Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Mali studenci rozpoczęli naukę na Juniwersytecie

44

W Podkarpackiej Szkole Wyższej im.  bł. ks. Władysława Findysza w Jaśle, odbyła się inauguracja roku akademickiego Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego.  Dzieci mają za sobą pierwszy wykład, na którym mogły dowiedzieć się czym jest robot...

Wszystkie dzieci były w tym szczególnym dniu podekscytowane. Jednym z ważniejszych dla nich momentów było wręczenie przez burmistrza miasta Jasła, Andrzeja Czerneckiego indeksu. Pasowania dokonał rektor prof. nadzw. dr inż. Stanisław Polański , a teczki z przyborami szkolnymi świeżo upieczonym studentom , wręczył podkarpacki wicekurator oświaty, Antoni Wydro.

Dzieci wyraziły niesamowitą chęć uczestnictwa, a otuchy dodawali im rodzice lub opiekunowie. Młodymi studentami podczas zajęć będą opiekować się wolontariusze. Pierwszy wykład był wyjaśnieniem, „ Co to jest robot? ”. Zainteresowani młodzi  adepci chętnie zgłaszali się do odpowiedzi na zadawane im ciekawe pytania. – Dzisiejszy wykład poświęcony jest robotom oraz zastosowaniu elektroniki w zabawkach.  Dzieciom dostarczona zostanie dawka wiedzy na temat , dlaczego zabawki się poruszają, mówią. Sadzę, że wielu dzieciom przyda się ta wiedza - powiedział rektor Podkarpackiej Szkoły Wyższej prof. nadzw. dr inż. Stanisław Polański.

Antoni Wydro, podkarpacki wicekurator oświaty tłumaczy, że rola rodziców, uczestniczących w zajęciach organizowanych dla ich dzieci jest znacząca.  To właśnie na wykładach  zostaną im przedstawione sposoby, jak rozmawiać z dzieckiem, aby chciało słuchać. – Razem z dziećmi są tutaj rodzice, którzy chcą się nauczyć jak mówić, aby dzieci słuchały. Jak słuchać, aby słyszeć co dzieci chcą powiedzieć. Ogromnie mnie cieszy, że nastąpiło połączenie zajęć skierowanych do dzieci z zajęciami dla rodziców – stwierdził Antoni Wydro.

Patrząc na zainteresowanie dzieci, Andrzej Czernecki, burmistrz Jasła stwierdził, że utworzenie Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego, to bardzo trafiony pomysł. Burmistrz  nie odpuścił nawet swojej córce, Aleksandrze. Dziewczynka uczestniczyła w inauguracji roku akademickiego. - Pomimo swojej choroby, bardzo jej zależało na tym,  aby uczestniczyć na tym rozpoczęciu. Jako rodzic mogę powiedzieć, że jest to inicjatywa trafiona – powiedział Andrzej Czernecki, burmistrz miasta Jasła.

Jeżeli znajdą się  osoby chętne do uczestnictwa w zajęciach Juniwersytetu, dzięki współpracy z rektorem w dalszym ciągu będzie kontynuowany nabór. Udział w zajęciach wzięło sto dzieci w wieku od 6 do 9 lat.  Zajęciach będą się odbywać raz, dwa razy w tygodniu W siedzibie Podkarpackiej Szkoły Wyższej w Jaśle. <fotorelacja>

Ilona Czarnecka
[email protected]

Napisany dnia: 26.02.2011, 21:13 , Tagi: UM Jasło, Jasło

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
1
@ dj
dnia 01.03.2011, 21:34 · Zgłoś
Wg. mnie strata pieniedzy
Odpowiedz
1
@ aro5
dnia 01.03.2011, 21:08 · Zgłoś
popieram babcie
Odpowiedz
1
@ aro2
dnia 01.03.2011, 19:39 · Zgłoś
same 7 latki dla maluchów
Odpowiedz
2
@ babcia:
dnia 01.03.2011, 17:33 · Zgłoś
Powinno się dokształcic rodziców - jak ma wyglądać wychowywanie dzieci. Dzieciom odbiera sie beztroskie lata zabawy. Rodzice sami dajcie dobry przykład - wolny czas spędzajcie razem z dziećmi. Ciepły kochający dom - podstawa. Żaden juniwersytet nie pomoże.
Odpowiedz
2
@ Mama
dnia 01.03.2011, 22:51 · Zgłoś
Zgadzam się z Twoją wypowiedzią, dziecko musi spędzać jak najwięcej czasu z rodzicami, a nie posyłać dziecko na "juniwersytet"i mieć święty spokój.
Odpowiedz
-2
@ jaaa
dnia 01.03.2011, 12:49 · Zgłoś
jak czytam te wasze komenarze to mam wrażenie, że tu jakaś zazdrość i zawiść przez przemawia, piszecie tylko po to zeby pokrytykować, tak dla zasady bo Polak to taki już jest , na wyrost.O czym by tu nie napisali to nigdy nie zostawicie suchej nitki, a to żle napisali tekst a to zdjęcia nie profesjonalne, a to nie ciekawe, macie wogole jakieś zinteresowania czy tylko na na bezrobociu siedzicie i z nudów piszecie, bo ta anonimowość dodaje wam odwagi i bezczelnosci, proszę się zastanówcie się nad tym..... to chyba lepsze dla dzieci, że wszczepia się im jakieś zainteresowanie,systematyczność niż to, że włuczą sie po przystankach, hyliganią albo z nudów zbijają bąki:)
Odpowiedz
5
@ prof nacja
dnia 01.03.2011, 12:29 · Zgłoś
Znowu naciagaja na studia w Jasle/ PROFESOROWIE/ ze strachu przed utrata pracy,mysle ze to nic nie da i slynna UCZELNIA w Jsle PADNIE....Ciekaw jestem kto za TO CUDO placi ,pewnie my wszyscy .
Odpowiedz
2
@ KKOl
dnia 01.03.2011, 09:14 · Zgłoś
Halo 1 Koleżanko ,przecież to p burmistrz płaci .
Odpowiedz
-1
@ obywatel
dnia 28.02.2011, 23:22 · Zgłoś
chory pomysł...
Odpowiedz
1
@ .
dnia 01.03.2011, 22:52 · Zgłoś
Masz rację.
Odpowiedz
4
@ czarna66
dnia 28.02.2011, 22:24 · Zgłoś
ja jestem tylko ,a może aż ciekawa czyje dzieciaczki tam uczęszczają i za czyją kasę się to robi?bo śmię myśleć ,że rodziców którzy mają po 1000zł na wypłatę i aby związać koniec z końcem [...] od rana do nocy nie stać na tę durnotę,ale nowobogackich to owszem:(żal mi tych dzieci którym się zabiera dzieciństwo ,tylko po to by mamusie miały się czym pochwalić , że co to jej pociecha nie robi,gdzie nie uczęszcza,co nie zwiedziło itp...a jeszcze bardziej żal mi tych mamuń bo swoje nieośiągnięte ambicje chcą dziećmi wypelnić żal:)
Odpowiedz
-1
@ zadowolona
dnia 01.03.2011, 00:15 · Zgłoś
Widać, że nie znasz tematu, a piszesz byle co, byle się poużalać. Rodzice nic nie płacą, a wykładowcy robią to społecznie ( tak jeszcze są tacy ludzie). I nie są to wykładowcy z tamtejszej szkoły, tylko zaproszone osoby różnych zawodów z naszego miasta, którzy na własną rękę mają przygotować wykłady. Zapisy dla dzieci prowadził MDK, a chętnych było tyle, że w ciągu 4 dni lista ( 100 dziciaczków) została zapełniona. Do tego nadmieniam, że mój synek też został zapisany przeze mnie, a dowiedziałam się wyłącznie z ogłoszenia w MDK. AHA i aktualnie jestem bezrobotna, nie należę do nowobogackich, a mój synek stwierdził po pierwzym wykładzie, że podobało mu się bardzo i chce chodzić dalej. Do niczego go nie zmuszam, zawsze mam dla niego czas ale korzystam z każdej okazji aby wspomagać jego rozwój i dać mu możliwośc zobaczenia czegoś więcej niż ekran komputera czy telewizora. I szukam zawsze czegoś na moją kieszeń ale czegoś co oczywiście jemu tez sprawi przyjemność. Więc ja akurat jestem zadowolona z pomysłu.
Odpowiedz
3
@ ojjj
dnia 01.03.2011, 11:04 · Zgłoś
popieram w 100%!!! a lista dzieciaczków jest dostępna do wglądu - i jak widać większość to dzieci "nowobogackich" jak i również mamsi które nigdy nie studiowały! Najpierw niech same ukończą studia, a potem dzieci niech zapisują!!! No ale czego się nie robi dla "pokazania się" co moje dziecko "potrafi"!!!
Odpowiedz
1
@ ....
dnia 01.03.2011, 22:45 · Zgłoś
Masz w zupełności rację.
Odpowiedz
1
@ czopek
dnia 28.02.2011, 19:40 · Zgłoś
To w maju beda Juwenalia???
Odpowiedz
3
@ juvenalia
dnia 28.02.2011, 21:57 · Zgłoś
tak i następna okazja do imprezowania i fotografowania sie a jak dzieci-studenci przejmą władzę w Jaśle to się będzie działo !!!!
Odpowiedz
5
@ ....
dnia 28.02.2011, 19:16 · Zgłoś
karda "wykładowców" w sam raz dostosowana do poziomu myslenia dzieci bo one jeszcze wierzą ,że to co się im mówi to prawda...
Odpowiedz
2
@ mis
dnia 28.02.2011, 19:06 · Zgłoś
Matka która ma mało czasu dla dziecka!!!! Jestem w szoku wypowiedzią Renaty - uniwersytet dzieciecy ci dziecko wychowa-" inteligencja wypowiedzi na bardzo wysokim poziomie"-GRATULACJE.
Szacun dla pierwszego komentarza - wypowiedz na wysokim poziomie, trafna i na czasie.
Odpowiedz
2
@ jogo
dnia 28.02.2011, 21:51 · Zgłoś
Popieram Twoją wypowiedź w 100 % Mnie tez zszokowała wypowiedź Renaty...
Odpowiedz
1
@ Absolwent
dnia 28.02.2011, 12:36 · Zgłoś
Hahaha już mieszają dzieciarni w głowach ? Powodem tego jest słaby nabór studentów :) No pewnie od małego szkolić by potem miec z czego zdzierać ! Ja byłem studentem w tej szkole i powiem tylko tyle: fajnie było na poczatku na 1 roku ale potem juz klapa. Strasznie żałuje że wybrałem tą szkołe. Poziom dobry na 1 roku a potem byle by kase wyciagać mozna powiedzieć za nic. Idąc tu płaci sie nie za nauke tylko za koncowy dyplom na obronie. A cena dość droga jak na poziom tej uczelni bo za 1 semestr wychodzi prawie 4 tysie a nie mówie juz o dziwnych dopłatach za promotora co powinno być wliczone w czesne, oraz podwyzszaniu czesnego w ciagu roku ! Tak jest na innych szanujacych sie uczelniach. Wiem bo mam porównanie na z 5 innymi. To tyle z mojej strony.
Odpowiedz
-2
@ halo halo
dnia 28.02.2011, 18:20 · Zgłoś
za 1 semestr 4 tysiace?? no chyba Absolwencie sobie żartujesz... !?!? mam inne inf...
Odpowiedz
-1
@ absolwent
dnia 28.02.2011, 20:55 · Zgłoś
na dziennych płaci si.ę 325 zł i to przez 12 miesiecy. wystarczy policzyć ile maja za semestr. Nie mówie cena jest ok ale dla mnie poziom jest troche za niski do tej ceny. Takie jest moje zdanie i nie chce tu nikogo obrazać itp. To tylko moje zdanie.
Odpowiedz
1
@ absolwent
dnia 28.02.2011, 21:04 · Zgłoś
Kolego ja wypowiedziałem tu tylko swoje zdanie na ten temat. Poziom nauczania jak dla mnie na tej uczelni nie jest adekfatny do czesnego za miesiąc. I nie chce tu nikogo oskarżać czy obrażać, poprostu wyraziłem swoje indywidualne zdanie na ten temat po 3,5 roku uczeszczania na ta uczelnie. Płaciło się 325 zł przez 12 miesięcy. Prosta kalkulacja = 3900 zł rocznie. 100 zł mniej niż pisałem. Aha teraz dopatrzyłem sie mojego błedu. Za 1 rok nie za semestr. Mój błąd. Przepraszam :)
Odpowiedz
3
@ ciekawy
dnia 28.02.2011, 11:53 · Zgłoś
Niech mi ktoś powie jak to jest , że w jednych miejscach zamyka się obowiązkowe szkoły z braku funduszy, a w drugich otwiera sie dodatkowe zajecia i na to jest kasa ?
Odpowiedz
3
@ syk
dnia 28.02.2011, 11:13 · Zgłoś
Pewnie to sie laczy z kasa dla jasielskich /REKTOROW/
Odpowiedz
4
@ aha
dnia 28.02.2011, 09:56 · Zgłoś
... to już wiadomo dlaczego likwidują podstawówki, gimnazja, licea, po co tyle sie uczyc, najlepiej od razu ukończyć uniwerystet z tytułem profesora - to dopiero będą oszczędności
Odpowiedz
1
@ renia
dnia 28.02.2011, 08:35 · Zgłoś
CZY TO JEST NORMALNE ?! UNIWERSYTET DLA DZIECI ?!PO CO ?NIECH NAJPIERW SPOKOJNIE PODSTAWÓWKĘ SKOŃCZĄ,SZKOŁĘ ŚREDNIĄ A POTEM UNIWERSYTETY. OJ OJ NIE ŁADNIE- SZKOŁĘ W ŻMIGRODZIE ZAMYKACIE A W TAKIE COŚ INWESTUJECIE ??!!!!NA TO SĄ PIENIĄDZE???? WSTYD I HAŃBA !!!
Odpowiedz
3
@ .
dnia 28.02.2011, 21:55 · Zgłoś
Z ukończeniem podstawówki może być problem, jeśli uznają, że uniwersytet już skończyli. Rodzice strzelają sobie gola do własnej bramki.
Odpowiedz
2
@ rr
dnia 27.02.2011, 23:32 · Zgłoś
porypaństwo
Odpowiedz
-1
@ Renata
dnia 27.02.2011, 22:35 · Zgłoś
Nareszcie jakaś trafiona inicjatywa! Cieszę się że będę mogła uczęszczać na takie wykłady z moją pociechą. Tak mało mamy czasu dla siebie... Moja córka do dzisiaj jest pod wrażeniem. Dziękuję.:)
Odpowiedz
5
@ Bożena
dnia 28.02.2011, 11:56 · Zgłoś
Bardzo źle świadczy o matce że nie poświęca czasu dla dziecka.
Odpowiedz
-1
@ ....
dnia 01.03.2011, 12:39 · Zgłoś
widac Bozenka źle jesteś zorientowana, bo wykłady są równoległe również dla rodziców, zamiast siedzieć w domu i sie nudzić, przed tv lub komputerem, tam spędzą czas pożytecznie, to są dobrowolne zajęcia wiec jakby jakieś dziecko było znudzone czy nie zainteresowane to może zrezygnować, nie ma przymusu. Na to miejsce jest sporo chętnych, wiec miejsce na pewno sie nie zmarnuje.Ale jak widziałam to dzieci były bardzo zainteresowane tymi wykładami, i nie sądze ze zrezygnują same:)
Odpowiedz
8
@ nunek
dnia 27.02.2011, 22:18 · Zgłoś
Wydaje mi się , tylko że muszę uważać co piszę ;) Mam szczerą nadzieję że tego typu uczelnie gdzie ,,Zdobywanie wiedzy , to cenny kapitał" lub ,,Ambicje bez wiedzy, to jak statek na suchym lądzie" szybko i bezpowrotnie znikną! A dlaczego? Byli studenci i absolwenci wiedzą dobrze i bezbłędnie dlaczego!!! Ci z byłego AR w Rzeszowie tez!!!
Odpowiedz
1
@ anonima
dnia 27.02.2011, 21:42 · Zgłoś
Bardzo dobry pomysł z tymi uniwersytetami dziecięcymi. Ważne żeby od małego zaszczepić naukowego bakcyla.
Odpowiedz
23
@ praca i bezrobocie
dnia 27.02.2011, 21:32 · Zgłoś
Drugi temat zajęć skierowany powinien być do rodziców, zwłaszcza prominentów, i mieć nazwę : praca i bezrobocie jako najważniejsze zadanie w Jaśle. Jeżeli rządzący tego nie pojmują to powinni uczyć dzieci, także i swoje, przede wszystkim języka angielskiego aby mogły jak najwcześniej wyjechać z Jasła za pracą. Tworzyć nowe miejsca pracy, rozwijać produkcje, przemysł , usługi - to zadanie znacznie trudniejsze niż wręczanie indeksów, budowanie Orlika, placów zabaw, toru BMX itp. zabawy w wydawanie pieniędzy na zbytki i rzeczy drugorzędne. Można robić nadbudowę jeżeli jeżeli będzie baza. Inaczej wszystko stoi na głowie - nie tylko w Jaśle ale i w całym kraju. Potem będzie płacz, że niż demograficzny, że zamykać szkoły, uczelnie, że brak fachowców - są absolwenci niby uczelni. Dzisiejszy absolwent nie mógłby 20 lat temu startować nawet do matury - taki jest terez poziom studiowania w wiejsko - miejskich uczelniach. Chyba, że polityk np. ze starostwa - o to co innego on idzie do tytułu poza kolejką, wnet nawet będzie wykładał - co reformę edukacji! Ha, ha, ha, - kabaret lecz śmiechu w nim mało. Życie przerosło kabaret.
Odpowiedz
5
@ ......
dnia 28.02.2011, 09:50 · Zgłoś
bardzo trafny komentarz-całkowicie sie z tym zgadzam
Odpowiedz
2
@ oj tak!!!
dnia 28.02.2011, 12:08 · Zgłoś
Zgadzam się z tym komentarzem w 100%. Nic dodać, nic ująć!!!
Odpowiedz
2
@ r
dnia 28.02.2011, 13:24 · Zgłoś
popieram
Odpowiedz
2
@ czesio
dnia 28.02.2011, 14:51 · Zgłoś
normalnie jakbym Nostradamusa czytał...tak będzie:/
Odpowiedz
3
@ dziesiątka
dnia 28.02.2011, 14:58 · Zgłoś
Ten komentarz to strzał w dziesiątkę, bez pudła. Nieco złośliwie ale widać, że autor zna problem od środka i umie nazwać rzecz po imieniu. Brawo!
Odpowiedz
6
@ oczekiwania
dnia 28.02.2011, 15:08 · Zgłoś
Popieram. Kurowska przez 4 lata usiłowała zmniejszyć prbolem bezrobocia wśród młodzieży zatrudniając ok. 100 osób w Urzędzie Miasta - nie wszyscy chętni się zmieścili i brakło czasu na kolejny nabór. Teraz nie przedłuży się im umów - a co im się zaproponuje: emigrację za pracą. Ciekawe czy w 10 roku rządzenia aktualny władca miasta zatrybi czego oczekują od niego mieszkańcy. Co jest naważniejsze ale i najtrudniejsze do zrobienia. Na pewno nie park linowy - z całym szacunkiem dla tego i podobnym pomysłów.
Odpowiedz
2
@ zakład
dnia 28.02.2011, 15:14 · Zgłoś
Na pewno lepiej oceniony został by pomysł budowy zakładu przetwarzania odpadów: rozwiązał bu problem odpadów i dostarczył miejsc pracy. Dwa w jednym. Ale to byo dobre do wygrania wyborów. Teraz już sie o tym nie wspomina. To przerasta możliwości władzy miasta i to nie finansowe - są pienądze na te cele. To przecież nie jest tak widowiskowa działalność jak otwarcie uniwerystetu.
Odpowiedz
4
@ Nostradamus
dnia 28.02.2011, 19:27 · Zgłoś
Z dedykacją dla władzy /nie tylko miejskiej/:
Przepowiednie spełnione: -I będą dzieci na uniwersytet chodzić - coby od razu do roboty za granicę wyjeżdżały
- I będzie spał chłop z chłopem - coby łatwiej koniec z końcem związać
- I będą bez końca mówić o katastrofie smoleńskiej- coby uwagę odwrócić od życia codziennego /np. bezrobocia, podwyżek cen/
Przepowiednie spełnione i do spełnienia:
- I będą tumanić ludzi i obiecywać gruszki na wierzbie - coby ich wybierać co kadencja na stołki i urzędy
- I będą chińskiego się uczyć - coby robotę w kraju dostać
- I będą polskiego dziecka ze świecą szukać - coby język i resztki kultury ocalić i mu przekazać
- I będzie rządzić światła lewica a sztandar PO i PIS będzie w muzeum - coby zwiedzający wspominali czasy pięknych , niespełnionych obietnic i miłowania się tych partii
- I przyjdzie czas sprzątania jak w Arabii - coby każdy zapłatę stosowną do rozbudzonych i zawiedzionych nadziei otrzymał
- ITP.ITD. - resztę każdy może sobie dopisać
Odpowiedz
1
@ niania
dnia 01.03.2011, 21:15 · Zgłoś
żal mi tych dzieci
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657