Strona główna

Nie będzie dochodzenia w sprawie budżetu obywatelskiego

48
Napisany dnia: 08.03.2019, 18:22 , Tagi: Brak

Prokuratura Rejonowa w Jaśle odmówiła wszczęcia dochodzenia w sprawie nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych mieszkańców Jasła, w trakcie przeprowadzanego w ubiegłym roku głosowania w sposób elektroniczny na projekty w ramach budżetu obywatelskiego.

Pierwszy w historii miasta Jasła Budżet Obywatelski 2018 r. budził ogromne kontrowersje, szczególe w kontekście wątpliwości, co do jego przebiegu. W ubiegłym roku zgłoszone zostały 33 projekty, z których 24 spełniały kryteria oceny i zostały dopuszczone do rywalizacji o 300 tys. zł. Jasielski magistrat zwrócił jednak uwagę na fakt, iż w ostatnich kilkunastu dniach do końca głosowania odnotowano lawinowy wzrost głosów na cztery projekty. W związku z tym, burmistrz Ryszard Pabian zarządzeniem z 13 grudnia ubiegłego roku powołał zespół kontrolny do sprawdzenia przebiegu głosowania.

Miasto zawiadomiło prokuraturę

Nieprawidłowości, które pojawiły się w trakcie kontroli były powodem, dla którego władze miasta zdecydowały się zawiadomić Prokuraturę Rejonową w Jaśle o podejrzeniu popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych mieszkańców Jasła w okresie od 21 listopada do 15 grudnia 2018 r. poprzez elektroniczny system głosowania na projekty finansowane ze środków publicznych do realizacji w 2019 r. w ramach budżetu obywatelskiego. Zdaniem urzędników niepokojące było tworzenie kont użytkowników oddających głosy na tych samych serwerach pocztowych w kilkuminutowych odstępach czasu porą nocną. Co więcej, po sprawdzeniu danych z ewidencji ludności okazało się, że wspominane głosy dotyczyły jaślan z różnych części miasta. Ponadto do Urzędu Miasta w Jaśle zgłosił się jaślanin, który w sposób tradycyjny chciał oddać głos. Nie mógł tego dokonać, gdyż jak się okazało do głosowania doszło drogą elektroniczną. Mężczyzna przekonywał, że osobiście takiego głosu nie oddał.

Przeprowadzono czynności wyjaśniające

W sprawie prowadzone były czynności wyjaśniające. Przesłuchani zostali urzędnicy, w tym zespół kontrolny do spraw przeprowadzenia głosowania. Zdaniem prokuratora z ich zeznań wynika, iż po pierwsze nie poddali całego głosowania szczegółowej analizie, a po drugie nie ujawnili żadnych nieprawidłowości ani żadnego przypadku nadużycia poza jedną osobą, która oświadczyła na piśmie, że nie brała udziału w głosowaniu elektronicznym. Sprawa wyjaśniła się jednak, gdyż jak się okazało, jego żona oddała za niego głos drogą elektroniczną. Jaślanin nie czuje się wobec tego pokrzywdzony i nie chce, aby w sprawie wykorzystania jego danych osobowych było prowadzone postępowanie.

Nie wszczęto dochodzenia

Po analizie zebranych informacji Prokuratura Rejonowa w Jaśle nie zdecydowała się na wszczęcie dochodzenia w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na nieuprawnionym wykorzystaniu danych osobowych. Przede wszystkim wzięto pod uwagę zmianę regulaminu. Teraz głosujący będzie miał możliwość oddania jednego głosu na wybrany projekt. Osoby niezameldowane na pobyt stały lub czasowy będą mogły tego dokonać w punkcje informacji Urzędu Miasta w Jaśle, natomiast osoby korzystające z możliwości głosowania w sposób elektroniczny, po zweryfikowaniu użytkownika przez administratora systemu otrzyma wiadomość SMS z jednorazowym kodem służącym do aktywacji konta. W odniesieniu do pierwszego przyjętego przez radę regulaminu stwierdzono, że mógł umożliwiać pewne nadużycia w toku elektronicznego głosowania, bo jak uznała prokuratura nie przewidywał żadnej możliwości zweryfikowania osoby rejestrującej konto na portalu Miejskiego Systemu Konsultacji Społecznej. „W związku z tym można przypuszczać, że w określonych przypadkach mogło dojść ewentualnie do bezprawnego przetwarzania danych. Jednak okoliczności takie nie zostały jednoznacznie potwierdzone. Nie można przy tym wykluczyć sytuacji, iż część osób wydała zgodę osobom trzecim na wykorzystanie ich danych, aby w ich imieniu oddać głos na określony projekt.(...) Jednoznaczna weryfikacja wiązałaby się z koniecznością skontaktowania się ze wszystkimi osobami, których dane znajdują się w wykazie rejestracji kont. Jednakże ze względu na obecne istniejące, opisane wyżej istotne wątpliwości oraz nieprecyzyjne zapisy regulaminu głosowania, brak jest podstaw do wszczynania takiej procedury” – czytamy w postanowieniu o odmowie wszczęcia dochodzenia.

- Zdaniem prokuratury odmowa jest zasadna. Naruszenie regulaminu nie jest jeszcze przestępstwem, jeżeli ktoś się zgodził, aby inne osoby za niego zagłosowały. Sama pora i te okoliczności nie wskazują, że doszło do naruszenia prawa. W innych miastach nie było takich problemów, tutaj jednak ten regulamin nie był do końca dopracowany – wyjaśnia prokurator Kazimierz Łaba.

Miasto nie zgadza się z odmową

Władze miasta nie kryją zaskoczenia odmową prokuratora do dogłębnego zbadania sprawy, szczególnie, że urzędnicy nie mają ani możliwości ani kompetencji do sprawdzenia czy faktycznie dane zostały użyte w sposób nieuprawniony, a także czy naruszono przy ich przetwarzaniu przepisy prawa dotyczące ochrony danych osobowych. Wskazali jednocześnie, że takie kompetencje posiadają zarówno Policja oraz Prokuratura. - Prokuratura Rejonowa w Jaśle odmawiając wszczęcia dochodzenia stwierdziła, iż przyczyną takiej decyzji jest między innymi „brak danych dostatecznie uzasadniających podejrzenie popełnienia przestępstwa”. Jednocześnie Prokuratura w wydanym postanowieniu stwierdziła, że mogło dojść „ewentualnie” do bezprawnego przetwarzania danych i zasugerowała powtórzenie głosowania, co formalnie nie jest możliwe do realizacji. W związku z tym Miasto złożyło do Sądu Rejonowego w Jaśle zażalenie na postanowienie o odmowie wszczęcia dochodzenia – poinformowała Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Komentarze Czytelników:
Aby ocenić dany komentarz, wystarczy kliknąć na ikonkę "+" lub "-" w prawym górnym rogu każdego komentarza.
Dodaj nowy komentarz Wybierz sposób wyświetlania komentarzy:
@ 29 latka
dnia 08.03.2019, 18:27
Ocena
komentarza:
25
sorry, ale ja nie mogłam zagłosować i nikomu też nie zlecałam aby za mnie oddawał głos.
@ Dax
dnia 08.03.2019, 19:47
Ocena
komentarza:
32
Dajcie do okregowej.. Prokurator Łaba to... Szkoda gadac
@ Sprawiedliwość
dnia 08.03.2019, 19:57
Ocena
komentarza:
42
Umorzono, bo ten (ta) kto zlecił wykonanie oszustwa w Jaśle jest bezkarny (a ) i nic mu (jej) nie można zrobić.
@ ad
dnia 08.03.2019, 20:08
Ocena
komentarza:
30
albo ma układy z prokuraturą
@ Rade
dnia 08.03.2019, 21:59
Ocena
komentarza:
20
Dziuban, Łaba... Sprawiedliwi... Ehhhhh
@ o.k.
dnia 08.03.2019, 23:31
Ocena
komentarza:
11
Jest o.k.
Wszystko się zgadza - oprócz kasy.
@ do@Sprawiedliwość
dnia 09.03.2019, 07:20
Ocena
komentarza:
20
Całe miasto wie kto to zrobił i się śmieje. Prokurator nie. Odgrażają się, że w tym roku też to zrobią tylko profesjonalnie.
@ Bogdan
dnia 09.03.2019, 07:40
Ocena
komentarza:
-10
Nie całe miasto bo ja nie wiem i mnie to nie interesuje. Pisz w swoim imieniu bo ja Ciebie nie upoważniałem do reprezentowania mnie.
@ Do@ Bogdan
dnia 09.03.2019, 09:08
Ocena
komentarza:
6
Nie jesteś zainteresowany to nie zaśmiecaj portalu swoimi wypocinami
Używając zwrotu całe miasto zawsze jest margines błędu 10% to ok. 3 tysięcy
mieszkańców.
@ bhp
dnia 09.03.2019, 17:08
Ocena
komentarza:
1
Tej akuratnie Instytucji nie trzeba bronić, bo się sama obroni. Ale faktycznie jest brak podstaw do wszczynania jakiegokolwiek wyjaśnienia. Po prostu niedopracowany program,bez żadnych zabezpieczen puszczono w obieg i nie do siebie mają pretensje,ale do internautów, że w prosty sposób ich osmieszano.
@ Taka prawda...
dnia 09.03.2019, 19:57
Ocena
komentarza:
11
Za dużo roboty by było to lepiej odmówić... Jak chłopu ze starości na mrozie pies zdechł na raka to podstawy były...
@ Hertp
dnia 09.03.2019, 22:51
Ocena
komentarza:
5
Kompromitacja tej wladzy
@ Boski
dnia 08.03.2019, 18:40
Ocena
komentarza:
-18
Bardzo dobrze, Prokuratura logicznie podchodzi do tematu, to że ktoś zgłosi jakieś oszustwo to nie znaczy że trzeba sie tym zajmować . Często sam oszust zgłasza
@ Mech
dnia 08.03.2019, 18:42
Ocena
komentarza:
36
Skandal,po prostu skandal. Chłopak chciał głosować okazało się że nie może bo już ktoś za niego zagłosował Chłopak Nie ma żadnej żony,która za niego miała to zrobić. Miasto musi reagować bo zawaliło kompletnie z regulaminem ale to co odwala prokuratura to się w głowie nie mieści. Nieprawidłowości ewidentne,sprawcy powinni za to odpowiedzieć ale lepiej pod dywan zamieść sprawę Dajmy spokój z jakimikolwiek akcjami społecznymi bo to i tak nie ma sensu
@ aS
dnia 08.03.2019, 18:50
Ocena
komentarza:
-14
Zgłosiłes sie do prokuratury? Chyba nie. Wiec skończ anonimowe trollowanie, bo takich historii na pęczki w internetach
@ Jasło
dnia 08.03.2019, 18:49
Ocena
komentarza:
-8
Skoro niema prokuratura umorzyła śledztwo , sprawy nie ma
NALEŻY PRZYWRÓCIĆ GŁOSY I ZAMKNĄĆ TEN TEMAT.
Następny budżet ogłoszony i w nim należy walczyć.
@ Ychddjj vgyffmjcttc
dnia 09.03.2019, 19:51
Ocena
komentarza:
-1
Przekret ze łohohohohohohoho
@ pisman
dnia 08.03.2019, 18:58
Ocena
komentarza:
2
Zuch prokuratur! Wie z której strony masłem chleb posmarowany! Takich ludzi jak trzeba.
@ polok
dnia 08.03.2019, 19:21
Ocena
komentarza:
6
Oni w niczym nie widzą przestępstwa.Umorzenie to norma w jasielskiej prokuraturze.Polska jest w unii więc odwołać się do instytucji unijnych.
@ ixi
dnia 09.03.2019, 09:38
Ocena
komentarza:
3
Odezwał się głos wasala EUSSR??? Sami mamy dochodzić praw obywatelskich w naszym kraju, a nie latać na skargę od Moskwy do Brukseli..
@ mrX
dnia 08.03.2019, 19:39
Ocena
komentarza:
5
Niech żyje bal! Cóż to jet dla władców Jasła jakieś głupie pół miliona z budżetu.
@ nie czy, tylko kiedy
dnia 08.03.2019, 20:03
Ocena
komentarza:
9
Urzędnicy tak specjalnie robią aby nam ośmieszyć ideę e-demokracji. Niestety są to kłamcy. E-demokracja jest jak najbardziej możliwa wystarczy tylko wykorzystać otwartoźródłową technologię BLOCKCHAIN i przy okazji załatwienia sprawy z ucziwymy wyborami możemy mieć gratis walutę równoległą - wisienkę na torcie niezależności i wolności.
@ prawnicy z urzędu do szkoły
dnia 08.03.2019, 20:14
Ocena
komentarza:
15
Miasto źle sformułowało zarzut trzeba było postawić zarzut oszustwa, podszywania się i chęci wyłudzenia dla własnych korzyści pieniędzy z budżetu obywatelskiego.
@ mklpo
dnia 08.03.2019, 20:24
Ocena
komentarza:
9
Żartowniś zza biurka, a umoczeni w proceder zapewne znajomi królika...
@ Pjoter
dnia 08.03.2019, 21:37
Ocena
komentarza:
9
Niezłe jaja. Piszę do TVN
@ ixi
dnia 09.03.2019, 09:29
Ocena
komentarza:
0
Jedź do czerwonej Brukseli lub Moskwy, na jedno wychodzi..
@ do ixi
dnia 09.03.2019, 19:07
Ocena
komentarza:
0
Naprawdę dla ciebie Moskwa do Brukseli niczym się nie różni. Gdzie ty byłeś jak inni stali w kolejce po rozum. Czyli uważasz że z Moskwy płyną do nas pieniądze na rozwój kraju, firmy prowadzą duże biznesy, a miliony ludzi wyjeżdża tam za wysoko płatną pracą. Ale nie łudźmy się tacy jak ty zafundują nam razem z PiSem Polexit. To tylko kwestia czasu. Na głupotę ludzką nie ma lekarstwa. Putin czeka i się doczeka, bo wschodnia mentalność polaków coraz bardziej daje o sobie znać.
@ do do ixi
dnia 09.03.2019, 19:41
Ocena
komentarza:
0
40 lat temu.
,bo cóż tam czeka mnie ciekawego dzisiaj na Zachodzie,
gdzie — jak wszyscy mi mówią — socjalizm też w modzie.

To prawda. Lecz ja skrycie myśl przewrotną pieszczę,
że choć w modzie, to jednak nie u władzy jeszcze.

Być może, gdy po latach wreszcie tam wyjadę,
przez głupotę Zachodu lub przez zwykłą zdradę
będą tam w każdym kraju identyczne gnomy
wybijały Carycy poddańcze pokłony.

Zanim jednak we Francji kolejki po sery
będą się ustawiały, zanim buldożery
rozwalą Luwr, by nową tam wytyczyć trasę —

a takich innowacji będzie jeszcze masę —

nim winnice Szampanii przewierci rurociąg,
Francuzom z głów wybiją do wolności pociąg „
@ Tokio
dnia 08.03.2019, 21:46
Ocena
komentarza:
5
To znaczy ze prokuratura w Jaśle boi się stadionowych zbirów. Wstyd.
Jak złapią tych co pomalowali Jasło bazgrołami na ścianach to tez prokuratura się podda?
@ Pekin
dnia 08.03.2019, 21:59
Ocena
komentarza:
1
Ochłoń łajzo.
Bloki pomalowała osiedlowa patologia.
Kibice Czarnych są daleko od szkodzenia swojemu miastu i Klubowi.
@ EU
dnia 10.03.2019, 12:34
Ocena
komentarza:
3
Kibice Czarnych do Europarlamentu
@ jas
dnia 08.03.2019, 22:11
Ocena
komentarza:
21
Prokuratorzy nie znają sie na elektronicznych przestępstwach i nowoczesnych technologiach. Po prostu czarna magia
@ free
dnia 08.03.2019, 22:34
Ocena
komentarza:
0
A co powiecie , żeby przekazać te 300 tysiecy naszym CIĘŻKO pracujacym radnym do podziału :) ??
@ Hitor
dnia 09.03.2019, 07:18
Ocena
komentarza:
11
Prokuratura co nie wszczął postępowania pod sąd wszyscy
W zmowie do telewizji trzeba zgłosić i usunąć prokuratura
@ Grażyna
dnia 09.03.2019, 07:43
Ocena
komentarza:
4
Ciekawe co mówią statystyki ile postępowań jest umazanych i odrzucanych w Jaśle?
@ KWINTO
dnia 09.03.2019, 08:03
Ocena
komentarza:
3
Urząd miasta powinien napisać skargę do prokuratora generalnego Pana Ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry
@ Jacieniemoge
dnia 09.03.2019, 09:03
Ocena
komentarza:
3
To kto w taki wypadku wygra?
@ ja
dnia 09.03.2019, 09:11
Ocena
komentarza:
6
No i po drenazu...Wygral ten kto mial wygac...Jak to w Jasle
@ czarni marni
dnia 10.03.2019, 14:25
Ocena
komentarza:
5
i bardzo dobrze, jak na okręgówkę to ten stadion co mają to i tak za dużo!!!
@ ixi
dnia 09.03.2019, 09:34
Ocena
komentarza:
15
Czyli falszowac można bezkarnie. Szkoda że prokuratura nie zachowuje się już tak poblazliwie w stosunku do ludzi chorych psychicznie w związku z "kradzieżą" batonika.. Komuna wiecznie żywa.. S. P. Premier Olszewski chciał ich rozliczyć, niestety oni go wykonczyli idalej zwijaja sreberka. Polska to dalej chory skorumpowany, czerwony tudzież teczowo zielony kraj wasalskich polityków i agentów..
@ On
dnia 09.03.2019, 13:32
Ocena
komentarza:
1
Glosujcie dalej na oszostow
@ Jasło
dnia 10.03.2019, 09:53
Ocena
komentarza:
9
przywrócić głosy które nieprawidłowo zostały usunięte i zakończyć tą farsę !!!
@ czarny
dnia 10.03.2019, 10:44
Ocena
komentarza:
-11
czyli wygral projekt drenażu boiska na Śniadeckich i powinien być realizowany w odpowiednim czasie. Projekty podejrzane z lewymi glosami dyskwalifikacja. Glosy na projekt nr. 9 nie budzily zastrzezen i dlatego powinien być ten projekt ogłoszony jako zwycięski . Panie burmistrzu po co dalej się kompromitować ? Oglośic zwycięzcę i po temacie .
@ Jasło
dnia 10.03.2019, 12:31
Ocena
komentarza:
9
Co znaczy lewe głosy ? to że /w urzędzie/ KTOŚ wymyślił sobie taką teorię to jego problem, jak widać prokuratura nie dopatrzyła się tutaj przestępstwa więc nie rozumiem na jakiej podstawie twierdzisz że głosy były lewe ??? i na jakiej podstawie twierdzisz że wygrał drenaż ???

GŁOSY WINNY BYĆ BEZWZGLĘDNIE PRZYWRÓCONE I TYLE W TEMACIE !!!
@ czarny
dnia 10.03.2019, 13:21
Ocena
komentarza:
-10
wynik końcowy Projekt nr 9 drenaż boiska przy Śniadeckich 352 glosy i 1 miejsce !!!. Jeśli zostaną przywrócone fałszywe glosy innych projektow jak choćby strefa aktywności fizycznej itd., już po końcowym glosowaniu to będzie to wtedy PRZEKRĘT . Już był artykul na temat fałszywych kont i oddanych głosów także można sobie jeszcze raz poczytać.
@ czarni marni
dnia 10.03.2019, 14:23
Ocena
komentarza:
16
wszystkie głosy były podejrzane, nie tylko wymienione przez ciebie. Co już zapomniałeś jak nauczyciele zmuszali do głosowania na czarnych? I uważasz że to nie był przekręt? zresztą i tak dostali kopę kasy z urzędu na taką marną drużynę to połowa z tego powinna wystarczyć.
@ Budżet Obywatelski
dnia 12.03.2019, 00:01
Ocena
komentarza:
10
Kiedy szanowni państwo z Urzędu Miasta zrobią to co do nich należy przywraca nieprawnie usunięte głosy i ogłoszą zwycięzców aby mogli działać w tematyce składanych Prez nich projektów ?
@ Eryk
dnia 14.03.2019, 07:00
Ocena
komentarza:
1
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

Burgery Jasło
Praca w Holandii
 • Z pomocą dietetyka Naturhouse schudłam 20 kg

 • Spektakularne nokauty i walka roku na gali HFO: Spartan Night Jasło

   

  W piątkowy wieczór, w hali MOSiR Jasło odbyła się gala sportów walki HFO: Spartan Night. Kibice, którzy niemal szczelnie wypełnili trybuny zobaczyli dwanaście emocjonujących pojedynków. Nie brakowało walk na wyniszczenie i spektakularnych nokautów. Z dobrej strony zaprezentowali się zawodnicy Spartan Jasło Fight Club.

 • „Dodatkowe” emocje

   

  Kiedy uchwałę w sprawie wysokości dodatku za wychowawstwo dla nauczycieli przedszkoli zdjęto z porządku obrad podczas ostatniej sesji Rady Miasta Jasła wydawało się, że dwa tygodnie wystarczą do tego, aby wszystkie zainteresowane strony mogły osiągnąć kompromis.

 • Zostań specjalistą w zakresie bezpieczeństwa! Ostatnie dni rekrutacji

 • KBBistro - ALL INCLUSIVE

   

  Wakacje dobiegły końca. Czas błogiej beztroski w nadmorskich kurortach i kąpieli słonecznych w tym sezonie minął. Żadna wakacyjna przygoda nie istnieje, jeśli nie jest podkreślona lokalną kuchnią. U nas lato nadal trwa!

 • 20-letni jaślanin w finale konkursu Mister Polski 2019

  Kamil Mierzwa z Jasła, I Wicemister Podkarpacia przeszedł do finału konkursu Mister Polski 2019. W ostatnim etapie o tytuł powalczy z 28 finalistami. Stawka jest bardzo wysoka, gdyż przez zwycięzcą otwierają się drzwi do zyskania sławy i zrobienia światowej kariery.

 • Podrzucają śmieci na działkę zakładu „Gamrat”

  Ogromna sterta śmieci została złożona na prywatnej działce zakładu „Gamrat”S.A. wzdłuż drogi powiatowej w Trzcinicy. Wśród porzuconych rzeczy są wielkogabarytowe, ale również farby, czy zabawki...

 • W Trzcinicy znaleziono szczątki kobiety

  Na terenie prywatnej posesji w Trzcinicy, gdzie przyjmowane są gruz i ziemia znaleziono kości najprawdopodobniej kobiety, łańcuszek, odzież i fragment trumny. Sprawą zajęła się prokuratura, która wszczęła dochodzenie w tej sprawie. Biegły z zakresu medycyny sądowej ma wydać opinię na temat wieku znalezionych ludzkich szczątków.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105