Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Laureaci konkursu literackiego nagrodzeni

11

Finał XVI Ogólnopolskiego Konkursu Literackiej Twórczości Dzieci i Młodzieży na wiersz i opowiadanie zorganizowano w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle. Podczas uroczystego podsumowania konkursu najlepsi młodzi pisarze i poeci otrzymali nagrody.

Zapraszamy do FOTORELACJI

W bieżącej edycji konkursu udział wzięło 115 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, którzy łącznie nadesłali 283 utwory (wiersze i opowiadania).

Już od kilku lat konkurs ma zasięg ogólnopolski. Laureaci z powodzeniem startują w innych konkursach, publikują w czasopismach literackich, czy nawet wydają własne tomiki.

Jak zgodnie twierdzą jurorzy poziom nadesłanych prac był wysoki.



- Jest to dla mnie interesujące i fascynujące doświadczenie, ponieważ od lat czytamy bardzo dobre teksty, we wszystkich kategoriach. Zauważamy bardzo dużą kulturę literacką piszących. Widać ich oczytanie, poza tym widać, że są oni osobami myślącymi po swojemu – podkreśla Grzegorz Kociuba, polonista, poeta, krytyk literacki, przewodniczący jury.

- Potrafią również krytycznie patrzeć na rzeczywistość, komentować, czy ukazywać te aspekty naszej współczesnej polskiej rzeczywistości, które się im nie podobają, które ich uwierają i to jest też bardzo istotna wartość literatury - dodaje Kociuba.

Konkurs wymyślony został przez Małgorzatę Piekarską, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Jaśle.


- Cieszy nas, że konkurs ma nadal charakter ogólnopolski. Prace napływają z wielu województw. Ale bardzo ważne jest to, że wiele prac jest z naszego terenu, tym bardziej nasza satysfakcja i radość. To dla nas ogromnie ważne, by młodzi ludzie aktywnie uczestniczyli w twórczości literackiej, a nie byli tylko jej odbiorcami - mówi Małgorzata Piekarska, dyrektor MBP w Jaśle.

Pierwsze miejsce w kategorii wiersze, w grupie klas 1 – 3, szkół podstawowych zajął Michał Jemielniak z Hrubieszowa, II – Kinga Czerwińska (SP 4 Jasło), III – Katarzyna Kańkowska (Hrubieszów). W kat. opowiadania – I m – Iwona Bracik (Czeluśnica), II – Zuzanna Krzyszczuk (SP 2 Jasło), III –Piotr Kielar (Dobrzechów).

W grupie kl. 4 – 6 podstawówek, w kat wiersze – I m – Natalia Rusin (Stalowa Wola), II – Ewa Siara (Ustrzyki Dolne). W kat. opowiadania - I m – Olga Sapiechowska (Kielce), II – Celina Karaś (Lubaczów), III – Maja Piskadło (Szebnie).

W grupie gimnazjów, w kat. wiersze – I m – Karolina Chyła (Byczyna), II – Kinga Kosiba (Gim. 1 Jasło), III – Zuzanna Nitek (Kielce). W kat. opowiadania – I m – Joanna Lis (Łubno), II – Weronika Żołądź (Lutowiska), III – Zuzanna Sikora (Opole).

W grupie szkół średnich, w kat. wiersze – Im – Natalia Augustyn (I LO jasło), II – Joanna Preisner (I LO Jasło).

Powiedzieli portalowi Jaslo4u:



Piotr Kielar z Dobrzechowa – Napisałem opowiadanie o psie Alfredzie, o jego przygodach i zabawach, o tym, jak opiekował się innymi zwierzętami. Sam to wymyśliłem, troszeczkę tylko mi mama pomagała.



Kinga Czerwińska z Jasła - Jestem w bardzo wielkim szoku, bo jeszcze nigdy takiej nagrody nie zdobyłam, choć brałam juz udział w kilku konkursach. Pisałam wiersze o marzeniach moich, o zwierzętach. Piszę od 7 lat, czasami pomaga mi moja siostra, która zdobyła już wiele nagród.



Natalia Augustyn z Jasła – Nagroda jest dla mnie dowartościowaniem, chęcią pisania kolejnych wierszy. Poza tym chciałam się sprawdzić. Pisałem głównie dla siebie. Później namówili nie moi koledzy, koleżanki i nauczyciele, żeby brać udział w konkursach.

Konkurs organizowany jest przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Jaśle oraz Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Jaśle.

Podziękowania otrzymały również nauczycielki laureatów konkursu.

Finałowi towarzyszył spektakl Śpiewogra: Śliwiakobranie, w wykonaniu aktorów Teatru Lalki i Aktora „PARAWAN”.


mad

FOT. Marek Dybaś

Napisany dnia: 12.05.2011, 19:37 , Tagi: MBP, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Obserwator
dnia 13.05.2011, 10:11
Ocena
komentarza:
11
A czy ktoś podziękował tym, co zawsze pozostają w cieniu? Czy może Pani Dyrektor sama ten i inne konkursy wymyśliła, zorganizowała i przeprowadziła? Jeśli nie, to ja dziękuję tym pomijanym, bo to przede wszystkim ich praca.
Czytałem różne artykuły o wydarzeniach w MBP, ale jeśli nie było podzięk dla Pani Gosi, to na pewno ich nie było dla pracowników. Nawet kiedy był artykuł o nagrodach dla Biblioteki, to na froncie Pani M, a o pracownikach mówi się: "biblioteka".
Jeśli nikt nie potrafi się zdobyć na słowa uznania dla bardziej osobowej "biblioteki", to ja wzywam jaślan do podziękowania im, choćby tu w komentarzach.
@ El
dnia 13.05.2011, 14:33
Ocena
komentarza:
4
Zgadzam się !
@ Jaslanka
dnia 13.05.2011, 22:23
Ocena
komentarza:
2
Bardzo słuszny komentarz!!!
@ popieram
dnia 14.05.2011, 21:46
Ocena
komentarza:
0
Święte słowa. Na pewno należą się wielkie gratulacje dla Pani Dyrektor, ale ogromne słowa podziękowania kierujemy do wszystkich pracowników biblioteki (choć nie wiemy, kto stał za tym sukcesem).
@ maria
dnia 13.05.2011, 15:08
Ocena
komentarza:
2
gratulacje dla Kingi Czerwinskiej z SP.4 jaslo oraz wychowawcy.
@ WAZA
dnia 13.05.2011, 16:18
Ocena
komentarza:
0
O znów się pojawił na fotce wizjoner z ratusza.Ale to mnie nie rusza...
@ krs
dnia 13.05.2011, 21:33
Ocena
komentarza:
6
Dziękuję wszystkim pracownikom biblioteki za serce i ze chce Wam się chcieć !!!Pozdrowienia i dużo uśmiechu na co dzień !!!
@ zapominalska
dnia 14.05.2011, 21:54
Ocena
komentarza:
0
A...i jeszcze jedno: to prawda, że praca grupowa jest niezwykle ważna, ale "odkomunizujmy się" i skończmy z określeniami typu: "przedstawienie przygotowała szkoła taka i taka", "konkurs przygotowała ...też szkoła taka i taka...".Ciekawe, dlaczego dyrektorzy obawiają się personalnych podziękowań- czyżby się wstydzili, że mają świetnych pracowników, czy też to wynika z ich kompleksów? A może lepiej udawać, że wszyscy są świetni, nawet ci, którzy nic nie robią , bo względy osobiste (czyt. prywatne interesy) na to nie pozwalają? Mówię w tym momencie nie o sytuacji w MBP w Jaśle- bo jej nie znam- tylko o sytuacji w szkołach (bo ją znam).
@ arqus {-_-}
dnia 14.05.2011, 10:41
Ocena
komentarza:
2
Życzę dalszych sukcesów laureatom !
Składam serdeczne podziękowania dla organizatorów konkursu !
G R A T U L A C J E ! ! ! :)
@ nie czarujmy
dnia 15.05.2011, 08:29
Ocena
komentarza:
0
W Bibliotece pracuje wiele wspanialych, a Piekarska najmniej, ale chwali sie !
@ ;))
dnia 16.05.2011, 19:16
Ocena
komentarza:
0
Ooo Natalka . ;))
Gratulacje . !
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rodzina, bliscy i przyjaciele pożegnali Kubę Procanina

   

  Ciało zmarłego w minioną środę Kuby Procanina spoczęło dzisiaj w grobie na cmentarzu parafialnym w Jaśle – Sobniowie. Zmarłemu, w ostatniej drodze towarzyszyła rodzina, bliscy, przyjaciele oraz setki mieszkańców Jasła i okolic, którzy kibicowali Kubie zarówno w hali sportowej, jak też w walce z chorobą. Nazwisko Kuby Procanina na zawsze pozostanie symbolem nieustępliwości w dążeniu do upragnionego celu oraz godnego naśladowania hartu ducha.

 • Duże zmiany w programie „Czyste Powietrze”. Bezzwrotne dofinansowanie nawet do 136 tys. zł

  W minioną środę w Jasielskim Domu Kultury odbyła się konferencja na temat nowej edycji programu „Czyste Powietrze”. Paweł Mirowski, wiceszef Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz pełnomocnik Prezesa rady Ministrów ds. programu „Czyste Powietrze” przedstawił istotne zmiany, jakie wprowadzono w nowej edycji...

 • Konkurs! Wygraj podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec” w kinie Helios Krosno

   

  Walentynki zbliżają się wielkimi krokami. Z myślą o wszystkich zakochanych we współpracy z Kinem Helios Krosno przygotowaliśmy konkurs, w którym do wygrania są dwie podwójne wejściówki na film „Magic Mike: Ostatni taniec”. Zapraszamy do udziału w zabawie.

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657