Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Likwidacja szkół w gminie Osiek Jasielski przesunięta o rok

37

Co najmniej o rok przesunie się proces reorganizacji sieci placówek oświatowych w gminie Osiek Jasielski. Taka decyzję podjęto na ostatniej sesji rady gminy.

Jak już informowaliśmy, w trzech miejscowościach tj. w Załężu, Mrukowej i Świerchowej szkoły są zagrożone likwidacją. Jeżeli doszłoby do reorganizacji, uczniowie klas 4-6 ze szkoły w Mrukowej (obecnie 29 osób), będą uczęszczać do placówki w Samoklęskach, a dzieci z miejscowości Załęże (33 osoby) oraz ze Świerchowej (45 osób) przejdą do Zespołu Szkół Podstawowych w Osieku Jasielskim.

Wójt gminy Osiek Jasielski potrzebę reorganizacji placówek tłumaczy drastycznym zmniejszeniem się liczby uczniów, a co za tym idzie również uległa zmniejszeniu subwencja z budżetu państwa. Placówki oświatowe pochłaniają ponad 50% wydatków gminy. Subwencja oświatowa na ucznia zdaniem wójta wcale nie jest taka wysoka, bo tylko 7200 złotych.

- Wydatki na oświatę w gminie Osiek Jasielski kształtują się na poziomie 50%  budżetu całej gminy. Jest to wydatek największy, jaki gmina płaci rocznie z budżetu. Głównym czynnikiem reorganizacji jest spadająca ilość dzieci. Ekonomia jest czymś nieubłagalnym. Z roku na rok jeżeli polityka rządu się nie zmieni, będzie coraz gorzej. Subwencja w przeliczeniu na 2010 rok wynosi na ucznia 7900 zł. Wydawałoby się bardzo dużo. Wynagrodzenia dla nauczycieli kosztowały 2.571.000 złotych w 2007r., tak w 2011r. to jest 3.658.000 złotych. Przez 4 lata wzrosło to o ponad 1 mln zł. Niestety, my musimy to realizować - mówił na spotkaniu z rodzicami Pykosz.

Po burzliwych rozmowach i licznych konsultacjach na ostatniej sesji wójt wycofał uchwały w sprawie planowanej likwidacji szkół. Temat powróci za rok. Tymczasem gmina będzie szukała sposobów na uzyskanie w budżecie oszczędności oświatowych.

Red.

Reklama

Komentarze: 37

Dodaj komentarz Widok:
0
@ kasia
dnia 20.02.2011, 22:00 · Zgłoś
Pan wojt to przystojny gość
Odpowiedz
0
@ y
dnia 23.02.2011, 20:50 · Zgłoś
uroda nieidzie w parze z rozumem
Odpowiedz
0
@ kasia
dnia 24.02.2011, 19:39 · Zgłoś
masz racje niezawsze ale tu idzie
Odpowiedz
0
@ niko
dnia 20.02.2011, 19:50 · Zgłoś
13 pensja wojta i pracownikow gminy , to sa olbrzymie kwoty i jeszcze przewodniczacy rady zarabia sporo co miesiac i nic nie robi, SZUKACIE OSZCZEDNOSCI ZACZNIJCIE OD SIEBIE PANIE WOJCIE I PRZEWODNICZACY RADY
Odpowiedz
0
@ xyz
dnia 18.02.2011, 22:56 · Zgłoś
50% wydatków budżetu gminy to szkoły. A ja pytam jakie gmina ma ważniejsze inwestycje? Każdy [...] zdrowy człowiek zdaje sobie sprawę, z tego,że to nasze dzieci są największą wartością, największym więc priorytetem naszych szanownych władz powinno być udostępnianie kształcenia, anie jego uniemożliwianie. Doskonale wiemy, że szkoła, każda szkoła stanowi małe centrum kultury w każdej miejscowości. Odnosząc się do zawistnych opinii: mieszkańcy Samoklęsk doskonale orientują się w sytuacji(podobnie zresztą jak inni mieszkańcy gminy). Niejednokrotnie mieli okazję przekonać się o tym, że są równi i równiejsi, zwłaszcza jeśli idzie o środki dla szkół. Skoro szkoły są takim zagrożeniem dla budżetu, to jakie korzyści ma przynieść stadion w Osieku, kolejna hala sportowa w Zawadce Osieckiej (budowę rozpoczęto bez zabezpieczenia środków).Kto pokryje koszty utrzymania tych obiektów, a wcześniej budowy?
Odpowiedz
0
@ against
dnia 17.02.2011, 21:28 · Zgłoś
najlepiej zlikwidować szkoły i dać wójtowi kolejną podwyżkę...może oszczędności poszuka w swoim budżecie a radni to się nadają tylko do głosowana ZA kolejną podwyżką szanownego W
Odpowiedz
0
@ chętny
dnia 17.02.2011, 12:23 · Zgłoś
zlikwidować szkoły, założyć [...]!!! jestem za:)
Odpowiedz
0
@ inka
dnia 16.02.2011, 09:50 · Zgłoś
jestem mamą dziecka które za rok idzie do szkły w świerchowej. ludzie dajcie spokój temu wójtowi, każdy może startować na wójta każdy ma takie prawo. on wygrał ma szczęście na drugi raz ty startuj i zobaczymy co zrobisz. do krytyki pierwszi do roboty ostatni. brawo wójcie
Odpowiedz
0
@ ;
dnia 17.02.2011, 11:48 · Zgłoś
to Ty inko jesteś chyba kochanka pana wójta bo nikt normalny tak niemyśli
Odpowiedz
0
@ i....i
dnia 15.02.2011, 18:02 · Zgłoś
Ludzie!! Zero wiecie, a najwięcej macie do gadania. Nie macie się czego czepić to wymyślacie różne rzeczy, np. niestworzone sumy jakie zarabia Pan Wójt i Pani Sekretarz, albo że nie wiadomo jakie imprezy się odbywają..wszystko co jest organizowane, jest dla nas - mieszkańców..ale cóż, takie macie rozumy, że słuchacie jeden drugiego i tyle, a naprawdę sami nie wiecie jak jest. Jeden coś powie, drugi dołoży i tworzą się bzdury. Zawiść ludzka nie zna granic. Ale zawsze tak będzie, że są przyjaciele i wrogowie. Przyjaciel będzie mówił prawdę, a nieprzyjaciel zawsze będzie robił tak, żeby tylko zaszkodzić.
Odpowiedz
0
@ struś
dnia 14.02.2011, 19:10 · Zgłoś
Struś w chwili zagrożenia chowa głowę w piasek, a wystawia inną część ciała do góry, do bicia. Decyzja o odroczeniu załatwienia tej sprawy to właśnie takie zachowanie - na przeczekanie. Wystraszenie się i odsunięcie rozwiązania w czasie nie rozwiązuje problemu. Problem narasta i nabrzmiewa - za rok nie będzie łatwiej. To się nazywa słabość władzy. Po co była ta cała [...]? Żeby się skompromitować?
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 14.02.2011, 18:12 · Zgłoś
A co myslicie o szkole w pielgrzymce?
Odpowiedz
0
@ ja
dnia 14.02.2011, 16:44 · Zgłoś
Jaki drastyczny spadek, w Swierchowej zawsze bylo od 40-50 uczniow, jakby nie patrzec. Więc nie ma drastycznego spadku tylko norma...
Odpowiedz
0
@ pszczoła
dnia 14.02.2011, 15:19 · Zgłoś
Bardzo źle się stało że naciski zwyciężyły z ekonomią, te szkoły i tak nie mają racji bytu, wójt chciał dobrze, ale nikt teraz nie będzie miał do niego pretensji, a może znajdą się tacy ?
Odpowiedz
0
@ niko
dnia 14.02.2011, 11:00 · Zgłoś
pieniedzy na utrzymanie szkol nie ma, ale na imprezy pieniadze sa z budzetu gminy,poprzedniej kadencji wojta sporo bylo tych imprez,az widac bo wojt cos zle wyglada , glowa puchnie od alkocholu czy od klamstwa?
Odpowiedz
0
@ aaa
dnia 14.02.2011, 10:19 · Zgłoś
Do aaa dlaczego nie uzasadnisz swojej opinii ?
Odpowiedz
0
@ dziennikarz
dnia 15.02.2011, 12:12 · Zgłoś
Rozumiem, że osoba aaa zajmuje I miejsce na liście do przyjęcia w poczet członków klubu AA. Takich bzdur to już dawno nie czytałem. Chyba, że jesteś z samoklęsk (specjalnie piszę małą literą tak jak ty zawadka). To wszystko tłumaczy.Wasza zazdrość jest już przysłowiowa.
Odpowiedz
2
@ Irena
dnia 14.02.2011, 10:08 · Zgłoś
Po takich ogłoszeniach jak wygłosił ksiądz w Załężu po mszy Św.w niedziele na temat likwidacji szkół to wójt musi się bać bo ludzie wyszli z kościoła oszołomieni na co ich księdza stać. Ale się boi że straci parę groszy z wypłaty ,bo nie myślę że chodzi mu o dzieci .
Odpowiedz
1
@ aa
dnia 14.02.2011, 12:38 · Zgłoś
Józek jedz po żyrafy - stado gotowe,ale wcześniej sprawdź ile żarówek w kościele nie świeci i zajmij się tym co trzeba naprawić bo od czasu jak Ks.Marian odszedł nie zrobiłeś nic .
Parafianie
Odpowiedz
0
@ Irena
dnia 27.02.2011, 14:18 · Zgłoś
Myślę,że ksiądz, który uważa się za proboszcza parafii może zostać kustoszem ZOO, ale to może być praca dorywcza, bo głównym zajęciem proboszcza powinny być sprawy parafii i świątyni- mnóstwo nieświecących żarówek, dziura w suficie i kościół pod opieką małoletnich.
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 27.02.2011, 14:19 · Zgłoś
jeśli boi się o parę groszy to zawsze można zaoszczędzić na [...]
Odpowiedz
0
@ dr Hause
dnia 14.02.2011, 08:53 · Zgłoś
To co wnet w szkołach będzie więcej nauczycieli niż dzieci. Matematyka jest nauka prostą 2 + 2 = 4 w tak małych szkołach trzymać całą infrstrukturę to głupota poziom niski wyposażenie szkół też a koszty same zmietą takie szkoły w inną sprawą jest pozim nauczania w takich szkołach jest to krzywda dla tych dzieci i małe mozliwości dalszej nauki kończąc na dostanie się na dobre uczelnie
Odpowiedz
0
@ adam
dnia 14.02.2011, 07:39 · Zgłoś
brawo wójcie???a niby za co??
Odpowiedz
0
@ ktoś
dnia 14.02.2011, 10:20 · Zgłoś
brawo za komentarz Wójt zawsze zwala wine na radnych bo oto oni uchwałe podejmuja albo skarbnika. ZA CO TYLE KASY BIERRZE?
Odpowiedz
0
@ Spoglądający w koryto
dnia 14.02.2011, 00:55 · Zgłoś
Wójt za swojej 4-ro letniej kadencji zgarnie ok. 500 000 PLN /pięćset tysięcy/ - PÓŁ MILIONA!!! /na stare pięć miliardów/. Można bardzo łatwo to obliczyć. I czyż to nie woła o pomstę do nieba?!!! O ZGROZO!!!
Odpowiedz
0
@ niko
dnia 13.02.2011, 20:54 · Zgłoś
szkoda,ze nie mowil o likwidacji szkol przed wyborami, tylko dawal podwyzki swoim pracownikom i to spore
Odpowiedz
0
@ zwolennik wójta
dnia 13.02.2011, 20:20 · Zgłoś
Do tego czasu będzie Zarząd Komisaryczny!!!!!! Brawo Panie Wójcie!!!!
Odpowiedz
0
@ h
dnia 14.02.2011, 10:47 · Zgłoś
W tej gminie komisarz powinien być już dawno!! Bo jak w tak zadłużonej gminie pan wójt może zarabieć 1000% więcej od przeciętnego pracownika,a nie wspomnieć jeszcze o pani sekretarz!!.Reszta pracowników ma najniższą srednią krajową
Odpowiedz
0
@ odważny
dnia 13.02.2011, 20:13 · Zgłoś
dlaczego wszyscy boimy się prawdy.dlaczego pieniądze mają wartość wyższą.przecież wiemy co tak naprawdę wydarzyło się na sesji i ze to decyzją wójta odwołano uchwały odnośnie likwidacji szkół.czy ten człowiek nie ma swoich wartości.mieszkańcy wiosek z likwidowanych szkół oraz radni ze świerchowej dobrze wiedzieli o co walczą a w dodatku mieli za sobą argumenty przeważające na ich korzyść i to dlatego pan wójt postanowił odpuścić.nareszcie trafił się ktoś kto potrafi panu wójtowi zaprzeczyć. tak dalej
Odpowiedz
0
@ maxuel
dnia 13.02.2011, 20:06 · Zgłoś
nic to wam nie da co się odwlecze to nie uciecze ... tylko stowarzyszenia mogą uratować szkołę w miejscowościach , gdzie jest obecnie. Nie dajcie się [...] nauczycielom kochani rodzice, to co oni mówią to nie ma racji bytu...a pogrąży gminę w długi!!!
Odpowiedz
0
@ aaa
dnia 13.02.2011, 19:39 · Zgłoś
jak wyleje pania dyrektor z zawadki to oszczedność się znajdzie
Odpowiedz
0
@ dziennikarz
dnia 14.02.2011, 19:40 · Zgłoś
[...] człowieku bo nie wiesz co piszesz.
Odpowiedz
0
@ Bodek
dnia 13.02.2011, 19:34 · Zgłoś
Jest to bardzo dobra decyzja. Szacun dla radnych i wójta. Pracownicy szkół mają teraz czas, aby szukać sobie nowych miejsc pracy. Nikt nie będzie zaskoczony, że nagle nie ma dla niego pracy. I chyba o to chodzi, aby wszyscy wiedzieli wcześniej na czym stoją W gminie Tarnowiec niestety postąpiono pochopnie i nieetycznie. Brawo dla radnych z gminy Osiek, jesteście wzorem dla innych gmin.
Odpowiedz
0
@ do rodzica
dnia 13.02.2011, 19:09 · Zgłoś
Na drugi rok zmieni się tylko tyle, że Gmina bardziej sie zadłuży.
Odpowiedz
0
@ rodzic
dnia 13.02.2011, 15:48 · Zgłoś
i co to da.... na drugi rok zacznie się od nowa...
Odpowiedz
0
@ obserwator
dnia 13.02.2011, 13:26 · Zgłoś
Jak Gmina zbankrutuje to Wójt nie poniesie odpowiedzialności. Teraz nie ma sie czym przejmować.
Odpowiedz
0
@ zainteresowany
dnia 13.02.2011, 09:11 · Zgłoś
Szanowny redaktorze dlaczego nie ma zdjęć z sesji, pisze Pan(-i) nieprawdę. Dlaczego? Bo to nie radni podjęli decyzje o odłożeniu reorganizacji tylko SAM Wójt wycofał się z tego pomysłu. Dlaczego redaktorska dociekliwość nie spytała Sz. P. Wójta DLACZEGO wycofał się Artykół który ukazał się to poniekąd kopia wcześniejszego NIC NOWEGO, zero informacji z sesji - choćby nawet takiej że licznie przybyli rodzice a może nawet i mieszkańcy wsi w których mają być likwidowane szkoły. Oj bardzo nieładnie ze strony redakcji a wsyscy wierzyli że będzie obiektywnie i dociekliwie.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.