Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Miasto ma nowy budżet

48

Rada Miejska Jasła przyjęła projekt budżetu wraz z autopoprawką przygotowany przez burmistrza Andrzeja Czerneckiego na 2014 r. Co z wnioskami złożonymi przez radnych? Ich autorzy wycofali je w całości. Argumenty przez nich przedstawione w wygłoszonym oświadczeniu poruszyły wszystkich na sali obrad RMJ.

Przyjęty przez grupę jedenastu radnych budżet zakłada dochody na kwotę 111 722 732,09 zł, w tym dochody bieżące 104 923 081,97 złotych i majątkowe 6 799 650,12 złotych. Wydatki opiewają na kwotę 117 735 274,09 zł, w tym bieżące: 99 532 557,97 zł i majątkowe: 18 202 716,12 zł. Miasto na inwestycje przeznaczy 15 803 426,28 zł, w tym ze środków Unii Europejskiej 4 592 163,65 zł. Deficyt budżetu na 2014 rok wynosi 6 012 542,00 zł planuje się pokryć środkami pochodzącymi z zaciągniętego kredytu komercyjnego. Przewidywane zadłużenie na koniec 2014 roku będzie wynosiło 23 967 557,91 zł, to jest 21, 45 % (przy maksymalnym 60 %) planowanych dochodów.

- Jest to budżet optymalny. W tej sytuacji budżetowej, w jakiej jest miasto my postawiliśmy na myślenie o przyszłości. Stąd część pieniędzy jest przeznaczona na przygotowanie projektów dotyczących budowy Centrum im. Ignacego Łukasiewicza, czy centrum multimodalnego. Te 18 milionów, które są na inwestycje w tegorocznym budżecie są to środki przede wszystkim przeznaczone na inwestycje kończone w tym roku m.in. na termomodernizację Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Jaśle. To również środki przeznaczone na fotowoltaikę. Realizujemy również na terenie strefy w Warzycach drogę, która jest przy hali powstającej fabryki mebli – podkreśla Andrzej Czernecki, burmistrz miasta Jasła.

Miasto liczy na dofinansowanie ze środków UE, dzięki którym będą w stanie rozbudować Jasielski Dom Kultury. Wówczas w Jaśle powstałoby Regionalne Centrum Wiedzy i Sztuki. Ponadto miasto do końca bieżącego roku chce osiągnąć oszczędności na poziomie 800 tysięcy złotych z tytułu energooszczędnego oświetlenia ulicznego. - Chcemy zostawić kolejnemu samorządowi miasto, które jest oszczędniejsze niż to, które zastaliśmy – dodaje.

Największym zaskoczeniem dla burmistrza miasta na dzisiejszej sesji RMJ było wygłoszone oświadczenie, pod którym podpisali się radni składający poprawki do projektu budżetu na 2014 r. w tym Urszula Czyżowicz, Henryk Rak, Krystyna Sikora, Tadeusz Stachaczyński, Janusz Przetacznik, Wacław Dusza oraz Andrzej Dybaś.

Radni złożyli 30 grudnia wnioski do budżetu wskazując źródło finansowania wskazanych inwestycji. Większość z poprawek miała zostać pokryta z działu oświaty. Jednak ich propozycje mocno zaniepokoiły środowisko pedagogiczne. To sprawiło, że radni wycofali swoje wnioski w całości argumentując to w ten sposób - My niżej podpisani radni Rady Miejskiej Jasła protestujemy przeciwko oskarżaniu nas o działania zmierzające do likwidacji którejkolwiek ze szkół miejskich. Podjęte przeciwko nam działania sugerujące, jako takie nasze stanowisko uważamy za czysty populizm i oszczerczą demagogię. Oświadczamy, że składając wnioski budżetowe chcieliśmy wyłącznie poprawić zły budżet dla miasta. Naszym zamiarem nigdy nie było doprowadzenie do likwidacji, którejkolwiek ze szkół – usłyszeliśmy w oświadczeniu, który przeczytał Wacław Dusza, przewodniczący Komisji Finansowo-Budżetowej Rady Miejskiej Jasła.

Za przyjęciem budżetu głosowali: Elżbieta Bernal, Krzysztof Czeluśniak, Maria Filip-Niwelt, Maria Jagielska, Józef Kędrek, Adam Koszelnik, Roman Kościow, Alicja Myśliwiec, Alicja Nowosielska, Jan Pierzchała i Leszek Zduński.

Przeciwni byli: Henryk Rak, Tadeusz Stachaczyński, Krystyna Sikora, Urszula Czyżowicz, Janusz Przetacznik, Wacław Dusza oraz Maria Szańca.

Wstrzymały się dwie osoby: Andrzej Dybaś oraz Stanisław Zając

Nieobecny: Andrzej Trzop

Ilona Dziedzic

ilona.czarnecka@jaslo4u.pl

Reklama

Komentarze: 48

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Rysiek
dnia 25.01.2014, 02:59 · Zgłoś
Wreszcie normalne glosowanie nad budzetem!!! Opozycja jest opozycja I tak powinno to funkcjonowac!!!
Odpowiedz
0
@ maniakty
dnia 10.01.2014, 21:18 · Zgłoś
moim zdaniem powinni pieniądze przeznaczyć na remont i budowę chodników w Jaśle np.na ul.Lwowskiej. A nie na jakieś niepotrzebne mym zdaniem błahostki! Jestem tym oburzona na co chcą przeznaczyć pieniądze!!!
Odpowiedz
3
@ Jasne
dnia 08.01.2014, 15:08 · Zgłoś
Czy to nie bankrut - ten - "co dzieli skórę na niedźwiedziu", "który wydaje więcej niż zarabia" i jaki to "gospodarz, który ciągle jedzie na długach i liczy, że inni za niego to spłacą...
Odpowiedz
2
@ stan
dnia 08.01.2014, 15:07 · Zgłoś
Przed oficjalnym głosowaniem dokładnie przeliczono i ustawiono głosy.Wiele szumu bicia piany,a jak zbliżało się głosowanie,to i zupełna zmiana w myśleniu i to u wszystkich radnych Zaważył jeden głos/tak miało być /jeden uciekł.Gdyby budżet przepadł,przepadliby i nasi wybrańcy.I co?.Pozostałaby"wielka dziura w mieście"
Odpowiedz
-2
@ zorbi
dnia 08.01.2014, 14:45 · Zgłoś
Do ,,OBI'' Czy to jest ten S. Zając radny z Górki i nie poparł środków na ulicę Kolejową o którą od 15 lat niby tak walczy???. Ale [...]a. Ludzie na kogo wy oddajecie głosy, komu wy ufacie i go wybieracie. Dalej bez komentarza...///???/
Odpowiedz
-6
@ basia
dnia 08.01.2014, 12:06 · Zgłoś
Dyzio brawo
Odpowiedz
-11
@ Zenon sz
dnia 08.01.2014, 11:09 · Zgłoś
Krzysztof Czeluśniak.jesli to prawdziwy tekst z sesji to masz u mnie flaszkę! masz jaja gościu !
Odpowiedz
-4
@ dd
dnia 08.01.2014, 10:22 · Zgłoś
Ludzie czytają w internecie. Mówiłem, że mądry naród jasielski zdecyduje i wybierze. I tak się stało.Tadziu, teraz też tak będzie. Skończmy z polityką zaściankowych rozgrywek kuluarowych. A mówienie przez niektórych radnych i chodzenie i mówienie po ludziach "burmistrz wziął, podarował Gamratowi 400 tys. zlotych". Zaoszczędził miejsca pracy, których jest jak kropla w wodzie, bo jak by nie - to były by zwolnienia. Burmistrz miał taki wpływ na prywatyzację spółek Skarbu Państwa jak Piłsudski miał na płaskostopie kobyłki Piłsudskiego. Od tego są parlamentarzyści, którzy nic nie robią. W tym mieście nie robią nic. A np. kto siedział w Radzie Nadzorczej Pektowinu? Wiecie kto siedział? Nie wiecie? Pan Bogdan Rzońca - zakończył Krzysztof Czeluśniak.
Odpowiedz
7
@ hela
dnia 08.01.2014, 11:29 · Zgłoś
to dopiero czysty populizm panie radny , jak będziesz miał firmę własną i zarabiał duże pieniądze to wtedy mogę z panem dyskutować ...
Odpowiedz
-8
@ Skiba
dnia 08.01.2014, 12:32 · Zgłoś
Dyziu jak zwykle piaskiem prosto w oczy. heheheh...
Odpowiedz
17
@ xx
dnia 08.01.2014, 10:22 · Zgłoś
A pani radna Myśliwiec mieszka w Wolicy ,dlaczego jest radną w Jaśle?
Odpowiedz
5
@ wyborca
dnia 08.01.2014, 15:41 · Zgłoś
Takich ludzi wybieracie wyborcy z bożej łaski. Jaki interes [...] ze wsi Wolica, aby w Jaśle robić dobrze odpowiedź żaden. Dba o własne [...] ,a [...] wybierają nawet nie wiedzą kogo.
Odpowiedz
2
@ OLEK
dnia 09.01.2014, 00:09 · Zgłoś
Bo lud głosuje,jak im kto do ucha [...]
Odpowiedz
1
@ xx
dnia 09.01.2014, 07:58 · Zgłoś
A pan radny Roman K. mieszka w Jareniówce, dlaczego jest radnym w Jaśle?
Odpowiedz
-8
@ dd
dnia 08.01.2014, 10:22 · Zgłoś
Najlepszy okres z perspektywy środków Unii Europejskiej 2006-2010 został zmarnowany przez burmistrz Marię Kurowską - mówił radny Krzysztof Czeluśniak

- Partyjniactwo powinno się skończyć. Dobro mieszkańców jest najważniejsze. Nie może być tak, jak tu niejednokrotnie mówiłem na tej sali. Pierwszy burmistrz Andrzej Kachlik. Następny burmistrz Pan Rak. Kontynuacja długofalowych wniosków dla dobra miasta po poprzedniku. Burmistrz Czernecki. Następny - kontynuacja. Nagle przyszła Pani i nie zrobiła kontynuacji. Najlepszy okres z perspektywy środków Unii Europejskiej 2006-2010 został zmarnowany przez burmistrz Marię Kurowską. Mówię to z całą odpowiedzialnością. Gdzie te inwestycję? Gdzie te miejsca pracy, kiedy były tłuste lata.Teraz kiedy jest kryzys? A wy robicie sobie partyjniactwo! - mówił Krzysztof Czeluśniak.
Odpowiedz
4
@ do dd
dnia 08.01.2014, 12:38 · Zgłoś
Przecież to teraz jest najlepszy okres inwestycji unijnych, a nie za Kurowskiej. I coście panowie zrobili ? Niiiiiiiiiiiiiiiiiic ! A rządzicie już 14 lat, a nie jak Kurowska tylko 4 lata !
Co myślicie, że ludzie już nie pamiętają?
Kiedy Jasło było tak wysoko w rankingach rozwoju jak nie za Kurowskiej ? A było już na 35 miejscu w 2010 roku spośród 950 miast !
A gdzie jest dzisiaj ? Na 650 miejscu ??!
Odpowiedz
-6
@ ser
dnia 08.01.2014, 13:33 · Zgłoś
kurow...ka przestań pisać głupoty
Odpowiedz
4
@ OLEK
dnia 09.01.2014, 00:08 · Zgłoś
Czemu Czeluśniak radny nie jest jeszcze w Brukseli.On tak pięknie od rzeczy [...]???
Odpowiedz
-6
@ dd
dnia 08.01.2014, 10:21 · Zgłoś
Koniec degrengolady i pomówień. Występuję do Sądu - mówił radny Krzysztof Czeluśniak

-To co miało miejsce w opinii Komisji sięgnęło zenitu. Koniec degrengolady i pomówień. Drodzy państwo - mówię wprost. Po zapoznaniu się, występuję do Sądu. Bo nie może być tak, że jeden radny mówi nieprawdę przciwko drugiemu radnemu. Nie może być tak, że wkłada się w usta coś, co nie miało miejsca. Skończymy politykowanie na tym etapie. Ja wiem, że jest rok wyborczy. Ja sobie zdaję sprawę. Drodzy państwo. Mój wniosek był prosty. Mój wniosek był bardzo prosty. Poparcie budżetu w tej wersji, którą przedstawił burmistrz wraz z autopoprawkami. Ja będe mówił w kampanii wyborczej kolego radny Stachaczyński, mój przyjacielu - kto namawiał do likwidacji szkół. Będe mówił z nazwiska. Ja wiem kto pisał Wam oświadczenie i wnioski. Będę wymieniał z nazwiska. Bo nie może być tak, że państwo ściągają z oświaty z ironicznym uśmiechem, a dajecie na drogę w Gorajowicach. Nie będę kredytował dróg w Gorajowicach za miejskie pieniądze. Od tego jest Starostwo. Mam nadzieję, że znajdzie to epilog w sądzie. Nie może być tak, że z ironicznym uśmiechem nie jesteście w stanie popatrzyć prosto w oczy - wiecie, że jednak prawda leży gdzie indziej - mówił Krzysztof Czeluśniak.
Odpowiedz
12
@ do dd
dnia 08.01.2014, 12:49 · Zgłoś
Czy ten facet wie co mówi ? Co to jest degrengolada ? - Otóż jest to staczanie się, upadek moralny !
No to po co on chce iść do Sądu ?
Moim zdaniem to on gdzieś usłyszał takie słowo i się nim bez sensu posługuje, robiąc z siebie i Jasła pośmiewisko. Wypowiada się wszak na najważniejszym posiedzeniu Rajców Miejskich czyli na Sesji.
Jego wyborcy pewnie się rumienią ze wstydu... i wcale ich nie żałuję. W końcu widziały gały kogo wybierały ! :(
Odpowiedz
-6
@ szymon
dnia 08.01.2014, 13:36 · Zgłoś
szczekaj szcekaj PIeSku a ja i tak cała rodzina głosuje na niego on ma jedyny jaja w tej radzie a nie jak lekarze czy nauczyciele darmo...y z [...]s
Odpowiedz
0
@ jaślanka
dnia 08.01.2014, 09:55 · Zgłoś
Tutaj trzeba Ferenca lub Przytockiego którzy mają pomysł na swoje miasta, mądrość i wiedzę jak trzeba rządzić. Jak byłam kiedyś na szkoleniu w Rzeszowie to słyszałam jak pracuje prezydent Rzeszowa. Raz w tygodniu wzywa swoich kierowników z planami pracy na kolejny tydzień. Wymaga od siebie i od innych. Ludzie z Lublina mówili wprost, że zazdroszczą Rzeszowowi takiego prezydenta. A u Nas? marazm i bezrobocie, kto tylko może to ucieka z tego miasta, niedługo będziemy zapadłą dziurą. A nasze władze tylko czekają końca kadencji. Nie pozwólmy żeby znowu rządzili Jasłem ci sami ...
Odpowiedz
10
@ malkontent
dnia 08.01.2014, 10:08 · Zgłoś
Pan Burmistrz wygląda na bardzo zatroskanego
Odpowiedz
2
@ OLEK
dnia 09.01.2014, 00:06 · Zgłoś
Pełna zgoda...
Odpowiedz
-2
@ Max Szyderko
dnia 08.01.2014, 09:08 · Zgłoś
Do czego są w radzie potrzebni pisowscy ??? We wcześniejszych wnioskach tylko chodniki, ulice a nikt z nich nie proponował NIC by stworzyć klimat do powstawania nowych miejsc pracy. Radny Przetacznik zadziałał na zasadzie NIE bo NIE. Może nie dokupiono skrzynki jak stwierdził, że zabraknie ???
Kiedy ktoś podejmie starania o utworzenie SSE ??? Kurowska wyszła nieco przed szereg z tą droga donikąd, ale dlaczego nikt nie pociągnął tematu dalej ???
Założę się, że gdyby przeprowadzić referendum z pytaniem : co wolisz: nowy chodnik czy np 100 miejsc pracy to odpowiedź była by jedna.
Ale po [...] próbować ?
Kurowska urządziła w Jaśle niezły kabaret- przynajmniej było śmiesznie.
A co zrobił Czernecki ? Wie ktoś może ?
Rozliczmy ich oboje jesienią...
Odpowiedz
6
@ Tarzan-zan
dnia 08.01.2014, 11:04 · Zgłoś
Żeby choć trochę powstrzymać bezkarne rozkradanie przez PO-wców...
Odpowiedz
3
@ Skiba
dnia 08.01.2014, 12:49 · Zgłoś
Masz jakieś dowody na kradzież ?
Odpowiedz
-1
@ Tarzan-zan
dnia 08.01.2014, 17:43 · Zgłoś
a ty masz dowody że tusk cię okrada ?
Odpowiedz
-9
@ dragoness
dnia 08.01.2014, 06:56 · Zgłoś
A dlaczego nie wspomniano o zaleceniu obcięcia etatów dla dyrektorów , w celu uzyskania niezbędnych oszczędności? Klasyczne łatanie dziury oświatą.
Odpowiedz
3
@ Max Szyderko
dnia 08.01.2014, 08:59 · Zgłoś
Żartujesz sobie teraz, prawda ???
Odpowiedz
1
@ dragoness
dnia 08.01.2014, 15:19 · Zgłoś
Nie. A jak myślisz dlaczego głośno było dziś o Jaśle w radiu Rzeszów? Dyrektorzy mają szukać oszczędności w szkołach. Klepanie minusów nic tu nie zmieni. Poprzednim razem też nie dociągnięto do setki ;-D
Odpowiedz
6
@ OLEK
dnia 08.01.2014, 01:24 · Zgłoś
Dla mnie to budżet nędzy i rozpaczy...Oddalający widmo rozwoju miasta o przynajmniej rok.Ale może ,że taki,bo z tymi ludźmi nie da się nic zrobić.Trzeba czekać na ich opuszczenie zajmowanych niesłusznie i przez pomyłkę miejsc...To administrowanie,a nie rządzenie...Najgorsze,że za publiczny grosz...A burmistrz pewnie zechce zapisać się do Gowina,by czmychnąć z trefnego stołka do Brukseli ,tam po odpoczywać... Mam nadzieję,że mu lud jasielski podziękuje mu odpowiednio za cztery lata odduszania [...] fotela.
Odpowiedz
4
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 08.01.2014, 00:23 · Zgłoś
Jak to "elokwentnie" zostało podane do wiadomości mieszkańcom. Mają taką nadzieję, że ludzie nadal będą im przyklaskiwać, ale "mieszkańcy wyedukowani przez środowiska pedagogiczne", cy inne "elyty" też potrafią upomnieć się o swoje...
Odpowiedz
-3
@ xyz
dnia 07.01.2014, 22:56 · Zgłoś
Szkoda, że pan Jakub Hap nie pisze tych "politycznych" artykułów. Przynajmniej byłoby napisane ładną polszczyzną i w sposób zrozumiały.
Odpowiedz
-5
@ Obi
dnia 07.01.2014, 22:47 · Zgłoś
Stanisław Zając się wstrzymał od głosu,jest taki drugi w Jaśle czy ten za grobu.
Odpowiedz
-3
@ Max Szyderko
dnia 07.01.2014, 22:48 · Zgłoś
to ten co ma zagwarantowane dożywotnie miejsce w radzie...
Odpowiedz
-6
@ Tarzan-zan
dnia 08.01.2014, 11:03 · Zgłoś
No właśnie - może on w grobie był przeciw a nie wstrzymał się :D
Odpowiedz
7
@ J
dnia 07.01.2014, 22:41 · Zgłoś
Radni bezradni na czele z przewodnicząca.
Odpowiedz
-3
@ J23
dnia 07.01.2014, 22:02 · Zgłoś
Oni tacy są
Odpowiedz
3
@ czytelnik
dnia 07.01.2014, 22:01 · Zgłoś
Populizm i oszczercza demagogia ? A co radny dusza ma wspólnego z budową ulicy Widokowej ? czytałem ostatnio, że tam mieszka jego szef a więc jak się to ma do tego co mowi ?
Odpowiedz
0
@ Max Szyderko
dnia 07.01.2014, 22:48 · Zgłoś
szef czego ?
Odpowiedz
-19
@ ser
dnia 07.01.2014, 22:00 · Zgłoś
powstania nowych miejsc pracy.. od tego są parlamentarzyści
Odpowiedz
9
@ Max Szyderko
dnia 07.01.2014, 22:19 · Zgłoś
warunków do powstania...rozumiem [...], że to cię przerasta a wszystko to wina Tuska !!!
Odpowiedz
-4
@ no
dnia 08.01.2014, 07:46 · Zgłoś
Tusk jaet winny wielkiej zimy w USA to za wizy.

Tusk jest winny wszystkiemu a zwłaszcza ze poseł loweras dla którego [...] jest wzorem był kochankiem burdelmamy i miał kontakty operacyjne z facetami czyli był homo. Prawdziwy katolik i patryjota.
Odpowiedz
-3
@ Tarzan-zan
dnia 08.01.2014, 11:01 · Zgłoś
powinni mu dać pracę bo się mu należy jak psu buda - a on by łaskawie do niej czasem poszedł, poobijał się, ale wypłata minimum dwie średnie krajowe...
A co do tych niezaradnych - radnych - to oni są chyba jakimiś jasnowidzami albo wróżbitami że widzą rok na przód ile kasiory wpłynie i ile będzie wydatków...
Odpowiedz
4
@ Max Szyderko
dnia 07.01.2014, 21:20 · Zgłoś
Nie doczytałem tam nic o stworzeniu warunków do powstania nowych miejsc pracy...
Za to urzekło mnie to energooszczędne oświetlenie ulic...czyli jest szansa, że autostrada im. Kurowskiej znowu w nocy będzie oświetlana ?
Odpowiedz
-8
@ PiS-man
dnia 07.01.2014, 22:47 · Zgłoś
Lodówki też są teraz energooszczędne, więc - jakbyś był troszeczkę mądrzejszy Al - zrouzmiałbyś, że Rada Miasta też idzie z duchem freonu, [...]! czasu :D
Odpowiedz
-5
@ to mamy
dnia 08.01.2014, 08:01 · Zgłoś
Ale egzotyczna koalicja w mieście!!!

PSP ([...], były TW, były MO, emeryci)
PiS (zdradzili ideały dla własnych interesów)
PO (oczko, wielki wygraniy zwłaszcza w ..)

Obronili doskonały budżet jednym głosem, przepraszam jednogłośnie
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.