Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Leczenie niepłodności – jakie metody oferuje współczesna medycyna i nauka?

Zgodnie z definicją WHO, niepłodność to niemożność zajścia w ciążę, mimo regularnego współżycia przez okres 12 miesięcy. Jej przyczyny mogą być bardzo różne i leżeć zarówno po stronie kobiety, jak i mężczyzny (nierzadko po stronie obojga partnerów jednocześnie). Zdarza się również, że powodów niepłodności nie można jednoznacznie wskazać – mówimy wtedy o niepłodności idiopatycznej (niewiadomego pochodzenia), którą również można leczyć. Z czego wynika niepłodność i jakie formy terapii można zastosować?

Przyczyny niepłodności po stronie kobiety 

Wśród najczęstszych przyczyny niepłodności po stronie kobiety możemy wymienić:

 • Zaburzenia hormonalne - nieprawidłowa gospodarka hormonami płciowymi zaburza funkcjonowanie układu rozrodczego, które może przejawiać się poprzez:
  - zaburzenia lub brak owulacji,
  - zespół niepękającego pęcherzyka (LUF)
  - niewydolność jajników, przedwczesną menopauzę
 • Nieprawidłowości w budowie narządów rodnych: np. wrodzone wady macicy (np. dwurożność lub przegroda macicy) i nieprawidłowości jajowodów (przede wszystkim ich niedrożność).
 • Inne choroby układu płciowego, w tym mięśniaki macicy, polipy endometrialne, zrosty otrzewnowe czy endometrioza o dużym nasileniu.

Przyczyny niepłodności po stronie mężczyzny

Niepłodność po stronie mężczyzny najczęściej jest wynikiem nieprawidłowości nasienia (zbyt mała liczba plemników lub ich nieodpowiednia ruchliwość), a także – podobnie jak u kobiet – zaburzeń w gospodarce hormonalnej.

Męska niepłodność może wynikać także z przebytych urazów, wrodzonych wad jąder czy powikłań po innych chorobach (np. zapalenie jąder po przebytej śwince). Schorzeniem mogącym wpłynąć na niepłodność są na przykład zaawansowane klinicznie żylaki powrózka nasiennego – powodują wzrost temperatury w jądrach, co z kolei pogarsza jakość nasienia.

Powodem niepłodności mogą być także bakteryjne, wirusowe lub grzybicze infekcje układu moczowo-płciowego, co dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet.

Leczenie niepłodności – od czego zacząć?

Pierwszym i bardzo istotnym elementem jest dokładna diagnostyka przeprowadzona przez lekarza specjalistę. Rozpoczyna się ona zawsze pogłębionym wywiadem lekarskim, w którym lekarz prowadzący zbiera informacje o przeszłości medycznej, przebytych chorobach obojga partnerów, prowadzonego stylu życia, aktywności seksualnej i wielu innych kwestii.

Elementami diagnostyki są także badania fizykalne narządów rodnych, badania laboratoryjne (dotyczące np. stężenia hormonów) oraz badanie nasienia.

Jak leczyć niepłodność u kobiet?

Wady w budowie narządów rodnych wymagają zastosowania zabiegów inwazyjnych, takich jak:

 • Histeroskopia – do jamy macicy pacjentki wprowadza się cienki endoskop (histeroskop), przy pomocy którego usuwane są zmiany patologiczne: polipy, mięśniaki podśluzówkowe, czy przegrody w macicy.
 • Laparoskopia – zabieg ten pozwala leczyć operacyjnie nieprawidłowości w jamie brzusznej. W tym przypadku cienki endoskop wprowadza się przez niewielkie nacięcie na skórze brzucha. Laparoskopię stosuje się na przykład w leczeniu diagnostyce i leczeniu chorób  jajowodów czy  diagnostyce usuwaniu ognisk endometriozy.

Jak leczyć niepłodność u mężczyzn?

Nieprawidłowości anatomiczne w budowie narządów rodnych zazwyczaj mogą być leczone chirurgicznie. Przekładem są tu zaawansowane klinicznie żylaki powrózka nasiennego. W przypadku żylaków niewidocznych w badaniu klinicznym (tzw. I stopień) nie zaleca się interwencji, gdyż nie poprawia ona rokowania.

Nieprawidłowe parametry nasienia mogą być także spowodowane nieodpowiednim stylem życia, w tym niedoborem snu, nieodpowiednią dietą, nadużywaniem alkoholu i nikotyny, a także nadmierną ekspozycją na stres. W takim przypadku zaleca się wdrożenie nowych, zdrowych nawyków oraz ograniczenie aktywności wpływających negatywnie na kondycję psychiczną.

Metody leczenia niepłodności

Gdy farmakologiczne i operacyjne metody nie dają szans na ciążę lub w przypadku niepłodności niewiadomego pochodzenia, rozwiązaniem problemu niepłodności wielu par jest zabieg inseminacji lub metoda zapłodnienia pozaustrojowego in vitro. Inseminacja polega na wprowadzeniu do dróg rodnych kobiety nasienia, przy użyciu specjalnego, bardzo cienkiego cewnika. Zabieg inseminacji jest bezbolesny, nie powoduje istotnego dyskomfortu, a pacjentka nie wymaga hospitalizacji po jego przeprowadzeniu.

Zapłodnienie in vitro to najskuteczniejsza metoda leczenia niepłodności. Polega na wprowadzenie do dróg rodnych kobiety zarodka uzyskanego w wyniku zapłodnienia poza ustrojem kobiety. Pacjentka poddawana jest stymulacji w celu osiągnięcia mnogiego jajeczkowania, następnie wykonuje się zabieg pobrania komórek jajowych. Połączenie komórki jajowej i plemnika odbywa się w warunkach laboratoryjnych. Następuje czas oczekiwania na rozwój zarodków, podanie zarodka (transfer) wykonuje się zwykle w 5 dobie od zapłodnienia.

Leczenie niepłodności – gdzie się zgłosić?

Współczesna nauka dysponuje wieloma możliwościami leczenia niepłodności. To, jaka metoda będzie skuteczna w konkretnym przypadku danej pary, każdorazowo określa lekarz prowadzący, na podstawie przeprowadzonej diagnostyki. Dlatego też pierwszym krokiem w rozwiązaniu problemu z poczęciem dziecka powinno być zgłoszenie się specjalisty zajmującego się leczeniem niepłodności, gdzie uzyskamy profesjonalną pomoc.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 30.06.2021, 12:02
 • Magistrat przyznał dotacje dla klubów sportowych na 2022 r. Do podziału jest 620 tys. zł

   

  Urząd Miasta w Jaśle, podjął decyzję, w sprawie podziału dotacji na organizację działań sportowych w 2022 r. Pieniądze trafią do 15 podmiotów, które w ubiegłym roku złożyły stosowne wnioski o udzielenie dotacji. Kluby otrzymają łącznie 620 tys. zł, a więc o 20 tys. zł więcej niż w ubiegłym roku.

 • Spróbuj pysznych pierogów u "Wojtka"

  Pracownię Pierogów "Wojtek" znają niemal wszyscy. Oprócz klasycznych smaków, popularnej na naszych stołach potrawy, pierogarnia serwuje na przykład pierogi z kurczakiem, czy też o smaku bounty, na słodko. Jeśli jeszcze nie próbowaliście, koniecznie to zróbcie. 

 • Hyperion Investments chce inwestować w Jaśle. Na obrzeżach miasta ma powstać obiekt wielkopowierzchniowy

  Inwestor posiada blisko 10 hektarów nieruchomości położonych w rejonie skrzyżowania ulic Piłsudskiego i Bieszczadzkiej w Jaśle. Spółka nie posiada drogi dojazdowej do swoich działek, dlatego zadeklarowała się na własny koszt przebudować skrzyżowanie z sygnalizacją świetlną na rondo i wykonać drogę lokalną do działek, na których chce realizować inwestycję. Aby mogli podjąć się tego zadania, konieczna była zgoda radnych na bezprzetargową sprzedaż blisko 7-arowej działki miejskiej. Uchwała została podjęta, jednak kilku radnych wstrzymało się od głosu.

 • 30. finał WOŚP już w najbliższą niedzielę

   

  W najbliższą niedzielę (30 stycznia) Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, zagra po raz trzydziesty w historii. Tegoroczna zbiórka, prowadzona jest z myślą o zapewnieniu najwyższych standardów diagnostyki i leczenia wzroku u dzieci. Na ulicach Jasła i okolicznych miejscowości, pojawi się blisko 150 wolontariuszy, z tradycyjnymi puszkami w dłoniach. Impreza na płycie jasielskiego rynku rozpocznie się o godz. 18.

 • Przy urzędzie gminy w Tarnowcu dobudowywane jest nowe skrzydło budynku

  Końcem ubiegłego roku rozpoczęły się prace inwestycyjne dotyczące rozbudowy, nadbudowy oraz modernizacji budynku Urzędu Gminy w Tarnowcu. Zadanie zostało podzielone na kilka etapów. Obecnie trwają prace przy budowie nowego skrzydła.

 • Strażacy ochotnicy odwiedzili z prezentami pacjentów rzeszowskiej Kliniki Onkohematologii Dziecięcej

   

  Strażacy ochotnicy z regionu jasielskiego, już po raz czwarty, odwiedzili pacjentów Kliniki Onkohematologii Dziecięcej w Klinicznym Szpitalu Wojewódzkim Nr 2 im. Św. Jadwigi Królowej w Rzeszowie. W sobotnie przedpołudnie, wyruszyli z Zimnej Wody do stolicy województwa podkarpackiego z prezentami, których zbiórka prowadzona była od października ubiegłego roku. Dzieci, które każdego dnia toczą walkę z chorobą nowotworową otrzymały zabawki, artykuły szkolne, czy też książki.

 • ERKO doceniło uczniów Zespołu Szkół Technicznych w Jaśle. Młodzież otrzymała wyjątkowy prezent

  Współpraca pomiędzy firmą ERKO a Zespołem Szkół Technicznych w Jaśle jest doskonałym przykładem tego, jak należy budować relacje, łączące lokalny biznes ze szkołami, które konsekwentnie stawiają na praktyczną naukę zawodu. Model oparty na praktykach i stażach zawodowych, daje korzyść nie tylko uczniom, lecz również firmom, które zgłaszają popyt na pracę, szczególnie w perspektywicznych zawodach. Doskonale zdaje sobie z tego sprawę producent części lotniczych z siedzibą w Czeluśnicy, który ufundował szafki dla uczniów ZST, w szacie graficznej, wykonanej przez artystę Sylwestra Łaskawskiego.

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105