Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

MPN w Krempnej zmniejsza pozyskiwanie i sprzedaż drewna opałowego. Mieszkańcy będą mogli zaopatrzyć się w Nadleśnictwach w Dukli i Gorlicach

64

Dzisiaj w Ośrodku Edukacyjno-Muzealnym w Krempnej odbyło się spotkanie informacyjne zorganizowane przez dyrekcję Magurskiego Parku Narodowego z mieszkańcami gminy. Z uwagi, iż park ograniczył cięcie drewna opałowego na sprzedaż, przedstawione zostały miejscowym nowe rozwiązania. - W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Nadleśnictw Gorlice oraz Dukla, którzy poinformowali mieszkańców, że zakup drewna jest możliwy i nie ma z tym problemu – mówi Norbert Kieć, dyrektor Magurskiego Parku Narodowego.

Dyrekcja Magurskiego Parku Narodowego podjęła decyzję o ograniczeniu cięć zaplanowanych do realizacji w 2024 r., w wyniku których pozyskiwane było m.in. drewno opałowe z przeznaczeniem na sprzedaż miejscowej ludności. Jak wyjaśnił dyrektor parku Norbert Kieć, jest to podyktowane większą ochroną siedlisk przyrodniczych. - Dzisiaj oczekiwania zmieniają się. Strategia unijna bioróżnorodności wskazuje, że do 2030 r. mamy objąć ochroną 30 procent obszarów lądowych, a ochroną ścisłą 1/3 obszarów unijnych chronionych. Mamy siedliska przyrodnicze priorytetowej żyznej buczyny, czy kwaśnej, które rządzą się własnymi prawami, mają wskaźniki dotyczące martwego drewna, wieku drzewostanów, opisów siedlisk, struktury przestrzennej pionowej, poziomej czy zróżnicowania drzewostanu - wymienia dyrektor parku. Zdaje sobie sprawę z tego, że w ostatnich latach pozyskiwano dużo drewna, szczególnie bukowego. Niemniej, jak zaznaczył, ograniczenie cięć wynika z reżimu ochrony parku. - Drewna bukowego liściastego średnio pozyskiwaliśmy 4,5 tysiące metrów sześciennych. Obecnie do końca marca będzie to 500 metrów sześciennych. Musimy dokonać przeglądu siedlisk przyrodniczych, gdyż operat leśny był robiony 10 lat temu – wyjaśnia dyrektor Kieć.

W czwartkowym spotkaniu wzięło udział ponad 80 osób, w tym wójt gminy, przewodniczący Rady Gminy Krempna oraz kilku radnych. Mieszkańcy wysłuchali informacji przekazanej zarówno przez dyrektora parku, jak również nadleśniczych z Gorlic i Dukli, a następnie zadawali pytania. Interesowało ich m.in. w jaki sposób będzie wyglądała sprzedaż drewna, a także chcieli poznać powody wtrzymania cięć na siedliskach przyrodniczych. - Mam zapewnienie, że będzie możliwe pozyskanie 1600 metrów sześciennych drewna w Nadleśnictwach w Gorlicach oraz w Dukli na sprzedaż dla mieszkańców – mówi dyrektor MPN.

Lasy państwowe zapewnią drewno dla mieszkańców

Wójt Kazimierz Miśkowicz nie ukrywa, że decyzja o ograniczeniu pozyskiwania drewna na opał wynika również z zainteresowania sprawą przez Radę Naukową Magurskiego Parku Narodowego, która uznała, że park wycinał buki na siedliskach bezprawnie. - Nadleśnictwa deklarowały ze swojej strony, że będą zabezpieczać drewno dla mieszkańców gminy na zasadach jakie panują w lasach państwowych. Masowych protestów z racji ograniczenia pozyskiwania drewna nie było, ale nie ukrywam, że ja osobiście nie byłem zadowolony, gdyż ogrzewam dom drewnem -mówi wójt K. Miśkowicz. Mimo, iż lasy państwowe będą zapewniać opał to powstaje kolejny problem związany z jego transportem. - Park przygotowywał drzewo bukowe długości 1 metra, natomiast w lasach państwowych są długości 2 metrów. Trudno jest je ręcznie załadować, więc konieczne będzie korzystanie ze środków transportu z ładowarką. To może być trudne w transporcie do gospodarstw domowych. Nie można ich przeciąć. Leśniczy na to nie pozwalają, chyba, że zrobi to pilarz z uprawnieniami – dodaje.

„Park nie powstał do produkcji drewna”

fot. Południowe zbocze Kolanina w Magurskim Parku Narodowym. Zdjęcia wykonano 15.10.2023, autor dr Dominik Wróbel.

W sprawę wycinki drzew na terenie parku zaangażował się Dominik Wróbel, członek Rady Naukowej Magurskiego Parku Narodowego, dr nauk biologicznych, botanik i siedliskoznawca autor i współautor kilkudziesięciu publikacji naukowych i popularnonaukowych, ponad 20 planów zadań ochronnych dla obszarów Natura 2000 i kilkunastu planów ochrony rezerwatów przyrody w południowo-wschodniej Polsce, a także członek Rady Zespołu Karpackich Parków Krajobrazowych w Krośnie. Temat nagłośnił również ruch obywatelski pn. „Inicjatywa Dzikie Karpaty”, który na przełomie września-października br. w na południowym zboczu Kolanina w Magurskim Parku Narodowym odkrył wycinkę drzew, w tym ponad stuletnich buków.

- MPN dokonywał działań, które z ochroną przyrody nie miały nic wspólnego. W wielu miejscach dokonywano niemal typowo gospodarczego pozyskiwania drewna. Skrajnym przypadkiem jest Kolanin, gdzie z 1 ha pozyskano blisko 430 metrów sześciennych drewna, w tym tartacznego – mówi dr Dominik Wróbel. - Uważam, że na prowadzenie tych cięć nie ma uzasadnienia przyrodniczego. Co więcej było ono nieuprawnione – dodaje.

Dr D. Wróbel osobiście udał się na miejsce przeprowadzonej wycinki i wykonał dokumentację fotograficzną. Skutki tych działań podsumował w ten sposób: usunięto całość drzewostanu na powierzchni około 1 ha, a pozostawiono jedynie nalot i podrost jodłowy o wysokości do 6-8 m na powierzchni około 10% odsłonięcia, zniszczono siedliska przyrodnicze 9130 żyzne buczyny, zlikwidowano siedliska, a prawdopodobnie również stanowiska gatunków chronionych roślin, zwierząt i grzybów. Potencjalne uruchomione zostały procesy erozyjne. Doszło do nadmiernego prześwietlenia dna zniszczonego płatu, co wspomaga rozwój roślinności ziołoroślowej i porębowej, tak w obrębie wycinki jak i w przylegających drzewostanach (fruticetyzacja). - Park nie powstał do produkcji drewna. Te cięcia były wykonane nieprawnie i niezgodnie z zadaniami ochronnymi oraz z pogorszeniem stanu chronionych siedlisk przyrodniczych – kwituje.

Wycinkę niemal 1 ha lasu bukowego krytycznie ocenia również prof. Łukasz Łuczaj, etnobotanik, wykładowca Uniwersytetu Rzeszowskiego, członek Rady Naukowej MPN. - Prezentowany przykład jest jednym z najbardziej szokujących działań w polskich parkach narodowych i mam nadzieję, że doczeka się działania ze strony nowej ekipy Ministerstwa Środowiska. Przy okazji apeluję do tegoż ministerstwa o wydanie rocznego moratorium na sprzedaż drewna w parkach narodowych, do czasu wyjaśnienia gigantycznych nieprawidłowości z tym związanych, szkodzących polskiej przyrodzie. Dużo mówi się ostatnio o poszerzaniu obszarów chronionych. Ja zacząłbym od zakazu wycinek w tych parkach i zwiększeniu funduszów na parki narodowe. Piły precz od parków narodowych! - napisał na swoim profilu facebook'owym końcem grudnia 2023 r.

Nadmierną wycinką drzew na terenie parku zainteresowały się środowiska naukowe, ekologiczne, czy też politycy. Ich działania oraz nagłaśnianie sprawy przyczyniło się do zmiany decyzji dyrekcji MPN, która obecnie ograniczyła cięcie na terenie parku i znalazła alternatywne wyjście dla mieszkańców zainteresowanych kupnem drewna opałowego.

id

Napisany dnia: 08.02.2024, 23:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
0
@ Zdziwienie
dnia 11.02.2024, 11:42 · Zgłoś
Dyrektor nagle proekologiczny ?? No tak teraz ministerstwem rządzą ekosie…. Nie ważny interes lokalny .. straszne to .
Odpowiedz
2
@ Staszek
dnia 10.02.2024, 20:23 · Zgłoś
A gubernator tusk jakie ma zdanie...
Odpowiedz
8
@ Kpa
dnia 09.02.2024, 19:22 · Zgłoś
Już niedługo Podkarpacie zarośnie krzakami
Odpowiedz
4
@ Do Kpa
dnia 09.02.2024, 19:45 · Zgłoś
Na betonie krzaki nie urosną.
Odpowiedz
6
@ taki jeden
dnia 09.02.2024, 20:39 · Zgłoś
ale jest beton partyjny zwie sie PIS
PYTANKO
Kto jest komisarzem ds. rolnictwa w Unii Europejskiej? Janusz Wojciechowski z PiS, nominowany przez PiS na tę funkcję"
Odpowiedz
3
@ Do Kpa
dnia 10.02.2024, 09:47 · Zgłoś
Już zarasta. Rolnikow we wsiach można policzyć na palcach jednej ręki. Jedzcie na Słowację i zobaczcie jak każdy skrawek ziemi jest uprawiany. A u nas rolnicy woza się traktorami po drogach i denerwują ludzi. Pseudorolnicy.
Odpowiedz
-12
@ Hghghgh
dnia 09.02.2024, 16:26 · Zgłoś
Fan dlaczego ludzie nie zapoznają się z faktami , co z czego wynika. Jakie następstwa ,nowe prawo czy dyrektywy wywołują taka czy inną sytuację. Tak ciezko w tych czasach dokładnie sprawdzić dlaczego pewne sytuacje następują.
Odpowiedz
-8
@ Fan
dnia 09.02.2024, 19:49 · Zgłoś
Dlaczego??
Im nie zależy na niczym po za swoim dobrem
jeśli nic nie ma to nikt nie będzie miał bo po co jak ja nie potrzebuje bo jestem leniem to inny też nie będzie miał.
Oni udają że zależy im na Polsce a wszystko co blokuje PO z koalicjantami rozwój Polski nie przeszkadza.
Pod pretekstem audytu lub zmienienia lokalizacji opóźnić wszystkie inwestycję o jak najdłużej.
Jak było z gazoportem 3.5 roku opóznili kto na tym zarabiał Rusek
Rurociąg też nie budowali a później mówili że oni wszytko przygotowali?

To elektorat kłamców jak się ich zapytasz co do tego zrobiła mafia PO cisza.

Ale wszytko co robił. PiS wszystko krytykują?

Tam ci nie robili nic i niszczyli Polskę to im nie przeszkadzało a jak PiS budował rozwijał Polskę to wszytko krytykują?

To stan umysłu i lewackie antypolskie Media zrobiły z Polaków anty Polaków.
Odpowiedz
-1
@ dragoness
dnia 11.02.2024, 14:12 · Zgłoś
Naprawdę wyluzuj. Ciśnienie daszek ci zerwie.
Odpowiedz
12
@ Buk
dnia 09.02.2024, 16:01 · Zgłoś
Jeśli dyrektor nie dopilnował tego co jest istotą jego pracy to należy go pociągnąć do odpowiedzialności, włącznie z odpowiedzialnością karną. Na początek należy go zwolnić, będzie mógł jeździć na Białoruś polować na cietrzewie. Wójt to jest egzemplum, które prezentuje taki intelekt, że jedynie się martwi jak przywiezie 2 metrowe kawałki drewna. Chyba wójtem jest ostatni raz i to jest jedyny plus wynikający z jego działalności.
Odpowiedz
19
@ QQrQ
dnia 09.02.2024, 15:21 · Zgłoś
Drogi fanie...kto sprzedał Lotos?
Kto przekazał Arabom 20% rynku paliwowego w naszym kraju z prawem veta?
Kto sprzedał stacje Lotosu ruskiemu molowi?
Odpowiedz
-5
@ fan
dnia 09.02.2024, 19:07 · Zgłoś
QQQ
Poczytaj i napisz ze nikt Lotos jest w Polskich rekach ale kłamstwa trzeba powtarzac tle razy az sami w to uwirzą '

Po wyzej w linku wszytko wytłumacza taki inteligentym jak ty ale mam obawy czy zrozumiesz.

Juz PO mafia mowi ze na 1oo obwodnic pieniedzy nie bedzie ?
Na laptopy nie ma na 100 obwodnic nie ma na CPK po co POLAKOM rozbudowa portu konterenowego w Swinoujsciu PO przeciw.

Nad małymi atomami sie jeszcze zastanawiaja ale zapewne tez przeciw

Wiec sie pyta komu potrzebny niemiecki i komuszy rząd w Polsce ktory tylko wrocił do władzy i nanic pinidzy nie ma a jak rządził PiS na wszytko było?

Pisałem tutaj nie raz ze jak rządzą kominisci w POlsce to nanic pinidzy nie ma tylko dla ich kolesi i dla złodzieji
Odpowiedz
13
@ dragoness
dnia 09.02.2024, 14:19 · Zgłoś
A co na to pani posełka, ekspertka od drzew?
Odpowiedz
-22
@ Fan
dnia 09.02.2024, 15:12 · Zgłoś
Wy sobie jaja robicie z polityki,?
Widać wasz POziom intelektualny.
Są sprawy Polski na pierwszym miejscu bez barw politycznych.
Czy wy to w końcu zrozumiecie ludzie.
Lasy są nasze POLSKIEGO NARODU nie Tuska Kaczyńskiego porty przeładunkowe będą na naszej ziemi POLSKIEJ ziemi.

Niech Niemiec sprzedaje to co wybudował jak rządził a nie dorobek Polaków .

Ludzkie trzeba wyjść na ulicę i obalić ten rząd zdrajców Polski.

Przedtem rządzili wyprzedali Polski majątek
Teraz będą jeszcze bardziej bezczelni bo widzą ilu jest g...ch Polaków co na nich głosuje.
Którzy nie umieją wymienić co dobrego zrobiła mafia PO jak rządzili przez 8 lat wcześniej.
Odpowiedz
19
@ Do Fan
dnia 09.02.2024, 15:19 · Zgłoś
Idź do byłego prezesa Orlenu i zapytaj dlaczego sprzedał Lotos obcym i firma straciła 5 mld zł
Odpowiedz
10
@ dragoness
dnia 09.02.2024, 17:02 · Zgłoś
Nie spamuj, tylko odpowiedz na proste pytanie.
Odpowiedz
-9
@ Fan
dnia 09.02.2024, 18:24 · Zgłoś
Wam jak Jasiowi w szkole Jasiu dalej swoje

Wkleiłem jest
.
Odpowiedz
-1
@ tylko wódzia
dnia 11.02.2024, 13:57 · Zgłoś
pojęcia o lotosie i rafinerii gdańskiej nie mają i wypisują brednie
Odpowiedz
0
@ de gool
dnia 11.02.2024, 20:21 · Zgłoś
Rozpędz sie sciana Cie znajdzie
Odpowiedz
-24
@ wyborca
dnia 09.02.2024, 13:13 · Zgłoś
Wybraliście koalicję 13 grudnia i pani ministra Wam w nagrodę zakazała wyrębu jak zwykle mądry Polak po szkodzie
Odpowiedz
-10
@ Pań W
dnia 09.02.2024, 13:12 · Zgłoś
Jeśli wycinanie drzew to barbarzyństwo to niech Ci krzykacze wyrzuca wszystko z domu co drewniane czyli meble,szafy,krzesła, podłogi,więźby dachowe,papier nawet ten toaletowy,zamiast palić drewnem niech przejdą na to wspaniała pompę ciepła. Jak to zrobicie to wtedy porozmawiamy jak wam się żyje. Nasi dziadowie ,pradziadowie od zawsze stosowali drewno I to jeszcze więcej niż my dziś i jakoś lasy przetrwały a teraz wielki krzyk o nic. Może przejdźmy na sam plastik tylko czy będzie bardziej eko? Czy z plastiku zrobimy dach? A może mamy spac pod gołym niebem i spac na betonie bo nie wolno ciąć drzewa. Zastanówcie się ludzie co wy wygadujecie bo to całe pseudo eko wam wyjdzie bokiem.A pompa ciepła was nie ogrzeje jak będzie minus 20 stopni.
Odpowiedz
15
@ trznadel
dnia 09.02.2024, 13:03 · Zgłoś
Za to co się działo w temacie gospodarki drzewnej w MPN ktoś powinien Pana Dyrektora odpowiednio rozliczyć.
Odpowiedz
6
@ Hahaha
dnia 09.02.2024, 12:15 · Zgłoś
Ciekawe ile szanowny Pan dyrektor dostanie deputatu drewna z parku?
Odpowiedz
5
@ Do Kkkkk
dnia 09.02.2024, 12:08 · Zgłoś
Tak powinno być w Parku Narodowym. Powalone drzewa rozkładające się są pożywka dla owadów i uzyzniaja podłoże . Na tym to polega.
Odpowiedz
2
@ Kkkkkk
dnia 09.02.2024, 11:21 · Zgłoś
Na terenie parku leży mnóstwo przewróconych drzew przez wiatry to że się tego nie sprząta to jest wogole nieporozumienie .
Odpowiedz
13
@ Lulek
dnia 09.02.2024, 11:05 · Zgłoś
Wreszcie koniec wycinki lasów w obrębie MPN. To co się działo do teraz to barbarzyństwo.
Odpowiedz
0
@ tylko wódzia
dnia 11.02.2024, 13:56 · Zgłoś
to co się teraz będzie działo lulku to dopiero będzie jazda hehehe...
Odpowiedz
14
@ zwykły mieszkaniec
dnia 09.02.2024, 10:43 · Zgłoś
Proszę się udać do lasu grodzkiego w Bieczu i zobaczyć jakie spustoszenie zostawili pseudo-leśniczy z Nadleśnictwa w Kołaczycach ( wycinka bez ładu, składu, pozostawione gałęzie i cieńsze konary, rozorany las i ścieżki leśne, a w szczególności zdemolowana Trasa Królowej Jadwigi , na którą UE dała dotacje) . Gdzie w tym wszystkim jest ekologia, sprawiedłowość. Tą sprawą powinien zająć się wymiar sprawiedliwości i pociągnąć osoby odpowiedzialne za ten stan.
Odpowiedz
29
@ QQrQ
dnia 09.02.2024, 09:17 · Zgłoś
No i bardzo dobrze. Koniec pisowskiej grabieży lasów i sprzedaży drewna do Chin.
Parki narodowe służą ochronie środowiska.
Ile szlaków zostało zniszczonych poprzez wycinkę drzew na masową skalę, warto tu wspomnieć Główny Szlak Beskidzki na odcinku Iwonicz- Rymanów. Gdzie nie wejdziesz do lasu, to jest tam wycinka. Koniec z tym! Chrońmy środowisko dla przyszłych pokoleń.
A wy, ruscy konfiarze piszcie dalej swoje głupoty.
Odpowiedz
25
@ lekarz
dnia 09.02.2024, 09:03 · Zgłoś
Przyroda razem z ludźmi musi współgrać, czyli dzika, zdrowa przyroda, to zdrowy wtedy i człowiek. Nie pieniądze z wycinek są najważniejsze, ale zdrowie ludzi głównie się liczy, dlatego powinniśmy chronić drzewa i cały dziki ekosystem, to wtedy nie będziemy chodzić po lekarzach tylko będziemy żyć do 130 lat w dobrym zdrowiu.
Odpowiedz
-1
@ Maruda
dnia 09.02.2024, 15:13 · Zgłoś
Ja myślę że mniej chemii w jedzeniu i już będziemy zdrowsi mniej plastiku oddać na zachód skąd przyszło my się martwimy o ekologię a sąsiedzi mają to gdzieś i żyją lepiej niż my .cofamy się do epoki kamienia łupanego
Odpowiedz
-30
@ ds7
dnia 09.02.2024, 08:59 · Zgłoś
Najwięcej zmian klimatycznych i truciu Europy jest przez Niemcy .Sprowadzili do Europy miliony Afrykańczyków , którzy to w swoich krajach nie mieli samochodów ,domów na ogrzewanie itd,itd .
Odpowiedz
-27
@ mmm
dnia 09.02.2024, 08:41 · Zgłoś
Wielkomiejscy pseudo-ekulodzy, czyli lenie i nieroby za cudze fundusze najchętniej by wszystkich mieszkańców stąd wysiedlili, ewentualnie zostawili kilku w rezerwacie i pokazywali jako atrakcję turystyczną.
Ja takim płaczącym nad lasami zawsze pokazuję archiwalne zdjęcia sprzed wojny. Jeszcze lepsze są pocztówki z cmentarzami wojennymi wydane za czasów CK Monarchii. Po zobaczeniu tej mitycznej prastarej karpackiej puszczy (której już wtedy nie było) takim kretynom zawsze szczęki opadają.
Odpowiedz
24
@ waw
dnia 09.02.2024, 08:24 · Zgłoś
porządki po złodziejach PiS
Odpowiedz
-11
@ Obsetwator
dnia 09.02.2024, 12:43 · Zgłoś
Kto chciał sprzedać lasy i nadal oto będą zabiegać to są niby ci lepsi
Odpowiedz
-28
@ Woj11
dnia 09.02.2024, 07:57 · Zgłoś
Nie jest źle. Coraz więcej ludzi zdaje sobie sprawy z faktu, że tak zwana strategia unijna bioróżnorodności i inne wynalazki są ekologiczne tylko z pozoru. W rzeczywistości są to plany gospodarcze i polityczne, których celem jest zmniejszenie uprzemysłowienia terenów państw słabszych a zwiększenie przewagi państw silniejszych. Czyli w praktyce mieszkając w niedogrzanych domach społeczeństwo będzie coraz słabsze biologicznie i liczba ludzi będzie gwałtownie się zmniejszać. Jeszcze 20 lat temu postawienie takiej tezy traktowane było jak głoszenie teorii spiskowych. Teraz już się nie da tego tak zbyć. Tylko dlaczego mając taką wiedzę ludzie nie potrafią przełożyć tego na takie głosowanie w wyborach, które pchnęłoby politykę Polski w korzystnym dla ludzi kierunku?
Odpowiedz
15
@ Drzewa dają tlen
dnia 09.02.2024, 07:04 · Zgłoś
Szkoda ze tak późno... Magurski Park Narodowy powinien zostać powiększony o tereny na Wschód i Zachod od niego.
Odpowiedz
-21
@ Logika
dnia 09.02.2024, 07:18 · Zgłoś
A tlen dają pobierając CO2. Czyli jak unia zakazuje CO2 to morduje i ludzi, i drzewa.
Odpowiedz
33
@ Ciekawy
dnia 09.02.2024, 08:59 · Zgłoś
A to ciekawe bo pani poseł twierdziła że stare drzewa zabierają tlen ?
Odpowiedz
27
@ Dobroczynne drzewa
dnia 09.02.2024, 06:41 · Zgłoś
Oszczędzać drzewa,one dają ludziom zdrowie,zapobiegają powodziom i anomaliom pogodowym,dostarczają tlenu..Wycinki drzew powodują,że mamy wichury i wiele groźnych chorób.Teraz alarm,bo wyszedł zakaz wycinania zdrowych drzew.
Odpowiedz
-8
@ Ehh
dnia 09.02.2024, 00:23 · Zgłoś
Najlepiej niech z calej Polski zrobią jeden wielki park a ludzi wysiedla na księżyc. Myślenie tych pseudoekologow jest żałosne. Drewno jest po to żeby służyło człowiekowi a nie po to żeby rosło 200 lat a poniej zgniło. Opal drewnem jest najbardziej ekologiczny i najstarszy na świecie a mówienie że powstaje dzieki temu smok to jakaś paranoja. Nadleśnictwa zamiast sprzedawać drewno lokalnym mieszkańca to wola wysyłać drewno Chińczyka i wszystko robia tak żeby utrudnić kupno oaplu mieszkańca jak to np jest z manipulacja. Dawniej bylo cięte na długość 1 m teraz na 2 metry. Totalna głupota.
Odpowiedz
13
@ qra
dnia 09.02.2024, 07:02 · Zgłoś
Do Ehh - smok to jest wawelski w Krakowie.
Odpowiedz
22
@ jas
dnia 09.02.2024, 08:02 · Zgłoś
Ehh- jesteś prawdziwym ekologiem który wytnie wszystko, zabetonuje . Gdyby nie ci "pseudoekolodzy" mielibyśmy krajobraz irlandzki
Odpowiedz
10
@ Generał
dnia 09.02.2024, 09:56 · Zgłoś
Ehh - smoku smoku. Ekologiczne spalanie? no to wdychaj to ekologiczne pyły, dymy ze spalania drewna. Naukowacy twierdzą że nie jest ekologiczy i truje ludzi (PM10/2.5)ale ty wiesz lepiej. Jak twierdzisz że to co najstarsze jest najlepsze lecz się starymi lekami, chodź do znachora, mieszkaj w ziemiance.
Odpowiedz
-8
@ Dramat
dnia 08.02.2024, 23:42 · Zgłoś
Dramat i jeszcze raz dramat. Pseudo ekologia i pseudo zarządzanie gospodarką leśną …. Te lasy zbiednieją na tym, że zostanie ograniczona wycinka czy . Ale ludzie z wielkich miast oczywiście wiedzą lepiej. (Inteligencja)
Odpowiedz
-19
@ Polexit
dnia 09.02.2024, 07:16 · Zgłoś
Czas wyjść z tej faszystowsko bolszewickiej Unii. Dziś masowy protest Rolników ( w całej Europie) przeciw EUSSR i szalonym ekozamordyzmom. Precz z Unią Tęczowych Faszystów!
Odpowiedz
0
@ Suweren
dnia 09.02.2024, 07:23 · Zgłoś
Urzędnikom i wójtowi przypominam kto ich obsadzie na stołku i kto im płaci pensje. Polski podatnik wam płaci, więc macie tak robić żeby Polakom ułatwiać życie. Unia wam nie płaci, tylko my, więc przestać mi to farmazonić i zasłaniać się ekobolszewizmem brukselskim.
Odpowiedz
31
@ Anonim52859
dnia 09.02.2024, 08:57 · Zgłoś
Podziękuj pisowi za rżnięcie lasów. Skutki ich grabieży będziemy odczuwać przez lata.
Odpowiedz
28
@ Generał do polexit
dnia 09.02.2024, 09:57 · Zgłoś
jak to mówili - no to wychodź droga wolna. Możesz nawet wyjechać będzie ci łatwiej. tylko gdzie???
Odpowiedz
-18
@ łodyniec
dnia 09.02.2024, 09:58 · Zgłoś
Niby jak to będziemy odczuwać?
Plebs szczuty telewizją nadal myśli że to drzewa pozwalają nam żyć ,a jest trochę inaczej. To morza i oceany produkują większość tlenu.
Plebs nadal myśli , że jak przestanie palić węglem a później gazem , to uratuje świat, a całość z emisji CO2 jest poza Europą, Europa to zaledwie 4%.
Dla przypomnienia, drzewa to odnawialna energia, gaz ropa i węgiel - NIE!
Odpowiedz
8
@ Tia!
dnia 09.02.2024, 10:41 · Zgłoś
[komentarz usunięto ze względu na wulgaryzmy]
Odpowiedz
20
@ Generał do łodyniac
dnia 09.02.2024, 10:51 · Zgłoś
kiedyś cejrowski wygadywał takie głupoty. Zastanów się wycinanie drzew i spalanie powoduje emisję c02 zgromadzonego przez lata w drzewach.

nie wchodząc w szczególy:
1) co2+h20 daje kwas węglowy - który zakwasza oceany i ma wpływ na ewektywoność fotosytenzy i produkcje tlenu
2) uwolnone co2 - wpływa na efekt cieplarniany/susze/powodzie co pododuje dalsze rozchwianie procesu życia i łańcucha pokarmowego
3) lokalne wylesienia zmieniają lokalny bilans wodny i mają wpływ na życie ludzie - zobacz dominikana vs haiti co zrobili lasami i jaki jest efekt.

ale ty wiesz lepiej
Odpowiedz
3
@ łodyniec
dnia 09.02.2024, 11:34 · Zgłoś
Generał czytaj ze zrozumieniem. 96% emisji CO2 nie pochodzi z Europy. Ciężko ci zrozumieć, że my będziemy ściskać pasa , a w Azji czy Afryce będą powstawać nowe fabryki , nadal śmieci trafią do rzek ,mórz , oceanów, w Ameryce południowej nadal będą wycinać drzewa itd itd .
Ciężko jest wam zrozumieć,że np takie Bieszczady, gdzie teraz najwięcej ekoterrorystow,przed wojną jak i po były gołe . To ludzie zasadzili , bo to jest odnawialne źródło energii. Ale tumany tego nie pojmą.
Odpowiedz
8
@ łodyniec
dnia 09.02.2024, 11:40 · Zgłoś
PS. Generał, jeśli masz więcej niż 40 lat i bywales lub mieszkasz na wsi ,to pamiętasz bardzo dobrze, ile było pól uprawnych a ile lasów. Nawet skarpy były uprawiane , procent stał odłogiem. Teraz ugor na ugorze, zalesianie wszystko, bo nikt już z motyka nie lata po skarpach . Wam się wydaje,że drzew jest mniej, a jest ich w .uj więcej niż np 30+ lat temu.
No ale skąd młodzi czy mieszczuchy mogą o tym wiedzieć. Jak widzą tylko czubek nosa i to co w pudle pokażą.
Odpowiedz
12
@ Generał do łodyniac
dnia 09.02.2024, 12:08 · Zgłoś
jak sąsiad wylewa beczkowozy [...]ówki do potoka to ty tylko wylejesz dwa wiadra i jest ok bo dawniej wylewali? patrz na siebie a nie na innch. To że ktoś śmieci i niszczy to trzeba z tym walczyć i robic inaczej bo w innym przypadku będzie porażka... ale tumany tego nie pojmią

Dawniej dawniej ... bieszczady były łyse - tak ale dawniej nie było tyle chemii i zanieczyszczeń więc było zupełnie inaczej. Czy nie mozena 1% Polski zostawić w spokoju tylko trzeba rżnać??? Tłuman powie że nie mądry się przynajmniej zastanowi...
Odpowiedz
-5
@ Hghghgh
dnia 09.02.2024, 12:47 · Zgłoś
Anonim co Ty wygadujesz PiS nie rządzi tylko Tusk to zarządził na rozkaz Niemiec. Nie wiem czy wiesz ,że to jest po to,bo nasze firmy produkujące meble podbijają rynek zachodni. To jedna przyczyna aby drewna mniej pozyskiwać,druga to jest taka ,że dzięki temu ,że my mniej wytniemy to Niemcy wytną więcej. Trzecia sprawa Ci co tak płaczą odnośnie wycinki. Drzewa sie wycina ale również nowe sadzi.
Odpowiedz
8
@ Do fan
dnia 09.02.2024, 12:49 · Zgłoś
Co tam drzewa
piSS podglądał i podsłuchiwał Pegazusem swoich pissowskich teoretycznie łudzi.
Niezla patologia swój swojego
Odpowiedz
-12
@ fan
dnia 09.02.2024, 13:20 · Zgłoś
POdziekuj mafi PO INTELIGETNY teraz wszytko wina PiSu a przed wyborami mówili wystarczy złozyc wniosek do Brukseli i sprawa załatwiona??

Tutaj dzisiaj niezalezna pl artykoł

Kto zniósł cło na towary z Ukrainy na dwa lata i kiedy? leming atakuje a nie wie co pisze.
Będziemy chronić polskie lasy, wspierając przy tym lokalne przedsiębiorstwa. Naszym celem jest przywrócenie certyfikacji FSC dla przemysłu drzewnego, co będzie miało bezpośredni wpływ na kondycję finansową wielu firm” – poinformował w połowie stycznia wiceminister klimatu Mikołaj Dorożała. Rząd Donalda Tuska robi dziś wszystko, aby rozwalić dotychczasowy system zarządzania lasami w Polsce. Jeżeli mu się uda, rola leśników zostanie zmarginalizowana do wykonawców poleceń organizacji pozarządowych z jednej strony i lobbystów międzynarodowych firm drzewnych z drugiej. Polacy przestaną być właścicielami lasów, czyli około jednej czwartej terytorium kraju - pisze "Gazeta Polska".

Resumując, jeżeli minister Mikołaj Dorożała dopnie swego, to podpiszemy umowy, które uzależnią gospodarkę leśną od humorów FSC (która zyska prymat nad polskim prawem), staniemy się transparentni dla światowej konkurencji (Polska jest jednym z potentatów na rynku meblarskim), a gdybyśmy poczuli się dotknięci lub niesprawiedliwie potraktowani, to będziemy się mogli odwołać do niemieckiego sądu. To wprost zagraża całemu systemowi. Ciekawe jest również to, kto angażował się w proces walki o ten certyfikat. Otóż głównym zainteresowanym w tym, żeby obowiązywał on w Polsce, był koncern IKEA i współpracujący z nim przemysł drzewny. Gdy leśnicy zaczęli wojnę z FSC, to właśnie szwedzki koncern interweniował w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Wysyłał pisma i organizował spotkania. Oczywiście dla IKEA postanowienie leśników było problemem. Firma bowiem stoi na polskim drewnie. Ma w naszym kraju kilkanaście fabryk. Z drugiej strony granie w jednej drużynie z FSC daje jej olbrzymie możliwości.

Standardy i dowolne ich kształtowanie daje im bowiem narzędzie ingerencji w rynek. To gra o bardzo dużą stawkę, która może wywindować tych, którzy mają „wpływy” na wysoką pozycję i pozwoli im zarabiać jeszcze więcej. Trudno powiedzieć, jaką w tym rolę odgrywa Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Dla większości Polaków, którzy są w sprawach leśnictwa laikami, wszystko wygląda jednak na wsłuchiwanie się w ich postulaty. Oto właśnie koalicja 13 grudnia wsłuchuje się w głos ludu, który kształtują organizacje pozarządowe. Właśnie wyłączają 20 proc. terenów leśnych z gospodarki. Robią to bez żadnych analiz ekonomicznych. Bez słuchania leśników i samorządów. W zasadzie to organizacje pozarządowe wskazują granice i z pewnością w przyszłości będą zarządzać tymi obszarami. W pozostałych 80 proc. w gospodarkę leśną będzie mieszała się organizacja, o którą walczył przemysł drzewny ze szwedzkim koncernem na czele. Państwo abdykowało. Lasy Państwowe stają się niepotrzebne. Tym samym nadzór Polaków nad narodową własnością okazuje się iluzoryczny.
Odpowiedz
-17
@ Fan
dnia 09.02.2024, 14:03 · Zgłoś
Patologie to macie w swoich umysłach

Propaganda na takie małe orzeszki
Niech pokażą a i przy okazji dlaczego wykluczają posłów PiS z komisji odnośnie podsłuchów i mówią że ci nie mogą być.?

Tak jak w aferze kopertowej ośmieszają się
Lemingi Budki Kidawy 3 pokolenia nie będą wzywać jak posłowie PiS chcą to większość koalicji po mafi mówi nie?

I przerywają przesłuchania świadków jak są niewygodne odpowiedzi dla PO mafi?
Odpowiedz
1
@ Ja
dnia 09.02.2024, 14:32 · Zgłoś
To czym teraz będziesz palił jeden z drugim. Jak mają zrobić na życie z podkarpacia. Co z przemysłem meblarskimi.
Odpowiedz
-2
@ Maruda
dnia 09.02.2024, 15:07 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
4
@ Do generał
dnia 09.02.2024, 16:04 · Zgłoś
Wszystkie parki narodowe w Polsce zajmują 1% powierzchni kraju. Wiec nie mylić z magurskim. PiS to jednak jest zaraza niczego nie potrafią uszanować.
Odpowiedz
-1
@ Fan
dnia 09.02.2024, 16:50 · Zgłoś
PO to MAFIA
Wiesz ile mają parków narodowych Niemcy a ile ma Polska?
I jeszcze chcą więcej parków ekolodzy.
Może ekolodzy zieloni z niewiedzy pojadą do Niemiec zaprotestować bo mają tylko 16 a polska 28
Odpowiedz
0
@ tofik
dnia 10.02.2024, 05:09 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657