Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle laureatem dwóch ogólnopolskich nagród

17

27 kwietnia  2011 r. w Bibliotece Uniwersytetu Warszawskiego z okazji Światowego Dnia Książki odbyła się konferencja poświęcona promocji czytelnictwa w Polsce. W trakcie konferencji uroczyście wręczono dyplomy laureatom konkursów organizowanych przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich: Mistrz Promocji Czytelnictwa 2010 i Tydzień Bibliotek 2010.

Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle zdobyła I miejsce w ogólnopolskim konkursie na najlepiej przeprowadzony Tydzień Bibliotek 2010 oraz wyróżnienie specjalne w konkursie Mistrz Promocji Czytelnictwa 2010. Jury konkursów bardzo wysoko oceniło poziom imprez służących promocji książki i czytelnictwa, zrealizowanych w 2010 roku przez Bibliotekę, jej kreatywność w pozyskiwaniu użytkowników i ich edukacji kulturalnej. Nagrody, dyrektor Małgorzacie Piekarskiej, wręczyła Elżbieta Stefańczyk, prezes Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich.

MBP w Jaśle realizuje szereg różnorodnych działań kulturalno-edukacyjnych mających na celu popularyzację czytelnictwa i upowszechnianie wiedzy m.in. zajęcia animacyjno-czytelnicze, zajęcia edukacyjne, spotkania autorskie, promocje książek, spotkania dyskusyjnych klubów książki, warsztaty internetowe, plastyczne, literackie, ekologiczne  adresowane do różnych odbiorców i  grup wiekowych. Co roku dodawane są nowe formy pracy z użytkownikiem. W 2010 r. dwa razy odbyły się gry uliczne: Balladyna i Tropami Muminków. Po raz pierwszy w Jaśle rozpoczęto akcję "Uwolnij książkę", a w bibliotece na stałe zagościła półka bookcrossingowa. MBP w Jaśle była partnerem dla Nieformalnej Grupy Młodzieży ANI-MUSZ, która realizowała projekt Lacrosse w ramach programu Młodzież w działaniu. Realizowane były dwa projekty dofinansowane przez MKiDN:  "Twórcy, Słowa, Obrazy" oraz "V Festiwal Poezji i Prozy", w ramach których zorganizowano m.in. spotkania autorskie, koncert piosenki poetyckiej, prezentowane były najciekawsze filmowe adaptacje współczesnej literatury polskiej, warsztaty czerpania papieru.  Przy MBP działają: Klub Powiększania Wyobraźni, zrzeszający lokalnych twórców i miłośników literatury, a także Klub Poetów i Twórców Ludowych Ziemi Jasielskiej "Michalina".

W spotkaniu z okazji Światowego Dnia Książki udział wzięli m.in. przedstawiciele Porozumienia Bibliotekarzy, Księgarzy i Wydawców: Rafał Skąpski - prezes PTWK, Tadeusz Górny wiceprezes PTWK, Grzegorz Gauden - dyrektor Instytutu Książki, Elżbieta Stefańczyk - przewodnicząca SBP oraz zaproszeni goście: Beata Stasińska - przedstawicielka Ruchu Obywateli Kultury, Marcin Beme - realizator akcji "Ania z Zielonego Wzgórza w autobusach", Sławomir Krempe - inicjator akcji "Czytam, bo lubię to".

Omówiono akcje promujące czytelnictwo: "Ania z Zielonego Wzgórza w autobusach", "Czytam, bo lubię to",  "Polećmy książki premierowi"oraz "Pakt dla Kultury". Dyrektor Instytutu Książki, Grzegorz Gauden przedstawił rządowe działania na rzecz bibliotek publicznych m.in.  Program Rozwoju Bibliotek "Biblioteka +". Beata Stasińska, dziękując bibliotekarzom za ich pracę i wkład w rozwój kultury czytelniczej, zwróciła uwagę na fakt, że w Polsce - kraju o bardzo niskim zaufaniu społecznym - największym zaufaniem, co wykazały przeprowadzone badania, cieszy się właśnie biblioteka.

MBP Jasło

Napisany dnia: 02.05.2011, 21:51 , Tagi: MBP
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ dragoness
dnia 03.05.2011, 19:02
Ocena
komentarza:
0
No i oczywiście biblioteka doceniana jest również przez „miłościwie nam panujących”, byłych i obecnych, co przekłada się na udogodnienia lokalowe i dotacje pieniężne…
@ czytelniczka
dnia 03.05.2011, 20:49
Ocena
komentarza:
3
Gratulacje dla MBP w Jaśle, której działalność powinna być wzorem dla innych- nie tylko bibliotekarzy. Ta biblioteka cały czas "żyje"; ma ciekawe oferty dla każdego. Niestety, muszę wrzucić mały kamyczek do tego ogródka (może nie uwierzycie, ale jest to przyjacielska rada): gdyby jeszcze te panie obsługujące czytelników były troszeczkę milsze...( W czytelni jest świetna, miła obsługa, natomiast w oddziałach - hmmm...Myślałam, że może to ja jestem przewrażliwiona, ale w ostatnim czasie dwie znajome mi osoby miały takie same odczucia.)
@ czytelnik 59
dnia 04.05.2011, 13:10
Ocena
komentarza:
0
skoro biblioteka tak prężnie działa to ktoś (czytaj: bibliotekarki muszą to robić) dlatego pewnie nie mają czasu na obsługę (miłą) czytelników
@ Życzliwy
dnia 04.05.2011, 13:42
Ocena
komentarza:
1
Proszę spojrzeć na olbrzymia liczbę odwiedzających wypożyczalnie i liczbę pracowników - zagonionych i przepracowanych. Obserwuje te panie i aż mi je żal.
@ dragoness
dnia 04.05.2011, 16:00
Ocena
komentarza:
1
Fakt, zagonionych, zapracowanych, uduszonych w upale bez klimatyzacji, próbuyjących ogarnąć coraz większą liczbę książek na maleńkiej przestrzeni - chapeoux bas! A "władzuchna" niech się wstydzi!!
@ Czytelnik
dnia 05.05.2011, 08:14
Ocena
komentarza:
0
Z mojego doświadczenia jest akurat odwrotnie. To w wypożyczalni jest lepsza , a przede wszystkim zdecydowanie bardziej kompetentna obsługa. Już kilka razy byłem w czytelni odsyłany , że to niby brakuje danej pozycji , a potem okazało się , że książka jednak była. Wydaje mi się też , że w bibliotece jest zła struktura zatrudnienia. W wypożyczalni jest za mało pracowników , podczas gdy w innych działach są przerosty zatrudnienia.
@ mała
dnia 04.05.2011, 10:12
Ocena
komentarza:
0
Brawo Małgosiu, brawo dziewczyny z biblioteki, inne miejskie instytucje niech patrza i się uczą
@ uczciwy
dnia 04.05.2011, 17:51
Ocena
komentarza:
0
zgadzam się z dragoness ,w wypożaczalni dla dorosłych są długie kolejki a panie są przemęczone
obsługa bardzo miła, bo wiem sama wiele lat korzystam z wypożyczalni dla dorosłych
@ czytelniczka
dnia 04.05.2011, 20:15
Ocena
komentarza:
2
Ja częściej odwiedzam filie i tam pożyczam książki, bo panie tam pracujące są miłe, kompetentne i służą pomocą
@ Pytający
dnia 05.05.2011, 12:11
Ocena
komentarza:
6
Dlaczego odeszła pani Marta?
@ czyt
dnia 05.05.2011, 21:45
Ocena
komentarza:
4
[cytat=Pytający]Dlaczego odeszła pani Marta?[/cytat]

szkoda :(
@ Pytający2
dnia 05.05.2011, 16:56
Ocena
komentarza:
7
Lepiej zapytać: dlaczego odeszło aż trzech pracowników w przeciągu ostatnich kilku miesięcy?
@ alka
dnia 05.05.2011, 17:43
Ocena
komentarza:
0
pani Marta znalazła lepiej płatną pracę to chyba nic dziwnego bo wiadomo, ile sie zarabia w bibliotece czy juz nie mówiac o JDK
@ obserwator
dnia 06.05.2011, 14:17
Ocena
komentarza:
4
Ważna jest też fatalna atmosfera
@ czytelnik
dnia 18.05.2011, 10:39
Ocena
komentarza:
0
czytam wasze opinie czytelnicy i obserwatorzy moze by tak skupilibyscie sie na tym jak mimo wszystkich utrudnien pracownicy lacznie z p dyrektor maja ogromne osiagniecia a jaki e nowosci ksiazkowe atmosfera jest taka jaka sami pracownicy sobie stwarzaja
@ jadwiga
dnia 18.07.2011, 09:05
Ocena
komentarza:
0
czytelnicy apeluje chodzcie pozyczac ksiazki na filie tam jesttak samo duzo ksiazek jak w glownym budynku i do tego przemila obsluga pan . Staraja sie doradzic podac ksiazki a nie jak w wypozyczalni dla doroslych padaja hasla regal 2 od konca itp. podziwiam p dyrektor za wyrozumialosc ze takie osoby _,pracownikow : toleruje. A TE KOMENTARZE PAN OBSLUGUJACYCH BARDZO NIE NA MIEJSCU .zamiast plotkowac siedzac na parapecie niech wezmie jedna z druga przegladnie ksiazke aby mogla powiedziec i polecic dana ksiazke. wstydze sie ze kobiety nie doceniaja tego jakie sukcesy tak malenka biblioteka w takim grajdole od kilku lat ma.
@ zula
dnia 20.09.2016, 17:36
Ocena
komentarza:
0
czy czytelnicy i radni wiedza ze ,szanowna p. dyr, taka nagradzana i szanowana teroryzuje, nie tylko w pracy podwladnych ale podobno najblizsza osoba, zmuszona zistala zalozyc jej niebieska karte taka jest swietna. gratulacje za kulture p. dyrektor
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Jasielscy policjanci rejestrują interwencję za pomocą kamer nasobnych

   

  Funkcjonariusze jasielskiej policji otrzymali dwadzieścia pięć kamer nasobnych, z których od lutego korzystają policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego oraz Referatu Patrolowo-Interwencyjnego. - Kamery gwarantują transparentność działań policji, ochronę obywateli, a także ochronę prawna samych funkcjonariuszy – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy KPP w Jaśle.

 • 79 lat temu oddział „Korczaka” przeprowadził Akcję „Pensjonat”

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj miejskie obchody 79. rocznicy Akcji „Pensjonat”. Bohaterów wydarzeń z 5 na 6 sierpnia 1943 r. upamiętnili między innymi parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych i instytucji kultury oraz funkcjonariusze służb mundurowych. Pod pomnikiem Armii Krajowej złożono kwiaty i zapalono symboliczne znicze.

 • Pielęgnują pamięć o uczestnikach Akcji „Pensjonat”

   

  W nocy z 5 na 6 sierpnia 1943 r. oddział dywersyjny Armii Krajowej pod dowództwem ppor. Zenona Soboty ps. „Korczak” przeprowadził śmiałą akcję uwolnienia więźniów z więzienia gestapo w Jaśle. Akcja o kryptonimie „Pensjonat” odbiła się szerokim echem w całym okupowanym przez hitlerowskie Niemcy kraju. W Jaśle wciąż są ludzie, którzy pielęgnują pamięć o bohaterach jednego z najistotniejszych wydarzeń w historii okupowanego Jasła. Wczoraj, już po raz dziesiąty odbył się Jasielski Marsz Wolności.

 • "Dziki niszczą nasze plony, podchodzą pod domy. Jest ich za dużo – grzmią rolnicy

  Rolnicy w gminie Kołaczyce skarżą się na liczne szkody i ogromne straty, które ponoszą na skutek żerowania dzika i innej zwierzyny. Gospodarze załamują ręce, bo nie mogą spokojnie zebrać plonów. Dziki niszczą wszystko. Zdaniem rolników, koło łowieckie "Jedność" w Kołaczycach niewiele czyni, aby ograniczyć jego populację. Prezes koła Franciszek Bosak ucina – To kłamstwo, jeśli mówią, że nie strzelamy. W ciągu roku odstrzelonych jest od 150-200 dzików – mówi.

 • Poważny wypadek w Kołaczycach na drodze krajowej nr 73

  Dzisiaj po godzinie 14. na ul Mickiewicza w Kołaczycach w rejonie ośrodka zdrowia doszło do zderzenia się busa i samochodu osobowego. Na miejscu pracują  trzy zespoły ratownictwa medycznego, które udzielają pomocy osobom poszkodowanym. Obecnie droga w miejscu zdarzenia jest całkowicie zamknięta.

 • W poniedziałek rozpocznie się zamknięcie wiaduktu na ul. 3 Maja

   

  Firma PRI-MOST Południe Sp. z o.o. realizuje remont wiaduktu drogowego w ciągu ul. 3 Maja nad nieużytkowaną linią kolejową. Od najbliższego poniedziałku (8 sierpnia) ruch kołowy samochodów osobowych i ciężarowych zostanie skierowany na objazd wyznaczany drogą wojewódzką nr 992 oraz drogą powiatową nr 2512R (ul. Wojska Polskiego).

 • Konkurs! Wygraj komiksy i książki o Akcji „Pensjonat”

 • Wracają pytania o przyszłość dworca kolejowego w Jaśle. Czy teren, na którym stoi doczeka się wreszcie kompleksowej modernizacji?

   

  Dworzec kolejowy w Jaśle lata świetności dawno ma już za sobą. Co więcej, obiekt nawet w najmniejszym stopniu nie spełnia swojej pierwotnej roli. Podróżni nie mogą z niego korzystać. Nic więc dziwnego, że co pewien czas wracają pytania o to, jaki plan na zagospodarowanie budynku i przyległego do niego terenu, mają władze miasta.

 • Uczniowie jasielskiego Ekonomika w finale turnieju "Sukces na Bank"

  Uczniowie Technikum nr 4 z Oddziałami Integracyjnymi w Jaśle przeszli do finału czwartej edycji ogólnopolskiego turnieju ekonomicznego dla szkół średnich "Sukces na Bank". W ubiegłym roku uczniowie jasielskiego Ekonomika zajęli I miejsce i wygrali 20 tys. zł. Czy w tym roku uda się im powtórzyć ten sukces? Finał programu odbędzie się 13 sierpnia o godz. 9.00 w TVP3.

 • Śledczy wciąż badają sprawę nielegalnego składowania odpadów w Zimnej Wodzie

  Sprawa magazynowania śmieci w Zimnej Wodzie, na działce należącej do znanego przedsiębiorcy wyszła na jaw początkiem marca br. Inspektorzy WIOŚ, którzy przeprowadzili kontrolę w miejscu nielegalnego składowania odpadów ujawnili pewne nieprawidłowości. Śledztwo prowadzone przez prokuraturę jest nadal w toku.

 • Karol Adamski zrezygnował ze stanowiska dyrektora DPS w Foluszu. Powiat powierzył obowiązki Monice Wójcickiej

  Po 11 latach pracy na stanowisku dyrektora Domu Pomocy Społecznej w Foluszu Karol Adamski złożył rezygnację i 31 lipca br. rozwiązał stosunek pracy. Zarząd Powiatu powierzył 1 sierpnia br. obowiązki dyrektora tej placówki Monice Wójcickiej, długoletniemu pracownikowi domu opieki w Foluszu.

 • Trwa nabór uzupełniający do szkół ponadpodstawowych

   

  Absolwencie szkoły podstawowej, jeżeli nie dostałeś się do wymarzonej szkoły albo chcesz zmienić swój wybór, sprawdź ofertę i dołącz do uczniów Zespołu Szkól Budowlanych w Jaśle. 

 • Już 12-14 sierpnia w Krośnie - Leszek Możdżer, odkrycie świata jazzu Kinga Głyk i wielki koncert symfoniczny!

   

  Od 12 do 14 sierpnia odbędzie się po raz siódmy w Krośnie muzyczny crossover – Young Arts Festival. W tegorocznym programie wydarzenia znalazła się improwizująca basistka młodego pokolenia - Kinga Głyk, pianista Leszek Możdżer z AUKSO Orkiestrą Kameralną Miasta Tychy pod dyrekcją Marka Mosia oraz wielki koncert symfoniczny w wykonaniu Filharmoników Lwowskich. Będzie to ich pierwszy koncert w pełnym składzie od czasu wybuchu wojny!

 • W godzinę „W” zawyją syreny. Jasło odda hołd bohaterom i ofiarom Powstania Warszawskiego

   

  Dokładnie 78 lat temu wybuchło Powstanie Warszawskie. W całej Polsce w godzinę „W” zawyją syreny alarmowe, aby upamiętnić powstańców, którzy stanęli do nierównej walki z hitlerowskim okupantem oraz ofiary cywilne. Punktualnie o godz. 17. syreny alarmowe zabrzmią również w Jaśle.

 • Wielki powrót pierogów do Tarnowca!

   

  Po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami, w Tarnowcu ponownie zorganizowano jedną z najpopularniejszych w regionie imprez plenerowych. Podkarpacki Festiwal Smaków Regionalnych „Pierogi” od ponad dekady cieszy się olbrzymim zainteresowaniem smakoszy tej popularnej potrawy. Na stadion ściągnęły w tym roku tysiące osób, aby spróbować specjałów przygotowanych prze Koła Gospodyń Wiejskich. Dobra zabawę zapewnił między innymi zespół góralski Baciary.

 • Inflacja uderzy w studentów ... ale nie w jasielskiej Filii AHE!

   

  Inflacja w ostatnich miesiącach spędza sen z powiek wszystkim Polakom, również studentom. W tym roku większość Uczelni niepublicznych zdecydowała się na podniesienie opłat czesnego. Wśród nich nie znajdziemy jednak Filii AHE w Jaśle, gdzie opłaty za studia pozostały bez zmian.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 772 657