Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Matura 2006 - wyniki !!! - Co piąty uczeń oblał maturę

6

21 proc. tegorocznych abiturientów nie zdało matury. W tym roku najlepiej wypadły egzaminy z wiedzy o społeczeństwie i języka francuskiego, najgorzej z biologii - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Skąd taki wynik? Komentarz Wojciecha Tymowskiego

Zależnie od regionu egzaminu dojrzałości nie zdało od 18 do 27 proc. uczniów. Najsłabiej wypadli abiturienci w woj. opolskim (maturę zdało tylko 73,5 proc. z nich) i dolnośląskim (74,9 proc.); najlepiej w woj. małopolskim (82,3 proc.) i łódzkim (81,4 proc.).

Zobacz karty wyników najpopularniejszych przedmiotów

Zobacz komentarze ekspertów CKE do zadań z najpopularniejszych przedmiotów

"Wynik 73,5 proc. jest daleko niesatysfakcjonujący. To najgorszy wynik w sali kraju. Od jutra zaczniemy analizy przyczyn tego stanu rzeczy" - zapowiedział opolski kurator oświaty, Leszek Zając. Dodał, że obniżenie wyników opolskich uczniów następuje po zakończeniu nauki w szkole podstawowej. "Uczniowie szóstych klas zdali swój test na drugim miejscu w kraju. Egzamin gimnazjalny to już trzecie od końca miejsce w Polsce, a matura to niechlubne ostatnie miejsce w kraju" - zaznaczył.

Wystarczyło napisać na 30 proc.

Do zdania matury trzeba było uzyskać co najmniej 30 proc. maksymalnej liczby punktów z każdego przedmiotu. Matury rozpoczęły się 4 maja i trwały do 30 maja. Zdawało je ponad 420 tys. maturzystów z prawie 6,5 tys. liceów i techników. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdawali obowiązkowo: język polski, obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy); na egzaminie ustnym: język polski i obcy. Egzaminy pisemne można zdawać na dwóch poziomach, podstawowym i rozszerzonym; większość tegorocznych maturzystów ograniczyło się do poziomu podstawowego.

W ubiegłym roku matury nie zdało w skali kraju 13 procent abiturientów; w zależności od regionu od 11 do 17 proc. Według wiceministra edukacji Mirosława Orzechowskiego, na pogorszenie wyników matur, w porównaniu z ubiegłorocznymi, wpłynęło prawdopodobnie to, że w tym roku nową maturę po raz pierwszy, obok abiturientów z liceów ogólnokształcących i profilowanych, pisali także absolwenci techników i liceów uzupełniających i to oni zaniżyli wyniki.

Znów słabo w liceach profilowanych

Najsłabiej na tegorocznej maturze wypadli abiturienci z liceów uzupełniających po zasadniczych szkołach zawodowych; egzaminy zdało tam tylko 33,9 proc. maturzystów. Najlepiej zaś wypadli abiturienci z liceów ogólnokształcących, egzamin dojrzałości zdało tam 89,6 proc. W technikach maturę zdało 65,8 proc. abiturientów, a w liceach profilowanych 62 proc.

60 proc. tegorocznych abiturientów ukończyło licea ogólnokształcące, 22 proc. technika, 17 proc. licea profilowane, 1,5 proc. licea uzupełniające.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marek Legutko zauważył, że wyniki matur w poszczególnych typach szkół są powiązane z wynikami egzaminów gimnazjalnych, gdyż do liceów ogólnokształcących trafiają najlepsi uczniowie.

Egzamin pisemny z języka polskiego zdało 92,6 proc. tegorocznych abiturientów (w liceach ogólnokształcących - 96,8 proc., liceach profilowanych - 85,5 proc. liceach uzupełniających 64,4 proc. i technikach - 87,9 proc.).

Egzamin pisemny z języka francuskiego zdało 99,3 proc. abiturientów, z rosyjskiego - 97 proc., po 93 proc. z angielskiego i niemieckiego.

Przedmioty do wyboru: najlepiej WOS

W grupie przedmiotów do wyboru najlepiej wypadł egzamin z wiedzy o społeczeństwie - zdało go 99 proc. abiturientów; egzamin z geografii zdało 95 proc., z matematyki - 93 proc., z historii - 90 proc., z biologii - 77 proc.

Legutko poinformował, że z powodu niesamodzielności unieważniono blisko 800 egzaminów; najczęściej z polskiego, angielskiego, niemieckiego, geografii i matematyki. W konsekwencji unieważnienia obowiązkowego egzaminu maturzysta nie otrzymuje świadectwa dojrzałości (ponownie egzamin może zdawać dopiero za rok), unieważnienie egzaminu z dodatkowego przedmiotu oznacza wpisanie zera punktów z tego przedmiotu na świadectwie.

Jak podsumował, egzamin dojrzałości można było w tym roku zdawać pisemnie z 28 przedmiotów. Prace sprawdzało 33 tys. nauczycieli - egzaminatorów okręgowych komisji egzaminacyjnych; sprawdzili oni ponad 2 mln prac. Ponieważ wyniki egzaminów mają wpływ na przyjęcie maturzystów na studia, wszystkie prace były dwukrotnie sprawdzane.

Giertych: uczniowie będą krócej czekać

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych po raz kolejny zapewnił zaś, że będzie się starał, by w przyszłym roku maturzyści czekali krócej na wyniki matur. Tegoroczni maturzyści świadectwa otrzymają we wtorek.żródło: gazeta.pl

Przedstawiamy Państwu 13 raportów opisujących wyniki matury (1 ogólny i 12 przedmiotowych).
Zamieszczamy także Przedmiotowe karty wyników , które pozwalają zdającym egzamin maturalny usytuować swój wynik w kontekście rezultatów maturzystów w całym kraju.

źródło: oke.krakow.pl
Napisany dnia: 10.07.2006, 19:39
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ zdziwona
dnia 11.07.2006, 07:54
Ocena
komentarza:
0
Ludzie-czym wy sie tak przejmujecie????to, że 21nie zdało to nie koniec świata??poprostu takie pokolenie nam rośnie:) za rok może być o wiele gorzej:) więc włączcie na luz i dajcie już tym maturzystom spokój-wczoraj ładnie zasialiście stresora wśród nich!!!!!!
@ :P
dnia 11.07.2006, 10:43
Ocena
komentarza:
0
A jak poszło w jaśle? Czy ktoś z I LO oblał? A z II? Czekam na odpowiedzi :D.
@ Robiuri
dnia 11.07.2006, 14:31
Ocena
komentarza:
0
ktoś kto to pisał ma chyba problemy z literówkami bo : "Wynik 73,5 proc. jest daleko niesatysfakcjonujący. To najgorszy wynik w [b]sali[/b] kraju" nie wiem ale chyba ma być [b]skali[/b] kraju. ? :lol:
@ Pindelek
dnia 11.07.2006, 18:58
Ocena
komentarza:
0
Oblało w Jaśle mnóstwo osób!!! I LO jak zawsze najlepsze!!!!
@ gosc
dnia 11.07.2006, 22:11
Ocena
komentarza:
0
W I LO oblaly 3 osoby, wiec gorzej niz w roku ubieglym, gdzie wszyscy zdali.
@ kasis
dnia 18.07.2006, 13:03
Ocena
komentarza:
0
ej a 2 lo duzo nie zdalo
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Unieważniono przetarg na budowę Regionalnego Ośrodka Sportu i Kultury w Trzcinicy

  Powiat jasielski unieważnił przetarg na rozbudowę i przebudowę istniejącego budynku internatu, łącznika i stołówki oraz budowa małej hali sportowej w ramach zadania inwestycyjnego pn. „Regionalny Ośrodek Sportu i Kultury w Trzcinicy”. Oferty wykonawców były droższe od możliwości finansowych samorządu.

 • Biegły sądowy podejrzewał u Joanny Paszyńskiej zator tętnicy płucnej. Sekcja zwłok tego nie potwierdziła

  W Sądzie Rejonowym w Jaśle trwa proces w sprawie śmierci 32-letniej Joanny Paszyńskiej, która osiem dni po wyjściu ze szpitala, będąc po zabiegu usunięcia woreczka żółciowego zmarła w domu. Sędzia Agata Rolek-Lubaś przesłuchała w tej sprawie kolejnych świadków, w tym personel medyczny oraz biegłego medycyny sądowej, który wykonał sekcję zwłok kobiety.

 • Grzechem nie sprawdzić świata zza dużych szyb. Blisko. Bliżej. Pod Maglem.

   

  Niewiele wysiłku trzeba włożyć, żeby znaleźć domek, który zachwyca swym położeniem. Można nie wychodzić z zachwytu, że po pierwsze blisko, po drugie z ceną, na którą Was stać.

 • Zderzenie trzech pojazdów w Zarzeczu. Jedna osoba została poszkodowana

   

  Dzisiaj około godziny 11. w Zarzeczu na drodze wojewódzkiej nr 992 doszło do zderzenia z udziałem trzech pojazdów. W zdarzeniu ucierpiała jedna osoba. Droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

 • Bezinwazyjny lifting twarzy bez igieł, skalpela czy botoksu? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak…

   

  Tak, to możliwe! A wszystko dzięki japońskiej technice masażu twarzy Kobido, która zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących naturalnych metod poprawy wyglądu skóry bez konieczności poddawania się zabiegom medycyny estetycznej. 

 • W czasie niemieckiej okupacji ryzykowali życie ratując Żydów. W Jaśle upamiętniono ich pełną poświęcenia postawę

   

  Polityka zagraniczna hitlerowskich Niemiec w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku odcisnęła tragiczne piętno na historii wielu narodów zamieszkujących Europę. Nazistowski plan bezwzględnej eksterminacji poszczególnych grup etnicznych w sposób szczególny dotknął europejskich Żydów,

 • Oferta Edukacyjna Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle to bezpieczne miejsce stworzone specjalnie dla dzieci, w którym mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności w komfortowych warunkach!

 • Trwa proces jasielskiego przedsiębiorcy oskarżonego o niewłaściwe postepowanie z odpadami. Biegły z Krakowa nie dopatrzył się szkody w środowisku&l

  Prokurator wnioskował o przesłuchanie biegłego z Krakowa, który wydał opinie główną i uzupełniającą w sprawie zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz wód podziemnych na działce w Zimnej Wodzie, na której w ubiegłym roku były składowane i zakopywane odpady. Zdaniem oskarżyciela publicznego biegły pominął istotne dla sprawy kwestie, w szczególności nie udzielił odpowiedzi, czy doszłoby do obniżenia jakości wody, gdyby do tych prac naprawczych podjętych przez oskarżonego Grzegorza S. nie doszło.

 • Policja na tropie podpalaczy

  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców podpaleń. Pożary wiat śmietnikowych przy ul. Lenartowicza oraz Chopina, a także w podcieniu bloku przy ul. Jagiełły w Jaśle miały miejsce w krótkich odstępach czasu...

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657