Jaslo4u.pl - Jasielski portal informacyjny
Strona główna

Nie daj się cukrzycy!

94

14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Cukrzycy. Z tej okazji razem z lek. med. Piotrem Plutą, kierownikiem Oddziału Diabetologicznego jasielskiego szpitala przypominamy o tym, że cukrzyca to niebezpieczna choroba, która prowadzi do wielu powikłań. Niestety z każdym rokiem coraz więcej osób na nią zapada.

Zespół pracowników na Oddziale Diabetologicznym Szpitala Specjalistycznego w Jaśle

W Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle od ponad roku funkcjonuje jedyny na Podkarpaciu nowy Oddział Diabetologiczny liczący 18 łóżek. Z uwagi na lawinowy wzrost liczby pacjentów cierpiących na cukrzycę, dyrekcja szpitala podjęła kroki o jego utworzeniu i stworzeniu odpowiednich warunków do opieki nad chorymi. Szacuje się, że ponad 3,5 mln Polaków zmaga się z ta chorobą, a w najbliższych latach będzie ich jeszcze więcej. - Dzięki powstaniu oddziału diabetologicznego mamy możliwość zapewnienia jak najlepszej opieki nad pacjentami chorymi na cukrzycę typu pierwszego, drugiego oraz z innymi specyficznymi typami cukrzycy. O tym, że był to dobry krok świadczy liczba osób hospitalizowanych. W ciągu roku funkcjonowania oddziału przyjęliśmy około tysiąc pacjentów głównie z powiatu jasielskiego, ale także gorlickiego, krośnieńskiego, dębickiego i sanockiego – podkreśla lek. med. Piotr Pluta, kierownik Oddziału Diabetologicznego w Szpitalu Specjalistycznym w Jaśle. - Na oddziale leczymy pacjentów chorych na cukrzycę ale także prowadzimy edukację dietetyczną, wdrażamy i prowadzimy leczenie za pomocą osobistych pomp insulinowych, leczymy powikłania cukrzycy. Zapewniamy również pacjentom wsparcie psychologiczne – dodaje.

Epidemia XXI w.

Cukrzyca to jedna z najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych. Wyróżnia się jej dwa podstawowe typy I i II. Na cukrzycę typu I chorują najczęściej ludzie młodzi przed 40. rokiem życia. Jej powstanie może mieć związek z nieprawidłową pracą układu odpornościowego lub czynnikami autoimmunologicznymi. Największy jednak problem stanowi cukrzyca typu II, która rozwija się w zastraszającym tempie i stanowi ponad 90% zachorowań. Najczęściej chorują na nią osoby po 40. roku życia. Do rozwoju cukrzycy dochodzi przeważnie w wyniku niewłaściwego odżywiania się oraz braku aktywności fizycznej.

 

- Według statystyk w Polsce leczy się na cukrzycę około 9% dorosłej populacji i w przeciągu pięciu lat ich liczba wzrośnie do 11%. Około 4 milionów Polaków ma stan przedcukrzycowy. To jest takie żółte światło ostrzegawcze, że jeżeli nie zmienimy swojego trybu życia zwiększamy ryzyko zachowania na cukrzycę. Aby jej uniknąć przede wszystkim musimy spożywać naturalne produkty, unikać przetworzonej żywności, wysoko słodzonych napojów, pokarmów o wysokim indeksie glikemicznym takich jak słodycze, ciasta, torty oraz tłuszczy. Bardzo ważne jest aby nie spożywać obfitych posiłków na noc, gdyż nie ulegają one spaleniu w naturalny sposób przy wysiłku fizycznym i kumulują się w naszym organizmie w postaci tkanki tłuszczowej. Należy spożywać dużo warzyw, mięso chude drobiowe, pokarmy nabiałowe z najmniejszą zawartością tłuszczu, natomiast ograniczyć spożywanie mięsa wieprzowego. Najważniejsza jest odpowiednia wewnętrzna motywacja pacjentów. Należy zdrowo się odżywiać i aktywnie spędzać wolny czas np. na spacerze przez minimum 30 minut dziennie. Dzięki temu poprawia się funkcjonowanie organizmu, metabolizm, spada cukier i zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy – podkreśla diabetolog lek. med. P. Pluta.

Sygnały alarmowe

Jak rozpoznać cukrzycę? Nas organizm daje nam kilka sygnałów, dzięki którym można rozpoznać objawy tej choroby. Jednym z nich jest ogólne osłabienie i zmęczenie. Niepokojące jest także wzmożone pragnienie, czy oddawanie moczu. Wysoki poziom cukru we krwi jest przyczyną niegojących się infekcji skórnych oraz zakażeń układu moczowo-płciowego. - Jeżeli to występuje to bezwzględnie należy wykonać badania. Oprócz tego każdy dorosły człowiek powyżej 45. roku życia powinien mieć raz na 3 lata wykonane badanie przesiewowe w kierunku cukrzycy. Warto również dodać, że czynnikami jej rozwoju są także otyłość, choroby układu sercowo-naczyniowego, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca występująca w rodzinie, przebyta cukrzyca ciążowa, mała aktywność fizyczna. Osoby, u których one występują powinny diagnostykę wykonywać co roku – przypomina specjalista.

Groźne powikłania

Cukrzyca prowadzi do wielu groźnych powikłań, a te z kolei przyczyniają się do śmierci człowieka, dlatego ważne jest szybkie zdiagnozowanie choroby i jej leczenie. Zbagatelizowanie problemu może mieć przykre konsekwencje w postaci spustoszenia przez cukrzycę organizmu. - Około 52% pacjentów chorych na cukrzycę umiera z powodu chorób serca, gdyż cukrzyca zwiększa ryzyko zawału serca, udaru mózgu, stopy cukrzycowej, ale też uszkadza nerki i wzrok – tłumaczy lek. med. Pluta. - Wielu pacjentów trafia do nas już z bardzo wysokimi wartościami glikemii. Niestety bywa też tak, że już z rozwiniętymi powikłaniami. Leczenie cukrzycy zaawansowanej jest zdecydowanie trudniejsze niż leczenie jej na samym początku. Na oddziale zdarzają się hospitalizacje, gdzie są przyjmowani pacjenci w ciężkim stanie śpiączki cukrzycowej. Stopa cukrzycowa jest bardzo groźnym powikłaniem i wiąże się z trudnym leczeniem. Staramy się robić wszystko, aby nie dopuścić do konieczności amputacji – dodaje diabetolog.

Szczególnie ważną rolę w leczeniu cukrzycy ogrywa również rodzina chorego. Cukrzyca wiąże się ze zwiększonym rozwojem zaburzeń depresyjnych, stąd pomoc psychologa i wsparcie bliskich jest bardzo istotne. - Najczęściej rodziny chorych pomagają w stosowaniu insuliny, czy przyrządzaniu posiłków. Wskazane jest, aby bliscy pacjentów byli wyedukowani na temat leczenia oraz postępowania w cukrzycy. My ze swojej strony staramy się poprawić świadomość na temat tej choroby, aby leczenie mogło przebiegać jak najlepiej – dodaje kierownik Oddziału Diabetologii w Jaśle. Lek. med. Piotr Pluta zachęca również rodziców i ich dzieci do korzystania z bazy sportowej dostępnej w mieście, gdyż zauważa się wzrost otyłości wśród najmłodszych. Siedzący tryb życia i niekontrolowane spożywanie wysokoenergetycznej żywności przyczynia się do rozwoju cukrzycy w późniejszym wieku. Diabetycy średnio żyją o 10-13 lat krócej niż osoby nieleczące się na cukrzycę.

Ilona Dziedzic

ilona.dziedzic@jaslo4u.pl

Napisany dnia: 14.11.2019, 13:37
Komentarze Czytelników:
Dodaj nowy komentarz Wyświetlaj:
@ fd
dnia 14.11.2019, 13:41
Ocena
komentarza:
-12
e tam,cza jesc tlusto ,placki i byc prawdziwym polakiem,i oczywiscie zadnego ruchu tylko bryka bita z niemca albo francuza!!!

to jest zycie
@ dd
dnia 14.11.2019, 15:18
Ocena
komentarza:
18
„fast food, fast car, fast sex” - Kultura Instant.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 16:41
Ocena
komentarza:
2
Obawiam się, ze weganie tez miewają cukrzyce. Co nie znaczy, ze nie lepiej lekko i etycznie (prawa zwierząt).
@ Moi
dnia 14.11.2019, 18:08
Ocena
komentarza:
0
Get it fast, take it slow (if need be).
@ Do fd
dnia 14.11.2019, 22:01
Ocena
komentarza:
-1
Oczywiście,że to metafora.
@ zx
dnia 14.11.2019, 14:48
Ocena
komentarza:
-11
trzeba uswiadamiać edukować młode pokolenie że teraz praktycznie w każdym produkcie jest cukier i opłakane tego konsekwencje... Nauczyciele obudzcie się , w końcu za coś kase bierzecie ..???
@ nie-nauczyciel
dnia 14.11.2019, 14:59
Ocena
komentarza:
35
A to nauczyciele karmią dzieci???
To rodzice są odpowiedzialni za to, co jedzą ich dzieci. :)
@ dragoness
dnia 14.11.2019, 15:23
Ocena
komentarza:
13
Bierzemy kasę za nauczanie swojego przedmiotu. Niestety, mimo najlepszych chęci mamy niewielki wpływ na nabyte w domu nawyki żywieniowe.
@ Oda
dnia 14.11.2019, 16:06
Ocena
komentarza:
-17
Od nabytych w domu nawyków tudzież wychowania dzieci to wy się szanowni państwo belfrzy[...] .
@ Moi
dnia 14.11.2019, 16:22
Ocena
komentarza:
-3
Niestety także za wychowawstwo i mnóstwo innej „psychologii” po drodze.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 16:32
Ocena
komentarza:
-7
Za edukacje seksualna też? No właśnie. Nie każdy potrafi albo chce. Albo przekazuje dezinformacje.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 16:34
Ocena
komentarza:
6
Prawda. Są rzeczy ważne i ważniejsze. Matematyka nie tak ważna jak np. pierwsza pomoc. Nieznajomość prawa szkodzi, ale nieznajomość medycyny (powiedzmy) jeszcze bardziej.
@ dragoness
dnia 14.11.2019, 16:34
Ocena
komentarza:
12
@Oda
Zabolało? A kto daje dzieciom pieniądze zamiast drugiego śniadania? Kto kupuje cukrowe świństwa w marketach?
@Moi
Czasami są już za duże, aby je wychować. Można jedynie coś doradzić.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 16:37
Ocena
komentarza:
3
Edukować. Można nawet dorosłych.
@ Oda do dragoness
dnia 14.11.2019, 16:57
Ocena
komentarza:
5
A kto ustawia automaty ze śmieciowym jedzeniem w szkołach??? Rodzice czy Nauczyciele?
@ Smutna prawda
dnia 14.11.2019, 17:16
Ocena
komentarza:
12
Wiele dzieci przychodzi do szkoły bez spożytego śniadania,nie mają kanapek i owoców,a przeważnie kupiona po drodze/przez mamę/słodka bułeczka,oczywiście zapakowana w sreberko.Rozmowy z uczniami i rodzicami są skuteczne,ale nie u wszystkich i ciągle trzeba kontrolować i tłumaczyć.Takie dzieci są senne,przejawiają trudności w myśleniu,zapamiętywaniu i spostrzeganiu.Samochód bez dobrego paliwa słabo jedzie,a jak młody organizm bez naturalnego i kalorycznego pożywienia ma prawidłowo funkcjonować?Słodyczami tylko oszukuje się organizm.Popieram ważność dbałość o zdrowie uczniów,niż wyuczenie materiału programowego.W czasach PRL-u były akcje"Szklanka mleka w szkole".
@ Moi
dnia 14.11.2019, 18:00
Ocena
komentarza:
3
Firmy. Niestety nie ma automatów ze zdrowa żywnością.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 18:04
Ocena
komentarza:
-1
A pani Thatcher w bogatym UK zabierała dzieciom mleko („Margaret Thatcher the milk snatcher). „Komuno wróć!”;-)
@ Moi
dnia 14.11.2019, 18:10
Ocena
komentarza:
3
Jak Jasiu bije Małgosię, bo widzi jak tatuś naparza mamusie,
tez maja się belfrzy albo, szerzej- obywatele, odfastrygowac?
@ dragoness
dnia 14.11.2019, 18:31
Ocena
komentarza:
3
@ Oda
A w której szkole takie automaty stoją? I dlaczego rodzice nie interweniują?
@ dd
dnia 14.11.2019, 19:13
Ocena
komentarza:
5
Moda na wiarę w kolorowe opakowania, promocje, reklamę, shopping, tudzież zwykłe polowanie w markecie wysysa się z ,,mlekiem". Później to walka z wiatrakami.
@ Oda do dragoness
dnia 14.11.2019, 19:34
Ocena
komentarza:
-1
A Pani profesor nie interweniuje jak pani uczniowie palą papierosy pod szkołą?
@ .
dnia 14.11.2019, 19:36
Ocena
komentarza:
4
Automaty ustawiają dorośli ludzie
@ Smutna prawda
dnia 14.11.2019, 19:38
Ocena
komentarza:
8
Dragoness ma rację,bo jeśli nauczyciel będzie rozmawiał z uczniami o prawidłowym odżywianiu się,to zaraz usłyszy zarzuty,że nie uczy,tylko "plecie".Takie są realia.
@ dragoness
dnia 14.11.2019, 20:02
Ocena
komentarza:
4
A na pytanie nie łaska odpowiedzieć? Owszem, interweniuję, mówiąc o bezpłodności, impotencji i innych zabawnych skutkach ubocznych.
@ .
dnia 14.11.2019, 20:45
Ocena
komentarza:
4
A rodzic nie interweniuje gdy syn/córka pije, pali?
@ tt
dnia 14.11.2019, 20:46
Ocena
komentarza:
2
do dragoness automat jest w dawnej szkole podstawowej nr 3 na czackiego
@ Moi
dnia 14.11.2019, 21:33
Ocena
komentarza:
-1
Powinna być oficjalna palarnia. To nie zachęta, to dojrzała reakcja i bhp.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 21:36
Ocena
komentarza:
-2
Impotencji? Nie rozśmieszaj mnie. Równie dobrze można ostrzegać przed aspiryna, bo ma tasiemcowa ulotkę i odjechane skutki uboczne.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 21:50
Ocena
komentarza:
2
Rodzic nie wie, udaje ze nie wie lub nie może nic na to
poradzić.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 21:51
Ocena
komentarza:
-1
Symbol nowoczesności szkoły ;)
@ dragoness
dnia 15.11.2019, 07:05
Ocena
komentarza:
7
Co do palarni, ustawa nie pozwala, niestety. Co do automatu, rodzice mogą interweniować, ale im się nie chce.
@ Sędzia na tel
dnia 14.11.2019, 16:02
Ocena
komentarza:
13
Jesteście tym co jecie. W Jaśle króluje Biedra.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 16:30
Ocena
komentarza:
-7
Bez predyspozycji genetycznych tej cukrzycy i tak nie wyzwolisz.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 16:28
Ocena
komentarza:
5
Czy 1. grudnia będzie o HIV/AIDS?

Cukrzyca jest do znudzenia medialna i zagospodarowana.
Napiszcie lepiej o łuszczycy. Umiarkowana, a zwłaszcza ciężka, jest bardziej dokuczliwa niż cukrzyca, która po drodze, tak przy okazji, może się rozwinąć w poważniejszych, ale i rzadszych, stad generalnie czyniących ta przypadłość niemedialna, przypadkach.
@ Do Moi
dnia 14.11.2019, 20:02
Ocena
komentarza:
5
Łuszczycę skutecznie leczył Śp.lekarz Kucharzyk robioną maścią.Oczywiście,jak mawiał,czapki nie nosić,niezaraźliwa i o dietę dbać,na słońcu oświetlać,witaminki naturalne dbać.(Genetyczna i kapryśna).
@ Moi
dnia 14.11.2019, 21:38
Ocena
komentarza:
1
Raczej zaleczal. Zależnie od przypadku.
@ Hejka
dnia 14.11.2019, 17:07
Ocena
komentarza:
3
[komentarz zawierał obraźliwe treści]
@ Pluto
dnia 14.11.2019, 17:47
Ocena
komentarza:
0
Doctor dętka
@ Jan
dnia 14.11.2019, 19:43
Ocena
komentarza:
3
Do Moi.Ty masz kuku na muniu .piszesz a sam chyba nie wiesz co piszesz..Piszecie to pisać coś mądrego a nie gupoty dla nudy.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 21:39
Ocena
komentarza:
0
A czego takiego nie wiem, co pisze?
@ Wspomnienie
dnia 14.11.2019, 19:55
Ocena
komentarza:
6
Pamiętam w klasie "kącik przyrody"a w nim szczypiorki,natka pietruszki i rzeżucha posiana na mokrej wacie,która jest cennym źródłem witamin i mikroelementów.Na przerwach oblężenie i skubanie zieleninek..a później kanapki z rzeżuchą,bo wszystkim posmakowały witaminki i sami pędzili w domu zieleninki.Na przerwach różne zapachy-kanapki z rybą,smalcem i ogórkiem kiszonym,jajkiem i szczypiorkiem,a nawet tylko z cebulą.Obejrzyjcie filmiki,jak uczyły się dzieci w PRL-u,buzie rumiane,roześmiane i wąsy z mleka szkolnego.Pora zrozumieć,jakie skutki niesie postęp i ślepe zakupy w marketach..a życie mamy jedno.
@ Słowo na niedziele
dnia 14.11.2019, 20:02
Ocena
komentarza:
1
Kochane ludziki jeżeli macie cukrzycę należy w pierwszej kolejności zrobić badanie na obecność przywry erytrema panceraticum w trzustce gdyż to ona w pierwszej kolejności może być przyczyną cukrzycy.
Kolejnym tropem jaki należy podjąć jest sprawdzenie drożności przewodów żółciowych i zastawki vatera. Z powodu zatkanych przewodów żółciowych żółć spływająca z wątroby nie wydostaje się do dwunastnicy tylko jest cofana do trzuski którą trawi. Należy też sprawdzić zgodność grup krwi domowników (badania Jerzego Grzeszczuka i Emila Piaseckiego) gdyż antygeny grupowe grwi domowników mogą uszkadzać trzustkę i powodować cukrzycę.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 21:40
Ocena
komentarza:
0
Podasz pismiennictwo?
@ Słowo na niedziele
dnia 14.11.2019, 22:04
Ocena
komentarza:
0
Poza tym trzustka lubi ściągać metale ciężkie z całego organizmu. Możesz mieć zawaloną trzustkę np bakteriami coli eteoameba coli trophoziotes pochodzącej z np z brudnej wody i też będziesz miał cukrzycę. Wszelkie pasożyty np lambilia albo opistohoris felineus pasożytujące w przewodach żółciowych w pierwszej kolejności powinny być wyeliminowane gdyż zatkane przewody żółciowe powodują to że żółć niszczy trzystkę czyli wysepki fatera.
@ Jasełko
dnia 14.11.2019, 20:29
Ocena
komentarza:
1
No to emerytury nie doczekam
@ tt
dnia 14.11.2019, 20:48
Ocena
komentarza:
3
to może rentę dostaniesz
@ Do Jasełko
dnia 14.11.2019, 21:11
Ocena
komentarza:
0
Doczekasz,tylko nie myśl o cukrzycy,chorobach,lecz wizualizuj zdrowie,świetną kondycję.Choroby wywodzą się z mózgu-co mu nakazujemy,tak czyni-więc szczerze przekaż mu,że jesteś zdrów jak ryba i tylko natura czyni cuda/jak lek placebo.
@ Do Jasełko
dnia 14.11.2019, 21:18
Ocena
komentarza:
0
Placebo to fenomen medycyny-działa w głowie pacjenta.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 21:42
Ocena
komentarza:
0
A kiedy chore niemowlę zdażyło przekazać mózgowi negatywny komunikat?
@ Do Moi
dnia 14.11.2019, 22:12
Ocena
komentarza:
1
Może szczepionki przekazały?
@ Moi
dnia 14.11.2019, 22:18
Ocena
komentarza:
0
To przeczytaj raz jeszcze post użytkownika Do Jaselko.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 22:20
Ocena
komentarza:
1
Mieliśmy scieme o zwiazku szczepionek z autyzmem, teraz mamy scieme o szczepionkach i cukrzycy. Szkoda, ze na to nie na szczepionki.
@ Słowo na niedziele
dnia 14.11.2019, 21:20
Ocena
komentarza:
2
Kolejną sprawą którą powinien rozważyć chory na cukrzycę jest zagrzybienie organizmu. Weźmy na to taką candidę której to przerost powodują "terapie" antybiotykowe. Taka candidka przedostaje się do organizmu i żywi się głównie cukrem (węglowodanami) i jak tego papu nie dostanie to potrafi wydzielać związek chemiczny łudząco podobny do insuliny który mówi naszemu mózgowi żeby jeść. Tak że grzybiczka to sprawa druga.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 21:43
Ocena
komentarza:
0
Polecam antidotum w postaci kanału na YT pt. Pod mikroskopem
@ Słowo na niedziele
dnia 14.11.2019, 21:48
Ocena
komentarza:
3
to jest chosztapler opłacany przez korporacje. Tylko jelenie tego nie widzą
@ Moi
dnia 14.11.2019, 21:55
Ocena
komentarza:
-1
Tak, jasne. Hahahaaaaa... Białe jest czarne, czarne jest białe.
@ Do Słowo..
dnia 14.11.2019, 22:16
Ocena
komentarza:
1
Dlatego krówki hodować i pić kwaśne mleko.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 22:29
Ocena
komentarza:
1
Krowa ma mleko dla cielaka- logiczne. Dla nas ma matka. Potem się kończy. Wniosek? Nie jest konieczne. Proste. Dodam, ze aby krowa miała mleko, trzeba ja zapłodnić. Jest ciele, które hodowanej koszmarnych warunkach na odpowiedni rodzaj
mięsa dla kaprysu człowieka, często nie dożywa chyba nawet roku. A zanim je zaszlachtujemy, to zdążymy okraść z mleka, bo to, z którego korzystamy nie pochodzi z jakichś nadwyżek. No, ale przecież cafe latte ważniejsze niż jakieś ciele, prawda?
@ Słowo na niedziele
dnia 14.11.2019, 22:48
Ocena
komentarza:
1
Cielak w 14 miesięcy jest dorosłym bykiem a człowiek w 20 lat nawet nie kiedy nie dorośnie dlatego krowie mleko ma złe proporcje i nie powinno być pitę przez człowieka. Można go poddać fermentacji czyli zrobić zsiadłe i jest dużo lepsze. Najbardziej podobnym (zbliżone proporcje) do mleka ludzkiego ma mleko kozie. Kiedyś to Pazura reklamował "pij mleko - będziesz wielki" a tak na prawdę pij mleko będziesz kalekooooooooo :(
Poza tym krowie mleko chyba ma coś z homocysteiną która to jest główną przyczyną chorób układu krwionośnego i zawałów serca.
@ Do Moi
dnia 14.11.2019, 22:51
Ocena
komentarza:
0
Nikt nie odbiera cielęciu mleka,a właśnie cielna krowa mleka nie daje.Niezapłodniona daje mleko.Szkoda cielęcia,ale ryb też zabijać nie można
@ Do Słowo
dnia 14.11.2019, 23:09
Ocena
komentarza:
0
To już lepiej mleko sojowe pić.Ludzkie mleko w szklance wygląda jak kozie,ale smakowo różnią się.
@ Moi
dnia 15.11.2019, 21:01
Ocena
komentarza:
0
A jak przestaje byc cielna? Chyba jednak to mleko kradniemy. Krowa sobie bez nas poradzi. A my bez krowy i jej mleka. Inaczej nie byloby wwgan (polecam rekomendacje amerykanskich agend ds. zywienia).
@ Do Moi
dnia 15.11.2019, 21:37
Ocena
komentarza:
0
Podam przykład:czy ja okradałam swoje dziecko z mleka,dokarmiając inne dzieci,bo ich matki nie miały pokarmu,a ja za dużo i musiałam ściągać.
@ Do Moi
dnia 15.11.2019, 21:50
Ocena
komentarza:
0
Tak,czytam o modyfikowanej kukurydzy,pszenicy,bawełnie..na rakotwórczych nawozach sztucznych..nastały czasy,że nawet powietrzem nie można żyć.Po co kupować żywność?Łyknąć tabletkę"śniadanie","obiad"..jedna chemia tu i tam.Wegańskie jedzenie?Właśnie we Frysztaku ludzie zabiegają o to,by ziemia wydawała zdrowe plony.Proszę napisać,co Pan je i skąd?
@ Moi
dnia 17.11.2019, 23:24
Ocena
komentarza:
-1
A czy ja pisałem o kobiecie i takiej sytuacji? Zacznijmy od tego czy ktoś Cię zapładnia wpychając nasienie do pochwy? Czy doją Cię i Twoje mleko trafia do przemysłu, kawiarń zamiast do Twojego dziecka? Czy dziecko jest Ci odbierane po krótkim czasie? Piszesz o mleku matki karmiącej i ono jest potrzebne. Ale w końcu następuje koniec laktacji- czy to o czymś nie świadczy?
@ Słowo na niedziele
dnia 14.11.2019, 21:25
Ocena
komentarza:
1
Profesor Beszamp (prawdziwy ojciec medycyny) mawiał: to środowisko jest wszystkim a bakteria niczym. Tak że w cukrzycy bardzo ważne jest odkwaszenie organizmu i należy badać rano po wstaniu pH moczu i utrzymywać go powyżej 6,5. Spożywanie dużej ilości węglowodanów (i nie tylko) zakwasza organizm i powoduje wyciąganie minerałów (nawet z kości !)
... a tak na prawdę jak chcecie wyleczyć cukrzycę to se kupcie książki dra Jana Kwaśniewskiego i przejdźcie na dietę OPTYMALNĄ. Po roku większość cukrzyc przeminie z wiatrem.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 21:47
Ocena
komentarza:
0
Jesteś dowodem anegdotyczn czy nawet i tym nie?

Dieta Kwaśniewskiego jest strasznie tłusta. Bynajmniej nie jest zdrowa. Po początkowej rewolucji, na która organizm może pozytywnie zareagować (lepiej w tym celu zrobić raczej dietę lekkostrawna), sprawy mogą wrocic na stare tory.
@ Słowo na niedziele
dnia 14.11.2019, 21:59
Ocena
komentarza:
1
Dieta optymalna jest 7 razy w biblii, a jej inna nazwa to dieta kapłańska. Kapłani dowodzili i zarządzali głupimi owieczkami dlatego musieli być mądrzy, a tępy tłum żarł chleb (czyli tak na prawdę cukier) i miał chorować. Dieta optymalna jest dietą przebadaną naukowo i doświadczalnie. Ponad 40 lat pracy św pamięci dra Kwaśniewskiego i jego ośrodków Arkadia (które to w "wolnej" polsce pozamykano) temu dowodzi. Poza tym liczne towarzystwa "optymalnych" rozsianych po całym świecie to nie są ludzie w ciemię bici. Żyją zdrowo i nie chorują na jakieś głupawe cukrzycy.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 22:23
Ocena
komentarza:
-1
Ściema dla tępego ludu.
@ Słowo na niedziele
dnia 14.11.2019, 22:52
Ocena
komentarza:
0
Napiszę jeszcze dla bardziej kumatych iż doktor Kwaśniewski Jan przebadał mleko ludzkiej matki (czyli kobiety) i określił proporcje trzech głównych składników tzn białka, tłuszczu i węglowodanów. I tak jak się rodzisz to mleko mamusi ma proporcję 1 : 3 : 0,5 (białko:tłuszcz:węglowodany) tak że jak mi tu jakiś jeleń pisze że mleko z cyca mamusi jest złe dla małego oseska i że sposób żywienia oparty o tą PROPORCJĘ jest zły to jest to zwykły ignorant którego należy obtoczyć w pierzu i w smole i puścić do Jasiołki.
@ do słowo...
dnia 15.11.2019, 09:45
Ocena
komentarza:
0
...pozostaje nam ...tylko szczaw. A tak na marginesie, piszesz z błędami, a to nie pozwala poważnie cię traktować.
@ Blee
dnia 14.11.2019, 22:15
Ocena
komentarza:
0
A Te pielegniarki na diabetologii takie nimile. Zawsze zle i przemeczone..
@ VVP
dnia 14.11.2019, 22:23
Ocena
komentarza:
2
Syrop glukozowo-fruktozowy jest praktycznie w każdym słodyczu, ale pewnie mało kto czyta skład produktów i wie, czym to pachnie. A poza tym, żrecie ludziska to, czego pies niejednokrotnie nie chce ruszyć, bo myślicie, że oszczędzacie, a rachunek za krótkowzrocznośc przychodzi szybciej, niż myśleliście. Ale bie przegada durniom odwiedzającym Biedronkę, Lidla, Kauflanda itp. Część uczciwie przyzna, że chodzi tam, bo taniej, inni upierają się, iż tam jest polskie i równie dore jak gdzie indziej. Efekty widać na bieżąco.
@ Moi
dnia 14.11.2019, 22:35
Ocena
komentarza:
0
Chodzę do MPM-u i kupuje roślinne - etyczne. Im mniej składników, tym lepiej. Ale nienadzwyczajna naiwni- dieta może pomóc, ale to ostatecznie geny decydują. Na nie tez mamy wpływ, jednak ograniczony.
@ Słowo na niedziele
dnia 14.11.2019, 22:59
Ocena
komentarza:
0
Jeszcze poruszę kwestię cukrzycy. Mianowicie co jest cukrem ? Cukry to związki chemiczne które zbudowane są na łańcuchach węglowych. To cała rodzina tego jest! Są proste i złożone. Jednak nasz organizm przyswaja tylko i wyłacznie cukry proste czyli glukozę i fruktozę. I tak też nasz organizm trawi węglowodany. Węglowodanem czyli cukrami jest TEŻ pszenica która to po strawieniu jest przekształcana w glukozę i do krwi dostaje się baaaaaardzo duże ilości glukozy. Indeks glikemiczny pszenicy to 75 gdzie zwykłego cukru kryształ "tylko" 64. Tak że jak masz cukrzycę to powinieneś zrezygnować z węglowodanów np. głównie pszenicy :)
@ Do Słowo
dnia 14.11.2019, 23:16
Ocena
komentarza:
0
Dlatego koniec z białymi bułeczkami,tylko orkisz,siemię i dynia.
@ Słowo na niedziele
dnia 14.11.2019, 23:38
Ocena
komentarza:
0
Raczej smalec, masło i olej kokosowy. Siemię (nienasycone) to tak łyżka/dwie na dobę
@ HY
dnia 15.11.2019, 08:32
Ocena
komentarza:
1
A może zamiast pszenicy żytko by spróbować - C2H5OH.
@ o tak żytko
dnia 15.11.2019, 09:49
Ocena
komentarza:
1
żytko skuteczne na wszystkie pasożyty i grzyby i cholera wie na co jeszcze.
@ alkohol najtwardszy narkotyk świata
dnia 15.11.2019, 10:32
Ocena
komentarza:
0
Grzyby akurat świetnie żywią się alkoholem tak samo jak nie które przywry.
@ Do Słowo
dnia 15.11.2019, 16:28
Ocena
komentarza:
0
Dzięki za cenne informacje,które znam,ale warto wiedzę weryfikować i wzbogacać.Pozdrawiam.
@ .
dnia 15.11.2019, 07:41
Ocena
komentarza:
2
Otyłość, brak ruchu, jakiejkolwiek aktywności, jedzenie,, smieci" bez wartości odżywczych, tzw zapychanie organizmu byle czym, byle jak, byle szybko. Efekt:całe spektrum chorób. Problemem staje się chodzenie na nogach.
@ HY
dnia 18.11.2019, 01:01
Ocena
komentarza:
1
No to kurna jak kto nie może na nogach chodzić to niech spróbuje na rękach i po sprawie.
@ Jan
dnia 15.11.2019, 19:17
Ocena
komentarza:
0
Do Moi.chyba nie znasz dietę Kwaśniewskiego, bo to jest taka ,M Ź czyli mniej źryj. Ale gupoty dalej piszesz.opanuj się.
@ Ja do Przezorny
dnia 15.11.2019, 20:57
Ocena
komentarza:
0
Znam i dlatego nie wybieram jej. To jest tluszcz przede wszystkim (odzwierzecy).
@ Do Jan
dnia 15.11.2019, 21:12
Ocena
komentarza:
0
Z tym "kuku na muniu"wróciły wspomnienia z dzieciństwa,bo dawniej w szkole tak się mawiało i pokazywało na łepetynę.Teraz mówią inaczej.Dzięki,2 słowa a rozbawią.Jakie to dziwne,że każdy wpis ukazuje charakter człowieka,czytając,nawet widzę każdego wpisującego.Tego "kuku"od cielątek też widzę..oj oj.
@ Praktykantka Monika
dnia 15.11.2019, 23:38
Ocena
komentarza:
1
Najlepszy oddzial w Szpitalu w Jaśle.Miły i pomocny personel.Dziękuję.
@ rjs
dnia 18.11.2019, 08:27
Ocena
komentarza:
3
Potwierdzam .Życzliwe i kompetentne pielęgniarki i bardzo cierpliwy oraz kulturalny pan Pluta.Serdecznie dziękuję za wspaniałą opiekę nad mamą.
@ xddd
dnia 18.11.2019, 06:46
Ocena
komentarza:
-1
Konopie indyjskie regulują cukrzycę a państwo wciska mi kit w postaci haseł nie daj się cukrzycy.
U nas się nie leczy, nie pomaga pacjentom tylko się ich choroby podtrzymuje czekając aż świat wymyśli sposób a ten już jest wymyślony tylko wam wciskają, że nie!
@ dragoness
dnia 18.11.2019, 07:05
Ocena
komentarza:
2
Ma pan oczywiście na myśli olej z konopii, a nie palenie jointów?
@ Moi
dnia 21.11.2019, 00:21
Ocena
komentarza:
0
Kolejne panaceum...
@ damp
dnia 18.11.2019, 08:14
Ocena
komentarza:
3
Czytając komentarze można dojść do wniosku:

1.Za cukrzycę u dzieci odpowiedzialni są nauczyciele
2.Za automaty i palenie przed szkołą odpowiedzialna dragoness
3.Ogólnie za brak wiedzy i złe nawyki dzieci nauczyciele

Instytucja pod tytułem Rodzic odpowiedzialna jest :

1.Za darcie ryja na nauczycieli w obronie niewinnego dziecięcia (powody różne bójki .wagary.zwrócenie uwagi .palenie itp itd
2.Wypisywanie bzdetnych komentarzy jakie to ciężkie pieniądze podatników bierze ów leniwy i parszywy nauczyciel (chociażby rzeczony rodzic złotówki podatku nie oddał bo 500+ i zapomogi MOPS zwolnione od niego są)
3.Uświadamianie przy każdej okazji owemu nauczycielowi KTO tu rządzi i jakim jest zerem w stosunku do rodzica chociażby na wypisywanych zwolnieniach byk na byku siedział typu "hora curka" "karzdy " "poniewarz " itp itd
@ do damp
dnia 20.11.2019, 16:24
Ocena
komentarza:
0
Dodam jeszcze , że te darmozjady nauczyciele za darmo, o zgrozo, jadą pilnować Brajanków i Dżesiki na wycieczce
Dodaj komentarz Jeżeli chcesz, aby Twój nick był wyróżniony żółtym kolorem, po prostu zaloguj się w panelu logowania po prawej stronie
⇓ ⇓ ⇓ Powiększ pole komentarza ⇓ ⇓ ⇓

Zasady komentowania

Serwis Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezwiązanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem i normami obyczajowymi. Pełne zasady komentowania dostępne na stronie: Regulamin komentarzy

 • WIOŚ wszczął postępowanie o ukaranie zakładu. Kontrola wykazała rażące nieprawidłowości

  Inspektorzy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Rzeszowie przeprowadzili kontrolę w Zakładzie Zagospodarowania Odpadów w Wolicy w celu m.in. oceny ekologicznych skutków pożaru. Jej wyniki są niepokojące. W tej sprawie prowadzone jest także śledztwo pod kątem nieodpowiedniego postępowania z odpadami...

 • Fakty o podwyżce cen śmieci w Jaśle

   

  Mówić i pisać można wiele, a także podawać różne wybiórcze informacje dotyczące podwyżek cen za śmieci. Fakty są jednak takie, że Miasto nie zarabia na śmieciach, a na wzrost cen składa się kilka czynników od Miasta niezależnych.

 • Świąteczne szaleństwo w Galerii Jasło! Sprawdź, jakie atrakcje przygotowaliśmy

 • Zamiast cmentarza odkryli osadę z epoki brązu

   

  Archeolodzy, którzy na placu budowy nowego odcinka drogi wojewódzkiej 992 poszukiwali śladów cmentarza żydowskiego niespodziewanie odkryli pozostałości po osadnictwie pradziejowym. Znalezisko najprawdopodobniej jest reliktem, który można wiązać z epoką brązu.

 • Figura Chrystusa góruje nad miastem

  Figura Chrystusa Króla Wszechświata stanęła na wzgórzu przy ul. Na Kotlinę w Jaśle. Rzeźba została postawiona na ośmiometrowym cokole już w ubiegłym tygodniu.

 • Szykujcie się na świetną zabawę! Już jutro otwarcie kręgielni INDYGO

 • Projekty szkoleniowe ze stażami!

 • Szykują się kolosalne podwyżki za śmieci!

  Miasto zaproponowało nowe stawki za gospodarowanie odpadami komunalnymi w Jaśle. Opłata ma wzrosnąć dwukrotnie. Co jest tego przyczyną? Z analiz przygotowanych przez urzędników wynika, że jaślanie wytwarzają coraz więcej odpadów, a firmy odbierające śmieci podniosły ceny za świadczoną usługę.

 • „Ekonomik” ma ściankę wspinaczkową

   

  W Zespole Szkół nr 4 w Jaśle, popularnym „Ekonomiku”, powstała ścianka wspinaczkowa. Służyć ma nie tylko uczniom szkoły, lecz wszystkim tym, którzy chcieliby aktywnie spędzić czas korzystając z pierwszego w powiecie jasielskim obiektu tego typu. Koszt zakupu i montażu ścianki wyniósł ponad 180 tys. zł.

 • KBBistro skończyło roczek!

   

  Czas biegnie. Dokładnie rok temu pojawiliśmy się w mieście, aby nieprzerwanie dostarczać Waszym podniebieniom kulinarnych wrażeń.  Widzimy to każdego dnia, kiedy wracacie do nas, aby delektować się naszymi sławą owianymi burgerami i nie tylko. 

 • Motomikołaje znów w akcji! Paczki trafiły do ponad tysiąca dzieci

   

  Organizatorzy MOTOMIKOŁAJEK od kilku już lat uszczęśliwiają dzieci wręczając im prezenty. Dzięki darczyńcom, w tym roku paczki trafiły do ponad tysiąca dzieciaków. W Dębowcu i Jaśle na spotkanie z mikołajem przybyły setki osób.

 • Piękno świątecznych podarunków

   

  Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, w którym dzielimy się z bliskimi radością zapominając o codziennych troskach. 

 • Realne szanse na kolejne połączenia kolejowe z Jasła do Małopolski

   

  Starania o uruchomienie nowych połączeń kolejowych z Jasła w kierunku zachodnim mogą zmaterializować się już wiosną 2020 r. Głosy, domagające się uwzględnienia w rozkładach jazdy pociągów do Krynicy, czy też Stróż zdają się wreszcie przynosić wymierne efekty.

 • Więcej miejsc parkingowych w Jaśle!

 • Dom w krótkim czasie, tani w utrzymaniu? Teraz to możliwe.

   

  Twoje wymarzone miejsce do życia to dom z ogródkiem? To marzenie nie jednego z nas. Bardzo wiele osób po kilku latach życia w mieście zaczyna marzyć o własnym domu. Niestety nadal wygrywa przekonanie, że luksus posiadania i zbudowania własnego domu wiąże się  z bardzo odległym czasem i kosztami jego utrzymania. Prawdą jest że budowa nie musi ciągnąć się latami.

 • Wpadnij do nas na „Szamkę”

 • Pomagają dzieciom chorym na raka

   

  Strażacy ochotnicy znów zwierają szeregi w ramach akcji „Paczka dla dzieciaka na święta od strażaka”. Tym razem jednak oprócz zbiórki zabawek, artykułów szkolnych i innych dla dzieci z chorobą nowotworową zachęcać będą również do oddawania krwi. Machina już ruszyła. Każdy może stać się jej małym a zarazem niezwykle istotnym trybikiem.

Nadchodzące wydarzenia

Posiadasz informacje o jakimś wydarzeniu?
Poinformuj nas! Pisz na adres: redakcja@jaslo4u.pl

Panel Logowania

Wiesz coś ciekawego? Poinformuj nas o tym!
Wiesz coś, o czym my nie wiemy?
Chcesz podzielić się z nami informacjami?
Napisz do Redakcji lub wypełnij poniższy formularz.
Nadawca (opcjonalnie):Treść (wymagana):
Kontakt (opcjonalnie):
Kontakt z redakcją:

Mailowo: redakcja@jaslo4u.pl
Telefonicznie: 508 766 105