Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

„Nasza gmina powinna podążać obraną już ścieżką rozwoju”. Wywiad z Wiktorem Barańskim – kandydatem na urząd wójta gminy Tarnowiec

Od wielu miesięcy przygotowywał się do roli wójta. W zbliżających się wyborach Wiktor Barański walczył będzie o objęcie sterów w gminie Tarnowiec. Plan doświadczonego urzędnika i samorządowca na rozwój gminy daje gwarancję kontynuacji dla przyjętego przed laty programu zrównoważonego rozwoju. Kluczowymi jego elementami są infrastruktura i podniesienie jakości życia mieszkańców. O swoim pomyśle na gminę Tarnowiec kandydat na urząd wójta opowiedział w obszernym wywiadzie.

Wiktor Barański/fot. Marcin Dziedzic 

M.D.: Gmina Tarnowiec od kilku lat podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju. Spora w tym zasługa Jana Czubika. Pan jako jego zastępca jest jednym z gwarantów kontynuacji zapoczątkowanego za jego pierwszej kadencji projektu. Jakie powinny być kierunki rozwoju gminy w kolejnych latach?

Wiktor Barański: Wybory, które odbędą się już wkrótce będą miały olbrzymie znaczenie dla przyszłości gminy Tarnowiec. Jako bliski współpracownik wójta Jana Czubika, pragnę, aby nasza gmina konsekwentnie kroczyła wyznaczonym kilka lat temu szlakiem. To, co wydarzy się po głosowaniu powinno mieć charakter kontynuacji drugiej kadencji zmarłego wójta, który wyznaczył gminie nowe ambitne cele. Powinniśmy zrobić wszystko, aby je osiągnąć. Warto podkreślić, że wiele z zadań o kluczowym znaczeniu dla mieszkańców gminy Tarnowiec znajduje się w fazie realizacji. Potrzeba konsekwencji i cierpliwości, aby mogły one w przyszłości nam służyć. Nie można również zapomnieć o niezwykle istotnej zasadzie zrównoważonego rozwoju, którą należy rozumieć dwojako. Po pierwsze, obok inwestycji infrastrukturalnych gmina musi zapewnić realizację zadań, które służyć będą poszerzeniu oferty usług publicznych, w tym w dziedzinie społecznej, kulturalnej, czy też kultury fizycznej. Po drugie, efektem działań podejmowanych przez gminę musi być dobro wszystkich jej mieszkańców, bez względu na to, w jakiej miejscowości żyją, uczą się, pracują i spędzają czas wolny.

M.D.: Wybory samorządowe w 2018 r. pokazały, że mieszkańcy gmin takich jak Tarnowiec gotowi są powierzyć mandat zaufania kandydatom spoza partyjnego klucza. Okazuje się, że potrafią doskonale radzić sobie w roli wójtów. Czy pana zdaniem można skutecznie kierować gminą bez partyjnego nadania, czy też rekomendacji?

Wiktor Barański: Oczywiście, że tak. Nie trzeba daleko szukać. Takim kandydatem, a potem wójtem był Jan Czubik. Jako kandydat bezpartyjny zapracował sobie na zaufanie wyborców, o czym świadczyła jego reelekcja. Co więcej świetnie radził sobie w świecie polityki. Stanowił dowód na to, że wcale nie trzeba przywdziewać partyjnej szaty, aby skutecznie pozyskiwać środki zewnętrzne dla realizacji ważnych zadań w gminie. W pracy samorządowca pracuje się z ludźmi bez względu na poglądy. Ja nigdy nie byłem członkiem żadnej partii i nie będę. To nie polityka jest kluczem, lecz dobro wspólnoty. Tym samym należy budować dobre relacje z przedstawicielami władzy państwowej, różnego rodzaju instytucjami publicznymi i pozarządowymi oraz pozostałymi jednostkami samorządu terytorialnego, w tym starostwem powiatowym w Jaśle. Wszyscy musimy grać do jednej bramki. Takim wójtem chciałbym być dla mieszkańców naszej gminy.             

M.D.: Gmina to nie tylko urząd i podejmowane przez urzędników decyzje, które następnie są sukcesywnie wdrażane. To przede wszystkim wspólnota mieszkańców, której zresztą jest pan częścią. Czego mieszkańcy gminy Tarnowiec obecnie najbardziej potrzebują i czego oczekują od jej władz?

Wiktor Barański: Gmina Tarnowiec jest moim domem. Jako osoba zaangażowana w jej życie doskonale wiem, jakie są oczekiwania jej mieszkańców. Nie da się ukryć, że wielu mieszkańców gminy oczekuje inwestycji w infrastrukturę komunalną. Już teraz kanalizowany jest Umieszcz. Przygotowujemy się do skanalizowania kolejnych miejscowości – Roztok, Gliniczka, Czeluśnicy i Wrocanki. Według tak nakreślonego planu będziemy przesuwać się dalej na południe. Chciałbym, aby działania, w tym zakresie miały charakter kompleksowy, uwzględniający warunki we wszystkich miejscowościach. Dlatego też będę dążył do opracowania studium uwarunkowań technicznych dla rozbudowy sieci kanalizacyjnej w całej gminie. Do tej pory takiego opracowania nie mieliśmy. Warto przypomnieć, że już teraz realizujemy wspólnie z gminą Jedlicze ważną inwestycję mostową w Brzezówce, która pozwoli połączyć obie gminy. W najbliższej przyszłości konieczna będzie modernizacja drogi Brzezówka – Tarnowiec, aby dostosować ją do nowych warunków wzmożonego ruchu. Wszystkie działania podejmowane przez gminę, które wprowadzają zmiany w przestrzeni publicznej powinny mieć wspólny mianownik w postaci poprawy jakości życia lokalnej społeczności.    

M.D.: O jakości życia społecznego mieszkańców gmin w całej Polsce nie decydują jedynie inwestycje infrastrukturalne. Znaczenie w tym kontekście mają również inicjatywy o charakterze społecznym, jak na przykład przedsięwzięcia dotyczące szeroko pojętej kultury fizycznej. Jak według pana powinna wyglądać polityka gminy w tej materii?

Wiktor Barański: Jakość życia mieszkańców ma znaczenie fundamentalne. W gminie, tak jak w domu, każdy jej mieszkaniec musi czuć się dobrze, potrzebny, świadomy tego, że może realizować tutaj swoje pasje i spędzać czas wolny. Jestem pewien, że nasza gmina jest na dobrej drodze, aby osiągnąć tak założony cel. Dlatego też zdecydowano między innymi o odkupieniu starego dworku Pilińskich, potem Leszczyńskich, który ma stać się miejscem projektów społecznych, czy też kulturalnych. Poza tym, sam obiekt po remoncie będzie doskonałą wizytówką naszej gminy. Nie możemy zapomnieć także o stadionie sportowym w Czeluśnicy, który w tym roku zostanie oddany do użytkowania. Chciałbym, aby obiekt, którego budowa kosztowała ponad pięć milionów złotych tętnił życiem. Drogą ku temu mogłoby być powołanie do życia Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji. Jestem przekonany, że przy udziale szkół, również stowarzyszeniowych pozwoliłoby ono na ożywienie kultury fizycznej w naszej gminie.  

M.D.: Praca w samorządzie nie należy do łatwych. Szczególnie, kiedy najmuje się eksponowane stanowisko lub urząd. Konieczna jest wiedza na temat funkcjonowania jednostek samorządowych oraz doświadczenie w zarządzaniu. Czy po latach pracy zawodowej w samorządzie może pan dzisiaj powiedzieć, że jest gotowy do podjęcia wyzwania i objęcia sterów nad gminą Tarnowiec?

Wiktor Barański: W samorządzie pracuję od początku jego powołania po transformacji ustrojowej. Doskonale pamiętam pierwszego wójta Bogusława Kielara. W ciągu ponad dwudziestu lat udało mi się dotknąć wielu płaszczyzn, na jakich funkcjonują jednostki samorządu terytorialnego. Zaczynałem na stanowisku podinspektora. Zajmowałem się sprawami wojskowości i zarządzania kryzysowego. Następnie spędziłem wiele lat w wydziale spraw obywatelskich, w tym jako kierownik Urzędu Stanu Cywilnego. W gminie zajmuję się również jednostkami Ochotniczych Straży Pożarnych. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy pracując u boku Jana Czubika jako jego zastępcy, dane mi było poznać tajniki zarządzania gminą. Wiele czerpałem również ze współpracy z Tadeuszem Górczykiem. Doświadczenia szczególnie w dziedzinie realizacji zadań inwestycyjnych są nie do przecenienia. To on wpoił mi, że nie należy bać się wyznaczania ambitnych celów, jak na przykład dużych inwestycji. Dzisiaj z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że jestem gotów sprostać wyzwaniu i kierować gminą jako jej wójt. Stąd mój start w zbliżających się wyborach.

Wiktor Barański/fot. Marcin Dziedzic 

M.D.: Nie samą pracą człowiek żyje. Co robi pan w chwilach wolnych od pracy, kiedy nie musi pan w garniturze i pod krawatem meldować się w urzędzie gminy?

Wiktor Barański: Uwielbiam aktywnie spędzać czas. Interesuję się agroturystyką. Prowadzę własne gospodarstwo agroturystyczne. Być może uda mi zainteresować tą dziedziną innym mieszkańców naszej gminy. Mamy na tym polu spory potencjał. Rzut beretem znajdują fantastyczne tereny Beskidy Niskiego, do którego przy opracowaniu i wdrożeniu skutecznej strategii marketingowej mogłoby przyjeżdżać jeszcze więcej turystów z wielu zakątków Polski. Sam chętnie wędruje po górach. Moją największą pasją jest jednak latanie. Posiadam licencję pilota samolotu. Kiedy tylko mam możliwość staram się ją realizować. Wiele lat temu myślałem nawet o tym, aby stała się ona praca zawodową. Stało się jednak inaczej. Jestem współwłaścicielem samolotu PZL „Koliber” 150, będącego dziełem polskich inżynierów. Latanie pozwala spojrzeć na wiele kwestii z zupełnie nowej perspektywy. W ten sposób chciałbym kierować gminą jako wójt. Patrzeć długofalowo na jej rozwój wsłuchując się w głos mieszkańców.

Z Wiktorem Barański, kandydatem na urząd wójta gminy Tarnowiec rozmawiał Marcin Dziedzic.

Materiał sfinansowany przez Komitet Wyborczy Wyborców Wiktora Barańskiego

Napisany dnia: 10.06.2021, 08:42
 • Remont drogi wewnętrznej przy ul. Szopena w Jaśle. Tylko na części miejskiej

  Droga wewnętrzna przy ul. Szopena w Jaśle wymaga pilnego remontu. Mieszkańcy osiedla oraz osoby przyjeżdżające do pobliskiej poradni często zwracały uwagę na jej fatalny stan. Z trzech właścicieli drogi pozostało tylko miasto, które wyłoniło już wykonawcę robót. Na dniach zostanie podpisana umowa z Przedsiębiorstwem Robót Drogowo-Mostowych w Jaśle. Zadanie ma być zrealizowane do końca sierpnia br.

 • Wakacje z tenisem

   

  Dla wszystkich dzieci, które chciałyby aktywnie spędzić wakacje i nauczyć się grać w tenisa ziemnego Fundacja Aktywna Galicja rozpoczyna kolejną edycję Wakacyjnej Szkółki Tenisowej.

 • Agresywny mężczyzna uderzył 13-latka w twarz. Poruszał się samochodem na tablicach RJS

  W minioną niedzielę kilkanaście minut przed godziną 21. na stacji Orlen w Krakowie nieznany mężczyzna podszedł do 13-letniego chłopca, po czym uderzył go dwukrotnie w twarz wykrzykując w jego stronę wulgaryzmy. Napastnik wsiadł do samochodu na tablicach rejestracyjnych RJS i odjechał. Sprawa trafiła na policję.

 • Zamawiaj domowe obiady u "Wojtka" w obniżonych cenach!

   

  Bar mleczny u „Wojtka” nie przestaje myśleć o swoich klientach. Dlatego też, wciąż obowiązują nowe, obniżone ceny dań przy odbiorze osobistym oraz na dowóz! Pyszne potrawy kuchni domowej z łatwością można zamówić on-line lub w barze przy ul. 3 Maja 101. 

 • Burmistrz otrzymał absolutorium i wotum zaufania od Rady Miejskiej Jasła

  Absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu oraz wotum zaufania po debacie nad raportem o stanie miasta otrzymał Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Sesja, na której podjęte zostały stosowne uchwały, odbyła się 21 czerwca.

 • Gmina Tarnowiec ma nowego wójta. Wiktor Barański złożył ślubowanie

   

  Wiktor Barański odebrał w poniedziałek zaświadczenie o wyborze wójta gminy Tarnowiec. Złożył także ślubowanie, przekonując, że podczas swojej kadencji będzie dążył do tego aby łączyć, a nie dzielić. Losy przedterminowych wyborów, które odbyły się 13 czerwca bieżącego roku, rozstrzygnęły się już w pierwszej turze głosowania.

 • 19-latek wszedł na basen po godzinach otwarcia. Doznał urazu kręgosłupa

  Wczoraj około godziny 23. na terenie basenu otwartego w Jaśle doszło do wypadku. 19-letni jaślanin, który wszedł na teren pływalni po godzinach otwarcia najprawdopodobniej wskoczył do wody na główkę w rejonie zjeżdżalni. Młody mężczyzna z obrażeniami ciała został przetransportowany do jasielskiego szpitala.

 • Gmina Osiek Jasielski sprzeda dwie atrakcyjne działki

   

  Wójt Gminy Osiek Jasielski informuje, że ogłoszony został przetarg na sprzedaż nieruchomości stanowiących własność Gminy Osiek Jasielski, położonych w miejscowości Załęże. Zgodnie z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego położone są w terenie zabudowy techniczno-produkcyjnej. Nieruchomości znajdują się w bardzo dobrej lokalizacji, posiadają dojazd do drogi powiatowej Dębowiec - Osiek Jasielski.

 • OSP z Trzcinicy prowadzi akcję pomocy dla pogorzelców z Nowej Białej

  W minioną sobotę w Nowej Białej na Podhalu ogień strawił 25 budynków mieszkalnych i 23 budynki gospodarcze. Ponad 100 osób straciło dach nad głową. Straty są ogromne a lista potrzeb jeszcze większa. Strażacy z OSP Trzcinica mając w pamięci ubiegłoroczną ogromną pomoc napływającą zewsząd po powodzi błyskawicznej zorganizowali zbiórkę materiałów budowlanych dla pogorzelców...

 • Drodzy mieszkańcy Gminy Tarnowiec

   

  W minioną niedzielę odbyły się w Naszej Gminie przedterminowe wybory na Wójta Gminy Tarnowiec. Spośród czwórki kandydatów, zaufaliście mi. Pragnę za to podziękować. 

 • Wypadek w Zimnej Wodzie. Dwie osoby poszkodowane

  Dzisiaj około godziny 15.30 w Zimnej Wodzie doszło do zderzenia się trzech samochodów osobowych. Na chwilę obecną do jasielskiego szpitala trafiły dwie osoby. Obecnie ruch na dk 28 w kierunku Krosna jest zablokowany.

 • W żmigrodzkim liceum powstanie wirtualna strzelnica

  W Liceum Ogólnokształcącym im. Mikołaja Kopernika w Nowym Żmigrodzie powstanie pierwsza w powiecie jasielskim wirtualna strzelnica. Realizacja tej inwestycji jest możliwa dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Obrony Narodowej oraz powiatu jasielskiego. Wirtualna strzelnica ma powstać do końca roku. Dyrekcja szkoły ma jednak nadzieję, że już na jesień będzie gotowa.

 • Wyprzedzał na skrzyżowaniu i staranował ogrodzenie

   

  W minioną niedzielę na skrzyżowaniu ul. Grota-Roweckiego z ul. Baczyńskiego w Jaśle doszło do groźnego zdarzenia drogowego. Kierowca seata wykonując manewr wyprzedzania stracił panowanie nad pojazdem, po czym zjechał na chodnik i staranował ogrodzenie pobliskiej posesji. 18-latek został ukarany mandatem karnym.

 • Bezpłatne wakacyjne turnusy rewalidacyjno-terapeutyczne w Bajkowym Przedszkolu

   

  Bajkowe Prywatne Przedszkole w Jaśle ogłasza nabór na wakacyjny specjalistyczny turnus wakacyjny dla dzieci w wieku od 3 do 9 lat posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

 • Rozwiń skrzydła w Jaśle- ruszył nabór do Inkubatora Przedsiębiorczości

   

  Rozpoczynasz prowadzenie działalności gospodarczej w branży ICT lub branżach związanych z „jakością życia”? Szukasz inspirującego i nowoczesnego miejsca do jej wykonywania? Nie zwlekaj, zgłoś się do Inkubatora Przedsiębiorczości w Jaśle.

 • Jest opinia eksperta w sprawie dwóch problematycznych skrzyżowań ze „stopami”

  Temat bezpieczeństwa w obrębie skrzyżowań ul. Chopina z ul. Ujejskiego i Kraszewskiego, pomimo ciągłych apeli mieszkańców o jego poprawę, pozostaje nierozwiązany od co najmniej kilkunastu lat. Propozycje, jakie Urząd Miasta w Jaśle zgłaszał do Starostwa Powiatowego w Jaśle wciąż czekają na ostateczne decyzje. Dlatego też jasielski magistrat postanowił sięgnąć po opinię ekspercką, której efektem jest szczegółowy audyt i konkretne zalecenia...

 • Marzysz o zdobyciu konkretnego zawodu, który pozwoli Ci szybko się usamodzielnić i dobrze zarabiać? – Zespół Szkół Budow

   

  „Budowlańcy na wagę złota” – takie hasła widnieją w ogłoszeniach z ofertami pracy. Od kilku lat obserwuje się gwałtowny wzrost zapotrzebowania na pracowników branży budowlanej. Zespół Szkół Budowlanych w Jaśle wychodząc naprzeciw – otwiera kierunki, które zapewniają fachowców w tej branży.

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105