Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Narty damskie a narty męskie – czym się różnią?

1

Wielu narciarzy uważa, że jedyne różnice pomiędzy nartami damskimi i męskimi są czysto kosmetyczne. Jednak tak nie jest: istnieją realne różnice w zakresie elastyczności nart, długości, szerokości i wagi. Narty damskie są zaprojektowane tak, aby pasowały do budowy ciała i potrzeb narciarki. Ogólnie rzecz biorąc, narty dla kobiet są o 20% mniej sztywne i o 20% lżejsze, a ich pozycja do jazdy jest przesunięta nieco do przodu, aby sprostać kobiecemu środkowi ciężkości.

Narty damskie i narty męskie: główne różnice

Sztywność

Jeśli porówna się narty damskie i męskie pod względem sztywności, można zauważyć, że narty damskie są mniej sztywne niż męskie. Narty damskie są zaprojektowane z myślą o większej elastyczności, dzięki czemu narty biegowe mogą się wygiąć lub oprzeć na śniegu przy mniejszym ciężarze. Daje to narciarce możliwość szybszego skręcania. Narty takie szybciej reagują na przeniesienie ciężaru ciała z jednej stopy na drugą.

Waga

Aby zmniejszyć sztywność nart damskich, producenci stosują bardziej elastyczne materiały. Dzięki temu narty stają się lżejsze. Jeśli zdecydujesz się na narty damskie, kiedy następnym razem wybierzesz się na swój ulubiony stok, powinnaś spodziewać się, że narty będą o około 20% lżejsze. Jeśli przejdzie się na naukę jazdy na nartach przy użyciu prawidłowej techniki, nie powinno się podnosić nart w żadnym momencie skrętu równoległego. Zmniejszona masa ma swoje zalety. Jedną z korzyści jest to, że mniej obciąża nogi narciarza w ciągu biegu. Ułatwia to również narciarzowi wprowadzenie nart na stok.

Długość i szerokość

Przy porównywaniu nart męskich z damskimi, długość i szerokość to cechy, których nie można pominąć. W porównaniu z nartami męskimi, narty damskie są z reguły węższe. Dzieje się tak zazwyczaj dlatego, że narty damskie są znacznie lżejsze i nie wymagają dużej siły nośnej na śniegu. Narty są również proporcjonalnie zwężone, aby dopasować się do krótszej długości nart. Ponieważ długość nart ma znaczący wpływ na osiągi biegu, jest to kluczowa kwestia, którą należy wziąć pod uwagę przed zakupem nowych nart.

O ile nie jesteś początkującym narciarzem, narty, na które się zdecydujesz, po założeniu kasku, powinny sięgać ci przynajmniej do nosa. Jeśli jesteś zaawansowanym narciarzem, narta powinna sięgać Ci do czoła.

Pozycja do jazdy

Na początku artykułu zaznaczyliśmy, że pozycja do jazdy jest istotnym czynnikiem rozróżniającym, gdy mówimy o nartach damskich i męskich. W nartach damskich należy spodziewać się przesunięcia pozycji do jazdy o kilka centymetrów do przodu.

Jeśli weźmiemy narty damskie i męskie w tym samym rozmiarze i ustawimy je obok siebie, zauważymy, że punkt, w którym kobiety montują wiązania, znajduje się około 2 centymetry do przodu. Przeczytaj więcej na https://polski-portal.com/.

Materiał zewnętrzny

Napisany dnia: 27.09.2021, 09:19
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ Narty
dnia 29.09.2021, 04:30
Ocena
komentarza:
0
Zasada działania jest taka sama, wszystko inne ma mniejsze znaczenie
Dodaj komentarz
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • Kto napadł na 23-latka i dlaczego? Sprawę bada policja

  W minioną niedzielę około godziny 3 nad ranem przy ul. Wojska Polskiego w Jaśle miało dojść do pobicia 23-letniego mieszkańca powiatu jasielskiego. Mężczyzna zgłosił się do szpitala, a następnie powiadomił o sprawie policję.

 • Ksiądz nie przyjdzie do parafian z wizytą duszpasterską

  Kuria Diecezji Rzeszowskiej wydała zalecenia dotyczące tegorocznej wizyty duszpasterskiej. Wiadomo już, że tradycyjnej kolędy nie będzie. Księża nie odwiedzą parafian w ich mieszkaniach i domach. Proboszczowie mogą jednak zorganizować spotkania dla grup wiernych w kościele.

 • Setki jaślan na spotkaniu z Mikołajem w jasielskim parku

   

  Do Parku Miejskiego w Jaśle zawitał dzisiaj Mikołaj. Na spotkanie z dziećmi przybył bryczką. Nie zjawił się rzecz jasna z pustymi rękami. Przez ponad godzinę rozdawał bowiem prezenty dla najmłodszych jaślan.

 • Planeta Psa - Psi fryzjer - wkrótce otwarcie!

  Już w środę, 15 grudnia wielkie otwarcie nowego salonu fryzjerskiego dla psów i kotów Planeta Psa! Super promocja!

 • To nie mogło skończyć się inaczej. Ten chłopak jest stworzony do tego, żeby sięgać po najwyższe laury w karate kyokushin

   

  Kamil Mastaj to podręcznikowy przykład tego, jak skromny chłopak z małej miejscowości, dzięki olbrzymiej determinacji i ciężkiej pracy, może osiągnąć sukces sportowy. Lata treningu i wyrzeczeń, wychowanego w podjasielskiej Świerchowej chłopaka, zaprowadziły na sam szczyt kariery zawodowego sportowca. Dzisiaj Kamil z dumą może prezentować złote medale mistrzostw Polski, Europy oraz Świata w karate kyokushin. O swojej drodze do spełnienia sportowych marzeń i nie tylko opowiedział w obszernym wywiadzie udzielonym naszej redakcji.    

 • Ruszyła druga edycja Świątecznej Paczki dla Domu Dziecka w Kołaczycach

   

  Młody jaślanin Szymon Strączek po raz drugi jest inicjatorem zbiórki na rzecz dzieci z Domu Dziecka w Kołaczycach. W ubiegłym roku za sprawą jego pomysłu została dla nich przygotowana świąteczna paczka. Podczas pierwszej edycji zebrano blisko 5 tysięcy złotych. Śladem ubiegłego roku ruszyła kolejna zbiórka, z której dochód zostanie przeznaczony na najbardziej potrzebne rzeczy.

 • Kiedy Warto Wywiercić Studnię Głębinową?

   

  Czym są studnie głębinowe? Kiedy warto zdecydować się na odwiert? Jaką firmę wybrać, aby spełniała wszystkie nasze oczekiwania? Sprawdź koniecznie!

 • Oferta wigilijna Baru Mlecznego „Wojtek”

   

  Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Niedługo rozpoczniemy przygotowania do najbardziej radosnego święta w roku. Już dzisiaj wielu z nas zastanawia się, jakie potrawy pojawią się na wigilijnym stole. Będzie można je zamówić w Barze Mlecznym „Wojtek”, który przygotował specjalną ofertę wigilijną dla swoich klientów.

 • Pakiet alertowy obostrzeń. Nowe restrykcje w kraju

  Minister zdrowia Adam Niedzielski podczas dzisiejszej konferencji prasowej przedstawił pakiet alertowy obostrzeń związany z pojawieniem się nowego wariantu koronawirusa o nazwie Omikron. Od 1 grudnia obowiązywać będą nowe obostrzenia w kraju. Zostaną również uszczelnione granice i będzie obowiązywał zakaz lotów do siedmiu krajów afrykańskich.

 • Podwyżka dla burmistrza Jasła przegłosowana. Wyższe diety otrzymywać będą również miejscy radni

   

  Rada Miejska Jasła podjęła uchwałę w sprawie ustalenia wynagrodzenia Ryszarda Pabiana, Teraz, będzie on otrzymywał wyższą niż dotychczas pensję. Burmistrz zarabiał będzie niespełna 20 tys. zł brutto. Od stycznia przyszłego roku, wyższe diety otrzymywać będą także miejscy radni.

 • Wybrany asortyment pieczywa zamawiaj online. Odbierz je w sklepach Społem i Gama

   

  Poszukujesz wartościowego pieczywa? Znajdziesz je w sklepach sieci Społem i Gama. Teraz, chleby o obniżonej zawartości węglowodanów, wyższej zawartości białka i błonnika oraz o niskim indeksie glikemicznym można zamawiać online i odebrać w wybranym sklepie na terenie Jasła.  

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105