Modlili się za Ojczyznę
10
Kilkaset osób uczestniczyło we mszy świętej w intencji ojczyzny, która odbyła się na jasielskim Rynku. Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja była okazją do przypomnienia nie tylko wydarzeń sprzed 219 lat, ale i tych, które miały miejsce niecały miesiąc temu.



- Przyszliśmy z wiarą, miłością i nadzieją na jasielski Rynek w dniu narodowego święta, w uroczystość Królowej Polski, aby pomodlić się za ojczyznę naszą. W tych dniach roku pańskiego 2010 towarzyszą uczucia szczególne. Modlimy się bowiem przede wszystkim za tych, którzy już życie ziemskie zakończyli. Dawniej i tragicznie przed kilkoma tygodniami. W święto 3 Maja wspominamy wspaniałe, ale i bolesne dzieje Polski, ale nie tylko dzieje dawnych pokoleń, bo historia toczy się dalej. Świadczy o tym wymownie to miejsce, na którym zgromadziliśmy się dzisiaj, kilkanaście dni temu i tyle nowych miejsc pamięci na polskiej i na obcej ziemi. Tutaj na jasielskim Rynku modliliśmy się żegnając jednego z nas, jaślanina, senatora najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej Stanisława Zająca, wcześniej księdza prałata Kazimierza Trygara. To tylko wycinek historii naszego pokolenia i naszego miasta – mówił podczas homilii ks. prałat dr hab. Andrzej Grabarz.


Po mszy świętej poczty sztandarowe oraz delegacje jasielskich instytucji i zakładów pracy przemaszerowały do parku, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostały złożone wieńce i wiązanki.
Konstytucja 3 Maja została ustanowiona przez Sejm w 1791 roku. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Wprowadzała monarchię z dziedzicznym tronem, znosiła liberum veto, integrowała Polskę i Litwę w jedno państwo, przynosiła klarowny podział władzy, odpowiedzialność rządu przed parlamentem, zapewniała wolność osobistą i wyznaniową wszystkim mieszkańcom kraju, brała pod opiekę prawa i rządu. Nad bezpieczeństwem kraju miała czuwać 100-tysięczna armia. Konstytucja obowiązywała tylko 15 miesięcy, ale na trwałe weszła do naszych dziejów.




Podczas przemówienia przy Grobie Nieznanego Żołnierza burmistrz Maria Kurowska nawiązała do tragicznych wydarzeń z 10 kwietnia. - Święto 3 Maja to radosne święto, ale w tym roku trudno je radośnie świętować, bo wciąż mamy przed oczami tragedię w Smoleńsku. Obraz dziesiątków trumien i bolesnych uroczystości pogrzebowych naszego prezydenta Lecha Kaczyńskiego z małżonką, naszego senatora Stanisława Zająca i tak wielu wybitnych córek i synów naszego narodu. Wciąż mamy w sobie ból i żal do polskojęzycznych mediów, że przedstawiały nam zakłamany wizerunek prezydenta i jego działań, bo wciąż z troską pytamy, jaka będzie przyszłość Polski bez tych, którzy odeszli? – zastanawiała się burmistrz.

Nawiązując od zbliżających się wyborów prezydenckich podkreśliła, że zmarłego tragicznie Lecha Kaczyńskiego musi zastąpić ktoś, kto będzie kontynuował jego dzieło. - Ważny czas i wielkie zadanie przed nami, wybory tych, którzy zastąpią tych, którzy odeszli. Miejsce męża stanu prezydenta Lecha Kaczyńskiego musi zająć człowiek, który dalej poprowadzi jego dzieło, dla którego Polska jest najważniejsza, który spełni marzenia Polaków o dobrej i silnej Polsce, który sprawi, że Polska będzie Polską.
Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl



- Przyszliśmy z wiarą, miłością i nadzieją na jasielski Rynek w dniu narodowego święta, w uroczystość Królowej Polski, aby pomodlić się za ojczyznę naszą. W tych dniach roku pańskiego 2010 towarzyszą uczucia szczególne. Modlimy się bowiem przede wszystkim za tych, którzy już życie ziemskie zakończyli. Dawniej i tragicznie przed kilkoma tygodniami. W święto 3 Maja wspominamy wspaniałe, ale i bolesne dzieje Polski, ale nie tylko dzieje dawnych pokoleń, bo historia toczy się dalej. Świadczy o tym wymownie to miejsce, na którym zgromadziliśmy się dzisiaj, kilkanaście dni temu i tyle nowych miejsc pamięci na polskiej i na obcej ziemi. Tutaj na jasielskim Rynku modliliśmy się żegnając jednego z nas, jaślanina, senatora najjaśniejszej Rzeczpospolitej Polskiej Stanisława Zająca, wcześniej księdza prałata Kazimierza Trygara. To tylko wycinek historii naszego pokolenia i naszego miasta – mówił podczas homilii ks. prałat dr hab. Andrzej Grabarz.


Po mszy świętej poczty sztandarowe oraz delegacje jasielskich instytucji i zakładów pracy przemaszerowały do parku, gdzie przed Grobem Nieznanego Żołnierza zostały złożone wieńce i wiązanki.
Konstytucja 3 Maja została ustanowiona przez Sejm w 1791 roku. Została zaprojektowana w celu zlikwidowania obecnych od dawna wad systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Była pierwszą w Europie i drugą na świecie. Wprowadzała monarchię z dziedzicznym tronem, znosiła liberum veto, integrowała Polskę i Litwę w jedno państwo, przynosiła klarowny podział władzy, odpowiedzialność rządu przed parlamentem, zapewniała wolność osobistą i wyznaniową wszystkim mieszkańcom kraju, brała pod opiekę prawa i rządu. Nad bezpieczeństwem kraju miała czuwać 100-tysięczna armia. Konstytucja obowiązywała tylko 15 miesięcy, ale na trwałe weszła do naszych dziejów.





Nawiązując od zbliżających się wyborów prezydenckich podkreśliła, że zmarłego tragicznie Lecha Kaczyńskiego musi zastąpić ktoś, kto będzie kontynuował jego dzieło. - Ważny czas i wielkie zadanie przed nami, wybory tych, którzy zastąpią tych, którzy odeszli. Miejsce męża stanu prezydenta Lecha Kaczyńskiego musi zająć człowiek, który dalej poprowadzi jego dzieło, dla którego Polska jest najważniejsza, który spełni marzenia Polaków o dobrej i silnej Polsce, który sprawi, że Polska będzie Polską.
Katarzyna Pacwa-Wilk
k.pacwa@jaslo4u.pl
