Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Metoda "na śpiocha"

1

Około godziny 1:00 obudziłam się i poszłam skorzystać z toalety . Po około 5 minutach kiedy już położyłam się w łóżku w swoim pokoju zauważyłam w ciemności n/n mężczyznę , który stanął w progu drzwi mojego pokoju świecąc telefonem. Zapytałam kto tam , a on wyszedł . Pomyślałam, że to ktoś z domowników (…). Kiedy obudziłam się rano rodzice powiadomili mnie, że ktoś chodził po domu i ukradł telefon."
Jest to fragment zeznań świadka kradzieży mieszkaniowej, która miała miejsce w dniu wczorajszym na jednym z jasielskich osiedli. Sprawca działał metodą „na śpiocha” tzn. wykorzystując sen domowników oraz  fakt uchylonego okna na parterze wszedł do mieszkania, skąd następnie dokonał kradzieży telefonu m-ki Samsung leżącego  na stole powodując szkodę oszacowaną na kwotę 500 zł.
Takie zdarzenia notowane są na terenie całego kraju, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy śpimy przy otwartych oknach, drzwiach balkonowych. Dlatego też nie ułatwiajmy zadania przestępcom. Pamiętajmy, złodzieje bardzo rzadko decydują się na rabunek w ciemno, a domy nie są wybierane przypadkowo. Przestępcy z  reguły wybierają domy najsłabiej zabezpieczone, o bogatym wyglądzie, stojące na uboczu. Przed dokonaniem włamania  przeprowadzają rozpoznanie terenu, obserwują budynek, poznają  przyzwyczajenia domowników, godziny udania się na odpoczynek nocny. Stąd apel o należytą ochronę swojej własności.

Nie zapominajmy o  podstawowych zasadach bezpieczeństwa:

 • nie bądźmy bierni ! zwracajmy uwagę na osoby obce w pobliżu naszych mieszkań, ale  również w sąsiedztwie,
 • w przypadku podejrzeń co do obcych w pobliżu domu  informujmy o tym Policję, (kontakt telefoniczny za pośrednictwem numeru    997  lub telefonu zaufania w Jaśle 44-38-370),
 • nie pozostawiajmy rzeczy wartościowych, kluczy, ważnych dokumentów w widocznych miejscach,
 • spiszmy numery indywidualne posiadanych przedmiotów wartościowych oraz ich znaki szczególne, pozwoli to na ich łatwiejszą identyfikację w przypadku kradzieży,
 • dodatkowe zasuwy, zamki okienne i ograniczniki otwarcia znacznie utrudniają wejście do wewnątrz mieszkania, a sygnalizatory mogą automatycznie wyłączyć światło, gdy w pobliżu pojawi się „nieoczekiwany gość”,
 • solidarność sąsiedzka - najlepszy sposób na złodzieja.

 
 
źródło: KPP Jasło
Napisany dnia: 09.08.2006, 23:07
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ o_O
dnia 10.08.2006, 23:53
Ocena
komentarza:
0
o_O
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kto napadł na 23-latka i dlaczego? Sprawę bada policja

  W minioną niedzielę około godziny 3 nad ranem przy ul. Wojska Polskiego w Jaśle miało dojść do pobicia 23-letniego mieszkańca powiatu jasielskiego. Mężczyzna zgłosił się do szpitala, a następnie powiadomił o sprawie policję.

 • Ksiądz nie przyjdzie do parafian z wizytą duszpasterską

  Kuria Diecezji Rzeszowskiej wydała zalecenia dotyczące tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Wiadomo już, że tradycyjnej kolędy nie będzie. Księża nie odwiedzą parafian w ich mieszkaniach i domach. Proboszczowie mogą jednak zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

 • Setki jaślan na spotkaniu z Mikołajem w jasielskim parku

   

  Do Parku Miejskiego w Jaśle zawitał dzisiaj Mikołaj. Na spotkanie z dziećmi przybył bryczką. Nie zjawił się rzecz jasna z pustymi rękami. Przez ponad godzinę rozdawał bowiem prezenty dla najmłodszych jaślan.

 • Planeta Psa - Psi fryzjer - wkrótce otwarcie!

  Już w środę, 15 grudnia wielkie otwarcie nowego salonu fryzjerskiego dla psów i kotów Planeta Psa! Super promocja!

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105