Strona główna

Minione wieki przemówiły po raz dziewiąty

10
Napisany dnia: 20.08.2019, 12:34 , Tagi: Brak

Karpacka Troja nigdy wcześniej nie doświadczyła tak dużej liczby odwiedzających. Dziewiąta edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza" potwierdziła rosnącą popularność tego unikatowego miejsca. Po raz kolejny organizatorzy największego wydarzenia plenerowego w kalendarzu imprez organizowanych w skansenie zabrali swoich gości w fascynująca podróż do przeszłości.

Tegoroczny IX Karpacki Festiwal Archeologiczny "Dwa Oblicza" okazał się podwójnie rekordowy. Po pierwsze, Karpackiej Troi nigdy wcześniej podczas tego rodzaju imprez nie odwiedziła tak znaczna liczba gości. Po drugie, na trzydniowy festiwal do Trzcinicy ściągnęła rekordowa pod względem liczebności grupa odtwórców. Powyższe stanowią namacalny dowód na stale rosnącą popularność tego ze wszech miar unikatowego miejsca. Nie o samą jego historię, ani doskonałą organizację wydarzenia jednak tutaj chodzi. Zarówno goście odwiedzający Karpacką Troję jak również odtwórcy podkreślają wyjątkową atmosferę, jaka towarzyszy festiwalowi. To doskonałe miejsce i czas na spędzanie wolnego czasu dla całych rodzin. Satysfakcji z takiego stanu rzeczy nie kryje Paweł Madej, kierownik skansenu - W tym roku mamy rekordową ilość odtwórców. Przyjechali oni do Trzcinicy nie tylko z Polski, lecz z sąsiednich krajów. Zwiedzając obóz, który w tym roku jest bardzo duży można było zobaczyć grupy odtwórców z wielu zakątków Polki i zagranicy oraz to, z czym tutaj przyjechali – mówi.

Tradycyjnie, wszystkich miłośników historii i nie tylko, głodnych wiedzy oraz żądnych niezapomnianych wrażeń Karpacka Troja zabrała w podróż przez minione wieki ukazując jednocześnie dwa okresy, w których w grodzisko w Trzcinicy tętniło życiem. Stanowi to klucz do zrozumienia historii tego miejsca, o czym przekonuje Paweł Madej. – Wiele osób zastanawia się skąd w nazwie festiwalu znajdują się „Dwa Oblicza”. W ten sposób, w jego nazwie odwołujemy się do dwóch okresów, w których zasiedlone było grodzisko w Trzcinicy. To okres epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Przez dwa tysiące lat grodzisko nie było zamieszkane. Czas ten dzieli dwa wspomniane okresy. Nasi goście mogą dotknąć dziejów grodziska w dwóch jego historycznych obliczach – wyjaśnia.

Festiwalowy weekend pełen był atrakcji, przygotowanych specjalnie z myślą gościach skansenu. Odwiedzający zarówno w sobotę jak tez niedzielę mieli okazję do śledzenia rywalizacji w eliminacjach i finale turnieju bojowego, czy też turnieju na najsprawniejszego woja o nagrodę specjalną. Największym zainteresowaniem cieszyła się rzecz jasna inscenizacja bitwy o grodzisko. W starciu pomiędzy obrońcami grodziska a najeźdźcami udział wzięły dziesiątki odtwórców, którzy wcielili się w role wczesnośredniowiecznych wojów. – Wśród tradycyjnych punktów programu, jak turnieje, nie zabrakło w tym roku bitwy pomiędzy dwiema armiami, która stanowić ma odtworzenie, przynajmniej w pewnym wymiarze tego, co wydarzyło się tutaj przed wieloma stuleciami. Zdobycie grodu, które zakończyło burzliwy okres jego funkcjonowania, miało miejsce za panowania Mieszka II, około 1030 r. Wówczas doszło do zjednoczonej akcji zbrojnej sąsiednich władców oraz wybuchu powstania wewnątrz monarchii piastowskiej – wyjaśnia Paweł Madej, kierownik skansenu.  Nie zabrakło oczywiście również turnieju na najbardziej gospodarną białogłowę.

Zwiedzający z zaciekawieniem obserwowali pracę rzemieślników. Pokazy dawnego rzemiosła wzorem poprzednich edycji festiwalu cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Najwięcej gości gromadziło się przy stanowisku gdzie odbywało się odlewanie wyrobów z brązu. Tym, co każdego roku do Trzcinicy przyciąga tysiące odwiedzających jest możliwość faktycznego obcowania z reliktami przeszłości. Przeżywaniu wielkiej historycznej przygody służyć mają m.in. liczne warsztaty dedykowane zwiedzającym. Dostępność oraz otwartość dają gwarancję, że kolejne edycje Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza" cieszyć się będą rosnącym zainteresowaniem.

MD

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ Kierowca 8I0
dnia 20.08.2019, 19:08
Ocena
komentarza:
8
Najbardziej urzekło mnie życie obozowe i naocznie widziane rzemiosło
zachowane według starodawnych technologii.
Wdzięczny jestem pasjonatom zachowującym nasze rodzime tradycje
pomimo całkowicie niszczonej przez nową obcą cywilizację i kulturę.
@ Widz
dnia 20.08.2019, 19:14
Ocena
komentarza:
2
Wszystko cacy ale dlaczego niektórzy wpuszczane byli bez biletów
@ yozef
dnia 21.08.2019, 07:30
Ocena
komentarza:
-1
bo niektorzy sa inni od wszystkich to ci sluzbowi albo krewni ,oni nie placa maja karnety za darmo ,placa biedacy ,, jakie to niesprawiedliwe prawda ,,,wstyd mam zdjecie kto wchodzil za darmo ,,wstyd , tyle kSY I ONKORZYSTA Z DARMOWIZNY
@ Widz
dnia 20.08.2019, 21:47
Ocena
komentarza:
5
Super widowisko. Naprawdę organizacja pierwsza klasa ;)
@ yozef
dnia 21.08.2019, 07:28
Ocena
komentarza:
2
uwazam ze w takim dniu nie powinno byc biletow ,,,widowisko przwcietne widzow malo ,gdyby bylo za darmo to tak jak kilka lat temu o godz 17 jak przechodzilem kolo licznika ktory liczyl ludzi bylo 15,,,789 [pietnascie tys ,] a dwa tys bo wiecej w niedziele nie bylo to porazka ,,niestety ,ale chciano zarobic ,,,jaak zwykle ,,,pazernosc rzadzacych ,,,wstyd
@ Ghg
dnia 22.08.2019, 09:56
Ocena
komentarza:
2
Takie widowisko kosztujw blisko 200 tys zł, kto mialby za to zaplacic?
@ P.
dnia 25.08.2019, 00:31
Ocena
komentarza:
1
W niedzielę o 14 gdy wchodziłem do Karpackiej Troi miałem numer 8030. Więc o jakich dwóch tysiącach mówicie, Yosefie?
@ yozef
dnia 25.08.2019, 12:07
Ocena
komentarza:
0
drukowane kilka lat temu ,,,sprawdz
@ yozef
dnia 25.08.2019, 12:09
Ocena
komentarza:
0
za rok o 14 bedziesz mial 10 tysiecy taki numer przekanaj sie za rok
@ Emeryt
dnia 23.08.2019, 15:53
Ocena
komentarza:
4
Byłem w Troi po Azjatyckiej stronie Dardaneli, odkrytej przez Schlimana.
Tam też się płaci za wstęp na teren wykopalisk .
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • „Dodatkowe” emocje

   

  Kiedy uchwałę w sprawie wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli zdjęto z porządku obrad podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jasła wydawało się, że dwa tygodnie wystarczą do tego, aby wszystkie zainteresowane strony mogły osiągnąć kompromis.

 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

 • Uczczono pamięć ofiar stalinizmu

   

  W Jaśle odbyły się dzisiaj uroczystości Dnia Sybiraka. Przypada on w rocznicę agresji sowieckiej na Polskę. Pod pomnikiem „Golgoty Wschodu” złożono kwiaty i zapalono znicze upamiętniając ofiary zbrodniczego reżimu.

 • Co czeka pasażerów pociągu do Krynicy?

   

  Kiedy opadł już kurz po pojawieniu się informacji o próbnym kursie pociągu do Krynicy, zainteresowani skorzystaniem z tego połączenia mieszkańcy Jasła i okolic zaczęli żądać bardziej szczegółowych danych na jego temat. Pytają oni o sposób dystrybucji biletów, czy też szczegółowy rozkład jazdy. Dzisiaj na wiele z nich znamy już odpowiedzi.  

 • Droga połączy dwa ronda

  W przyszłym roku zostanie oddany do użytku nowy odcinek drogi wojewódzkiej 992 w Jaśle łączący dwa ronda na osiedlach Górka Klasztorna i Żółków. Wykonawca wszedł już na teren budowy i rozpoczął pierwsze prace geodezyjne dotyczące wytyczenia trasy oraz pasa drogowego. Inwestycja opiewa na blisko 27 mln zł.

 • Pies nie umarł z głodu. Sprawę umorzono

  W lipcu br. we Wrocance w stodole znaleziono martwego psa przywiązanego do łańcucha. Przyczyną śmieci zwierzęcia była niewydolność krążeniowo-oddechowa o charakterze przewlekłym.

 • 17-latek odpowie za potrącenie pieszego ze skutkiem śmiertelnym

  W miniony piątek do Sądu Rejonowego w Jaśle trafił akt oskarżenia przeciwko 17-letniemu Michałowi S., który w maju br. potrącił głuchoniemego mężczyznę. Pieszy z poważnymi obrażeniami ciała trafił do szpitala. Po niespełna tygodniu zmarł.

 • To już pewne! Z Jasła do Krynicy pojedziemy pociągiem

   

  Kilkumiesięczne zabiegi o uruchomienie połączenia kolejowego Jasło – Krynica przyniosły wreszcie efekt. Koleje Małopolskie sp. z o.o. zdecydowały się na próbny kurs pociągu 28 września bieżącego roku. Spółka zamierza zbadać, czy połączenie takie będzie cieszyć się zainteresowaniem podróżnych. Choć to zaledwie jeden kurs, daje on nadzieję, że w przyszłości pociągi na tej właśnie linii kursować będą regularnie.

 • Czas na laser!

   

  Dermatologia kliniczna i estetyczna ESTETMED. W naszym Gabinecie pracujemy na jednym  z najlepszych urządzeń medycznych do usuwania zbędnego owłosienia jakim jest laser diodowy LightSheer® oraz Alma Harmony Dye-VL™ nowoczesna technologia do zamykania naczyń i leczenia rumienia bez ryzyka powikłań.

 • „Muzyka to pasjonująca przygoda”

   

  Muzyka od zawsze była wielką pasją Wojciecha Lepuckiego. Teraz dzieli się nią z innymi prowadząc szkołę muzyczną YAMAHA w Jaśle i Krośnie

 • Gabinet psychoterapeutyczny dr Marek Janiak zaprasza

   

  Szanowni Państwo!
  Gabinet Psychoterapii dr Marek Janiak Cieklin-Józefów 278 będzie czynny w piątki od 8 do 22 i w soboty od 8 do 20 w wyjątkowych wypadkach w niedziele.
Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105