Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Michał Archanioł trafił do Folusza

30

Figura pierwszego obrońcy Chrystusa, nieoficjalnego patrona powiatu jasielskiego znalazła swoje miejsce. Do niedawna święty sprawował opiekę nad radnymi podczas posiedzeń rady powiatu, teraz stoi u wrót Magurskiego Parku Narodowego, skąd będzie roztaczał opiekę na mieszkańcami Folusza i całego powiatu jasielskiego.

Pomysł pojawił się w grudniu ubiegłego roku, w trzecią rocznicę funkcjonowania obecnej Rady Powiatu Jasielskiego. - Myślę, że patronów nigdy za dużo i jeżeli będziemy mieli jednego z największych archaniołów - Michała za patrona, to będzie procentowało pozytywnymi działaniami – tłumaczyła wówczas Alicja Zając, przewodnicząca RPJ.

Od słów do czynów droga była już bardzo krótka. Radni, pracownicy starostwa oraz osoby prywatne ochoczo przystąpili do jego realizacji. Niespełna dwumetrowa figura, którą zaprojektował Wojciech Frączek (znany m.in. z projektów nadbudowy ILO, Golgoty Wschodu, czy sali gimnastycznej przy szkole w Nowym Żmigrodzie) została wykonana przez pracownię w Płowcach, koło Jarosławia. Przez kilka miesięcy rezydowała w sali posiedzeń starostwa powiatowego, aż doczekała się przeprowadzki i poświęcenia. Uroczystości odbyły się 29 września, w dniu imienin Michała.

- Kiedy przed czterema laty rozpoczynaliśmy naszą kadencję, tak się złożyło, że pierwsza sesja odbywała się 8 grudnia, w święto maryjne. Pomyślałam sobie, że te 4 lata będą latami szczególnymi, skoro od pierwszego dnia towarzyszy nam Matka Boża. Teraz na dalsze lata pracy w powiecie i dla powiatu będzie nam towarzyszył Michał Archanioł. Myślę, że te 4 lata pokazują, że ta opieka Matki Bożej była, ponieważ zrobiono bardzo wiele pozytywnych dzieł i nawet ta powódź która nas dotknęła została w taki sposób zabezpieczona, że te straty są, ale nie tak dotkliwe jak w innych obszarach naszego województwa – powiedziała Alicja Zając, senator RP.

Miejsce usytuowania figury wybrano nieprzypadkowo. - Zapadła decyzja, żeby umieścić pomnik w tym miejscu na powitanie, przed wjazdem do Magurskiego Parku Narodowego i do Domu Pomocy Społecznej. Wydaje się, że jest to dobre miejsce, dobrze widoczne od strony drogi, również wejście do Parku Edukacji i Rekreacji w Foluszu. Chcemy, żeby ten patron otaczał opieką powiat jasielski, szczególnie w tym miejscu, gdzie jest Diabli Kamień, a dla przeciwwagi będzie tu święty Michał Archanioł – tłumaczył Adam Pawluś, etatowy członek zarządu.

Zadowolony z tego pomysłu jest także gospodarz terenu, czyli Rafał Gużkowski, dyrektor Domu Pomocy Społecznej. - Osoby psychicznie chore bardzo często wiąże się z opętaniem. Czasem jest to wynikiem braku rozpoznania choroby psychicznej. Ci chorzy zwracają się do Michała Archanioła, żeby ich uzdrowił, żeby ten zły duch na nich bezpośrednio nie oddziaływał – przekonuje dyrektor DPS.

Archanioł ma też do spełnienia inną, bardzo ważną rolę - ma zmienić oblicze powiatu jasielskiego. Oczywiście na lepsze. -  Myślę, że zmieni się oblicze powiatu jasielskiego. Chcielibyśmy, żeby powiat rozwijał się w kierunku turystyki, bo spośród sąsiadujących powiatów, czyli gorlickiego i krośnieńskiego jest tu najsłabiej rozwinięta baza turystyczna, najmniej usług turystycznych, a ta dziedzina bez szkody dla ekologii może dawać miejsca pracy dla wielu ludzi, szczególnie, że mamy niezwykłe walory w MPN, na górze Liwocz. To wraz z Karpacką Troją stanowi podstawy do tego, żeby iść w tym kierunku, żeby rozwijać przemysł turystyczny – dodaje Pawluś.


(kp)

Reklama

Komentarze: 30

Dodaj komentarz Widok:
0
@ JaN13
dnia 03.10.2010, 22:37 · Zgłoś
A może by tak jakąś ściepę zrobić dla Pani Alicji na nowy parasol w czarnym kolorze,bo chyba taki byłby odpowiedniejszy w okresie żałoby po tragicznej śmierci męża Stanisława?Nie sądzi Pani,że ten,w kolorze żółtym na oficjalnych imprezach jakoś nie pasuje.
Odpowiedz
0
@ Piłat
dnia 03.10.2010, 09:17 · Zgłoś
Najlepiej zapakować to towarzystwo i razem z guru Jarkiem do Jarosławia odesłać- "[...]a jego mać!". Bez patrona!!!
Odpowiedz
0
@ butik
dnia 02.10.2010, 13:00 · Zgłoś
może na tym miejscu postawimy pomnik męża Pani Alicji
Odpowiedz
0
@ Mieszkaniec Folusza
dnia 02.10.2010, 09:50 · Zgłoś
Ksiądz podczas tej uroczystości twierdził, iż figura powstała z pieniędzy TYLKO I WYŁĄCZNIE PRYWATNYCH SPONSORÓW.Jednak z osobistej rozmowy z jednym z powiatowych urzędników dowiedziałem się, że sprawa wygląda całkiem inaczej...
Odpowiedz
0
@ babka
dnia 01.10.2010, 17:49 · Zgłoś
Wypowiedz dyr. dps. sami osadzcie...
Odpowiedz
0
@ kto wybierał tych
dnia 01.10.2010, 09:09 · Zgłoś
kto wybierał tych Górczyków Zająców Pawlusiuw wybierzczie innych i nie pyszczcie .Zobaczymy po wyborach z tych osób przejdzie .Macie wszyscy okazję ich zmienić
Odpowiedz
0
@ anty pis
dnia 30.09.2010, 23:11 · Zgłoś
Ludzie gdzie my żyjemy średniowiecze [...] tyle się mówią o laickim państwie a tu psychiczna choroba opętanie plus przemysł turystyczny [...] bida nędza brakuje mi słów jeśli chodzi o wypowiedz A. Zając ja tego nie pojmuje co maryja ma wspólnego z sesją rady powaitu z powodzią o co chodzi jaka turystyka
Odpowiedz
0
@ Tu i Teraz
dnia 30.09.2010, 23:10 · Zgłoś
Boże Ty widzisz i nie grzmisz?!
Odpowiedz
0
@ aaaaaaaaaaauuuuuuuuu
dnia 30.09.2010, 22:43 · Zgłoś
Nawet Pani Józia, mieszkanka DPS w Foluszu olała tę "uroczystość", co świadczy, że ma wiecej rozumu niż wybrani przez nas przedstawiciele władzy. Proponuję w najbliższych wyborach zagłosować na Panią Józię, nie będziemy chociaż mieć złudzeń.
Odpowiedz
0
@ ciekawy
dnia 30.09.2010, 20:15 · Zgłoś
NIE MOGLI TYCH WŁADZ TAM OD RAZU ZAMKNĄĆ ???? WSTYDU BY ZAOSZCZĘDZONO I PUBLICZNEJ KASY BY JUŻ NIE MARNOWALI.
Odpowiedz
0
@ gazda
dnia 30.09.2010, 19:26 · Zgłoś
figura stoi troche jednak od wejścia do MPN , tak ze 2,3km ...no ale to prawie wrota
Odpowiedz
0
@ Z wikipedii
dnia 30.09.2010, 19:14 · Zgłoś
Michał Archanioł: W Nowym Testamencie pojawia się jako stojący na czele hufców niebieskich, zwycięsko walczący z [...] i jego zwolennikami. U pisarzy kościelnych uchodzi za księcia aniołów, archanioła, któremu Bóg powierza zadania wymagające szczególnej siły. Wstawia się u Boga za ludźmi, jest aniołem stróżem ludu chrześcijańskiego. Stoi u wezgłowia umierających, którym następnie towarzyszy w drodze do wieczności. Łączy się z tym jego patronat nad kaplicami cmentarnymi. Artyści przedstawiają go z [...] do odmierzania dobrych uczynków. Zaś symbolem dobrych uczynków jest złoto i dlatego jest też patronem złotników i rytowników. Kult religijny św. Michała istnieje nieprzerwanie od początku chrześcijaństwa. Innym atrybutem Archanioła Michała jest ognisty miecz. Najsławniejszą budowlą wzniesioną ku jego czci jest kościół i klasztor na Mont Saint-Michel, miejsce pielgrzymkowe oraz Monte Gargano (Włochy).
Jest uważany za największego ze wszystkich aniołów w [...], chrześcijańskich i muzułmańskich religiach. Jest postrzegany różnie, jako Posiadacz Kluczy do Nieba i Wódz Archaniołów, Książę Obecności, Anioł Żalu, Prawości, Litości i Uświęcenia Duszy, Anielski Książę Izraela, Stróż Jakuba, i anioł Gorejącego Krzewu. Jest niezmordowanym mistrzem dobroci i zawsze pomaga podnieść się pokonanym. Michał stosuje reguły samotnego wojownika; zawsze jest skłonny pomóc załagodzić konflikt i rozwiązać kłopot.
Jest kojarzony z elementem ognia, który symbolizuje spalanie rzeczy tymczasowych i przejściowych, dzięki czemu tylko czyste wewnętrzne światło może oświetlać nam drogę. Jest nazywany życzliwym Aniołem Śmierci, ponieważ przynosi nam oswobodzenie i nieśmiertelność. Jest Aniołem Końcowego Rachunku i Ważącym Ludzkie Dusze.
Michał jest archaniołem, którego wierni przyzywają w walce przeciw siłom zła. Wierzą, że pomaga odnaleźć wewnętrzne światło. Historycznie jest obrońcą zarówno Izraela, jak i Kościoła katolickiego. Jest patronem policjantów, żołnierzy i małych dzieci, a także opiekuje się pielgrzymami i obcymi ludźmi. Archanioł Michał jest ognistym wojownikiem, Księciem Niebiańskiej Armii, która walczy w imię sprawiedliwości i prawa. Daje wsparcie wszystkim, którzy znajdują się w strasznym ucisku. Michał jest też dawcą cierpliwości i szczęścia.
Przywoływany przez celebransa w obrzędach egzorcyzmu.
Komentarz własny: Na następnej sesji Rady Powiatu powinny odbyć się egzorcyzmy z wezwaniem Jego imienia.
Odpowiedz
0
@ ludek
dnia 30.09.2010, 19:06 · Zgłoś
Sami starzy widać że religia to już schodzi na 2 plan
Odpowiedz
0
@ Jaślak
dnia 30.09.2010, 19:05 · Zgłoś
Do italart...
Władza zawsze pokazuje się publicznie bo jest władzą, ale jest jednak pewna róznica:
władza która pokazuje się wyłacznie we własnym otoczeniu (czytaj- z obowiązku) a władza pokazujaca sie publicznie w otoczeniu spontanicznego, popierającego ją tłumu ( czytaj- majaca poparcie i szacunek) to duża róznica. A jak widać na załaczonych zdjeciach ta władza jest g[...] o warta.
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 30.09.2010, 18:41 · Zgłoś
A kiedy do Folusza trafią ci co Archanioła postawili?
Odpowiedz
0
@ wiosna
dnia 30.09.2010, 18:25 · Zgłoś
Żałośc ogarnia mni na widik nidouczonych i niekomptntynch dyrktorów, no i pani Zającz znowu na etacie, żąóść ogarnia mni jak patrze na to wszystko
Odpowiedz
0
@ do italart .....
dnia 30.09.2010, 17:54 · Zgłoś
http://www.jaslo4u.pl/pogromca-[...]-patronem-powiatu-jasielskiego-newsy-jaslo-7311 poczytaj zanim napiszesz nt "naszych" pieniędzy.

a kto ma być jak nie one ? przecież pełnią funkcję publiczną to chyba zrozumiałe, że są obecne na różnego typu uroczystościach.
jakbyś był burmistrzem czy senatorem to też być jeździł.
Odpowiedz
0
@ realista
dnia 30.09.2010, 14:00 · Zgłoś
pomysł świetny tylko po co tyle zdjęć polityków? aha ... przecie kampania! [...] kupi!
Odpowiedz
0
@ Laura Diaz
dnia 30.09.2010, 11:06 · Zgłoś
Polecamy się pod opiekę Archanioła podczas najbliższych wyborów samorządowych. Niech chroni nas przed ponownym wybraniem pani M.K.
Odpowiedz
0
@ italart74
dnia 30.09.2010, 10:42 · Zgłoś
Kpina,a w dodatku za nasze pienidze.Pani Zajac jest juz wszedzie,podobnie jak pani Kurowska.
Odpowiedz
0
@ z Warszawy
dnia 30.09.2010, 10:27 · Zgłoś
atrakcją Podkarpacia powinno być 100% swiątojebliwości - taki ciekawy skansen XXI wieku
Odpowiedz
0
@ ben
dnia 30.09.2010, 10:13 · Zgłoś
Hańba... nie było okazjonalnego palenia czarownicy... Hańba
A może by tak radni odnośnie naszego budżetu wosk przez klucz topili?!
Zabobony, zabobony i nic więcej, marze o świeckiej władzy, która byłaby wstanie sprostać wyzwaniom, które stoją przed Polską, a mam bandę zabobonnych pseudo katolików i pseudo konserwatystów, którzy nie radzą sobie z kierowaniem własnym życiem.
Odpowiedz
0
@ W
dnia 30.09.2010, 10:07 · Zgłoś
Bardzo dobrą koncepcje ma Pan Pawluś, cały powiat Jasielski zapewne dużo by zyskał na rozwoju turystyki. Zapewne dałoby to niejedno nowe miejsce zatrudnienia, nasze powiat jest bardzo piękny i zdecydowanie uważam,że udałoby się zainteresować wiele osób do spedzenia tutaj wolnego czasu - turystyka wypoczynkowa, przyrodniacza /np.walory MPN/, krajobrazowa /licze pominiki przyrody/ kulturowa /np.liczne powojenne cmentarze, zagubione w lasach osady, pomniki, kapliczki/, zdrowotna /np.specyficzny mikroklimat w Foluszu/, wspomne jeszcze o licznych zasobach wód mineralnych, chociaż sam mógłbym mówić o walorach naszego powiatu długo...Faktycznie w Foluszu czy Krempnej można byłoby dużo zrobić, zyskałby powiat! Bardzo mi się podoba pomysł i inicjatywa, BRAWO za dostrzeżenie tego co niewątpliwie pomogłoby regionowi!!
Odpowiedz
0
@ krokodyl
dnia 30.09.2010, 09:53 · Zgłoś
kampania wyborcza na całego.......
Odpowiedz
0
@ wujek dobra rada
dnia 30.09.2010, 08:25 · Zgłoś
kolejna szopka hahahaha.widze ze naprawde powiat nie ma na co pieniedzy wydawac!jak nie fontanna to jakies aechanioly!!!!!
Odpowiedz
0
@ XX
dnia 30.09.2010, 07:55 · Zgłoś
Otwierajcie ,kropcie !nowe zakłady pracy ,bo to jest ludziom potrzebne !-dośc pomników ,tablic i kaplic ! PRACY I CHLEBA W JAŚLE POTRZEBA !-Dotrze to kiedyś do Was !?
Odpowiedz
0
@ Jaślak
dnia 30.09.2010, 07:18 · Zgłoś
Bożę, gdzie ty jesteś i pozwalasz na takie bałwochwalstwo. Szukaja obrońcy w siłach niebieskich a sami grzeszą ile wlezie. Co za obłuda, draństwo i cynizm. Pazerność na władzę i pieniądze całkowicie zasłoniła poczucie przyzwoitości i wiary. Widać to najlepiej na przedstawionych zdjęciach, senatorowa, kilku opasłych [...], kilku z władz popwiatowych z obowiązku, no i "tłum" , czyli kilkunastu pensjonariuszy z domu pomocy społecznej. Ot i cała społeczność która pragnie opieki Archanioła. Pytam, gdzie jakakolwiek młodzież ? gdzie młode rodziny z dziećmi? gdzie choć namiastka jakiejkolwiek inteligencji? Jakie to szczęście że wybory niedaleko.
Odpowiedz
0
@ Sven
dnia 29.09.2010, 23:34 · Zgłoś
...GŁOSUJE JAK BĘDZIE PLEBISCYT ZA NIEMCAMI ABY MOGLI ODZYSKAĆ SWOJE DAWNE ZIEMIE PRZYNAJMNIEJ BĘDĄ NOWE WERSJE MERCEDESÓW.
Odpowiedz
0
@ [...]
dnia 29.09.2010, 22:48 · Zgłoś
Bardzo ładnie skomentował uroczystość Dyrektor DPS w Foluszu. Cytuję z tekstu: " Osoby psychicznie chore bardzo często wiąże się z opętaniem. Czasem jest to wynikiem braku rozpoznania choroby psychicznej" Pozostawiam bez komentarza.
Odpowiedz
0
@ Podobieństwa
dnia 29.09.2010, 22:03 · Zgłoś
Archanioł depcze i dźga mieczem [...], który z twarzy podobno przypomina jednego z radnych T.G. , natomiast lico Michała zalatuje Adamem P. tylko loki inne i kolor lica nieco inny. Wymowa dzieła bardzo trafna do sytuacji na sesjach i do walki między tymi osobnikami. Można dopatrzeć się innych podobieństw. Może jest na odwrót? Można się w tych porównaniach pogubić.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.