Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Łokieć tenisisty – kontuzja wynikająca jedynie z uprawiania tenisa?

0

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej potocznie nazywane jest łokciem tenisisty. Określenie to jest bardzo mylne, gdyż sugeruje, że na dolegliwość tą cierpią wyłącznie tenisiści, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie łokcia tenisisty? Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej kontuzji? Podpowiadamy!

Łokieć tenisisty – kogo najczęściej dotyczy?

Charakterystyczny dla łokcia tenisisty ból w łokciu spowodowany jest przez przeciążenie mięśni prostowników nadgarstka, które przyczepiają się na nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Swoją rolę w jego wystąpieniu odgrywa także napięcie taśmy mięśniowo-powięziowej związane z łopatką i szyją. W wyniku częstych przeciążeń dochodzi do powstania mikrourazów w obrębie stawu łokciowego.

Problem ten dotyczy każdego, kto często wykonuje te same czynności angażujące w dużej mierze nadgarstek, a także ruchy zginania i prostowanie łokcia wraz z pronacją i supinacją. Dokładnych przyczyn wystąpienia dolegliwości należy dopatrywać się w specyficznych aktywnościach jak pisanie na klawiaturze, klikanie myszką, unoszenie ciężkich przedmiotów, skręcanie małych przedmiotów, używanie śrubokrętu etc.

Wyróżnić można szereg zawodów, które charakteryzują się koniecznością wykonywania powtarzalnych ruchów rękami. To właśnie ich przedstawiciele najczęściej cierpią na łokieć tenisisty.

Jak złagodzić ból występujący przy łokciu tenisisty?

Bolący i spuchnięty łokieć może utrudniać wykonywanie nawet najbardziej podstawowych czynności jak podnoszenie kubka czy pisanie, dlatego w razie wystąpienia przykrych dolegliwości powinno się możliwie najszybciej wdrożyć leczenie zachowawcze. W takim przypadku warto sięgnąć po Diky Spray, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki zawartości olejku miętowego zapewnia uczucie chłodzenia, niosąc natychmiastowe ukojenie.

Przy łokciu tenisisty należy powstrzymać się od wykonania czynności, które prowadzą do wystąpienia przeciążeń i powodują nasilenie niepożądanych objawów. Nawet najlepszy lek na łokieć tenisisty nie pomoże, jeśli nie zostanie wyeliminowane źródło bólu.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że domowe sposoby na łokieć tenisisty można stosować do momentu, gdy przynoszą efekty. Jeśli ich nie będzie, wskazana jest konsultacja lekarska i podjęcie specjalistycznego leczenia.

Ćwiczenia na łokieć tenisisty

Zmiany charakterystyczne dla łokcia tenisisty mają to do siebie, że z czasem mogą się pogłębiać. By temu zapobiec, warto stosować ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie przedramienia.

Łokieć tenisisty – ćwiczenia. Jakie ćwiczenia warto robić, by złagodzić objawy i zapobiec rozwojowi schorzenia? Ćwiczeń na łokieć tenisisty jest całe mnóstwo, jednak odradza się ich wykonywanie bez wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą. Może się bowiem okazać, że niektóre z nich w określonym przypadku, zamiast pomóc, mogą jedynie zaszkodzić.

Łokieć tenisisty – profilaktyka

Jeśli wiesz, że jesteś w grupie ryzyka i w przyszłości możesz odczuwać przykre objawy wynikające ze zmian degeneracyjnych powstałych w obrębie stawu łokciowego, jak najszybciej wyzbądź się złych nawyków prowadzących do ich wystąpienia. Podczas pracy przy komputerze zawsze trzymaj przedramiona na blacie. Wystający poza blat łokieć powinien być ułożony tak, by nerw łokciowy nie był uciskany. Ponadto dobierz odpowiednie akcesoria komputerowe (klawiaturę i myszkę), które zapewnią wygodną i komfortową pracę.

Podczas pracy staraj się robić jak najwięcej przerw, podczas których wykonuj proste ćwiczenia rozluźniające mięśnie prostowniki nadgarstka. Gdy masz dłuższą wolną chwilę, wykonaj dodatkowo masaż. W ramach profilaktyki łokcia tenisisty stosować też można opaski odciążające i kinesiotaping, czyli oklejanie określonych partii ciała plastrami o specjalnej strukturze, wykazujący pozytywny wpływ na proces gojenia.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 01.10.2021, 20:32
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kto napadł na 23-latka i dlaczego? Sprawę bada policja

  W minioną niedzielę około godziny 3 nad ranem przy ul. Wojska Polskiego w Jaśle miało dojść do pobicia 23-letniego mieszkańca powiatu jasielskiego. Mężczyzna zgłosił się do szpitala, a następnie powiadomił o sprawie policję.

 • Ksiądz nie przyjdzie do parafian z wizytą duszpasterską

  Kuria Diecezji Rzeszowskiej wydała zalecenia dotyczące tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Wiadomo już, że tradycyjnej kolędy nie będzie. Księża nie odwiedzą parafian w ich mieszkaniach i domach. Proboszczowie mogą jednak zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

 • Setki jaślan na spotkaniu z Mikołajem w jasielskim parku

   

  Do Parku Miejskiego w Jaśle zawitał dzisiaj Mikołaj. Na spotkanie z dziećmi przybył bryczką. Nie zjawił się rzecz jasna z pustymi rękami. Przez ponad godzinę rozdawał bowiem prezenty dla najmłodszych jaślan.

 • Planeta Psa - Psi fryzjer - wkrótce otwarcie!

  Już w środę, 15 grudnia wielkie otwarcie nowego salonu fryzjerskiego dla psów i kotów Planeta Psa! Super promocja!

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105