Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Nie daj się oszukać internetowym „kanciarzom”

9

Dzięki otwarciu paczki jeszcze na poczcie, mieszkaniec Jasła uratował pieniądze, które zamierzał wydać na zakupiony w Internecie tytoń. W paczce zamiast zamówionego towaru znajdowały  się drewniane wióry. Przestrzegamy przed internetowymi oszustami, zachowajmy ostrożność i bądźmy przezorni.


Pokrzywdzony o oszustwie szybko poinformował Policję. Funkcjonariusze zabezpieczyli dowody i wstępnie ustalili okoliczności przestępstwa. Z ustaleń tych wynika, że jaślanin wygrał aukcję internetową i zakupił po bardzo atrakcyjnej cenie 6 kilogramów tytoniu. W korespondencji ze sprzedającym ustalił, że pieniądze za towar wpłaci po otrzymaniu przesyłki. Gdy odebrał paczkę, roztropnie  rozpakował ją na poczcie. Wewnątrz  zamiast zamówionego tytoniu, znajdowały się jedynie trzy reklamówki wypełnione drewnianymi wiórami. Dzięki szybkiemu zgłoszeniu, policjanci mogli wstrzymać nadanie przekazu i kilkaset złotych wkrótce wróci do właściciela.

Aktualnie jasielska Policja prowadzi kilkanaście postępowań w sprawie oszust internetowych. Mechanizm takich przestępstw jest zazwyczaj podobny. Ktoś wystawia na licytację rzekomo posiadany towar, inkasuje od zwycięzcy pieniądze, czasami przesyła pocztą paczkę, w której znajduje się bezwartościowy towar i kontakt z nim urywa się.  

Większość pokrzywdzonych, skuszonych atrakcyjną ceną towaru, płaci „z góry” pełną należności lub sporą zaliczkę i w ten sposób traci pieniądze. Najprostszym sposobem uniknięcia zagrożenia oszustwem jest postępowanie tak jak wspomniany jaślanin: ustalenie formy zapłaty za pobraniem, otwarcie przesyłki w obecności doręczyciela i w przypadku oszustwa szybkie powiadomienie Policji.

Wykrywalność oszust internetowych plasuje się na bardzo wysokim poziomie. Prawie w każdym przypadku policjanci ustalają  sprawcę takiego przestępstwa. Grozi za nie kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat.

Aby nie stać się ofiarą internetowego oszustwa i uniknąć związanych z tym nieprzyjemności:

    * nie płaćmy zanim nie sprawdzimy zawartości przesyłki,
    * uzgadniajmy formę zapłaty za pobraniem po nadejściu paczki i otwierajmy ją w obecności doręczyciela,

    * pamiętajmy, że super okazje zdarzają się bardzo rzadko, jeśli w ogóle,
    * sprawdzajmy wiarygodność sprzedawcy, jego poprzednie aukcje, opinie kupujących odnośnie jego rzetelności,
    * zachowajmy korespondencję internetową ze sprzedającym, przy ewentualnym zgłoszeniu faktu oszustwa, ułatwi to wykrycie jego sprawcy,
    * w przypadku jakichkolwiek podejrzeń i wątpliwości nie dokonujmy zakupów.


KPP w Jaśle

Reklama

Komentarze: 9

Dodaj komentarz Widok:
1
@ Gaga
dnia 04.08.2010, 10:58 · Zgłoś
Do Hejka. Nie wiem na jakiej podstawie twierdzisz, ze oszukiwani są [...], jeszcze do tego naiwni.oszukiwani są najczęśćiej UCZCIWI,nigdy nikogo sami nie oszukali i mają zaufanie do innych.Sama zostałam dwa razy oszukana, a zapewniam Cię, że zakupy na allegro czy obsługa komputera nie są dla mnie czarną magią.Problemem nie są kupujący, a sprzedający bez zasad moralnych.
Odpowiedz
1
@ TomaszK.
dnia 04.08.2010, 10:23 · Zgłoś
[...] prawda ze wykrywalnosc jest duza, jak ktos to robi na duza skale, to jest nie do zlapania, kupujesz sobie jakiegos playonline na karte itp, korzystasz z tego tylko w celu oszustwa, czyli zalozenie konta allegro i konta bankowego, na lipny adres i dane, tak tak sa banki ktore umozliwiaja zalozenie konta bez widzenia gosciem i spisaniem jego danych z dowodu, uwierzytelnianie na alllegro pozniej mozna zrobic za pomoca juz tego konta, a pozniej wystarczy zarobic kilka komentarzy za pare zl odczekac pare miesiecy i pozniej autetycznie sprzedac kilka drogich rzeczy, zeby byly widoczne w komentarzach, a pozniej wal na duza skale, nadmieniam, ze caly czas korzystamy z internetu przenosnego na karte i korzystamy z niego tylko w celu zrobienia przekretu na duza skale, wystawiamy mnostwo rtv i agd za 80% najnizszej ceny na allegro, zeby nie wzbudzilo podejzen ze jest zbyt tanio, tydzien dwa sciemniamy ze przesylka zginela u kuriera, gdy nasze wirtualne konto jest juz nasycone kwota liczona w setkach tysiecy zlotych, wybieramy z bankomatow w ktorych nie ma kamer pieniazki, modem wrzucamy do rzeki, a my jedziemy na 10 letnie wczasy na kostaryke.
o to taki maly instruktaz dla hardcorow.
i nie wierze zeby nasza jasielska [...] zdolala takiego delikwenta wykryc
Odpowiedz
0
@ hejka :)
dnia 03.08.2010, 23:38 · Zgłoś
Oszuści są wszędzie, kupiłem wiele rzeczy na allegro i muszę przyznać że 95% to uczciwi sprzedawcy. Problem w tym że Ci co kupują to są po prostu naiwni [...] dla których obsługa allegro to ciemna magia. To sa Ci sami co uwierzyli w cuda PO i zagłosowali na komorowskiego he he he .
Odpowiedz
0
@ CHORE PAŃSTWO !!!!
dnia 03.08.2010, 23:05 · Zgłoś
LUDZIE KUPUJĄ TOWAR TAM GDZIE JEST TANIEJ I MAJA PRAWO DO POCZUCIA BEZPIECZEŃSTWA ZAKUPU - GDYŻ NIE JEST TO HANDEL "PASERSKI , CZY NIELEGALNY " LECZ ZAREJESTROWANY LUB POPARTY PRAWDZIWYMI DANYMI OSOBOWYMI, TELEFONEM , EMAILLEM...- ALE JAK WIDAĆ, JEST PRZYZWOLENIE NA OSZUSTWA GDYŻ DLA ORGANÓW ŚCIGANIA GDY JUŻ DO TAKOWEGO DOJDZIE - TO JEST NIE MAŁY { LUB SZTUCZNY ]PROBLEM Z WYKRYCIEM SPRAWCY...???
Odpowiedz
0
@ sprzedawca internet.
dnia 03.08.2010, 22:17 · Zgłoś
Niestety poziom tych artykułów jest coraz gorszy. Zanim coś napiszecie przynajmniej zapoznajcie się a regulaminem poczty !!!.
Od kilka lat żyję z handu internetowego przeprowadzonych mam tysiące tranzakcji również na allegro. Sam tez sporo kupuję ale dotychczas nigdy z mojej strony jak i u osób u których kupuję nie miałem próby oszustwa.

Kłamstwem jest że tylko przesyłki pobraniowe są bezpieczne. Zdecydowane większość klientów ok 70 – 80 % rozlicza się płatnościami z góry.

Przykładam niemal 100% bezpieczeństwa są tu płatności allegro.
Wystarczy sobie przeczytać ich regulamin aby się przekonać że :

Program zapewnia Kupującemu rekompensatę do 10.000 zł w przypadku, gdy:
zapłacił za towar, ale go nie otrzymał;
otrzymał towar, który znacznie różni się od opisanego w ofercie.
W kwocie rekompensaty uwzględnimy również koszt wysyłki towaru do 100 zł w przypadku, gdy:
w transakcji Kupujący skorzystał z Płacę z Allegro za zakupy.
Rekompensata jest finansowana ze środków Programu Ochrony Kupujących, dlatego ani Kupujący, ani Sprzedający nie ponoszą z tego tytułu żadnych kosztów!

Inna sprawa, że są pewne podstawy bezpieczeństwa handu w internecie!!!
Jednak dopóki będą napaleńcy co mają daleko gdzieś podstawy bezpiecznego zakupów i szukają super okazji czyli najtańszych wręcz podejrzanie tanich ofert od Pana Zenka który podaje tylko nr konta i zarejestrował się miesiąc temu w serwisie aukcyjnym i ma już 5 kometarzy to oszustko mamy na 99 % pewne.

Pozdrawiam miliony klientów którzy potrafią logicznie myśleć i przeprowadzili dziesiątki udanych zakupów oraz te jednaki które się na coś napaliły myśląc że jako jedyni trafiły na super okazje po czym dostają trociny czy cegłę zamiast najnowszej komórki i takie paczki w Jaśle na poczcie były odbierane. M.W.
Odpowiedz
0
@ alf
dnia 03.08.2010, 20:29 · Zgłoś
No jasne kupujcie dalej na all... i innych aukcjach internetowych. Przecież są porządne sklepy internetowe które mają podane swoje dane adres nr rejestru itp. Sam prowadzę taki sklep i tu o kantach nie ma mowy. Każdy dba o klienta, towar wysyła się sprawdzony i zapakowany przed uszkodzeniami. Kantują tylko oszuści.
Odpowiedz
0
@ aklaakla
dnia 11.10.2016, 16:31 · Zgłoś
no ,nie tak do końca to wygląda.
Sklep z adrese ,nr rejesttru,podmiot aktywny.Zakup zapłacony.Towar nie presłany.Zwrotu pieniędzy nie ma!
Przedsiebiorca działa w najlepsze od lat!
Pozostaje droga sądowa .!
Odpowiedz
0
@ kurier
dnia 03.08.2010, 20:25 · Zgłoś
kurier ma obowiazek na zyczenie odbierajacego sprawdzic zawartosc paczki za pobraniem , ale dopiero po zaplaceniu za nia !!!!!!!taki jest regulamin firm kurierskich i jesli z nia jest cos nie tak to spisac protokol szkody a nie oddawac pieniadze !!!!!!!!!!
Odpowiedz
0
@ nie płaćmy
dnia 03.08.2010, 20:19 · Zgłoś
Nie wprowadzajcie ludzi w błąd poprzez takie informacje
...* nie płaćmy zanim nie sprawdzimy zawartości przesyłki,...
Nie można sprawdzić zawartości przesyłki nie dokonując zapłaty, ponieważ doręczycielowi tego niewolno tego zrobić.
Chyba, że przy zamawianiu przesyłki klient zażąda sobie opcję za pobraniem ze sprawdzeniem zawartości to można to zrobić, dodatkowa opłata za tą usługę jest niewielka, ale mamy pewność, że nikt nas w kanał nie wpuści, bo w tym przypadku pierwsze otwieramy przesyłkę i jeśli zawartość jest zgodna z zamówieniem i dołączoną do przesyłki specyfikacją z zawartością paczki to dokonujemy zapłaty za usługę a jeśli nie to odprawiamy doręczyciela i niema sprawy i kosztów.
Z własnego doświadczenie wielu sprzedawców na taką opcję bardzo rzadko się zgadza.
UWAGA NA OSZUSTÓW
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.