Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

„Lwów miastem zabytków i kawy”

18

23 września br. wczesnym porankiem, 50 osobowa grupa wyruszyła do urokliwego Lwowa, najpiękniejszego miasta dawnej Galicji, w którym polskie korzenie wpisują się w historię i kulturę tego miasta. Wyjazd został zorganizowany przy współpracy Jasielskiego Domu Kultury wraz z PTTK w Jaśle.

Wycieczkę pilotował przedstawiciel sanockiego PTTK Włodzimierz Prośniak zaś profesjonalnym przewodnictwem po historycznym lwowskim grodzie służyła rodowita lwowianka i Polka z pochodzenia Jadwiga Smirnof.

Lwów wspaniałe miejsce nazwane „Florencją Wschodu”, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, urzekł swoja bogata historią, unikatową architekturą, klimatem z minionych epok – przytulnych uliczek, dostojnych świątyń z dochodzącymi niedzielnymi echami chorałów gregoriańskich, starych pałaców, galerii z wyjątkowymi dziełami sztuki.

Niepowtarzalny klimat historycznego Lwowa dopełnił aromat kawy rozchodzący się z rozlicznych kafejek rozlokowanych w różnych zakamarkach starego miasta i chramów zorganizowanych z okazji „Festiwalu Kawy”.Bo kawa to kwintesencja Lwowa, który nazwany został przed laty kawową stolicą Polski.

Według przekazów kawę spopularyzował w 1683 roku, lwowianin Jerzy Franciszek Kulczycki, żołnierz Jana III Sobieskiego i założyciel pierwszej kawiarni w Wiedniu, a później we Lwowie. Dodatkową atrakcją dwudniowej wycieczki we Lwowie był pobyt w kultowym hotelu George.

Hotel utrzymany w stylu włoskiego renesansu z elementami secesji i Art. Deco urzekł swoim starodawnym stylem i wypełnił duchem dawnych dostojnych gości takich jak Honore de Balzak, Franciszek Liszt, Marice Ravel, Jean Paul Sartre, Jan Kiepura, Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski.

Szukając śladów dawnej polskości, szczególne wrażenie wzbudził w odwiedzających spacer po jesiennych alejach cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich.

Z dumą i nostalgią pochylano czoła przed grobami polskich znakomitości.

Określony czas pobytu w urokliwym Lwowie nieubłagalnie upływał i wyznaczał konieczność drogi powrotnej, która nastąpiła w niedzielne popołudnie 24 września. Grupa wycieczkowiczów zafascynowana lwowskimi osobliwościami postanowiła dopełnić swych wrażeń na kolejnym wyjeździe do tego dawnego polskiego miasta.

 er (JDK)

Napisany dnia: 28.09.2017, 08:43 , Tagi: JDK, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Polak
dnia 28.09.2017, 10:30
Ocena
komentarza:
16
Lwów piękne miasto z cudownym klimatem.
@ Leon
dnia 28.09.2017, 12:53
Ocena
komentarza:
-13
Polskie miasto
@ podatnik
dnia 28.09.2017, 13:07
Ocena
komentarza:
19
taa...a Przemyśl ukraiński
@ dragoness
dnia 28.09.2017, 15:31
Ocena
komentarza:
-39
Proszę się nie kompromitować. To BYŁO polskie miasto. Do 39 roku.
@ korektorka
dnia 28.09.2017, 15:31
Ocena
komentarza:
-38
Jest tam jakaś korekta w JDK? No to do roboty. Nie Marice Ravel tylko Maurice. Nie " nie ubłagalnie" tylko "nieubłaganie", nie "pałacy" tylko "pałaców", nie "chramy" tylko "kramy" itd itd. O błędach w odmianie przez przypadki litościwie nie wspomnę. Nie można tak niechlujnie pisać, oznacza to lekceważenie czytelnika.
@ dragoness
dnia 28.09.2017, 15:33
Ocena
komentarza:
-57
Fakt. Wstyd ogromny.
@ nb
dnia 02.10.2017, 13:41
Ocena
komentarza:
2
A gimbaza minusuje bo dla nich wsio rawno ...
@ Miyo
dnia 28.09.2017, 18:14
Ocena
komentarza:
-6
Ktoś z JDK kto nagryzmolił ten artykuł dostał chyba pracę 40 lat temu za dwie kawy, masło i pół świni-kompromitujące błędy.
@ jaślanka
dnia 29.09.2017, 13:35
Ocena
komentarza:
-9
Przed wydawaniem jakiejkolwiek opinii warto się zastanowić nad istotą sprawy. Wycieczka była zorganizowana profesjonalnie i myślę, że wśród uczestników nie znajdzie się osoby niezadowolonej. Z pewnością atrakcje jakie zostały zapewnione przez pracowników JDK (oczywiście mowa o niezastąpionej w tej dziedzinie Eli R.) i PTTK przysłaniają w całości nic nie znaczące błędy jakie wkradły się do powyższego sprawozdania.
@ niki
dnia 29.09.2017, 17:50
Ocena
komentarza:
-23
Jedno nie wyklucza drugiego. Znajomość języka ojczystego obowiązuje każdego w takim samym stopniu, a zwłaszcza w odniesieniu do ludzi, którzy reprezentują taką instytucję jaką jest dom kultury. A takie błędy same się nie "wkradają" do tekstu.
@ Do jaślanki
dnia 30.09.2017, 01:32
Ocena
komentarza:
-18
O czym ty kobieto piszesz? Jakie "sprawozdanie"? Na portalach zamieszcza się ARTYKUŁY. Sprawozdania pisaliście za Gierka. O klasie człowieka świadczy umiejętność prxyznania się do błędu. Ktoś nie umie pisać? Trudno. Przeprasza,,poprawia wykazane błędy i tyle, a nie bredzi o jakiejś agresji u kogoś, kto bardzo delikatnie pokazał NIE WSZYSTKIE błędy w tekście. Niektóre tak głupie że aź śmieszne. Piszecie: Art. Deco. Jak Art. Spożywcze. A ma być art deco. Żenada
@ Bodzio
dnia 30.09.2017, 16:39
Ocena
komentarza:
1
Popraw kochana swój tekst także... ;)
@ Życzliwa
dnia 29.09.2017, 13:50
Ocena
komentarza:
-17
Ile agresji trzeba mieć w sobie,żeby z tak drobnych błędów robić wielką aferę i obrażać autora ciekawego artykułu.Krytykowanie to wada a nie zaleta.Agresja to oznaka niespokojnego serca.Przeciwieństwem jej jest życzliwość,wyrozumiałość i dobroć.
Każdy człowiek ma prawo do popełniania błędów.Nie ma ludzi idealnych.
@ mentos
dnia 29.09.2017, 13:56
Ocena
komentarza:
-29
A szacunek dla ojczystego języka to przejaw patriotyzmu.
@ Życzliwa
dnia 29.09.2017, 14:05
Ocena
komentarza:
-12
Z szacunku do ojczystego języka artykuł napisano w języku polskim.
@ Beta
dnia 30.09.2017, 09:05
Ocena
komentarza:
-18
W polskim? Na pewno?
@ Jula
dnia 30.09.2017, 16:32
Ocena
komentarza:
-2
Cóż z szacunku dla języka jeśli brak szacunku dla człowieka???
@ do Życzliwa
dnia 29.09.2017, 14:26
Ocena
komentarza:
-27
Nie ma co histeryzować droga Pani, że ktoś tu kogoś obraził. W komentarzu nt. błędów nie było ani jednego obraźliwego słowa pod adresem autora czy autorki tekstu, było to wskazanie błędów z życzliwą sugestią, by je poprawić. Słusznie prawił śp. Stefan Kisielewski, że obrażają się tylko kucharki. Ale niech żadna kucharka nie pisze teraz, że znowu ktoś ten piękny zawód poniewiera. Dystansu trochę.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Czy doszło do profanacji ludzkich szczątków?

   

  Odkrycie w styczniu kolejnych pochówków na terenie budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle ponownie skomplikowało realizację inwestycji. Sytuacja wydaje się patowa. Stanowisko Komisji Rabinicznej ds. Cmentarzy jest jasne. Jej zdaniem prace prowadzone są na tzw. „nowej” części cmentarza żydowskiego. 

 • Zbierają podpisy poparcia dla Małgorzaty Kidawy - Błońskiej - kandydatki KO

  Dzisiaj na jasielskim rynku zbierane były podpisy poparcia dla Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach prezydenckich 2020. Do chwili obecnej do sztabu krajowego kandydatki z samego Jasła zebrano już 2500 podpisów.

 • „Pacjent czuje się dobrze. To typowa grypa”

  Stan zdrowia 71-letniego mężczyzny, który trafił wczoraj rano do jasielskiego szpitala poprawia się. Dyrekcja szpitala uspokaja, że u pacjenta nie stwierdzono żadnych objawów świadczących o zakażeniu koronawirusem...

 • Kolejne drzewa zniknęły z przestrzeni miejskiej

  Budowa ścieżki rowerowej mającej połączyć obiekty jasielskiego MOSiR-u z Ogrodem Jordana zbliża się ku końcowi. W piątek wycięto kolejne drzewa u zbiegu ulic Jagiełły i Słowackiego, wzdłuż których ma ona przebiegać. Rozczarowania nie kryją mieszkańcy, którzy w ubiegłym roku protestowali przeciwko wycince.

 • Przedszkole Miejskie nr 6 w Jaśle na ulicy Kopernika otwarte na dzieci i rodziców

   

  W sobotę 22 lutego 2020 r. odbył się dzień otwarty w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Jaśle im. Pluszowego Misia, przy  ulicy Kopernika 8a w Jaśle. Była to doskonała okazja do zapoznania się z placówką oraz jej ofertą edukacyjną.

 • Przyjęto pacjenta z objawami grypy. Czy to koronawirus?

  Szpitalny Oddział Ratunkowy w Jaśle został zamknięty. Na drzwiach zamieszczono informację "Przejścia nie ma! Dezynfekcja". Dowiedzieliśmy się, że dzisiaj rano do szpitala przyjęto pacjenta z objawami grypy. Ludzie obawiają się, że może to być koronawirus. - Wszyscy chodzą w maseczka – informują nas Czytelnicy.

 • Jak w marcu zmieni się rozkład jazdy pociągów?

   

  Od 15 marca obowiązywał będzie nowy rozkład jazdy pociągów. Ze stacji Jasło ponownie dojedziemy np. do Gdyni. W planach Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego nie znajdziemy jednak kolejnych połączeń w kierunku zachodnim, głównie do Stróż, o które w ostatnich miesiącach zabiegali samorządowcy.

 • „Takiej ignorancji się nie spodziewałam” – radna Wawro ostro o staroście

  Radna Ewa Wawro podczas ostatniej sesji rady powiatu powróciła do tematu dotyczącego tragicznego wypadku, do którego doszło podczas przywitania Nowego Roku na Górze Liwocz. Radna żądała od starosty jasielskiego wyjaśnień w sprawie organizacji i przebiegu imprezy plenerowej. Nie otrzymała jednak odpowiedzi na zadane pytania..

 • Kto wygrał konkurs na dyrektora I LO w Jaśle?

  Końcem stycznia br. zarząd powiatu ogłosił konkurs na stanowisko dyrektora I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Postępowanie konkursowe odbyło się w miniony wtorek. Do konkursu przystąpił tylko jeden kandydat, który jak wiemy z nieoficjalnych źródeł został wybrany na dyrektora szkoły. Pracę ma rozpocząć już w najbliższy poniedziałek.

 • Przedszkole Miejskie Nr 1 w Jaśle zaprasza!

   

  Dobra wiadomość dla wszystkich rodziców najmłodszych dzieci
  z Jasła i okolic. Trwa rekrutacja do Przedszkola Miejskiego Nr 1 w Jaśle. Zachęcamy do zapoznania się z bogatą ofertą naszej placówki.

 • Sieklówka: Wiejski Ośrodek Zdrowia w fatalnym stanie. Czy przeniosą go do szkoły?

  Władze miasta Kołaczyc zaproponowały przeniesienie ośrodka zdrowia do budynku szkoły społecznej w Sieklówce. Koszt obecnej siedziby przekracza możliwości finansowe budżetu gminy. Mieszkańcy najpierw się zgodzili, później wycofali swoją aprobatę...

 • Chcą odwołać sołtysa Łask i Sobniowa

   

  Wójt Gminy Jasło zarządził przeprowadzenie głosowania w sprawie odwołania sołtysa wsi Łaski-Sobniów. To efekt wniosku złożonego przez Radę Sołecką na ręce Wojciecha Piękosia. Pismo podpisało blisko 100 mieszkańców wsi. Padają w nim poważne oskarżenia, którym jednak Mieczysław Baran stanowczo zaprzecza.

 • Jedz smacznie i tanio „U Wojtka”

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105