Strona główna

„Lwów miastem zabytków i kawy”

18
Napisany dnia: 28.09.2017, 08:43 , Tagi: JDK, Jasło

23 września br. wczesnym porankiem, 50 osobowa grupa wyruszyła do urokliwego Lwowa, najpiękniejszego miasta dawnej Galicji, w którym polskie korzenie wpisują się w historię i kulturę tego miasta. Wyjazd został zorganizowany przy współpracy Jasielskiego Domu Kultury wraz z PTTK w Jaśle.

Wycieczkę pilotował przedstawiciel sanockiego PTTK Włodzimierz Prośniak zaś profesjonalnym przewodnictwem po historycznym lwowskim grodzie służyła rodowita lwowianka i Polka z pochodzenia Jadwiga Smirnof.

Lwów wspaniałe miejsce nazwane „Florencją Wschodu”, wpisane na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO, urzekł swoja bogata historią, unikatową architekturą, klimatem z minionych epok – przytulnych uliczek, dostojnych świątyń z dochodzącymi niedzielnymi echami chorałów gregoriańskich, starych pałaców, galerii z wyjątkowymi dziełami sztuki.

Niepowtarzalny klimat historycznego Lwowa dopełnił aromat kawy rozchodzący się z rozlicznych kafejek rozlokowanych w różnych zakamarkach starego miasta i chramów zorganizowanych z okazji „Festiwalu Kawy”.Bo kawa to kwintesencja Lwowa, który nazwany został przed laty kawową stolicą Polski.

Według przekazów kawę spopularyzował w 1683 roku, lwowianin Jerzy Franciszek Kulczycki, żołnierz Jana III Sobieskiego i założyciel pierwszej kawiarni w Wiedniu, a później we Lwowie. Dodatkową atrakcją dwudniowej wycieczki we Lwowie był pobyt w kultowym hotelu George.

Hotel utrzymany w stylu włoskiego renesansu z elementami secesji i Art. Deco urzekł swoim starodawnym stylem i wypełnił duchem dawnych dostojnych gości takich jak Honore de Balzak, Franciszek Liszt, Marice Ravel, Jean Paul Sartre, Jan Kiepura, Józef Piłsudski i Ignacy Paderewski.

Szukając śladów dawnej polskości, szczególne wrażenie wzbudził w odwiedzających spacer po jesiennych alejach cmentarza Łyczakowskiego i Orląt Lwowskich.

Z dumą i nostalgią pochylano czoła przed grobami polskich znakomitości.

Określony czas pobytu w urokliwym Lwowie nieubłagalnie upływał i wyznaczał konieczność drogi powrotnej, która nastąpiła w niedzielne popołudnie 24 września. Grupa wycieczkowiczów zafascynowana lwowskimi osobliwościami postanowiła dopełnić swych wrażeń na kolejnym wyjeździe do tego dawnego polskiego miasta.

 er (JDK)

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Polak
dnia 28.09.2017, 10:30
Ocena
komentarza:
16
Lwów piękne miasto z cudownym klimatem.
@ Leon
dnia 28.09.2017, 12:53
Ocena
komentarza:
-13
Polskie miasto
@ podatnik
dnia 28.09.2017, 13:07
Ocena
komentarza:
19
taa...a Przemyśl ukraiński
@ dragoness
dnia 28.09.2017, 15:31
Ocena
komentarza:
-39
Proszę się nie kompromitować. To BYŁO polskie miasto. Do 39 roku.
@ korektorka
dnia 28.09.2017, 15:31
Ocena
komentarza:
-38
Jest tam jakaś korekta w JDK? No to do roboty. Nie Marice Ravel tylko Maurice. Nie " nie ubłagalnie" tylko "nieubłaganie", nie "pałacy" tylko "pałaców", nie "chramy" tylko "kramy" itd itd. O błędach w odmianie przez przypadki litościwie nie wspomnę. Nie można tak niechlujnie pisać, oznacza to lekceważenie czytelnika.
@ dragoness
dnia 28.09.2017, 15:33
Ocena
komentarza:
-57
Fakt. Wstyd ogromny.
@ nb
dnia 02.10.2017, 13:41
Ocena
komentarza:
2
A gimbaza minusuje bo dla nich wsio rawno ...
@ Miyo
dnia 28.09.2017, 18:14
Ocena
komentarza:
-6
Ktoś z JDK kto nagryzmolił ten artykuł dostał chyba pracę 40 lat temu za dwie kawy, masło i pół świni-kompromitujące błędy.
@ jaślanka
dnia 29.09.2017, 13:35
Ocena
komentarza:
-9
Przed wydawaniem jakiejkolwiek opinii warto się zastanowić nad istotą sprawy. Wycieczka była zorganizowana profesjonalnie i myślę, że wśród uczestników nie znajdzie się osoby niezadowolonej. Z pewnością atrakcje jakie zostały zapewnione przez pracowników JDK (oczywiście mowa o niezastąpionej w tej dziedzinie Eli R.) i PTTK przysłaniają w całości nic nie znaczące błędy jakie wkradły się do powyższego sprawozdania.
@ niki
dnia 29.09.2017, 17:50
Ocena
komentarza:
-23
Jedno nie wyklucza drugiego. Znajomość języka ojczystego obowiązuje każdego w takim samym stopniu, a zwłaszcza w odniesieniu do ludzi, którzy reprezentują taką instytucję jaką jest dom kultury. A takie błędy same się nie "wkradają" do tekstu.
@ Do jaślanki
dnia 30.09.2017, 01:32
Ocena
komentarza:
-18
O czym ty kobieto piszesz? Jakie "sprawozdanie"? Na portalach zamieszcza się ARTYKUŁY. Sprawozdania pisaliście za Gierka. O klasie człowieka świadczy umiejętność prxyznania się do błędu. Ktoś nie umie pisać? Trudno. Przeprasza,,poprawia wykazane błędy i tyle, a nie bredzi o jakiejś agresji u kogoś, kto bardzo delikatnie pokazał NIE WSZYSTKIE błędy w tekście. Niektóre tak głupie że aź śmieszne. Piszecie: Art. Deco. Jak Art. Spożywcze. A ma być art deco. Żenada
@ Bodzio
dnia 30.09.2017, 16:39
Ocena
komentarza:
1
Popraw kochana swój tekst także... ;)
@ Życzliwa
dnia 29.09.2017, 13:50
Ocena
komentarza:
-17
Ile agresji trzeba mieć w sobie,żeby z tak drobnych błędów robić wielką aferę i obrażać autora ciekawego artykułu.Krytykowanie to wada a nie zaleta.Agresja to oznaka niespokojnego serca.Przeciwieństwem jej jest życzliwość,wyrozumiałość i dobroć.
Każdy człowiek ma prawo do popełniania błędów.Nie ma ludzi idealnych.
@ mentos
dnia 29.09.2017, 13:56
Ocena
komentarza:
-29
A szacunek dla ojczystego języka to przejaw patriotyzmu.
@ Życzliwa
dnia 29.09.2017, 14:05
Ocena
komentarza:
-12
Z szacunku do ojczystego języka artykuł napisano w języku polskim.
@ Beta
dnia 30.09.2017, 09:05
Ocena
komentarza:
-18
W polskim? Na pewno?
@ Jula
dnia 30.09.2017, 16:32
Ocena
komentarza:
-2
Cóż z szacunku dla języka jeśli brak szacunku dla człowieka???
@ do Życzliwa
dnia 29.09.2017, 14:26
Ocena
komentarza:
-27
Nie ma co histeryzować droga Pani, że ktoś tu kogoś obraził. W komentarzu nt. błędów nie było ani jednego obraźliwego słowa pod adresem autora czy autorki tekstu, było to wskazanie błędów z życzliwą sugestią, by je poprawić. Słusznie prawił śp. Stefan Kisielewski, że obrażają się tylko kucharki. Ale niech żadna kucharka nie pisze teraz, że znowu ktoś ten piękny zawód poniewiera. Dystansu trochę.
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

 • Uczczono pamięć ofiar stalinizmu

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj uroczystości Dnia Sybiraka. Przypada on w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” złożono kwiaty i zapalono znicze upamiętniając ofiary zbrodniczego reżimu.

 • Co czeka pasażerów pociągu do Krynicy?

   

  Kiedy opadł już kurz po pojawieniu się informacji o próbnym kursie pociągu do Krynicy, zainteresowani skorzystaniem z tego połączenia mieszkańcy Jasła i okolic zaczęli żądać bardziej szczegółowych danych na jego temat. Pytają oni o sposób dystrybucji biletów, czy też szczegółowy rozkład jazdy. Dzisiaj na wiele z nich znamy już odpowiedzi.  

 • Droga połączy dwa ronda

  W przyszłym roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle łączący dwa ronda na osiedlach Górka Klasztorna i Żółków. Wykonawca wszedł już na teren budowy i rozpoczął pierwsze prace geodezyjne dotyczące wytyczenia trasy oraz pasa drogowego. Inwestycja opiewa na blisko 27 mln zł.

 • Pies nie umarł z głodu. Sprawę umorzono

  W lipcu br. we Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego do łańcucha. Przyczyną śmieci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa o charakterze przewlekłym.

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym

  W miniony piątek do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko 17-letniemu Michałowi S., który w maju br. potrącił głuchoniemego mężczyznę. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Po niespełna tygodniu zmarł.

 • To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

   

  Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

 • Czas na laser!

   

  Dermatologia kliniczna i estetyczna ESTETMED. W naszym Gabinecie pracujemy na jednym  z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia jakim jest laser diodowy LightSheer® oraz Alma Harmony Dye-VL™ nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • Nie o pieniądze tutaj chodzi, lecz o szacunek

   

  Nauczyciele szkół, dla których organem prowadzącym jest Miasto Jasło wkrótce otrzymają wyższe dodatki za wychowawstwo. Teraz będzie to kwota, co najmniej 300 zł. Rada Miasta dzisiaj miała podjąć w tej materii właściwą uchwałę. Ożywioną dyskusję wywołała jednak kwota, jaką za wychowawstwo otrzymywać będą nauczyciele opiekujący się oddziałami przedszkolnymi. Zdaniem części radnych powinni dostawać więcej pieniędzy.

 • „Muzyka to pasjonująca przygoda”

   

  Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie

 • Starosta zawiadomił prokuraturę. Doszło do oszustwa i zniesławienia?

  Starosta Adam Pawluś złożył zawiadomienie do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę zarządu powiatu i Powiatowego Zarządu Dróg w Jaśle przez Stowarzyszenie na Rzecz Wszystkich Istot. Jak twierdzi zostali narażeni na poniżenie i utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska.

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak zaprasza

   

  Szanowni Państwo!
  Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin-Józefów 278 będzie czynny w piątki od 8 do 22 i w soboty od 8 do 20 w wyjątkowych wypadkach w niedziele.
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105