Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Maski chirurgiczne, FFP2, FFP3 – porównanie

8

Od dłuższego czasu musimy przestrzegać obowiązku zasłaniania nosa i ust w przestrzeni publicznej. Powszechnie stosowanymi akcesoriami stały się zatem maseczki ochronne – chirurgiczne, FFP2 i FFP3. Które z nich najskuteczniej chronią przed zanieczyszczeniami i patogenami? W jaki sposób działają wymienione akcesoria i w jakich sytuacjach warto je stosować?

Maski chirurgiczne

Najpopularniejszymi maskami ochronnymi pozostają maseczki chirurgiczne. To zwykle akcesoria jednorazowego użytku. Mają za zadanie stworzyć fizyczną barierę między błonami śluzowymi ludzkiego organizmu a zanieczyszczeniami i aerozolami w powietrzu. Nie filtrują powietrza i mogą chronić jedynie przed większymi cząsteczkami o średnicy powyżej 1 mikrometra (μm). Wirusy są znacznie mniejsze niż wspomniane cząstki, dlatego maski nie są w stanie nas przed nimi obronić. Maseczki chirurgiczne mogą jednak izolować nas od aerozoli, w których bywają obecne wirusy.

Akcesoria dzieli się na trzy rodzaje – typ I, II i IIR. Podczas operacji chirurgicznych personel medyczny zakłada maseczki dwóch ostatnich typów. Takie maski mają trzy warstwy włókniny polipropylenowej. Maseczki IIR są dodatkowo odporne na przesiąkanie.

Jednorazowe maski chirurgiczne nie nadają się do długiego użytkowania, dlatego że nabierają wilgoci po kilkunastu minutach od założenia. Po zużyciu akcesorium trzeba niezwłocznie wyrzucić. Ponadto warto pamiętać, że maski chirurgiczne nie są w pełni szczelne, dlatego że nie da się ściśle dopasować ich do twarzy.

Maski ochronne FFP2

Maski FFP2 są maskami przeciwpyłowymi i antysmogowymi. Często wykorzystuje się je w górnictwie i przemyśle metalowym. Zapewniają wysoki poziom filtracji wdychanego powietrza – do 94%. Choć nie chronią przed wirusami w 100%, dla większości osób będą wystarczającą ochroną przed zarażeniem COVID-19. Jeśli nie ma się kontaktu z chorymi i nie pracuje się jako personel medyczny, można poprzestać na zakupie masek FFP2. Akcesoria mają zdecydowaną przewagę nad maseczkami chirurgicznymi. Maski ochronne FFP2 można nosić dłużej, szczególnie gdy zostaną wyposażone w zawór odprowadzający wilgoć. To odpowiednie akcesoria dla osób noszących okulary, dlatego że przy ich noszeniu szkła nie parują tak intensywnie, jak przy zwykłych maskach.

Maseczki FFP2 mogą mieć filtry węglowe zabezpieczające przed dymem, smogiem, kurzem, pyłem oraz patogenami. Skutecznie ograniczają transmisję koronawirusa, nie zwalniają jednak z przestrzegania pozostałych zasad profilaktyki. Maski FFP2 wykonuje się z trwałego, wielowarstwowego materiału. Wspomniane tworzywo ma gęsty splot, co stanowi dodatkową barierę dla aerozoli. Maseczki mogą być jedno- lub wielorazowe – w przypadku drugiego wariantu konieczna jest odpowiednia dezynfekcja po każdym użyciu.

Maski ochronne FFP3

Półmaski FFP3 zaleca się przede wszystkim personelowi medycznemu najbardziej narażonemu na kontakt z osobami chorymi na COVID-19. Akcesoria są w stanie zatrzymać 99% cząstek takich jak pyły, bakterie czy wirusy. Poziom ich nieszczelności nie przekracza 5%. Maski ochronne FFP3 zapewniają najwyższy poziom ochrony w porównaniu z maseczkami FFP2 i chirurgicznymi. Mogą być wyposażone w zawór odprowadzający wilgoć i ułatwiający oddychanie poprzez zmniejszenie oporu powietrza. Akcesoria występują w wariancie jedno- i wielorazowym.

Maski ochronne FFP3 okazują się najskuteczniejszym środkiem ochrony podczas epidemii koronawirusa. Niższą efektywnością charakteryzują się maseczki FFP2. Najgorzej w zestawieniu akcesoriów ochronnych wypadają maseczki chirurgiczne. Niezależnie od tego, z jakiego rodzaju maski się korzysta, stopień jej skuteczności nie powinien zwalniać z przestrzegania pozostałych zasad profilaktyki – częstego mycia rąk, dezynfekowania powierzchni i utrzymywania dystansu do innych osób.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 04.04.2021, 12:03
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ xD
dnia 05.04.2021, 00:08
Ocena
komentarza:
-2
Proponuje na gęby covidiotów pampersy marki Johnson & Johnson , ponoć też jakieś szpryce przyszykowali i to będzie novum ;)
@ Stary Glina
dnia 05.04.2021, 18:26
Ocena
komentarza:
-3
Dokładnie
@ Natural Born Leader
dnia 05.04.2021, 20:47
Ocena
komentarza:
-6
Dzięki za info, jutro lecę kupić i niewykluczone, że będę ich używał nawet po pandemii.
@ ...
dnia 06.04.2021, 11:26
Ocena
komentarza:
2
co jest chłopczyki... już znudzeni wypisujecie swoje mądrości... geniusze komentarzy
@ xD
dnia 06.04.2021, 11:44
Ocena
komentarza:
0
Żal ci d... ściska , że sam nie możesz się powstrzymać ? Twój genialny bardzo wiele wnosi... więc maska na krzywy ryj i do przodu !!!
@ Natural Born Leader
dnia 06.04.2021, 11:56
Ocena
komentarza:
-3
Miękki siusiaku jeśli ja pisze jakiś skrajny idiotyzm na tym pełnym merytoryki forum, to robię to w pełni świadomie, a tym razem napisałem, to po to żebyś się odpalił.
Elo.
@ ...
dnia 06.04.2021, 12:24
Ocena
komentarza:
2
jak tam naturalny staje jeszcze czy nie? hehehe
@ ...
dnia 06.04.2021, 11:46
Ocena
komentarza:
2
w komentarzach to mocarz z ciebie jakich mało hehe...
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Gmina Skołyszyn została zaliczona do obszaru zagrożonego ptasią grypą

  W powiecie gorlickim w miejscowości Strzeszyn wystąpiło ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków. W związku z tym, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Jaśle wyznaczył obszar zagrożony ptasią grypą na terenie gminy Skołyszyn. W ostatnim czasie pojawiły się kolejne nowe ogniska choroby na terenie Podkarpacia. Wojewoda podkarpacki zarządził zakaz czasowego organizowania targów, wystaw, pokazów oraz konkursów z udziałem ptaków.

 • Prokuratura zmieniła zarzut wobec 84-latka, który znęcał się nad znajomym

  Śledczy zmienili zarzut usiłowania zabójstwa na znęcanie się wobec 84-letniego jaślanina, który w lutym br. miał zadać wiele ran ciętych na ciele znajomego. Wpływ na tę decyzję miała opinia biegłego lekarza oraz przesłuchanych w tej sprawie medyków. Ich zdaniem zadane rany nie zagrażały życiu pokrzywdzonego.

 • Sukces młodych konstruktorów z jasielskiego "Ekonomika"

   

  Jakub Frączek i Kamil Kras, uczniowie jasielskiego "Ekonomika" zaprojektowali a następnie zbudowali symulator samochodu Ekonomik Roadster. Projekt zdobył główną nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Od pomysłu do przemysłu”.

 • Strażacy z Jasła pomagają chorym na Covid-19 w Warszawie

  Dwóch strażaków z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle zostało oddelegowanych do pomocy przy osobach zakażonych koronawirusem do Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie...

 • Jak zacząć biznes w świecie IT

   

  Już 21 kwietnia odbędzie się bezpłatne Webinarium dla osób, które myślą o rozpoczęciu działalności gospodarczej  i chcą przekonać się, czy branża IT jest dla nich.

 • Wegańskie w Jaśle tylko w najbliższy weekend

   

  Już w najbliższą sobotę i niedzielę (17-18 kwietnia) restauracja Wegańskie organizuje specjalną akcję dla mieszkańców Jasła z super promocjami i darmową dostawą.

 • Bez głosowania nad odwołaniem Jarosława Pękali z funkcji przewodniczącego Rady Gminy Tarnowiec

   

  W porządku obrad poniedziałkowej sesji Rady Gminy Tarnowiec znalazło się rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie odwołania jej przewodniczącego. Do głosowania jednak nie doszło. Wniosek o ściągnięcie projektu z porządku obrad złożyli sami wnioskodawcy. Powodem takiej decyzji miało być stanowisko samego Jarosława Pękali, który nie zwołał sesji w trybie nadzwyczajnym, zgodnie z wnioskiem złożonym przez radnych jeszcze 19 marca bieżącego roku.

 • Mija 81 lat od bolesnej zbrodni

   

  Słowo „Katyń” w zbiorowej pamięci Polaków zajmuje niezwykle istotne miejsce. Nie jest ono jedynie symbolem zbrodniczej polityki sowieckiego totalitaryzmu wymierzonej przeciwko narodowi polskiemu. Przez dziesięciolecia okryte kłamstwem, dziś funkcjonuje w przestrzeni publicznej jako dowód najwyższego poświęcenia w służbie ojczyźnie, patriotyzmu oraz prawdy, która ma szczególne znaczenie dla kolejnych pokoleń ofiar mordu dokonanego wiosną 1940 roku przez sowieckich oprawców na polskich jeńcach.

 • Wielkie otwarcie Delikatesów Centrum Kołaczyce już 17 kwietnia!

   

  W najbliższą sobotę (17 kwietnia) nowy właściciel sklepu Delikatesy Centrum zaprasza na jego wielkie otwarcie. Na klientów sklepu czekać będą liczne prezenty, nagrody i degustacje. Zmieniamy się dla Was!

 • Gmina Tarnowiec wesprze finansowo powiat w modernizacji dróg

   

  Rada Gminy Tarnowiec podjęła decyzje o udzieleniu pomocy finansowej Powiatowi Jasielskiemu na remont dwóch dróg powiatowych. Kwota wsparcia wyniesie 500 tys. zł. Źródłem dotacji celowej będzie budżet gminy.

 • Licytując koszulkę reprezentacyjną Piątkowskiego pomagasz Kubie Barze w rehabilitacji

   

  W październiku ubiegłego roku Kuba Bara przeszedł operację usunięcia guza mózgu. Marzy o tym, aby móc wrócić do gry w piłkę. Chłopiec poddawany jest stałym zabiegom rehabilitacyjnym, co wiąże się z koniecznością ponoszenia znacznych kosztów finansowych. Po raz kolejny z pomocą Kubie przyszedł klub UKS 6 Jasło, który zorganizował licytację koszulki reprezentacyjnej przekazanej przez Kamila Piątkowskiego specjalnie na ten cel.

 • Rodzina, przyjaciele i politycy modlili się w intencji tragicznie zmarłego senatora Stanisława Zająca

  10 kwietnia – ta data od jedenastu lat przypomina Polakom o katastrofie lotniczej, do której doszło w Smoleńsku. Zginęło w niej 96 osób, w tym najważniejsze osoby w państwie. W sobotę 2010 r. tupolewem polecieli na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej. Katastrofy nie przeżyła żadna z osób, w tym senator Stanisław Zając z Jasła. Dzisiaj przy grobie polityka modliła się rodzina, przyjaciele, politycy i samorządowcy.

 • Obudź w sobie pasję do wspinaczki z How High!

   

  Wspinaczka ściankowa z roku na rok zdobywa coraz większą popularność. To doskonała forma aktywnego spędzania wolnego czasu oraz sposób na poprawę kondycji fizycznej. Wspinać może się niemal każdy bez względy na wiek i stopień zaawansowania, także Jaśle. Taką możliwość daje ścianka wspinaczkowa w jasielskim „Ekonomiku”. Tutaj pod okiem doświadczonych instruktorów How High można z łatwością sprawdzić swoje możliwości. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105