Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Matura 2006 - wyniki !!! - Co piąty uczeń oblał maturę

6

21 proc. tegorocznych abiturientów nie zdało matury. W tym roku najlepiej wypadły egzaminy z wiedzy o społeczeństwie i języka francuskiego, najgorzej z biologii - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Skąd taki wynik? Komentarz Wojciecha Tymowskiego

Zależnie od regionu egzaminu dojrzałości nie zdało od 18 do 27 proc. uczniów. Najsłabiej wypadli abiturienci w woj. opolskim (maturę zdało tylko 73,5 proc. z nich) i dolnośląskim (74,9 proc.); najlepiej w woj. małopolskim (82,3 proc.) i łódzkim (81,4 proc.).

Zobacz karty wyników najpopularniejszych przedmiotów

Zobacz komentarze ekspertów CKE do zadań z najpopularniejszych przedmiotów

"Wynik 73,5 proc. jest daleko niesatysfakcjonujący. To najgorszy wynik w sali kraju. Od jutra zaczniemy analizy przyczyn tego stanu rzeczy" - zapowiedział opolski kurator oświaty, Leszek Zając. Dodał, że obniżenie wyników opolskich uczniów następuje po zakończeniu nauki w szkole podstawowej. "Uczniowie szóstych klas zdali swój test na drugim miejscu w kraju. Egzamin gimnazjalny to już trzecie od końca miejsce w Polsce, a matura to niechlubne ostatnie miejsce w kraju" - zaznaczył.

Wystarczyło napisać na 30 proc.

Do zdania matury trzeba było uzyskać co najmniej 30 proc. maksymalnej liczby punktów z każdego przedmiotu. Matury rozpoczęły się 4 maja i trwały do 30 maja. Zdawało je ponad 420 tys. maturzystów z prawie 6,5 tys. liceów i techników. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdawali obowiązkowo: język polski, obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy); na egzaminie ustnym: język polski i obcy. Egzaminy pisemne można zdawać na dwóch poziomach, podstawowym i rozszerzonym; większość tegorocznych maturzystów ograniczyło się do poziomu podstawowego.

W ubiegłym roku matury nie zdało w skali kraju 13 procent abiturientów; w zależności od regionu od 11 do 17 proc. Według wiceministra edukacji Mirosława Orzechowskiego, na pogorszenie wyników matur, w porównaniu z ubiegłorocznymi, wpłynęło prawdopodobnie to, że w tym roku nową maturę po raz pierwszy, obok abiturientów z liceów ogólnokształcących i profilowanych, pisali także absolwenci techników i liceów uzupełniających i to oni zaniżyli wyniki.

Znów słabo w liceach profilowanych

Najsłabiej na tegorocznej maturze wypadli abiturienci z liceów uzupełniających po zasadniczych szkołach zawodowych; egzaminy zdało tam tylko 33,9 proc. maturzystów. Najlepiej zaś wypadli abiturienci z liceów ogólnokształcących, egzamin dojrzałości zdało tam 89,6 proc. W technikach maturę zdało 65,8 proc. abiturientów, a w liceach profilowanych 62 proc.

60 proc. tegorocznych abiturientów ukończyło licea ogólnokształcące, 22 proc. technika, 17 proc. licea profilowane, 1,5 proc. licea uzupełniające.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marek Legutko zauważył, że wyniki matur w poszczególnych typach szkół są powiązane z wynikami egzaminów gimnazjalnych, gdyż do liceów ogólnokształcących trafiają najlepsi uczniowie.

Egzamin pisemny z języka polskiego zdało 92,6 proc. tegorocznych abiturientów (w liceach ogólnokształcących - 96,8 proc., liceach profilowanych - 85,5 proc. liceach uzupełniających 64,4 proc. i technikach - 87,9 proc.).

Egzamin pisemny z języka francuskiego zdało 99,3 proc. abiturientów, z rosyjskiego - 97 proc., po 93 proc. z angielskiego i niemieckiego.

Przedmioty do wyboru: najlepiej WOS

W grupie przedmiotów do wyboru najlepiej wypadł egzamin z wiedzy o społeczeństwie - zdało go 99 proc. abiturientów; egzamin z geografii zdało 95 proc., z matematyki - 93 proc., z historii - 90 proc., z biologii - 77 proc.

Legutko poinformował, że z powodu niesamodzielności unieważniono blisko 800 egzaminów; najczęściej z polskiego, angielskiego, niemieckiego, geografii i matematyki. W konsekwencji unieważnienia obowiązkowego egzaminu maturzysta nie otrzymuje świadectwa dojrzałości (ponownie egzamin może zdawać dopiero za rok), unieważnienie egzaminu z dodatkowego przedmiotu oznacza wpisanie zera punktów z tego przedmiotu na świadectwie.

Jak podsumował, egzamin dojrzałości można było w tym roku zdawać pisemnie z 28 przedmiotów. Prace sprawdzało 33 tys. nauczycieli - egzaminatorów okręgowych komisji egzaminacyjnych; sprawdzili oni ponad 2 mln prac. Ponieważ wyniki egzaminów mają wpływ na przyjęcie maturzystów na studia, wszystkie prace były dwukrotnie sprawdzane.

Giertych: uczniowie będą krócej czekać

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych po raz kolejny zapewnił zaś, że będzie się starał, by w przyszłym roku maturzyści czekali krócej na wyniki matur. Tegoroczni maturzyści świadectwa otrzymają we wtorek.żródło: gazeta.pl

Przedstawiamy Państwu 13 raportów opisujących wyniki matury (1 ogólny i 12 przedmiotowych).
Zamieszczamy także Przedmiotowe karty wyników , które pozwalają zdającym egzamin maturalny usytuować swój wynik w kontekście rezultatów maturzystów w całym kraju.

źródło: oke.krakow.pl
Napisany dnia: 10.07.2006, 19:39
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ zdziwona
dnia 11.07.2006, 07:54
Ocena
komentarza:
0
Ludzie-czym wy sie tak przejmujecie????to, że 21nie zdało to nie koniec świata??poprostu takie pokolenie nam rośnie:) za rok może być o wiele gorzej:) więc włączcie na luz i dajcie już tym maturzystom spokój-wczoraj ładnie zasialiście stresora wśród nich!!!!!!
@ :P
dnia 11.07.2006, 10:43
Ocena
komentarza:
0
A jak poszło w jaśle? Czy ktoś z I LO oblał? A z II? Czekam na odpowiedzi :D.
@ Robiuri
dnia 11.07.2006, 14:31
Ocena
komentarza:
0
ktoś kto to pisał ma chyba problemy z literówkami bo : "Wynik 73,5 proc. jest daleko niesatysfakcjonujący. To najgorszy wynik w [b]sali[/b] kraju" nie wiem ale chyba ma być [b]skali[/b] kraju. ? :lol:
@ Pindelek
dnia 11.07.2006, 18:58
Ocena
komentarza:
0
Oblało w Jaśle mnóstwo osób!!! I LO jak zawsze najlepsze!!!!
@ gosc
dnia 11.07.2006, 22:11
Ocena
komentarza:
0
W I LO oblaly 3 osoby, wiec gorzej niz w roku ubieglym, gdzie wszyscy zdali.
@ kasis
dnia 18.07.2006, 13:03
Ocena
komentarza:
0
ej a 2 lo duzo nie zdalo
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie łapówki. Wyrok jest nieprawomocny

  8 marca br. w Sądzie Rejonowym w Jaśle zapadł wyrok w sprawie chirurga oskarżonego o przyjęcie korzyści majątkowej w wysokości 500 złotych. Lekarz został skazany na 8 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 2 lata. Wyrok jest nieprawomocny. Do Sądu Okręgowego w Krośnie została złożona apelacja.

   

 • Władze województwa zmieniają zdanie. Pociąg do Medzilaborec nie ominie Jasła

   

  „Wojak Szwejk” jednak nie ominie Jasła. Władze samorządowe województwa podkarpackiego zmieniły zdanie w sprawie organizacji wakacyjnego połączenia kolejowego Rzeszów – Medzilaborce. W lutym bieżącego roku UMWP w Rzeszowie poinformował o tym, że realizowane od kilku lat połączenie zostanie skrócone z pominięciem między innymi Jasła i Krosna. Plan ten spotkał się wówczas ze zdecydowaną krytyką środowisk związanych z kolejnictwem oraz poszczególnych samorządów.

 • Wszystko o pracy, edukacji i planowaniu kariery w jednym miejscu

   

  W hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle odbyły się Targi Pracy, Edukacji i Kariery. Ponad trzydziestu wystawców, wśród których znalazły się przedsiębiorstwa prowadzące działalność w różnych branżach, uczelnie wyższe, czy też szkoły ponadpodstawowe miały okazję do zaprezentowania swojego potencjału, przedstawienie oferty dla osób zainteresowanych ewentualnym podjęciem pracy oraz zacieśnić wzajemną współpracę. Nie zabrakło również interesujących warsztatów.

 • Kolosalne ceny za budowę krytego lodowiska w Jaśle. Miasto zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu

  Miasto Jasło może przeznaczyć na budowę krytego lodowiska w Jaśle 5 mln zł. Oferty zaproponowane przez firmy, które stanęły do przetargu znacznie przekraczają możliwości finansowe samorządu. Cena najkorzystniejszej oferty wyniosła prawie 13,5 mln zł! Miasto unieważniło postępowanie i zapowiada ogłoszenie kolejnego przetargu.

 • Po raz piąty zatańczyli i zaśpiewali dla Jana Pawła II

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi ograniczeniami, na płytę jasielskiego rynku wrócił „FISHMOB - Cała Polska tańczy dla św. Jana Pawła II”. Inicjatorem wydarzenia była Jasielska Grupa Teatralna „Pod skrzydłami Anioła” działająca przy Zespole Szkół nr 4 – popularnym Ekonomiku pod kierunkiem siostry Kariny Pawłowskiej. Dla Jana Pawła II zatańczyło i zaśpiewało kilkaset osób, w przeważającej części przedszkolaków, dzieci i młodzież szkolnej.

 • Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już przyjmuje pacjentów

   

  Wykwalifikowani specjaliści, nowoczesny sprzęt, zabiegi operacyjne– Centrum Medyczne Szpital Medyk w Zimnej Wodzie koło Jasła już działa i oferuje opiekę medyczną w zakresie ortopedii, urologii, laryngologii dla dzieci i dorosłych, chirurgii, a także badania USG.

 • Młodzież niszczy drzewka, tablice i urządzenia. Ogródek Jordanowskim będzie lepiej strzeżony

  W ostatnich kilku miesiącach na Ogródku Jordanowskim w Jaśle - największym i najbardziej lubianym przez dzieci i młodzież obiekcie dochodziło do kilku aktów wandalizmu. Jesienią zniszczone zostały nowe ścieżki ekologiczne oraz drzewka, a początkiem bieżącego roku nieletni dewastowali urządzenia skateparku. W celu przywrócenia ładu i porządku na ogródku będzie prowadzony większy nadzór oraz kontrole. Ponadto zwiększony zostanie obszar objęty monitoringiem miejskim. Władze Jasła mówią "dość".

 • Trwa przebudowa budynku sądu i prokuratury w Jaśle

  Przy Sądzie Rejonowym w Jaśle prowadzone są prace budowlane polegające na rozbudowie pomieszczeń archiwum oraz wejścia na parterze budynku A. Dodatkowo dobudowana zostanie winda zewnętrzna. Inwestycja opiewa na ponad 2 mln zł. Inwestycja ma zostać zakończona wiosną 2023 r.

 • Szukasz trwałych i solidnych paneli podłogowych? Wybierz Pergo

   

  Podłogi to niezwykle ważny element każdego pomieszczenia w naszych domach i mieszkaniach. Ważne, aby mogły nam służyć przez długie lata, gwarantując przy tym pożądaną estetykę danego wnętrza. Wśród produktów dostępnych na rynku znajdziemy piękne, łatwe w montażu i co najważniejsze solidne panele laminowane i winylowe Pergo. Znajdziemy je w ofercie sklepu DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle.

 • W Przysiekach oddano do użytku nowy most na Ropie

   

  Po niespełna roku od podpisania umowy z wykonawcą, z mostu na rzece Ropie w Przysiekach, kierowcy swobodnie mogą już korzystać z przeprawy. Dzisiaj odbyło się uroczyste oddanie do użytku obiektu. W Przysiekach pojawił się sam Andrzej Adamczyk – szef resortu infrastruktury w rządzie Mateusza Morawieckiego. Wartość inwestycji, której elementem była również przebudowa odcinka drogi powiatowej to ponad 9 mln zł.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657