Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle laureatem dwóch ogólnopolskich nagród

17

27 kwietnia  2011 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego z okazji Światowego Dnia Książki odbyła się konferencja poświęcona promocji czytelnictwa w Polsce. W trakcie konferencji uroczyście wręczono dyplomy laureatom konkursów organizowanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich: Mistrz Promocji Czytelnictwa 2010 i Tydzień Bibliotek 2010.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepiej przeprowadzony Tydzień Bibliotek 2010 oraz wyróżnienie specjalne w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2010. Jury konkursów bardzo wysoko oceniło poziom imprez służących promocji książki i czytelnictwa, zrealizowanych w 2010 roku przez Bibliotekę, jej kreatywność w pozyskiwaniu użytkowników i ich edukacji kulturalnej. Nagrody, dyrektor Małgorzacie Piekarskiej, wręczyła Elżbieta Stefańczyk, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

MBP w Jaśle realizuje szereg różnorodnych działań kulturalno-edukacyjnych mających na celu popularyzację czytelnictwa i upowszechnianie wiedzy m.in. zajęcia animacyjno-czytelnicze, zajęcia edukacyjne, spotkania autorskie, promocje książek, spotkania dyskusyjnych klubów książki, warsztaty internetowe, plastyczne, literackie, ekologiczne  adresowane do różnych odbiorców i  grup wiekowych. Co roku dodawane są nowe formy pracy z użytkownikiem. W 2010 r. dwa razy odbyły się gry uliczne: Balladyna i Tropami Muminków. Po raz pierwszy w Jaśle rozpoczęto akcję "Uwolnij książkę", a w bibliotece na stałe zagościła półka bookcrossingowa. MBP w Jaśle była partnerem dla Nieformalnej Grupy Młodzieży ANI-MUSZ, która realizowała projekt Lacrosse w ramach programu Młodzież w działaniu. Realizowane były dwa projekty dofinansowane przez MKiDN:  "Twórcy, Słowa, Obrazy" oraz "V Festiwal Poezji i Prozy", w ramach których zorganizowano m.in. spotkania autorskie, koncert piosenki poetyckiej, prezentowane były najciekawsze filmowe adaptacje współczesnej literatury polskiej, warsztaty czerpania papieru.  Przy MBP działają: Klub Powiększania Wyobraźni, zrzeszający lokalnych twórców i miłośników literatury, a także Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej "Michalina".

W spotkaniu z okazji Światowego Dnia Książki udział wzięli m.in. przedstawiciele Porozumienia Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców: Rafał Skąpski - prezes PTWK, Tadeusz Górny wiceprezes PTWK, Grzegorz Gauden - dyrektor Instytutu Książki, Elżbieta Stefańczyk - przewodnicząca SBP oraz zaproszeni goście: Beata Stasińska - przedstawicielka Ruchu Obywateli Kultury, Marcin Beme - realizator akcji "Ania z Zielonego Wzgórza w autobusach", Sławomir Krempe - inicjator akcji "Czytam, bo lubię to".

Omówiono akcje promujące czytelnictwo: "Ania z Zielonego Wzgórza w autobusach", "Czytam, bo lubię to",  "Polećmy książki premierowi"oraz "Pakt dla Kultury". Dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden przedstawił rządowe działania na rzecz bibliotek publicznych m.in.  Program Rozwoju Bibliotek "Biblioteka +". Beata Stasińska, dziękując bibliotekarzom za ich pracę i wkład w rozwój kultury czytelniczej, zwróciła uwagę na fakt, że w Polsce - kraju o bardzo niskim zaufaniu społecznym - największym zaufaniem, co wykazały przeprowadzone badania, cieszy się właśnie biblioteka.

MBP Jasło

Napisany dnia: 02.05.2011, 21:51 , Tagi: MBP
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ dragoness
dnia 03.05.2011, 19:02
Ocena
komentarza:
0
No i oczywiście biblioteka doceniana jest również przez „miłościwie nam panujących”, byłych i obecnych, co przekłada się na udogodnienia lokalowe i dotacje pieniężne…
@ czytelniczka
dnia 03.05.2011, 20:49
Ocena
komentarza:
3
Gratulacje dla MBP w Jaśle, której działalność powinna być wzorem dla innych- nie tylko bibliotekarzy. Ta biblioteka cały czas "żyje"; ma ciekawe oferty dla każdego. Niestety, muszę wrzucić mały kamyczek do tego ogródka (może nie uwierzycie, ale jest to przyjacielska rada): gdyby jeszcze te panie obsługujące czytelników były troszeczkę milsze...( W czytelni jest świetna, miła obsługa, natomiast w oddziałach - hmmm...Myślałam, że może to ja jestem przewrażliwiona, ale w ostatnim czasie dwie znajome mi osoby miały takie same odczucia.)
@ czytelnik 59
dnia 04.05.2011, 13:10
Ocena
komentarza:
0
skoro biblioteka tak prężnie działa to ktoś (czytaj: bibliotekarki muszą to robić) dlatego pewnie nie mają czasu na obsługę (miłą) czytelników
@ Życzliwy
dnia 04.05.2011, 13:42
Ocena
komentarza:
1
Proszę spojrzeć na olbrzymia liczbę odwiedzających wypożyczalnie i liczbę pracowników - zagonionych i przepracowanych. Obserwuje te panie i aż mi je żal.
@ dragoness
dnia 04.05.2011, 16:00
Ocena
komentarza:
1
Fakt, zagonionych, zapracowanych, uduszonych w upale bez klimatyzacji, próbuyjących ogarnąć coraz większą liczbę książek na maleńkiej przestrzeni - chapeoux bas! A "władzuchna" niech się wstydzi!!
@ Czytelnik
dnia 05.05.2011, 08:14
Ocena
komentarza:
0
Z mojego doświadczenia jest akurat odwrotnie. To w wypożyczalni jest lepsza , a przede wszystkim zdecydowanie bardziej kompetentna obsługa. Już kilka razy byłem w czytelni odsyłany , że to niby brakuje danej pozycji , a potem okazało się , że książka jednak była. Wydaje mi się też , że w bibliotece jest zła struktura zatrudnienia. W wypożyczalni jest za mało pracowników , podczas gdy w innych działach są przerosty zatrudnienia.
@ mała
dnia 04.05.2011, 10:12
Ocena
komentarza:
0
Brawo Małgosiu, brawo dziewczyny z biblioteki, inne miejskie instytucje niech patrza i się uczą
@ uczciwy
dnia 04.05.2011, 17:51
Ocena
komentarza:
0
zgadzam się z dragoness ,w wypożaczalni dla dorosłych są długie kolejki a panie są przemęczone
obsługa bardzo miła, bo wiem sama wiele lat korzystam z wypożyczalni dla dorosłych
@ czytelniczka
dnia 04.05.2011, 20:15
Ocena
komentarza:
2
Ja częściej odwiedzam filie i tam pożyczam książki, bo panie tam pracujące są miłe, kompetentne i służą pomocą
@ Pytający
dnia 05.05.2011, 12:11
Ocena
komentarza:
6
Dlaczego odeszła pani Marta?
@ czyt
dnia 05.05.2011, 21:45
Ocena
komentarza:
4
[cytat=Pytający]Dlaczego odeszła pani Marta?[/cytat]

szkoda :(
@ Pytający2
dnia 05.05.2011, 16:56
Ocena
komentarza:
7
Lepiej zapytać: dlaczego odeszło aż trzech pracowników w przeciągu ostatnich kilku miesięcy?
@ alka
dnia 05.05.2011, 17:43
Ocena
komentarza:
0
pani Marta znalazła lepiej płatną pracę to chyba nic dziwnego bo wiadomo, ile sie zarabia w bibliotece czy juz nie mówiac o JDK
@ obserwator
dnia 06.05.2011, 14:17
Ocena
komentarza:
4
Ważna jest też fatalna atmosfera
@ czytelnik
dnia 18.05.2011, 10:39
Ocena
komentarza:
0
czytam wasze opinie czytelnicy i obserwatorzy moze by tak skupilibyscie sie na tym jak mimo wszystkich utrudnien pracownicy lacznie z p dyrektor maja ogromne osiagniecia a jaki e nowosci ksiazkowe atmosfera jest taka jaka sami pracownicy sobie stwarzaja
@ jadwiga
dnia 18.07.2011, 09:05
Ocena
komentarza:
0
czytelnicy apeluje chodzcie pozyczac ksiazki na filie tam jesttak samo duzo ksiazek jak w glownym budynku i do tego przemila obsluga pan . Staraja sie doradzic podac ksiazki a nie jak w wypozyczalni dla doroslych padaja hasla regal 2 od konca itp. podziwiam p dyrektor za wyrozumialosc ze takie osoby _,pracownikow : toleruje. A TE KOMENTARZE PAN OBSLUGUJACYCH BARDZO NIE NA MIEJSCU .zamiast plotkowac siedzac na parapecie niech wezmie jedna z druga przegladnie ksiazke aby mogla powiedziec i polecic dana ksiazke. wstydze sie ze kobiety nie doceniaja tego jakie sukcesy tak malenka biblioteka w takim grajdole od kilku lat ma.
@ zula
dnia 20.09.2016, 17:36
Ocena
komentarza:
0
czy czytelnicy i radni wiedza ze ,szanowna p. dyr, taka nagradzana i szanowana teroryzuje, nie tylko w pracy podwladnych ale podobno najblizsza osoba, zmuszona zistala zalozyc jej niebieska karte taka jest swietna. gratulacje za kulture p. dyrektor
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kuba Procanin nie żyje. 26-letni siatkarz zmarł po wieloletniej walce z chorobą

   

  Siatkarskie Jasło pogrążyło się wczoraj w żałobie. W środę wieczorem po wieloletniej walce z chorobą nowotworową, zmarł Jakub Procanin. Utalentowany siatkarz miał 26 lat. Dzięki swojej bezkompromisowości i woli walki na zawsze pozostanie w pamięci wielu mieszkańców Jasła, nie tylko kibiców siatkówki.  

 • Tragedia w Jaśle. Mężczyzna wypadł z piątego piętra bloku mieszkalnego

   

  W Jaśle doszło dzisiaj tragicznego zdarzenia, w którym śmierć poniósł 64-letni mężczyzna. Ze wstępnych ustaleń policji wynika, że śmierć mężczyzny była następstwem upadku z piątego piętra bloku mieszkalnego przy ul. Baczyńskiego. Policja wyjaśnia okoliczności tego tragicznego wypadku.

 • Nowa droga na osiedlu Gądki powstanie w tym roku

  Miasto rozstrzygnęło przetarg i podpisało umowę z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych Sp. z o.o. w Jaśle na wykonanie zadania pn. "Budowa drogi na osiedlu Gądki". Inwestycja opiewa na ponad 3,5 mln zł. Nowy odcinek na długości blisko 600 metrów ma być gotowy jesienią br.

   

   

 • W Zespole Szkół SASR w Trzcinicy powstała nowa wirtualna strzelnica

   

  W powiecie jasielskim powstała kolejna wirtualna strzelnica. Jest to trzecia tego typu inwestycja, jaką władze samorządowe zrealizowały w placówkach, w których młodzież kształci się w klasach mundurowych. Łączny koszt realizacji zadania wyniósł 186 tys. zł.

 • Ankieta dotycząca potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych mieszkańców Jasła

   

  Miasto Jasło prowadzi obecnie diagnozę potrzeb mieszkaniowych obecnych i przyszłych  mieszkańców Jasła. Opinie osób mieszkających i pracujących w Jaśle są dla nas szczególnie ważne, dlatego zapraszamy do wypełnienia ankiety, której celem jest poznanie Państwa oczekiwań względem rynku nieruchomości i usług mieszkaniowych.

 • Wybrano ofertę na wykonanie koncepcji programowej dla DK73 Pilzno - Brzostek

  Oferta spółki Transprojekt Gdański została wskazana jako najkorzystniejsza w przetargu na wykonanie Koncepcji programowej (KP) z pełnym rozpoznaniem geologicznym dla rozbudowy drogi krajowej nr 73 Pilzno - Brzostek (dł. 9,3 km). Przy braku odwołań od dokonanego wyboru, w lutym możliwe będzie podpisanie umowy.

 • Jasło gra z WOŚP!

   

  Od rana na ulicach Jasła i wielu innych miejscowości w powiecie jasielskim można spotkać wolontariuszy z puszkami oznaczonymi logo Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. To już 31. Finał Orkiestry. Pieniądze z tegorocznej zbiórki przeznaczone zostaną na zakup sprzętu do szybkiej identyfikacji bakterii, którymi zakażenie może doprowadzić do sepsy. Jasielski sztab WOŚP uwija się jak w ukropie, aby dopiąć wszystko na ostatni guzik przed wieczornymi koncertami i licytacjami przedmiotów przekazanych przez darczyńców.

 • Martwa wilczyca znaleziona w Hucie Polańskiej padła na skutek postrzału

   

  Końcem grudnia na terenie Magurskiego Parku Narodowego w Hucie Polańskiej znaleziono martwą roczną samicę wilka. Ciało zwierzęcia oddano do Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Krośnie celem wykonania sekcji. Wyniki potwierdziły, że wilczyca zginęła na skutek postrzelenia.

 • Sklep Groszek Jasło zagra z WOŚP!

   

  Trwa odliczanie przed tegorocznym finałem Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Jaśle. Po raz pierwszy z orkiestrą zagra sklep Groszek Jasło, który przeznaczył na licytacje talony na zakupy o łącznej wartości 500 zł.

 • Czy w GENie może być egzotycznie? Okazuje się, że tak!

   

  Generator Nauki GEN w Jaśle gościł dzisiaj wyjątkowe stworzenia. Z myślą o najmłodszych mieszkańcach miasta, do Jasła zaproszono Monikę Furtek, której towarzyszyły egzotyczne zwierzęta, w tym gekony, kameleon, węże, czy też lotopałanka karłowata. Dzieci miały niepowtarzalną okazję do tego, aby nie tylko dowiedzieć się wielu ciekawostek o gadach, płazach i bezkręgowcach. Mogły także dotknąć wielu fascynujących stworzeń.

 • Miasto Jasło przyznało 579 tys. zł dotacji do podziału dla 15 klubów sportowych

  Urząd Miasta w Jaśle przyznał dotację celową z budżetu miasta na 2023 r. na kwotę 579 tys. zł do podziału na 15 klubów sportowych. Spośród 21 klubów zgłoszonych 6 zostało odrzuconych.

   

 • W Jaśle upamiętniono Żydów pomordowanych przez hitlerowskich zbrodniarzy

   

  Na cmentarzu żydowskim przy ul. Floriańskiej odbyły się dzisiaj jasielskie obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Upamiętnienie związane jest z 78. rocznicą wyzwolenia byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady Auschwitz-Birkenau...

 • Pizza Express – zawsze świeżo, zawsze pysznie!

   

  Chodzi za Wami pizza, kebab lub burger? Spróbujcie specjałów, które od niedawna serwuje nowa pizzeria Pizza Express w Jaśle. W jej menu znajdziecie przepyszną pizzę, kebaby, burgery, zapiekanki oraz wyśmienite sałatki. Dowolne pozycje z menu zamawiać można na miejscu oraz z dowozem, także przez aplikację.

 • Trwa przebudowa ulicy Czackiego w Jaśle

   

  W połowie stycznia br. rozpoczęły się roboty budowlane związane z przebudową ul. Czackiego w Jaśle. W efekcie tych prac fragment ścieżki rowerowej będzie przebiegał w inny sposób, niż pierwotnie zakładano. Koszt zadania wynosi ponad 62 tys. zł.

 • Nietrzeźwy kierujący sprawcą wypadku w Osobnicy

   

  Policjanci z ruchu drogowego jasielskiej komendy wyjaśniają okoliczności wczorajszego wypadku, do którego doszło na drodze powiatowej w Osobnicy. W wyniku zderzenia dwóch pojazdów, do szpitala trafiły 4 osoby, w tym dwójka dzieci. Sprawca wypadku był nietrzeźwy.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657