Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

LOTOS Jasło planuje nowe inwestycje - wywiad z Prezesem Józefem Folcikiem

2

LOTOS Jasło SA to jedna z największych firm działających na rynku Polski południowo-wschodniej. Ostatni okres w historii firmy to czas transformacji, dopasowywania strategii do wymogów gospodarki rynkowej, a także czas konsekwentnej realizacji przyjętego programu restrukturyzacji oraz prywatyzacji.

Poniżej prezentujemy wywiad z Panem Prezesem Józefem Folcikiem.

M.D.: Jaka jest kondycja ekonomiczna zakładu na dzień dzisiejszy?

Prezes Folcik: Po sześciu miesiącach, Spółka LOTOS Jasło generuje wynik pozytywny ok.  3 mln. zł. a wiec jest to znacznie powyżej planu. Dzisiaj możemy precyzyjnie określać wynik  ze względu na to, że będąc w spółce giełdowej jaką jest spółka LOTOS, mamy zdefiniowane pewne obszary biznesowe. Profity są podzielone i wpływają na inne spółki lub na bilans skonsolidowany.

M.D.: Czy zakład w najbliższym czasie będzie tworzył nowe miejsca pracy?

Prezes Folcik:  Myślę, że tak. Opracowujemy z firmą konsultingową program rozwoju technologicznego naszej spółki, stąd też jeżeli pojawia się w wyniku tego programu nowe inwestycje to będzie się to również wiązało z wygenerowaniem nowych miejsc pracy.

M.D.: Czy Grupa Lotos planuje nowe inwestycje w spółce Lotos Jasło?

Prezes Folcik: Lotos planuje nowe inwestycje, które są już  zdefiniowane i trwają prace nad ich ekonomią. Będą to inwestycje, które umożliwią przesunięcie ludzi z jednej produkcji do drugiej oraz  stworzą nowe miejsca pracy. Największa szansę upatrujemy  w programie rozwoju technologicznego i tutaj mamy przyrzeczenie kierownictwa Grupy LOTOS z Gdańska, że znajdą się środki na inwestycje w Spółce LOTOS Jasło. Myślę, że jest to również  docenienie dotychczasowych działań inwestycyjnych w Jaśle bowiem w ostatnich czterech latach na inwestycje głównie w pro-ekologię -  wydaliśmy ponad 70 mln.  złotych ze środków własnych. Wśród tych inwestycji znalazły się m. in. na: nowoczesny Terminal Paliw, Zakład Przerobu Tworzyw Sztucznych , instalacje do produkcji emulsji parafinowych, emulsji asfaltowych, instalacje do odwaniania parafin, ekran iłowy okalający teren rafinerii.

M.D.: Jak ocenił NIK pracę przy restrukturyzacji i prywatyzacji w sektorze naftowym?

Prezes Folcik: NIK dwukrotnie kontrolował proces restrukturyzacji w sektorze naftowym w tym poszczególne spółki tego sektora i również  nasz zakład. Dwukrotnie otrzymaliśmy bardzo pozytywną ocenę. Druga ocena tej restrukturyzacji, kiedy byliśmy już po wydzielaniu spółek, po ich prywatyzacji, po konsolidacji kapitałowej wypadła bardzo dobrze z czego jestem bardzo dumny.

M.D.: Prokuratura Rejonowa w  Jaśle skierowała 31 lipca br. do Sądu Rejonowego akt oskarżenia przeciwko Tomaszowi W. i Robertowi B., zatrudnionym na stanowiskach kierowniczych w Rafinerii LOTOS Jasło. Zarzuca się im zgromadzenie w zbiornikach rafinerii, a następnie obrót paliwami nie spełniającymi wymagań jakościowych – proszę o kilka słów komentarza.

Prezes Folcik:  My z tego powodu nie dramatyzujemy. Staramy się aby z Sądu sprawa powróciła do ponownego uzupełnienia w Prokuraturze, ale jeżeli tak się nie stanie to uważamy, że Sąd jednoznacznie da odpowiedź; po czyjej stronie jest wina. Po pierwsze Rafineria nie gromadzi i nie sprzedaje, Rafineria paliwa produkuje. To nie w Rafinerii wykryto zwiększoną zawartość siarki w paliwach tylko u naszych odbiorców na stacjach. Przecież nie jest tajemnicą, że na tych stacjach sprzedaje się różne paliwa; są mieszane, blendowane.  Wszystkie wyniki wskazują w Jaśle, że towar jest produkowany dobrze,  mamy stały nadzór podatkowy, są celnicy. Sadzę, że jest to próba przeniesienia odpowiedzialności na zakład;  zawsze jest wygodniej, żeby poniósł winę duży państwowy zakład, a nie firma prywatna. My będziemy bronić dobrego imienia Rafinerii LOTOS Jasło.

M.D.:  Dzięki Rafinerii odbyło się kilka imprez w Jaśle, czy będzie to kontynuowane w przyszłym roku?

Prezes Folcik:  W historii mojego pobytu w Jaśle jest mało imprez, albo niewiele, które nie byłyby sponsorowane przez Rafinerię, a dzisiaj przez Grupę LOTOS i niezależnie z jakiej to dziedziny; czy sportu, czy kultury, czy oświaty – wszędzie tam gdzie dzieje się coś pozytywnego, gdzie są organizowane imprezy jesteśmy obecni. My rozumiemy potrzeby wszystkich tych, którzy organizują imprezy w Jaśle. Będziemy nadal je wspierać jeśli tylko będzie taka potrzeba i wola organizatorów. Od wielu lat sponsorujemy sport jasielski. W tym roku podpisaliśmy umowę sponsorską z Klubem Czarni Jasło na warunkach ubiegłego roku, a przecież ubiegły rok to czwarta liga, w tym roku drużynę dotknęła degradacja – dzisiaj jest w piątej lidze, ale chcąc aby drużyna szybko się odbudowała, awansowała do wyższej klasy utrzymaliśmy  poziom środków  z ubiegłego roku. Jeżeli chodzi o inne dyscypliny sponsorujemy również piłkę siatkową oraz drużynę rugby. Indywidualnie sponsorujemy: szachistę – Mateusza Bobulę, a także biegacza długodystansowego Wojciecha Walaszczyka – pracownika PSP Jasło. Myślę, że czas już w Jaśle aby za sport wzięli się sprawdzeni działacze, którzy doprowadziliby do takiej sytuacji, gdzie moglibyśmy bardzo szybko osiągnąć poziom podobny do wielu innych ośrodków ,może nawet mniejszych jak Jasło. Przykre jest to, że często promocję firmy musimy realizować w innych miastach, gdzie dyscypliny sportowe są na wysokim poziomie, a tego brakuje w Jaśle. Na pewno nasi mieszkańcy, sympatycy nie rozumieją tego, że LOTOS jest w stanie wspierać finansowo każdą dyscyplinę sportu, gdzie będzie tylko namiastka promocji tej firmy, ale Rafineria nie będzie organizować sporu w mieście.  Za to muszą wziąć się mieszkańcy, władze, działacze, a my im w tym pomożemy. Rafineria nie będzie organizować, Rafineria będzie wspierać organizatorów.

M.D.: Jak Pan prezes widzi dalsze funkcjonowanie stadionu przy ul. Sportowej?

Prezes Folcik:  Jego funkcja się nie zmieni. Stadion jest potrzebny i powinien funkcjonować. Stadion jest w naszych zasobach majątkowych majątkiem socjalnym, a więc beneficjentem środków jakie uzyskalibyśmy ze sprzedaży tego stadionu będzie załoga. Kiedy podjęliśmy decyzję o sprzedaży na rzecz miasta uważaliśmy, że jest to najlepsze rozwiązanie. Oczywiście te rozmowy, uzgodnienia trwały zbyt długo, zmienił się właściciel Rafinerii. Grupa LOTOS jako spółka giełdowa ma swoje procedury. Nadal jednak  jesteśmy zainteresowani zbyciem tego obiektu na rzecz UM z tym,  że w chwili obecnej  musimy już przeprowadzić procedurę przetargowa. Zleciliśmy kancelarii prawnej niezależnej, zewnętrznej opracowanie opinii: czy powinniśmy ogłaszać przetarg, czy nie -  okazuje się, że jest on konieczny. Ja nie wyobrażam sobie, żeby stadion został zamieniony w plac pod budowę hipermarketu, czy jeszcze innych obiektów. Powinien służyć młodzieży, powinien się wpisać w kompleks obiektów sportowych miasta Jasła.

M.D.: Posiada Pan najdłuższy staż spośród  dotychczasowych prezesów Rafinerii, czy wobec tego ma Pan jakieś marzenia dotyczące zakładu, które jeszcze się nie spełniły?

 Prezes Folcik:  To co zakładaliśmy w naszym programie i nie tylko przed ośmioma laty to zostało w większości zrealizowane. Znaczna część młodych ludzi zatrudnionych dzisiaj w Rafinerii nie wie, że w 1998 roku w Nafcie Polskiej dyskutowano nad tym, aby jasielską rafinerię zlikwidować, odstawała bowiem kondycją finansową, planami rozwojowymi od innych południowych rafinerii. Dzisiaj jest odwrotnie – nie tylko nie została Rafineria zlikwidowana, ale Rafineria funkcjonuje a inne są już likwidowane, nawet po sąsiedzku - mam na myśli GLIMAR, który jest w upadłości. Poszliśmy w rozwój produkcji niszowych. Dzisiaj może spokojnie na terenie Rafinerii funkcjonować kilkanaście samodzielnych zakładów pracy. Jedyne marzenie mam takie, żebym mógł powiedzieć, że LOTOS Jasło ma stabilizację pracy, funkcjonowania do 2030, 2040 i 2050 roku. Dzisiaj brakuje takiej perspektywy, jest to bowiem permanentna walka często z właścicielem jakim był i jest Skarb Państwa co do kierunków rozwoju, co do kierunków produkcji, co do inwestycji. Dzisiaj LOTOS jako spółka giełdowa myśli w kategoriach biznesu, a więc myślę że tutaj będzie ten potencjał wzmacniać, a nie osłabiać.

M.D.: Czy będzie Pan kandydował w wyborach na Burmistrza Miasta Jasła ?

Prezes Folcik: W tej odpowiedzi wystarczy jedno słowo „NIE”, ale żeby wszystkich uspokoić, chcę powiedzieć, że nie mam takich ambicji. Chcę się skupić na tym o czym wcześniej powiedziałem tzn.  spełnić to marzenie, aby ta rafineria, która została uratowana od upadłości, która ma dzisiaj  stabilną sytuację, żeby mogła z tej corocznej walki przejść do takiej sytuacji, iż będzie ona istnieć za pięć lat, za 10 i za 20. Natomiast kierowaniem polityką i miastem niech się zajmą ci którzy potrafią to robić, a tacy ludzie są w Jaśle. W ogóle nie myślałem o tym i uważam, że takie spekulacje jedynie nakręcają spiralę konfliktu, nieporozumień w Jaśle, a to trzeba uspokajać.

 

 Redakcja portalu www.jaslo4u.pl pragnie złożyć Prezesowi Józefowi Folcikowi najserdeczniejsze życzenia z okazji niedawno obchodzonych urodzin. Życzymy spełnienia marzeń, dalszych sukcesów w pracy oraz w życiu osobistym.

 

Napisany dnia: 08.08.2006, 10:38
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Majster
dnia 08.08.2006, 11:29
Ocena
komentarza:
0
Józef Folcik jesteś najlepszy B)
@ Jaślanin
dnia 09.08.2006, 22:17
Ocena
komentarza:
0
Majster masz rację!!!!!!!!!!!!!:):):):):):):):):):)
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kto napadł na 23-latka i dlaczego? Sprawę bada policja

  W minioną niedzielę około godziny 3 nad ranem przy ul. Wojska Polskiego w Jaśle miało dojść do pobicia 23-letniego mieszkańca powiatu jasielskiego. Mężczyzna zgłosił się do szpitala, a następnie powiadomił o sprawie policję.

 • Ksiądz nie przyjdzie do parafian z wizytą duszpasterską

  Kuria Diecezji Rzeszowskiej wydała zalecenia dotyczące tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Wiadomo już, że tradycyjnej kolędy nie będzie. Księża nie odwiedzą parafian w ich mieszkaniach i domach. Proboszczowie mogą jednak zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

 • Setki jaślan na spotkaniu z Mikołajem w jasielskim parku

   

  Do Parku Miejskiego w Jaśle zawitał dzisiaj Mikołaj. Na spotkanie z dziećmi przybył bryczką. Nie zjawił się rzecz jasna z pustymi rękami. Przez ponad godzinę rozdawał bowiem prezenty dla najmłodszych jaślan.

 • Planeta Psa - Psi fryzjer - wkrótce otwarcie!

  Już w środę, 15 grudnia wielkie otwarcie nowego salonu fryzjerskiego dla psów i kotów Planeta Psa! Super promocja!

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105