Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Mieczysław Żygłowicz odznaczony

23

Jaślanin, Mieczysław Żygłowicz jest jedną z ośmiu osób z terenu Podkarpacia, która otrzymała w tym roku okolicznościowy medal „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945”. Medal, przyznawany przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, wręczyła Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego Maria Kurowska, w towarzystwie Ryszarda Pabiana, Burmistrza Miasta Jasła.

Wyróżnienie nadawane jest weteranom walk o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w 70. rocznicę zakończenia II wojny światowej. – Rocznica zakończenia II wojny światowej jest czasem, w którym szczególną uwagą zwracamy na bohaterów walczących o niepodległość naszej Ojczyzny. Walczących z bronią w ręku na różnych frontach, w różnych miejscach i w różnym czasie. Ludzie tacy jak Pan, Panie Majorze, nie wahali się stanąć w obronie Ojczyzny, wiedząc, że mogą stracić najcenniejszy dar jakim jest życie. Za to składam Panu Majorowi najwyższe wyrazy uznania – mówiła podczas wręczenia medalu, wicemarszałek Maria Kurowska.

Pan Żygłowicz ze wzruszeniem dziękował za pamięć i osobiste przybycie przedstawicieli samorządów na uroczystość wręczenia medalu, która ze względów zdrowotnych wyróżnionego, odbyła się w jego domu – To dla mnie bardzo ważne, że Państwo pamiętacie o takich osobach jak ja – mówił major Żygłowicz, a wspominając swoje ciężkie losy stanowczo podkreślał, że wojna to najgorsza rzecz jaka może zdarzyć się w życiu. – Nie życzę nikomu przeżycia tak tragicznych chwil – zaznaczał.

Medal pamiątkowy „Obrońcy Ojczyzny 1939-1945” przyznawany jest przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. W województwie podkarpackim medalem tym wyróżnieni zostali: Władysław Haba (Lutoryż), Marian Kosior (Tarnobrzeg), Marcin Krawczyk (Turza), Jan Sarakun (Rzepedź), Władysław Szpyt (Tarnobrzeg), Julian Wojtyna (Białobrzegi), Wacław Zathey (Lubaczów) oraz Mieczysław Jan Żygłowicz (Jasło).

***

Mieczysław Żygłowicz - żołnierz AK, nauczyciel, kierownik Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle. Urodził się w 23 sierpnia w Kołaczycach w rodzinie rzemieślniczej w 1919 roku. Brał udział w wojnie obronnej Polski. W ciężkich walkach przeszedł szlak bojowy, został ranny w bitwie pod Wolą Gułowską. W grudniu 1939 r. został wywieziony do obozu jeńców wojennych w Landsbergu. Wiosną 1940 r. uciekł z niewoli. Po powrocie do Kołaczyc wstąpił do tajnej organizacji wojskowej kierowanej przez Józefa Matuszewskiego. Prowadził szkolenie wojskowe młodzieży w Kołaczycach, Błażkowej i Kłodawie. Zajmował się transportem broni, szczególnie w okresie przygotowań do realizacji akcji „Burza”. Po wojnie pracował w Powszechnej Organizacji „Służba Polsce”. Uzupełniał swoje wykształcenie, a w 1953 roku rozpocząć pracę jako nauczyciel w Jaśle. Był zastępcą kierownika szkoły podstawowej przy ul. Czackiego, a także kierownikiem Ośrodka Dokształcania Kadr Oświatowych. W 1970 r. został przeniesiony do Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle na stanowisko kierownika. Podjął starania o budowę nowego budynku szkoły przy ul. Piotra Skargi. Budowa trwała 5 lat. Za działalność wojskowa, zawodową i społeczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Partyzanckim, Krzyżem Armii Krajowej i wieloma innymi odznaczeniami i medalami. Awansowany do stopnia podporucznika, kapitana, a w ubiegłym roku do stopnia majora.

UMJ

Napisany dnia: 09.10.2015, 11:00 , Tagi: UM Jasło, Jasło
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ uczeń Pana Mieczysława
dnia 09.10.2015, 11:29
Ocena
komentarza:
28
Bardzo dobry człowiek i nauczyciel - wzór do naśladowania. Pozdrawiam
@ Bullitt
dnia 09.10.2015, 20:37
Ocena
komentarza:
10
dwieście lal w zdrowiu życzy uczeń!!!
@ jpb
dnia 09.10.2015, 12:00
Ocena
komentarza:
2
Kto to mowi ze budowa szkoly nr 1 trwala 5 lat to jest nie prawdapracowalem tam od pierwszej chwilii gora 2 i pol roku w 1975 bodajze zostalaoddana do uzytku
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 09.10.2015, 12:05
Ocena
komentarza:
7
Nasuwa się tylko takie pytanie czy Ci co walczyli, oddali swoje życie dla Ojczyzny faktycznie walczyli o to co mamy dzisiaj. Oraz kto obecnie byłby gotów do takich poświęceń , aby bronić jej obecnego "kształtu"...
@ stary
dnia 10.10.2015, 08:22
Ocena
komentarza:
-1
Ludzie życie za ojczyznę oddawali a przyszli goście i ja sprzedali a ministrowie mówią ze kraj istnieje teoretycznie i jest to kamieni kupa.otale walczyl elektryk.
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 10.10.2015, 13:41
Ocena
komentarza:
-4
Czyżby do Ciebie nie docierały "głosy elyt i ich pienie" o superlatywach w jakich żyjemy [a może oni żyją] z małymi nutkami niezadowolenia ze zbyt niskich poborów - bo może jeszcze da się coś wycisnąć z tych co to na nich pracują...???
@ były milicjant
dnia 11.10.2015, 06:24
Ocena
komentarza:
-3
@stary,czekaj,bo Bolek obiecał wtedy każdemu 100 milionów złotych, może jeszcze dostaniesz od jego pobratymców że Solidarności.Mnie się też należy, więc czekam...
@ ksiądz Mateusz
dnia 09.10.2015, 12:37
Ocena
komentarza:
1
Miał szczęście, że trafił do niewoli niemieckiej a nie radzieckiej, gdzie skończyłby w Katyniu
@ oficer- emeryt
dnia 09.10.2015, 13:14
Ocena
komentarza:
6
do Katynia wywozili przeważnie oficerów, prawdopodobnie w tym czasie był szeregowcem, stopnie oficerskie ( raczej honorowe), otrzymywał nie tak dawno temu, chyba tak pisze
@ ktoś -uczeń p .Mieczysława
dnia 09.10.2015, 14:25
Ocena
komentarza:
10
Popieram wszystkich co znają Pana Mieczysława ,jest To dobry człowiek i wspaniały nauczyciel, polubiłem Fizykę przez jego nauczanie, a było to w szkole podstawowej nr.3.Pozdrawiam i życzę zdrowia.
@ WACŁAW
dnia 09.10.2015, 15:09
Ocena
komentarza:
7
Serdeczne gratulacje dla pana Mieczysława
@ joy
dnia 09.10.2015, 16:37
Ocena
komentarza:
7
panie mieczysławie gratulacje i wszystkiego najlepszego pozdrawiam i dziękuje dawny uczeń
@ jpb
dnia 09.10.2015, 17:12
Ocena
komentarza:
7
ja rowniez pozdrawiam panazyglowicza mowil mi jednego razu abyl to pirwszy wrzesien ze zawsze ten dzien bardzo przezywa panie zyglowicz duzo zdrowia zycze
@ gość
dnia 09.10.2015, 17:39
Ocena
komentarza:
10
Chodziłam do "Jedynki" za czasów Pana dyrektora Żygłowicza - WSPANIAŁY NAUCZYCIEL I DYREKTOR! Życzę zdrowia na dalsze lata Panie Dyrektorze!
@ były milicjant
dnia 11.10.2015, 06:34
Ocena
komentarza:
3
"W ciężkich walkach przeszedł szlak bojowy"- nie chcąc zmniejszyć zasług Pana Mieczysława,wypadałoby podać,gdzie i w jakiej jednostce wojskowej ten szlak się zaczął i jaki miał przebieg.Interesującą dla społeczeństwa zapewne są wszelkie informacje,których później nie będzie można uzyskać.
@ Patriota
dnia 09.10.2015, 22:28
Ocena
komentarza:
3
cześć i chwała bohaterom!!!
@ Sven
dnia 09.10.2015, 23:35
Ocena
komentarza:
-10
Ludzie co to na czwartym zdjęciu to jakiś VIKING przy podrzędnych rasach...
@ dragoness
dnia 10.10.2015, 09:22
Ocena
komentarza:
2
A już była nadzieja na jedyny artykuł z normalnymi komentarzami. Pozdrowienia i wyrazy najwyższego szacunku dla nagrodzonego.
@ były milicjant
dnia 11.10.2015, 06:40
Ocena
komentarza:
0
Pani Aniu, przecież Sven nie jest w stanie napisać normalnego komentarza.
@ aaaaaaaaaauuuuuuuuuuuuuuuu
dnia 10.10.2015, 20:26
Ocena
komentarza:
4
Wspaniały człowiek. Wielki szacunek i dużo zdrowia Panie Dyrektorze - uczennica
@ qba69
dnia 11.10.2015, 10:13
Ocena
komentarza:
2
wspaniały Człowiek prawdziwy Nauczyciel i wychowawca nikt jak PAN DYREKTOR nie potrafił prowadzić tak ciekawych lekcji fizyki wiele lat zdrowia
wdzięczny uczeń
@ była uczennica
dnia 12.10.2015, 09:32
Ocena
komentarza:
-1
wspaniały człowiek i nauczyciel.Wyrazy szacunku i pozdrowienia.
@ IRENA
dnia 12.10.2015, 17:50
Ocena
komentarza:
-2
mnie tez uczyl- super gosc ale strasznie sie go balam- szczegolnie na apelach na szkolnym korytarzu w "trojce" - ha ha
wszystkiego najlepszego dla niezapomnianego i lubianego pana
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Grzechem nie sprawdzić świata zza dużych szyb. Blisko. Bliżej. Pod Maglem.

   

  Niewiele wysiłku trzeba włożyć, żeby znaleźć domek, który zachwyca swym położeniem. Można nie wychodzić z zachwytu, że po pierwsze blisko, po drugie z ceną, na którą Was stać.

 • Zderzenie trzech pojazdów w Zarzeczu. Jedna osoba została poszkodowana

   

  Dzisiaj około godziny 11. w Zarzeczu na drodze wojewódzkiej nr 992 doszło do zderzenia z udziałem trzech pojazdów. W zdarzeniu ucierpiała jedna osoba. Droga jest całkowicie zablokowana. Utrudnienia mogą potrwać kilka godzin.

 • Bezinwazyjny lifting twarzy bez igieł, skalpela czy botoksu? Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak…

   

  Tak, to możliwe! A wszystko dzięki japońskiej technice masażu twarzy Kobido, która zyskuje coraz większą popularność wśród osób poszukujących naturalnych metod poprawy wyglądu skóry bez konieczności poddawania się zabiegom medycyny estetycznej. 

 • W czasie niemieckiej okupacji ryzykowali życie ratując Żydów. W Jaśle upamiętniono ich pełną poświęcenia postawę

   

  Polityka zagraniczna hitlerowskich Niemiec w latach trzydziestych i czterdziestych ubiegłego wieku odcisnęła tragiczne piętno na historii wielu narodów zamieszkujących Europę. Nazistowski plan bezwzględnej eksterminacji poszczególnych grup etnicznych w sposób szczególny dotknął europejskich Żydów,

 • Oferta Edukacyjna Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle to bezpieczne miejsce stworzone specjalnie dla dzieci, w którym mogą rozwijać swoje pasje i umiejętności w komfortowych warunkach!

 • Trwa proces jasielskiego przedsiębiorcy oskarżonego o niewłaściwe postepowanie z odpadami. Biegły z Krakowa nie dopatrzył się szkody w środowisku&l

  Prokurator wnioskował o przesłuchanie biegłego z Krakowa, który wydał opinie główną i uzupełniającą w sprawie zanieczyszczenia powierzchni ziemi oraz wód podziemnych na działce w Zimnej Wodzie, na której w ubiegłym roku były składowane i zakopywane odpady. Zdaniem oskarżyciela publicznego biegły pominął istotne dla sprawy kwestie, w szczególności nie udzielił odpowiedzi, czy doszłoby do obniżenia jakości wody, gdyby do tych prac naprawczych podjętych przez oskarżonego Grzegorza S. nie doszło.

 • Policja na tropie podpalaczy

  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jaśle prowadzą czynności w celu ustalenia sprawców podpaleń. Pożary wiat śmietnikowych przy ul. Lenartowicza oraz Chopina, a także w podcieniu bloku przy ul. Jagiełły w Jaśle miały miejsce w krótkich odstępach czasu...

 • "UE chciałaby zrobić skansen z naszych pięknie zagospodarowanych lasów” - mówiła posłanka Maria Kurowska

  „UE chce położyć rękę na polskie lasy państwowe” - podkreśla posłanka Solidarnej Polski – Maria Kurowska. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Parku Miejskim w Jaśle mówiła o złożonym obywatelskim projekcie ustawy ws. obronie polskich lasów. Przyjęcie jej pozwoli polskiemu rządowi zachować kontrolę nad tym co się dzieje w lasach, a każde działanie podejmowane w sprawie lasów będzie przegłosowane przez Sejm. - Nic o lasach poza Sejmem – mówiła posłanka.

 • Wiosna – czas na zmiany!

   

  Zapraszamy Seniorów do aktywności. Wiosna to czas kiedy chętniej korzystamy z życia i szukamy nowych pomysłów na spędzanie wolnego czasu. Doskonałym rozwiązaniem będzie decyzja o udziale w Klubie Seniora, który funkcjonuje od niedawna  w Jaśle przy ul. Dworcowej 12  – dysponujemy jeszcze ostatnimi wolnymi miejscami !

   

 • Dwa różne spojrzenia na rewitalizację parku w Skołyszynie

  Gmina Skołyszyn otrzymała 7,7 mln zł dofinansowania na rewitalizację parku podworskiego w Skołyszynie. Niedawno rozpoczęta wycinka drzew w celu przygotowania terenu pod dalsze prace inwestycyjne została wstrzymana. Sprawie przygląda się jasielska policja i RDOŚ...

 • Helios Krosno zaprasza na kolejny tydzień repertuarowy Projektów Specjalnych

   

  Zbliżający się tydzień repertuarowy w kinie Helios Krosno pełny jest niespodzianek w ramach Projektów Specjalnych. Każdy kinoman z pewnością znajdzie dla siebie ciekawą propozycję. Na dużym ekranie będzie można zobaczyć między innymi najnowszy film Park Chan-wooka pt. "Podejrzana".

 • Chwyć za kielnię! Łap okazję cenową na bloczek komórkowy w sklepie DOMUS

   

  Wiosna to idealny czas na to, aby wrócić na budowę lub wreszcie zrealizować plany związane z remontem. Nie o samą porę roku jednak chodzi. Wiosną można natknąć się na materiały budowlane w bardzo atrakcyjnych cenach. Doskonałym przykładem jest bloczek komórkowy 24x24x59, który w sklepie DOMUS Łazienki & Budownictwo w Jaśle kosztuje dokładnie 14,29 zł. Oferta obowiązuje do końca kwietnia br.

 • Podpisano umowę na budowę drogi 5KDZ

   

  Miasto Jasło konsekwentnie inwestuje środki finansowe w rozwój infrastruktury drogowej na obszarze warzyckiej strefy inwestycyjnej. Kolejnym etapem realizacji tak nakreślonego celu jest budowa drogi 5KDZ. Po wielomiesięcznych perturbacjach związanych z rozstrzygnięciem przetargu na realizację tego zadania, w poniedziałek (20 marca br.) przedstawiciele jasielskich władz samorządowych oraz Przedsiębiorstwa Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle, wreszcie parafowali stosowną umowę.

 • Wiercenie studni głębinowych z gminnej dotacji od A do Z

   

  Gmina Jasło uruchomiła w ubiegłym roku program dla swoich mieszkańców, w ramach, którego mogli oni składać wnioski o dofinansowanie budowy studni wierconej głębinowej dla budynków mieszkalnych. Pieniądze trafią do blisko 370 wnioskodawców. Część z nich podpisało już stosowne dokumenty. Inwestycję należy zrealizować w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy. Już wcześniej warto więc wybrać doświadczonego wykonawcę. Kompleksową usługę wiercenia studni głębinowych oferuje firma WIT-WIERT.  Zadzwoń: 698 006 759.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657