Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Maturzyści niezadowoleni z ocen

2

W Polsce od wszystkiego można się odwołać: od wyroku sądu, decyzji administracyjnych. Od wszystkiego - z wyjątkiem wyniku matury - mówią maturzystki z I LO w Rzeszowie, które nie zgadzają się z wynikami z egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

 Karolina Chyłek i Aleksandra Bembenek są absolwentkami klasy językowej I LO w Rzeszowie. - To była bardzo dobra klasa - mówi ich polonistka Katarzyna Mikluszka. - Najsłabsi uczniowie język polski na poziomie podstawowym zdawali na 70 proc. punktów.

Na poziom rozszerzony z języka polskiego zdecydowało się w tej klasie 16 osób. Jednak wyniki zaskoczyły wszystkich bez wyjątku, i nie było to miłe zaskoczenie. Karolina na poziomie podstawowym zdobyła 87 proc. punktów, a na rozszerzonym 50 proc. - To i tak był jeden z najwyższych wyników w klasie, ale z anglistyką na Uniwersytecie Jagiellońskim mogę się pożegnać - mówi rozżalona maturzystka. Największym zaskoczeniem dla niej i jej kolegów było to, że choć na poziomie podstawowym za język, styl, kompozycję, czyli technikę pisania, dostali bliską maksymalnej lub maksymalną liczbę punktów, to już na rozszerzonym - zwykle po zero punktów.

Jedną część egzaminu od drugiej dzieli półgodzinna przerwa. - To niemożliwe, abyśmy w pół godziny stracili wszystkie te umiejętności! I to wszyscy, 16 osób? - dziwi się absolwentka liceum. Razem z kolegami z klasy postanowili poprosić w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie o wgląd do swoich prac. - Informację o tym, kiedy mogę zajrzeć do pracy, dostałam dzień wcześniej, z dopiskiem, że nie mam prawa dyskutować z osobą, która mi ją będzie udostępniać, i z zastrzeżeniem, że nie mogę jej kserować, fotografować ani w żaden inny sposób kopiować, oraz z przypomnieniem, że wynik ustalony przez komisję egzaminacyjną jest ostateczny - mówi Karolina Chyłek i dodaje: - Jesteśmy pozbawieni wszelkich praw. Nie możemy domagać się, aby ktoś inny zweryfikował nasze prace, a OKE zachowuje się tak, jakby była nieomylna i miała monopol na prawdę.

- Kiedy dowiedziałam się o słabych wynikach uczniów, w pierwszym momencie pomyślałam, że coś nie tak jest z kluczem odpowiedzi. Bo nowa matura to kwestia wyuczenia się pod klucz. Ale później, kiedy uczniowie pokazali mi swoje wyniki w serwisie OKE, okazało się, że nawet celujący i bardzo dobrzy dostali po zero lub jednym punkcie za technikę pisania wypracowania. To dla mnie bardzo niepokojące, bo to nie jest młodzież, która popełnia błędy - mówi Katarzyna Mikluszka.

Oprócz indywidualnych próśb o udostępnienie pracy absolwenci I LO wysłali też zbiorową petycję do OKE w sprawie egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. - Nie dostaliśmy do tej pory żadnej odpowiedzi - mówi Karolina Chyłek.

Na podobny problem skarżyli się w ubiegłym tygodniu także absolwenci krakowskiego II LO. Tam jeden z uczniów napisał maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym na 90 proc., zaś za rozszerzony uzyskał tylko 18. W pierwszej części jego umiejętności językowe oceniono na maksymalną liczbę punktów, w części rozszerzonej nie dostał za nie ani jednego. Podobna sytuacja dotyczyła pozostałych uczniów w jego klasie.

- Otrzymaliśmy od absolwentów krakowskiego II LO petycję, ale z innych miast takie pisma do nas nie dotarły - zapewnia Dorota Szmigiel z OKE w Krakowie i wyjaśnia: - Na poziomie podstawowym i rozszerzonym są inne kryteria oceniania.

Tymczasem rzeszowskie maturzystki mają potwierdzenie wysłania faksu do Krakowa, a ich polonistka zapewnia: - W biuletynie maturalnym dostępnym na stronach OKE te wymagania są takie same.

Karolina Chyłek i jej koleżanka Aleksandra Bembenek są rozgoryczone i zawiedzione. - Musiałyśmy błyskawicznie zweryfikować swoje plany życiowe, zrezygnować z wybranych kierunków studiów. Najgorsza jest jednak bezsilność, że nic nie możemy zrobić, że pozbawiono nas prawa do weryfikacji naszych wyników . Nowa matura miała być obiektywna, tymczasem nadal jest tak, że wynik zależy od tego, do jakiego egzaminatora trafi dana praca - mówią maturzystki. Swoje argumenty zawarły w liście, który wysłały do ministra edukacji narodowej, a także m.in. do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dla Gazety: Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

- W obecnej regulacji prawnej ocena z matury nie jest do negocjacji i nie sądzę, żeby to zostało zmienione. Można się odwołać, ale tylko w sytuacji, kiedy egzamin został przeprowadzony niezgodnie z procedurą. Prace są oceniane zgodnie z ogólnopolskimi kryteriami. Egzaminatorzy są specjalnie szkoleni, by wszyscy oceniali tak samo. W tym roku każdą pracę oceniały dwie osoby. Zawsze jednak, kiedy są wątpliwości, można zwrócić się do dyrektora OKE o wgląd do pracy. Na pewno w tym przypadku chodziło o to, by zajrzeć do testu jak najszybciej, stąd ten krótki termin. Jeśli ktoś nie zdążył, można ustalić drugi termin.

źródło: gazeta.pl 

Napisany dnia: 25.07.2006, 08:57
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Dodek
dnia 26.07.2006, 16:30
Ocena
komentarza:
0
ta nowa matura to jeden wielki syf - dajcie spokoj spadam z tego kraju :( :rol:
@ żal
dnia 16.03.2007, 16:56
Ocena
komentarza:
-1
:bigeek::mad::confused::upset::@:DB):p:o:(:|;):):uhoh::rol::uhoh::no::shy::lol::rip::yes::yes::mad::bigeek::bigrazz::smilewinkgrin::sourgrapes::confused::upset::sleep:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Angielski dobry na wszystko?

   

  No dobrze, może nie na wszystkie bolączki świata, ale… przyznaj się, ile razy przygotowując CV wpisywałeś w rubryce znajomość języka angielskiego coś w stylu : poziom średniozawansownany lub dobry? Ile razy przy tym westchnąłeś bez entuzjazmu z myślą: „ oby tylko tego nie sprawdzono” Ile razy obiecywałeś sobie, że wreszcie coś z tym zrobisz?

 • Samorząd województwa mazowieckiego przekazał Jasłu 200 tys. zł na usuwanie skutków nawałnic

   

  Miasto Jasło otrzyma pomoc od samorządu województwa mazowieckiego. Uchwałę w tej sprawie 7. lipca podjął Sejmik Województwa Mazowieckiego. Na usuwanie skutków klęski żywiołowej w miejskiej infrastrukturze drogowej Jasło otrzyma 200 tys. zł. Dzisiaj w Warszawie umowę w tej sprawie parafowali przedstawiciele obydwu samorządów.

 • Większe miasta wspierają gminę Skołyszyn

  Miasto Szczecin, gmina i miasto Nowe Skalmierzyce oraz gmina Górowo Iławeckie zamierzają wesprzeć finansowo gminę Skołyszyn. Przekazane środki zostaną wykorzystane na odbudowę, a także przebudowę infrastruktury drogowej, która w wyniku nawałnicy została zniszczona. Jak podkreśla wójt Bogusław Kręcisz straty szacowane są na kilka milionów złotych.

 • Według badań exit poll – Nie da się wskazać zwycięzcy wyborów

  Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos Andrzej Duda zdobył 50,4% poparcia, a jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski 49,6%. Różnica poparcia między kandydatami wynosi jedynie 0,8 punktu procentowego. Frekwencja w drugiej turze wyborów jak wskazuje badanie wyniosła 68,9%.

 • Do godziny 17. gmina Brzyska z najwyższą frekwencją

  Druga tura wyborów prezydenckich zmobilizowała Polaków do wzięcia udziału w głosowaniu. We wszystkich gminach w powiecie jasielskim odnotowano wyższą frekwencję niż w pierwszej turze wyborów. Do godziny 17. najwięcej osób zagłosowało w gminie Brzyska.

 • Trwa głosowanie w II turze wyborów prezydenckich

   

  Polacy zdecydują dzisiaj o tym, który z dwóch kandydatów w wyborach prezydenckich sprawował będzie najwyższy urząd w państwie przez najbliższe pięć lat. Głosowanie trwać będzie do godziny 21. Frekwencja w Jaśle na godz. 12. wyniosła 24,1%.

 • Czarni żegnają się z pucharem. Skromne zwycięstwo Karpat w Jaśle

   

  W zaległym, półfinałowym meczu Okręgowego Pucharu Polski drużyna Czarnych Jasło przegrała z Karpatami Krosno 0:1. Tym samym to krośnianie mogli dzisiaj cieszyć się z awansu do finału, w którym zmierzą się ze Stalą Sanok. Gola na wagę zwycięstwa dla ekipy Karpat strzelił Szymon Dziadosz.

 • Sprawcy rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło w rękach policji

   

  Dwóch mężczyzn, którzy w minioną sobotę pobili 17-letniego zawodnika Czarnych Jasło oraz zerwali z niego klubową koszulkę trafiło w ręce policji. To mieszkańcy powiatu gorlickiego. Usłyszeli już zarzut rozboju, za który grozi im od 2 do 12 lat więzienia. Najbliższe dwa miesiące spędzą w areszcie.

 • Ten zawód może okazać się strzałem w dziesiątkę!

   

  W ofertach szkół ponadpodstawowych znaleźć można mnóstwo ciekawych kierunków. Sęk w tym, aby obrać taką ścieżkę, w której wybrany zawód pozwoli nam patrzeć na z optymizmem na zawodową przyszłość. Spoglądając perspektywicznie na dostępne możliwości wybór może być znacznie prostszy. Takim przyszłościowym kierunkiem jest z pewnością technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZSUiS w Jaśle. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105