Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Mieszkańcy przysiółka Dąbrowy doczekają się remontu drogi

2

Mieszkańcy przysiółka Dąbrowy w Trzcinicy od wielu lat zabiegają o remont 400 metrów drogi gminnej. W ubiegłym roku na spotkaniu sołeckim większością głosów zdecydowano, aby 36 tys. zł z funduszu sołeckiego przeznaczyć na remont 130 metrów drogi. Odetchnęli z ulgą wierząc, że w końcu dojazd do ich domów nie będzie prawdziwą udręką. Okazało się jednak, że asfalt zostanie położony z drugiej strony przysiółka, gdzie jest jeden dom oraz nieruchomości niezamieszkałe. Jednak ich ostatnie rozmowy z włodarzem gminy sprawiły, że wójt wykazał się dobrą wolą. Mieszkańcy zostali zapewnieni, że w ciągu najbliższych kilku tygodni dojdzie do przebudowy drogi na odcinku, przy którym mieszka kilka rodzin.

Mieszkańcy przysiółka Dąbrowy od 12 lat zabiegają o remont drogi gminnej, której stan woła o pomstę do nieba. Przez te wszystkie lata ciągłych interwencji zwracali uwagę, że przy roztopach, czy intensywnych opadach deszczu droga jest grząska a oni brodzą w błocie po kolana. Początkowo na drodze stanęła kwestia stanu własności drogi. W 2018 r. okazało się, że droga gminna przebiega przez działki prywatne, przez co kwestia dotycząca jej remontu stanęła w martwym punkcie. Po pewnym czasie gmina stała się w pełni prawnym jej właścicielem. Dzięki temu pojawiła się szansa, aby mieszkańcom przysiółka Dąbrowy w Trzcinicy poprawić dojazd do ich domów.

Doszło do pomyłki..

36 tys. zł z funduszu sołeckiego zostało przekazane na remont 130 metrów drogi gminnej w przysiółku Dąbrowy. Mieszkańcy byli przekonani, że zadanie będzie realizowane od ich strony, o co zabiegają od dawna. Sądzili, że w końcu będą mieć drogę z prawdziwego zdarzenia. Jakież było ich zdziwienie, kiedy na ostatnim spotkaniu sołeckim dowiedzieli się, że jednak asfalt zostanie położony na innym odcinku. - Rok temu wójt mi obiecał, że jeżeli załatwimy fundusz sołecki na tę drogę, to będzie to impuls dla gminy, aby dołożyć pozostałą kwotę na wyasfaltowanie całego odcinka drogi. Obecnie jesteśmy w sytuacji, że faktycznie zaczynają asfaltować 130 metrów drogi, ale z drugiej strony przysiółka, gdzie droga prowadzi do jednego zamieszkałego domu – mówił w piątek zbulwersowany Bartosz Korbecki, mieszkaniec Trzcinicy. - Czekamy na asfaltowanie już trzeci rok i stało się jak się stało. Gdyby nie to, że wywalczyliśmy środki z funduszu na remont tej drogi prawie wszystkimi głosami w Trzcinicy, za co tym osobom bardzo dziękuję, że poszli za nami, to tutaj nic by się nie zmieniło. Ale mało tego, dla 7 rodzin nie zrobią drogi, bo na przeszkodzie stoi wykonanie ofosowania i przepustu – dodał.

Tym bardziej nie kryli zaskoczenia, kiedy kilka dni później wykonawca z ciężkim sprzętem zaczął inwestycję pod ich domami. Ich radość nie trwała długo. Okazało się, że wykonawca się pomylił, a następnego dnia całą podbudowę ściągał. - Szkoda mi tego wykonawcy, bo się pomylił, a to nie tylko jego wina, ponieważ ktoś zdawał im ten teren budowy. Dopytywałem o nazwisko tej osoby, ale pani z firmy nie umiała powiedzieć kto to był, raz mówiła że to był mężczyzna, potem, że kobieta. Nawet protokołu nie sporządzono z tego odbioru, bo podobno będzie jeden zbiorczy. To nie pokazali im, z której strony mają robić tę drogę? - dziwił się B. Korbecki. - Od władzy oczekujemy tego, że jak coś zaczną i obiecują ludziom to niech dotrzymują słowa. Mamy już dość tego wszystkiego. Nie mogę pozwolić na to, aby ta droga tak została, bo wszystko będę miała pod domem. Przyjedzie traktor w zimie i ściągnie wszystko ze śniegiem robiąc mi wał pod garażem. W takiej sytuacji ja nie wyjadę z posesji – skarżyła się Iwona Kopystyńska.

Nawiązali nić porozumienia

Początkiem tygodnia Bartosz Korbecki, mieszkaniec przysiółka Dąbrowy został zaproszony do gminy Jasło. Podczas rozmów z wójtem Wojciechem Piękosiem oraz jego zastępcą Henrykiem Motkowiczem udało się stronom dojść do konsensusu. - Wójt przyznał się do błędu, gdyż okazało się, że droga miała być asfaltowana od naszej strony, co jest zapisane w protokołach z zebrań sołeckich. Wniosek jest taki, że będą asfaltować dwa odcinki drogi w przysiółku Dąbrowy, a pozostałe 166 metrów zostanie wykonane w przyszły roku – mówi B. Korbecki . - Jesteśmy mile zaskoczeni reakcją gminy, że potrafi przyznać się do błędu i go naprawić. Oczekujemy na dalszą owocną współpracę – podkreśla.

Wójt Wojciech Piękoś zaznacza, że droga na Dąbrowy ma długość ok. 680 metrów, przy czym posiada nakładkę asfaltową na odcinku 245 metrów od początku drogi od strony Karpackiej Troi. - W roku 2021 wykonana zostanie nakładka asfaltowa na 130- metrowym odcinku drogi (zadanie w trakcie realizacji), a jeszcze w październiku tego roku kolejny odcinek 130 - metrowy (zlecenie prac wymaga spełnienia warunków formalnych, czyli zabezpieczenia w budżecie Gminy Jasło środków finansowych na ten cel). W 2022 roku wpisane zostanie do budżetu Gminy Jasło wykonanie pozostałego odcinka drogi (175 metrów) – zapewnia włodarz gminy.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Napisany dnia: 06.10.2021, 16:00
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ wilk
dnia 06.10.2021, 16:54
Ocena
komentarza:
0
Droga jest potrzebna z obu stron , ta niby pomyłkowa droga prowadzi do 7 nieruchomości , z tym że dwie nie są w tj chwili zamieszkałe ale będą . Wszystko zależ od tego jaki weźmiemy punkt orientacyjny . Zamieszanie niepotrzebne i tyle . Każdy chce mieć wygodny dojazd . Uważam że wszyscy powinni być traktowani jednakowo z tym że , należy się trzymać ustaleń i nie będzie "wojny "
@ Maniek
dnia 06.10.2021, 19:09
Ocena
komentarza:
0
Każdy chce mieć ale nie każdy mieć może :)zrobią i u wilka by wilk byl syty i owca cała.
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kto napadł na 23-latka i dlaczego? Sprawę bada policja

  W minioną niedzielę około godziny 3 nad ranem przy ul. Wojska Polskiego w Jaśle miało dojść do pobicia 23-letniego mieszkańca powiatu jasielskiego. Mężczyzna zgłosił się do szpitala, a następnie powiadomił o sprawie policję.

 • Ksiądz nie przyjdzie do parafian z wizytą duszpasterską

  Kuria Diecezji Rzeszowskiej wydała zalecenia dotyczące tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Wiadomo już, że tradycyjnej kolędy nie będzie. Księża nie odwiedzą parafian w ich mieszkaniach i domach. Proboszczowie mogą jednak zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

 • Setki jaślan na spotkaniu z Mikołajem w jasielskim parku

   

  Do Parku Miejskiego w Jaśle zawitał dzisiaj Mikołaj. Na spotkanie z dziećmi przybył bryczką. Nie zjawił się rzecz jasna z pustymi rękami. Przez ponad godzinę rozdawał bowiem prezenty dla najmłodszych jaślan.

 • Planeta Psa - Psi fryzjer - wkrótce otwarcie!

  Już w środę, 15 grudnia wielkie otwarcie nowego salonu fryzjerskiego dla psów i kotów Planeta Psa! Super promocja!

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105