Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Nie dajmy się oszukać metodą „na wnuczka”

19

Policjanci ostrzegają przed oszustami działającymi metodą "na wnuczka". Ich ofiarą padła starsza mieszkanka powiatu jasielskiego, która straciła blisko 29 tysięcy złotych. Funkcjonariusze apelują o ostrożność w kontaktach z osobami, które telefonicznie podają się za członka rodziny i proszą o pilną pożyczkę. W przypadku obaw i podejrzeń co do próby dokonania oszustwa należy niezwłocznie powiadomić Policję.

W ostatnim czasie na terenie powiatu jasielskiego ponownie pojawiły się przypadki działania oszustów metodą potocznie nazywaną „na wnuczka”. Schemat wyłudzania przez nich pieniędzy za każdym razem jest podobny.

Oszuści telefonują najczęściej do osób starszych i podają się za członka rodziny np. syna, wnuczka, siostrzeńca. W czasie rozmowy proszą o pilne pożyczenie pieniędzy na różny cel, które w ich imieniu ma odebrać najczęściej znajomy lub proszą o przelanie pieniędzy na konto bankowe. Tłumaczą się, że ze względu na wypadek, chorobę, ciężką sytuację rodzinną lub inny powód nie mogą odebrać pieniędzy osobiście. Następnie osoby, które otrzymują taki telefon, kierując się chęcią pomocy członkowi najbliższej rodziny, postępują zgodnie z instrukcją oszustów i w ten sposób tracą czasami nawet oszczędności życia.

W taki sposób została oszukana starsza mieszkanka powiatu jasielskiego. Wczoraj zadzwonił do niej telefon. Podająca się za jej córkę kobieta powiedziała, że pilnie potrzebuje kilkudziesięciu tysięcy złotych. Pokrzywdzona udała się do banku, wybrała prawie 29 tys. zł. i wróciła do domu. Po chwili telefon znów zadzwonił. Telefonująca rzekoma córka poprosiła o przekazanie pieniędzy kurierce. Wkrótce potem, w domu starszej pani pojawiła się młoda kobieta, której pokrzywdzona wręczyła pieniądze. O tym, że została oszukana dowiedziała się, kiedy zadzwoniła do prawdziwej córki.

Przestrzegamy przed tym zagrożeniem, apelujemy o rozwagę i ostrożność. Bądźmy podejrzliwi, gdy ktoś zasłaniając się pośpiechem ponagla nas, abyśmy bez dokładnego sprawdzenia okoliczności przekazali mu pieniądze.

Aby ustrzec się przed tego typu oszustwem należy przede wszystkim jak najszybciej skontaktować się z osobą, której zamierzamy pożyczyć pieniądze. W ten sposób możemy się upewnić, że to rzeczywiście krewny zwracał się z prośbą o pomoc finansową. O każdym podejrzanym telefonie, należy pilnie poinformować Policję.

 KPP w Jaśle

Reklama

Komentarze: 19

Dodaj komentarz Widok:
-1
@ CHORE PAŃSTWO !!!
dnia 16.01.2014, 19:43 · Zgłoś
Ostrzegają przed złodziejami, - ale jeśli taki-a ukradnie 399zł, a nie 400 to już nie będzie odpowiadał-a jako przestępca, bo popełni tylko wykroczenie. Nie słychać tu ostrzeżeń o innego typu "złodziejach w białych rękawiczkach" zabierającym najbiedniejszym ciężko zapracowane środki {w takim charakterze i wymiarze}, że utrudniają lub uniemożliwiają godne życie}, więc gdzie tu szukać wsparcia i od czego są tzw. "służby publiczne" ...
Odpowiedz
0
@ GELO 7
dnia 16.01.2014, 16:29 · Zgłoś
moja babcia biedna co miesiąc daje księdzu i wysyła dla RYDZYKA...
Odpowiedz
-1
@ toblerone
dnia 16.01.2014, 15:31 · Zgłoś
Pewna babcia miala podejrzenie i zawiadomila policje okazalo sie ze bylo to bezpodstawne zawiadomienie i babcia musiala zaplacic 550zl dobry sposob dzialania policji juz nie maja jak zarobic to na babcidach zeruja
Odpowiedz
2
@ ksiądz Mateusz
dnia 16.01.2014, 15:50 · Zgłoś
dlatego lepiej nie zawiadamiać policji bo jeszcze z ciebie zrobią przestępcę
Odpowiedz
-1
@ toblerone
dnia 16.01.2014, 17:40 · Zgłoś
Ze mnie dopiero zrobia ty juz nim jestes
Odpowiedz
3
@ ksiądz Mateusz
dnia 16.01.2014, 18:40 · Zgłoś
pisz dziecko jaśniej
Odpowiedz
-2
@ toblerone
dnia 17.01.2014, 10:58 · Zgłoś
[...] nie rozumie a ja pisze jasno
Odpowiedz
3
@ 60 latka
dnia 16.01.2014, 14:17 · Zgłoś
Na pewno uskładała na pomnik ,zeby dzieci nie musiały sie składac...po smierci
Odpowiedz
8
@ współczujaca
dnia 16.01.2014, 14:15 · Zgłoś
Czy nie napisano,ze nabrano STARSZA osobe?Przeciez ludzie starsi nie podejrzewaja swoich bliskich o wykorzystanie,są życzliwi,szczerzy,nie podejrzewają nikogo o takie perfidia.Myslą inaczej niz my młodzi,dawniej czegos takiego nie było!
Odpowiedz
4
@ lol
dnia 16.01.2014, 16:44 · Zgłoś
tak, a do tego z pewnością często surfują po internecie i przeczytają ostrzeżenie z tego artykułu...
Odpowiedz
4
@ jaroooo
dnia 16.01.2014, 12:06 · Zgłoś
ludzie jednak to sa naiwni naprawde zalmi takich ludzi kto przekazuje komus pieniadze jeszcze w takiej kwocie niedzwoniac do corki
Odpowiedz
3
@ To jakas sciema.
dnia 16.01.2014, 11:27 · Zgłoś
Stare ludzie nie maja takich pieniędzy,a szczególnie jak maja dzieci. Skąd na biednym podkarpaciu ludzie maja taka kase( w Polsce C)
Odpowiedz
-5
@ Ona
dnia 16.01.2014, 11:13 · Zgłoś
Nie żałuje takich ludzi - naiwność w tym wypadku przekracza wszelkie granice .
Odpowiedz
3
@ czesio
dnia 16.01.2014, 11:42 · Zgłoś
naiwność w twoim przypadku faktycznie przekroczyła granice...metoda wnuczka,czyli jak wyłudzić od babci pieniądze:podstawic kolegów dobrze przez wnuczka poinformowanych,potwierdzić babci telefonicznie fakt potrzeby kasy,wyprzeć się przed babcią i rodzinką wszystkiego po fakcie...simple plan?...nie trza babci nic potem oddawać..
Odpowiedz
0
@ g
dnia 16.01.2014, 19:29 · Zgłoś
glupota ludzka nie zna granic
Odpowiedz
0
@ magda
dnia 17.01.2014, 10:25 · Zgłoś
dobrze główkujesz ...ja wnikliwie przyglądnęłabym się rodzince babci ...
Odpowiedz
8
@ telewizyjny [...]
dnia 16.01.2014, 11:00 · Zgłoś
Skoro ludzie wierza we wszystko co podaje telewizja to czemu sie dziwic babci? Ona jest jak wiekszosc spoleczenstwa - naiwna
Odpowiedz
-1
@ ala
dnia 16.01.2014, 10:53 · Zgłoś
kiedys Donald oszukiwał metodą "na wnuczka " dzis widać przetepcy poszli jego tropem
Odpowiedz
0
@ czesio
dnia 16.01.2014, 10:53 · Zgłoś
to jest metoda wnuczka...a nie na wnuczka.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.