Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Matura 2006 - wyniki !!! - Co piąty uczeń oblał maturę

6

21 proc. tegorocznych abiturientów nie zdało matury. W tym roku najlepiej wypadły egzaminy z wiedzy o społeczeństwie i języka francuskiego, najgorzej z biologii - poinformowano w poniedziałek na konferencji prasowej w Ministerstwie Edukacji Narodowej.

Skąd taki wynik? Komentarz Wojciecha Tymowskiego

Zależnie od regionu egzaminu dojrzałości nie zdało od 18 do 27 proc. uczniów. Najsłabiej wypadli abiturienci w woj. opolskim (maturę zdało tylko 73,5 proc. z nich) i dolnośląskim (74,9 proc.); najlepiej w woj. małopolskim (82,3 proc.) i łódzkim (81,4 proc.).

Zobacz karty wyników najpopularniejszych przedmiotów

Zobacz komentarze ekspertów CKE do zadań z najpopularniejszych przedmiotów

"Wynik 73,5 proc. jest daleko niesatysfakcjonujący. To najgorszy wynik w sali kraju. Od jutra zaczniemy analizy przyczyn tego stanu rzeczy" - zapowiedział opolski kurator oświaty, Leszek Zając. Dodał, że obniżenie wyników opolskich uczniów następuje po zakończeniu nauki w szkole podstawowej. "Uczniowie szóstych klas zdali swój test na drugim miejscu w kraju. Egzamin gimnazjalny to już trzecie od końca miejsce w Polsce, a matura to niechlubne ostatnie miejsce w kraju" - zaznaczył.

Wystarczyło napisać na 30 proc.

Do zdania matury trzeba było uzyskać co najmniej 30 proc. maksymalnej liczby punktów z każdego przedmiotu. Matury rozpoczęły się 4 maja i trwały do 30 maja. Zdawało je ponad 420 tys. maturzystów z prawie 6,5 tys. liceów i techników. Na egzaminie pisemnym maturzyści zdawali obowiązkowo: język polski, obcy i wybrany przedmiot (lub przedmioty - maksymalnie trzy); na egzaminie ustnym: język polski i obcy. Egzaminy pisemne można zdawać na dwóch poziomach, podstawowym i rozszerzonym; większość tegorocznych maturzystów ograniczyło się do poziomu podstawowego.

W ubiegłym roku matury nie zdało w skali kraju 13 procent abiturientów; w zależności od regionu od 11 do 17 proc. Według wiceministra edukacji Mirosława Orzechowskiego, na pogorszenie wyników matur, w porównaniu z ubiegłorocznymi, wpłynęło prawdopodobnie to, że w tym roku nową maturę po raz pierwszy, obok abiturientów z liceów ogólnokształcących i profilowanych, pisali także absolwenci techników i liceów uzupełniających i to oni zaniżyli wyniki.

Znów słabo w liceach profilowanych

Najsłabiej na tegorocznej maturze wypadli abiturienci z liceów uzupełniających po zasadniczych szkołach zawodowych; egzaminy zdało tam tylko 33,9 proc. maturzystów. Najlepiej zaś wypadli abiturienci z liceów ogólnokształcących, egzamin dojrzałości zdało tam 89,6 proc. W technikach maturę zdało 65,8 proc. abiturientów, a w liceach profilowanych 62 proc.

60 proc. tegorocznych abiturientów ukończyło licea ogólnokształcące, 22 proc. technika, 17 proc. licea profilowane, 1,5 proc. licea uzupełniające.

Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marek Legutko zauważył, że wyniki matur w poszczególnych typach szkół są powiązane z wynikami egzaminów gimnazjalnych, gdyż do liceów ogólnokształcących trafiają najlepsi uczniowie.

Egzamin pisemny z języka polskiego zdało 92,6 proc. tegorocznych abiturientów (w liceach ogólnokształcących - 96,8 proc., liceach profilowanych - 85,5 proc. liceach uzupełniających 64,4 proc. i technikach - 87,9 proc.).

Egzamin pisemny z języka francuskiego zdało 99,3 proc. abiturientów, z rosyjskiego - 97 proc., po 93 proc. z angielskiego i niemieckiego.

Przedmioty do wyboru: najlepiej WOS

W grupie przedmiotów do wyboru najlepiej wypadł egzamin z wiedzy o społeczeństwie - zdało go 99 proc. abiturientów; egzamin z geografii zdało 95 proc., z matematyki - 93 proc., z historii - 90 proc., z biologii - 77 proc.

Legutko poinformował, że z powodu niesamodzielności unieważniono blisko 800 egzaminów; najczęściej z polskiego, angielskiego, niemieckiego, geografii i matematyki. W konsekwencji unieważnienia obowiązkowego egzaminu maturzysta nie otrzymuje świadectwa dojrzałości (ponownie egzamin może zdawać dopiero za rok), unieważnienie egzaminu z dodatkowego przedmiotu oznacza wpisanie zera punktów z tego przedmiotu na świadectwie.

Jak podsumował, egzamin dojrzałości można było w tym roku zdawać pisemnie z 28 przedmiotów. Prace sprawdzało 33 tys. nauczycieli - egzaminatorów okręgowych komisji egzaminacyjnych; sprawdzili oni ponad 2 mln prac. Ponieważ wyniki egzaminów mają wpływ na przyjęcie maturzystów na studia, wszystkie prace były dwukrotnie sprawdzane.

Giertych: uczniowie będą krócej czekać

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych po raz kolejny zapewnił zaś, że będzie się starał, by w przyszłym roku maturzyści czekali krócej na wyniki matur. Tegoroczni maturzyści świadectwa otrzymają we wtorek.żródło: gazeta.pl

Przedstawiamy Państwu 13 raportów opisujących wyniki matury (1 ogólny i 12 przedmiotowych).
Zamieszczamy także Przedmiotowe karty wyników , które pozwalają zdającym egzamin maturalny usytuować swój wynik w kontekście rezultatów maturzystów w całym kraju.

źródło: oke.krakow.pl
Napisany dnia: 10.07.2006, 19:39
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ zdziwona
dnia 11.07.2006, 07:54
Ocena
komentarza:
0
Ludzie-czym wy sie tak przejmujecie????to, że 21nie zdało to nie koniec świata??poprostu takie pokolenie nam rośnie:) za rok może być o wiele gorzej:) więc włączcie na luz i dajcie już tym maturzystom spokój-wczoraj ładnie zasialiście stresora wśród nich!!!!!!
@ :P
dnia 11.07.2006, 10:43
Ocena
komentarza:
0
A jak poszło w jaśle? Czy ktoś z I LO oblał? A z II? Czekam na odpowiedzi :D.
@ Robiuri
dnia 11.07.2006, 14:31
Ocena
komentarza:
0
ktoś kto to pisał ma chyba problemy z literówkami bo : "Wynik 73,5 proc. jest daleko niesatysfakcjonujący. To najgorszy wynik w [b]sali[/b] kraju" nie wiem ale chyba ma być [b]skali[/b] kraju. ? :lol:
@ Pindelek
dnia 11.07.2006, 18:58
Ocena
komentarza:
0
Oblało w Jaśle mnóstwo osób!!! I LO jak zawsze najlepsze!!!!
@ gosc
dnia 11.07.2006, 22:11
Ocena
komentarza:
0
W I LO oblaly 3 osoby, wiec gorzej niz w roku ubieglym, gdzie wszyscy zdali.
@ kasis
dnia 18.07.2006, 13:03
Ocena
komentarza:
0
ej a 2 lo duzo nie zdalo
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Samorząd województwa mazowieckiego przekazał Jasłu 200 tys. zł na usuwanie skutków nawałnic

   

  Miasto Jasło otrzyma pomoc od samorządu województwa mazowieckiego. Uchwałę w tej sprawie 7. lipca podjął Sejmik Województwa Mazowieckiego. Na usuwanie skutków klęski żywiołowej w miejskiej infrastrukturze drogowej Jasło otrzyma 200 tys. zł. Dzisiaj w Warszawie umowę w tej sprawie parafowali przedstawiciele obydwu samorządów.

 • Większe miasta wspierają gminę Skołyszyn

  Miasto Szczecin, gmina i miasto Nowe Skalmierzyce oraz gmina Górowo Iławeckie zamierzają wesprzeć finansowo gminę Skołyszyn. Przekazane środki zostaną wykorzystane na odbudowę, a także przebudowę infrastruktury drogowej, która w wyniku nawałnicy została zniszczona. Jak podkreśla wójt Bogusław Kręcisz straty szacowane są na kilka milionów złotych.

 • Według badań exit poll – Nie da się wskazać zwycięzcy wyborów

  Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos Andrzej Duda zdobył 50,4% poparcia, a jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski 49,6%. Różnica poparcia między kandydatami wynosi jedynie 0,8 punktu procentowego. Frekwencja w drugiej turze wyborów jak wskazuje badanie wyniosła 68,9%.

 • Do godziny 17. gmina Brzyska z najwyższą frekwencją

  Druga tura wyborów prezydenckich zmobilizowała Polaków do wzięcia udziału w głosowaniu. We wszystkich gminach w powiecie jasielskim odnotowano wyższą frekwencję niż w pierwszej turze wyborów. Do godziny 17. najwięcej osób zagłosowało w gminie Brzyska.

 • Trwa głosowanie w II turze wyborów prezydenckich

   

  Polacy zdecydują dzisiaj o tym, który z dwóch kandydatów w wyborach prezydenckich sprawował będzie najwyższy urząd w państwie przez najbliższe pięć lat. Głosowanie trwać będzie do godziny 21. Frekwencja w Jaśle na godz. 12. wyniosła 24,1%.

 • Czarni żegnają się z pucharem. Skromne zwycięstwo Karpat w Jaśle

   

  W zaległym, półfinałowym meczu Okręgowego Pucharu Polski drużyna Czarnych Jasło przegrała z Karpatami Krosno 0:1. Tym samym to krośnianie mogli dzisiaj cieszyć się z awansu do finału, w którym zmierzą się ze Stalą Sanok. Gola na wagę zwycięstwa dla ekipy Karpat strzelił Szymon Dziadosz.

 • Sprawcy rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło w rękach policji

   

  Dwóch mężczyzn, którzy w minioną sobotę pobili 17-letniego zawodnika Czarnych Jasło oraz zerwali z niego klubową koszulkę trafiło w ręce policji. To mieszkańcy powiatu gorlickiego. Usłyszeli już zarzut rozboju, za który grozi im od 2 do 12 lat więzienia. Najbliższe dwa miesiące spędzą w areszcie.

 • Ten zawód może okazać się strzałem w dziesiątkę!

   

  W ofertach szkół ponadpodstawowych znaleźć można mnóstwo ciekawych kierunków. Sęk w tym, aby obrać taką ścieżkę, w której wybrany zawód pozwoli nam patrzeć na z optymizmem na zawodową przyszłość. Spoglądając perspektywicznie na dostępne możliwości wybór może być znacznie prostszy. Takim przyszłościowym kierunkiem jest z pewnością technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZSUiS w Jaśle. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105