Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Maturzyści niezadowoleni z ocen

2

W Polsce od wszystkiego można się odwołać: od wyroku sądu, decyzji administracyjnych. Od wszystkiego - z wyjątkiem wyniku matury - mówią maturzystki z I LO w Rzeszowie, które nie zgadzają się z wynikami z egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym

 Karolina Chyłek i Aleksandra Bembenek są absolwentkami klasy językowej I LO w Rzeszowie. - To była bardzo dobra klasa - mówi ich polonistka Katarzyna Mikluszka. - Najsłabsi uczniowie język polski na poziomie podstawowym zdawali na 70 proc. punktów.

Na poziom rozszerzony z języka polskiego zdecydowało się w tej klasie 16 osób. Jednak wyniki zaskoczyły wszystkich bez wyjątku, i nie było to miłe zaskoczenie. Karolina na poziomie podstawowym zdobyła 87 proc. punktów, a na rozszerzonym 50 proc. - To i tak był jeden z najwyższych wyników w klasie, ale z anglistyką na Uniwersytecie Jagiellońskim mogę się pożegnać - mówi rozżalona maturzystka. Największym zaskoczeniem dla niej i jej kolegów było to, że choć na poziomie podstawowym za język, styl, kompozycję, czyli technikę pisania, dostali bliską maksymalnej lub maksymalną liczbę punktów, to już na rozszerzonym - zwykle po zero punktów.

Jedną część egzaminu od drugiej dzieli półgodzinna przerwa. - To niemożliwe, abyśmy w pół godziny stracili wszystkie te umiejętności! I to wszyscy, 16 osób? - dziwi się absolwentka liceum. Razem z kolegami z klasy postanowili poprosić w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie o wgląd do swoich prac. - Informację o tym, kiedy mogę zajrzeć do pracy, dostałam dzień wcześniej, z dopiskiem, że nie mam prawa dyskutować z osobą, która mi ją będzie udostępniać, i z zastrzeżeniem, że nie mogę jej kserować, fotografować ani w żaden inny sposób kopiować, oraz z przypomnieniem, że wynik ustalony przez komisję egzaminacyjną jest ostateczny - mówi Karolina Chyłek i dodaje: - Jesteśmy pozbawieni wszelkich praw. Nie możemy domagać się, aby ktoś inny zweryfikował nasze prace, a OKE zachowuje się tak, jakby była nieomylna i miała monopol na prawdę.

- Kiedy dowiedziałam się o słabych wynikach uczniów, w pierwszym momencie pomyślałam, że coś nie tak jest z kluczem odpowiedzi. Bo nowa matura to kwestia wyuczenia się pod klucz. Ale później, kiedy uczniowie pokazali mi swoje wyniki w serwisie OKE, okazało się, że nawet celujący i bardzo dobrzy dostali po zero lub jednym punkcie za technikę pisania wypracowania. To dla mnie bardzo niepokojące, bo to nie jest młodzież, która popełnia błędy - mówi Katarzyna Mikluszka.

Oprócz indywidualnych próśb o udostępnienie pracy absolwenci I LO wysłali też zbiorową petycję do OKE w sprawie egzaminu z języka polskiego na poziomie rozszerzonym. - Nie dostaliśmy do tej pory żadnej odpowiedzi - mówi Karolina Chyłek.

Na podobny problem skarżyli się w ubiegłym tygodniu także absolwenci krakowskiego II LO. Tam jeden z uczniów napisał maturę z języka polskiego na poziomie podstawowym na 90 proc., zaś za rozszerzony uzyskał tylko 18. W pierwszej części jego umiejętności językowe oceniono na maksymalną liczbę punktów, w części rozszerzonej nie dostał za nie ani jednego. Podobna sytuacja dotyczyła pozostałych uczniów w jego klasie.

- Otrzymaliśmy od absolwentów krakowskiego II LO petycję, ale z innych miast takie pisma do nas nie dotarły - zapewnia Dorota Szmigiel z OKE w Krakowie i wyjaśnia: - Na poziomie podstawowym i rozszerzonym są inne kryteria oceniania.

Tymczasem rzeszowskie maturzystki mają potwierdzenie wysłania faksu do Krakowa, a ich polonistka zapewnia: - W biuletynie maturalnym dostępnym na stronach OKE te wymagania są takie same.

Karolina Chyłek i jej koleżanka Aleksandra Bembenek są rozgoryczone i zawiedzione. - Musiałyśmy błyskawicznie zweryfikować swoje plany życiowe, zrezygnować z wybranych kierunków studiów. Najgorsza jest jednak bezsilność, że nic nie możemy zrobić, że pozbawiono nas prawa do weryfikacji naszych wyników . Nowa matura miała być obiektywna, tymczasem nadal jest tak, że wynik zależy od tego, do jakiego egzaminatora trafi dana praca - mówią maturzystki. Swoje argumenty zawarły w liście, który wysłały do ministra edukacji narodowej, a także m.in. do Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dla Gazety: Marek Legutko, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej

- W obecnej regulacji prawnej ocena z matury nie jest do negocjacji i nie sądzę, żeby to zostało zmienione. Można się odwołać, ale tylko w sytuacji, kiedy egzamin został przeprowadzony niezgodnie z procedurą. Prace są oceniane zgodnie z ogólnopolskimi kryteriami. Egzaminatorzy są specjalnie szkoleni, by wszyscy oceniali tak samo. W tym roku każdą pracę oceniały dwie osoby. Zawsze jednak, kiedy są wątpliwości, można zwrócić się do dyrektora OKE o wgląd do pracy. Na pewno w tym przypadku chodziło o to, by zajrzeć do testu jak najszybciej, stąd ten krótki termin. Jeśli ktoś nie zdążył, można ustalić drugi termin.

źródło: gazeta.pl 

Napisany dnia: 25.07.2006, 08:57
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Dodek
dnia 26.07.2006, 16:30
Ocena
komentarza:
0
ta nowa matura to jeden wielki syf - dajcie spokoj spadam z tego kraju :( :rol:
@ żal
dnia 16.03.2007, 16:56
Ocena
komentarza:
-1
:bigeek::mad::confused::upset::@:DB):p:o:(:|;):):uhoh::rol::uhoh::no::shy::lol::rip::yes::yes::mad::bigeek::bigrazz::smilewinkgrin::sourgrapes::confused::upset::sleep:
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • W Szebniach powstała prywatna strzelnica

   

  Trzech pasjonatów strzelectwa, kupiło w Szebniach działkę położoną w szczerych polach, aby zorganizować strzelnicę plenerową. Pierwsze strzelanie, które przeprowadzono na niej wczoraj, stanowiło swoistego rodzaju zwieńczenie wielomiesięcznych wysiłków, jakie w jej powstanie włożyli właściciele obiektu. To jedyne tego typu miejsce na terenie powiatu jasielskiego.

 • Ekspertyza budowlana dotycząca budynku przy ul. Metzgera 10 może potrwać od 2 do 3 tygodni

  Obecnie trwa ekspertyza zlecona przez władze miasta Jasła, która ma dać odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań. Przygotowuje ją grupa kilku ekspertów z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, która badania podzieliła na trzy etapy. Jak podaje jasielski magistrat, roboty budowlane mogą potrwać do 14 listopada br. 

 • Właściciel lokalu przy ul. Metzgera 10 został przesłuchany i postawiono mu zarzuty

  Śledczy przesłuchali właściciela lokalu i postawili mu zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej. Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 • „Ryszard to pacjent, nie przestępca”. Manifest przed sądem w Krośnie

  Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się druga rozprawa przeciwko Ryszardowi, 69-letniemu mieszkańcowi powiatu jasielskiego. Mężczyzna został oskarżony o uprawę marihuany oraz uprawę i wytworzenie znacznej ilości środków odurzających. Pan Ryszard podkreśla, że jest pacjentem medycznym marihuany. Uprawiał ją, bo nie stać go na realizację recept i wizyty lekarskie.

 • Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 108 wkracza w kolejną fazę. Jasło z szansami na kolejne połączenia

   

  Trwa kolejny etap realizacji projektu rewitalizacji linii kolejowej nr 108 na odcinku od Gorlic do Jasła wraz z rewitalizację linii 110 i budową mającej je połączyć łącznicy. Projekt został głoszony przez samorząd województwa małopolskiego w ramach programu Kolej +. Obecnie opracowywane jest studium planistyczno – prognostyczne dla tego zadania. Głównym celem jego realizacji jest zwiększenie dostępności połączeń kolejowych, również dla mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. Modernizacji ma zostać poddana także infrastruktura kolejowa, w tym przystanki i stacja Jasło.  

 • Prokuratura ustala, czy mogło dojść do katastrofy budowlanej

  W miniony czwartek w godzinach wieczornych mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 w Jaśle zostali ewakuowani z budynku, ze względu na wyburzenie filarów nośnych podtrzymujący strop, nad którym znajdują się mieszkania. W obawie przed zawaleniem się bloku zmuszeni byli go opuścić. Śledczy sprawdzają, czy w tym dniu mogło dojść do katastrofy budowlanej.

 • Większy wybór pysznych dań w Barze Mlecznym "Wojtek"

   

  W Barze Mlecznym "Wojtek", każdy łasuch znajdzie dla siebie coś smacznego. Wszystko za sprawą menu dań kuchni domowej, które we wrześniu poszerzono z myślą o smakoszach kuchni tradycyjnej. 

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w poniedziałek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Jesień - czas na laser

   

  Jesień to najlepszy okres, aby wykorzystać olbrzymi potencjał tkwiący w laserach medycznych. Poniżej przedstawiamy efekty jakie można uzyskać po zabiegach laserowych w naszym gabinecie ESTETMED.

 • Wygraj bilety na spektakl „Odjechana farsa” - WYNIKI

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na XIII Jesienne Spotkania z Teatrem. 23 października na scenie JDK zobaczymy spektakl – „Odjechana farsa”. Zgodnie z zapowiedzią, widzowie otrzymają dwie, najbardziej nieprzewidywalne godziny w życiu. Wspólnie z JDK przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na sztukę.

 • Światowy Dzień Żywności – jak zmieniła się piramida żywieniowa na przestrzeni lat?

   

  Wspólne działanie 150 krajów sprawia, że Światowy Dzień Żywności, który przypada na 16 października, jest jednym z najbardziej celebrowanych dni w kalendarzu ONZ. Setki wydarzeń i działań informacyjnych skupiają rządy, przedsiębiorstwa, organizacje pozarządowe, media i opinię publiczną. Promują ogólnoświatową świadomość i działanie na rzecz tych, którzy cierpią głód oraz potrzebę zapewnienia wszystkim zdrowych diet.

 • Zapraszamy do nowo otwartego Centrum Okulistyczno - Optycznego w Jaśle

   

  Od ponad 40 lat świadczymy wysokiej jakości usługi łącząc je z najbardziej zaawansowanymi technologiami. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105