Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Mniej ścieków wpłynie do potoku i rzeki w Siepietnicy

74

Właściciel Zakładu Przetwórstwa Owoców i Warzyw "Vortumnus" w Lisowie ograniczył ilość oddawanych ścieków do potoku, które będą trafiać do oczyszczalni w Jaśle i Gorlicach. Ponadto zobowiązał się również podłączyć zakład do kanalizacji gminnej. - W sytuacji, kiedy stany wód bedą za niskie, odprowadzenie ścieków zostanie zamknięte a ścieki trafią do oczyszczalni komunalnych – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski.

17 października w Starostwie Powiatowym w Jaśle odbyło się spotkanie zorganizowane przez starostę jasielskiego Adama Kmiecika, by wspólnie z przedstawicielami gminy Skołyszyn, Zakładu Przetwórstwa Owoców i Warzyw "Vortumnus" w Lisowie oraz delegacją z Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska i Podkarpackiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie porozmawiać na temat sytuacji, która miała miejsce końcem sierpnia br. Jednak rozprawa administracyjna odbyła się bez uczestnictwa delegacji z WIOŚ-u oraz PZMiUW.

Końcem sierpnia br. doszło do śnięcia ryb w potoku i rzece Olszynce w Siepietnicy. Podejrzenia skierowane były w kierunku Zakładu "Vortumnus" w Lisowie, w którym przeprowadzane były liczne kontrole. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrali próbki wody znajdującej się poniżej kolektora ścieków. Badania wykazały zanieczyszenie wód oraz braki tlenu w wodzie, ale nie stwierdzono, by wówczas parametry chemiczne odprowadzanych ścieków przekraczały wartości określonych w pozwoleniu wodno-prawnym.

Pracownicy zakładu "Vortumnus podczas spotkania zadeklarowali, że podjęli kroki zmierzające do poprawy oddawanych przez zakład ścieków m. in. podłączą sie do gminnej kanalizacji, która planowana jest na lata 2012-2014 w gminie Skołyszyn. - W tym momencie jako powiat – instytucja nie posiadająca swoich laboratoriów, nie jesteśmy w stanie określić ilości odprowadzanych ścieków, która przy różnych stanach wód jest bezpieczna. W związku z tym, na zakład został nałożony obowiązek sporządzenia ekspertyzy dającej odpowiedź, ile ścieków bezpiecznie może trafiać do potoku. Na zakładzie również będzie spoczywał obowiązek monitorowania stanu wód i dopasowywania ilości ścieków – poinformował Adam Kmiecik, starosta jasielski.

W trakcie kontroli przeprowadzonej przez delegację WIOŚ na terenie zakładu "Vortumnus" stwierdzono, że na podstawie wyników badań ścieków pobranych w lutym 2012 r., oznaczone stężenie chemicznego zapotrzebowania tlenu było wyższe od maksymalnej wartości określonej w pozwoleniu wodnoprawnym. - Podkarpacki Inspektor Ochrony Środowiska skierował do prezesa zarządu Zakładu Przetwórstwa Owoców i Warzyw "Vortumnus" Sp. z. o. o. w Lisowie zarządzenie pokontrolne, w którym zobowiązał kierownictwo zakładu do eksploatowania oczyszczalni ścieków w sposób zapewniający dotrzymywanie warunków określonych w pozwoleniu wodnoprawnym, udzielonym decyzją starosty jasielskiego – podkreślił
Władysław Martens, zastępca Podkarpackiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony 
Środowiska.

Ścieki odprowadzane do potoku z zakładowej oczyszczalni ścieków przyczyniły się do formowania osadów. Śnięcie ryb natomiast to efekt nikłej zawartości tlenu w wodzie. W przypadku powtarzających się niskich stanów wód w potoku i rzece Olszynce, odprowadzanie ścieków ma zostać zamknięte.

Ilona Czarnecka

ilona.czarnecka@jaslo4u.pl

Napisany dnia: 16.11.2012, 14:37 , Tagi: Jasło, Powiat Jasło, Adam Kmiecik
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ ss
dnia 16.11.2012, 14:59
Ocena
komentarza:
-11
jestem pierwszy :D
@ aa
dnia 16.11.2012, 15:01
Ocena
komentarza:
10
jesteś głupi ;)
@ babol
dnia 16.11.2012, 19:49
Ocena
komentarza:
-10
a ty "aa" byłeś drugi - wnioskuję stąd żeś nie mądrzejszy od pierwszego "ss" .
współczuję ci.
@ SZOK !!!
dnia 17.11.2012, 10:33
Ocena
komentarza:
9
Przepraszam że wstawiam nie na temat ale to bardzo ważne.

Koalicja rządząca (PO+PSL) przegłosowała 8 listopada w sejmie ustawę dopuszczającą obrót żywnością GMO w Polsce. Mimo tego, iż zdecydowana większość społeczeństwa uważa tą żywność za szkodliwą dla zdrowia. Mało tego ustawa nie narzuca obowiązku znakowania żywności GMO. Nie będziemy wiedzieć, czy kupowana żywność jest GMO, czy też nie. Wiele krajów Unii Europejskiej (m.in.Francja, Austria, Węgry, W...łochy, Luksemburg, Grecja, Niemcy, Bułgaria) oraz Szwajcaria zabroniło, na podstawie odpowiedniego uzasadnienia, upraw roślin genetycznie zmodyfikowanych. Jedno jest pewne, raz dopuszczona uprawa żywności GMO w Polsce, będzie nieodwracalna ze względu na skażenia transgeniczne pomiędzy roślinami GMO, a ekologicznymi. Nie da rady zakazać pszczołom zapylania między sąsiadującymi polami GMO i EKO, w efekcie rolnicy uprawiający żywność EKO, stracą certyfikaty i będą zmuszeni do upraw GMO. Co ciekawe ustawa jakże ważna dla wszystkich Polaków przeszła w sejmie, praktycznie bez specjalnego rozgłosu w mediach. Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci - udostępnij tą informację dalej.
@ 13 serial pt zabij sie
dnia 17.11.2012, 11:39
Ocena
komentarza:
-16
do SZOK !!!
Nie spisz po nocach z tego powodu?
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dziec udawaj ze zyjesz
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci nie patrz na sklad
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci przelicz pieniadze
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci unikaj rumianego
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci udawaj ze niezyjesz (hm:)
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci nie ogladaj tv
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci nie chodz do ubikacji
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci pij jasielsie wino
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci poloz fot. Alicji Zajac na biurku /przypominam ze jest taka i zajmuje sie przez caly czas troskliwe naszym miastem/.
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci glosuj na J. Urbana jego konia. Nie, to nie ja sie z niego nabijam, lecz on sam zrobil z siebie posmiewisko.
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci zamien samochod na taczki
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci zabij Israel.
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci motyka zabij ZSRR (CCCP)
Rosja i Putin to inna broszka ale Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci to tez zabij.
Jeżeli zależy Ci na tym co jesz Ty i Twoje dzieci ,to splun na wladze miasta bo sam widzisz ile sa warte!

Jeżeli zależy Ci na tym, i nie masz innych zmartwien zglos sie do mnie.
@ Jack
dnia 17.11.2012, 22:57
Ocena
komentarza:
0
Pora na lekarstwo... tylko nie pomyl znów tabletek...
@ jou
dnia 16.11.2012, 15:54
Ocena
komentarza:
2
wydaje mi sie , ze laski nie robia...
@ łaska
dnia 17.11.2012, 17:03
Ocena
komentarza:
3
Do jou: Zdecyduj się czy chcesz pisać : Łaski nie robią - czy tak jak napisałeś: Laski nie robią. Brak ukośnej kreski na literce "l" robi tu dużą różnicę - ktoś może pomysleć, że chodzi ci o jakieś pieszczoty.
Na powaznie: nie czepiajcie się Lisowa. Macie znacznie większe problemy pod nosem.
Niech ktoś zorientowany /na pewno nie za starostwa/ wyjaśni jak są oczyszczane ścieki np. z Gamratu.
@ stasz
dnia 16.11.2012, 16:19
Ocena
komentarza:
7
dlaczego wprost nie napiszecie czyja to wina i kto za to odpowiada i ...kto powinien byc za to ukarany i powinien doprowadzic potok do stanu jaki był kiedys ...przeciez to proste ten syf nie leci z gory ...po co te czary-mary...
@ janusz112
dnia 16.11.2012, 16:30
Ocena
komentarza:
0
czytaj ze zrozumieniem "Właściciel Zakładu Przetwórstwa Owoców i Warzyw "Vortumnus" w Lisowie ograniczył ilość oddawanych ścieków do potoku..."
@ A
dnia 16.11.2012, 20:05
Ocena
komentarza:
-1
ciekawy jestem jaką ilość ścieków wytwarza właściciel,w jaki sposób je ograniczył i w którym miejscu oddawał je do potoku.
@ bvg
dnia 17.11.2012, 16:18
Ocena
komentarza:
-1
bandziorowi zamiast dowalic z 2 mln kary i 5 lat za kratami wzieli w lape i dalej puszcza syf
@ xxx
dnia 20.11.2012, 23:00
Ocena
komentarza:
-1
z tego co widze to wogóle nie ograniczył potok dalej czarny płynie, a oddaje na lisowie nizej zakladu tam wychodzi rura i wpada wszystko do potoku.
@ kermit
dnia 16.11.2012, 16:23
Ocena
komentarza:
5
W sytuacji, kiedy stany wód bedą za niskie, odprowadzenie ścieków zostanie zamknięte a ścieki trafią do oczyszczalni komunalnych – podkreśla Adam Kmiecik, starosta jasielski.- czyli na legala mozna wypuszczac scieki gdy poziom wody jest wysoki???
@ janusz112
dnia 16.11.2012, 16:34
Ocena
komentarza:
5
No więc nie pozostaje nic jak modlić się o Deszcz ;)
Niewielka " ofiara " w W/W intencji u lokalnego PLEBANA może pomóc ;))
@ inż
dnia 16.11.2012, 17:31
Ocena
komentarza:
-1
tak właśnie bo chodzi o to aby wskażniki wody w potoku nie przekraczały dopuszczalnej normy czyli BZT5 CHzt i inne
@ Kijek
dnia 17.11.2012, 07:51
Ocena
komentarza:
1
No właśnie, co ten Adam Kmiecik bredzi. Nie ma laboratorium i nie może wykonać badania. To tak jakbym nie posiadał browaru, to nie mógłbym się napić piwa. Jakby naprawdę chciał, toby zlecił jakiemuś laboratorium badanie. Ale najwidoczniej nie chce.
@ janusz112
dnia 16.11.2012, 16:27
Ocena
komentarza:
8
Wspaniale, wspaniale Cudowna wiadomość!!
Właściciel Zakładu Przetwórstwa Owoców i Warzyw "Vortumnus" w Lisowie w swojej łaskawości zadeklarował że ograniczy ilość ścieków wprowadzanych do pobliskiego potoku.
Cóż z w wspaniałomyślność brawo, brawo;)
Łaskawca nie będzie nas zatruwał! wspaniale, ludzki Pan!!
To i może ludziom zacznie płacić jak człowiek?
Ale cóż go tak zmieniło, rekolekcje może? lub co innego? tego nie wie nikt. ;)
@ kolega
dnia 16.11.2012, 17:05
Ocena
komentarza:
-2
to juz bylo poco to samo pisza porazka
@ tu wpisz swuj pseudonim
dnia 16.11.2012, 17:05
Ocena
komentarza:
-5
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ babol
dnia 16.11.2012, 19:47
Ocena
komentarza:
1
a cośty napisał ??? i po jakiemu ???
@ buła
dnia 16.11.2012, 17:10
Ocena
komentarza:
0
Ale bajer nam wciskają. Czcze delklaracje. Nic sie nie zmieni do nastepnego razu
@ jojo
dnia 16.11.2012, 17:24
Ocena
komentarza:
3
Zawsze byłem zwolennikiem kupowania lokalnych produktów i tak było z vortumnusem,ale jak tak to wygląda to zaczynam bojkot i nie będę kupował już ich wyrobów,jak się inni przyłączą to tak czy tak mniej będzie zanieczyszczał środowisko.
@ qwerty
dnia 16.11.2012, 18:10
Ocena
komentarza:
0
Śmie twierdzić że groźba twa zapadnie głęboko w sumieniach przywołanych w artykule.
Bojkot produktów wpłynie na wysokość produkcji a ta zaś na wysokość zatrudnienia i tak koniec końcem zapłacą pracownicy!
@ Kot
dnia 17.11.2012, 07:54
Ocena
komentarza:
-1
Masz rację! Też tak będę robił. Tym bardziej, że podobno do słoików pakują sprowadzane z Chin ogórki!!!
@ haha
dnia 18.11.2012, 16:06
Ocena
komentarza:
2
z chin? to chyba Ty jestes :)
pracowalem tam i ogórki są nasze, polskie
@ ZUZA
dnia 16.11.2012, 17:24
Ocena
komentarza:
1
Obiecanki cacanki a głupiemu radość.Pożyjemy zobaczymy jak straszne VORTUMNUS przejął się tą kontrolą i co z deklaracjami które złożyli...
@ Obserwator
dnia 16.11.2012, 17:38
Ocena
komentarza:
3
W końcu ktoś oficjalnie przyznał, że Vortumnus stale odprowadza ścieki do potoku. Jak dotąd zawsze było słychać żeby nie wskazywać tego zakładu jako sprawcy, bo to raczej mieszkańcy Ryczaka zatruwają i od nich domagano się dowodów wywozu ścieków. Trudno jednak zgodzić się ze stwierdzeniem, że Vortumnus ograniczył ilość ścieków oddawanych do potoku. Wiedzą to najlepiej właśnie mieszkańcy Ryczaka. Doświadczyli tego w minionym tygodniu. Jedyna różnica to taka, że nie było śniętych ryb w Olszynce, bo tych tam nie ma po ostatnim "incydencie".
Acha. Jeszcze jedno pytanie pozostające stale bez odpowiedzi. Czemu mieszkańcom Ryczaka grożono sankcjami w przypadku braku dokumentów potwierdzających wywóz nieczystości, a kiedy wiadomo oficjalnie kto zatruwał i zatruwa, nie ma żadnych sankcji.
Przepraszam. Odpowiedź jest. I wszyscy ją znają.
@ qwerty
dnia 16.11.2012, 18:13
Ocena
komentarza:
1
Skoro wiemy kto winny to nic innego nie pozostaje jak naciskać na władze lokalne aby te nie ignorowały problemu i wymogły na Vortumnusie stosowanie i poszanowanie prawa.
@ edek
dnia 16.11.2012, 18:58
Ocena
komentarza:
3
To do tej pory wypuszczał ścieki tak bezkarnie? A co na to słynny wydział w starostwie?
@ xdx
dnia 16.11.2012, 19:18
Ocena
komentarza:
9
Z artykułu wynika że ścieki można odprowadzać do potoku. FAJNIE
@ janusz112
dnia 16.11.2012, 19:25
Ocena
komentarza:
1
Ale za to wskazano że czynić tego nie można gdy wody w potoku mało .
@ mieszkaniec
dnia 16.11.2012, 20:26
Ocena
komentarza:
1
Nic się nie zmieniło szanowna redakcjo jak coś piszecie to sprawdżcie Ścieki jak płyneły tak płyną tylko nocą i w legalny sposób CZY JEST W STANIE KTOŚ COŚ Z TYM ZROBIĆ
@ xxx
dnia 20.11.2012, 23:06
Ocena
komentarza:
0
dokładnie teraz noca wypuszcza i nikt tego nie widzi ale smrod zostaje.
@ darko
dnia 16.11.2012, 21:59
Ocena
komentarza:
-1
ja razem ze znajomymi przestalismy kupowac przetwory od tego truciciela i grono sie powieksza ...
@ rt
dnia 16.11.2012, 22:43
Ocena
komentarza:
0
Zobowiazał się, obiecał !!! ... CO TO MA BYĆ. Ktoś łamie prawo i mamy sie cieszyć, że cos obiecyje i to wlsciciw w jakims zakresie (piszecie część ścieków) . Co to za bandycki kraj , gdzie my żyjemy. Ja oczekiwiałem wiadomości o karach, wyrokach. A tutaj czesc sicieków zobowiazał się. Co on ma do zobowiazania. Zamknąć zrzut scieków całkowicie jak cześć.
@ Przełor
dnia 16.11.2012, 23:41
Ocena
komentarza:
1
W normalnym kraju, ów winowajca zaistnjalej sytuacji, już dawno by żebrał na ulicy...ale to jest Polska, tu żądzi pieniądz..."śmierdzący pieniądz" , o czym pan starosta, z ów zatruwającym nas "biznesmenem" zapewnił...
@ czy trudno zrozumiec, ze
dnia 17.11.2012, 00:56
Ocena
komentarza:
1
"scieki" byly wypuszczane po wczesniejszym oczysczeniu w zakładowej oczyszczalni.
@ MIJAL
dnia 17.11.2012, 09:23
Ocena
komentarza:
1
Tak oczyszczali, że aż ryby padały...
@ 13 serial pt zabij sie
dnia 17.11.2012, 03:14
Ocena
komentarza:
4
Co mnie obchodza scieki? Co mnie obchodza place zabaw? Co mnie obchodzi rzznia czy Gamrat?

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Zazwyczaj te sprawy niewiele mnie interesowaly ale odkad "s4jacy gawron i wypozyczlnia ksiazek" staly sie trwalym elementem w polityce naszych radnych jest to zrodlem ich sukcesow lub porazek, a moim /ubolewam/ komentarzy.

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Jest to ta czysty i bez skazy bohater jak kazdy radny sluzy jak pies kazedemu mieszkancowi a ci ktorzy przypinaja mu wady przez szpilki to nie ludze to wilki.

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Rumiany endzi az sie pali aby wszystim pomosc smiga tu i tam nasladujac nieudolnie wszystkich sltysow w gminie.
Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Tak tez tego nie rozumiem jak Wy. Co jest z ta demokracja , co jest z ta wolnoscia slowa? Pytam jak Lis Pytam min. p. Dragoness...
@ dragoness
dnia 17.11.2012, 14:01
Ocena
komentarza:
-2
No to Ci odpowiem. Jaka demokracja? Jaka wolność słowa? Wake up, man!
@ @ 13 serial pt zabij sie
dnia 17.11.2012, 03:29
Ocena
komentarza:
-3
olo
dnia 14.11.2012, 11:21. Identyfikator użytkownika: Qu1cLSmn0Bvg
Ocena
komentarza:
5
[off topic]
@ @ 13 serial pt zabij sie
dnia 17.11.2012, 03:31
Ocena
komentarza:
-3
Jakie masz prawo ocenia kazdy komentarz?
Prawo wlasnosci czy wypowiedzi?
@ @ 13 serial pt zabij sie
dnia 17.11.2012, 03:33
Ocena
komentarza:
3
Tak, wiem to jest prawo tradycji tzw exardycji bo to stara tradycja jest :(
@ 13 serial pt zabij sie
dnia 17.11.2012, 04:47
Ocena
komentarza:
1
ack
dnia 12.11.2012, 21:30. Identyfikator użytkownika: pI4giLQU9NLq
Ocena
komentarza:
15
[off topic]

Moderator, tzw adminstrator. Czyli co Ci sie podoba przepraszam; Czyli co ci sie podoba to przepuszczasz tak jak policjant z jasielskiej www?
Zaraz, jeszcze nie spie mowiliscie demojracjii o swobodzie wypowiedzi? Mowiliscie o tolerancji?
Jak bardzo zaszczuty jest Sven? Sven jest imieniem waszej wiary katolicyzmu i doskonalosci:)
Pozdrawiam Svena bo tak jak on nie boje sie wlasnych pogladow, nawet jezeli sa sprzeczne z waszymi
@ 13 serial pt zabij sie
dnia 17.11.2012, 04:51
Ocena
komentarza:
0
Jeszcze nie powiedzialem co mysle a juz mam wrogow:)
Jeszcze nie wiesz co mysle a juz dajesz minus:)
Jeszcze nie wiesz...
/i tu atrakcyjnie zawiesil glos, po to aby.../
@ rom
dnia 17.11.2012, 08:00
Ocena
komentarza:
2
dajcie spokuj vortmunsovi a z gdzie wiesniaki odprowadzacie [...]owki z waszych posesji i szamba wylewacie skoro nie macie jeszcze kanalizacji na wsi do rzeczki a upiep...liscie sie ze to ten zakalad a onn ma swoja oczyszczalnie wiec Kmiecik starosta o tym nic nie mowi??wlasciwie to tez wiesniak z zmigrodu i pewnie tez szambo wylewa do rzeki odczepcie sie od vortmunusa pajace
@ kirit
dnia 17.11.2012, 12:30
Ocena
komentarza:
0
wiesz a idz zobacz na strumyk powyzej zakladu !! czy tam just taki szlam na dnie!!! zwykly czlowiek na dzie zluzyje 10-20 l wody a taki zaklad 100 razy wiecej!!
@ mieszkaniec
dnia 20.11.2012, 23:10
Ocena
komentarza:
-1
zgadzam sie z toba wystarczy tylko wyczaić moment wypuszczania scieków z vortumnusa jak pełna rurą ładuje te wszystkie syfy do tego potoka.
@ heh
dnia 21.11.2012, 19:55
Ocena
komentarza:
1
skoros taki zagorzaly mieszkaniec sam wyczaj moment id,,,:) zaklad ma pozwolenie na wypuszczania sciekow spelniajacych normy do potoka, a ciekawe czy twoje scieki spelniaja takie normy:P..tak tak ty wywozisz swoje..w najlepszym przypadku raz na rok byleby papierek dostac
@ Guru
dnia 17.11.2012, 08:04
Ocena
komentarza:
-5
Jestem ciekaw czy ktoś pomyślał ile taki Vortumnus zatrudnia ludzi, ile osób godnie żyje dlatego że Pan Stanisław z żoną troszczą się o rozwój firmy. Jeśli ktoś tego nie widzi to jest głąbem i zamiast w zakładzie pracować niech sobie idzie ryby łowić w tym potoczku. Takim ludziom trzeba pomagać i ich wspierać a nie wyzywać
@ Jack
dnia 17.11.2012, 09:32
Ocena
komentarza:
1
..."godnie żyje"...???, czy "przeżycie" od wypłaty, do wypłaty (jeśli się uda) nazywasz godnym życiem...??? a pomagać im nie trzeba , oni sobie dadzą radę, bo jest kasa, nawet starosta, jak widać, może im skoczyć...pomagać należy tym, którzy charują na nich cały miesiąc, dostając za to jakieś nędzne ochłapy i to z łaską...
@ Guru
dnia 17.11.2012, 12:44
Ocena
komentarza:
-7
Nie musisz pracować możesz sobie wyjechać , być na bezrobotnym czy ktoś cię zmusza abyś tam pracował??? Sam chcesz
@ Jack
dnia 17.11.2012, 23:16
Ocena
komentarza:
1
No i mamy twe prawdziwe oblicze...??? pisałeś coś tam, o "godnym życiu" za ciężką pracę, a jak ktoś napisał prawdę, że za swą charówę dostaje "kieszonkowe" Niemieckiego dzieciaka... to z miejsca, "jak nie pasuje to wypad"... wykożystujecie ten sztucznie stwożony dla was "kryzys" by bogacić się na biedzie uczciwych ludzi...takie jest moje zdanie...
@ 13 serial pt zabij sie
dnia 17.11.2012, 10:44
Ocena
komentarza:
-4
" i zamiast w zakładzie pracować niech sobie idzie ryby łowić w tym potoczku." O czym Ty mowisz belkocie jeden?
@ axe
dnia 17.11.2012, 11:28
Ocena
komentarza:
2
jednak PL to 3 swiat. zeby dosc duzy zaklad nie byl podlaczony do kanalizacji tylko wylewal cale to [...] to potoku, to sie w glowie nie miesci

a Kmiec Kmiecik pierd..oli jak zwykle bzdury
@ kirit
dnia 17.11.2012, 12:25
Ocena
komentarza:
5
ja nie wiem czy trzeba byc super uczonym zeby wiedziec ze ta cala kontrola zakladu "V" to pic na wode... ok zgodze sie ze moze wypuszczane scieki mieszcza sie w normie, no ale skad w strumyku takie zanieczyszczenia?? oczywiscie kary nie dostali bo po co? ... zwyklego szarego czlowieka za wylanie nieczystosci do rowy by obciazyli kara a ludzi którzy maja kase to moga w tym kraju robic co im sie podoba...!!!
@ ferdek
dnia 17.11.2012, 19:19
Ocena
komentarza:
2
szkoda tylko że ten,kto jest odpowiedzialny za śnięcie ryb na rz.olszynce nie pomyśli aby w jakiś sposób zrekompensowac tą utratę i w pewnym stopniu zarybić rzekę...ot taka mała sugestia:"
@ Jack
dnia 17.11.2012, 23:21
Ocena
komentarza:
1
Po co zarybiać...??? jak za jakiś czas znów je wytrują... przyzwolenie wszak jest...
@ tedy
dnia 17.11.2012, 19:24
Ocena
komentarza:
3
Pawlak wrócił do wideł i [...]u teraz czas na Kmiecika aby wrócił tam gdzie jego miejsce!!!A i Górczyk straci wsparcie Burego nie mówiąc juz o Urbanie!Idzie wolność!Idzie Polska uczciwa i sprawiedliwa!Nie taka jak po 1989 roku gdzie agenci SB stali się rządzącymi !!
@ inoros
dnia 17.11.2012, 19:40
Ocena
komentarza:
1
i dobrze !
najwyższy czas !!!
@ niki
dnia 17.11.2012, 21:18
Ocena
komentarza:
3
Co z idiotyzmy pani pisze p. Ilono.P Wójcik za odprowadzanie ściekow do potoka powinien zostać solidnie ukarany,a szanowna pani pseudo redaktor prawie gp chwali że się zgodzil na to ,zeby ryb nie zatruwać. brawo
@ Quba
dnia 18.11.2012, 17:59
Ocena
komentarza:
-1
Ryby snęły w sierpniu, kontrola opierała się na wynikach z lutego, ścieki można puszczać albo nie ( jak komu pasuje), Operat wodno-prawny wydany dla firmy nie określa parametrów wody tylko nakazuje sprawdzanie kijem czy jest mało wody czy dużo??? Cały ten artykuł –przepraszam za określenie- jest kretyński albo ktoś nam kity wciska. Skoro była kontrol to wystarczy podać 2 parametry :
• woda krystalicznie czysta – BZT5=1
• woda rzeczna lekko zanieczyszczona, BZT5=6-8
• dobrze oczyszczone ścieki komunalne, BZT5=10 ChZT=75
• typowo osiągany poziom oczyszczania ścieków komunalnych dla instalacji powyżej 2000 RLM, BZT5=25, ChZT=125
• przyzwoicie oczyszczone ścieki komunalne w mniejszych instalacjach poniżej 2000 RLM (np do rozsączania w gruncie), BZT5=40, ChZT=150
• nieoczyszczone ścieki komunalne, typowa wartość akceptowana przy zrzucie do sieci kanalizacyjnych BZT5 od 400 do 600
• nieoczyszczone ścieki z mleczarni, ubojni itp BZT5=1500-2000
• odcieki z biogazowi, BZT5 = 2000-5000
• odcieki z wysypisk śmieci , BZT5 od 2000 do 16000
a pozostałe badania wykonują Akredytowane laboratoria , jakby co to mogę podać adres. Na podstawie w/w parametrów już można ocenić czy wzywać prokuratora i nakładać karę. A każda firma wypuszcza ścieki – pytanie tylko o jakich parametrach. W każdym operacie te parametry są określone i poziom wody nic tu nie ma do rzeczy.
@ znawca
dnia 19.11.2012, 22:33
Ocena
komentarza:
1
Mając informcje na temat jakosci ścieków z tego zakladu to BZT5 jest równe średnio 3500. Dlatego os w Jaśle nie chce ich brać nie mówiąc o Gorlicach. Zostaje tylko Tarnów za niemałą cenę albo potok za darmo.
@ ekolog
dnia 18.11.2012, 18:34
Ocena
komentarza:
0
Żałosny jest ten jasielski starosta. Jak można pozwolić takiemu trucicielowi na odprowadzanie ścieków do potoka, rzeki czy rowu melioracyjnego. Tyle samo są warte w tym Jaśle odpowiedzialne służby za ochronę środowiska i ten przekręt. Tyle samo jest warta Wasza policja i prokuratura, które w ogóle nie reaguje na zanieczyszczanie śrowiska. W końcu gdzie jest Polski Związek Wędkarski? Powinien oficjalnie zawiadomienić o tym prokuraturę. To co się wydarzyło jest przestępstwem ściganym z urzędu. Gdyby to uczynił przeciętny Kowalski albo chłop, któremu wystaje z butów słoma już dawno by za to odpowiedział przed sądem. To co jest zawarte w tym artykule jest żenujące. To jedno wielkie kuriozum.
@ heh
dnia 18.11.2012, 19:49
Ocena
komentarza:
0
.a jakbyscie wiedzieli gdzie ten zaklad smieci zakopuje:)aaaaa..spuper ktos z tym skonczyc powinien i bede to ja:D:D:D:D
@ :D
dnia 18.11.2012, 20:07
Ocena
komentarza:
0
wszyscy wszystko wiedza i tak nic z tego:)
@ Jack
dnia 18.11.2012, 21:46
Ocena
komentarza:
1
No to powiedz, takie przestępstwa trzeba nagłaśnieć, bo nasi lokalni politycy nic nie zrobią, bo się najzwyczajniej boją, trzeba zawiadomić medja tvn, polsat, państwo w państwie... itp. gazety...niech narobią szumu, jak to ci nasi psełdo biznesmeni bogacą się, nie dość że kosztem, najtańszej na rynku siły roboczej, to jeszcze kosztem zatruwania środowiska naturalnego...
@ heh
dnia 19.11.2012, 21:28
Ocena
komentarza:
0
..i co z tege ...zadeklaruja ze juz nie beda?:D
@ heh
dnia 21.11.2012, 19:38
Ocena
komentarza:
2
nie chodzilo mi ze ja cos wiem(,wrecz przeciwnie,bo czytajac niektore wypowiedzi to wiem mniej niz wiedzialem:D) tylko o to ze tu wszyscy wszystko wiedza a ze nie wiedza nic -to pisza brednie, co wymysla. wiedza kto i jakie scieki puszcza o ktorej porze o chinskich ogorkach:D(to jest dobre) to moze i o smieciach jakich tez wiedza i o spotkaniach p Wojcika z kosmitami, ..i o spotkaniach z o.Rydzykiem:)
czas z tym skonczyc i sie nieosmieszac ludziska
fakty sa jakie sa a od ich oceny sa pewne organy i instytucje..chociaz szczerze to sie do niczego nie nadaja i zyja na nasz koszt
@ :D
dnia 18.11.2012, 20:06
Ocena
komentarza:
1
..jakie wojewodztwo taki sposob zalatwiania sprawy..nasze kochane skorumpowane i poj...podkarpacie
@ Andrzej
dnia 19.11.2012, 15:03
Ocena
komentarza:
1
Ja się pytam gdzie jest kara dla właściciela Vortumnusa? Czyż ten Pan stoi poza prawem ? Kodeks Karty wyraźnie definiuje kary za takie działania.
Kodeks karny

Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny

Art.182 Zanieczyszczanie środowiska
§ 1. Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach,
podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 1 działa nieumyślnie,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
§ 3. Jeżeli czyn określony w § 1 został popełniony w związku z eksploatacją instalacji działającej w ramach zakładu, w zakresie korzystania ze środowiska, na które wymagane jest pozwolenie, sprawca
podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
§ 4. Jeżeli sprawca czynu określonego w § 3 działa nieumyślnie,
podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
@ Ferdek
dnia 19.11.2012, 17:54
Ocena
komentarza:
1
aleś głupi! kiedy 15 urodziny?
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Coraz dłuższe kolejki do drive-thru. Dyrekcja szpitala wydłuża godziny pracy punktu

  Od kilku dni coraz więcej lekarzy kieruje pacjentów na testy wykrywające obecność koronawirusa w organizmie. W związku z tym zauważalne są długie kolejki ustawiające się do punktu drive-thru. Dyrekcja szpitala informuje, że od jutra wydłużą godziny wykonywanych wymazów. Już nie do 13.00 a do 16.30 będzie otwarty punkt badań drive-thru.

 • Kogeneracja działa. W jasielskiej ciepłowni ograniczono zużycie węgla kamiennego o blisko 90%

   

  W kwietniu ubiegłego roku, Jasło dołączyło do wąskiego grona miast, które mogą pochwalić się nowoczesną instalacją układu kogeneracyjnego, zasilaną gazem ziemnym. Dzięki niej, produkcja energii elektrycznej i cieplnej, miała być bardziej ekologiczna, przede wszystkim dzięki znacznemu ograniczeniu wykorzystania węgla kamiennego do produkcji ciepła. Okazuje się, że od października do grudnia 2021 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej sp. z o.o. w Jaśle, do produkcji energii cieplnej, zużyło o 89% mniej węgla, niż w analogicznym okresie, w roku poprzednim. Tym samym, znacznie ograniczono również emisję COdo atmosfery.

 • Emerytowany strażak z KP PSP w Jaśle uległ poważnemu wypadkowi w Holandii. Rodzina i koledzy proszą o pomoc

  Starszy sekcyjny w stanie spoczynku Bogdan Fehr z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle został potrącony przez samochód w Holandii. Jeżeli nie wróci do kraju zostanie umieszczony w domu opieki. Rodzina i strażacy z KP PSP w Jaśle proszą o pomoc dla Bogdana. Potrzebne jest 40 tysięcy złotych, aby mógł zostać przetransportowany do Polski.

 • Dzień Babci i Dziadka na wesoło. Wygraj bilety na spektakl „Gwałtu co się dzieje”

   

  Jasielski Dom Kultury zaprasza wszystkich miłośników sztuki teatralnej na spektakl pt. „Gwałtu co się dzieje”. Fredrowska komedia jest niespodzianką przygotowaną z okazji zbliżających się dni babci i dziadka. W najbliższy piątek (21 stycznia) na scenie wystąpią aktorzy młodzieżowego teatru, działającego w JDK. Wspólnie z Jasielskim Domem Kultury przygotowaliśmy dla naszych czytelników konkurs, w którym do wygrania są cztery pojedyncze bilety na to przedstawienie.

 • Postaw na grzejniki dekoracyjne SUNERZHA ze stali nierdzewnej

   

  Zastanawiasz się nad zakupem grzejnika do Twojego domu? Wbrew pozorom, wybór może okazać się bardzo oczywisty. Stawiając na dekoracyjne grzejniki wodne SUNERZHA ze stali nierdzewnej, otrzymasz gwarancję funkcjonalności, jednocześnie nadając pomieszczeniom niepowtarzalnego stylu. Grzejniki wodne , wodno-elektryczne i elektryczne, na które producent udziela 20-letniej gwarancji, znajdziesz w ofercie DOMUS Budownictwo & Łazienki w Jaśle.

 • Podczas prowadzonego pościgu radiowóz wpadł do rowu

  Wczoraj około godziny 20. na ul. Mickiewicza w Jaśle policjanci podczas prowadzonego pościgu za pojazdem, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej wpadli radiowozem do przydrożnego rowu.

 • Śledztwo w sprawie zakażeń salmonellą wśród dzieci zostało umorzone

  Końcem czerwca ubiegłego roku u dzieci ujawniono pierwsze zatrucia pokarmowe wywołane salmonellą. Objawy potwierdzono również u kilkudziesięciu innych osób. Jasielski Sanepid prowadził w tej sprawie dochodzenie epidemiologiczne, a następnie powiadomił prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa została umorzona...

 • Nagroda za całokształt pracy na rzecz kampanii „Cała Polska czyta dzieciom” trafiła do Bajkowego Prywatnego Przedszkola w Jaśle

   

  15 grudnia br. po raz drugi w formule online ze względu na panującą pandemię odbył się uroczysty finał kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”...

 • Spółka Unimot przejmie jasielskie zakłady Lotos

  Prezes zarządu i dyrektor generalny PKN Orlen Daniel Obajtek poinformował jakim firmom zostanie sprzedana część Lotosu. Wśród czterech partnerów znaleźli się Saudi Arabian Oil Company (Saudi Aramco), Grupa MOL, Rossi Biofuel Zrt. oraz spółka Unimot. Ta ostatnia ma przejąć 100 proc. akcji Lotos Terminale, a w tym Lotos Infrastruktura Jasło i Lotos Asfalt.

 • Szkoła Podstawowa w Świerchowej do likwidacji

  Rada Gminy w Osieku Jasielskim podjęła uchwałę intencyjną w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Świerchowej. Obecnie do placówki uczęszcza sześcioro uczniów z trzeciej klasy, a w oddziale przedszkolnym jest troje dzieci w różnym wieku. Kolejne dane wskazują, że w przyszłym roku szkolnym nie będzie chętnych do pierwszej klasy.

 • Rząd zaprezentował tarczę antyinflacyjną. „To tarcza, która ma chronić polskie rodziny i obniża podatki” - mówił premier<

  Dzisiaj na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki przedstawił tarczę antyinflacyjną 2.0, która, jak podkreślał ma obniżyć inflację i sprawić, że w portfelach Polaków pozostanie jak najwięcej pieniędzy.

 • Czy w Bączalu Dolnym doszło do zagłodzenia psa? Sprawa została umorzona, bo autopsja wykluczyła śmierć głodową

  Końcem grudnia ubiegłego roku jasielska policja otrzymała zgłoszenie, że w Bączalu Dolnym właściciel miał zagłodzić psa. Zwierzę padło w nocy z 23 na 24 grudnia. Truchło psa zostało zabezpieczone celem wykonania sekcji. - Wyniki autopsji nie wykazały by zwierzę posiadało jakiekolwiek oznaki fizycznego znęcania, wykluczono także możliwość śmierci głodowej – wyjaśnia kom. Piotr Wojtunik, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jaśle.

 • Wieloletni lider rynku samochodów osobowych wraca do gry !

 • KP PSP w Jaśle otrzymała dwa nowe samochody. Kolejne dwa ratowniczo-gaśnicze dotrą jeszcze w tym roku

   

  Dzisiaj na placu przy Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle przekazane zostały dwa samochody oraz sprzęt ratowniczy. St. bryg. Daniel Dryniak, zastępca podkarpackiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej, europoseł Bogdan Rzońca, a także starosta jasielski Adam Pawluś i burmistrz Jasła Ryszard Pabian oficjalnie wręczyli klucze do nowych pojazdów komendantowi powiatowemu bryg. Piotrowi Śmietanie.<FOTO>

 • Około 140 kotów z Jasła trafiło do domów tymczasowych. Trwa zbiórka na ich leczenie

  W ubiegłym roku inspektorzy z OTOZ Animals z Krosna i Sanoka w asyście policjantów odebrali ponad 140 kotów hodowli kotów rasowych maine coon w Jaśle. Zwierzęta trafiły do domów tymczasowych, jednak wciąż wiele z nich wymaga opieki weterynaryjnej. Animalsi dziękują wszystkim, którzy wsparli zbiórkę na ich leczenie i apelują o dalszą pomoc.

 • Ulicami Jasła przeszedł Orszak Trzech Króli

   

  „Dzień dziś wesoły” – pod takim hasłem w całej Polsce odbyły się dzisiaj tradycyjne Orszaki Trzech Króli. Ulicami Jasła, po rocznej przerwie, przeszło dzisiaj kilka tysięcy osób, wspólnie kolędując i radując się z Bożego Narodzenia. Nie zabrakło występów artystycznych oraz żłóbka, który w tym roku, stanął przy kościele farnym.

 • Szukasz pracy za granicą? Legalna praca w Holandii czeka na Ciebie

   

  Rynki pracy państw Unii Europejskiej wciąż głodne są rąk do pracy. Praca czeka na mieszkańców Podkarpacia między innymi w Holandii. Biura pracy Work Centre zajmujące się pośrednictwem pracy u pracodawców w tym właśnie kraju poszukują obecnie pracowników do niemal każdej branży, od rolnictwa, przez logistykę, na produkcji kończąc. Z aktualnymi ofertami można zapoznać się w biurach w Jaśle, Tomaszowie Lubelskim i Opolu.

 • Miało być wesele, goście i zabawa. Wójt Gminy Jasło miesiąc przed imprezą zamknął domy ludowe

  Państwo Centlerowie z Jasła przygotowywali się do ważnego wydarzenia w życiu swojej córki Magdaleny. Wesele chcieli zorganizować w Domu Ludowym w Jareniówce, w którym salę zarezerwowali pół roku wcześniej. Wszystko dopinali już na ostatni guzik, kiedy miesiąc przed ceremonią zaślubin wójt Gminy Jasło podjął decyzję o czasowym wstrzymaniu wynajmowania sal w domach ludowych w gminie.

 • Policja bada, czy jedna z pracownic DPS w Foluszu dopuściła się fałszerstwa i oszustw na szkodę pensjonariuszy

   

  Podrabianie podpisów, nieracjonalne zakupy artykułów spożywczych i odzieżowych dla mieszkańców Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, to tylko niektóre z wątpliwości, jakie budzi postępowanie jednej z pracownic ośrodka. Sprawą zajmuje się policja oraz prokuratura. Śledczy badają również, czy w kontekście tej wyjątkowo bulwersującej sprawy nie doszło także do niedopełnienia obowiązków przez kierownictwo placówki. Część pracowników DPS obawia się, że sprawa może zostać zamieciona pod dywan.

 • Poszukujesz nowych wyzwań zawodowych? Chciałbyś współtworzyć innowacyjną firmę w Jaśle? Trade Software & Consult szuka właśnie Ciebie!&a

   

  Trade Software & Consult tworzy innowacyjne rozwiązania IT dla branży budowlanej. Firma posiada oddziały handlowe zajmujące się sprzedażą materiałów budowlanych w internecie, sprzedając między innymi stolarkę okienną, drzwiową, beton komórkowy, meble, artykuły dla domu i ogrodu.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105