Strona główna

Leasing samochodu osobowego. Co wliczamy do kosztów podatkowych?

0
Napisany dnia: 23.08.2019, 12:31 , Tagi: Brak

Zdecydować się na leasing operacyjny samochodu osobowego, a może finansowy? To pytanie zdaje sobie wielu współczesnych przedsiębiorców. Czy wiesz, co różni te rozwiązania? Jak wyglądają kwestie podatkowe w jednym i w drugim przypadku? Co nowego na ten temat przyniósł rok 2019? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w poniższym poradniku.

Ważne pytanie: co zaliczamy do kosztów uzyskania przychodu?

Chodzi tutaj o kwoty, które wpłyną na obniżenie podstawy, od której zostanie naliczony podatek. To istotny aspekt, ponieważ ma znaczący wpływ na finanse każdego przedsiębiorstwa. Przed rokiem 2019 przy finansowym leasingu zaliczano jedynie część odsetkową rat leasingowych. I tutaj nie ma zmian, aktualnie sytuacja wygląda identycznie.

Przy leasingu operacyjnym do końca ubiegłego roku zaliczaliśmy raty leasingowe, jak i opłaty leasingowe. Nowy rok przyniósł zmiany w tym aspekcie. Aktualnie w tym przypadku do kosztów zalicza się opłaty leasingowe, jak również raty do równowartości samochodu osobowego na kwotę 150 000 zł. Natomiast część odsetkową ujmuje się w całości.

Ważna kwestia – amortyzacja

Co kryje się pod tym pojęciem? Chodzi tutaj o zaliczanie do kosztów firmy wartości środków trwałych. Można tutaj wymienić również leasingowany samochód osobowy. Co miesiąc do kosztów przedsiębiorstwa wlicza się wydatki związane z zakupem takiego auta. Warunkiem jest to, że jego wartość powinna przekroczyć 10 000 zł.

Kto przy leasingu samochodowym amortyzuje taki pojazd? Przy leasingu operacyjnym amortyzacji dokonuje finansujący – tutaj nie ma zmian. Przy leasingu finansowym aktualne amortyzuje korzystający, wcześniej mógł to robić pod warunkiem, że auto nie miało wartości wyższej niż 20 000 euro.

Koszty eksploatacyjne auta – czy wliczamy do kosztów uzyskania przychodu?

W ubiegłym roku możliwa była taka operacja. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku. Aktualnie pojawiły się pewne ograniczenia. Jest to związane z wejściem w życie ustawy z dnia 23 października 2018 roku o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym osób prawnych oraz niektórych innych ustaw.

Dziś wysokość takiego limitu zależna jest od sposobu wykorzystania pojazdu w firmie. Ważne jest to, czy jest to pojazd użytkowany tylko do celów firmowych, czy może również do tych prywatnych. Koszty eksploatacyjne można wliczać do kosztów uzyskania przychodów wtedy, gdy podatnik ma dokumentację potwierdzającą ten fakt.

Leasingowane auto – pojazd firmowy, czy niefirmowy?

Kiedy decydujesz się na leasing samochodu, musisz zwrócić uwagę na jeszcze inny aspekt. A konkretnie na to, czy auto należy, czy nie należy do środków trwałych przedsiębiorstwa. W przypadku leasingu operacyjnego samochodu osobowego auto takie nie jest pojazdem firmowym. Nie ma tutaj konieczności prowadzenia Ewidencji Przebiegu Pojazdu. Natomiast kiedy mowa o leasingu finansowym, wówczas jest to wprowadzone do Ewidencji Środków Trwałych auto firmowe.

Podstawa współpracy – zaufany partner!

Leasing samochodowy to bardzo wygodna forma, pod warunkiem, że zdecydujesz się na skorzystanie z usług odpowiedniego partnera. Przykładem takiego podmiotu jest Santander Consumer Multirent. Tutaj leasing na samochód wiąże się z wieloma korzyściami. Wśród usług dodatkowych znalazło się: ubezpieczenie na korzystnych warunkach, a także możliwość korzystania z Karty Paliwowej (idealny sposób na wygodę i oszczędności!). Każdy Klient może również sprawdzić, jak dużo da mu wsparcie Centrum Likwidacji Szkód.

Materiał zewnętrzny

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • „Dodatkowe” emocje

   

  Kiedy uchwałę w sprawie wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli zdjęto z porządku obrad podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jasła wydawało się, że dwa tygodnie wystarczą do tego, aby wszystkie zainteresowane strony mogły osiągnąć kompromis.

 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

 • Uczczono pamięć ofiar stalinizmu

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj uroczystości Dnia Sybiraka. Przypada on w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” złożono kwiaty i zapalono znicze upamiętniając ofiary zbrodniczego reżimu.

 • Co czeka pasażerów pociągu do Krynicy?

   

  Kiedy opadł już kurz po pojawieniu się informacji o próbnym kursie pociągu do Krynicy, zainteresowani skorzystaniem z tego połączenia mieszkańcy Jasła i okolic zaczęli żądać bardziej szczegółowych danych na jego temat. Pytają oni o sposób dystrybucji biletów, czy też szczegółowy rozkład jazdy. Dzisiaj na wiele z nich znamy już odpowiedzi.  

 • Droga połączy dwa ronda

  W przyszłym roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle łączący dwa ronda na osiedlach Górka Klasztorna i Żółków. Wykonawca wszedł już na teren budowy i rozpoczął pierwsze prace geodezyjne dotyczące wytyczenia trasy oraz pasa drogowego. Inwestycja opiewa na blisko 27 mln zł.

 • Pies nie umarł z głodu. Sprawę umorzono

  W lipcu br. we Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego do łańcucha. Przyczyną śmieci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa o charakterze przewlekłym.

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym

  W miniony piątek do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko 17-letniemu Michałowi S., który w maju br. potrącił głuchoniemego mężczyznę. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Po niespełna tygodniu zmarł.

 • To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

   

  Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

 • Czas na laser!

   

  Dermatologia kliniczna i estetyczna ESTETMED. W naszym Gabinecie pracujemy na jednym  z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia jakim jest laser diodowy LightSheer® oraz Alma Harmony Dye-VL™ nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • „Muzyka to pasjonująca przygoda”

   

  Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak zaprasza

   

  Szanowni Państwo!
  Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin-Józefów 278 będzie czynny w piątki od 8 do 22 i w soboty od 8 do 20 w wyjątkowych wypadkach w niedziele.
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105