Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Miasto zamierza zainwestować w oświetlenie

70

Radni Rady Miejskiej Jasła zdecydowali o przystąpieniu do projektu modernizacji oświetlenia ulicznego. Projekt ma być realizowany przez Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Wniosek o dofinansowanie w poniedziałek trafi do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Władze zapewniają, że dzięki środkom z programu „SOWA” miasto będzie lepiej oświetlone i bardziej ekologiczne.

Rada Miejska Jasła w uchwale podjętej podczas wczorajszej sesji nadzwyczajnej zdecydowała o przystąpieniu Jasła do projektu pn. „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gmin należących do Związku Gmin Dorzecza Wisłoki”. Wniosek o dofinansowanie w ramach programu priorytetowego „SOWA – oświetlenie zewnętrzne” już w poniedziałek ma trafić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotyczy on nie tylko Jasła, lecz również gmin: Szerzyny, Brzostek i Pilzno. Jako jego beneficjent występuje Związek Gmin Dorzecza Wisłoki. Głównym celem programu jest ograniczenie emisji zanieczyszczeń powietrza oraz uzyskanie oszczędności energii elektrycznej poprzez dofinansowanie przedsięwzięć poprawiających efektywność energetyczną systemów oświetlenia zewnętrznego.

Szanse na uzyskanie dofinansowania dla projektu po zakończeniu obrad Rady Miejskiej jasła ocenił wczoraj Andrzej Czernecki, przewodniczący Zarządu ZGDW, a zarazem radny miejski. – Konkurencja w tym projekcie jest duża. Wnioski o dofinansowanie płyną z całej Polski, w tym z dużych miast. Nasz projekt, na poziomie blisko czterech milionów złotych nie należy do dużych. Jest on jednak niezwykle ważny. Z rozmów, które przeprowadziliśmy z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynikało, że jeżeli tych wniosków będzie bardzo dużo, to sam fundusz rozważał będzie zwiększenie puli środków na realizację programu. Obecnie wynosi ona pięćdziesiąt milionów złotych. Najważniejsze na obecną chwilę jest to, aby złożyć wniosek w wymaganym terminie. Stąd ta dzisiejsza sesja, zwołana w tempie dosyć ekspresowym – wyjaśnia.

Wniosek, o którym mowa, musi zostać złożony w NFOŚiGW w najbliższy poniedziałek. Analiza wszystkich wniosków może potrwać nawet kilka miesięcy. Jeżeli projekt uzyska pozytywną opinię i dofinansowanie, beneficjent przewiduje, że zostanie on zrealizowany do końca 2021 r. Umowa na jego realizację, mogłaby zostać podpisana już w pierwszym kwartale 2020 r.

Celem realizacji projektu rada podjęła również uchwałę w sprawie zaciągnięcia pożyczki długoterminowej w kwocie 3 411 521 zł w NFOŚiGW w Warszawie. Pożyczka będzie przekazywana za pośrednictwem ZGDW. Cześć z pytań kierowanych podczas piątkowej sesji rady przez radnych do Ryszarda Pabiana, burmistrza Jasła oraz Andrzeja Czerneckiego, przewodniczący Zarządu ZGDW dotyczyła samej kwoty oraz racjonalności decyzji o przystąpieniu do programu. Obaj starali się rozwiać wszelkie wątpliwości radnych w tej materii, przekonując jednocześnie, że realizacja projektu będzie z ekonomicznego punktu widzenia przedsięwzięciem ze wszech miar opłacalnym. Do tej pory Jasło, dzięki programowi „SOWA” notowało oszczędności w kwocie blisko 800 tys. zł rocznie.

Zdaniem Andrzeja Czerneckiego inwestycja może zwrócić się już po nieco ponad sześciu latach. – Musimy przyzwyczaić się do tego, że będzie mniej środków dotacyjnych a więcej instrumentów finansowania. Tutaj są pieniądze, które należy zwrócić. Jest to pożyczka. Jest wiele korzyści wynikających z zainwestowania pożyczonych pieniędzy. Jasło dzięki realizacji projektu będzie oszczędzało rocznie ponad 450 tyś zł z tytułu zużycia energii elektrycznej. Kalkulując, można dojść do wniosku, że w pewnym momencie będziemy mieć z tego tytułu czyste oszczędności. Projekt ten w przyszłości będzie się sam finansował. Z wyliczeń wynika, że środki te zwróciłyby się po blisko 6 latach (6,4 roku). Ten czas mógłby ulec skróceniu, jeżeli wzrosną ceny energii. Dodajmy także, że w 2014 r. kiedy przystępowaliśmy do programu „SOWA” wymiana na oświetlenie ledowe nie dawała dobrych efektów ekonomicznych. Zmiany technologiczne spowodowały jednak, że sytuacja uległa zmianie. Teraz jest dobry moment, żeby dokonać modernizacji oświetlenia zewnętrznego w mieście – tłumaczy.

O preferencyjnych warunkach finansowania projektu mówił wczoraj także Ryszard Pabian. – W mieście mamy wiele zadań do realizacji. Nie możemy, zatem w całości zaangażować własnych środków na realizację tego projektu. Stąd chcemy skorzystać z możliwości uzyskania pożyczki. Proponowane przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej warunki są dobre. Oprocentowanie wynosi 1% w skali roku. To jedne z najlepszych warunków, na jakie obecnie możemy liczyć. Zakładany okres spłaty mija w 2029 r. Tym samym spłata będzie finansowana z uzyskanych dzięki modernizacji oszczędności – przekonuje.

Miasto w ramach realizacji projektu modernizacyjnego zamierza wymienić na swoim terenie 1718 punktów świetlnych, 1333 w ramach oświetlenia ulicznego. Pozostałe to oświetlenie na terenie parków i placów. Ryszard Pabian mówiąc o planowanej modernizacji oświetlenia zewnętrznego w mieście, wylicza szereg korzyści, jakie mogłyby z tego tytułu płynąć dla jego mieszkańców. – Przede wszystkim chcemy, aby w mieście było wreszcie jasno, a nie ponuro. Oświetlenie, które mamy, w tej chwili w przeważającej części miasta sprawia, że w niektórych jego rejonach jest relatywnie ciemno. Liczymy także na efekt w postaci obniżenia kosztów zużycia energii, szczególnie ze względu na planowany wzrost cen. Nie mniej istotne jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych – mówił.

MD

Napisany dnia: 17.08.2019, 09:38
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ wwww
dnia 17.08.2019, 10:06
Ocena
komentarza:
0
dobry projekt bedzie jasniej , oby czubkow nie bylo jak w samokleskach w gminie osiek jasielski gdzie wylaczaja prad z transformatorow bo cg\hca zaileku na prad
@ .
dnia 19.08.2019, 11:51
Ocena
komentarza:
6
Tylko proszę zrobić JAŚNIEJSZE żarówki, niż dotychczas. W przedpokoju mam mocniejszą żarówkę niż te na ulicach.
W mieście mimo włączonych latarni jest CIEMNO!
Najlepiej to widać, gdy się wraca do Jasła z podróży. Podczas wjazdu do miasta nie widać nic na drodze i chodnikach, rowerzyści i piesi to jedynie poruszające się cienie.
Ta sytuacja jest niebezpieczna i tylko czekać kiedy dojdzie do wypadku!
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 19.08.2019, 12:37
Ocena
komentarza:
6
Gdzie jest CBA aby zbadać marnotrawstwo pieniędzy publicznych - ostattnią modernizacje oświetlenia przez ludzi którzy nadal pływają w "Polskich Wodach"...
@ jasło i okolice
dnia 19.08.2019, 19:46
Ocena
komentarza:
1
w jaśle bedzie jasniej jak juz wszystkie drzewa wytna
.
@ Efekty
dnia 17.08.2019, 10:50
Ocena
komentarza:
24
Takie są skutki naiwności i nabierania się na niby ekologiczne rozwiązania. Płaci za to podatnik, tak jak za zaniechania typu brak własnej instalacji do zagospodarowania odpadów.
@ Beneficjenci
dnia 17.08.2019, 11:10
Ocena
komentarza:
39
Beneficienci 1 etapu sowy zgarneli kasę za oświetlenie ledami i ponownie zarobią na poprawianiu swoich błędów?
Kto tego pilnuje, kto wymaga i rozlicza? Czy jest tam choć jeden fachowiec od oświetlenia? Czy znowu , jak poprzednio, decydować będą laicy ?
@ jaślanin
dnia 17.08.2019, 12:42
Ocena
komentarza:
9
Nie wiem jakie były założenia 1 etapu ale na Jaśle raczej nie ma ledów(koło jdk są na paru słupach). Co nie zmienia faktu że od kilku lat jest strasznie ciemno w Jaśle i jak chcą zrobić ledy na wzór innych miast (np Krosno) to nie jest zły pomysł. Lepiej późno niż wcale.
@ Pseudo
dnia 17.08.2019, 12:54
Ocena
komentarza:
10
Na razie jest konkurs na energetyka miejskiego
@ do Pseudo
dnia 17.08.2019, 13:54
Ocena
komentarza:
8
To co się stało z dotychczasowym ?
@ Tak
dnia 17.08.2019, 14:53
Ocena
komentarza:
5
Kolejny do wymiany? Trwa sprzątanie :-)
@ stary
dnia 17.08.2019, 16:36
Ocena
komentarza:
13
ci ludzie od czasu do czasu muszą udawać że coś robią,bo od lat na tych etatach dobrze żyją.
@ Dragoness
dnia 17.08.2019, 22:56
Ocena
komentarza:
12
Poprzedni byl odpowiedzialny za ostatnią wymianę oświetlenia ulicznego
@ Jas
dnia 17.08.2019, 11:04
Ocena
komentarza:
56
Panie były burmistrzu, warto głośno i wyraźnie powiedzieć, że to co zrobiliście/ zrobiłeś w sprawie oświetlenia w mieście poprzednim razem to był sabotaż. To jak teraz wygląda lub raczej nie wygląda Jasło wieczorem to zgroza. Ile wypadków, niebezpiecznych sytuacji na przejściach, ile rozbitych samochodów, trudno policzyć.
Dlatego aż sie boje, że te same osoby zabierają się znowu za spaprany temat.
Pieniądze to nie wszystko, ale łudzę się, że gorszego oświetlenia zamontować się nie da.
@ ewa
dnia 17.08.2019, 11:08
Ocena
komentarza:
24
[komentarz nie na temat]
@ Oferenci
dnia 17.08.2019, 12:09
Ocena
komentarza:
18
Nie tylko po domach ale i po urzędach krążą "oferenci " z badziewiem obiecujący cuda-wianki naiwniakom.
Wcisnieto kit poprzedniej wladzy i tę żabę trzeba teraz konsumowac robiąc dobrą minę.
Potem oglosi się kolejny sukces polegający na poprawieniu (jezeli się uda) poprzedniego "sukcesu".
@ Gruha
dnia 17.08.2019, 13:08
Ocena
komentarza:
13
Się ma nazwisko to się siedzi
@ ewa
dnia 17.08.2019, 15:45
Ocena
komentarza:
9
Gruha masz rację. Pewnie niejeden zastanawia się czy nie zmienić na Rz...
@ ewa
dnia 19.08.2019, 08:22
Ocena
komentarza:
3
podobno ma przyjechać z dyplomem na hulajnodze
@ ewa
dnia 19.08.2019, 23:33
Ocena
komentarza:
1
[Komentarz nie na temat]
@ Oszczędności
dnia 17.08.2019, 12:39
Ocena
komentarza:
21
Zrezygnuje w domu z gazu, przyniosę rodzinie na obiad zupy z caritasu i będę miał oszczędności podobnie jak miasto oszczędza poprzez zaciemnienie ulic. Gdy dzieci będą narzekać wezmę pożyczkę i doprowadze gaz do domu aby gotować jak poprzednio
Czyli przepis na sukces...0
@ Program SOWA
dnia 17.08.2019, 13:40
Ocena
komentarza:
9
Program SOWA 1 to dobre bylo dla 1 sowy co lata w nocy,
program SOWA 2 to bedzie dobre dla 2 sowy.
@ Ale jaja
dnia 17.08.2019, 13:45
Ocena
komentarza:
13
Przecież kółka lat temu była modernizacja oświetlenia, nie można było zrobić raz a dobrze?
@ Ale jaja
dnia 17.08.2019, 13:46
Ocena
komentarza:
4
*Kilka lat
@ Do ale jaja
dnia 17.08.2019, 14:22
Ocena
komentarza:
22
Właśnie kilka lat temu miasto weszło w program sowa , wpakowalo kasę w zaciemnienie, a teraz spakuje pozyczke w rozjasnienie. Trzeba poprawić radosną twórczość
@ ALOJZY
dnia 17.08.2019, 14:26
Ocena
komentarza:
4
Założę się ,że będzie jak zawsze.Tempo,chaos,a potem pstryk,ale w nos.Czyli jako było,by towarzystwo co byto robić miało ,się nie zmęczyło...Prędzej łuczywa się doczekacie niż nowe lampy na dotychczasowych słupach, na icj krawacie!!!
@ kinga
dnia 17.08.2019, 14:38
Ocena
komentarza:
-13
Sąsiad a ty dalej świecisz starą żarówką 150 W jak pisowski prezydent?
Ale ten komentujący lud jasielski jest głupi. Gdy miasto chce wymienić oświetlenie na LED to źle, ale sami w domu już dawno polecieli do sklepów po żarówki ledowe żeby nie być zacofani przed rodziną i sąsiadami jak do nich przyjdą na makaron.
@ Do Kingi
dnia 17.08.2019, 14:50
Ocena
komentarza:
22
Można i należy wymienić sobie piersi na silikony - przecież to takie nowoczesne i modne. Nie należy jednak narzekać, że pękają i trudno wrócić do naturalnych. Po wydaniu kasy stwierdzisz., że nie wszystko złoto, co się świeci...i nie wszystko stare było źle.
@ Gosc
dnia 17.08.2019, 15:52
Ocena
komentarza:
16
Ciemno w mieście to fakt.
Ale pytam po co o 19.30 ( w lecie) koło UM świecą wszystkie latarnie w tym pięknym ogrodzie przy UM???
Słońce świeci i latarnie świecą??? To chyba Jasielska oszczędność !!!
@ ekolog
dnia 17.08.2019, 16:53
Ocena
komentarza:
11
żadne ledy - niszczą wzok
@ Dike
dnia 17.08.2019, 22:53
Ocena
komentarza:
2
,,Zanieczyszczenie światłem - choroba bogatego świata. Ten problem jest poważniejszy niż [...]"
@ K.
dnia 20.08.2019, 08:48
Ocena
komentarza:
2
Wzrok niszczą świetlówki, bo światło drga. Ledy świecą podobnie jak żarówki.
@ Dragoness
dnia 17.08.2019, 18:43
Ocena
komentarza:
8
Będzie jeszcze ciemniej?
@ urzędnik
dnia 17.08.2019, 19:33
Ocena
komentarza:
15
I Znów Czernecki wymyśla bubel. Dobrze, że tylko dla części miasta bo całe miasto nie będzie tymi lampami świeciło. Czas pokaże. 4,5 mln. zł. kredyt na to zadanie. I znów zadłuża się miasto by coś absurdalnego zrobić. A może to robi dla swoich kolesi co mają firmy ???.
@ rjs
dnia 17.08.2019, 20:33
Ocena
komentarza:
11
To już wiem dlaczego w Jaśle są takie wyniki głosowania. To przez uliczną ciemność.
@ spoko
dnia 17.08.2019, 21:17
Ocena
komentarza:
18
spoko że takie rzeczy się działa ale może w końcu trzeba pomyśleć o strategi przyciągania nowych inwestorów do Jasła np na stefe warzycką proszę zobaczyć co się dzieje w Krosnie jak rośnie w oczach
@ Mieszkaniec
dnia 17.08.2019, 22:16
Ocena
komentarza:
14
W Jaśle nic się nie dzieje co pozwoliło by się miastu rozwijać. Patrząc faktycznie na Krosno które cały czas się rozwija
@ em
dnia 18.08.2019, 02:24
Ocena
komentarza:
16
Strach się bać.Ostatnia wymiana oświetlenia była przez władzę nazwana sukcesem.Czy to też będzie taki sam sukces.
@ Maksii
dnia 18.08.2019, 07:22
Ocena
komentarza:
2
Jeśli to będzie tak dobre oświetlenie jak na JDK to strach się bać. Będzie ładnie tylko jakim kosztem? Jakim kosztem pozniejszego użytkowania rzecz jasna. Te swietlówki na JDK są masakrycznie drogie.
@ Idx
dnia 18.08.2019, 15:01
Ocena
komentarza:
9
Wcześniej miasto z programu Sowa wymieniło stare oprawy sodowe i rteciowe na nowe oprawy sodowe które pobierają mniej energii i dają fatalnie słabe światło. Powinno od razu zainwestować w oswietlenie ledowe dobrej jakości. Miasto powinno teraz zainwestować w oprawy ledowe wysokiej wydajności aby dawały dużo światła przy niższym zużyciu energii elektrycznej. Oprawy uliczne powinny być również dobrane do danej klasy drogi.
@ Dike
dnia 18.08.2019, 22:44
Ocena
komentarza:
-5
Wystarczy przeprogramować sterowanie i wymienić żarniki na nieco większej mocy bo istniejące to raczej 70 - 100 wat. Oświetlenie ledowe przy zachowaniu ciepłej przyjemnej dla oka barwy nie istnieje, pomijając ten aspekt to nie niesie mniejszego zapotrzebowania na energię w stosunku do nowoczesnych lamp sodowych.
@ Kierowca 8I0
dnia 18.08.2019, 13:35
Ocena
komentarza:
6
Mam nadzieję, ze następne pokolenie będzie bardziej wykształcone i światłe.
Będzie otwarte na nowości i mniej zgorzkniałe.
Każdy zacofany osobnik boi się zmian nawet tych korzystnych dla siebie
i dla społeczności w której żyje.
Dlatego w Jaśle tak trudno coś nowego zaakceptować i wykonać.
Stale są o wszystko sprzeciwy i spotykane nagminnie protesty mieszkańców.
Było kilka propozycji obwodnic ze wszystkich stron Jasła i to w kilku wersjach.
Żadna nie uzyskała akceptacji więc dotacje i pieniądze przeszły do Krosna.
Miejcie pretensje do siebie a nie do władz miasta.
Żadna władza w tym zapyziałym jasielskim społeczeństwie nic wielkiego
nie dokona.
@ Oo
dnia 18.08.2019, 15:03
Ocena
komentarza:
5
Tylko żeby były mocne oprawy ledowe i dobrana cieplejsza barwa światła
@ Dike
dnia 18.08.2019, 22:35
Ocena
komentarza:
1
Jak cieplejsza to nie ledowe. To nie możliwe. Sodowe podobne zużycie energii, ciepła barwa światła, niższa cena.Ale wtedy nie będziemy nowomodni.
@ Gj
dnia 18.08.2019, 15:08
Ocena
komentarza:
1
Gmina Skołyszyn i Gmina Dębowiec też powinna wymienić oświetlenie uliczne na ledowe.
@ OK
dnia 18.08.2019, 22:19
Ocena
komentarza:
2
inwestujcie w oświetlenie ale również takie dzienne zwłaszcza na parkingach wszelkiej maści w jaśle - aby kierowcy zauważali pieszych poruszających się prawidłowo - albo lepiej w kamery na parkingach aby łobuzów za kierownicami nie zważających na poruszających się piechotą, karać natychmiast a najlepiej to publiczną karą chłosty. każdy kierowca mający za nic pieszego to zwykły bandyta i łobuz.
@ traper83
dnia 18.08.2019, 22:21
Ocena
komentarza:
6
A no niestety na ulicach nawet tych osiedlowych wieczorami jest ciemno jak w d-pie u murzyna no niestety taka prawda, idąc trzeba ze sobą mieć latarkę by móc oświetlić sobie drogę bo latarnie są ale po wcześniejszej wymianie świetlówek nie świecą tak jak należy.
@ clashtorny
dnia 19.08.2019, 08:27
Ocena
komentarza:
5
Bawicie się w oświetlenie, a droga na ul Grunwaldzkiej od ronda spod wiaduktów w stronę klasztoru woła o pomstę do nieba. Kilka lat temu zrobiono jej połowę, do dnia dzisiejszego jeździmy po dziurach i koleinach. A później my kierowcy musimy bulić na przeglądach bo zawieszenie do naprawy.
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 19.08.2019, 12:46
Ocena
komentarza:
6
Ostatni Program "Sowa' był zrealizowany tylko dla "sów" - bo to chyba one najlepiej się czuja przy takim oświetleniu a "przyjaciele Sowy nieźle się obłowili około 2 tysi dostali od sztuki, wymienionej oprawy, czy żarówki kiedy w hurtowni cała oprawa kosztowała wtedy ok 600 zł projekt kosztował prawie 1 900 000 zł...a przetarg realizowała firma zewnętrzna...
@ XYZ
dnia 19.08.2019, 14:14
Ocena
komentarza:
1
Lampa uliczna LED 100 W , 4000 st K (barwa neutralna ) 10 000 lm Cena 199 zł (https://allegro.pl/oferta/oprawa-uliczna-samsung-led-100w-4000k-10000lmv-tac-8319651529 ) 199 zł X 1718 punktów = 341 882 zł. Jak to się ma do kwoty 3 411 521 zł.Czyli wymiana 1 szt ok. 1786 zł DOBRY INTERES !!!
@ zen
dnia 19.08.2019, 21:02
Ocena
komentarza:
2
A doliczyles koszt wymiany ? Kazda taka inwestycja to nie tylko wymiana zarowki, ale najdrozszego elementu czyli slupa i instalacji w ziemi.
@ XYZ
dnia 20.08.2019, 13:09
Ocena
komentarza:
1
Czy przy ostatniej wymianie były wymieniane słupy? Była natomiast wykonana instalacja sterowania, która prawdopodobnie nie będzie teraz wymieniane. Na pewno część słupów pamiętająca PRL wymaga wymiany. Ja podałem tylko rząd wielkości. Na ul. Kościuszki i 3-go Maja wymieniono tylko same lampy-efekt widoczny
@ mieszkaniec
dnia 19.08.2019, 23:47
Ocena
komentarza:
2
[Komentarz nie na temat]
@ mieszkaniec
dnia 20.08.2019, 15:12
Ocena
komentarza:
0
[Komentarz nie na temat]
@ mieszkaniec
dnia 20.08.2019, 17:48
Ocena
komentarza:
1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ mieszkaniec
dnia 21.08.2019, 12:26
Ocena
komentarza:
0
Oby wymiany nie wykonywała pseudo firma z Jasła.
Sprzęt to odmalowany złom a właściciele to tacy biznesmeni jak z koziej d..y trąba.
@ yozef
dnia 24.08.2019, 07:20
Ocena
komentarza:
0
kiedys wymieniali panie czernecki ,tak pan zachwalal te nowosci wtsdy ,,,i tu powinien wkroczyc prokurator ,,,rynek zielony ta woltaika czemu nie dziala ,,,tyle pieniedzy poszlo na marne ,,na dachu calego zielonego rynku panele ,,i co ,szok i takich mamy wlodarzy ,,,panie czernecki powiedz cos na ten temat byl pan burmistrzem
@ maniek
dnia 25.08.2019, 01:15
Ocena
komentarza:
1
Widać Jasło zaczyna się uczy od Krosna gdzie większość oświetlenia została już wymieniona na Ledy albo jest w trakcie. I BARDZO DOBRZE! Widać jakość oświetlenia jadąc trasą średnicową przez Krosno podczas mgły. Naprawdę widoczność lepsza a estetyczne doznania nieporównywalne. Podczas mgły przez Jasło przejeżdża się jak przez wioskę - nic nie widać.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Samorząd województwa mazowieckiego przekazał Jasłu 200 tys. zł na usuwanie skutków nawałnic

   

  Miasto Jasło otrzyma pomoc od samorządu województwa mazowieckiego. Uchwałę w tej sprawie 7. lipca podjął Sejmik Województwa Mazowieckiego. Na usuwanie skutków klęski żywiołowej w miejskiej infrastrukturze drogowej Jasło otrzyma 200 tys. zł. Dzisiaj w Warszawie umowę w tej sprawie parafowali przedstawiciele obydwu samorządów.

 • Większe miasta wspierają gminę Skołyszyn

  Miasto Szczecin, gmina i miasto Nowe Skalmierzyce oraz gmina Górowo Iławeckie zamierzają wesprzeć finansowo gminę Skołyszyn. Przekazane środki zostaną wykorzystane na odbudowę, a także przebudowę infrastruktury drogowej, która w wyniku nawałnicy została zniszczona. Jak podkreśla wójt Bogusław Kręcisz straty szacowane są na kilka milionów złotych.

 • Według badań exit poll – Nie da się wskazać zwycięzcy wyborów

  Z sondażu exit poll przeprowadzonego przez Ipsos Andrzej Duda zdobył 50,4% poparcia, a jego kontrkandydat Rafał Trzaskowski 49,6%. Różnica poparcia między kandydatami wynosi jedynie 0,8 punktu procentowego. Frekwencja w drugiej turze wyborów jak wskazuje badanie wyniosła 68,9%.

 • Do godziny 17. gmina Brzyska z najwyższą frekwencją

  Druga tura wyborów prezydenckich zmobilizowała Polaków do wzięcia udziału w głosowaniu. We wszystkich gminach w powiecie jasielskim odnotowano wyższą frekwencję niż w pierwszej turze wyborów. Do godziny 17. najwięcej osób zagłosowało w gminie Brzyska.

 • Trwa głosowanie w II turze wyborów prezydenckich

   

  Polacy zdecydują dzisiaj o tym, który z dwóch kandydatów w wyborach prezydenckich sprawował będzie najwyższy urząd w państwie przez najbliższe pięć lat. Głosowanie trwać będzie do godziny 21. Frekwencja w Jaśle na godz. 12. wyniosła 24,1%.

 • Czarni żegnają się z pucharem. Skromne zwycięstwo Karpat w Jaśle

   

  W zaległym, półfinałowym meczu Okręgowego Pucharu Polski drużyna Czarnych Jasło przegrała z Karpatami Krosno 0:1. Tym samym to krośnianie mogli dzisiaj cieszyć się z awansu do finału, w którym zmierzą się ze Stalą Sanok. Gola na wagę zwycięstwa dla ekipy Karpat strzelił Szymon Dziadosz.

 • Sprawcy rozboju na młodym zawodniku Czarnych Jasło w rękach policji

   

  Dwóch mężczyzn, którzy w minioną sobotę pobili 17-letniego zawodnika Czarnych Jasło oraz zerwali z niego klubową koszulkę trafiło w ręce policji. To mieszkańcy powiatu gorlickiego. Usłyszeli już zarzut rozboju, za który grozi im od 2 do 12 lat więzienia. Najbliższe dwa miesiące spędzą w areszcie.

 • Ten zawód może okazać się strzałem w dziesiątkę!

   

  W ofertach szkół ponadpodstawowych znaleźć można mnóstwo ciekawych kierunków. Sęk w tym, aby obrać taką ścieżkę, w której wybrany zawód pozwoli nam patrzeć na z optymizmem na zawodową przyszłość. Spoglądając perspektywicznie na dostępne możliwości wybór może być znacznie prostszy. Takim przyszłościowym kierunkiem jest z pewnością technik chłodnictwa i klimatyzacji w ZSUiS w Jaśle. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105