Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Leasing samochodu osobowego. Co wliczamy do kosztów podatkowych?

1

Zdecydować się na leasing operacyjny samochodu osobowego, a może finansowy? To pytanie zdaje sobie wielu współczesnych przedsiębiorców. Czy wiesz, co różni te rozwiązania? Jak wyglądają kwestie podatkowe w jednym i w drugim przypadku? Co nowego na ten temat przyniósł rok 2019? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Ważne pytanie: co zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu?

Chodzi tutaj o kwoty, które wpłyną na obniżenie podstawy, od której zostanie naliczony podatek. To istotny aspekt, ponieważ ma znaczący wpływ na finanse każdego przedsiębiorstwa. Przed rokiem 2019 przy finansowym leasingu zaliczano jedynie część odsetkową rat leasingowych. I tutaj nie ma zmian, aktualnie sytuacja wygląda identycznie.

Przy leasingu operacyjnym do końca ubiegłego roku zaliczaliśmy raty leasingowe, jak i opłaty leasingowe. Nowy rok przyniósł zmiany w tym aspekcie. Aktualnie w tym przypadku do kosztów zalicza się opłaty leasingowe, jak również raty do równowartości samochodu osobowego na kwotę 150 000 zł. Natomiast część odsetkową ujmuje się w całości.

Ważna kwestia – amortyzacja

Co kryje się pod tym pojęciem? Chodzi tutaj o zaliczanie do kosztów firmy wartości środków trwałych. Można tutaj wymienić również leasingowany samochód osobowy. Co miesiąc do kosztów przedsiębiorstwa wlicza się wydatki związane z zakupem takiego auta. Warunkiem jest to, że jego wartość powinna przekroczyć 10 000 zł.

Kto przy leasingu samochodowym amortyzuje taki pojazd? Przy leasingu operacyjnym amortyzacji dokonuje finansujący – tutaj nie ma zmian. Przy leasingu finansowym aktualne amortyzuje korzystający, wcześniej mógł to robić pod warunkiem, że auto nie miało wartości wyższej niż 20 000 euro.

Koszty eksploatacyjne auta – czy wliczamy do kosztów uzyskania przychodu?

W ubiegłym roku możliwa była taka operacja. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku. Aktualnie pojawiły się pewne ograniczenia. Jest to związane z wejściem w życie ustawy z dnia 23 października 2018 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Dziś wysokość takiego limitu zależna jest od sposobu wykorzystania pojazdu w firmie. Ważne jest to, czy jest to pojazd użytkowany tylko do celów firmowych, czy może również do tych prywatnych. Koszty eksploatacyjne można wliczać do kosztów uzyskania przychodów wtedy, gdy podatnik ma dokumentację potwierdzającą ten fakt.

Leasingowane auto – pojazd firmowy, czy niefirmowy?

Kiedy decydujesz się na leasing samochodu, musisz zwrócić uwagę na jeszcze inny aspekt. A konkretnie na to, czy auto należy, czy nie należy do środków trwałych przedsiębiorstwa. W przypadku leasingu operacyjnego samochodu osobowego auto takie nie jest pojazdem firmowym. Nie ma tutaj konieczności prowadzenia Ewidencji Przebiegu Pojazdu. Natomiast kiedy mowa o leasingu finansowym, wówczas jest to wprowadzone do Ewidencji Środków Trwałych auto firmowe.

Podstawa współpracy – zaufany partner!

Leasing samochodowy to bardzo wygodna forma, pod warunkiem, że zdecydujesz się na skorzystanie z usług odpowiedniego partnera. Przykładem takiego podmiotu jest Santander Consumer Multirent. Tutaj leasing na samochód wiąże się z wieloma korzyściami. Wśród usług dodatkowych znalazło się: ubezpieczenie na korzystnych warunkach, a także możliwość korzystania z Karty Paliwowej (idealny sposób na wygodę i oszczędności!). Każdy Klient może również sprawdzić, jak dużo da mu wsparcie Centrum Likwidacji Szkód.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 23.08.2019, 12:31
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Patryk
dnia 26.01.2020, 21:17
Ocena
komentarza:
1
Często oferty leasingu są przekłamane i ukrywają wiele opłat dodatkowych.
Ja przed wyborem ostateczecznej oferty wysłałem ją na www.sprawdzleasing.pl przez co nie wpakowałem się w niekorzystny leasing i uzyskałem lepszą ofertę.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Rusza modernizacja ponad 7 kilometrów drogi wojewódzkiej nr 993

  Dzisiaj przy Domu Ludowym w Pielgrzymce odbyło się uroczyste rozpoczęcie modernizacji drogi wojewódzkiej nr 993 na odcinku Pielgrzymka-Nowy Żmigród. Zadanie ma zostać zrealizowane do października przyszłego roku.

   

 • Givaudan sprzeda produkcję pektyn Herbstreith &Fox

   

  Spółka Givaudan oświadczyła dzisiaj, że przekazuje produkcję pektyn, stanowiącą element działalności spółki Naturex, spółce Herbstreith & Fox (Grupa H&F) – rodzinnej firmie będącej czołowym producentem pektyn, której siedziba znajduje się w niemieckim mieście Neuenbürg. 

 • Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej zapowiadają protest. Chcą przejścia dla pieszych na budowanej drodze wojewódzkiej 992

   

  Skarżą się, że przez budowę nowej drogi zostali niemal odcięci od świata. Mieszkańcy ul. Łąkowej i Kwiatowej w Jaśle apelują o budowę przejścia dla pieszych, aby mogli łatwo dotrzeć, tak jak było do tej pory, do kościoła, czy też szkoły. Zapowiadają organizację protestu, jeżeli ich postulaty nie zostaną uwzględnione. 

 • Petycja w sprawie drzew przy ul. Rejtana trafiła do Urzędu Miasta. Dzisiaj rozpoczęła się ich wycinka

   

  W ubiegłym tygodniu, do Urzędu Miasta w Jaśle, trafiła petycja przeciwko wycince drzew pod realizowaną budowę ścieżki rowerowej. Podpisało ją blisko 580 osób. Tymczasem, dzisiaj rozpoczęto wycinkę drzew przy ul. Rejtana. Jak przekonuje jasielski magistrat, wbrew pierwotnym założeniom, udało się ocalić 10 drzew.

 • Rozpoczęto budowę boiska wielofunkcyjnego na osiedlu Sobniów

  Wczoraj przy Zespole Szkół Miejskich nr 5 w Jaśle rozpoczęto prace budowlane związane z budową boiska wielofunkcyjnego. Inwestycja jest realizowana ze środków w ramach drugiej edycji Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

 • W Nowym Żmigrodzie powstał klub radnych PiS

  W radzie gminy Nowy Żmigród powstał klub radnych Prawa i Sprawiedliwości liczący siedmiu członków. Przewodniczącym nowego klubu został Grzegorz Munia.

 • "Dwójka" przeszła na zdalne nauczanie. U uczennicy potwierdzono Covid-19

  Uczniowie klas od I-III w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle od dzisiaj rozpoczynają nauczanie w formie zdalnej. Starsze klasy normalnie będą się uczyć w budynku szkoły. W związku z potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem u jednej z uczennic szkoły, na kwarantannie przebywa około 200 osób.

 • Mieszkańcy Jasła chcą płacić mniej za śmieci. Gotowi są zakładać kompostowniki. Miasto jednak nie spieszy się z wprowadzeniem stosownego rozwiązani

   

  Większość Polaków uważa, że ceny za wywóz odpadów są zbyt wysokie. Mieszkańcy Jasła, nie są w tym względzie wyjątkiem. 

 • Wrak samochodu w centrum osiedla Gamrat w Jaśle. Kto i kiedy go uprzątnie?

  Od blisko dwóch miesięcy na osiedlu Gamrat w Jaśle, w pobliżu boiska do koszykówki stoi doszczętnie zdewastowany samochód, którego właściciel nie żyje. Pojazd stał się doskonałym miejscem do zabawy przez dzieci. Okazuje się, że sprawa uprzątnięcia wraku nie będzie taka prosta..

 • Bez skrupułów nadal podrzucają wielkogabaryty

  Na osiedlu Kopernika w Jaśle po raz kolejny podrzucono śmieci pod drzewem w pobliżu przejazdu kolejowego, gdzie pojemniki śmietnikowe nie są w żaden sposób zabezpieczone. Miejsce okazało się być doskonałe do składowania odpadów wielkogabarytowych. Tym razem zalegają tam stare kanapy, lodówki, materac, a nawet opona samochodowa.

 • Szkoła języka niemieckiego - Prestiż

   

  (Mobilna) Szkoła Języka Niemieckiego Prestiż oferuje naukę języka niemieckiego dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Zdaję sobie sprawę jak cenny jest czas w dzisiejszych czasach dlatego wychodząc naprzeciw potrzebą kursantów istnieje możliwość dojazdu do dzieci i młodzieży. Kursy i szkolenia dla firm odbywają się w siedzibach firm.

 • LAUDERM – nowe oblicze kosmetologii estetycznej

   

  Troska o dobrą kondycję i wygląd nie jest już postrzegana jako coś wyjątkowego, zarezerwowanego dla wąskiego grona osób. Coraz więcej kobiet poszukuje najnowocześniejszych rozwiązań, aby właściwie zadbać o swoje ciało. 

 • Catering dla firm na każdą okazję

   

  O tym, że u „Wojtka”, można zjeść smacznie i do syta, nie trzeba już nikogo przekonywać. Nie wszyscy jednak wiedzą, że pyszne dania kuchni domowej, można w łatwy sposób zamówić on-line, z dostawą wprost do domu, czy też pracy. W ofercie Baru Mlecznego „Wojtek”, znajdziemy również usługi cateringowe dla firm oraz dowóz posiłków regeneracyjnych.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105