Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Na co mogą liczyć rolnicy w nowej perspektywie finansowej?

21

W Tarnowcu odbyła się konferencja na temat pomocy finansowej dla rolników na lata 2014-2020. Wzięli w niej udział przede wszystkim rolnicy większych i mniejszych gospodarstw rolnych, sołtysi, strażacy oraz koła gospodyń wiejskich.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi pracuje nad Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 w celu wsparcia rolników w prowadzeniu swoich gospodarstw rolnych. Przede wszystkim głównym założeniem programu jest skoncentrowanie się na ich rozwoju i możliwości uzyskiwania wyższych dochodów.

Waldemar Guba, zastępca dyrektora Departamentu Unii Europejskiej Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi podczas konferencji wyjaśniał, na czym ma polegać pomoc dla małych przedsiębiorstw gospodarstw rolnych w Polsce w nowej perspektywie finansowej. - Ważne jest, aby rolnicy z wyprzedzeniem zapoznali się z tymi informacjami, które mogliby uwzględnić w podjęciu decyzji inwestycyjnych, produkcyjnych. Jeśli chodzi o system płatności bezpośrednich to w tych nowych rozwiązaniach są preferencje dla małych gospodarstw w zakresie możliwości wyższego wsparcia oraz w zakresie uproszczeń na poziomie wnioskowania realizacji płatności. To ważna informacja dla rolników z tego regionu, gdzie dominują małe gospodarstwa. W programie Rozwoju Obszarów Wiejskich też są pewne instrumenty, które zachęcają rolników do współpracy. To przecież jest zadanie dla małych gospodarstw, żeby myślały o zwiększaniu swojej siły na rynku.

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zaproponowało takie instrumenty pomocy finansowej jak: restrukturyzację małych gospodarstw, modernizację gospodarstw rolnych, premię na rozpoczęcie działalności pozarolniczej, rolnictwo ekologiczne, systemy jakości produktów rolnych i środków spożywczych, program rolnośrodowiskowo-klimatyczny, tworzenie grup producentów rolnych, doradztwo, transfer wiedzy i innowacji oraz podejście LEADER. Metody te są skierowane do rolników posiadających małe gospodarstwa rolne o niewielkiej produkcji i niskich dochodach.

- Konferencja ma na celu pogłębienie wiedzy na temat rolnictwa, możliwości działania organizacji pozarządowych, a także wystosowanie wniosków do parlamentarzystów i ministra rolnictwa w sprawach istotnych dla wsi. Szczególnie zabiegamy o regulację cen, by nie było dołków i górek zarówno mięsnych i mlecznych - zaznaczał Stanisław Lawera, prezes Stowarzyszenia Sołtysów Województwa Podkarpackiego, sołtys Tarnowca. - Zależy nam również na tym, aby młodzi rolnicy na starcie mieli szczególne przywileje. W gminie Tarnowiec jest około 10 rolników takich, których obszar gospodarowania jest ponad 10 ha. Pozostali prowadzą małe gospodarstwa oscylujące na granicy ubóstwa – dodaje.

(Red.)

Reklama

Komentarze: 21

Dodaj komentarz Widok:
10
@ córka rolnika
dnia 15.09.2013, 11:51 · Zgłoś
Prawda jest taka, że fakt, iż pracuje się na roli, zajmuje się [...] jest wyśmiewany przez resztę środowiska w którym się żyje. Moim zdaniem najgorzej mają dzieci w podstawówkach i gimnazjach- przykład: wyśmiewają mojego brata tylko dla tego że rodzice zajmują się hodowlą krów.. Przecież to jest chore- ludzie ciężko pracują, ledwo się wiąże koniec z końcem a więcej szacunku inni darzą [...] albo złodziei...
Odpowiedz
1
@ ciekawe
dnia 14.09.2013, 20:33 · Zgłoś
nie przejmuj się ,że taka mała marchewka - najważniejsze ,że dobry z niego chłop...
Odpowiedz
7
@ agent 009
dnia 14.09.2013, 21:38 · Zgłoś
może i dobry z niego chłop ale Zocha lubi duuużą marchewkę i kupuje ją w Kauflandzie,a powinna mieć na miejscu w domu
Odpowiedz
-3
@ [...]
dnia 14.09.2013, 20:26 · Zgłoś
a jaką piękną marchew moja Zocha dziś kupiła u nas nigdy takiej nie bylo
Odpowiedz
1
@ [...]
dnia 14.09.2013, 18:43 · Zgłoś
a moja Zocha mówiła żeby nie robić w polu ,bo ona zarobi więcej w fabryce , a w kauflandzie ,kupiła marchew po 0,89zł, dlatego nie orałem
Odpowiedz
10
@ agent 009
dnia 14.09.2013, 19:55 · Zgłoś
Oj niedobrze [...],jeśli nie orzesz,to uważaj,bo twoja Zocha poszuka sobie innego,chyba,że będzie używała marchewki z Kauflandu,to wtedy też nie będziesz jej potrzebny.
Odpowiedz
0
@ b
dnia 15.09.2013, 12:10 · Zgłoś
Ta marchew to [...] chemiczne a nie warzywo
Odpowiedz
-12
@ 1234
dnia 14.09.2013, 18:09 · Zgłoś
Rolnik narzeka ze dokladaja a za co kupuja drogie ciągniki i maszyny, krus państwo oplaci dotacje do paliwa ma dotacje unijne ma
Odpowiedz
13
@ agent 009
dnia 14.09.2013, 19:58 · Zgłoś
Jeśli jest tak wspaniale,to kupuj ziemię i zostań rolnikiem.Będziesz kupował drogie ciągniki,maszyny,samochody i będziesz miał dotację do paliwa,nie wspomnę o dotacjach unijnych.
Odpowiedz
-8
@ piany rolnik
dnia 14.09.2013, 16:29 · Zgłoś
nie budzie świnioków czym kormić, chlieba nie budzie, mlieka nie budzie, budzie trahedia, normalnie kaszmar
Odpowiedz
-1
@ ciekawe
dnia 14.09.2013, 20:31 · Zgłoś
no i mądry ty jesteś???
Odpowiedz
0
@ piany rolnik 2
dnia 15.09.2013, 03:33 · Zgłoś
a widzioł [...] rolnika? "radio chliew" słuchoł jak wrócił trahtorem z polia, za to taki mądry!!!
Odpowiedz
1
@ 01
dnia 14.09.2013, 15:51 · Zgłoś
Ruszyła kampania wyborcza , a dowodem na to jest obecność kół gospodyń [...] i strażaków. To właśnie te dwie organizacje wraz ze swoją rodziną tworzą główny mało wymagający lokalny elektorat.
Odpowiedz
3
@ kkksssss
dnia 14.09.2013, 15:32 · Zgłoś
no tak, o takich rzeczach piszecie, a o tym, że chłopaka w Tarnowcu nożem dźgnęli i jest w kiepskim stanie w szpitalu to już nie łaska ludzi poinformować...
Odpowiedz
3
@ emm.
dnia 14.09.2013, 19:17 · Zgłoś
No napisać tak ciężko... Ten chłopak, który to zrobił już dawno powinien wylądować w [...].
Odpowiedz
7
@ zibi
dnia 14.09.2013, 12:38 · Zgłoś
POd patronatem radnego Lawery z PO rolnicy mogą liczyć tylko na siebie i na to,że Tusk nie odbierze im ziemi i reszty nadziei!
Odpowiedz
1
@ gonzo
dnia 14.09.2013, 10:00 · Zgłoś
w okolicy Jasła nie ma rolników , dlatego kopią motyką
Odpowiedz
10
@ rolny rolnik
dnia 14.09.2013, 07:20 · Zgłoś
rolnicy w naszyn kraju mogą liczyć napewno na cięzką prace...garba na plecach...i opłakane grosze...do tego złośliwe [...] gadanie i wysmiewanie sie z ludzi, którzy w swoim życiu użyli tylko na robocie...przejezdrzając ostatnio przez jasło ludzie ziemniaki kopią motyką i to było jasło nie wieś...piszę to dlatego bo artukuł jest z jasełka...macie UNIE a zobaczcie jak wygladają rolnicy za granicą...
Odpowiedz
19
@ dzidek
dnia 14.09.2013, 00:43 · Zgłoś
jak to? "na co może liczyć polski rolnik"? TYLKO NA SIEBIE!!!
Odpowiedz
8
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 13.09.2013, 23:44 · Zgłoś
Dzisiaj na proteście pod sejmem "nasze elyty" dały plamę : nie znalazł się nikt z pośród nachalnych "nagabywaczy medialnych" i innych" paparatzich", kto umiałby odpowiedzieć na proste pytaniem : czy posiadamy jakiekolwiek media publiczne i jaka jest ich rola w przedstawianiu , czy nagłaśnianiu protestów związkowych, czy pomocy w dialogu, czy debacie narodowej na temat wyjścia z impasu i rozwoju ekonomicznego kraju...
Odpowiedz
8
@ ciekawe
dnia 13.09.2013, 23:19 · Zgłoś
na co mogą liczyć rolnicy w naszym kraju --- pewnie na opodatkowanie rolników --- na więcej pewnie nie...
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.