Korzystając z portalu Jaslo4u.pl wyrażasz zgodę na użytkowanie mechanizmu plików cookie. Mechanizm ten ma na celu zapewnienie prawidłowego funkcjonowania portalu Jaslo4u.pl. Korzystając ze strony akceptujesz Politykę Prywatności portalu Jasło4u.pl

Nie tylko Jasło, ale i Ukraina leży w Regionie Bałtyku

20
Przez przypadek natrafiłem w Internecie na artykuł dotyczący kontrowersyjnego wyjazdu Pani Burmistrz Jasła do Helsinek. Abstrahując od jakiejkolwiek oceny władz lokalnych Waszego województwa (na ten temat nie mam żadnej wiedzy ani opinii), postanowiłem również zabrać głos w tej sprawie. Tak się bowiem składa, że współpracą bałtycką zajmuję się zawodowo, a pogląd na całą sprawę z Wybrzeża będzie w tej dyskusji jak najbardziej na miejscu.

Z punktu widzenia osoby zaangażowanej w działania na rzecz ochrony środowiska morskiego, sytuacja jest dosyć jasna. Morze Bałtyckie jest unikalnym, niezwykle wrażliwym zbiornikiem wodnym, którego stan ekologiczny jest katastrofalny. Nie wdając się w szczegóły, chciałbym przypomnieć o jednym fakcie: jedynie 4% zanieczyszczeń Bałtyku powstaje na morzu (np. wyciek szkodliwych substancji ze statków, platform wiertniczych czy z portów), a cała reszta spływa do naszego morza rzekami z obszaru aż 14 państw. Oprócz krajów nadbrzeżnych, również z części terenów Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Norwegii, które jeszcze do niedawna były wyłączone z orbity współpracy bałtyckiej. Jak pokazał czas, niesłusznie.



Jeszcze do niedawna we współpracę bałtycką angażowały się regiony posiadające bezpośredni dostęp do wybrzeża, a mieszkańcy pozostałych obszarów pozostawali wobec tej sprawy obojętni. Sęk w tym, że regiony nadbrzeżne odpowiadają zaledwie za kilkanaście procent zanieczyszczeń, trafiających do naszego morza. A to oznacza jedno – bez zaangażowania śródlądzia (w tym Śląska, Podkarpacia, Wołynia, Grodzieńszczyzny) sen o czystym Bałtyku pozostanie utopią.

Jest tylko jeden problem. Naiwnością byłoby przypuszczać, że regiony leżące w oddaleniu od morza będą angażować się we współpracę bałtycką tylko dlatego, że będzie im leżało na sercu dobro naszego morza. Dlatego też Skandynawowie stworzyli cały system zachęt – tak aby dbałość o środowisko po prostu się opłacała. Dlatego pytanie, co z tego wszystkiego będzie miało Jasło i Podkarpacie, jest zasadniczo słuszne.

Trudno w tym momencie wymieniać wszystkie korzyści. Mówiąc oględnie, Skandynawowie wychodzą z założenia, że każda poprawa jakiegokolwiek elementu środowiska na Śląsku czy Zachodniej Ukrainie wpływa w jakimś stopniu na jakość ich życia. Jeśli pieniądze skandynawskich funduszy (np. NEFCO) zostaną skierowane np. na rozwój komunikacji miejskiej w Rzeszowie, do atmosfery trafi mniej spalin, a w konsekwencji – związków azotu, które mają istotny wpływ na eutrofizację Bałtyku. Czasem te wszystkie zależności są trudne do wychwycenia – stąd też nie będziemy wdawać się w szczegóły. Musimy sobie uświadomić jedno – skandynawska pomoc realizowana pod hasłem ochrony Bałtyku dotyczy często rzeczy, które na pierwszy rzut oka z morzem nie mają nic wspólnego. Budowa oczyszczalni ścieków jest tylko jednym z wielu tematów.

I nie chodzi tu jedynie o Podkarpacie. Wielu czytelników z pewnością zainteresuje fakt, że we współpracy na rzecz czystego Bałtyku aktywnie uczestniczą Ukraińcy – a konkretnie Lwowska Rada Obwodowa oraz władze Lwowa i Łucka. Oczywiście, nie robią tego z troski o Bałtyk, ale z myślą o własnych interesach. O tym wszystkim mogą Państwo przeczytać na portalu międzynarodowej inicjatywy „Bałtycka Ukraina” (www.baltic-ukraine.com/pl ), w ramach której można realizować wiele ciekawych przedsięwzięć – również z udziałem Jasła czy Rzeszowa.

Można sprawę przedstawić jeszcze bardziej dosadnie. Jako uczestnik szwedzko-polsko-ukraińskich projektów, realizowanych pod hasłem ochrony Bałtyku, partnerzy z Podkarpacia mogą całkiem nieźle zarobić. Dla regionu, który boryka się z problemem bezrobocia, taka perspektywa powinna być kusząca. Ukraińscy partnerzy programu „Bałtycka Ukraina” przyznają, że Podkarpacie jest dla nich idealnym partnerem dla realizacji takich projektów – bo dojechać do Jasła czy Rzeszowa znacznie łatwiej, niż do Gdyni czy Sztokholmu. Jeśli inicjatywa napisania wspólnego projektu powstanie, osobiście jestem gotowy pomóc w jej realizacji. Osobiście liczę na to, że pani redaktor Ewa Wawro będzie w temacie bałtyckim konsekwentna i jako przedstawicielka prasy dopilnuje, by podkarpaccy samorządowcy tę szansę wykorzystali.

Jakub Łoginow

Koordynator programu „Bałtycka Ukraina”  - www.baltic-ukraine.com , ecology@baltic-ukraine.com

Fot. ivloken.republika.pl

Reklama

Komentarze: 20

Dodaj komentarz Widok:
0
@ entuzjasta
dnia 06.12.2008, 18:26 · Zgłoś
Ewa tak trzymaj!Ktoś w koncu musi pisać prawdę a nie "kadzić" o sukcesach!
Odpowiedz
0
@ Ratownik
dnia 04.12.2008, 08:04 · Zgłoś
Pani Ewa wymaga pomocy, najlepiej pielęgniarskiej.
Odpowiedz
0
@ yorker
dnia 03.12.2008, 23:20 · Zgłoś
do ip: 88.220.132.*
jakiś jeden nick bys sie odważył używać...:/

W/s spalarni/zakładu utylizacji czy jak to tam zwą:
otóż moj drogi 'ip: 88.220.132.*' z konsultacji społecznych (jeśli można tak nazwać podawane w ten czas informacje) wynika, iż projekt spalarni proponowany przez poprzedniego burmistrza jest taki sam jak projekt na podstawie, którego zbudowano spalarnie w WIEDNIU, otóż wiedeńska spalarnia wcale nie jest na wygwizdowie, a blisko centrum (Jaki Wiedeń... jakie Jasło.. B) ) i nie truje, ani nie [...], bo wyposażona jest w specjalne filtry zgodne z norami UE...

Miejska spalarnia śmieci zbudowana w XXI wieku to nie duży piec węglowo-drzewny c.o. w Twoim domu na przedmieściach... gdzie jak wrzucisz folie i stare buty, to sąsiedzi poczują swąd jak tylko wyjdą na dwór...

trochę wyobraźni [...], myślenie nie boli, no chyba, żeś z PiS... to sie juz nie czepiam... tam jak pokazały przykłady kilku posłów (Ujazdowski, Dorn) myślenie, analizowanie, wyciąganie wniosków innych niż "ogólnie uznane" jest z cała stanowczością tępione...
Odpowiedz
0
@ dioksyn
dnia 03.12.2008, 23:17 · Zgłoś
Ustawa o odpadacz 27 kwietnia 2001 ze, zm oraz wiele dyrekty eu dokładnie okresają warunki termicznego unieszkodliwiania odpadów komunalnych,obowiazkowy monitoring instalacji pozwala na bezpieczne dla srodowiska funkcionowanie takiego zakladu,ukrycie przekroczenia norm emisji gazow spalinowych jest nie możliwe!!wrazie przekroczeń instalacja traci pozwolenie zintegrowane i automatycznie spalarnia zostaje zamknięta. Spalarnie to przyszlość!!
Odpowiedz
0
@ ninja
dnia 03.12.2008, 20:17 · Zgłoś
No p.EWO udowodnij że przekwalifikowanie z pielęgniarki na redaktorkę było słuszne!!!Ze zdjęcia rtg trudniej robić niż zdjęcia p.MK !!Wierzę w Ciebie i czekam na artykuł równie bł:błyskotliwy jak ten z ratowaniem Bałtyku!!!:D
Odpowiedz
0
@ w
dnia 03.12.2008, 18:27 · Zgłoś
Apropo tej spalarni śmieci (ładnie nazwanego zakładem utylizacji) to całe szczęście że takowa nie powstała. Oczywiście jestem za budową takiego obiektu ale co najmniej 10 km za miastem a nie w granicach miasta. Wisi Wam to obywatele miasta Jasła ze ten zakład miałby powstać (jak się powszechnie przyjmuje) na osiedlu Gamrat. Przecież większość z Was tam nie mieszka. Otóż muszę Was zmartwić gdyż zakład ten miał by powstać na terenie fabryki "Gamrat" pomiędzy osiedlem a wsią opacie. Róża wiatrów w Polsce ma głównie przebieg południowo zachodni więc nie [...] by na osiedlu Gamrat ale w centrum miasta od osiedla Sikorskiego zaczynając. Pomijam tutaj fakt dowożenia cuchnących odpadów do spalarni m.in ulicą Mickiewicza biegnacą w kierunku osiedla gamrat. Ale co tam. BUDUJMY!!! Lepiej siedzieć w [...] niż płacić więcej za śmieci.
Odpowiedz
0
@ yorker
dnia 03.12.2008, 14:52 · Zgłoś
do ip: 88.220.132.*
Ja myślałem ze Burmistrz odpowiedzialny jest za sprawy MIASTA, a nie powiatu ?? Mylę sie?

Fakty sa następujące:
- poprzedni burmistrz wyjeździł, wyszukał kasę na spalarnie śmieci, która byłaby panaceum na problem śmieci w Jaśle
- szanowna pani K. gotową do realizacji inwestycje storpedowała, przyznaną dotacje w Euro odrzuciła (!)
- ceny wywozu śmieci wzrosły o z 70 do 140 zl
- wywozem śmieci zajmuje sie firma z małopolski która mam wrażenie wygrała ostatni przetarg dzięki tzw "ustawce"
- jeśli wejdzie w to prokurator... będzie niezły kwas...
- i nie pomogą wycieczki do Finlandii i robie "dobrego wrażenia"

panie Autorze, rozumiem troskę miast ukraińskich, które chcą trochę uszczknąć z Funduszów bogatszych państw europejskich, zatem radziłbym zwrócić sie do włodarzy krosna, Strzyżowa (właśnie budują kanalizacje), czy Rzeszowa, bo tam administracja, mysli bardziej sensownie i perspektywicznie niz w Jaśle (niestety)
Odpowiedz
0
@ do ip 88.220.132.*
dnia 03.12.2008, 13:41 · Zgłoś
a czy od działań w zakresie powiatu nie ma nic wspolnego z funkcją burmistrza miasta Jasła...
Odpowiedz
0
@ prawicowy ludowiec
dnia 03.12.2008, 13:38 · Zgłoś
problem leży gdzie indziej... bo gdyby pani Kurowska rządziła a nie "rządziła", gdyby powstawały nowe inwestycje to niech jeżdzi ile chce... ale jeśli w mieście sie nic nie dzieje to nie dziwmy sie że jest takie oburzenie
Odpowiedz
0
@ autor
dnia 03.12.2008, 09:11 · Zgłoś
Ten artykuł wysłałem z prośbą o opublikowanie również do redakcji Nowin i osobiście do pani Ewy Wawro, która usilnie zachęcała do drążenia tej sprawy. Niestety, nie tylko nie opublikowali go, ale nie dostałem żadnej odpowiedzi. Dziwi mnie to, bo przecież w tekście unikam osobistych ocen, za to poruszyłem nowy - i wydaje mi się ciekawy wątek - wspólne projekty szwedzko-polsko-ukraińskie, które można realizować z udziałem Jasła, przy wsparciu medialnym regionalnej prasy.
Odpowiedz
0
@ czytelnik
dnia 03.12.2008, 08:57 · Zgłoś
Zgadzam sie z [lol] poniewaz artykol jest mocno "sponsorowany".
"...Przez przypadek natrafiłem w Internecie na artykuł dotyczący kontrowersyjnego wyjazdu Pani Burmistrz Jasła do Helsinek...."
Czy typowym zachowaniem jest czytanie "do kawy" lokalnych wiadomosci malo znaczacych regionow odleglych około 500 km ?? Hmm .... niech kazdy sam odpowie sobie na to pytanie.

Ponadto wystarczy wejsc na strone przytoczona przez Pana J.Ł. Jest tam mowa wyłącznie o sprawach pojezierza, o kanale elblaskim itp. Nie ma informacji o działaniach podjętych przez jakiekolwiek województwo poludniowe. Ciekawe dlaczego ??
Normalnym zwyczajem marketingowym realizowanym przez organizatorow roznego rodzaju targow, konferencji itp. jest wysylanie dziesiatkow zaproszen, nawet do firm, organizacji nie zwiazanych bezposrednio z tematem spotkania. Kto finalnie bieze udzial i czy udzial jest uzasadniony i wyniesiemy cos ze spotkania, czy jest to tylko typowa przejazdzka, to inna brozka.
Po reakcjach czytelnikow portali jasielskich widac, ze odnosza odmienne wrazenie od otoczenia i samej Pani M.K. Czy maja racje ??
Odpowiedz
0
@ Topola
dnia 03.12.2008, 08:45 · Zgłoś
Podejrzewam,że pani dziennikarka E.W. nic już nie napisze na ten temat bo jest zajęta szukaniem następnej sensacji pt."Pani [...]quot;
Odpowiedz
0
@ yorker
dnia 03.12.2008, 00:56 · Zgłoś
świetnie, niech jeżdżą, gadają, debatują, a spalarni za wyjeżdżone i wytargowane pieniądze przez poprzedniego burmistrza i tak nie bedzie... biedna pani burmistrz... teraz zeby poradzić sobie z wywózką śmieci ustawia przetargi pod firmę z sąsiedniego województwa... jej urzędnicy nic sobie nie robią z procedur, za każdym razem popełniając ten sam 'błąd' w specyfikacji...to jest oczywiście dobre, prawe i sprawiedliwe... do czasu drodzy pastwo z magistratu...przyjdzie [...] na [...]!
Odpowiedz
0
@ lol
dnia 02.12.2008, 23:31 · Zgłoś
"sami wszystko by zrobili najlepiej i za prywatne a nie publiczne pieniądze" Przecież ona jechała za nasze pieniądze !! Za pieniądze z psa, z kosmicznych podatków od lokali itp.! O czym ty piszesz ?? Strefy nie będzie wysypiska nie ma, a ona wycieczki sobie robi !! Co dopłacą nam do śmieci?? Płaciłem 74 zł a teraz 140, Bałtykiem płyną pieniądze ustawmy sie na Gądkach będziemy łowić z mostu!
Odpowiedz
0
@ real
dnia 02.12.2008, 20:33 · Zgłoś
takie wizyty nie dadzą wymiernych zysków w krótkim czasie jak chcieliby krytycy Burmistrz ale w przyszłości? Takie wizyty są konieczne , może jak dawniej burmistrzowie postępowaliby w ten sposób to teraz łatwiej byłoby zagospodarować nasz region, może ściągnąć inwestorów?
Odpowiedz
0
@ bol
dnia 02.12.2008, 17:58 · Zgłoś
ale spryciara ,obronca z przypadku ha,ha,a moze nasza burmistrz poleci [...]-6
Odpowiedz
0
@ do lol i yorker
dnia 02.12.2008, 15:24 · Zgłoś
A Tobie brak argumentu przeciw temu co piszą w artykule dlatego mówisz ze Pani Kurowska sama nie potrafi się wypowiedzieć. Pokazujesz w ten sposób jaki jesteś infantylny.
Jasło ma oczyszczalnie ścieków to prawda. Ale pozostałe pół powiatu takich oczyszczalni nie ma. Nie możesz patrzeć przez pryzmat samego miasta Jasła. Inwestycji w ekologię nigdy nie za wiele. Same ścieki to nie wszystko.
Całkowicie popieram działania p. M.K. a Wasze [...] komentarze to przykład bezsensownego idiotycznego czepiania się wszystkiego. Jak by nie zrobić i tak źle. Ciekawy jestem ilu z Was (prawowici obywatele naszego miasta, którzy sami wszystko by zrobili najlepiej i za prywatne a nie publiczne pieniądze) wygłosiło by swoje poglądy publicznie. Najlepiej kogoś zmieszać z błotem nie mając żadnych podstaw. Twórzmy sobie sami dalej taki bezsensowny wizerunek naszego miasta gdzie wszyscy są skłóceni a na pewno przyciągniemy mnóstwo nowych inwestorów i będzie nam się żyło lepiej.
Odpowiedz
0
@ lol
dnia 02.12.2008, 14:30 · Zgłoś
Kurowska prosi o pomoc osoby z zewnątrz bo nie potrafi się już obronić sama, brak jej jakichkolwiek argumentów i znajomości tematu.
Odpowiedz
0
@ yorker
dnia 02.12.2008, 13:04 · Zgłoś
z tego co wiem Jasło ma oczyszczalnie sciekow, a nasze rzeki sa coraz czystrze, po co wiec...po co..? pani burmistrz jedzie na taka wycieczke?
Lwow, Łuck rozumiem, chcą wytargowac fundusze na poprawe infrastruktury, moze budowe oczyszczalini czy kanalizacji...?
A Jasło czego chce od Skandynawów?
Odpowiedz
0
@ bolek
dnia 02.12.2008, 10:58 · Zgłoś
może p. Ewa odpisze jak zwykle mądrze!!! Niedoinformowani dziennikarze to plaga.
Odpowiedz
Dodaj komentarz
Piszesz jako:

Jaslo4u.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Użytkownik ponosi odpowiedzialność za treść komentarzy zgodnie z Polskim Prawem. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy niezgodnych z regulaminem.