Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Łokieć tenisisty – kontuzja wynikająca jedynie z uprawiania tenisa?

0

Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej potocznie nazywane jest łokciem tenisisty. Określenie to jest bardzo mylne, gdyż sugeruje, że na dolegliwość tą cierpią wyłącznie tenisiści, a w rzeczywistości wcale tak nie jest. Kto jest najbardziej narażony na wystąpienie łokcia tenisisty? Jak zmniejszyć ryzyko wystąpienia tej kontuzji? Podpowiadamy!

Łokieć tenisisty – kogo najczęściej dotyczy?

Charakterystyczny dla łokcia tenisisty ból w łokciu spowodowany jest przez przeciążenie mięśni prostowników nadgarstka, które przyczepiają się na nadkłykciu bocznym kości ramiennej. Swoją rolę w jego wystąpieniu odgrywa także napięcie taśmy mięśniowo-powięziowej związane z łopatką i szyją. W wyniku częstych przeciążeń dochodzi do powstania mikrourazów w obrębie stawu łokciowego.

Problem ten dotyczy każdego, kto często wykonuje te same czynności angażujące w dużej mierze nadgarstek, a także ruchy zginania i prostowanie łokcia wraz z pronacją i supinacją. Dokładnych przyczyn wystąpienia dolegliwości należy dopatrywać się w specyficznych aktywnościach jak pisanie na klawiaturze, klikanie myszką, unoszenie ciężkich przedmiotów, skręcanie małych przedmiotów, używanie śrubokrętu etc.

Wyróżnić można szereg zawodów, które charakteryzują się koniecznością wykonywania powtarzalnych ruchów rękami. To właśnie ich przedstawiciele najczęściej cierpią na łokieć tenisisty.

Jak złagodzić ból występujący przy łokciu tenisisty?

Bolący i spuchnięty łokieć może utrudniać wykonywanie nawet najbardziej podstawowych czynności jak podnoszenie kubka czy pisanie, dlatego w razie wystąpienia przykrych dolegliwości powinno się możliwie najszybciej wdrożyć leczenie zachowawcze. W takim przypadku warto sięgnąć po Diky Spray, który wykazuje działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki zawartości olejku miętowego zapewnia uczucie chłodzenia, niosąc natychmiastowe ukojenie.

Przy łokciu tenisisty należy powstrzymać się od wykonania czynności, które prowadzą do wystąpienia przeciążeń i powodują nasilenie niepożądanych objawów. Nawet najlepszy lek na łokieć tenisisty nie pomoże, jeśli nie zostanie wyeliminowane źródło bólu.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że domowe sposoby na łokieć tenisisty można stosować do momentu, gdy przynoszą efekty. Jeśli ich nie będzie, wskazana jest konsultacja lekarska i podjęcie specjalistycznego leczenia.

Ćwiczenia na łokieć tenisisty

Zmiany charakterystyczne dla łokcia tenisisty mają to do siebie, że z czasem mogą się pogłębiać. By temu zapobiec, warto stosować ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie przedramienia.

Łokieć tenisisty – ćwiczenia. Jakie ćwiczenia warto robić, by złagodzić objawy i zapobiec rozwojowi schorzenia? Ćwiczeń na łokieć tenisisty jest całe mnóstwo, jednak odradza się ich wykonywanie bez wcześniejszej konsultacji z fizjoterapeutą. Może się bowiem okazać, że niektóre z nich w określonym przypadku, zamiast pomóc, mogą jedynie zaszkodzić.

Łokieć tenisisty – profilaktyka

Jeśli wiesz, że jesteś w grupie ryzyka i w przyszłości możesz odczuwać przykre objawy wynikające ze zmian degeneracyjnych powstałych w obrębie stawu łokciowego, jak najszybciej wyzbądź się złych nawyków prowadzących do ich wystąpienia. Podczas pracy przy komputerze zawsze trzymaj przedramiona na blacie. Wystający poza blat łokieć powinien być ułożony tak, by nerw łokciowy nie był uciskany. Ponadto dobierz odpowiednie akcesoria komputerowe (klawiaturę i myszkę), które zapewnią wygodną i komfortową pracę.

Podczas pracy staraj się robić jak najwięcej przerw, podczas których wykonuj proste ćwiczenia rozluźniające mięśnie prostowniki nadgarstka. Gdy masz dłuższą wolną chwilę, wykonaj dodatkowo masaż. W ramach profilaktyki łokcia tenisisty stosować też można opaski odciążające i kinesiotaping, czyli oklejanie określonych partii ciała plastrami o specjalnej strukturze, wykazujący pozytywny wpływ na proces gojenia.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 01.10.2021, 20:32

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657