Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Minione wieki przemówiły po raz dziewiąty

10

Karpacka Troja nigdy wcześniej nie doświadczyła tak dużej liczby odwiedzających. Dziewiąta edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza" potwierdziła rosnącą popularność tego unikatowego miejsca. Po raz kolejny organizatorzy największego wydarzenia plenerowego w kalendarzu imprez organizowanych w skansenie zabrali swoich gości w fascynująca podróż do przeszłości.

Tegoroczny IX Karpacki Festiwal Archeologiczny "Dwa Oblicza" okazał się podwójnie rekordowy. Po pierwsze, Karpackiej Troi nigdy wcześniej podczas tego rodzaju imprez nie odwiedziła tak znaczna liczba gości. Po drugie, na trzydniowy festiwal do Trzcinicy ściągnęła rekordowa pod względem liczebności grupa odtwórców. Powyższe stanowią namacalny dowód na stale rosnącą popularność tego ze wszech miar unikatowego miejsca. Nie o samą jego historię, ani doskonałą organizację wydarzenia jednak tutaj chodzi. Zarówno goście odwiedzający Karpacką Troję jak również odtwórcy podkreślają wyjątkową atmosferę, jaka towarzyszy festiwalowi. To doskonałe miejsce i czas na spędzanie wolnego czasu dla całych rodzin. Satysfakcji z takiego stanu rzeczy nie kryje Paweł Madej, kierownik skansenu - W tym roku mamy rekordową ilość odtwórców. Przyjechali oni do Trzcinicy nie tylko z Polski, lecz z sąsiednich krajów. Zwiedzając obóz, który w tym roku jest bardzo duży można było zobaczyć grupy odtwórców z wielu zakątków Polki i zagranicy oraz to, z czym tutaj przyjechali – mówi.

Tradycyjnie, wszystkich miłośników historii i nie tylko, głodnych wiedzy oraz żądnych niezapomnianych wrażeń Karpacka Troja zabrała w podróż przez minione wieki ukazując jednocześnie dwa okresy, w których w grodzisko w Trzcinicy tętniło życiem. Stanowi to klucz do zrozumienia historii tego miejsca, o czym przekonuje Paweł Madej. – Wiele osób zastanawia się skąd w nazwie festiwalu znajdują się „Dwa Oblicza”. W ten sposób, w jego nazwie odwołujemy się do dwóch okresów, w których zasiedlone było grodzisko w Trzcinicy. To okres epoki brązu i wczesnego średniowiecza. Przez dwa tysiące lat grodzisko nie było zamieszkane. Czas ten dzieli dwa wspomniane okresy. Nasi goście mogą dotknąć dziejów grodziska w dwóch jego historycznych obliczach – wyjaśnia.

Festiwalowy weekend pełen był atrakcji, przygotowanych specjalnie z myślą gościach skansenu. Odwiedzający zarówno w sobotę jak tez niedzielę mieli okazję do śledzenia rywalizacji w eliminacjach i finale turnieju bojowego, czy też turnieju na najsprawniejszego woja o nagrodę specjalną. Największym zainteresowaniem cieszyła się rzecz jasna inscenizacja bitwy o grodzisko. W starciu pomiędzy obrońcami grodziska a najeźdźcami udział wzięły dziesiątki odtwórców, którzy wcielili się w role wczesnośredniowiecznych wojów. – Wśród tradycyjnych punktów programu, jak turnieje, nie zabrakło w tym roku bitwy pomiędzy dwiema armiami, która stanowić ma odtworzenie, przynajmniej w pewnym wymiarze tego, co wydarzyło się tutaj przed wieloma stuleciami. Zdobycie grodu, które zakończyło burzliwy okres jego funkcjonowania, miało miejsce za panowania Mieszka II, około 1030 r. Wówczas doszło do zjednoczonej akcji zbrojnej sąsiednich władców oraz wybuchu powstania wewnątrz monarchii piastowskiej – wyjaśnia Paweł Madej, kierownik skansenu.  Nie zabrakło oczywiście również turnieju na najbardziej gospodarną białogłowę.

Zwiedzający z zaciekawieniem obserwowali pracę rzemieślników. Pokazy dawnego rzemiosła wzorem poprzednich edycji festiwalu cieszyły się olbrzymim zainteresowaniem. Najwięcej gości gromadziło się przy stanowisku gdzie odbywało się odlewanie wyrobów z brązu. Tym, co każdego roku do Trzcinicy przyciąga tysiące odwiedzających jest możliwość faktycznego obcowania z reliktami przeszłości. Przeżywaniu wielkiej historycznej przygody służyć mają m.in. liczne warsztaty dedykowane zwiedzającym. Dostępność oraz otwartość dają gwarancję, że kolejne edycje Karpackiego Festiwalu Archeologicznego "Dwa Oblicza" cieszyć się będą rosnącym zainteresowaniem.

MD

Napisany dnia: 20.08.2019, 12:34
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Kierowca 8I0
dnia 20.08.2019, 19:08
Ocena
komentarza:
8
Najbardziej urzekło mnie życie obozowe i naocznie widziane rzemiosło
zachowane według starodawnych technologii.
Wdzięczny jestem pasjonatom zachowującym nasze rodzime tradycje
pomimo całkowicie niszczonej przez nową obcą cywilizację i kulturę.
@ Widz
dnia 20.08.2019, 19:14
Ocena
komentarza:
2
Wszystko cacy ale dlaczego niektórzy wpuszczane byli bez biletów
@ yozef
dnia 21.08.2019, 07:30
Ocena
komentarza:
-1
bo niektorzy sa inni od wszystkich to ci sluzbowi albo krewni ,oni nie placa maja karnety za darmo ,placa biedacy ,, jakie to niesprawiedliwe prawda ,,,wstyd mam zdjecie kto wchodzil za darmo ,,wstyd , tyle kSY I ONKORZYSTA Z DARMOWIZNY
@ Widz
dnia 20.08.2019, 21:47
Ocena
komentarza:
5
Super widowisko. Naprawdę organizacja pierwsza klasa ;)
@ yozef
dnia 21.08.2019, 07:28
Ocena
komentarza:
2
uwazam ze w takim dniu nie powinno byc biletow ,,,widowisko przwcietne widzow malo ,gdyby bylo za darmo to tak jak kilka lat temu o godz 17 jak przechodzilem kolo licznika ktory liczyl ludzi bylo 15,,,789 [pietnascie tys ,] a dwa tys bo wiecej w niedziele nie bylo to porazka ,,niestety ,ale chciano zarobic ,,,jaak zwykle ,,,pazernosc rzadzacych ,,,wstyd
@ Ghg
dnia 22.08.2019, 09:56
Ocena
komentarza:
2
Takie widowisko kosztujw blisko 200 tys zł, kto mialby za to zaplacic?
@ P.
dnia 25.08.2019, 00:31
Ocena
komentarza:
1
W niedzielę o 14 gdy wchodziłem do Karpackiej Troi miałem numer 8030. Więc o jakich dwóch tysiącach mówicie, Yosefie?
@ yozef
dnia 25.08.2019, 12:07
Ocena
komentarza:
0
drukowane kilka lat temu ,,,sprawdz
@ yozef
dnia 25.08.2019, 12:09
Ocena
komentarza:
0
za rok o 14 bedziesz mial 10 tysiecy taki numer przekanaj sie za rok
@ Emeryt
dnia 23.08.2019, 15:53
Ocena
komentarza:
4
Byłem w Troi po Azjatyckiej stronie Dardaneli, odkrytej przez Schlimana.
Tam też się płaci za wstęp na teren wykopalisk .
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Czarni na remis w meczu z liderem tabeli

   

  Po trzech porażkach z rzędu, Czarni Jasło, w końcu zdołali zapunktować w ligowym starciu. Podopieczni Adama Domaradzkiego, dla którego sobotni mecz był debiutem w roli szkoleniowca drużyny seniorów, zremisowali na własnym boisku z Piastem Tuczempy 1:1. Gola dla gospodarzy strzelił w drugiej połowie spotkania Paweł Setlak.

 • Chamski akt wandalizmu

   

  Minął zaledwie miesiąc, od kiedy na ścianach wiaty śmietnikowej na osiedlu Kopernika pojawił się mural nawiązujący do historii klubu JKS Czarni 1910 Jasło, a już został on kompletnie zniszczony. Nieznani sprawcy, pod osłoną nocy nanieśli na ściany wiaty wulgarne hasła zamalowując malunek farbą w sprayu.

 • Pasja, która nie może ustać w garażu

   

  Zaczęło się od dużego Fiata, potem pojawił się Cadillac, Rolls Royce oraz piękna Księżniczka. Dziś pomaga innym w spełnianiu ich marzeń, a to wszystko z czystej pasji do klasyków. Zapraszamy na mały spacer po garażu Tomasza Węgrzynowicza, zakochanego w samochodach zabytkowych rzeczoznawcy.

 • Niezabezpieczona ścieżka rowerowa wciąż w fatalnym stanie

  Zarządca drogi wojewódzkiej KG2 planował do końca sierpnia br. naprawić uszkodzenia w infrastrukturze drogowej spowodowane nawalnymi opadami deszczu i podtopieniami. Jak wycenił, koszt napraw oszacowano na około pół miliona złotych. Do tej pory jednak wciąż nie naprawiono oberwanej skarpy w ścieżce rowerowej...

 • Prokuratura postawiła zarzut w sprawie sortowni odpadów w Wolicy

  Niemal rok temu strażacy przez blisko dobę walczyli z ogromnym pożarem odpadów gabarytowych na sortowni odpadów w Wolicy. Prokuratura Rejonowa w Jaśle wszczęła śledztwo w sprawie nieodpowiedniego postępowania z odpadami. Zarzut usłyszał właściciel sortowni.

   

 • Dzień Sybiraka w Jaśle

   

  17 września obchodzony jest światowy dzień Sybiraka. Jego obchody związane są ściśle z rocznicą agresji ZSRR na Polskę dokonanej w 1939 roku. W Jaśle pod pomnikiem Golgoty Wschodu złożono kwiaty w hołdzie ofiarom zbrodniczego reżimu komunistycznego.

 • Pobili młodego zawodnika Czarnych Jasło. Sąd przedłużył im areszt

   

  Sąd Rejonowy w Jaśle przedłużył areszt o kolejne dwa miesiące dwóm pseudokibicom z powiatu gorlickiego, którzy początkiem lipca pobili do nieprzytomności młodego zawodnika Czarnych Jasło...

 • Weź udział w konkursie! Wygraj bilety na spektakl teatralny w JDK - WYNIKI!

   

  Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy interesujący konkurs dla wszystkich miłośników teatru. Do wygrania są 4 bilety na sztukę pt. „Judy”, która wystawiona zostanie na deskach JDK-u już w najbliższy piątek. Czekamy na prawidłowe odpowiedzi na pytanie konkursowe.

 • Policyjny pościg za osobowym BMW. Mężczyzna przewoził narkotyk

  Policjanci z wydziału ruchu drogowego ruszyli w pościg za osobowym BMW, który nie zatrzymał się do kontroli, mimo dawanych sygnałów świetlnych i dźwiękowych. Mężczyźnie nie udało się jednak uciec przed policją..

 • Wielka wyrwa na osiedlu Gamrat. W przyszłym tygodniu rozpoczną usuwanie szkód

  Po czerwcowych ulewnych deszczach na osiedlu Gamrat w Jaśle w ciągu drogi powiatowej na ul. Mickiewicza powstała w części jezdni oraz chodnika ogromna wyrwa o głębokości około dziewięciu metrów. Po ponad dwóch miesiącach od nawałnicy sprawa wreszcie ruszy z kopyta. W przyszłym tygodniu drogowcy będą usuwać szkody.

 • Czas na ostatnią odsłonę konkursu - AHE i tak wiele… wiedzy o Jaśle! Znamy zwycięzcę

   

  To już ostatnia odsłona konkursu zorganizowanego przez jasielską filię AHE i portal jaslo4u.pl. Tym razem postanowiliśmy zapytać Was o miejsce, które stało się dla uczelni prawdziwym domem. Nadsyłajcie odpowiedzi. Nagroda już na Was czeka.

 • Smaki regionu, teraz na wyciągnięcie ręki

   

  Kulinarne podróże w przeszłość zawsze przywołują wyjątkowe wspomnienia. Smakując potraw, często niemal zapomnianych, które niegdyś, w swoich kuchniach przygotowywały nasze babcie, chętnie wracamy pamięcią do lat dzieciństwa. Niepowtarzalnego aromatu potraw. 

 • Został mistrzem, robiąc to, co kocha. Paweł Lamparski nie ma sobie równych na świecie w sztuce masażu

   

  Czy masaż może być sztuką? Paweł Lamparski przekonuje, że tak. Dla Mistrza Świata „Massage Spa Talent”, który zdecydował się związać swoją przyszłość z Jasłem, masaż jest czymś więcej niż tylko pracą. O swojej wielkiej, życiowej pasji i tym, jak osiągnąć sukces, opowiedział w wywiadzie udzielonym naszemu portalowi. 

 • Środowiskowy Ośrodek Pomocy Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla dzieci i młodzieży zaprasza

   

  Mija osiem lat, od kiedy Ośrodek Psychoterapii w Jaśle rozpoczął swoją działalność. W tym czasie, jego kadra zdobywała wiedzę, doświadczenie, podnosiła kwalifikacje i kompetencje tworząc profesjonalny, interdyscyplinarny zespół specjalistów w zakresie psychoterapii. 

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105