Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Lenka zastąpiła Julkę. Jakub od trzech lat najchętniej wybierany

49

W 2013 r. najpopularniejszymi imionami żeńskimi były Lenki i Zuzanny. Julia spadła na trzecią pozycję. W przypadku imion męskich wciąż najwyższej utrzymują się Jakubowie. Z powodzeniem również wybierano Filipa.

W Urzędzie Stanu Cywilnego w Jaśle w ubiegłym roku zarejestrowano 642 dziewczynki i 640 chłopców ( w 2012 roku- 620 dziewczynek i 733 chłopców, natomiast w 2011 roku- 694 dziewczynki i 700 chłopców).

Najczęściej nadawane imiona:

Pracownicy urzędu zauważyli, że od kilku lat imiona nadawane dzieciom coraz częściej są czerpane od bohaterów seriali telewizyjnych, czy legendarnych, historycznych postaci. Nasze tradycyjne, polskie imiona tracą na popularności.

- Można zaobserwować całkowite odchodzenie od tradycji nadawania dzieciom imion po rodzicach i dziadkach, czy rodzicach chrzestnych, jak miało to miejsce w ubiegłym stuleciu. Do najrzadziej nadawanych imion męskich należą imiona: Tadeusz, Mirosław, Witold, Ryszard, Sławomir, Przemysław, Marcin, Mariusz, Seweryn, Marcin, Robert. Natomiast w ostatnich latach dziewczynkom sporadycznie nadawano imiona: Łucja, Jolanta, Justyna, Iwona, Marta, Teresa, Monika, Wioletta, Matylda, Pola i Róża – zaznacza Alicja Wójcik, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego w Jaśle. - Jednakże, śledząc zapisy ksiąg parafialnych i ksiąg stanu cywilnego na przestrzeni ubiegłego stulecia można stwierdzić, że proces wypierania starych imion i zastępowanie ich nowymi, bardziej nowoczesnymi jest zjawiskiem stałym i powtarzalnym we wszystkich minionych latach – dodaje.

Urząd nie ingeruje w pisownię imienia (imion), jednak niedopuszczalne jest nadawanie go w przypadku, gdy może być dla dziecka krzywdzące, obraźliwe, ośmieszające lub nawiązujące do płci. W tej sytuacji należy mieć na względzie dobro i przyszłość małego mieszkańca. Większość rodziców nadal decyduje się na nadanie dwóch imion dla swojej pociechy.

A czy można dziecku zmienić imię, jeśli zaszła pomyłka lub wystąpiła jakakolwiek inna sytuacja zmuszająca do podjęcia takiego kroku? - Ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego daje możliwość zmiany imion wpisanych do aktu urodzenia. Rodzice dziecka mogą w ciągu 6 miesięcy od daty sporządzenia aktu urodzenia złożyć przed kierownikiem USC pisemne oświadczenie o zmianie imion (imienia) wpisanego do aktu urodzenia. Czynność ta wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty skarbowej – wyjaśnia kierownik USC.

(icz)

Reklama

Komentarze: 49

Dodaj komentarz Widok:
0
@ nika.
dnia 17.12.2014, 20:26 · Zgłoś
Borys.Alfred.Konrad.sergiusz.
Odpowiedz
0
@ nika.
dnia 17.12.2014, 20:24 · Zgłoś
Czeslaw!"!""!!!"""
Odpowiedz
1
@ nika
dnia 25.01.2014, 01:27 · Zgłoś
Moja córka ma na imię Marzena .Jest tylko jedna w grupie.
Odpowiedz
0
@ nika.
dnia 17.12.2014, 20:21 · Zgłoś
Okropne.marzena
Odpowiedz
6
@ zibo
dnia 24.01.2014, 10:52 · Zgłoś
Kasia [...] imie,Kasie zazwyczaj fałszywe są
Odpowiedz
4
@ zibo
dnia 24.01.2014, 10:47 · Zgłoś
a ja dam córce imię Mercedes a synowi Janosik
Odpowiedz
4
@ Laura Diaz
dnia 23.01.2014, 12:23 · Zgłoś
Z tymi Kubami, Lenami, Juliami i Nikolkami to jakaś masakra, w przedszkolu co drugie dziecko ma tak na imię:/ Moja Kaśka jest jedna jedyna z takim nietypowym imieniem;) Drugie młode ma na imię Piotr, zwyczajnie po prostu.
Odpowiedz
1
@ dagmara
dnia 23.01.2014, 15:09 · Zgłoś
u mnie w klasie były 4 kaśki i 3 aśki, 3 mateuszów ( rocznik 1990;p) teraz inna moda
Odpowiedz
1
@ asia77
dnia 24.01.2014, 08:34 · Zgłoś
A wcale tak nie ma. U mojego dziecka w przedszkolu nie ma ANI JEDNEGO dziecka z imieniem jakim wymieniłaś. Więc jakie są? Dwie liliany, dwie natalie, nina, anastazja, ewa, dominika, amelka, emilka, marysia, janeczka i krysia a z chopców to trzech franków, marcin, bartek, dwóch mikołajów, marcel, oskar. Więc wcale nie jest tak jak piszesz. Ale kasi rzeczywiście nie ma więc myślę, że kiedyś będzie to takie niezbyt częste imię.
Odpowiedz
1
@ marcin
dnia 23.01.2014, 11:04 · Zgłoś
niedobrze - imie marcin aż dwa razy wymienili wśród najrzadszych - gorze, gorze... przyjdzie mi zmienić...
Odpowiedz
9
@ madzia
dnia 22.01.2014, 19:05 · Zgłoś
Magdalena piekne imie madzia
Odpowiedz
0
@ kiszka
dnia 22.01.2014, 23:29 · Zgłoś
madzia trochę rozmemłane ale magda, magdusia jest ok;)
Odpowiedz
3
@ ...
dnia 22.01.2014, 17:46 · Zgłoś
moze Czesław? :)
-Marysia?
Odpowiedz
4
@ Jacob
dnia 22.01.2014, 15:37 · Zgłoś
Jakub to pewnie od Wędrowycza haha :D
Odpowiedz
0
@ ....A Ty ...
dnia 22.01.2014, 14:41 · Zgłoś
a Ty jakie bys dał/dała imię?
Odpowiedz
0
@ Agnieszka
dnia 22.01.2014, 12:00 · Zgłoś
Mój synek ma na imie Maciej a [...] Anastazja
Odpowiedz
4
@ lolek
dnia 22.01.2014, 17:32 · Zgłoś
a ty zapewne jesteś hrabinom a [...] to hrabia barry kent:)
Odpowiedz
0
@ max
dnia 22.01.2014, 20:18 · Zgłoś
Chyba Apostazja ;)
Odpowiedz
3
@ ---aaa
dnia 22.01.2014, 11:07 · Zgłoś
Lena to także skrócona forma dawnego imienia Eleonora, dawniej (tzn. jeszcze 60-70 lat temu) w miarę często nadawane i skrótowo na Eleonorę mówiono Lena, Elena lub Nora (ale to trzecie tylko wśród bogatych mieszczan lub wśród szlachty bo w społecznościach prostych włościan mówienie na kogoś "nora" było by uznane za obraźliwe)
Odpowiedz
3
@ AUDI
dnia 21.01.2014, 21:14 · Zgłoś
Według mnie Zdzisław jest najlepsze:)
Odpowiedz
2
@ ja:)
dnia 21.01.2014, 21:15 · Zgłoś
Zależy co kto lubi ;)
Odpowiedz
2
@ ja:)
dnia 21.01.2014, 19:15 · Zgłoś
A mnie się podoba imię Szczepan :)
Odpowiedz
7
@ blues
dnia 21.01.2014, 19:11 · Zgłoś
patologia z tymi samymi imionami-np w 1ej klasie kilku Jakubow i Julii
chore
Odpowiedz
12
@ mój pseudonim
dnia 21.01.2014, 18:21 · Zgłoś
Rodowiczka zaśpiewała "Małgośkę", pół przedszkola obejrzało się w latach 70. na hasło: "Gosiu". Było i sporo Sławków na cześć Borewicza. Przykłady można mnożyć. Teraz pół przedszkola to Maje i Julie. Pamiętacie, jak jeszcze niedawno chrzczono przeważnie Maciejów,Mateuszów, Aleksandry, Patrycje i Natalie? Nic nowego pod słońcem w kwestii mody na imiona. Za kilka lat będziemy mieć bum na np. Olgierda i Klementynę.
Odpowiedz
1
@ do ooo
dnia 21.01.2014, 17:15 · Zgłoś
Julia to piękne, starożytne imię. Sam jesteś obciach skoro nazywasz się ooo :)
Odpowiedz
13
@ ooo
dnia 21.01.2014, 15:27 · Zgłoś
Julia- obciach
Odpowiedz
2
@ [..]
dnia 21.01.2014, 23:57 · Zgłoś
Julia znajduje się [...], podobnie zresztą jak [...]...
Odpowiedz
-3
@ mama
dnia 21.01.2014, 14:14 · Zgłoś
a najładniejsze jest Kasia
Odpowiedz
-9
@ Jasio
dnia 21.01.2014, 16:20 · Zgłoś
Nie prawda bo Nadia :))
Odpowiedz
6
@ Jakub Wesołowski aktor dramatyczny
dnia 21.01.2014, 11:55 · Zgłoś
Jeśli urodzi mi sie córka, dam jej na imie Tradycja, jeśli syn to bedzie nosił imie Mroczek.
Na razie mam psa Andrzeja i to musi wystarczyć...
Odpowiedz
9
@ a
dnia 21.01.2014, 11:53 · Zgłoś
w parku pełnym ludzi w niedzielne popołudnie pewna mamusia mówiła do synka "Apoloniuszku nie biegaj bo się spocisz " :) biedne dziecko rodziców się nie wybiera
Odpowiedz
18
@ sigma
dnia 21.01.2014, 11:37 · Zgłoś
Wybór takich a nie innych imion to m.in. konsekwencja nadużywania telewizyjnych mózgotrzepów w rodzaju m jak miłość...współczuję dzieciom skretyniałych rodziców.
Odpowiedz
3
@ [..]
dnia 21.01.2014, 23:56 · Zgłoś
100/100 - dokładnie!
Odpowiedz
-3
@ mieszkaniec jasła
dnia 21.01.2014, 11:32 · Zgłoś
największa [...] to imię Lena lenka się lęka imię masakra, pozdrawiam wszystkie osoby skaleczone tym imieniem :D
Odpowiedz
-3
@ marta
dnia 21.01.2014, 11:19 · Zgłoś
uwazam , ze jest najpiekniejsze
Odpowiedz
-11
@ łodyniec
dnia 21.01.2014, 11:18 · Zgłoś
a gdzie imiona Jezus i Bożydar ?
Odpowiedz
0
@ zibo
dnia 24.01.2014, 10:41 · Zgłoś
A dal bys synowi [...]?jak ci sie takie imiona podobają to daj bo ładne
Odpowiedz
10
@ pięknyzenuś
dnia 21.01.2014, 11:05 · Zgłoś
znaczenieimion.org.-cytat--"Lena to imię pochodzenia greckiego i wywodzi się od słowa Selene, co oznacza Księżyc. Osoba nosząca imię Lena jest straszną zazdrośnicą oraz lubi sobie rządzić innymi. Lena ma również to do siebie, że jest strasznie leniwa i najlepiej odpowiada jej nic nierobienie i życie w pełnym luksusie."-- to dopiero ziółko wyrośnie
Odpowiedz
-13
@ Łukasz
dnia 21.01.2014, 10:58 · Zgłoś
Widzę małe zainteresowanie tematem artykułu, przez kochaną społeczność wiejską - komentarze kulturalne i na temat.
Odpowiedz
21
@ mieszkaniec wsi
dnia 21.01.2014, 11:11 · Zgłoś
Mam nadzieję, że określenie "społeczność [...]" odnosi się do osobowości komentujących, a nie do ich miejsca zamieszkania ;)
Odpowiedz
-4
@ Łukasz
dnia 21.01.2014, 12:21 · Zgłoś
To właśnie mam na myśli.
Odpowiedz
-2
@ Łukasz
dnia 21.01.2014, 12:26 · Zgłoś
Ale i tak już po sielance.
Odpowiedz
9
@ mieszkaniec wsi
dnia 21.01.2014, 13:27 · Zgłoś
Obawiam się, że trudno będzie dożyć czasów kiedy pod artykułami pojawią się jedynie kulturalne komentarze odnoszące się do ich treść, ale nadzieję wypadało by mieć ;)
Odpowiedz
11
@ [..]
dnia 21.01.2014, 14:07 · Zgłoś
"społeczność [...]", [...] wg mnie to STAN UMYSŁU człowieka
Odpowiedz
16
@ ccc
dnia 21.01.2014, 10:55 · Zgłoś
Julie są wszędzie patologia !!!
Odpowiedz
17
@ Rafał
dnia 21.01.2014, 09:54 · Zgłoś
Zastanawiałem się nad popularnością mojego imienia i dochodzę do wniosku, że jego popularność w ostatnich latach znacząco spadła. Nie wiem czemu, bo dawniej naprawdę dużo było Rafałów. Jest to ładne imię :) ale to pewnie dlatego, że moje :) Natomiast ogólnie o kwestii nadawania imion, powiem tak, nie ważne imię, nie ważne nazwisko, ważne jest, to jakim ktoś jest człowiekiem i jak traktuję innych.
Odpowiedz
3
@ xzy
dnia 21.01.2014, 16:56 · Zgłoś
heh może to przez konia rafała :D
Odpowiedz
4
@ ok
dnia 21.01.2014, 09:31 · Zgłoś
Mała dygresja poprawnościowa : nie "Jakuby" tylko Jakubowie!:)
Odpowiedz
-6
@ siklłor
dnia 21.01.2014, 10:15 · Zgłoś
kuba do jakuba
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.