Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Maski chirurgiczne, FFP2, FFP3 – porównanie

8

Od dłuższego czasu musimy przestrzegać obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Powszechnie stosowanymi akcesoriami stały się zatem maseczki ochronne – chirurgiczne, FFP2 i FFP3. Które z nich najskuteczniej chronią przed zanieczyszczeniami i patogenami? W jaki sposób działają wymienione akcesoria i w jakich sytuacjach warto je stosować?

Maski chirurgiczne

Najpopularniejszymi maskami ochronnymi pozostają maseczki chirurgiczne. To zwykle akcesoria jednorazowego użytku. Mają za zadanie stworzyć fizyczną barierę między błonami śluzowymi ludzkiego organizmu a zanieczyszczeniami i aerozolami w powietrzu. Nie filtrują powietrza i mogą chronić jedynie przed większymi cząsteczkami o średnicy powyżej 1 mikrometra (μm). Wirusy są znacznie mniejsze niż wspomniane cząstki, dlatego maski nie są w stanie nas przed nimi obronić. Maseczki chirurgiczne mogą jednak izolować nas od aerozoli, w których bywają obecne wirusy.

Akcesoria dzieli się na trzy rodzaje – typ I, II i IIR. Podczas operacji chirurgicznych personel medyczny zakłada maseczki dwóch ostatnich typów. Takie maski mają trzy warstwy włókniny polipropylenowej. Maseczki IIR są dodatkowo odporne na przesiąkanie.

Jednorazowe maski chirurgiczne nie nadają się do długiego użytkowania, dlatego że nabierają wilgoci po kilkunastu minutach od założenia. Po zużyciu akcesorium trzeba niezwłocznie wyrzucić. Ponadto warto pamiętać, że maski chirurgiczne nie są w pełni szczelne, dlatego że nie da się ściśle dopasować ich do twarzy.

Maski ochronne FFP2

Maski FFP2 są maskami przeciwpyłowymi i antysmogowymi. Często wykorzystuje się je w górnictwie i przemyśle metalowym. Zapewniają wysoki poziom filtracji wdychanego powietrza – do 94%. Choć nie chronią przed wirusami w 100%, dla większości osób będą wystarczającą ochroną przed zarażeniem COVID-19. Jeśli nie ma się kontaktu z chorymi i nie pracuje się jako personel medyczny, można poprzestać na zakupie masek FFP2. Akcesoria mają zdecydowaną przewagę nad maseczkami chirurgicznymi. Maski ochronne FFP2 można nosić dłużej, szczególnie gdy zostaną wyposażone w zawór odprowadzający wilgoć. To odpowiednie akcesoria dla osób noszących okulary, dlatego że przy ich noszeniu szkła nie parują tak intensywnie, jak przy zwykłych maskach.

Maseczki FFP2 mogą mieć filtry węglowe zabezpieczające przed dymem, smogiem, kurzem, pyłem oraz patogenami. Skutecznie ograniczają transmisję koronawirusa, nie zwalniają jednak z przestrzegania pozostałych zasad profilaktyki. Maski FFP2 wykonuje się z trwałego, wielowarstwowego materiału. Wspomniane tworzywo ma gęsty splot, co stanowi dodatkową barierę dla aerozoli. Maseczki mogą być jedno- lub wielorazowe – w przypadku drugiego wariantu konieczna jest odpowiednia dezynfekcja po każdym użyciu.

Maski ochronne FFP3

Półmaski FFP3 zaleca się przede wszystkim personelowi medycznemu najbardziej narażonemu na kontakt z osobami chorymi na COVID-19. Akcesoria są w stanie zatrzymać 99% cząstek takich jak pyły, bakterie czy wirusy. Poziom ich nieszczelności nie przekracza 5%. Maski ochronne FFP3 zapewniają najwyższy poziom ochrony w porównaniu z maseczkami FFP2 i chirurgicznymi. Mogą być wyposażone w zawór odprowadzający wilgoć i ułatwiający oddychanie poprzez zmniejszenie oporu powietrza. Akcesoria występują w wariancie jedno- i wielorazowym.

Maski ochronne FFP3 okazują się najskuteczniejszym środkiem ochrony podczas epidemii koronawirusa. Niższą efektywnością charakteryzują się maseczki FFP2. Najgorzej w zestawieniu akcesoriów ochronnych wypadają maseczki chirurgiczne. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju maski się korzysta, stopień jej skuteczności nie powinien zwalniać z przestrzegania pozostałych zasad profilaktyki – częstego mycia rąk, dezynfekowania powierzchni i utrzymywania dystansu do innych osób.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 04.04.2021, 12:03
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ xD
dnia 05.04.2021, 00:08
Ocena
komentarza:
-2
Proponuje na gęby covidiotów pampersy marki Johnson & Johnson , ponoć też jakieś szpryce przyszykowali i to będzie novum ;)
@ Stary Glina
dnia 05.04.2021, 18:26
Ocena
komentarza:
-3
Dokładnie
@ Natural Born Leader
dnia 05.04.2021, 20:47
Ocena
komentarza:
-6
Dzięki za info, jutro lecę kupić i niewykluczone, że będę ich używał nawet po pandemii.
@ ...
dnia 06.04.2021, 11:26
Ocena
komentarza:
2
co jest chłopczyki... już znudzeni wypisujecie swoje mądrości... geniusze komentarzy
@ xD
dnia 06.04.2021, 11:44
Ocena
komentarza:
0
Żal ci d... ściska , że sam nie możesz się powstrzymać ? Twój genialny bardzo wiele wnosi... więc maska na krzywy ryj i do przodu !!!
@ Natural Born Leader
dnia 06.04.2021, 11:56
Ocena
komentarza:
-3
Miękki siusiaku jeśli ja pisze jakiś skrajny idiotyzm na tym pełnym merytoryki forum, to robię to w pełni świadomie, a tym razem napisałem, to po to żebyś się odpalił.
Elo.
@ ...
dnia 06.04.2021, 12:24
Ocena
komentarza:
2
jak tam naturalny staje jeszcze czy nie? hehehe
@ ...
dnia 06.04.2021, 11:46
Ocena
komentarza:
2
w komentarzach to mocarz z ciebie jakich mało hehe...
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Znaleźli receptę na szczęśliwe życie małżeńskie. Trzynaście par odznaczono Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie

   

  Od pół wieku tworzą szczęśliwe małżeństwa. Trzynaście par z Jasła zostało uhonorowanych przez Prezydenta RP Medalem za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Dziewięć z nich odebrało je dzisiaj z rąk burmistrza Ryszarda Pabiana w sali lustrzanej Jasielskiego Domu Kultury. Nie zabrakło poczęstunku i tradycyjnego toastu.

 • „… A kultura tu podobno jest”. Krushfestu w tym roku nie będzie

   

  Fani ciężkiego brzmienia mogą czuć się rozczarowani. Krushfest, który przez ponad dekadę gościł na swojej scenie czołowe zespoły polskiej sceny rockowej, punk rockowej oraz heavy i death metalowej, w tym roku niestety się nie odbędzie...

 • Rozpoczęły się egzaminy ósmoklasistów

  Od dzisiaj przez trzy dni uczniowie klas ósmych szkół podstawowych będą rozwiązywać testy z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego. Z Miasta Jasła do egzaminów przystępuje 515 uczniów.

 • Pani Natalia schudła 24 kg

   

  Poznajcie historię naszej pacjentki, która pod okiem dietetyka Pauliny Sitek w 8 miesięcy zredukowała nadmierne kilogramy i osiągnęła wyznaczony sobie cel. 

 • Kiedy ruszy budowa nowego łącznika na osiedlu Gądki w Jaśle? Projektanci kompletują dokumenty

  Oddany w ubiegłym roku most łączący osiedle Gądki z centrum miasta przyczynił się tego, że na do niedawna spokojnej i cichej ulicy znacząco zwiększył się ruch pojazdów. Miasto przymierza się do budowy nowej alternatywnej drogi. Obecnie są na etapie projektowym.

 • Szukasz pracy za granicą? Legalna praca w Holandii czeka na Ciebie

   

  Rynki pracy państw Unii Europejskiej wciąż głodne są rąk do pracy. Praca czeka na mieszkańców Podkarpacia między innymi w Holandii. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców w tym właśnie kraju poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, od rolnictwa, przez logistykę, na produkcji kończąc. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • Zgłoś swój projekt – rusza nabór propozycji od mieszkańców w ramach budżetu obywatelskiego

   

  Od dzisiaj rusza nabór propozycji projektów do Jasielskiego Budżetu Obywatelskiego (JBO) na 2023 rok. Propozycję projektu może zgłosić każdy jaślanin, który ma 13 lat. Na propozycje naszych mieszkańców czekamy do końca czerwca.

   

 • Spędź dzień dziecka w Kinie Helios w Krośnie

   

  Kino Helios Krosno zaprasza na specjalne pokazy z konkursami z okazji Dnia Dziecka. Bogaty repertuar filmów dla najmłodszych, familijnych oraz przygodowych wpisują się w cykl Helios Dla Dzieci. Na specjalne pokazy kino zaprasza 28-29 maja i 1 czerwca.

 • W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie łapówki. Wyrok jest nieprawomocny

  8 marca br. w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 500 złotych. Lekarz został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Do Sądu Okręgowego w Krośnie została złożona apelacja.

   

 • Władze województwa zmieniają zdanie. Pociąg do Medzilaborec nie ominie Jasła

   

  „Wojak Szwejk” jednak nie ominie Jasła. Władze samorządowe województwa podkarpackiego zmieniły zdanie w sprawie organizacji wakacyjnego połączenia kolejowego Rzeszów – Medzilaborce. W lutym bieżącego roku UMWP w Rzeszowie poinformował o tym, że realizowane od kilku lat połączenie zostanie skrócone z pominięciem między innymi Jasła i Krosna. Plan ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną krytyką środowisk związanych z kolejnictwem oraz poszczególnych samorządów.

 • Kolosalne ceny za budowę krytego lodowiska w Jaśle. Miasto zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu

  Miasto Jasło może przeznaczyć na budowę krytego lodowiska w Jaśle 5 mln zł. Oferty zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządu. Cena najkorzystniejszej oferty wyniosła prawie 13,5 mln zł! Miasto unieważniło postępowanie i zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu.

 • Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już przyjmuje pacjentów

   

  Wykwalifikowani specjaliści, nowoczesny sprzęt, zabiegi operacyjne– Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już działa i oferuje opiekę medyczną w zakresie ortopedii, urologii, laryngologii dla dzieci i dorosłych, chirurgii, a także badania USG.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657