Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

Mija 81 lat od bolesnej zbrodni

45

Słowo „Katyń” w zbiorowej pamięci Polaków zajmuje niezwykle istotne miejsce. Nie jest ono jedynie symbolem zbrodniczej polityki sowieckiego totalitaryzmu wymierzonej przeciwko narodowi polskiemu. Przez dziesięciolecia okryte kłamstwem, dziś funkcjonuje w przestrzeni publicznej jako dowód najwyższego poświęcenia w służbie ojczyźnie, patriotyzmu oraz prawdy, która ma szczególne znaczenie dla kolejnych pokoleń ofiar mordu dokonanego wiosną 1940 roku przez sowieckich oprawców na polskich jeńcach.

Genezy tragicznych losów ofiar zbrodni katyńskiej należy szukać w wydarzeniach z sierpnia i września 1939 r. 23 sierpnia 1939 r. na Kremlu podpisano niemiecko – radziecki pakt o nieagresji, znany w historii jako pakt Ribbentrop – Mołotow. Dla losów wschodnich województw Rzeczypospolitej i zamieszkującej ten obszar ludności istotny był załączony do niego tajny protokół, który wyznaczał strefy interesów Niemiec i Związku Radzieckiego. Kolejny akt tragedii państwa polskiego nastąpił 17 września 1939 r. oddziały Armii Czerwonej wkroczyły do Polski. Dla ponad dwustu tysięcy obywateli Rzeczypospolitej okupacja sowiecka oznaczała niewolę. Transportowani na wschód trafiali między innymi do obozów przejściowych, więzień śledczych oraz obozów pracy przymusowej.

Blisko 15 tys. jeńców, między innymi oficerów i podoficerów Wojska Polskiego, funkcjonariuszy policji, straży więziennej, funkcjonariuszy państwowych wyższego szczebla, czy też duchownych ulokowano w obozach w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. „W obozach NKWD ZSRR dla jeńców wojennych i w więzieniach zachodnich obwodów Ukrainy i Białorusi w chwili obecnej przetrzymywana jest wielka liczba byłych oficerów armii polskiej, byłych pracowników polskiej policji i organów wywiadu, członków polskich nacjonalistycznych kontrrewolucyjnych partii, członków ujawnionych kontrrewolucyjnych organizacji powstańczych, zbiegów i in. Wszyscy oni są zawziętymi wrogami władzy sowieckiej, pełnymi nienawiści do ustroju sowieckiego” – słowa te znalazły się w treści notatki, jaką w pierwszych dniach marca Ławirentij Beria skierował do Józefa Stalina. Los polskich jeńców był przesądzony. Ludowy komisarz spraw wewnętrznych ZSRR wyraźnie wskazał, że należy wobec nich zastosować najwyższy wymiar kary.

5 marca 1940 r. uchwała parafowana przez członków Komitetu Centralnego WKP(b) na czele z samym Stalinem usankcjonowała likwidację obozów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie. Miejscem kaźni osadzonych w kozielskim obozie jeńców stał się las katyński koło Smoleńska. Ginęli od strzału w głowę. Na stacji kolejowej Gniezdowo, do której trafiali pociągiem, czekały już na nich owiane złą sławą „czornyje worony” – samochody więzienne wykorzystywane przez NKWD. Za realizację aktu ludobójstwa na Polakach odpowiadał Piotr Soprunienko, naczelnik Zarządu ds. Jeńców Wojennych NKWD.

Jeńców z obozu w Starobielsku mordowano w siedzibie NKWD obwodu charkowskiego. Ich ciała spoczęły w masowych grobach w rejonie wsi Piatichatki. Więźniów z Ostaszkowa przewożono do siedziby zarządu NKWD obwodu kalinińskiego, obecnie miasta Twer. Śmierć z rąk stalinowskich oprawców ponieśli również jeńcy przetrzymywani w więzieniach tzw. Zachodniej Ukrainy i Zachodniej Białorusi. Zbrodnia katyńska pochłonęła ponad dwadzieścia tysięcy istnień ludzkich. Egzekucje trwały od kwietnia do maja 1940 r.

Mord, jakiego przed ośmioma dekadami sowieci dopuścili się na obywatelach państwa polskiego odcisnął niezatarte piętno na kolejnych pokoleniach Polaków, a w sposób szczególny na potomkach ofiar bezprecedensowego aktu ludobójstwa. Pamięć o ojcach i dziadkach, których ciała spoczęły w bezimiennych masowych grobach pomimo upływu czasu pozostaje wciąż żywa. Ożywa ona każdego roku, kiedy tylko zbliża się kolejna rocznica zbrodni katyńskiej. Tym sposobem swojego dziadka, pracownika jasielskiego więzienia wspomina Kazimierz Oleszkiewicz. W poszukiwaniu informacji na jego temat natrafił na publikację zatytułowaną „Убиты в Калинине, захоронены в Медном”, którą wydano w Moskwie w 2018 r. Wśród nazwisk ofiar funkcjonariuszy NKWD znalazł nazwisko Władysława Oleszkiewicza aresztowanego w Kałuszu, więzionego w Ostaszkowie i straconego w Twerze. Wraca dzisiaj pamięcią do opowieści swojej babci, która w czasie wojny otrzymała on męża dwie kartki, nadane z Ostaszkowa. Los Władysława Oleszkiewicza podzieliło jeszcze dwóch urodzonych w Harklowej i Jaśle funkcjonariuszy straży więziennej, których nazwiska znajdują się w opracowaniu pod redakcją dr. Gurjanowa – Franciszka Dranki i Andrzeja Ryby.

Informację o odkryciu masowych grobów polskich jeńców w Katyniu podali 13 kwietnia 1943 r. Niemcy. Tego dnia obchodzony jest w Polsce Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. W uwagi na epidemię koronawirusa jego oficjalne obchody były skromniejsze niż w latach ubiegłych. W miniony piątek przedstawiciele władz samorządowych na czele ze starostą Adamem Pawlusiem i burmistrzem Jasła Ryszardem Pabianem złożyli kwiaty pod pomnikiem „Golgoty Wschodu”.

MD

Napisany dnia: 13.04.2021, 10:24

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
-2
@ dragoness
dnia 14.04.2021, 17:54 · Zgłoś
Dlaczego nikt z rządzących od 11 lat nie pojawił się ani w Katyniu, ani w Smoleńsku? Już hucpa niepotrzebna? Ciemny lud kupił, co miał kupić? Komentarz zniknął, bo prawda zabolała?
Odpowiedz
-1
@ you tube
dnia 14.04.2021, 10:01 · Zgłoś
czemu na wikipedii pisze ze ci policjani katynscy zostawili bron i uciekali na wschod ,we wojne zlozyli bron ,,no tak ofiary czy zdrajcy
Odpowiedz
0
@ student historii
dnia 14.04.2021, 09:30 · Zgłoś
Mord w Katyniu był odwetem za mord na jeńcach wojennych w wojnie polsko-bolszewickiej w latach 1919-21. Setki tysięcy bolszewickich jeńców wojennych zagłodził Józef Piłsudski. Dlaczego o tym media nie piszą?
Odpowiedz
5
@ js
dnia 14.04.2021, 09:39 · Zgłoś
Totalna bzdura. W ogóle polskiej niewoli nie było "setek tysięcy" tylko 120 tys. jeńców z których zmarło 18 - 20 tys. nie z powodu głodu tylko z ran i na tyfus a reszta wróciła do Rosji bądź została w Polsce.
Odpowiedz
0
@ realista
dnia 14.04.2021, 09:42 · Zgłoś
Czas najwyższy pojednać się z Rosjanami, nie rozdrapywać ran, bo będą krwawić. Nie drażnić niedźwiedzia, bo ameryka nas nie obroni.
Odpowiedz
-1
@ Kamil
dnia 14.04.2021, 10:21 · Zgłoś
Witamy przedstawiciela rosyjskiej ambasady!
Odpowiedz
0
@ mart twain
dnia 14.04.2021, 13:11 · Zgłoś
Jeszcze nie zauważyłeś, że tu są zwolennicy tego, że 17 września 1939 roku Armia Czerwona przyniosła wolność uciskanym narodom Białorusi i Ukrainy. I części mieszkańców Polski?
Odpowiedz
2
@ xD
dnia 13.04.2021, 22:25 · Zgłoś
Dla Twojej bolesnej męki ojczyzno Nasza, już pisałem, że to nic nie daje a robi z Nas idiotów. Mamy coś do ruskich ? Darujmy sobie, z jednej gliny jesteśmy ulepieni. Nasze chamstwo i pycha przez wieki dała taką, a nie inna karmę. Ich jest więcej, a mentalność niemalże taka sama.
Odpowiedz
2
@ wc
dnia 13.04.2021, 23:54 · Zgłoś
Kilka lat temu bym się obraził, ale masz rację! Nawet Ukraińcy zasługują na większy szacunek bo potrafili przegonić Janukowycza.
Odpowiedz
4
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 13.04.2021, 16:29 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ Darko
dnia 13.04.2021, 13:04 · Zgłoś
Ale zginęli też tam żołnierze z Berezy kartuskiej mówi to Wam coś?
Odpowiedz
-2
@ Stary Glina
dnia 13.04.2021, 15:28 · Zgłoś
Mówi, mówi Szanowny Darko. Ale portrety Naczelnika nadal w wielu mieszkaniach na honorowych miejscach wiszą.
Odpowiedz
18
@ Miłośnik PIS
dnia 13.04.2021, 12:53 · Zgłoś
A Modrzejewski walczył za Polskę w obrębie Jasło i nie miał kto mu świeczki zapalić i grobu umyć ,co pisało w artykule miesiąc temu
Odpowiedz
8
@ To, tu z powiatu jasielskiego
dnia 13.04.2021, 12:35 · Zgłoś
Chwała zwyciężonym i chwała tym, którzy pamiętają. Ich śmierć - nasza siła. " Bo ważne są pomniki, ważne są miejsca upamiętniania, ale najważniejsza jest ludzka pamięć przekazywana z pokolenia na pokolenie "
Odpowiedz
4
@ Maryna
dnia 13.04.2021, 12:22 · Zgłoś
Wszyscy pamiętają Katyń, a kto pamięta lub zna historię po 1920roku biedę i nieludzkie traktowanie poddanych, umierali z głodu i nędzy, panowie bili izmuszali do niewolniczej pracy...wiemy i pamiętamy kto to był , bawili się oplywali w dostatkach, chlopu ziemię i lasy zabrali z nakazem danin. Komentarz będzie skasowany bo pewnie nie na temat.
Odpowiedz
5
@ łodyniec
dnia 13.04.2021, 12:29 · Zgłoś
Zbyt krótko żyje by pamiętać .
Ale przykładów mordu można mnożyć. Oczywiście nigdy nie wspomina się o tym jak wybudowano Brukselę , w której teraz wszyscy mądrzy urzędują . Nikt już nie wspomina o koloniach i mordowaniu tubylców . Gdyby nie kolonie to cały zachód był by biedniejszy od każdego kraju ze wschodu. Miliony zabitych o których historia uni europejskiej zapomniała. Nadal się ich morduje ,tylko że teraz sami to robią między sobą, ale prowokatorem zawsze był zachód . O tym nikt nigdzie nie pisze.
Odpowiedz
1
@ js
dnia 14.04.2021, 08:12 · Zgłoś
Naprawdę - a Rosja to nie miała kolonii? Ma je do dzisiaj no i co z tego - połowa mieszkań nie ma osobnego wychodka i łazienki. Zachód Europy był bogatszy od wschodu, gdy nikt nie wiedział o istnieniu Ameryki i Afryce na południe od Sahary.Kraje skandynawskie, Szwajcaria, Austria, Grecja, Irlandia nie miały kolonii i są znacznie bogatsze od Portugalii, która miała Brazylię, Angolę, Mozambik. Tak samo Niemcy, które miały tylko Namibię raptem przez 30 lat.
Odpowiedz
-7
@ łodyniec
dnia 13.04.2021, 12:05 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
16
@ Pielegniarz
dnia 13.04.2021, 11:51 · Zgłoś
jestem ciekaw ile ludzi w tym kraju rzeczywiście żałuje tych biednych ludzi pomordowanych bestialsko przez sowietów. a ilu z nich buduje na tej tragedii swoją karierę polityczną. ?

Zadam też pytanie nie wygodne. Czy Samolot z 10 kwietnia nie powinien stać na lotnisku , a hołd pomordowanym można było złożyć przy jednym z wielu setek pomników Katyńskich ?
Odpowiedz
-20
@ można i tak
dnia 13.04.2021, 11:05 · Zgłoś
(...)Jeszcze rosną drzewa, które to widziały,
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi.
Niebo zna język, w którym komendy padały,
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi.
#Katyń #Pamietamy
Tweet p.Posła Bogdana Rzońcy
Odpowiedz
3
@ Antyparch
dnia 13.04.2021, 11:13 · Zgłoś
Piękny wiersz. Ciekawe jakie zostaną napisane po tym covidowym kłamstwie w którym pan od tweetu bierze udział. #Pamiętamy
Odpowiedz
11
@ Janusz z Zarzecza
dnia 13.04.2021, 11:34 · Zgłoś
A kto ten Rzońca?sołtys jaki?
Odpowiedz
0
@ ojeju
dnia 13.04.2021, 13:47 · Zgłoś
a gdzie byli wówczas najważniejsi żołnierze i politycy ? dzisiaj nie trzeba katynia , jest swój okupant i tępi niemoty , ciekawe jak to będą nazywać za 80 lat? (podobno historie piszą zwycięzcy ) , najlepszą chyba odpowiedzią jest zdjęcie koło kościółka przydrutowane do krzyża (" bohater", "patriota" p.sowiec i ten krzyż i UWIĘŻ !!!...)
Odpowiedz
0
@ Gaba
dnia 14.04.2021, 15:59 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-2
@ dragoness
dnia 13.04.2021, 11:00 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ Wodzu
dnia 13.04.2021, 10:54 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
-1
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 13.04.2021, 10:54 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 13.04.2021, 16:29 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
6
@ CHORE PAŃSTWO!!!
dnia 13.04.2021, 16:29 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
6
@ łodyniec
dnia 13.04.2021, 16:44 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-16
@ Stary
dnia 13.04.2021, 10:38 · Zgłoś
Nie nami tylko tymi co za parę euro sprzedają swoją godność tak jak by nie mieli własnego kraju i nie mogli tu pracować dla swej ojczyzny
Odpowiedz
-8
@ Natural Born Leader
dnia 13.04.2021, 11:34 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
4
@ pl
dnia 13.04.2021, 15:12 · Zgłoś
tam zginelo 15 tys a w powstaniu warszawskim ponad 350 tys niemcy dokonali wiekszej zbrodni
Odpowiedz
7
@ wc
dnia 13.04.2021, 15:14 · Zgłoś
do pl: Trzeba było nie organizować Powstania, które było bez szans a w 1944 r. wszyscy wiedzieli do czego są zdolni Niemcy.
Odpowiedz
6
@ Seba
dnia 13.04.2021, 22:55 · Zgłoś
Zginelo 20tys.polakow zostało piętno wytarte na wieki
dobrze zgadzam się a co edaktorze powiesz o 250tys
wymordowanych bestialsko przez upowców dziś wielkich
przyjaciół Polaków Ukraińcy.. Proszę zapoznać się z lekturą
104 sposoby zadawania śmierci Polakom przez Ukraińców
nie mieli litości dla mężczyzn kobiet i małych dzieci.Pamieta
się o Rusinach ale ani słowa o upowcach.
Odpowiedz
4
@ Gonzo
dnia 13.04.2021, 22:57 · Zgłoś
Powstańców Warszawy mordowali psy ukraińskie
na niemieckiej smyczy.
Odpowiedz
5
@ wc
dnia 13.04.2021, 23:50 · Zgłoś
do seba: W Powstaniu zginęło nie 20 tys. tylko 180 tys. Polaków, z tego 90 % to cywile. Niemców dla porówniania - 2 tys. wliczając w to kolaborantów z b. Zw, Sowieckiego służących w niemieckich formacjach.
Liczba Polaków zamordowanych przez UPA wynosi nie 250 tys. a 100 - 120 tys.
do gonzo: A gdzie masz dowody? Akurat formacje ukraińskie nie brały udziału w tłumieniu Powstania Warszawskiego bo ich tam nie było. Brali natomiast Rosjanie z RONA - słynna brygada Kamińskiego, którzy w ciągu kilku dni wymordowali na Woli i Ochocie 50 tys. kobiet i dzieci, którego sami Niemcy roztrzelali.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657