Likwidacja szkół w gminie Osiek Jasielski przesunięta o rok
Co najmniej o rok przesunie się proces reorganizacji sieci placówek oświatowych w gminie Osiek Jasielski. Taka decyzję podjęto na ostatniej sesji rady gminy.
Jak już informowaliśmy, w trzech miejscowościach tj. w Załężu, Mrukowej i Świerchowej szkoły są zagrożone likwidacją. Jeżeli doszłoby do reorganizacji, uczniowie klas 4-6 ze szkoły w Mrukowej (obecnie 29 osób), będą uczęszczać do placówki w Samoklęskach, a dzieci z miejscowości Załęże (33 osoby) oraz ze Świerchowej (45 osób) przejdą do Zespołu Szkół Podstawowych w Osieku Jasielskim.
Wójt gminy Osiek Jasielski potrzebę reorganizacji placówek tłumaczy drastycznym zmniejszeniem się liczby uczniów, a co za tym idzie również uległa zmniejszeniu subwencja z budżetu państwa. Placówki oświatowe pochłaniają ponad 50% wydatków gminy. Subwencja oświatowa na ucznia zdaniem wójta wcale nie jest taka wysoka, bo tylko 7200 złotych.


- Wydatki na oświatę w gminie Osiek Jasielski kształtują się na poziomie 50% budżetu całej gminy. Jest to wydatek największy, jaki gmina płaci rocznie z budżetu. Głównym czynnikiem reorganizacji jest spadająca ilość dzieci. Ekonomia jest czymś nieubłagalnym. Z roku na rok jeżeli polityka rządu się nie zmieni, będzie coraz gorzej. Subwencja w przeliczeniu na 2010 rok wynosi na ucznia 7900 zł. Wydawałoby się bardzo dużo. Wynagrodzenia dla nauczycieli kosztowały 2.571.000 złotych w 2007r., tak w 2011r. to jest 3.658.000 złotych. Przez 4 lata wzrosło to o ponad 1 mln zł. Niestety, my musimy to realizować - mówił na spotkaniu z rodzicami Pykosz.
Po burzliwych rozmowach i licznych konsultacjach na ostatniej sesji wójt wycofał uchwały w sprawie planowanej likwidacji szkół. Temat powróci za rok. Tymczasem gmina będzie szukała sposobów na uzyskanie w budżecie oszczędności oświatowych.
Red.
