Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl
Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Jaslo4u.pl - Jasło dla Ciebie

„Musimy wzmacniać wzajemne relacje”

108

Wczoraj, w Jaśle odbyły się obchody II Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła. Ich głównym punktem było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Odsłonił ją Georges Feniger, potomek ocalonych z holokaustu.

Tegoroczne obchody Dnia Pamięci, poświęconego żydowskiej społeczności Jasła ściśle związane są z projektem „Zanim będzie za późno” realizowanym przez Fundację AntySchematy 2. Jego koordynatorom przyświeca kilka celów, wśród których poczesne miejsce zajmuje dążenie do przywrócenia pamięci o jasielskich Żydach. To właśnie w tym celu, wczoraj pod bramą cmentarza żydowskiego w Jaśle spotkali się organizatorzy obchodów wraz z zaproszonymi gośćmi, w gronie, których znaleźli się samorządowcy, pracownicy jednostek kultury i jasielskiego magistratu oraz przedstawiciele służb mundurowych. Miejsce to jako pierwszy punkt programu drugiego w historii Dnia Pamięci nie zostało wybrane przypadkowo. Jest to, bowiem najbardziej znany relikt obecności Żydów w Jaśle. Warto podkreślić, że w okresie międzywojennym stanowili oni liczną grupę mieszkańców  tego galicyjskiego miasteczka. Uczestnicy obchodów uczcili pamięć osób spoczywających na cmentarzu zapalając pod jego bramą znicze.

Spod kirkutu, wszyscy udali się w kierunku dworca kolejowego w Jaśle. Kilkunastominutowy spacer wzdłuż linii kolejowej miał szczególny wymiar. To, bowiem z wykorzystaniem tejże linii w sierpniu 1942 r. Niemcy przeprowadzili akcję deportacji Żydów z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Z dużą dozą prawdopodobieństwa przyjąć można, że to właśnie jasielski dworzec kolejowy jako ostatni przed siedemdziesięcioma siedmioma laty był niemym świadkiem tragedii wielu mieszkańców Jasła, których jedyną winą było to, że byli Żydami. Dlatego też wczoraj to właśnie, w tym miejscu Magdalena Białek w syntetycznym ujęciu przypomniała historię dramatu niemal pół miliona Żydów, dla których obóz zagłady w Bełżcu stał się ostatnim przystankiem w życiu. Wśród eksterminowanych w nim Żydów znajdowali się również mieszkańcy Jasła. Nazwiska kilkudziesięciu z nich, mężczyzn, kobiet i dzieci odczytano w sobotnie przedpołudnie na dworcu. Dotarła do nich wspomniana Magdalena Białek, nauczycielka w Zespole Szkół nr 3 w Jaśle. – Według wspomnień, które zawarte są między innymi w księdze pamięci, publikacji wydanej w Izraelu w latach pięćdziesiątych przez ziomkostwo jasielskich ocalonych Żydów, w dniach 14 i 17 sierpnia 1942 r. miała zostać przeprowadzona akcja wywózki Żydów z jasielskiego getta do obozu zagłady w Bełżcu. Oczywiście są to źródła wspomnieniowe i dopóki nie będziemy dysponować innymi, jak np. oficjalne obwieszczenia dat tych nie będziemy w stanie zweryfikować. Daty te należy traktować umownie. Nie wiadomo także, czy był to jeden a może dwa lub więcej transportów. Z pewnością był to sierpień 1942 r. Pamiętajmy o tym, że Jasło zostało niemal doszczętnie zniszczone w czasie II wojny światowej. Wraz z miastem zniszczeniu uległa dokumentacja związana z tutejszą ludnością. Nazwiska ofiar holokaustu pochodzących z Jasła i zamordowanych w obozie w Bełżcu można odnaleźć w archiwum instytutu Yad Vashem. Dzisiaj przedstawiliśmy kilka page of testimony, które mówią o losach konkretnych ludzi – wyjaśnia.  

Magdalena Białek/fot. Marcin Dziedzic

Głównym punktem tegorocznych obchodów Dnia Pamięci poświęconego żydowskiej społeczności Jasła było odsłonięcie tablicy upamiętniającej Żydów, którzy w sierpniu 1942 r. zostali deportowani do obozu zagłady w Bełżcu. Dokonał go Georges Feniger, potomek Żydów ocalonych z holokaustu, który do Jasła przyjechał z Francji. W krótkim przemówieniu mówił o emocjach, jakie towarzyszyły jego pierwszej wizycie w Jaśle. – Urodziłem się w Paryżu w 1950 r. w żydowskiej rodzinie. Moja matka urodziła się w Jaśle. Mój dziadek Josef Menasse również urodził się tutaj. Była to rodzina ludzi dobrze wykształconych. Dziadek miał sześcioro dzieci, które ukończyły studia na uniwersytetach w Krakowie i Wiedniu. Może słyszeliście o tragedii Mari Menasse-Zuker, która wydarzyła się na jasielskim rynku. Zarówno ona, jak również jej mąż byli lekarzami. Nie zdecydowali się na ucieczkę, jak zrobił to mój dziadek. Nie wyobrażała sobie, że Niemcy zdecydują się na mordowanie lekarzy. Została zamordowana wraz ze swoją córką Lesią, która umierała w agonii całą dobę. To jest moja rodzinna historia. Wszystkie dzieci w mojej rodzinie znają ją. Są trzy rzeczy, o których chciałbym wam powiedzieć. Po pierwsze, tragedia, której doświadczyli Żydzi jest traumą także naszej rodziny. Po drugie, ja i członkowie mojej rodziny wiemy, że Jasło zostało doszczętnie zniszczone i jaślanie byli ofiarami egzekucji. Po trzecie jestem bardzo szczęśliwy, że mogę tutaj znów być. Ponad pięćdziesiąt lat zajęło mi, aby po raz pierwszy przyjechać do Jasła w 2017 r. Moi rodzice nie wrócili do miasta. Historia była taka, dlaczego mielibyśmy wracać, skoro tam nic już nie ma. W 2016 r. z dwojgiem przyjaciół, którzy nie są Żydami zdecydowaliśmy, że przyjedziemy do Jasła. Zrobiliśmy wtedy coś szczególnego. Pieszo przeszliśmy z Przemyśla do Tarnowa. Przed wyjazdem przygotowywałem się do podróży. Ktoś powiedział, że udając się do Jasła powinienem skontaktować się z Magdą (Białek – przyp. red.). Przywitała nas na dworcu autobusowym. Zabrała mnie na cmentarz i sadzając na ziemi powiedziała: patrz. Zapytała: jak myślisz? jaki jest powód tego, że siedzisz  tutaj? Zdradziła, że takie pytanie zadaje swoim uczniom, których przyprowadza w to miejsce. Magda uczy nie tylko o cmentarzu, lecz również o całej społeczności żydowskiej Jasła. Mówi to, co ja chcę słyszeć, że ci Żydzi to byli Polacy. W mojej rodzinie to podkreślano. To było dla mnie ważne. Do wieku dwudziestu trzech lat słyszałem jak moja babcia mówi do mojej mamy w języku polskim – mówił.  

      Georges Feniger/fot. Marcin Dziedzic

Podkreślał także konieczność dokonania nowego otwarcia w relacjach polsko-żydowskich. – Moim pragnieniem jest zbudowanie więzi pomiędzy mną, moją rodziną, potomkami jasielskich Żydów a wami. Ja czekałem na przyjazd do Jasła pięćdziesiąt lat. To zbyt długo. Musimy przyspieszyć ten proces i wzmacniać wzajemne relacje. To jest moje życzenie. Budujmy relacje, szczególnie pomiędzy młodymi ludźmi – kontynuował.

Na tablicy, która zainstalowana została na fasadzie budynku restauracji „U Schabińskiej” widnieje napis: „Pamięci żydowskich mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości wywiezionych do niemieckiego obozu zagłady w Bełżcu i tam zamordowanych w 77. rocznicę likwidacji Getta Żydowskiego w Jaśle”. O tym jak istotne dla lokalnej społeczności jest tego rodzaju upamiętnienie przekonywał Tomasz Malec, prezes Fundacji AntySchematy2. – Dla mnie osobiście, a dla jaślan tym bardziej jest to bardzo ważna chwila. Po raz pierwszy w przestrzeni publicznej mamy tablicę upamiętniającą tragiczne wydarzenia sprzed ponad siedemdziesięciu laty. Po raz pierwszy na dworcu kolejowym usłyszeliśmy nazwiska osób, które zostały zgładzone w obozie w Bełżcu – mówił. Wyjaśnił jednocześnie, dlaczego zdecydowano się na takie, a nie inne miejsce lokalizacji tablicy. – Wiem, że wielu ludzi ekscytuje się lokalizację tablicy. Dla mnie jest to przełamywanie pewnego schematu. Tablica ma upamiętniać społeczność żydowską miasta. Stosunkowo niedaleko mamy cmentarz żydowski i stację kolejową. Każde miejsce na tego rodzaju tablicę będzie dobre w obliczu tego, co wydarzyło się siedemdziesiąt siedem lat temu. Najważniejsze, że ona jest. Dzisiaj potrzebujemy nowego otwarcia. Ważne, aby budować wzajemne relacje, co ma szczególne znaczenie w kontekście edukacji i wychowania młodych ludzi  – wyjaśnia.

Obchody II Dnia Pamięci poświęconego żydowskiej społeczności Jasła zakończył wykład dr hab. Leszka Hońdo na temat cmentarza żydowskiego w Jaśle.

MD

Napisany dnia: 18.08.2019, 08:00

Komentarze Czytelników:

Dodaj komentarz Widok:
6
@ Cenzura
dnia 20.08.2019, 16:51 · Zgłoś
Gratuluję wysokiego poziomu cenzury, przerastajacego praktyki PRL.
Czego się boicie w wypowiedziach Pani Dr Ewy Kurek
Prawdy z ust Żydów. Siebie się boicie...
Odpowiedz
5
@ Ośmiorniczka
dnia 20.08.2019, 21:22 · Zgłoś
Podłe zachowanie. Kasowanie komentarzy nic nie zmieni. Wiemy wszyscy jak jest
Odpowiedz
5
@ CWP
dnia 20.08.2019, 15:11 · Zgłoś
W Talmudzie nazywają owi rabini chrześcijan bałwochwalcami, gorszymi od Turków, mężobójcami, rozpustnikami nieczystymi, [...]em, zwierzętami w ludzkiej postaci, gorszymi od zwierząt, synami diabła itd. Księży nazywają „kamarim”, tj. wróżbiarzami, i „gałachim”, tj. z ogoloną głową, a szczególnie zaś nie cierpią dusz Bogu poświęconych w klasztorze – pisał Maksymilian Maria Kolbe. Kościół zowią zamiast „Bejs tefila”, tj. dom modlitwy, „bejs tifla”, tj. dom głupstw, paskudztwa. Obrazki, medaliki, różańce itd. zowią „ełyłym”, co znaczy „bałwany”. Niedziele i święta przezywają w Talmudzie „jom ejd” tj. dniami zatracenia. Uczą też, że Żydowi wolno oszukać, okraść chrześcijanina, bo „wszystkie majętności gojów są jako pustynia, kto je pierwszy zajmie, ten jest ich panem”.
Odpowiedz
-3
@ ABSOLUT
dnia 20.08.2019, 13:38 · Zgłoś
INNY POETA:
Od lat wiersz Juliana Kornhausera (prywatnie ojca Agaty Kornhauser – Dudy) opublikowany w zbiorze „Kamyk i cień” wpisuje się w komunistyczną narrację o rzekomo spontanicznym ataku polskiej ludności Kielc na ocalałych z Holocaustu Żydów.

A jacy to źli ludzie mieszczanie kielczanie,
żeby pana swego, Seweryna Kahane,
zabiliście, chłopi, kamieniami, sztachetami!
Boże że go pożałuj i wszech synów Dawidowych
iże tako marnie zeszli od nierównia swojego!
Chciałci i jego bracia miła królowi służyć
swą chorągiew mieć, ale żołnierze dali go zabić.
Żołnierze, milicjanci, kieleccy rodzice
świętości nie mieli, bezbronne dzieci zatłukli!
Zabiwszy, ulicami powlekli, bić Żydów krzyczeli,
Polacy, kielczanie jako psy kłamacze.
Okrutność śmierci poznali, szkarady posłuchali,
krwią splamili przyjacioły, na bruk ich wyrzucili.
Bóg Polaków zamknięty w obozie, w baraku
drży, gdy dzielni chłopcy z orzełkami na czapkach
dobijają dziewczynki żydowskie, rurkami, na odlew.
Odpowiedz
2
@ realista
dnia 20.08.2019, 12:22 · Zgłoś
Cenzura jak za komuny a nawet jeszcze gorsza. Wszystkie moje posty zostały usunięte całkowicie bez powodu. Nie zawierały słów, które by naruszały regulamin forum. To jest żenujące.
Odpowiedz
1
@ POLAK
dnia 20.08.2019, 12:00 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
2
@ Przez cierpienie do gwiazd
dnia 19.08.2019, 20:38 · Zgłoś
Chwała odważnym za głoszenie prawdy.
Odpowiedz
9
@ Janka
dnia 19.08.2019, 12:33 · Zgłoś
Icchak Kacnelson, „O bólu mój”

Jam jest ten, który to widział, który przyglądał się z bliska,
Jak dzieci, żony i mężów, i starców mych siwogłowych
Niby kamienie i szczapy na wozy oprawca ciskał
I bił bez cienia litości, lżył nieludzkimi słowy.

Patrzyłem na to zza okna, widziałem morderców bandy –
O, Boże, widziałem bijących i bitych, co na śmierć idą…
I ręce załamywałem ze wstydu… wstydu i hańby –
Rękoma Żydów zadano śmierć Żydom – bezbronnym Żydom!

Zdrajcy, co w lśniących cholewach biegli po pustej ulicy
Jak ze swastyką na czapkach – z tarczą Dawida, szli wściekli
Z gębą, co słowa im obce kaleczy, butni i dzicy,
Co nas zrzucali ze schodów, którzy nas z domów wywlekli.

Co wyrywali drzwi z futryn, gwałtem wdzierali się, łotrzy,
Z pałką wzniesioną do ciosu – do domów przejętych trwogą.
Bili nas, gnali starców, pędzili naszych najmłodszych
Gdzieś na struchlałe ulice. I prosto w twarz pluli Bogu.

Odnajdywali nas w szafach i wyciągali spod łóżek,
I klęli: „Ruszać, do diabła, na umschlag, tam miejsce wasze!”
Wszystkich nas z mieszkań wywlekli, potem szperali w nich dłużej,
By wziąć ostatnie ubranie, kawałek chleba i kaszę.

A na ulicy – oszaleć! Popatrz i ścierpnij, bo oto
Martwa ulica, a jednym krzykiem się stała i grozą –
Od krańca po kraniec pusta, a pełna, jak nigdy dotąd –
Wozy! I od rozpaczy, od krzyku ciężko jest wozom…

W nich Żydzi! Włosy rwą z głowy i załamują ręce.
Niektórzy milczą – ich cisza jeszcze głośniejszym jest krzykiem.
Patrzą… Ich wzrok… Czy to jawa? Może zły sen i nic więcej?
Przy nich żydowska policja – zbiry okrutne i dzikie!

A z boku – Niemiec z uśmiechem lekkim spogląda na nich,
Niemiec przystanął z daleka i patrzy – on się nie wtrąca,
On moim Żydom zadaje śmierć żydowskimi rękami!

Icchak. Kacenelson, Pieśń o zamordowanym żydowskim narodzie, Warszawa 1982, s. 23.

Icchak Kacenelson (1886-1944) – wybitny poeta, dramaturg, tłumacz żydowski i hebrajski. W getcie warszawskim prowadził tajną działalność oświatowo-kulturalną. Wywieziony w kwietniu 1943 roku do obozu koncentracyjnego; zamordowany w Oświęcimiu w 1944 roku.
Odpowiedz
4
@ On
dnia 19.08.2019, 10:55 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ On
dnia 19.08.2019, 10:51 · Zgłoś
Wstyd wladzo w jasle powinniscie polskich bohaterów upamietnic
Odpowiedz
2
@ Antoni
dnia 18.08.2019, 22:49 · Zgłoś
Szacunek i pamięć należy się wszystkim zamordowanym mieszkańcom Jasła, ale artykuł i komentarze dotyczyły Żydowskich mieszkańców naszego miasta.
Jak czytam te komentarze Polaków- Patriotów, to stwierdzam, że nasze szkoły mają jeszcze dużo do zrobienia. Dobrze chociaż, że ZS nr3 i nasze lokalne władze to rozumieją.
Odpowiedz
0
@ Pers
dnia 19.08.2019, 02:40 · Zgłoś
Szkoły nie uczą nienawiści.To co tu wypisujecie to dziedzictwo wyniesione z domu i to cała prawda.To w domu przekazywane są wartości z pokolenia na pokolenie.
Odpowiedz
10
@ Dike
dnia 18.08.2019, 22:21 · Zgłoś
,,I proszę o trochę szacunku dla zamordowanych przez Niemców mieszkańców Jasła"
Odpowiedz
0
@ Antoni
dnia 18.08.2019, 22:11 · Zgłoś
Wszystkim wierzącym i praktykującym katolikom hejterom przypominam, że Jezus Chrystus był Żydem. Nie wiem jak można w to wierzyć i jednocześnie pisać takie hejty.
P.S. Matka Boska też była Żydówką, choć niektórzy wierzą że była Polką i urodziła się w Częstochowie.
I proszę o trochę szacunku dla zamordowanych przez Niemców mieszkańców Jasła- Żydów.
Odpowiedz
11
@ Do Antoniego
dnia 18.08.2019, 22:43 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
5
@ per aspera ad astra
dnia 18.08.2019, 22:55 · Zgłoś
Zapomniałeś dodać, że to Żydzi zabili Chrystusa i po dziś dzień go nienawidzą.
Odpowiedz
-5
@ Antoni
dnia 18.08.2019, 23:20 · Zgłoś
Wszyscy chcielibyśmy wierzyć, że wśród nas żyli tylko tacy ludzie jak Karski i rotmistrz Pilecki, ale tak nie było i trzeba mieć tego świadomość. Polacy i Żydzi mają swoje racje i swoje żale. Musimy jednak coś zrobić aby przełamać stereotypowe myślenie w relacjach między naszymi Narodami. Niech młodzi Żydzi poznają młodych Polaków, niech zobaczą jak wygląda Polska i nie odwiedzają tylko Auschwitz i Birkenau. Ale te antysemickie komentarze i pseudopatriotyczne wypowiedzi powodują, że ręce same opadają.
Odpowiedz
-5
@ dragoness
dnia 19.08.2019, 07:39 · Zgłoś
Nie potrzeba modlitw za rozsądnego człowieka.
Odpowiedz
4
@ Józef
dnia 19.08.2019, 11:49 · Zgłoś
Taaaa, a Kopernik też była kobietą-żydówką.
Odpowiedz
-2
@ Dike
dnia 19.08.2019, 19:39 · Zgłoś
Ale..
...bo do ,,tanga" trzeba dwojga.
Odpowiedz
1
@ Nem
dnia 22.08.2019, 13:24 · Zgłoś
Nie zabili a ukrzyżowali,ale zmartwych wstał i to jest prawda.
Odpowiedz
10
@ Janka
dnia 18.08.2019, 22:05 · Zgłoś
I tu nie chodzi o udowadnianie winy tylko o prawdę historyczną , nie można budować pojednania na kłamstwach i obwinianiu jednej strony. Gdyby w Polsce był taki antysemityzm jak podają to nikt by nie przeżył a Ci którzy przeżyli , przeżyli dzięki Polakom którzy ich ratowali z narażeniem swojego życia
Odpowiedz
9
@ Dike
dnia 18.08.2019, 21:34 · Zgłoś
Pięć wdechów i melisa dla wszystkich.
Odpowiedz
3
@ yozef
dnia 18.08.2019, 21:05 · Zgłoś
o tym sie nie pisze ,,,ale jak myslicie jak by sie zachowali zydzi do polakow gdyby sytuacja byla odwrotna ,mysle ze nie pomogli by ,i nic by nie zrobilii ,ale moze sie myle ,,,moze pociagnie ktos te dyskusje ,jaslo staje sie muzeum historycznym o postaci smutnej moze jeszcze by tak wrocila armata na plac zwirki ,dwa mozdzieze w parku a w miejsce ms jaslo czolg t 34 , ktos tu przesadzil ,,czekam az pan profesor hap ,swietny nauczyciel i uczciwy patriota zrobi ereszcie doktorat ,,, wszyscy na to czekaja panie hap ,,,i spojrzy na historie tez z drugiej strony jako doktor ,,,powodzenia zycze jaslanoom i szczescia do rzadzacych ,,,
Odpowiedz
2
@ keller
dnia 18.08.2019, 20:25 · Zgłoś
a co my ,możemy im z tego biednego Jasła zwrócić ? chyba drewno z tych nieszczęsnych drzew co wycieli .
Odpowiedz
16
@ kotletowski
dnia 18.08.2019, 19:56 · Zgłoś
Grzesiu za kasę to i Nelsonowi Mandeli tablice na restauracji powiesi.
Odpowiedz
-2
@ Optymista
dnia 18.08.2019, 19:34 · Zgłoś
Jednak mamy poważny problem z antysemityzmem. Jest jakiś prokurator na forum?
Odpowiedz
12
@ ktoś
dnia 18.08.2019, 17:40 · Zgłoś
Nie można było tej tablicy gdzie indziej zawiesić tylko U Schabinskich ! Schab już i tak zrobił z otoczenia restauracji smalec, mydło i powidło !
Odpowiedz
-8
@ Do ktoś
dnia 18.08.2019, 19:55 · Zgłoś
Brać przykład i się uczyć.Pomysł rodzi sukces.
Odpowiedz
13
@ Kalifornia
dnia 19.08.2019, 02:00 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-6
@ dragoness
dnia 19.08.2019, 07:39 · Zgłoś
Nikt nie zmusza do przychodzenia i płacenia.
Odpowiedz
5
@ per aspera ad astra
dnia 19.08.2019, 20:45 · Zgłoś
Wpis na miarę intelektualisty pełną gębą...
Odpowiedz
17
@ per aspera ad astra
dnia 18.08.2019, 15:52 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-14
@ Omen
dnia 18.08.2019, 16:29 · Zgłoś
Przestań tu pluć jadem bo ci mama internet odłączy i z renciny kieszonkowe wstrzyma
Odpowiedz
-12
@ Salcia
dnia 18.08.2019, 19:08 · Zgłoś
Mama mu nie odłączy bo to nauczyciel. Myśli o kolejnym strajku.
Odpowiedz
13
@ dragoness
dnia 18.08.2019, 19:27 · Zgłoś
Masz problem z nauczycielami? ktoś cię nauczył czytać, pisać, obsługiwać komputer... w sumie nie wiem po co.
Odpowiedz
-7
@ Do dragoness
dnia 18.08.2019, 21:20 · Zgłoś
Tego akurat nauczyła mnie mama więc tak mam problem z nauczycielami
Odpowiedz
5
@ dragoness
dnia 18.08.2019, 21:43 · Zgłoś
Ale o kulturze zapomniała.
Odpowiedz
5
@ jan
dnia 18.08.2019, 15:49 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
14
@ jan
dnia 18.08.2019, 15:42 · Zgłoś
nie ten jest antysemitą co nie lubi żydów , lecz ten kogo żydzi nie lubią
Odpowiedz
3
@ per aspera ad astra
dnia 18.08.2019, 20:54 · Zgłoś
A ten rzekomy antysemityzm, to w języku normalnych ludzi po prostu judeorealizm.
Odpowiedz
21
@ Do miriam
dnia 18.08.2019, 15:35 · Zgłoś
U nas są sami antypolacy. Jak ktoś się wyśmiewa z "Januszów" lub "Grażyn" to taki jest zabawny że boki zrywać. Albo z naszej wiary to się dopiero można pośmiać. Ale z żyda śmichy chichy robić? O co to to nie. To antysemita jest i zaraz z nim prokurator porządek zrobi.
Odpowiedz
-2
@ Miriam
dnia 18.08.2019, 15:26 · Zgłoś
A podobno u nas nie ma antysemityzmu
Odpowiedz
6
@ per aspera ad astra
dnia 18.08.2019, 21:00 · Zgłoś
U nas jest przede wszystkim antypolonizm.
Odpowiedz
9
@ kot w butach
dnia 18.08.2019, 14:32 · Zgłoś
W tym pisowskim mieście jest jeszcze za mało pomników i zróbcie jeszcze pomnik czarnego kota prezesa.
Odpowiedz
13
@ Jasełko
dnia 18.08.2019, 14:21 · Zgłoś
Może burmistrz zrezygnuje z dni wina i zrobi nam dzień żyda wkoncu mamy już dzień romskich się kolejna grupa społeczna szczególnie zasłużona dla Jasła.Szlak mnie trafia jak to czytam i
Odpowiedz
4
@ per aspera ad astra
dnia 18.08.2019, 14:37 · Zgłoś
Wszystko w swoim czasie. Dostanie propozycję nie do odrzucenia i doczekasz się...
Odpowiedz
-3
@ do Moderatora
dnia 18.08.2019, 15:04 · Zgłoś
Kto pozwala komentować osobnikowi -per aspera ad astra ? Za to co napisał w 10 postach to minimum 2 lata od prokuratora.
Odpowiedz
-5
@ Do do moderatora
dnia 18.08.2019, 15:26 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ per aspera ad astra
dnia 18.08.2019, 20:51 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-6
@ Salcia
dnia 18.08.2019, 21:12 · Zgłoś
Człowieku jestem Żydem Europejczykiem
zamieszkujący terytorium Polski kraju członkowskiego UE.
Odpowiedz
2
@ per aspera ad astra
dnia 18.08.2019, 21:26 · Zgłoś
Urzekła mnie twoja historia, czyli - co z tego? Chcesz dobrych relacji z Polakami? Zatem, czy bronisz Polski, kiedy żydostwo światowe jawnie pluje na nią? Mówisz uczciwie o takich gadach jak Rumkowski, Morel, Brystigier, Różański, Danielak, Michnikm, Berman et consortes? Reagujesz na kłamstwa i paszkwile Kosińskiego oraz Grossa? Nie zapominasz o Sonderkommando, Policji żydowską w gettach, witaniu wroga kwiatami? Wspominasz o ratowaniu Żydów przez Polaków, podczas gdy ci od zawsze dążyli co najmniej do tzw. suwerenności wyspowej w największych miastach? Jeśli tak, to ok - jesteś porządny człowiek, bo i takich Żydów była i jest częśc na terenach Rzeczypospolitej.
Odpowiedz
6
@ ad
dnia 19.08.2019, 09:02 · Zgłoś
Przeczytałem wszystkie komentarze "per aspera ad astra" i nie widzę jednego słowa, którym obraziłby kogokolwiek. Mało tego w 100% wyraża i moje myśli i przekonania. Składam mu gratulacje i podziękowania za postawę.
Odpowiedz
-2
@ ixi
dnia 19.08.2019, 22:40 · Zgłoś
To tak dla balansu z propagandzista ą dragoness.. :)
Odpowiedz
13
@ Tak dla NIE
dnia 18.08.2019, 14:16 · Zgłoś
Tak samo myślę. My nic nie musimy. Zrobimy coś jeśli zechcemy. Nikt nie będzie nas przymuszał do kajania się przed tymi co chcą Polskę nam ograbić. Przy okazji jestem w szoku po przeczytaniu artykułu że ktoś prowadzi wśród dzieci w szkole taką indoktrynację.
Odpowiedz
-13
@ dragoness
dnia 18.08.2019, 15:43 · Zgłoś
Jaką indoktrynację?
Odpowiedz
20
@ do dragoness
dnia 18.08.2019, 18:08 · Zgłoś
A taką, że uczy się dzieci tylko części historii relacji polsko-żydowskich. Gdyby uczono dzieci całej prawdy, także tej niewygodnej dla żydów, można by temu przyklasnąć. Niech Pani Białek uczy o Haimie Rumkowskim, o judenratach, o udziale tej nacji w zbrodniach stalinowskich na polskich patriotach po wojnie. Wtedy to będzie nauka, dziś, podanie wiedzy w szczątkowej formie, to indoktrynacja.
Odpowiedz
13
@ ixi
dnia 18.08.2019, 19:14 · Zgłoś
Dragoness niech jedzie do Auschwitz z klasą i niech wezmą że sobą polskie flagi.. Polskie flagi są zakazane, izraelskie.. nie! Boże i ty uczysz?!
Odpowiedz
3
@ ixi
dnia 19.08.2019, 22:38 · Zgłoś
To dlaczego nie ma sali poświęconej Świętemu ojcu Maksymilian Kolbe? Dlaczego nie ma szacownej sali poświęconej chyba największe u bohaterowi tej wojny Rotmistrzowi Pileckiemu?
Odpowiedz
7
@ jaslooso
dnia 18.08.2019, 14:10 · Zgłoś
Ciekawe jak długo bedzie wisiec ta tablica...
Odpowiedz
0
@ Sędzia na tel
dnia 18.08.2019, 20:40 · Zgłoś
Aż zmieni się opcja polityczna
Odpowiedz
6
@ NIE
dnia 18.08.2019, 14:07 · Zgłoś
Wcale, nie musimy!
Odpowiedz
-9
@ Man
dnia 18.08.2019, 13:28 · Zgłoś
Jak was ludzie czytam to mi się rzygać chce
Odpowiedz
33
@ ixi
dnia 18.08.2019, 12:10 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-3
@ Definicja ANTYSEMITY
dnia 18.08.2019, 14:16 · Zgłoś
Przydomek dawany przez aszkenazis tym co nie chcą płacić albo tym co myślą jak np. ixi
Odpowiedz
12
@ ixi
dnia 18.08.2019, 19:04 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
3
@ ixi
dnia 18.08.2019, 19:08 · Zgłoś
Szach, mat.. Definicja nowomowy
Odpowiedz
11
@ per aspera ad astra
dnia 18.08.2019, 11:40 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
-7
@ Jaztąd.
dnia 18.08.2019, 11:39 · Zgłoś
Co takiego ??
Odpowiedz
9
@ ksiądz Mateusz
dnia 18.08.2019, 11:33 · Zgłoś
Goje upamiętniają pejsatych.
Odpowiedz
26
@ Nikki
dnia 18.08.2019, 10:31 · Zgłoś
A może pan Malec zainicjowałby akcję upamiętniania (np. tablicami na terenie Izraela) pamięci Polaków, którzy oddali życie za ratowanie Żydów? To byłoby dopiero przełamywanie schematów - bo przecież według powszechnego mniemania w Izraelu, to Polacy są już nie współsprawcami, ale wręcz głównymi wykonawcami tzw. holocaustu. Panie Malec, to dopiero misja! Tylko jeden problem, prawda? Na tym nie da się zarobić.
Odpowiedz
-16
@ Mistrzowie interesów
dnia 18.08.2019, 11:48 · Zgłoś
Jest taka powiastka:w kałuży błota leżał "grosik",Polak ominął a Żyd podniósł i schował do kieszeni.Później Polak chciał kupić piwo i brakło mu akurat tego grosika- pomyślał,iż warto cenić każdy grosz.Obecnie w wielu domach wisi obrazek bogatego Żyda z sakiewką,którego głaszczą w dzień sabatu,mówiąc"Żydku,Żydku,daj pieniążka"-to działa.
Odpowiedz
3
@ mela
dnia 18.08.2019, 15:41 · Zgłoś
No popatrz. Za czasów Piastów Żydów tu nie było, a handel niewolnikami kwitł w najlepsze.
Odpowiedz
6
@ Znający temat
dnia 18.08.2019, 09:56 · Zgłoś
Nasi starsi bracia w wierze, którzy żyli i pracowali dla dobra Rzeczypospolitych
Odpowiedz
8
@ nic
dnia 18.08.2019, 19:49 · Zgłoś
Poczytaj jak ci "bracia" nic nie robili w walce o niepodległość przez te wszystkie dziesiątki lat pod zaborami i jak zaraz po odzyskaniu niepodległości w 1918 zażądali za to przyznania Żydom w odbudowanym państwie polskim konstytucyjnie zagwarantowanej autonomii narodowej.
Odpowiedz
28
@ Janka
dnia 18.08.2019, 09:02 · Zgłoś
Do dziś cicho się mówi o majątkach niektórych rodzin w Jaśle , szczególnie tych mieszkających w okolicach Rynku i nie tylko. Żydowscy sąsiedzi oddawali im w depozyt swoje oszczędności z nadzieją że kiedyś wrócą ...
Odpowiedz
-16
@ Sędzia na tel
dnia 18.08.2019, 09:19 · Zgłoś
Czas aby zwrocili depozyty oraz nieruchomości zajęte po wojnie
Odpowiedz
5
@ Salcia
dnia 18.08.2019, 11:14 · Zgłoś
Do@Jaksa. Aj-Waj! Na forum ich znajdziesz.
Odpowiedz
1
@ Miesz
dnia 23.08.2019, 09:06 · Zgłoś
Żydki to mogły przyjechać i Polskę odbudować!!! A teraz oddawać majątki które Polacy po wojnie idbudowali!!!
Odpowiedz
10
@ do wszystkich
dnia 18.08.2019, 08:38 · Zgłoś
Dobrze wyksztalceni hehe skąd mieli pieniądze na kształcenie? Przecież bida była hehehe wiem szarwag
Odpowiedz
6
@ koko
dnia 18.08.2019, 09:52 · Zgłoś
Minusuja napweno pokrzywdzeni hehe dlaczego caly swiat nie lubi tej nacji?
Odpowiedz
5
@ ypsylon
dnia 19.08.2019, 08:52 · Zgłoś
„Musimy wzmacniać wzajemne relacje” ??? Kto nas do tego zmusza? Oni mają swoje Państwo, a my swoje. Jako ludzie powinniśmy się wszyscy szanować i tyle. Ale żebyśmy musieli wzmacniać wzajemne relacje? Z kim pytam? Z Żydami?
Odpowiedz
28
@ zeniu
dnia 18.08.2019, 08:25 · Zgłoś
Znów kolejna tablica w Jaśle
Odpowiedz
23
@ brawo redakcja
dnia 18.08.2019, 21:50 · Zgłoś
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Odpowiedz
10
@ dragoness
dnia 19.08.2019, 00:24 · Zgłoś
[Komentarz nie na temat]
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: [email protected]
Telefonicznie: 508 772 657