Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Nadesłane prze naszego Czytelnika: Gigantyczna powódź w Jaśle

27
Takiej powodzi w Jaśle szczególnie na rzece Ropie nie było od ponad 100 lat. Za to dokładnie 04.06.2006 r. taka powódź była na rzece Wisłoce. Dzisiaj była czwarta rocznica powodzi stulecia na Wisłoce, gdzie podobnie zalało Jasło, wtedy dzielnice Gądki, Niegłowice, Krajowice. Teraz inna rzeka - rzeka Ropa zrobiła swoją powódź stulecia. Jasło jest odcięte od świata na kilka miesięcy co najmniej z dwóch stron.

Do Krosna droga jest zamknięta.

Droga do Gorlic zniknęła wraz z asfaltem, pozrywało też mostki.

Droga do Pilzna obsunęła się w Bukowej (podczas  środowej powodzi 03.06.2010 r). i pozrywało mostki w Kołaczycach po czwartkowej nawałnicy.

Przejazd przez centrum Jasła jest niemożliwy, bo zalało rynek na dole.

Obwodnica jest pod 1 metrową warstwą wody.

Droga na Rzeszów nieprzejezdna w Lubli.

W Jaśle osiedle Szajnochy, jest pod 2,5 metrową warstwą wody.    

3/4 Jasła jest pod wodą.

Nawet Komenda Państwowej Straży Pożarnej w Jaśle została zalana na wysokość ok 1,5 metra.

W Jaśle wiele osób nie zdążyło przeparkować samochodów. Zostały zalane po dach.





W Trzcinicy oraz Skołyszynie, wojsko helikopterami ewakuowało z dachów ludzi, którzy nie zdążyli uciec z domów. Niektórzy mieli niecałe 5 minut czasu na zabranie najpotrzebniejszych rzeczy. Nurt był tak straszny, że silniki w łodziach były za słabe. Mnie i kilku strażakom woda zaczęła odcinać drogę ucieczki w pobliżu Karpackiej Troi. Jest tam najniżej.  Uciekaliśmy w wodzie prawie po klatkę piersiową. Kilkanaście minut później widać było tylko dachy domów...

Cała akcja w Trzcinicy od pierwszych minut przerwania wału (ok 9.00 rano) do całkowitego zalania trwała ok 4 godzin. Później pozostało tylko patrzeć jak wszystko znika pod wodą i uciekać bo zaczęło podmywać most. W przeciągu tego czasu Trzcinica w niektórych miejscach znalazła się pod prawie 4 metrową wodą. Podobnie inne miejscowości, takie jak Przysieki, Skołyszyn. Utopiło się mnóstwo zwierząt, których nie zdążyliśmy uratować.

Tragedia, po prostu tragedia.

W Brzyściu po raz kolejny obsunęła się góra. Domy, które ostały się podczas osuwiska po pierwszej powodzi 2 tygodnie temu, teraz zostały dotkliwie uszkodzone. Na drodze asfaltowej pozostało ok 2 metry zwałów błota.


Marcin Wiącek
Reklama

Komentarze: 27

Dodaj komentarz Widok:
0
@ zalany
dnia 06.06.2010, 20:26 · Zgłoś
ja też pod wodą ale to co się dzieje nie mieści się w głowie tego nie da sie opisac
Odpowiedz
0
@ szuedat
dnia 06.06.2010, 05:25 · Zgłoś
dlaczego Gądki zostały zalane pomimo tak potężnych wałów.gdzieś muśi być błąd.woda przyszła od osiedla w Niegłowicach gdzie nie ma wałów.
Odpowiedz
0
@ Powodzian
dnia 05.06.2010, 21:13 · Zgłoś
http://www10.speedyshare.com/files/22808874/download/DSC00817.JPG stan wody dnia 04.06.2010 z godziny 16. 11 na gimnazjum nr 2
Odpowiedz
0
@ nie zalany
dnia 05.06.2010, 20:38 · Zgłoś
Jak się ma zbiornik w Klimkówce do sytuacji powodziowej w Jaśle. Podobno miał chronić.
Odpowiedz
1
@ Gustek
dnia 05.06.2010, 15:10 · Zgłoś
Droga Rzeszów - Warzyce jest przejezdna. Z Rzeszowa do Krosna także można spokojnie jechać.
Odpowiedz
0
@ Świadek
dnia 05.06.2010, 13:55 · Zgłoś
Gimnazjum ma zalane szatnie... woda była po sam sufit...
Odpowiedz
1
@ ......
dnia 05.06.2010, 09:16 · Zgłoś
Czy ktoś wie w jakim stopniu zalana jest ulica SZkolna, a konkretnie Gimnazjum nr 2? CZy uda się częściowo usunąć zniszczenia i CZY DZIECI PÓJDĄ W PONIEDZIAŁEK DO SZKOŁY??? P.S. Wyrazy współczucia dla wszystkich, którym ta powódź zabrała dorobek ich życia. Osobiście uważam, że wydrzenia ostatnich misięcy w kraju i na świecie są dobitnymi znakami czasów ostatecznych, w których przyszło nam żyć.
Odpowiedz
0
@ mFQ.
dnia 05.06.2010, 08:54 · Zgłoś
Slima też zalało :(
Odpowiedz
0
@ TTT
dnia 05.06.2010, 08:39 · Zgłoś
Nie wie ktoś jak z drogą z Jasła do Skołyszyna? da się przejechać?
Odpowiedz
0
@ porażka
dnia 05.06.2010, 08:09 · Zgłoś
podziękujmy za deptak, przeprośmy, że chcieliśmy wały
cała ta burmistrz i starosta na śmietnik
Odpowiedz
0
@ vogel
dnia 05.06.2010, 07:54 · Zgłoś
Zamiast deptaków jaśnie wielmożnej należało wały uszczelniać- przecież od lat nie konserwowane.
Odpowiedz
1
@ Awe
dnia 05.06.2010, 07:52 · Zgłoś
Ten materiał pisał chyba jakiś poeta... :O opisuje tylko swoje tereny, subiektywizm w 100%... Dane zawyża chyba poto, ażeby wprowadzić ludzi w jeszcze większą depresję. Powinno się 2 razy zastanowić przed zamieszczaniem takiego materiału.
Jasło - trzymaj się!!!
Odpowiedz
0
@ Jaślanin
dnia 05.06.2010, 07:51 · Zgłoś
Mój mąż dostał się dziś do pracy do miasta od strony czteropasmówki przez Górkę Klasztorną.
Odpowiedz
0
@ dzasti
dnia 05.06.2010, 07:07 · Zgłoś
jak wrocic z tarnowa ? :/
Odpowiedz
-1
@ woj
dnia 05.06.2010, 01:58 · Zgłoś
wczoraj ok 15-16 bez większego problemu dało rade przejechać drogą warzyce - lubla - frysztak; droga dalej na rzeszów też chyba przejezdna; w razie czego można próbować potem górami w strone dębicy; ciężko ale dało rade przejechac; dzis powinno byc już w miare normalnie...
Odpowiedz
0
@ Rudolf
dnia 05.06.2010, 00:38 · Zgłoś
Kosztem "zielonego rynku" pompowali wodę z ZUSU. Ludzie mogą pływać, papierki ważniejsze bo przecież to kasa dla nich.
Odpowiedz
0
@ yorker
dnia 05.06.2010, 00:35 · Zgłoś
Ludzie chca przyjechać do swoich domów, ale nie wiedza którędy mogą dostać się do Jasła?

napiszcie, które drogi są przejezdne?
co z drogą z Rzeszowa, co z drogą z krosna? jak droga z Pilzna?
Odpowiedz
0
@ ansa
dnia 05.06.2010, 00:34 · Zgłoś
aż nie chcę się wierzyć... tragedia.
Odpowiedz
0
@ sjerdzi
dnia 05.06.2010, 00:28 · Zgłoś
jaselko!!:(:(
Odpowiedz
0
@ yacza
dnia 05.06.2010, 00:25 · Zgłoś
szok co sie dzieje:/ale czemu o jareniówce nic nie ma :/ tam nie ma wody czy co???? wójt ma gdzieś władze to samo cooo tam nikt nie jest ważny???oczywiście najważniejsze jasło;/ to jest żal dopiero:/ gdzie te władze jasła ;/
Odpowiedz
0
@ tomi
dnia 05.06.2010, 00:23 · Zgłoś
jak mam jutro dojechać z Jasła do Rzeszowa ??
Odpowiedz
1
@ lol
dnia 05.06.2010, 00:18 · Zgłoś
;-(
Odpowiedz
0
@ konstancja ;-(
dnia 05.06.2010, 00:16 · Zgłoś
Po ostatnich wydarzeniach w naszym kraju i na świecie mam przeczucie(jako osoba wierząca),że to są ''znaki końca''
Odpowiedz
1
@ proxy
dnia 05.06.2010, 00:00 · Zgłoś
Normalnie trudno w to uwierzyć jak jakieś sci-fi...
Wrzućcie jakieś zdjęcia okolic Skołyszyna.
Odpowiedz
1
@ Czarna
dnia 04.06.2010, 23:56 · Zgłoś
czyli z Jasła nie da się wyjechać? ;/
ja dziś koło 15 chciałam się do Jasła dostać autobusem relacji Katowice- Iwonicz Zdrój, drogę zakończyliśmy w Pilznie, gdzie powiedziano nam, że Jasło jest odcięte od świata...
Odpowiedz
-2
@ ana
dnia 04.06.2010, 23:34 · Zgłoś
tu nie ma co komentować mozna tylko zapłakać
Odpowiedz
0
@ zal
dnia 04.06.2010, 23:22 · Zgłoś
co tu komentowac szok i tyle sam dzis miałem strach tragedia i tyle
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.