Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle laureatem dwóch ogólnopolskich nagród

17

27 kwietnia  2011 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego z okazji Światowego Dnia Książki odbyła się konferencja poświęcona promocji czytelnictwa w Polsce. W trakcie konferencji uroczyście wręczono dyplomy laureatom konkursów organizowanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich: Mistrz Promocji Czytelnictwa 2010 i Tydzień Bibliotek 2010.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepiej przeprowadzony Tydzień Bibliotek 2010 oraz wyróżnienie specjalne w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2010. Jury konkursów bardzo wysoko oceniło poziom imprez służących promocji książki i czytelnictwa, zrealizowanych w 2010 roku przez Bibliotekę, jej kreatywność w pozyskiwaniu użytkowników i ich edukacji kulturalnej. Nagrody, dyrektor Małgorzacie Piekarskiej, wręczyła Elżbieta Stefańczyk, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

MBP w Jaśle realizuje szereg różnorodnych działań kulturalno-edukacyjnych mających na celu popularyzację czytelnictwa i upowszechnianie wiedzy m.in. zajęcia animacyjno-czytelnicze, zajęcia edukacyjne, spotkania autorskie, promocje książek, spotkania dyskusyjnych klubów książki, warsztaty internetowe, plastyczne, literackie, ekologiczne  adresowane do różnych odbiorców i  grup wiekowych. Co roku dodawane są nowe formy pracy z użytkownikiem. W 2010 r. dwa razy odbyły się gry uliczne: Balladyna i Tropami Muminków. Po raz pierwszy w Jaśle rozpoczęto akcję "Uwolnij książkę", a w bibliotece na stałe zagościła półka bookcrossingowa. MBP w Jaśle była partnerem dla Nieformalnej Grupy Młodzieży ANI-MUSZ, która realizowała projekt Lacrosse w ramach programu Młodzież w działaniu. Realizowane były dwa projekty dofinansowane przez MKiDN:  "Twórcy, Słowa, Obrazy" oraz "V Festiwal Poezji i Prozy", w ramach których zorganizowano m.in. spotkania autorskie, koncert piosenki poetyckiej, prezentowane były najciekawsze filmowe adaptacje współczesnej literatury polskiej, warsztaty czerpania papieru.  Przy MBP działają: Klub Powiększania Wyobraźni, zrzeszający lokalnych twórców i miłośników literatury, a także Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej "Michalina".

W spotkaniu z okazji Światowego Dnia Książki udział wzięli m.in. przedstawiciele Porozumienia Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców: Rafał Skąpski - prezes PTWK, Tadeusz Górny wiceprezes PTWK, Grzegorz Gauden - dyrektor Instytutu Książki, Elżbieta Stefańczyk - przewodnicząca SBP oraz zaproszeni goście: Beata Stasińska - przedstawicielka Ruchu Obywateli Kultury, Marcin Beme - realizator akcji "Ania z Zielonego Wzgórza w autobusach", Sławomir Krempe - inicjator akcji "Czytam, bo lubię to".

Omówiono akcje promujące czytelnictwo: "Ania z Zielonego Wzgórza w autobusach", "Czytam, bo lubię to",  "Polećmy książki premierowi"oraz "Pakt dla Kultury". Dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden przedstawił rządowe działania na rzecz bibliotek publicznych m.in.  Program Rozwoju Bibliotek "Biblioteka +". Beata Stasińska, dziękując bibliotekarzom za ich pracę i wkład w rozwój kultury czytelniczej, zwróciła uwagę na fakt, że w Polsce - kraju o bardzo niskim zaufaniu społecznym - największym zaufaniem, co wykazały przeprowadzone badania, cieszy się właśnie biblioteka.

MBP Jasło

Napisany dnia: 02.05.2011, 21:51 , Tagi: MBP
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ dragoness
dnia 03.05.2011, 19:02
Ocena
komentarza:
0
No i oczywiście biblioteka doceniana jest również przez „miłościwie nam panujących”, byłych i obecnych, co przekłada się na udogodnienia lokalowe i dotacje pieniężne…
@ czytelniczka
dnia 03.05.2011, 20:49
Ocena
komentarza:
3
Gratulacje dla MBP w Jaśle, której działalność powinna być wzorem dla innych- nie tylko bibliotekarzy. Ta biblioteka cały czas "żyje"; ma ciekawe oferty dla każdego. Niestety, muszę wrzucić mały kamyczek do tego ogródka (może nie uwierzycie, ale jest to przyjacielska rada): gdyby jeszcze te panie obsługujące czytelników były troszeczkę milsze...( W czytelni jest świetna, miła obsługa, natomiast w oddziałach - hmmm...Myślałam, że może to ja jestem przewrażliwiona, ale w ostatnim czasie dwie znajome mi osoby miały takie same odczucia.)
@ czytelnik 59
dnia 04.05.2011, 13:10
Ocena
komentarza:
0
skoro biblioteka tak prężnie działa to ktoś (czytaj: bibliotekarki muszą to robić) dlatego pewnie nie mają czasu na obsługę (miłą) czytelników
@ Życzliwy
dnia 04.05.2011, 13:42
Ocena
komentarza:
1
Proszę spojrzeć na olbrzymia liczbę odwiedzających wypożyczalnie i liczbę pracowników - zagonionych i przepracowanych. Obserwuje te panie i aż mi je żal.
@ dragoness
dnia 04.05.2011, 16:00
Ocena
komentarza:
1
Fakt, zagonionych, zapracowanych, uduszonych w upale bez klimatyzacji, próbuyjących ogarnąć coraz większą liczbę książek na maleńkiej przestrzeni - chapeoux bas! A "władzuchna" niech się wstydzi!!
@ Czytelnik
dnia 05.05.2011, 08:14
Ocena
komentarza:
0
Z mojego doświadczenia jest akurat odwrotnie. To w wypożyczalni jest lepsza , a przede wszystkim zdecydowanie bardziej kompetentna obsługa. Już kilka razy byłem w czytelni odsyłany , że to niby brakuje danej pozycji , a potem okazało się , że książka jednak była. Wydaje mi się też , że w bibliotece jest zła struktura zatrudnienia. W wypożyczalni jest za mało pracowników , podczas gdy w innych działach są przerosty zatrudnienia.
@ mała
dnia 04.05.2011, 10:12
Ocena
komentarza:
0
Brawo Małgosiu, brawo dziewczyny z biblioteki, inne miejskie instytucje niech patrza i się uczą
@ uczciwy
dnia 04.05.2011, 17:51
Ocena
komentarza:
0
zgadzam się z dragoness ,w wypożaczalni dla dorosłych są długie kolejki a panie są przemęczone
obsługa bardzo miła, bo wiem sama wiele lat korzystam z wypożyczalni dla dorosłych
@ czytelniczka
dnia 04.05.2011, 20:15
Ocena
komentarza:
2
Ja częściej odwiedzam filie i tam pożyczam książki, bo panie tam pracujące są miłe, kompetentne i służą pomocą
@ Pytający
dnia 05.05.2011, 12:11
Ocena
komentarza:
6
Dlaczego odeszła pani Marta?
@ czyt
dnia 05.05.2011, 21:45
Ocena
komentarza:
4
[cytat=Pytający]Dlaczego odeszła pani Marta?[/cytat]

szkoda :(
@ Pytający2
dnia 05.05.2011, 16:56
Ocena
komentarza:
7
Lepiej zapytać: dlaczego odeszło aż trzech pracowników w przeciągu ostatnich kilku miesięcy?
@ alka
dnia 05.05.2011, 17:43
Ocena
komentarza:
0
pani Marta znalazła lepiej płatną pracę to chyba nic dziwnego bo wiadomo, ile sie zarabia w bibliotece czy juz nie mówiac o JDK
@ obserwator
dnia 06.05.2011, 14:17
Ocena
komentarza:
4
Ważna jest też fatalna atmosfera
@ czytelnik
dnia 18.05.2011, 10:39
Ocena
komentarza:
0
czytam wasze opinie czytelnicy i obserwatorzy moze by tak skupilibyscie sie na tym jak mimo wszystkich utrudnien pracownicy lacznie z p dyrektor maja ogromne osiagniecia a jaki e nowosci ksiazkowe atmosfera jest taka jaka sami pracownicy sobie stwarzaja
@ jadwiga
dnia 18.07.2011, 09:05
Ocena
komentarza:
0
czytelnicy apeluje chodzcie pozyczac ksiazki na filie tam jesttak samo duzo ksiazek jak w glownym budynku i do tego przemila obsluga pan . Staraja sie doradzic podac ksiazki a nie jak w wypozyczalni dla doroslych padaja hasla regal 2 od konca itp. podziwiam p dyrektor za wyrozumialosc ze takie osoby _,pracownikow : toleruje. A TE KOMENTARZE PAN OBSLUGUJACYCH BARDZO NIE NA MIEJSCU .zamiast plotkowac siedzac na parapecie niech wezmie jedna z druga przegladnie ksiazke aby mogla powiedziec i polecic dana ksiazke. wstydze sie ze kobiety nie doceniaja tego jakie sukcesy tak malenka biblioteka w takim grajdole od kilku lat ma.
@ zula
dnia 20.09.2016, 17:36
Ocena
komentarza:
0
czy czytelnicy i radni wiedza ze ,szanowna p. dyr, taka nagradzana i szanowana teroryzuje, nie tylko w pracy podwladnych ale podobno najblizsza osoba, zmuszona zistala zalozyc jej niebieska karte taka jest swietna. gratulacje za kulture p. dyrektor
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Ruszyły remonty dróg osiedlowych na terenie Jasła

   

  Ostatni kwartał każdego roku to czas, w którym na jasielskich osiedlach rozpoczynają się remonty osiedlowych dróg. Na ten cel, władze miasta przeznaczyły w bieżącym roku kwotę 301 tys. zł. Zadanie realizuje Przedsiębiorstwo Robót Drogowo Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle.

 • W Szebniach powstała prywatna strzelnica

   

  Trzech pasjonatów strzelectwa, kupiło w Szebniach działkę położoną w szczerych polach, aby zorganizować strzelnicę plenerową. Pierwsze strzelanie, które przeprowadzono na niej wczoraj, stanowiło swoistego rodzaju zwieńczenie wielomiesięcznych wysiłków, jakie w jej powstanie włożyli właściciele obiektu. To jedyne tego typu miejsce na terenie powiatu jasielskiego.

 • Ekspertyza budowlana dotycząca budynku przy ul. Metzgera 10 może potrwać od 2 do 3 tygodni

  Obecnie trwa ekspertyza zlecona przez władze miasta Jasła, która ma dać odpowiedź na najważniejsze pytanie – czy mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 będą mogli bezpiecznie wrócić do swoich mieszkań. Przygotowuje ją grupa kilku ekspertów z Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie, która badania podzieliła na trzy etapy. Jak podaje jasielski magistrat, roboty budowlane mogą potrwać do 14 listopada br. 

 • Właściciel lokalu przy ul. Metzgera 10 został przesłuchany i postawiono mu zarzuty

  Śledczy przesłuchali właściciela lokalu i postawili mu zarzut sprowadzenia niebezpieczeństwa katastrofy budowlanej. Mężczyzna nie przyznał się do winy i odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności.

 • „Ryszard to pacjent, nie przestępca”. Manifest przed sądem w Krośnie

  Wczoraj w Sądzie Okręgowym w Krośnie odbyła się druga rozprawa przeciwko Ryszardowi, 69-letniemu mieszkańcowi powiatu jasielskiego. Mężczyzna został oskarżony o uprawę marihuany oraz uprawę i wytworzenie znacznej ilości środków odurzających. Pan Ryszard podkreśla, że jest pacjentem medycznym marihuany. Uprawiał ją, bo nie stać go na realizację recept i wizyty lekarskie.

 • Projekt rewitalizacji linii kolejowej nr 108 wkracza w kolejną fazę. Jasło z szansami na kolejne połączenia

   

  Trwa kolejny etap realizacji projektu rewitalizacji linii kolejowej nr 108 na odcinku od Gorlic do Jasła wraz z rewitalizację linii 110 i budową mającej je połączyć łącznicy. Projekt został głoszony przez samorząd województwa małopolskiego w ramach programu Kolej +. Obecnie opracowywane jest studium planistyczno – prognostyczne dla tego zadania. Głównym celem jego realizacji jest zwiększenie dostępności połączeń kolejowych, również dla mieszkańców Jasła i powiatu jasielskiego. Modernizacji ma zostać poddana także infrastruktura kolejowa, w tym przystanki i stacja Jasło.  

 • Prokuratura ustala, czy mogło dojść do katastrofy budowlanej

  W miniony czwartek w godzinach wieczornych mieszkańcy bloku przy ul. Metzgera 10 w Jaśle zostali ewakuowani z budynku, ze względu na wyburzenie filarów nośnych podtrzymujący strop, nad którym znajdują się mieszkania. W obawie przed zawaleniem się bloku zmuszeni byli go opuścić. Śledczy sprawdzają, czy w tym dniu mogło dojść do katastrofy budowlanej.

 • Większy wybór pysznych dań w Barze Mlecznym "Wojtek"

   

  W Barze Mlecznym "Wojtek", każdy łasuch znajdzie dla siebie coś smacznego. Wszystko za sprawą menu dań kuchni domowej, które we wrześniu poszerzono z myślą o smakoszach kuchni tradycyjnej. 

 • Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych

   

  W tym roku 1 listopada przypada w poniedziałek. Będziemy obchodzić Święto Zmarłych. Dlatego poświęćmy swój czas na wspomnienie Naszych bliskich Zmarłych i odwiedźmy ich groby.

 • Jesień - czas na laser

   

  Jesień to najlepszy okres, aby wykorzystać olbrzymi potencjał tkwiący w laserach medycznych. Poniżej przedstawiamy efekty jakie można uzyskać po zabiegach laserowych w naszym gabinecie ESTETMED.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105