszej sytuacji może ladowc w rynku... konkluzja>>> wyciac drzewa przy [...]m parku obok szpitala i po sprawie i za jaką kasę >>> a nie budowac lotniska dla paru ikarowców..>>> to jest porzekret i proponuje na uwaqgę osobą które zadecuduja o budowie lotniska dla celeów p;rywatnych..a nie mioeszkanców...w/g uzodnien niema przeciwskazan do uzyskania zgody na wyciecie drzew oraz instytutu lotnictwa na zagospodarowanie terenu przyszpitalnego na ten cel>>> uwaga!!! zaklepano już ten teren...jest bardzo atrakcyjny dla POpapranców>>>
Odpowiedz
0
@ lotrnik
dnia 03.12.2013, 18:01 · Zgłoś
chyba kogoś prawda zabolałą co...ikarowcy (to do olo) on tera poleci do juszczenki a juszczenko powinien takim olo wybudowac za darmoche to lotnisko dla smigłowców przecie mają już zezwolenie no nie...olo... a pas startowy winni wybudowac tym ikarowcom na ich [...] skorupowanych głowach tylu ich jest że słomiany olo wyląduje ha ha ha...
Odpowiedz
-4
@ il.
dnia 03.12.2013, 09:23 · Zgłoś
Brawo do" obserwatora" słuszne uwagi ladowisko winno byc przy szpitalu,wyciąć te drzewa i już jest nalot ok. miejsca w brud dla IKARA za mało bo nie bedzie pasa startowego wybudujmy tym biedakom lotnisko żeby sobie polatali...a w koncu polecą na Białoruś. panie "S" to ikar ma smigłowce ??? ta sprawa do poprostu [...] polecam oficerom CBA w Rzeszowie
Odpowiedz
-1
@ olo
dnia 03.12.2013, 11:03 · Zgłoś
ty [...]o
[...] to słoma która wystaje ci z butów
Odpowiedz
0
@ s
dnia 03.12.2013, 08:12 · Zgłoś
Koncepcja lądowiska obok szpitala jest nierealna ze względu na negatywną opinię Lotniczego Pog. Ratunkowego. Natomiast to DZIĘKI Ikarowi , a nie dla niego, lądowisko ma już rejestrację dla lotów dziennych dla śmigłowców sanitarnych. Warto o tym wiedzieć.
Odpowiedz
5
@ obserwator
dnia 02.12.2013, 22:54 · Zgłoś
Tak sobie przypominam, że wcześniej była mowa o lądowisku dla potzreb szpitala i policji w Jaśle na trzw. Błoniu czyli bardzo blisko szpitala. Później powstała taka myśl oczywiście ze strony wielu "biznesmenów", żeby zrobić lądowisko dla ich potrzeb. Oczywiście chodzi o tych ludzi, którzy posiadają samoloty niby dla potzreb biznesowych. Miało powstać podobno ZA ICH PIENIĄDZE LĄDOWISKO DLA NICH gdzieś niedaleko ( celowo nie użyję nazwy firmy) tych zabudowań co tam są produkowane krzesła. Powstało stowarzyszenie chyba "IKAR" w jego skład weszlo oczywiście właściciele prywatnych samolotów oraz niektórzy inni ( w tym chyba znający sposoby na obejście prawa bo pracowali w urzędzie) i nagle okazuje się, że jeśli nie będzie lądowiska dla transportu powietrznego w tym dla tzw. Helikopterów sanitarnych to może zniknąć SOR. I co się dzieje nagle władze miejskie i powiatowe zaczęły się interesować dofinansowaniem lądowiska, które ma być wcale nie tak blisko bo niemal aż w Warzycach i ZUPEŁNIE UCICHŁA SPRAWA lądowiska w pobliżu Szpitala Specjalistycznego. Co bardzo dziwne nagle bardzo zaczęło zależeć właścicielom prywatnych samolotów na lądowisku dla potzreb szpitala. Jeśli są tak wspaniałomyślni niech ZASPONSORUJĄ . Jeśłi mają pieniądze na zakup prywatnych samolotów to chyba mogą sponsorować TAK POTZREBNE AUTENTYCZNIE LĄDOWISKO DLA POTZREB SANITARNYCH. Ale no właśnie nie róbmy pod płaszczykiem potzreb i wymogów dla SOR lądowiska za naszą kasę dla ludzi, którym i tak dobrze się powodzi. Myślę, że należy zapytać szczególnie podczas kampanii wyborczej tych obecnie i poprzednio sprawujących władzę CO Z KONCEPCJĄ LĄDOWISKA W POBLIŻU SZPITALA i DLACZEGO ONA UPADŁA a rządzący tak bardzo popierają inicjatywę o czym mowa powyżej. Ciekawy to temat i oby w przyszłości CBA i CBŚ nie musiało zajmować się konkretnie mechanizmami jakie są związane z tymi sponsoringami z budżetu miasta i powiatu dla właścicieli prywatnych samolotów pod płaszczykiem, że to niby dla nas zwykłych zjadaczy chleba, którzy będą mieli pomoc medyczną z użyciem transportu lotniczego !!!
Odpowiedz
1
@ p
dnia 03.12.2013, 10:04 · Zgłoś
co Ty gadasz w ogóle? ja już 2 lata temu słyszałam o tym, żeby połączyć lądowisko dla samolotów ultralekkich z lądowiskiem dla helikoptera ratującego życie... po drugie, gdzie Ty chcesz zrobić to lądowisko w pobliży szpitala specjalistycznego? skoro cały ten teren jest zabudowany. po trzecie nie masz pojęcia ile prywatnych pieniędzy poszło (nie tylko od ludzi którzy posiadają samoloty) ale także od tych którzy pasjonują się po prostu lotnictwem. nie wiesz nic na ten temat? TO SIĘ NIE ODZYWAJ, bo nic mądrego do powiedzenia nie masz.
Odpowiedz
5
@ Jozef
dnia 02.12.2013, 22:25 · Zgłoś
A kiedy powstanie budynek, w którym będą bloki operacyjne, bo chyba też to musi w końcu powstać w Jaśle, żeby utrzymać SOR i całą operatywe?
Odpowiedz
1
@ ciekawwy
dnia 02.12.2013, 20:45 · Zgłoś
po co nam sor i ladowiska dla helikopterow..potem beda smiglowce i wojna...
Odpowiedz
-12
@ Sven
dnia 02.12.2013, 19:15 · Zgłoś
Kłościuł,plebanie,urząd,nową kwesturę dla zbirów w mundurach,pomnik papieża,pomnik świętego,Smoleńsk,czwarte imię tym się zajmować Helikopter sadzę,że nie chodzi o zdrowie ludzi tylko o ewentualne narządy do przeszczepu akurat by się martwili o kogoś skoro ludzie chorzy się dopominają i nic z tego nie mają.
Odpowiedz
1
@ TK
dnia 03.12.2013, 00:10 · Zgłoś
Księża będą zawsze wykorzystywać ignorancję i przesądy Ludu, posługiwać się (proszę w to nie wątpić) religią jako maską przykrywającą ich hipokryzję i niecne uczynki.
Odpowiedz
16
@ Myszysław
dnia 02.12.2013, 18:22 · Zgłoś
A choć by nawet dostaną tę kasę to i tak połowę pewno pochłonie dokumentacja bo [...] musi za coś w stołek [...].
Odpowiedz
1
@ komentator
dnia 02.12.2013, 17:32 · Zgłoś
Tak trzymać chłopaki !
Odpowiedz
9
@ Do komentator
dnia 02.12.2013, 18:14 · Zgłoś
Nie [...] niezdrowo, bo z powyższego artykułu wynika, że biurokracja planistyczna długo jeszcze będzie procedowała. W planowaniu przestrzennym czas nie gra roli- zmiana planu to niby 8 miesięcy , w teorii, ale czasem ciągnie się to latami. Chyba, że rok wyborczy to wszyscy będą budować różne rzeczy - oczywiści w teorii i w terminie do wyborów - aby tylko były wygrane. Po paru latach wygrana ekipa zapomni po co była zmiana planu przestrzennego.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.